„Saturnus moet het van creativiteit hebben" „Ui verlies nooit van zwakkere schaken COACH BENNO NIEUWENHUIZEN: CcidóeGomant SPORT LEIDEN LEIDEN Nadat een aantal weken geleden voor de ere- en eerste di- visieploegen de zaalhand balcompetitie al begonnen is, start morgen ook voor de andere divisies het bin nengeheimen. De Leidse regio wordt hierin, met het Alphense Rijnstreek, in de tweede divisie verte genwoordigd door het he renteam van Mercasol Sa- turnus. Vorig seizoen mis te deze formatie het kam pioenschap op een haar, door de beslissingswed strijd tegen Seyst met 14-12 te verliezen. Onder lei ding van trainer Frank Bonte en coach Benno Nieuwenhuizen zal Satur- nus dit jaar opnieuw een poging doen de op een na hoogste klasse van het Ne derlands Handbal Ver bond te bereiken. Een po ging waarvan het welsla gen door beiden als „mi nimaal kansrijk" wordt betiteld. Nieuwenhuizen: „Als we ooit een kans hebben gehad de eerste divisie te bereiken, dan is dat dit seizoen". Of de Leidse ploeg inderdaad zo ver zal komen, zal voor een groot deel afhangen van de sa menwerking tussen trainer Bonte en coach Nieuwenhui zen. Omdat de oefenmeester zijn ploeg door werkzaamhe den voor andere handbalteams uit de regio niet of nauwelijks in wedstrijden in actie zal.zien, is de inbreng van de als ver vanger van Henk Verwey naar voren geschoven Nieu wenhuizen zeer belangrijk. Het tweetal ziet bij die wissel werking geen problemen in het verschiet. Bonte: Ook al omdat we elkaar goed kennen. Vroeger heeft Benno al vier jaar onder mijn leiding gespeeld, dus weten we wat we aan elkaar hebben. Daarom kan Benno de wed strijden analyseren en kan ik mijn trainingen aan de ko mende tegenstander aanpas sen". Als voorbeeld somt Nieuwenhuizen de uitgedach te plannetjes voor de volgende training op, terwijl Bonte het trainingsschema laat lezen. De coach zit slechts fout bij het aangeven van de oefeningen voor de breedtepass... Sterker Benno Niewenhuizen ver wacht veel van het komende seizoen. „In potentie zij wij sterker dan ooit. Daarbij komt dat er dit jaar niet een, maar drie ploegen zullen promove ren. Het gaat wel erg belang rijk worden of de nieuwe spe Iers goed in het bestaande ge heel opgenomen worden. Ik heb er geen twijfels over of zij technisch meekunnen, maar de discipline wordt met de ge ringe krachtsverschillen die er in deze competitie zijn, van doorslaggevend belang. Die ploeg, die aan het eind van dit seizoen 75% van de te behalen punten in zijn bezit heeft kan zich volgens mij kampioen noemen. Van het grootste be lang is ook dat de ploeg het hele seizoen door constant presteert. Vorig jaar stonden wij halverwege de zaalcompe titie ongeslagen bovenaan, maar de titel ging toch mooi aan onze neus voorbij". Bonte beaamt de woorden van zijn coach, maar voegt daar nog aan toe dat die „lange adem" ook voor iedere wed strijd geldt. „Is de ploeg vol wassen genoeg om, met nog vijf minuten te spelen, een voorsprong van twee punten te verdedigen", vraagt hij zich af. „Ook hier moeten de meer ervaren mensen de jongeren over de streep gaan helpen". Het sterkste punt van het team vindt het leidende twee tal nog altijd in de snelheid; zwakke punten zijn de concen tratie en het weinig patroon matige spel. „Hoewel dat ook in ons voordeel kan werken", aldus Nieuwenhuizen, „wij zijn daardoor veel creatiever". Klein Saturnus is een kleine vefeni- PHILIDOR KOPMAN PETER GELPKE VER WA f MEESTERNIVEA U„ OOITTE KUNNEN HALE1 LEIDEN De onverhoedse vraag „Wat vind je nou zo leuk aan schaken?" beant woordt hij met een „Ja, jeet je"... en een ongelovige blik, met iets van: hoe kan een schaker dat nou vragen? Peter Gelpke, met zeven punten uit zeven partijen ongenaakbaar in het Haags kampioenschap, is verrast. Maar dan barst ie los; schaken is gewoon leuk, en dan vooral het winnen. „Ik ben ervan overtuigd dat ik meester word". „Het leuke van schaken én winnen is ook het gevoel dat je een prestatie met je hersens hebt geleverd. Een denker (en dus een schaker) wordt door