Vakbond woedend op directie Woningen Zwetkade in slechte staat Nieuwe CDA-wethouder in Alphen CDA ers vragen om schorsing fractiegenoot Hef 1 ersenletsel 2^ botsing „Zoeterwoudse" missiegebieden krijgen elk 4250 gulden STGEEST De ge- interaad van Oegst- est is wat aarzelend ak- ird met een verhoging van de reinigings- iten van 11,30 naar 85 per maand. Er ont- aid een discussie over onkosten van de vuil- erking en de finan- le gevolgen van een te- dopende afzet. Zaken verder uitgediept die- te worden, aldus de Isleden. ihouder Kohlbeck waar- Lwde dat men voorzichtig zijn met conclusies als T het energiebedrijf de za- 1 niet in de hand hebben. een voorstel met betrek- j» tot een zeer geringe ver- ling van de rioolrechten fem ter sprake. De raad ging fnee akkoord. in de ingekomen stukken gisteravond tijdens de izitting in Oegstgeest be- jdeld werden, was een brief een middënstandsorgani- Mitex waarin verontrus- werd uitgesproken over plannen van Macintosh iectie N.V. tot het vestigen i super-confex-winkels in herland met het oog op de icurrentiepositie van de j atselijke textieldetailhan- AH Het bedrijf zou plannen [nwjben zich in de leegstaande bge van Kamsteeg te vesti- i. Het CDA-raadslid P. van ren(jn drong erop aan deze :Jt nog eens in de midden- ;commissie te bespreken. ierzonering van het open- f vervoer in Leiden, met ne het stadsvervoer, brengt [JO aantal negatieve effecten zich mee zo is het Oegst- ktsp college van B en W i mening. Mevrouw Van 1 Bend-den Ouden (CDA) ak zich uit voor het hand- ten van de huidige zone- e. Maar ze voegde er aan [het idee te hebben „dat het n doorgaat". De financiële iequenties kunnen voor ge ien wel eens onoverkome- rraïrechten ihoog in ilkenburg -.KENBURG Het tarief de grafrechten in Valken- willen B en W van Val- jurg aanmerkelijk gaan .logen. Het trentmatige centage van de verhoging Lfastgesteld op drie procent, gym ar door het ministerie is te- fc«inisch toestemming ver- Hd aan het college om de rechten met twintig pro- -t te verhogen. lens de begrotingsdebatten 1982 voor de gemeentebe- Eflting 1983, werd reeds ge- Hfcken over het terugbren- |B van het aantal gratis te ^«trekken huisvuilzakken. college, gesteund door de Hkmissie financiën wil vol- d jaar het aantal zakken te- «brengen van 140 naar 120. I Ideze wijze kan tariefsver- ftng van riolering- en reini- Rsrechten achterwege blij- AM, aldus B en W. IHBO in Valkenburg heeft 'lopig bij de gemeente een villend oor gevonden bij aanvraag van 1000 gulden 6idie. Voorheen zat de BO kosteloos in het Dien- icentrum. Deze wordt ook laagd door bezuinigingen irdoor de EHBO de dupe Jgde te worden. De ver- nde subsidie gaf uitkomst at de EHBO dit seizoen onderdak is. Z3N HAAG Een 17-ja- jongeman uit Arnhem vannacht op de Land- ieidingsweg in Den lag ernstig gewond ge- »kt, toen zijn 22-jarige er bij wie hij in de auto de macht over het tr verloor. automobilist, wonend aan Laan van Meerdervoort, ja&d om tien voor één op de Bidscheidingsweg. Kennelijk JgP hij de bocht bij de Oude ^alsdorperweg te ruim hij de controle over wagen verloor. Hij botste t een muur en een hek en tn tot stilstand tegen een mast. De 17-jarige broer, loor de brandweer uit het moest worden ge- gd, is met hersenletsel op lafdeling intensive-care van. Westeinde Ziekenhuis op tomen. De bestuurder bleef Neerd, maar moest de Mproef ondergaan nadat psproeven hadden aange- Jid dat hij had gedronken. £eidóe.Qowuirit VRIJDAG 21 OKTOBER 1983 PAGINA 7 Wijkvereniging in Duinpark NOORDWIJK In de afgelopen week heeft men in het Duinpark een enquête ge houden om de behoefte te peilen tot het op richten van een wijkvereniging. De instem ming was opvallend groot. Ruim 85 procent van de ondervraagden bleek achter het ini tiatief te staan. Ruim de helft was bereid deel te nemen aan eventuele activiteiten. Binnenkort zal met de bewoners worden overlegd hoe de wijkvereniging er uit zal