Me Ernst Jansz (Doe Maar) in eigen roman op zoek naar z'n identiteit Alternatieve ineeskunde: ,ewen ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 „Muziek leren ze b ,Ik schrijf al vanaf mijn derde of vierde jaar", zegt Ernst Jansz, als verslaggever Ad But hem verbaasd vraagt hoe hij er zo plot seling toe kwam een roman te laten verschijnen. Het gesprek heeft plaats in een kleine kamer op de eerste verdieping van een grachtenpandje in Amsterdam. De vooral bij jongeren be roemde zanger, tekstschrijver en gitarist Ernst Jansz van de' jgroep Doe Maar voelt volgens Jos Knipscheer, bij wie Jansz eer ste roman „Gideons droom" werd uitgegeven, niet zo veel voor een interview. Maar het feit, dat het nu eens niet over muziek gaat, maar over zijn boek, geeft voor Ernst Jansz de doorslag. STERDAM Jansz ntspannen en inne- d vriendelijk als hij lenkomt in de ge sruimte. Een knap- tent, wie je zijn vijf- rtig jaar niet afziet. Ier dan op menige denk ik, en geens- geprikkeld vanwege f een interview. Hoe die hem tot nu toe illen? „Kijk, bij mu- interviews viel er S nieuws meer te ver in en zeker niets ,ws meer te vragen, rop waren we echt jnaal uitgekeken, endien blijft dat alle- 1 zo oppervlakig, je t er zo weinig van je in kwijt. Met inter- rs over je boek, over atuur ligt dat heel ;rs. Dan praat je over if, over literatuur, ks je schepping. Al op neuniddelbare school zei 1 sol leraar een prima 3 et die je helemaal kon iveren: Rein ■j.'Jim dat ik door nd rist gaan met schrij- 1 "J Dus dat schrijven n "d ik al". wie je bewust kiest. Het gaat om die keuze, of je die echt bewust durft te maken. Dat alleen is van belang. Als je die keuze niet durft te maken, blijf je zoeken, met het onvermijdelijke verdriet om wat je niet kunt vasthouden". Er blijkt een optimistische levens visie uit je boek. Sterker dan uit je Doe-Maar-teksten. Ben je optimist? „Vind jij de Doe-Maar-teksten dan niet optimistisch? Ik ben een aarts- zou onverstandig zijn. Meer aan dacht voor homeopathie in de me dische opleiding? (aangenomen mo tie Terpstra-Beinema). Warempel, daar had de staatssecretaris wel oren naar. Hij zou collega Deetman van Onderwijs vragen of die nog een potje vrij had. Kortom, als de staatssecretaris al royaal was, dan was hij dat vooral met andermans centen. Verder wacht hij op advies van een aantal commissies waarin veel dokters zitten. Dat is de twee de hinderpaal voor de erkenning van de alternatieve geneeskunde, want de dokters zijn in meerder heid tegen. Echt helpen? In 1981 publiceerde de Commissie Alternatieve Geneeskunde op ver zoek van de regering een polsdik rapport. Alternatieve geneeskunde heeft „maatschappelijke betekenis" vond de commissie. Als er garan ties komen voor opleiding en scho ling, staat niets erkenning in de weg. Of de alternatieve geneeskun de ook medische betekenis heeft, ook echt helpt, daar liet de com missie zich niet over uit. Ze zond wel een kleine patrouille uit om die bewijzen te zoeken, maar de arts Van Dijk en socioloog Aakster keerden onverrichterzake van die missie terug. Hindert niet, zegt de commissie. Het zou onzin zijn de al ternatieve geneeskunde te beoorde len naar de maatstaven van de ge wone medische wetenschap. Dit rapport gaf het startschot voor een tot op heden woedende opinie slag in de kolommen van het art senblad Medisch Contact. Niemand van de tegenstribbelende artsen wil de alternatieve geneeskunde ver bieden. Maar erkennen? Dat is wat te veel gevraagd. Het grote strui kelblok voor de tegenstanders is het ontbreken van elk