uud Gullit blijft nuchter jli f eter Post begint een nieuw wielerleven Apart ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 Marga en Mart zijn een paar apart. Beiden presenteren een van de meest bekeken programma's op de televisie. Waarom zijn Marga en Mart een paar apart? De eerste heeft zich eens een keer in de huid van een doorsnee-kijker gehuld en tegelijkertijd een onthullende blik in de NOS-keuken gegund. De tweede staat veel bloot aan kritiek van diezelfde doorsnee-kijker, maar lapt die tegelijkertijd aan zijn laars.. Dat maakt Marga en Mart een paar apart. Eerst even Marga. Zij heeft De Journalist, het vakblad van de Ver eniging van Nederlandse Journalis ten een stuk geschreven. Daarin stelt ze dat de kwaliteit van „haar" programma Studio Sport belabberd is. Daar ben ik het van harte mee eens. Maar Marga bedoelt wat an ders dan ik. Als zij spreekt van be labberd bedoelt ze de manier waar op Studio Sport vaak in de huiska mer verschijnt, dat wil zeggen met alle technische tekortkomingen en wat niet al. Marga ziet, schrijft ze, vaak scheel van ellende als een af levering van Studio Sport er weer als een voddebaal heeft uitgezien. En dat zou allemaal worden ver oorzaakt, doordat ze bij de NOS nog rpet apparatuur werken uit de tijd van de stomme film. Was dat laatste maar waar, denk je soms. Dat Studio Sport vaak meer een samenvatting van allerhande storingen is dan van sportwedstrij den mag als genoegzaam bekend worden verondersteld. Mij persoon lijk stoort dat niet. Met mijn geheel eigen gevoel voor humor kan ik bij dat soort haperingen met een diep uit de keel te voorschijn komende gromlach slechts mijn huisgenoten hinderen. Marga wil ons echter doen geloven, dat ook alle andere misgrepen een gevolg zijn van ha perende apparatuur. Zoals ver keerd gestarte ampex-banden, fou tief in beeld gebrachte kaarten van uitslagen en standen en dergelijke. Nu reikt mijn voorstellingsvermo gen ver, maar dit verhaal van Mar ga gaat mijn begip te boven. Hoe is Marga 's stuk in De Journa list waarschijnlijk tot stand geko men? Marga heeft natuurlijk ook vrienden en kennissen. Waarom niet? En in die kring, net als overal elders, wordt er gekankerd op de televisie. En vooral op een zo dicht bekeken programma als Studio Sport. Toen is Marga eens diep gaan nadenken. Er moest toch een manier zijn om het volk kond te doen van alle problemen waarmee al die „bol van goede wil staande" lieden van Studio Sport worden ge confronteerd bij hun pogingen de i f kijkers een acceptabel programma te doen toekomen. Aha. moet Mar ga hebben gedacht, een stukje in „De Journalist". Dat blad is tenslot te voor journalisten en het mag tot de taak van deze beroepsgroep worden gerekend zo'n boodschap verder te verspreiden. En dat ge beurde. Marga 's verhaal bereikte de nodige andere periodieken en eenieder die daarvan kennis wilde nemen kon dus horen dat alles wat er bij Stu dio Sport fout gaat een gevolg is van de haperende techniek, die volgens Marga uit de tijd stamt van de nog niet sprekende Charlie Chaplin. Nou, en dat laatste wil er bij mij met geen mogelijkheid in. Mijn verstand stond even stil bij deze poging van Marga om ons simpele televisiekijkers met een kluitje in het riet te sturen. De techniek, daar schort het dus aan. Mag ik voor het 'gemak dan ook even wijzen op techniek bij men sen. Een voetballer met techniek wordt beschouwd als een waarde vol element in het spel. waaraan hij deelneemt. Maar ook een televisie- presentator moet over techniek be schikken. Weliswaar roept Wiel Coerver om de haverklap dat hij elke motoriek gestoorde de dubbele schaar van Vanenburg kan leren, ik ben zo vrij te veronderstellen dat als er in omroepland een derge lijke figuur zou zijn te vinden met dezelfde capaciteiten in de richting van presentatietechniek die man onmiddellijk zou moeten opstaan. Hij zou stan te pede een spoedcursus