moeten zien. Onlangs was het Duinpark in het nieuws wegens net ontbreken van een trapveldje in de woonwijk. Bij die gelegen heid kwam onder meer het gemis van een wijkvereniging naar voren als overlegor gaan met bijvoorbeeld het gemeentebe stuur. RIJK LAAT GEMEENTEN VALLEN Tegemoetkoming bijstandskosten op zijn vroegst volgend jaar DEN HAAG Gemeenten met uit de hand gelopen bijstands- lasten hoeven voor dit jaar niet meer te rekenen op een extraat je van de rijksoverheid. Ook zit er met terugwerkende kracht voor het vorige jaar niets meer in het vat. Staatssecretaris Ko ning van Financiën vertelde de Tweede Kamer gisteren alleen de helpende hand te willen bieden wanneer „zich in de loop van het volgend jaar forse tegenvallers aftekenen". Hoe groot die hulp zou kunnen zijn, liet hij in het midden. Koning ging met zijn standpunt dwars tegen de unanieme standpunten van de Kamer in. Tientallen gemeenten zijn in ernstige financiële pro blemen gekomen omdat zij nauwelijks nog de astronomisch ge stegen kosten van de bijstandsuitkeringen kunnen dragen, als gevolg van de sterk toegenomen werkloosheid. Hoe de kamerleden Hermans (VVD), Hummel (PvdA) en Van der Heijden (CDA) ook probeerden, noch Koning noch. zijn ambtgenoot Van Amelsvoort van Binnenlandse Zaken konden duidelijk maken wat onder de eerder toegezegde „forse" tege moetkomingen (door premier Lubbers tijdens de algemene be schouwingen en veel eerder al door minister Rietkerk) verstaan moest worden. Aanleiding tot het geharrewar tussen Kamer en regering waren de sterk van elkaar afwijkende cijfers die door het ministerie van Financiën, de Raad voor de Gemeentefinan- ciën en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten waren bere kend. Gesproken werd over een „cijferoorlog". Van der Heijden en Hermans dienden samen een motie in waar in de regering gevraagd werd voor tweederde in de kosten bij te dragen. De motie werd door Koning weer even snel van tafel geveegd omdat hij bang was dat een handreiking door de rijkso verheid een „automatisme" zou worden. Een dergelijk automa tisme schept volgens hem verwarring: „Het blokkeert een rede lijke afweging van andere belangen in de verhoudingen tussen rijk en gemeenten". Een amendement van de PvdA, dat aan zienlijk verder ging dan de motie van het CDA en de VVD, was eenzelfde lot beschoren. Pleidooi voor opheffing blokkade watersporters LEIDSCHENDAM - De Stichting Welzijn Ouderen Leidschendam (SWOL) heeft het bestuur van de Wa tersportvereniging Leidschendam en Omstreken in een open brief opheffing van de blokkade door een aantal botenbezitters van de voormalige Tengro-werf gevraagd. Gewezen wordt op het reeds door de raad verleende krediet voor het bouwen van een sociaal- cultureel centrum voor de ouderen van het dorpscen trum dat nog slechts op formele goedkeuring van de provincie wacht. De bezetting zou vertraging mee brengen die de voortgang van de bouw niet ten goede komt. De ouderen, aldus het bestuur van SWOL, wachten al vele jaren op een eigen gebouw. Nu de re alisering binnen handbereik ligt is het moeilijk te verteren dat een aantal botenbezitters de realisering van de accommodatie vertraagt. „De ouderen van Leidschendam mogen niet het onderspit delven in deze voor ons allen vervelende kwestie", aldus de stichting. AANLEIDING SCHORSING WERKNEEMSTERS Noordwijkse politie wintvolleybaltoernooi Twaalf volleybalteams van politiekorpsen uit de regio streden gisteren in sportcomplex Het Waterbos in Rijns burg om de „Zilveren Klink". De Noordwijkse politie leg de, na een spannende finale tegen de rijkspolitie van Oegstgeest, beslag op de wisseltrofee. De derde prijs was voor Vliegkamp Valkenburg terwijl de Leidse politie met de vierde prijs naar huis ging. Op de foto het team van de rijkspolitie Oegstgeest in actie. NA DIVERSE KUNSTGREPEN ALPHEN AAN DEN RIJN K.H. Mollema wordt eind de cember de nieuwe wethouder van financiën