de mensen hoog gewaardeerd. Ze denken dat een (goeie) schaker intelligent is". Gelpke, die tot de beste dertig a veertig spelers van Nederland hoort, bestrijdt die stelling overigens zeker niet, integendeel. „Het leuke van schaken is ook, dat je naarmate je sterker wordt, ook steeds nieuwe din gen ontdekt, je graaft dieper. En je kan je verstand gebrui ken, aanscherpen. De proble men achter het schaakbord zijn een uitdaging. Als ik slecht sta, laat ik het er ook niet bij zitten. Een geslaagde zwendel geeft me meer vol doening dan een regelmatige overwinning". Peter Gelpke is 21 jaar oud en hij wordt al lang een talent ge noemd. En is nu wel zo'n beet je de beste schaker van Den Haag en omstreken („Voor Van der Vliet ben ik niet bang, die gaat alleen maar achteruit"). Drie keer al werd- ie jeugdkampioen van de HSB, en twee keer „gewoon" kam pioen. In het jeugdkampioen schap van Nederland in 1980 eindigde hij op een gedeelde tweede plaats. Maar écht grote prestaties heeft „Gellup", die in Leiden wiskunde studeert en bij Philidor Leiden het eer ste bord in de hoofdklasse ver dedigt, nog niet geleverd. Vo rig jaar had hij „de Grote Sprong Voorwaarts" kunnen maken, door zich voor het Ne derlands kampioenschap te plaatsen. Maar hij werd op 't nippertje gestuit door de oude rot Van Scheltinga (69), die het in dat kampioenschap ook zeker niet slecht deed. Niet genoeg Peter Gelpke heeft inmiddels overwinningen op de Hon gaarse grootmeester Forintos ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 PAi lo< Trainer Frank Bonte en coach Benno Nieuwenhuizen: het tweetal dat het herenteam van Saturnus dit seizoen naar de eerste zaalhandb!u* ging. Het tweede elftal speelt in de derde klasse afdeling. Een gegeven dat problemen bij de doorstroming in de hand werkt. Bonte:„Inderdaad, dat is op zich lastig, maar ik zie toch meer problemen met de doorstroming van de jeugd". Als om te bewijzen dat het tweetal inderdaad vaak op een lijn opereert, valt Nieuwen huizen, die jarenlang jeugd- coach is geweest, hem bij: „Er zittén enorme leeftijdsgaten in onze aanvoer". Een gegeven dat in de nabije toekomst wel eens een kwalijke uitwerking kan hebben op het sportieve niveau van de club, zeker om dat er, ondanks enige daartoe ondernomen pogingen, nauwe lijks sprake is vt van getalenteerde spelers van buitenaf. Saturnus kwam vorig seizoen uit in de noordelijke divisie. Na wat geschuif is dat dit jaar weer de regio Zuid-west ge worden. Een regio die altijd „zwaarder" wordt genoemd en daarbij teams bevat die voor Saturnus betrekkelijk onbe kend zijn. Benno Niewenhui zen onderkent dat gegeven, maar stelt er „toch niet van te houden" zijn tactiek op de te genstander af te stemmen. „Wel kan informatie over die tegenstanders belangrijk zijn. Neem alleen het punt van de vrije worp variaties. Het kan een voordeel zijn als je daar van van te voren op de hoogte bent. Als gevaarlijkste tegen standers zie ik EMM, UD en Animo. Als ik voor mijzelf een lijstje maak met mogelijk te behalen punten dan kom ik bij negen tegenstanders tot een totaal van 24 punten." Bonte noemt Wings de gevaarlijkste tegenstander, terwijl hij Inter nos, EMM en Animo als „link" betiteld. Onberekenbaar Volgens de puntentelling van Bonte moet Saturnus op een totaal van 25 punten uitko men. Beiden blijven derhalve onder de volgens Nieuwenhui zen voor het kampioenschap benodigde 75%. „Maar dat is geen punt", weet Bonte. „Nog even afgezien van het feit dat we geen kampioen hoeven te worden om een divisie hoger te komen, blijft handbal toch een onberekenbare sport. Daarbij weten we op dit mo ment ook nog niet helemaal waar we nu precies staan. Wij hebben slechts één „trial" kunnen spelen, waarbij we zelfs met een veldspeler in het doel moesten werken. In dit opzicht biedt de veldcompeti- tie en de bekerstrijd enig sou laas, maar het blijft behelpen." Voor die bekercompetitie heeft Saturnus geloot tegen De Gazellen, de eerste divisie ploeg die vorig jaar nog op het hoogste plan acteerde. Nieu