bewijs dat alternatieve geneeswijzen echt hel pen. De opvatting van veel „alter natieven" dat zo'n bewijs niet mo gelijk is en ook niet nodig, maakt het er voor de tegenstanders alleen maar erger op. Dat zou de bijl leg gen aan de wortels van de weten schap. Waarom vinden ze dat? Als een „gewone" dokter met iets nieuws komt, d^n moet hij daar ook bewijzen voor aandragen. Zo lang dat niet gebeurt beschouwen zijn collega's dat nieuwtje hooguit als een aardige theorie. De collega's gaan pas om als de bewijzen zo sterk zijn dat zelfs de meest wan trouwende tegenstander tanden knarsend door de knieën moet. Wetenschap op zijn best is oorog. In die oorlog leggen geliefkoosde stok paardjes het voortdurend af tegen betere theorieën en dat is de reden waarom we tegenwoordig medisch veel meer kunnen dan vroeger. Allemaal gelijk De alternatieve geneeskunde kent die oorlog tussen twee concurre rende opvattingen niet of nauwe lijks. De grondlegger van de homeopathie Samuel Hahnemann schreef in 1810 zijn Urganon der rationellen Heilkunst, en dat is nog steeds de bijbel voor iedere homeo- paat. Bovendien kent de alternatie ve geneeskunde meer richtingen dan er geloven zijn in Nederland. Het gros ervan spreekt het andere gros ook nog regelrecht tegen. Toch kan geen enkele alternatieve rich ting zijn gelijk binnen halen. Dat kan ook moeilijk. In die kringen bestaat geen enkele, door iedereen erkende, methode om uit te maken wie er nou gelijk heeft. Ze hebben eigenlijk allemaal gelijk. Vandaar dat vele „gewone" dokters vinden dat alternatieve geneeskunde geen andere medische wetenschap is. Voor hen is het een gekkenhuis waar iedereen Napoleon is, terwijl niemand van de gekken op het idee komt dat er maar eentje Napo leon kan zijn. Protest van Ome Dokter dus. maar het zal hem niet veel baten. Al kof fiedik kijkend (een vorm van alter natieve journalistiek) geloof ik dat de erkenning van de alternatieve geneeskunde niet meer is tegen te houden. Het argument van geldge brek is geen onoverkomelijke hin dernis. Hoe schaarse middelen moeten worden verdeeld, wordt niet bepaald door dokters maar door politici. Welnu. De bevolking is voor erkenning en de Tweede Kamer zelfs kamerbreed, dus dat geld komt er wel. Binnen niet al te lange tijd zal de reguliere genees heer een van zijn eigen adviezen ter harte moeten nemen. Meneer- mevrofcw dokter, u zult er mee moeten leren leven. ft va- schrijven en uitgeven zijn d verschillende zaken. Heb je ust de publiciteit gezocht? 0fitj eé.beslist niet. Ik had nooit het boek voor een uitgever te sonwen. Maar op een gegeven ig t^lik liet ik een deel van deze Kqi aan een journalist lezen. Die bevèr erg enthousiast over en t het naar Jos Knipscheer". >erdi wleeir gaat over jezelf. Heb je een i fol dergelijke ervaringen mee- oïïïiïkt? ach ïektuint wel zeggen dat het voor non^ procent autobiografisch is. s het verhaal van een jonge- op zoek naar zijn identiteit, ndische-vader en de wortels in indere cultuur. De reis die ik geschrijf heb ik zelf gemaakt, dat ging eigenlijk helemaal erei)o bewust. Ik was vrij en kon -eerjiig met iemand mee naar iand". Nee, Indonesië was het Jjnaar wel een land in het Ver- ;x"s4sten. Het gekke is dat ik tij- net Hie reis me pas realiseerde dat ban zoek was naar een thuis. Ik thtfaarschijnlijk altijd angstig ge- staj voor de confrontatie met die t m$e cultuur. Er is steeds iets van schbeltfrees geweest en op mijn enigkwam ik erachter dat ik mijn i tegen het leven, de stad, de ndtjd, in mijzelf moest zoeken. waapt me altijd had