voor het CDA in Alphen. Hij volgt daarmee de huidige wethouder Goed hart op die eind december af treedt. Na het aangekondigde aftre den van Goedhart in juli, had het bestuur en de fractie van het CDA unaniem de heer J. Plompen aangewezen als op volger. Maar Plompen voelde zich niet in staat het wethou derschap naar behoren te ver vullen. Er werd overleg ge pleegd met de VVD, de coali tiepartner van het CDA bin nen het Alphens college. De VVD zou de post financiën overnemen en het CDA zou de post onderwijs of ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling krijgen. Overeenstemming leek nabij totdat de VVD plot seling weigerde portefeuilles te ruilen. Het CDA zag weinig heil in een minder „zware" portefeuille en besloot een an dere opvolger voor Goedhart te kiezen. Van de zittende raadsleden was, naast Plom pen, geen geschikte kandidaat voor het wethouderschap te vinden. Unaniem is nu Mollema naar voren geschoven, die geen raadslid is. Om hem op de wethoudersstoel te krijgen heeft het CDA een aantal maatregelen moeten nemen. Allereerst trad het zittende lid, D.A. Hoek, die sinds septem ber in de raad zitting had, te rug. Hoek heeft in september 1982 een functie aanvaard bij de Besturenraad Protestants Christelijk Onderwijs en kon daardoor „niet die hoeveelheid tijd vrijmaken voor het raads werk als hem destijds voor ogen stond". Hoek zou zijn plaats afstaan aan Mollema. Maar de eerste opvolger op de kiezerslijst van 1982 zou de heer Hopman zijn, hij was op de dertiende plaats gezet ter wijl Mollema de veertiende had. Hopman heeft echter ver klaard momenteel af te willen zien van het raadslidmaat schap. Het CDA-bestuur ver klaart dat Hopman, die het zeer erkentelijk is, zijn eerste opvolgersplaats zal behouden en in de fractie zal terugkeren als een van de fraktieleden te rugtreedt. Dit zal in ieder ge val iuim voor de verkiezingen in 1986 zijn, zo verklaart het CDA-bestuur. Mollema stond ook al in 1982 op de nominatie voor het wet houderschap. Na het ongenoe gen van het bestuur over het functioneren van wethouder Van Leeuwen werd besloten Mollema in zijn plaats op de kandidatenlijst te zetten. De leden van het CDA waren het niet met de bestuursvoorstel len eens en verkozen toch Van Leeuwen. Mollema kreeg toen de veertiende plaats en werd niet in de raad gekozen. De 36- jarige kandidaat-wethouder was dan ook geheel verrast met dit wethouderschap. Erva ring op het gebied van finan ciën heeft Mollema al. Sinds september 1982 maakt hij deel uit van de commissie finan ciën. In het dagelijks leven is hij hoofd interne zaken bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Deze functie zal hij op moeten geven om wet houder in Alphen te kunnen worden. Hoewel het CDA-bestuur en de fraktie het betreuren dat er geen overeenstemming met de VVD kon worden bereikt zien zij toch veel heil in het jonge bloed dat in de persoon van de heer Mollema, in de CDA- fractie zijn intrede doet. Donderdag 5 januari is de wet houdersverkiezing. Als Molle ma gekozen wordt, krijgt hij behalve financiën ook sportza ken en de gemeentebedrijven in zijn portefeuille. Het is de bedoeling dat de post van loco- burgemeester, nu in handen van Goedhart, naar de zitten de CDA-wethouder Van Leeu wen gaat. ZOETERWOUDE Hoewel de Zoeterwoudse woning bouwvereniging „Willibrord" zojuist een nieuwbouwprojekt in het Blankaartpark heeft af gerond en diverse grote reno vatiewerkzaamheden zijn vol tooid, waren er gisteravond tij dens de algemene vergadering in „Don Bosco" toch nog pessi mistische geluiden te horen. Enerzijds omdat de woning bouw in het plan Hoge Rijn dijk-West stagneert en een plan voor 18 woningen aan de Meerbrugerwatering géén doorgang kan vinden en an derzijds omdat de kwaliteit van diverse woningen aan de Zwetkade erg slecht is terwijl renovatie nog wel even op zich kan laten wachten. Het was de laatste vergadering van voorzitte