Iran# Jan Kruis voelt zich bevoorrecht mens Okki, Jippo, Taptoe en Blad maken dit schooljaar nog af, maar dan ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 Directeur Van Dalen samen met een redactie- medewerker de „Taptoe" van vorige TWAALF EN EEN HALF JAAR STRIPTEKENAAR n Kruis: „Ik i1 in weelde in een vak waarin je normaal gesproken loede lijdt". ntig: k ie o; dat Zijn dertiende moest twee weken ge- na<h qua verkoopcijfers nog dïhummer twee het onder- J delven tegen Suske en gejte, die met hun zoveelste n rfaal, „De Hippe Heksen", [aatje werden in de wekelijk- lun?trip Top Tien De dame jach|ter opluistering van het koiflf en een half jarig jubile- voqvan zijn strip „Jan, Jans pe kinderen" uit een me- heckoge taart zou springen uItH bijna vijf minuten nodig aCjjdoor het omhulsel te bre- i... De letters in de bal- t iet van de plaatjes die bij ge- teeljnheid van dit jubileum op iet televisie werden vertoond, erlken achteraf op de Video thuis niet echt fantas- te-h leesbaarDe keuken I zijn boerderij in het elAtse Mantinga is een gi- eb/jische puinhoop, omdat er 1 b? nieuwe aanrecht in jjAHet gaat goed met de n dftekenaar Jan Kruis, j ki t gig is-ie inmiddels en hij heeft naaltaal al twee miljoen stripboe- ;t «verkocht. Zijn nieuwste album vade belevenissen van de familie de Jans, Karlijn en Catootje die op verkocht alleen in de eerste weken al 175.000 stuks en y t hekj BOSCH „Bij alle na- heeft één reactie ons wel een hart onder de :ht <P gestoken. In het NOS- r dejcljournaal kwam een des- nelijdige vertellen, dat het nHies van Okki, Taptoe, Jip- fns^n Blad ronduit een ramp "0IJmdat er geen alternatie- fzijn". INoi bteur M. J. van Dalen van uit- Malmberg in 's-Hertogen- h meldt dat de telefoon rood- end stond, nadat het bericht ^het stoppen van de vier jeugd- ;n wereldkundig was gemaakt. 1 ouders en ook kinderen bel- angstig op om te vragen of de ide jaargang nog wel zou ver- Tien. Die mensen hebben we t kunnen stellen; we gaan in 'eval door tot aan het einde dit schooljaar. De tweede soort ie kwam neer op de vraag: „Is ts mis met Malmberg?" Nu is litgeven van de vier jeugdbla- niet een van onze onbelang- te activiteiten, maar daarnaast er nog drie afdelingen die pri- raaien. We willen die sectoren ifte van boeken voor het basis- rwijs, voor het voortgezet en nschappelijk onderwijs en de jling fysica, die zaken als mi- copen, voedingsapparaten en computers aan de school [jjiJgO graag zo gezond mogelijk jen. De jeugdbladen gaan ech- en steeds zwaardere claim leg- op de winst, die de andere af- gen scoren. Ze zitten al enige fors in de verliescijfers. Dit nu we honderdduizend abon- inten te kort komen om zelfs quitte te draaien, is dat ver- elfs becijferd op circa drie mil- gulden". logen de vier bladen volgens Dalen in geen enkel opzicht eleken worden met hun voor iers „Roomsche Jeugd" en „De lbewaarder", toch zal de gene- die is opgegroeid met de stre- van Jan Jokkebrok, Kobus Thijs Slof en de domme frat- van de Verstrooide Professor illekeurig teruggedacht hebben id scbo°hijd van toen. Maar de het nberê"directeur wijst die nos- sehe neigingen toch ferm van 'and. „De bladen hebben geen le roomse inhoud meer. Niet tui we dat vies zouden vinden, 1076 r 'n de jaren zestig is doelbe- 1 gekozen voor een neutrale Daarom was onze redactie' zo ontstemd over de laconieke ledeling in het VARA-program- iDe Wekkerradio", dat het ver bladen Taptoe. Okkie en Jippo met een abonnementsgeld van ongeveer vier tientjes per jaar tot de goed koopste jeugdbladen in ons land en hebben we doelbewust al mocht dat wel van het ministerie een abonnementsgeldverhoging afge wezen, toch blijken die vier tientjes een steeds grotere drempel voor ge zinnen te vormen". Aparte plaats Het tijdschrift „Blad" over mens, dier en plant, neemt overigens een wat aparte plaats in. „Het ver schijnt tweemaandelijks in plaats van wekelijks zoals de andere blal- den. Bovendien zijn we er vorig jaar pas mee begonnen, met direct al een wolk van een abonnement tenaantal van 22.000. Maar de vlie gende start is gevolgd door een tot onze schrik exact gelijke procen? tuele daling (van twintig procent) als de andere drie. Dus durven we niet te zeggen: we