wenhuizen:,,^ zie wel moge lijkheden, zij kennen ons niet en wij zijn snel. Het is jammer dat we naar Doetinchem moe- DV ten, maar kansloos niet". Voorlopig mooet het tIP evenwel concent re reiü° competitiestart. Morgfl h al de zware uitwedstrj het vorig jaar uit eersj gedegradeerde UD. U „Deze eerste wedstrij<tjj een van cruciaal belaft alleen omdat het een ior tegenstander betreft omdat nu moet blijki^ mix van jong en outLj praktijk werkt". Bontyei uitwedstrijd met zekc winstpunt besluiten. li huizen is wat voorzicljen In zijn puntenschemajen tegen UD voor de thuiswedstrijd immer ga twee punten gek a meerd... AD VAN Record? vergaderdieren dat direct na afloop stelden over „Een nieuw record" te spreken („Het is in het verleden ook wel eens snel gegaan, maar dit tempo, nee, dit was uniek") gaat ons vooralsnog te ver. Akkoord, ook Wij van Hutspofr)t kunnen ons geen sneller verlopen vergadering heugen, zullen het gebeuren van 17 oktober 1983 in prin cipe dan ook in onze record boeken bijschrijven. Maar wel met een vraagteken. Immers: hoe je het ook Fusie Trouwens, nu we het woord je serieus toch hebben laten vallen. Weet u nog dat de re dactie van deze rubriek ooit, in een nog niet zo grijs Hut- spo(r)t-verleden, werd ver weten dat er te weinig se rieus werd omgesprongen met toch bloedernstige zaken als fusies? Weet u nog dat Wij werden afgeschilderd als „betrekkelijk malloot" op het moment dat we nieuwe mon sterverenigingen als VVV (de Verzamelde Vliet Vereni gingen) en BKC (Boshuizer Kade Combinatie) introdu ceerden? Wij weten het in ieder geval nog wel. En zullen dus beschaafd in ons vuistje lachen als begin volgend jaar de eerste Bos- huizerkadefusie daadwerke lijk een feit wordt. K(l)apstuk Kees: „Wim Crusoë..." Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter Paal Het korfbalteam van De Da naïden trok afgelopen week einde voor niets naar Am stelveen om daar DEVD te bestrijden. Weliswaar kwam de Leidse formatie nog wel op het veld, maar na negen tien minuten spelen was het al afgelopen Een van de korfbalpalen besloot immers „Eiland" En of de recordcommissie van de Koninklijke Neder landse Voetbalvergader Bond, met die gegevens reke ning houdend, wel haar fiat aan het nieuwe record zal ge ven? We vragen het ons serieus af... *K I B Eiland Wim Eilander wees het. eer. dag eerder nog zo schotloze Lugdunum maandag in dt zaal overtuigend de weg naai de 5-3 zege op De Rozet. Viei van de vijf treffers kwamer. op zijn naam; de laatste goa werd via een strafschop var. Wim de Roo een feit, nadat Eilander onheus was beje gend. Wim Eilander were door ons in de krant van dinsdag dan ook een man van de praktijk genoemd, een tot de betere soort oefen - meesters behorende trainer. Of dat gegeven Lugdunum op het veld in de zondagse eerste klasse zal houden, moet echter worden af ge- Vooralsnog lijkt de zo pro ductieve oefenmeester op een eenzaam eiland te vertoeven, een eiland dat voor zijn in de selectie verblijvende kikkers vanaf het terrein in de Kik kerpolder nog niet te „be springen" valt... Zwembad Het donderdag voor het ver spelen van de tweede Europa Cup-ronde voor landskampi oenen naar het Joegoslavi sche Dubrovnik vertrokken waterpoloteam van AZC heeft aldaar zijn „tenten" in hotel Vis 1opgeslagen. Een hotel dat er zonder meer mag zijn. volgens het Libertas- boekje Dubrovnik und um- gebung". Het hotel bevindt zich immers in de buurt van één van de mooiste toeristi sche routes en ook de afstand naar het centrum (slechts drie kilometer), is perfect. Het meest aardige gegeven van het hotel is echter wel dat het beschikt over een ei gen overdekt zwembad met verwarmd zeewater. Waarmee we maar even wil len stellen dat trainer/coach George Geurtsen echt aan al les denkt... op dat moment de gierende storm niet meer te willen trotseren en viel moegewaaid om. Een definitief voortijdig slot was een feit, omdat de Amstelveense korfbalpalen niet van pinnen bleken te zijn voorzien, waardoor het euvel niet op korte termijn verholpen