drs. P. van Son, die werd opgevolgd door mr. P. van S(eijn. Voor een kleine dertig leden erg teleurstel lend op een totaal van enkele honderden schetste Van Son de huidige situatie van de woningbouwvereniging. In ie der geval zal in 1984 zo'n half miljoen gulden beschikaar ko men voor renovatiewerkzaam heden. Er dienen evenwel nog 54 woningen gerenoveerd te worden: 25 aan de Zwetkade, 25 aan de Schenkelweg en 15 in Zuidhof. De renovatie van de woningen aan de Zwetkade is becijferd op circa 30 mille per woning. Een gefaseerde aanpak is derhalve noodzake lijk. Feit blijft zo bleek door reacties van de bewoners van de Zwetkade dat voor hen de nood erg hoog is gestegen. Kozijnen zijn slecht, de tocht heeft vrij spel in huis en enke le schoorstenen verkeren in deplorabele; toestand. Hoewel het bestuur alle aandacht toe zegde kon toch nog geen exact tijdstip worden genoemd voor de aanvang van de renovatie plannen. Goed nieuws daarentegen over de resultaten van energiebe sparende maatregelen. De heer Van Son stelde dat tien jaar geleden 120.000 m3 gas was verbruikt, terwijl dit jaar voor hetzelfde aantal wonin gen nog slechts 42.000 m3 was verbruikt. Overigens zijn nog niet overal dergelijke maatre gelen toegepast. Een complex van 63 woningen in het „Vreugdedal" werd wel als zo danig opgevoerd doch er was bij de bewoners geen meerder heid te vindendie akkoord ging. Met name de huurverho ging die zou voortvloeien uit het aanbrengen van diverse voorzieningen bleek een te groot struikelblok. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse werkgroep Missie en Ontwikkeling heeft de activiteiten in het kader van de actie voor de „Zoeterwoudse missio narissen" afgesloten. Het eindresultaat heeft de ver wachtingen overtroffen want er werd gelet op de economische situatie terdege rekening gehou den met een opbrengst die lager zou zijn dan de laat ste jaren het geval was. Na het opmaken van de ba lans blijkt dat naar elk van de 14 missiegebieden die door de werkgroep fi nancieel worden gesteund een bedrag van 4250, overgemaakt kan worden. De bevolking heeft nadrukke lijk laten zien dat naast de mo rele steun, men tevens bereid is op financiële wijze een bij drage te leveren. Het meest opmerkelijke van de aktie dit jaar is de opbrengst van de veiling in „Ons Huis". In twee avonden werd een „omzet ge draaid" van ruim 53.000 gul den. Toch was de inbreng van anderen, waaronder diverse verenigingen die spontaan hun medewerking toezegden, net zo belangrijk. De werkgroep Missie en Ontwikkeling wil dan ook iedereen dank zeggen aan degenen die, op welke wij ze ook, hun steen(tje) hebben bijgedragen tot het uiteindelij ke resultaat. Een bedrag van f 4250,zal worden overge maakt naar: pater B. van der Ham in Indonesia; pater A. Vaneman in Pakistan; pater J. Vaneman in Maleisië; pater H. Vaneman in Uganda; pater J. Rekelhof in Cameroon; pater J.van der Salm, in Maleisië; pater J. Schuur in Brazilië; pa ter W. van der Salm in Malei sië; sister E. van Grieken in Zambia; sister De Koning in Tanzania; voormalige missie- febied van pater L. van der alm in Ugangda; voormalig missiegebied van pater S. Mul der in Kenya; voormalig mis siegebied van pater J. Bosman in Indonesia en tenslotte voor malig missiegebied van pater C. Boer, Indonesia. WARMOND De vak bond Het Beterschap voor verpleegkundigen heeft woedend gereageerd op de schorsing van drie werkneemsters in het Warmondse kloosterbe jaardenoord Mariënweide. De heer A. Konings, staf medewerker arbeidsvoor waarden van de bond, vindt dat directeur Roo- vers „onzorgvuldig" met zijn personeelsleden om gaat. „Met het grootste ge mak worden werknemers geschorst", aldus de vak bondsvertegenwoordiger. De directrice van de bond die de belangen van 15.000 aangesloten ver pleegkundigen behartigt, spreekt zelfs van „pure in timidatie". De moeilijkheden tussen de bond en directeur Roovers be gonnen afgelopen maandag