van drie maanden, met acht uur les per dag inclusief het weekend) moeten starten en de hele staf van Studio Sport zou op straffe van overplaatsing naar het dovenjour- naal moeten worden verplicht deel te nemen. Als dan in de tussentijd ook de technische dienst van de NOS even een stofdoek langs die door Marga gekritiseerde apparatuur haalt kan net toch nog leuk worden bij Stu dio Sport. Want met alleen Mart, over wie een volgende keer. als aanprijzer van de sportwaar blijft het sukkelen. Dan gaan we pas echt terugverlangen naar de tijd van de toverlantaarn, die sport- plaatjes laat zien zonder dat we worden „gestoord" door onbenulli ge praatjes. (Wordt vervolgd). DEN Op de dag dat lioord neerstreek in Lon- daags voor het treffen fottenham Hotspur „ver- e" Ruud G.ullit van Oud- iland naar Alphen aan ;ijn. „Een stuk dichter bij irdam", grijnsde Gullit, jn hart nog steeds heeft ,d aan de hoofdstad, en in Rotterdam is uit- id, maar ik wil er niet list", vervolgde Gullit, „een de sfeer, die je in Amster- tel hebt. Vooral dat hele ge- j hd de markt in de buurt van j h Evertsenstraat miste ik. j hangt een atmosfeer, die je j Is in heel Rotterdam aan- [)aar wist ik zelfs nooit wan- er ergens een markt was. 2 (n ben ik blij met die verhui- TJ de richting van Amsterdam, nu een mooi huis, vlak aan 4is met een ruim uitzicht. Dat mijn vader en schoonva- verhuizing voor hun reke- lebben genomen, zodat ik di- de wedstrijd tegen de Spurs i nijn nieuwe huis kon gaan, mooi meegenomen", ld Gullit in zijn privé-leven :uwe fase ingegaan, voor zijn dcarrière is die ontwikkeling ee langer aan de gang. De eer- proe reden zette de donkere, te- lale ceprdig van een soort Bob- •zoek coiffure voorziene Amster- Bre Jer vorig jaar toen hij Haar- le deirerruilde voor Feyenoord. die jeler verwachting zou Gullit, ndenfh bij zijn eerste eredivisie- kantóntpopte als verdienstelijke ram iadat hij in de ogen van zijn motoialige trainer Van Doorneveld i din) jong was gebleken voor de n libero, bij Feyenpord zijn faak spoedig gestalte geven. pylee .rmei 3 ero jaar mg inderdaad al snel door tot ïderlands elftal op grond van ntal goede wedstrijden. Maar itreden werd toch nog veel- 6etypeei"d door een zekere /an wisselvalligheid. Een ont- ling, die Gullit zelf overigens seft verbaasd. „Ik heb me dat aar bij Feyenoord bewust op ^ndpunt gesteld dat ik nog leren had, dat ik gewoon g keihard moest trainen. En ning is eigenlijk nog niet erd. Dat vind ik nog steeds", cent én siert Ruud Gullit, dat nog net zo leergierig opstelt jaar geleden. Ondanks het t de buitenwacht het gevoel 'ekregen dat de Feyenoorder t tegen zijn top aanzit. Een 1, dat niet in de laatste plaats seerd op zijn vooral offensief iffelijke optreden anderhal- ik geleden tegen Ierland, dat 'troonde met twee fraaie tref- Ik ben door alle lof die daar- er me is uitgestort bepaald aast mijn schoenen gaan lo- ansgN'ertelt de opmerkelijk nuch- hebtjnkende en pratende Gullit. (|nd het wel erg leuk te horen va( mensen aan de televisie ge- k}I"d hadden gezeten en dat ze past waren, ook over mijn ?trokfaaar je moet er niet te lang )e vftaan- Je moet verder. Dat is BnkaWn aard. Ik zet bepaalde din- en vfuw van me af, ook de min- het jpttige". I ver Jakifrterheid gin] Gullit kan een grote mate mchterheid inderdaad niet rsj 18 i vafELVEEN Peter Post je Ff volgende maand vijftig. Ne- oor jds wielersportbaas nummer ;inee) reeds lang een man-in-bo- 'luselij heeft ook alles al meege- ede i in zijn sport. Hij was zestien eeldproepsrenner, twaalf jaar zes- reyit-organisator en tien jaar erk^ider. Post heeft op alle ge- euwproblemen overwonnen, ge- cwafeerd en, vooral dit jaar, klap- jekregen. Zijn vijftigste ver eng is voor hem geen aanlei- lijf te strekken op een lu- ora plaatsje, waar de zon altijd meii- Peter Post begint gewoon varen nieuw wielerleven. „Van ifbetaf aan", zegt hij, „net als tien „Zfeleden". met zijn nieuwe sponsor maonic, gekoppeld aan zijn oude Raleigh, welgemoed v Zè start voor een klus, die niet eze makkelijkste is. Zeker niet de de Ijaren als de kern van zijn su- Ir. Jfmatie van het afgelopen de- iium (Raas, Peeters, Kuiper, melk, Knetemann) voor pro- Ite tegenstand zorgt. Hij heeft nog zin in. Hij beweert ten- Qe niet afgeknapt te zijn op de erdje rennersgeneratie, ondanks gfflt dat een lange reeks gebeur- Sèn tijdens het afgelopen sei- in hem diep heeft teleurgesteld. pesloot al in mei niet voor nog onder Post te teke er pijna de helft van de ploeg - afj& de Zeeuw naar een tweede senmndse formatie. Van der mi verkoos Italië en zelfs Kne- n°ta bene voorbestemd om binnen afzienbare tijd hét stuur van de ploegleiderswagen van Post over te nemen, verkoos een ander milieu dan het alom als beste ter wereld afgeschilderde milieu van Post. Veel kritiek Post, die een Japanse multinational strikte voor sponsoring met miljoe nen voor de komende vier jaar, kreeg van renners via de media veel kritiek te slikken. „Dat is het meest teleurstellende", zegt hij. „Het achterbakse van alles. De kri tiek kwam via de publiciteit op me af. Ik vind nog altijd, dat als je ie mand aanvalt je hem persoonlijk moet aanspreken. Sommige men sen zijn onvolwassen. Sommigen zijn van mening dat kritiek via de publiciteit moet. Ik heb ermee le ren leven. Als je de leiding hebt over een groep mensen, wordt er altijd naar je geschopt. Dat is nu eenmaal zo". De meeste collega's van Post zou den hun critici van repliek hebben gediend. Post blijft halsstarrig wei geren in te haken op de aantijgin gen. „Dat is mijn stijl niet", is zijn mening. „Bovendien heb ik te ma ken met nieuwe renners in mijn groep. Ik moet hun het vertrouwen geven, dat ik niet zo ben. Ik heb me de afgelopen tijd afgevraagd wat ik verkeerd heb gedaan. Daar trek ik persoonlijk mijn conclusies uit, maar ik heb er geen behoefte aan ze uit te dragen. Een renner denkt alleen aan zichzelf. Het zou goed zijn als hij zich ook eens af vraagt welke fouten hij gemaakt heeft en welke kritiek er wel niet op hem zou kunnen afkomen. Geen renner vraagt zich af met welke kritiek ik hem om de oren zou kunnen slaan". Met spanning Het seizoen 1983 is nog niet hele maal afgelopen of de professionele wielerwereld kijkt met spanning uit naar het nieuwe seizoen op de weg als de oude en de nieuwe gar de van Post frontaal tegenover el kaar komen te staan. Boze tongen beweren dat de scheiding met veel rancune gepaard is gegaan en de mooie overwinning van Ludo Pee ters in de laatste klassieker Blois- Chaville een demonstratie was van hoe het volgend voorjaar in een andere trui de successen wor den behaald. Post: „Het is niet eer lijk tegenover mijn nieuwe renners over hun ruggen revanche te zoe ken. Ik verwacht niet anders dan een eerlijke strijd. Wij zullen over winningen pakken en nederlagen lijden. Mijn ploeg is weer in op bouw en moet nog vertrouwd ra- keji met het systeem. Daar ligt mijn taak. Niet in het uitvechten van oude vetes. Wat er allemaal ge speeld heeft, komt nog wel eéns uit tijdens de komende vier, vijf japr. Dat gaat vanzelf. Nu houd ik de eer aan mezelf". De gebeurtenissen van het afgelo pen seizoen zullen Post niet veran deren. „Ik blijf werken met een strakke organisatie. In mijn ogen is dat de enige manier. Alles is goed geregeld, er is een uitgebreide staf voor verzorging en materiaal enzo voort In mijn ogen is dat de enige manier om topsporters naar top prestaties te begeleiden. Renners moeten niets anders dan koersen aan hun hoofd hebben. Maar mis schien is dat wel helemaal niet no dig. Kan het ook anders. Wat Raas en Hinault nu doen, voor zichzelf beginnen, dat gebeurde vroeger ook. Van Looy en Merckx hebben dat ook gedaan. Mijn methode is gericht op langere termijn. Ik werk ook alleen met grote firma's, maar anderen moeten er ook zijn". Eén