kon worden. Eén troost restte het de laat ste tijd zo weinig succesvolle De Danaïden overigens nog wel. Waar het omgooien van de koning bij schaken gelijk staat met opgeven, willen de korfbalregels daar niets van weten. Dus kan de, bij 0-0 afgebro ken partij volledig worden overgespeeld. En: zo lang er nog wordt ge speeld, mag er nog hoop op puntenwinst zijn, nietwaar Lugdunum Jan Persoon, voorzitter van de KNVB Afdeling Leiden, greep de maandag in het Oegstgeester Camphuys ge houden Najaarsvergadering aan om een viertal mensen eens overtuigend in de bloe metjes te zetten. Op zich niet zo opmerkelijk, met meer dan twintig jaar bestuurser- varing verdienden Daan van den Berg, Joop de Roo, Jan Mooten en Hennie Doove een dergelijke bronzen, dan wel zilveren speldbehandeling ook wel. Dat het hier een viertal leden van zondageersteklasser Lug dunum betrof, maakte het gebeuren op zich echter wel betrekkelijkbijzonder. Zo vaak gebeurt het immers niet dat een club bij een dergelij ke huldiging zo nadrukkelijk op de voorgrond treedt. Aan de andere kant: heette Lei den vroeger niet „Lugdunum Batavorum En mag je als voorzitter van de KNVB Afdeling Lugdu num zo af en toe niet eens te ruggaan in de tijd? Nou dan. Record Natuurlijk zetten Persoon en de zijnen afgelopen maandag in samenwerking met de beslist willige vergadering een zeer knappe tijd neer. Binnen anderhalf uur een toch lijvige agenda volledig afwerken, het is niet niets. Maar om nu, zoals gelouterde wendt of keert: de agenda werd door Persoon cs niet volledig aangehouden. Niet alleen werd agendapunt ze ven (het meerjaren beleid van de KNVB Afdeling Leiden) verschoven naar een volgen de vergadering, maar ook werd het pauzenummer uit het programma geschrapt. en (bijvoorbeeld) de Neder landse meesters Enklaar en Van Scheltinga op z'n naam staan. Wat overigens niet de indruk kan wegnemen, dat hij eigenlijk tóch niet genoeg heeft bereikt. „Ja, ik bén tot nu toe wel iets onder m'n kun nen gebleven", geeft hij ook toe. Het blijft gissen hoe dat komt. „Misschien", stelt hij, „is het een gebrek aan slagvaar digheid. En dat dan alleen tegen sterke schakers, voor wie hij een ze ker 'respect aan de dag legt. „Ik verlies nooit van zwakke re schakers". En het bewijs is het HSB-kampioenschap, waar hij eenvoudigjes afrekent met de concurrentie. Maar met nog twee ronden te gaan („ik pro beer 9 uit 9 te halen") wil hij niet stellen dat die schakers er niets van kunnen. „Ik wil echt niet zeggen dat ze te zwak zijn. Dat is te cru. Maar ja, ik speel nou eenmaal hoofdklasse..." Gelpke heeft een rating (de speelsterkte uitgedrukt in een cijfer) van ruim 2300. Niet zo veel lager dan de rating van een doorsnee meester. Peter Gelpke heeft niet het gevoel dat hij voor meesterschakers hoeft onder te doen. Hij ziet zich dat niveau „ooit" ook wel halen. „Maar als het binnen vijf, zes jaar niet lukt, lukt het nooit meer", realiseert hij zich. Profcarriëre De Leidse grootmeester John van der Wiel verliet J jaar terug na z'n kaïP' rechten de collegebaiT. profschaker te wor<F verdient hij daarmee ma belegde boterham. F „Ik zou met schaken mijn geld willen veR daar ben ik nog niet noeg voor. Maar het zf m'n achterhoofd. Als nen korte tijd sterka" kies ik voor het schak Voorlopig houdt hij zif~ namelijk met wisku*- wat informatica) bea schaken besteedt hij ra veer een uur per dag, fl kanties veel meer. Dy voetbalt en tennist Gl en toe. Het is bepaP schaken voor en scha zoals bij een aantal fa[e lingen. Hij houdt cont de rest van de wereld: i Nuchter stelt Gelpke L schaken „Wel een be wereldvreemd gedoe" behoorlijke schaker er toch vrij veel tijd i getuigt van een zekere vreemdheid. En in ken zijn er ook een hc ren die wereldvreem Door Jan Publiek won figuren niet helemaal rechte voor warhoofd sleten. Gelpke, die o 1 niet tot deze groep h kent volmondig: „Er noeg dingen waaraan beter kunt besteden". MARTIN Petev Gelpifi „Schl i gewof leuk. f1 het I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10