zetten „Blad'; juichend voort". De Malmberg-directeur ziet'er geen heil in te proberen meer scholen te interesseren voor de verspreiding van de educatieve bladen. ,,De scholen, die niet meedoen, hebben daar een heel principiële reden voor. Er zijn er die per se geen commercie binnen de school willen halen. Er zijn er ook, die er iets on rechtvaardigs in zien. dat sommige kinderen in de klas wél een jeugd blad mee naar huis krijgen en an deren niet. Volstrekt legitieme re denen lijkt me zo. Al zijn we uiter aard altijd erg blij geweest, dat het gros van de scholen de kwaliteit van de bladen dusdanig vond, dat daardoor de bezwaren in de scha duw werden gesteld". „Hoeveel procent kans ik de vier jeugdbladen nog geef om op de een of andere manier te blijven ver schijnen? Laat ik me niet wagen aan dat soort koffiedik kijken. We zijn hard bezig om te redden wat er te redden valt. Neem maar van mij aan, dat het in gevaar zijn van vijf tig banen en het verdwijnen van de vier tijdschriften mij heel zwaar op de maag liggen. Zo'n ontwikkeling is echt een van de ergste dingen, die iemand kan overkomen. Ik stond dan ook met knikkende knieën voor de club op die boze maandagmorgen, toen ik de stop zetting van Okki, Taptoe, Jippo en Blad aan de orde moest stellen. Dus laat men ervan overtuigd zijn dat als er ergens een oplossing te vin den is, ik die met beide handen zal stond daarom dus ook vorige week nummer één in de Strip Top Tien. Het familieblad Libelle neemt voorlopig nog jaren wekelijks een pagina van hem af a raison van een leuk bedrag. Nu zijn beide dochters de deur uit zijn, heeft hij de schier onmogelijke combinatie van een rothweiler, een teckel en een poe del om zich heen verzameld. De rietdekkers hebben net een helft van het dak onder handen geno men en dat met die keuken komt ook wel weer in orde Als Rotterdammer kwam Kruis ze ven jaar geleden met zijn vrouw Els en dochters Leontien en An drea naar Drenthe, toen de geld stroom na jarenlang ploeteren in de reclame- en stripwereld eindelijk zodanige vormen begon aan te ne men, dat er in Mantinga een flinke boerderij kon worden aangeschaft. Mét hypotheek nog, weliswaar. De verdiensten in de eerste jaren van de inmiddels internationaal beken de strip („Jack, Jacky and the ju niors", „Ulli, Ulla und die Kinder", „Birte, Bent og borne", een mens moet toch wat verzinnen) gingen bijna geheel naar de belastingen. De uitgave van het eerste verza- melalbum van de Libellestrip, waar niemand aan wilde, kostte 30.000 gulden uit gedeeltelijk eigen zak. Herinneringen daaraan doen hem de rillingen nog wel eens over de rug lopen. „Voor hetzelfde geld wa ren we hartstikke failliet gegaan". Maar hij ging niet failliet. Elke week weer pent hij zijn tekeningen trouw tegen de deadline in. Al van Zweten Jan Kruis hoeft weliswaar maar één keer per week een bijdrage te leveren, maar het zweten tegen de klok blijft. Om tijd te winnen heeft hij de tussenschakel die de redactie van Libelle vormde al bijna meteen overgeslagen, hij levert de kant en klare strip direct af bij de drukke rij. Bemoeienis van de redactie vindt Jan Kruis ook niet zo nodig meer: „Ik weet best zelf wat wel en wat niet mag in de strip: alles mag. Dat gaat gewoon met de tijd mee". Hij glimlacht vergenoegd, voeten op tafel, lekker in zijn eigen teken kamer-schuurtje, diep in Drenthe. „Ik voelde me hier na Rotterdam direct als een vis in het water. Dit was wat ik altijd had gewild: een groot huis met veel beesten. Zelfs de kinderen, toen toch in de wat moeilijke leeftijd van twaalf en ze ventien jaar, voelden zich hier pri ma thuis. Ik maak bijna dagelijks echt gebruik van Drenthe, meer nog dan de autochtonen hier. Als ik om vier uur in dit hok begin te balen, ga ik het bos in of de hei op. We hebben hier een leuke buurt schap, vaak gaan we met de buurt vereniging op stap, bowlen of naar toneel. Laatst heb ik voor het eerst bij een boer op zo'n grote combine gezeten, hartstikke geinig. Ik heb gemerkt dat de verwantschap tus sen de boeren hier onderling veel sterker is dan bij buren in de stad; behalve buren zijn het ook nog al lemaal collega's. Hun kinderen we ten ook precies wat de vaders aan het doen zijn, zien