verscholen vil- de gedachte dat elders een Smoest zijn". "f je een ontheemde j 'happij? ■■Iger wel, dacht ik dat ik gedis- [et peerd werd, dat ik om mijn m t^e huid als minderwaardig d beschouwd. Maar dat ging Ifltoen ik ontdekte dat geen en- ereld een ideale is, ook de ioel^were^ 'n ..Gideons droom" waF'j^ens re's kreeg ik een n0(i[uk waardoor ik volledig over- ird was aan de mensen die •n verzorgden. Die overgave, gedwongen, maar later toen het inzicht kwam dat de on- en het gevoel van ontheemd mijzelf lagen, van ganser vliegt weg, schrijven is blijvender" Geen wonder dat de gezondheidsfi nanciers buitengewoon wantrou wend snuffelen aan elk nieuwtje dat centen kost. We kunnen me disch allang meer dan we betalen kunnen. Neem nou de hart- en le vertransplantaties. Niemand zal ontkennen dat je daarmee mensen levens kunt redden en toch weige ren de ziekenfondsen vooralsnog om voor de kosten op te draaien. Vandaar dat staatssecretaris^ Van der Reijden tijdens de vergadering van de vaste Tweede-Kamercom missie voor Volksgezondheid van begin september als een Cerberus zijn portemonnee bewaakte. Alle politieke partijen wilden toen dat de regering wat aardiger deed te gen de alternatieve geneeskunde. Van der Reijden vond alles prima als het hem maar geen geld kostte. Homeopathische en antroposofische middelen in het ziekenfonds? (aan genomen motie Terpstra). Nee, dat Ernst Jansz: „Gideons droom heeft me veel geleerd". boek. Jansz vertelt over het belang van kleur in zijn leven. Over de kleuren die in de mens zijn, het wit in de bruine mens. het bruin in de blanke. Over de kleuren die je ziet als je je ogen stijf dichtknijpt, de zelfde kleuren die ook in „Gideons droom" zo'n sleutelrol spelen. De ontdekking dat ieder mens een combinatie van alle kleuren is bracht hem over het gevoel van anders en minder zijn heen. En weer komt de overgave ter sprake: „Berusting is geloof ik het juiste woord. Ik zou de oude man uit het laatste hoofdstuk willen zijn. Hij die alles al gezien heeft, wijs is en aanvaardt wat over hem komt. Daarom zegt die oude man ook: „Als God het wil, is er vrede". Daarmee is niets godsdienstigs be doeld, het geeft alleen maar aan dat alles al geweest en gezien is. Het is een uitspraak van oneindige berusting. Van overgave. Ik zou graag op die manier oud willen zijn. Niet zoals veel westerse men sen, met veel functieverlies, maar zoals de oosterse mens: wijs, be dachtzaam, berustend". Eenzaamheid speelt ook een duide lijke rol in je boek. Heb je het ge voel van ontheemd zijn, omdat je je eenzaam voelt? „Nee, de eenzaamheid is de aanlei ding om je ontheemd te voelen. Je voelt je eenzaam omdat je de over gave niet kent. Je verschuilt je ach ter de ontheemding. Maar 't heeft alles te maken met het jezelf niet kunnen geven. Dat is vooral opval lend bij de stadsmens. Daar sluiten de mensen zich veel meer af. De massaliteit maakt de overgave ook moeilijker. Daarom is het logisch dat de stadsmens eenzaam is, een zamer althans dan de mens van buiten de stad" Ben je met nieuw werk bezig? •„Nou bezig, zoals ik al zei: ik schrijf altijd. En in mijn denkhoofd zit ook wel een nieuw thema. Maar dat is nog niet ver genoeg en misschien wordt het wel niets. Het zal in elk geval iets zijn over een relatie die groeit in de tijd". Zoiets als een moeder-zoon-relatie? „Nee, ach ik wil er wel iets over kwijt. HoewelNou ja, 't gaat, of liever 't zal waarschijnlijk gaan over het volgende: de groeiende re latie tussen een man van vijfen twintig en een meisje van tien. Dat verschil is