van die anderen, de sponsor van de tweede Nederlandse ploeg, zocht onlangs contact met Post. De tegenstanders in eigen land zouden elkaar in het buitenland moeten helpen. Post weigerde daar aan mee te werken. Die weigering werd uitgebreid wereldkundig ge maakt. Post: „Dat was ook weer zo'n teleurstelling. Waarom moet dat bekend worden gemaakt? Op zeker moment durf ik met nie mand meer een gesprek te hebben, of er wordt over gekletst. Het is niet correct zoiets te doen, maar nogmaals, van mijn kapt komt zo iets niet. Ook nu niet". Peter Post heeft zijn oude ploeg gedag kunnen zeggen en komt volgend seizoen met een nieuwe formatie aan de start. ..Ik geloof in een goede, organisatie". ding is bijzonder belangrijk. Hij vult een gat op, dat de trainer moet laten vallen. Hij praat met je na af loop van een wedstrijd en wijst je direct op je zwakke plekken. Daar heb je erg veel aan. Het is toch ty perend als een Deense internatio nal als Nilsen regelmatig bij Van Hanegem te rade gaat. Willem is daardoor bijzonder waardevol. Het is belachelijk dat hij niet als trainer kan werken, omdat hij geen papie ren heeft. Willem is voetbal, zijn hele leven is voetbal geweest. Hij zou geen diploma's nodig moeten hebben". Wereldspeler Voorlopig liggen de papieren van Ruud Gullit bijzonder gunstig. Hij heeft door zijn optreden in Ierland zelfs internationaal al enige erken- ning afgedwongen. Keith Birkin- Ishaw, de manager van Tottenham Hotspur, noemde hem na afloop van Feyenoord-PSV zelfs een aan staande wereldspeler. Gullit laat deze lof gelaten over zich uitstor ten. „Ach", zegt hij met de bekende Amsterdamse nuchterheid, „ik sta pas aan het begin. Dit is mijn eerste jaar in het Europa-Cupgebeuren. Ik ben gewoon elke dag keihard bezig aan mezelf te werken. Vorig sei zoen heb ik alle kritiek gewoon over me heen laten gaan. Ik be schouwde dat jaar als een leer- en aanpassingsfase en heb me daar door wat ingehouden. Nu ben ik minder met mezelf bezig en kan ik beter werken aan mijn verdere ontplooiing als voetballer. Rijvers zei ook tegen me, dat ik er dit sei zoen, in vergelijking met het voor gaande, veel heb bijgeleerd en nu goed met mijn vak bezig ben. Dat vind ik ook. Hoewel ik in het veld liever van die libero-plaats af wil. Dat is me eigenlijk te gemakkelijk. Op die plek kun je wel veertig worden. En zo spelen ligt eigenlijk niet in mijn aard. Ik wil naar die goal toe. Dat geeft me de meeste voldoening". Waarop Ruud Gullit nog even te rugkeert naar Dublin en naar dat vooral voor hem gedenkwaardige treffen met de Ieren. „Het is goed dat we daar hebben gewonnen. We moeten proberen te blijven meetel len. Als we het Europees kampi oenschap in Frankrijk nu halen kunnen we met deze jonge ploeg zes jaar vooruit. Dat was in 1974 anders. Dat team kon nog twee jaar in die samenstelling blijven spelen. Daarom wordt de wedstrijd tegen Spanje straks heel erg belangrijk". FRANK WERKMAN •.V' Ook dit soort „hoogstandjes" maakt Ruud Gullit geregeld als blijk van zijn in het oog springende optreden vooral dit seizoen op de voetbalvelden. worden ontzegd. Een grote portie openhartigheid trouwens evenmin. De jonge Amsterdammer maakt in zijn commentaren van zijn hart geen moordkuil en reageert spon taan op herd gestelde vragen. Dat hij met die houding nog wel eens collega's tegen zich in het harnas zou kunnen jagen en daarmee op onplezierige wijze kan worden ge confronteerd in tijden dat het hem zelf wat minder voor de wind gaat lijkt hem niet te verontrusten. Dan geldt voor hem hetzelfde principe: „Je moet bij bepaalde dingen ge woon niet te lang blijven stilstaan". Vandaar ook dat Ruud Gullit in zijn verhaal voortdurend vooruit denkt. Aan zijn toekomst, aan die van Feyenoord en die van het Ne derlands elftal. Voor wat betreft dat eerste wil Gullit wel kwijt, dat zijn eigen carrière, ondanks de voorspoedige ontwikkeling, niet helemaal zo