hun vaders niet elke dag met wat rare mapjes rom melen en naar een maf kantoor vertrekken". „Toen in '75 ongeveer de grote trek van de Randstad naar het platte land begon, waren er veel alterna tievelingen die hier op het gebruik van kunstmest en bestrijdingsmid delen kwamen mopperen. Zij zou den de boel wel even verbeteren. Ik heb de mensen hier gewoon hun gang laten gaan, al vind ik het ook niet leuk als de aardappeltjes van de buurman naast mijn 'tuin bespo ten worden. Het dient waarschijn lijk toch ergens voor, want in mijn moestuin staan inmiddels de geiten en je ziet nauwelijks verschil, ter Successtrip Zoals we al eerder aanstipten, bleef dat succes in de beginjaren nogal even uit. Na talloze probeersels met vaak halverwege gestopte stripver halen als „Student Tijloos", „Baldi- no", „Tommy", „Sjors en Sjimmie" en „Gregor", de voorloper van „Jan, Jans en Co", verscheen op 12 december 1970 de eerste enige ech te successtrip in Libelle. De colle ga-striptekenaars vonden het maar niks. Libelle, nota bene. Een fami liestrip, moet je nagaan. Nog bijna nooit vertoond was ook dat de plaatjes niet door een breed wit ka der maar door een simpel krasserig inktlijntje gescheiden waren. Jan Kruis over zijn concurrerende vrienden als Martin Lodewijk, Pe ter van Straaten en Jaap Vegter: „Ze zijn zo fanatiek, die jongens, weten veel meer van strips dan ik. Mijn strip werd eerst ook niet er kend als strip, het heeft jaren ge duurd voordat ze bij het Stripschap wisten dat ik bestónd". Dat laatste is met de toekenning van de Stripschapsprijs in 1980 ruimschoots goedgemaakt. Geen enkele striptekenaar kan nu meer om de best verkopende collega in Nederland heen. Al heeft Martin Lodewijk („Agent 327") ooit eens gezegd: „Jij maakt geen strips, jij maakt grafische poppenkast", feit blijft dat Jan Kruis gigantisch ver koopt. „Ik ben altijd weer verbijs terd als ik ergens moet signeren. Als ik zie dat mensen voor mij an derhalf uur in de rij staan, dat klei ne kinderen platgedrukt voor mijn tafeltje verschijnen, dan sta ik daar vol gêne, dat is op het pijnlijke af. Ik probeer altijd maar vriendelijk te blijven tot ik er bij neerval. Soms is het griezelig, die populari teit: er zijn verzamelaars, die weten alles van me, zonder dat ik het weet. Griezelig Met de ongekende boekverkoop, de handel er omheen in posters, T- shirts, buttons, puzzels en schoola genda's is het probeersel van uitge ver en vriend Joop Wiggers en Jan Kruis uitgegroeid tot een zeer lu cratieve handel, te meer daar de heren ook niet vies zijn van een re- clame-opdrachtje. „Nee, volgens mij is de markt nog niet overvoerd, we kunnen niet aan de vraag vol doen, maar dat doen we ook een beetje expres. Ik ben vaak ge vraagd iets op tv te doen, maar dat hou ik een beetje af. Wat moet ik op tv, ik heb elke week twee mil joen lezers! Wat de reclame betreft heb ik voor mezelf strenge grenzen gesteld. Ik zal nooit een stripfiguur van mij laten zeggen: „Jans, ik wil alleen maar Remia". Dan zouden m'n lezers ook erg teleurgesteld zijn denk ik". Al met al: het gaat heel erg best, uitstekend, met Jan Kruis. Op de man af: „Je treft hier een welge steld tekenaar aan. Ik leef in weel de in een vak waarin je normaal gesproken armoede lijdt. Toch heb ik het niet gekozen om veel geld te verdienen, ik heb er hard voor ge werkt en ik heb er nooit iemand voor uitgebuit". Waar het toe leidt, die rijkdom: oude meubeltjes in de werkkamer; de nieuwste, duurste, aanwinst daar: een simpele tubelight boven de tekentafel. „En ik heb laatst een saxofoon gekocht. Maar daarmee wordt het niks, dat weet ik nou al, ik kan geen noten lezen. Ja, ik krijg er wel geluid uit. Zelfs nog wel „Op de grote stille heide", maar vraag me verder niks". RONALD HOOYENGA af het begin, twaalf en een half jaar geleden, structureel twee weken te laat. „Ik kan niet vooruit werken, het blijft echt een wekelijkse zorg. Veel mensen denken dat het zo langzamerhand door de routine wel steeds gemakkelijker zal worden, maar het wordt soms moeilijker. Ik stuit nu op thema's voor een „gag" die ik wel leuk vind en dan blijkt dat die al in album zes of zo stond. Dus zit ik vaak urenlang in dit hok te staren, tot er iets bruikbaars