afschuwelijk groot maar als ze veertig en vijfentwintig zijn is er iets heel anders aan de hand waarin het leeftijdsverschil nauwe lijks nog een rol speelt. Dat komt pas weer als hij zestig is en zij vijf enveertig. Zoiets lijkt me heel boei end om te schrijven en dan afwis selend vanuit zijn en haar bele ving". Kan dat wel. schrijven vanuit de belevingswereld van de vrouw? „Ik denk het wel. Vrouwen schrij ven toch ook vanuit de mannelijke belevingswereld? Ik ben niet bang voor feministen. Ik geloof dat het mogelijk moet zijn en daarom be schouw ik het als een uitdaging die golfbeweging in de relatie van bei den te gaan beschrijven". Hoe heb je de schepping van „Gi deons droom" ervaren? „Het boek heeft me veel gedaan, vooral omdat 't voor negentig pro cent, ach nee, zeg maar tachtig, dat staat aardiger, dus omdat het voor tachtig procent autobiografisch is, want door het schrijven ervan heb ik de gebeurtenissen rondom die reis naar het Verre Oosten op een rij kunnen zetten. Daarom schrijf ik ook, daarmee kan ik mijn we reld ordenen, bovendien sluit je ec een periode mee af. Schrijven heeft me vaak geholpen, ook in dit ge val". En muziek? „Natuurlijk ook muziek. Alleen muziek is vluchtiger, dat is meer een uiting van het ogenblik. Dal vliegt weg. als een heel directe her: innering. Schrijven is veel blijven der. Als je leest wat je zelf geschre ven hebt, komt er een extra dimenr sie bij die ik dan weer probeer te rug te 'verwerken in het verhaal. „Gideons droom" heeft me veel ge leerd en ik vind het een mooi boek. Ik vind mezelf erin terug en zie dat je bij overgave nog wel een beetje eenzaam bent, maar dat doet er niet meer toe". AD BUT Waarom wordt de alternatieve ge neeskunde nog steeds niet erkend? De Tweede Kamer is kamerbreed vóór, de belangstelling voor de alternatieve genezer stijgt gestaag, een nieuwe wet (de BIG) maakt binnenkort die erken ning wettelijk mogelijk, en toch komt het er maar niet van. De reden? Ge brek aan geld en de dokters zijn te gen. Al twee jaar roepen de zieken fondsen dat de kas leeg is. In de ge zondheidszorg gaat 32 miljard gulden om, men wil elk jaar met 10 procent bezuinigen, dus er kan steeds minder met steeds minder geld. J. Paalman bij de popgroep Doe Maar. Stukjes van mijzelf die in mij in voortdurend gevecht om de macht waren. Maar dat gevecht is over. Ik heb nu de overgave gekend. Ik weet dat de liefde het kan winnen van de agressie. En wat de vrouw betreft: de figuur van Tessa is de vrouw in het algemeen. De moe der, de vriendin, de zuster, de ge liefde. Ze is een heel andere figuur dan de andere vrouw in het boek: Roesja. Dat is de vrouw in het nu, de vrouw die weliswaar een instru ment in je leven is, maar een voor optimist. Ik heb heus wel kritiek en ik vind ook wel dingen heel slecht. Die zie ik wel en die wil ik ook niet verdoezelen, maar de goe de zaken zijn toch leuker, daar wil ik voor openstaan, die vind ik be langrijker, ook in mensen! Als je 't goede in de mensen ziet, kan die 'e ook laten zien". Berusting We praten over de kleuren in zijn harte. Die overgave maakte dat ik mij thuisvoelde. Je thuisvoelen kan dus overal, als je maar bereid bent je te geven". Na dat ongeluk werd je verzorgd door drie mannen, Surjit, Karnel en Jit, en een vrouw. Die mannen zijn drie volstrekt verschillende fi guren: van agressief tot deemoedig. Hoe plaats je die in jouw leven? „Die drie mannen zijn eigenlijk componenten van mijn karakter. Ernst Jansz (rechts) hier in zijn rol

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17