verloopt als hij het liefste zou zien. „Nu ik in Oranje en vaak bij Feyenoord laatste man speel, realiseer ik me steeds dat ik toch veel liever ergens anders sta. Het liefste ben ik rechtshalf. Dan komen voor mijn gevoel mijn aan vallende eigenschappen het best tot hun recht. Maar het gekke is dat ik op die plaats vrijwel nooit heb ge speeld". Waarna Gullit verhaalt over zijn periode bij Haarlem,-waarin hij li bero én centrumspits was. Het aan sluitende jaar bij Feyenoord werd Gullit doorgaans als hangende rechterspits gebruikt. En dit sei zoen ontpopt de Amsterdammer zich als verdienstelijk libero van het Nederlands elftal, nadat Kees Rijvers hem daar tegen IJsland voor het eerst neerzette. Ook tegen België en Ierland ging dat over het geheel genomen bevredigend, hoe wel Gullit onder druk nog wel eens wat mindere prestaties leverde. Zo als op het moment dat hij tegen Ierland die strafschop veroorzaak te, terwijl er nog een teamgenoot achter hem stond om rugdekking te geven. „Maar ook in die rol moet je natuurlijk groeien, ervaring op doen", meent Gullit achteraf over dat fataal lijkende maar door zijn eigen twee doelpunten overkome lijke moment in dat gedenkwaar dige treffen met de Ieren. Welke ontmoeting een voorlopig hoogtepunt kan worden genoemd in de carrière van Ruud Gullit, die zijn eerste schreden zette als voet baller bij het clubje Meerboys, dat zijn terrein heeft op een steenworp afstand van het stadion van Ajax. De aantrekkingskracht van de Meerclub op vele talenten in Am sterdam en verre omgeving ging aan Ruud Gullit uiteraard niet voorbij, maar het donkere, atleti sche voetballertje gaf er de voor keur aan elders te werken aan een loopbaan als prof. Veertiende Haarlem benaderde hem al op zijn veertiende, maar Gullit achtte zich nog te jong. Een jaar later ging hij toch om op zeer jeugdige leeftijd zijn debuut te maken in het eerste team. „Dat werd niet meteen een succes", herinnert Gullit (21) zich. „Ik werd vrij snel weer teruggezet naar de jeugd, maar dat gaf me juist de stimulans om me weer te rug te knokken. Ik wilde bij de jeugd gewoon de beste zijn, omdat ik al een paar keer in het eerste had gespeeld. En juist dat knokken heeft me mentaal wel hard ge maakt. Daar heb ik nu profijt van". Uiteraard wordt Ruud Gullit nogal eens gevraagd of hij nu als bijna volgroeide international niet liever bij Ajax .zou hebben gespeeld, de club waar zijn buurtgenoot Frank Rijkaard wel terecht kwam en waarin zijn voor een groot deel op creativiteit gebaseerde spel wellicht nog beter tot zijn recht zou komen. „Ach", stelt Gullit zich loyaal op tegenover zijn tegenwoordige werkgever Feyenoord en zijn hui dige clubgenoten, „Ajax heeft mis schien wat meer voetbalintelligen tie en is wat meer op het spelen met veel positiewisseling ingesteld. Wij spelen anders, maar dat kan ook heel goed gaan. Misschien zijn wij, als Feyenoord zijn op inzet en fysieke kracht gebaseerde spel goed uitvoert, zelfs wel beter". Cruijff Waarmee het gesprek meteen is be land bij het thema-Cruijff. Waarop Ruud Gullit reageert met: „Feye noord heeft nu eenmaal niet de spelers van Ajax. Feyenoord heeft nog drie losse linies, een verdedi ging, een middenlinie en een aan val. Ajax is meer een eenheid. Maar Cruijffs aanwezigheid bij ons heeft wel degelijk nut. Waar bij Ajax iedereen blindelings aanvoel de wat hij ging doen en daarop an ticipeerde, moet dat vooruitdenken bij ons gewoon nog groeien. Ik denk dat het zeer nuttig zou zijn als Cruijff nog een jaar bij Feyenoord zou spelen na dit seizoen. Mogelijk dat we pas volgend jaar echt de vruchten van zijn aanwezigheid zouden plukken". Overigens ervaart Ruud Gullit ook een andere bij Feyenoord werkza me routinier, zij het dan op de ach tergrond werkzaam, als uiterst waardevol: Wim van Hanegem. „Zijn rol in de sfeer van de begelei-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19