door mijn hoofd schiet. De drijfveren daarbij zijn dezelfde „diepere mo tieven", die Carmiggelt opgaf bij de vraag hoe hij elke dag maar weer een stukje kon schrijven: de loop jongen komt om half vijf de kopij wijl de tuin van de buurman er keurig bijligt". Jan en Els Kruis voelen zich kortom prima thuis in Drenthe. Lezers van het eerste uur zullen de strip „Jan, Jans. en de kinderen" zich hebben zien ontwikkelen van een autobiografisch probeersel tot een tot en met herkenbare familie strip, met moderne grappen en we reldproblemen, met onderwerpen als emancipatie en politiek, femi nisme, echtscheiding en scholieren trauma's. „De strip was oorspron kelijk bedoeld voor volwassenen, met in het achterhoofd het idee dat kinderen hem ook leuk moesten kunnen vinden. En kinderen vin den het inderdaad best leuk om over grote-mensen-onderwerpen te lezen. Nu mijn dochters het huis uit zijn, zit het er dik in dat de strip vaker over Jan en Jans zelf gaat, of over de opa, die een groot succes is gebleken". dwijnen van de bladen slecht nieuws is voor katholiek Neder land. Het is slecht nieuws voor héél Nederland". Afbraakproces CBKinmDBBDDDDD „Het stoppen met Okki, Taptoe, Jippo en Blad is toch weer een nieuwe schakel in het afbraakpro ces, dat in de jeugdcultuur aan de gang is. Wat er op een gegeven mo ment overblijft kun je bestempelen als „los, geinig en goedkoop". Met dergelijke massaprodukten kun je je brood als uitgever nog wel ver dienen, maar daar passen wij voor. Ik heb er echt professioneel de pest in, dat het ons niet lukt deze educa tieve jeugdbladen, die zo goed aan sluiten bij wat er op school behan deld wordt en die hele wezenlijke zaken behandelen, op economisch haalbare wijze uit te geven. Of we de moed al helemaal hebben opge-. geven? Dat niet; het gordijn is nog niet definitief gevallen, dus blijft er ruimte voor enige hoop. Op het ogenblik is een soort commando- ploegje van redactieleden in hoog tempo ideeën aan het ontwikkelen om op de een of andere manier door te gaan. Maar je zit met het probleem, dat het vrijwel ondoen lijk is om bijvoorbeeld een blad voor de totale basisschool te ma ken. Daarvoor - lopen de leeftijds groepen te ver uiteen, maar mis schien dat er toch nog een bruik baar idee uit het overleg rolt. We hebben er in elk geval veel voor over om „iets", bijvoorbeeld een voudig uitgevoerde maandbladen in plaats van weekbladen, te laten voortbestaan. Want deze educatieve lijn die bij Malmberg door de jaren heen is ontwikkeld zomaar defini tief afbreken, is wel het meest de structieve dat je je kunt voorstel len". Stom verbaasd Directeur Van Dalen voelt er niets voor de vier „labels" (zoals dat in uitgeversjargon heet) over te doen aan een collega-uitgever. „Ik ben eerlijk gezegd tot mijn stomme ver bazing door enkele uitgeverijen ge beld die wel interesse hadden. Dat heeft voor mij het idee van: zet de zaak maar bij het grof vuil en iede re opkoper die langskomt, mag een prijs roepen. Nee, dat nooit". Over de medewerking van de scho len bij de verspreiding van Okki, Taptoe, Jippo en Blad heeft Van Dalen niet té klagen. „Vijfduizend van de achtduizend scholen helpen trouw mee en dat aantal is al jaren lang vrij constant. Daar ligt het ook niet aan, dat we moeten stoppen. Het is eerder een complimentje, dat zoveel leerkrachten meewerken, want de beloning die er tegenover staat is vrij gering. Aan de andere kant spreekt onze formule veel kinderen aan. Dat blijkt elke keer weer uit de enthousiaste reacties, dus ook daar hoeven we onszelf geen verwijten over te maken". „De teruggang in het aantal abon nementen van 400.000 in het top jaar 1978 tot circa 170.000 nu moet echter .op het conto geschreven worden van de vermindering van het aantal kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar en de voortgaande druk op de gezinsbud getten. De besteedbare ruimte in het salaris wordt krapper en krap per en wanneer je als ouder dan voor je kind moet kiezen tussen Jippo of het zaterdagmiddagclubje, dan heb ik er alle begrip voor dat die keuze wel eens niet voor Jippo uitvalt. Hoe jammer dat op zich ook is. Want ook al horen onze jeugd

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15