toen een personeelslid ter ver antwoording bij de directie was geroepen. Op een gegeven moment liep de ruzie zo hoog op, dat door het hoofd van de afdeling personeelszaken, me vrouw A. van Dam, driemaal de dienstopdracht aan een per soneelslid werd gegeven om te vertrekken. „Achteraf wordt dat uitgelegd alsof zij buiten gewoon verlof heeft geno men", aldus een verontwaar digde heer Konings. Wat er nu met de werkneemster gaat ge beuren, is nog niet bekend. De bond stelt zich op het stand punt, dat de directie zelf maar met een oplossing moet komen voor het conflict. Een raads man die het personeelslid ver gezelde bij het gesprek met de directeur werd het gebouw uitgezet. Deze vertegenwoordi ger, zelf directeur van een be jaardenhuis, verklaarde ach teraf stomverbaasd te zijn dat zoiets voor kan komen. De onenigheid over de schor sing of het ontslag van het personeelslid, is deze week aanleiding geweest tot een, nieuw conflict. Twee andere personeelsleden van Mariën weide namen het op voor hun collega en gingen de bewoners langs in een poging steun te vergaren. Toen directeur Roo vers daarachter kwam, werd hij volgens de vakorganisatie woedend. „De meisjes kregen tot tweemaal te horen dat ze op staande voet waren ontsla gen", aldus de heer Konings. Omdat ze het pand niet wilden verlaten, schakelde de directie de politie in. Het tweetal werd meegenomen naar het politie bureau. Een proces verbaal werd overigens niet opge maakt. Eenmaal thuis geko men ontvingen de twee een brief van de directie, waarin staat dat ze geschorst zijn. In middels is één van deze schor singen weer ingetrokken. Volgens de vakorganisatie is er niet alleen onder het perso neel van het kloosterbejaar dentehuis grote onrust. Ook de bewoners zouden verontwaar digd zijn. „Het is het gesprek van de dag. Iedereen is er boos over dat een personeelslid zo maar opzij wordt gezet", aldus een bewoonster die daaraan toevoegt dat Roovers „totaal niet met bejaarden kan om gaan. Je kunt net zo goed te gen een muur praten." Zowel bewoners van het huis als de personeelsleden wensen het liefst anoniem te blijven. „Je weet maar nooit", aldus een bewoonster, „straks word ik ook nog geschorst". Directeur Roovers wijst alle beschuldi gingen met klem van de hand. „De beschuldigingen lijken echt nergens op. Ik heb geen zin om daarop in te gaan". ROEL DEN OUTER Computertje voor Sijthoff-puzzelaars Een Atary home-computer. Dit was de schitterende weekprijs die vier win naars van de Sijthoff-actie „Puzzelen voor Nlonumen- ten" gistermiddag in het gebouw van Sijthoff kre gen uitgereikt door me vrouw P. Stapelkamp van Atary International. De ac tie wordt georganiseerd in samenwerking met de Ju niorkamers Den Haag en Gouda. gelukkige prijswinnaars waren mevrouw A. van Zetz, de heer S. Donk, me vrouw J. Seesink en de heer H. Wijnberg. De op brengst gaat deze keer naar het Nobelhuis. Mor gen staat alweer de zeven de aflevering van de puz zelactie in deze krant. WARMOND Al gerui me tijd zijn er regelmatig ernstige meningsverschil len tussen de meerderheid van de raadsfractie en het CDA-raadslid dhr. C. Vreeken. De problemen zijn nu zo hoog opgelopen dat de CDA-raadsleden mevrouw Den Ouden en de heren Van Schagen en Bonnet middels een brief aan het bestuur hebben verzocht de heer Vreeken tijdelijk te schorsen als CDA-fractielid. Meerdere malen is het voorge komen dat de heer Vreeken zich niet kon verenigen met het meerderheidsstandpunt binnen zijn fractie en dat bracht hij ook tijdens de raads vergaderingen naar voren. Het verwoorden van het minder heidsstandpunt tijdens raads vergaderingen door de heer Vreeken viel bij de overige fractieleden niet in goede aar de. Volgens de heer Bonnet moest in de fractievergadering het overleg plaatsvinden en op die manier een standpunt be paald worden. Het meerder heidsstandpunt zou dan in de raad naar voren gebracht moe ten worden als een eenslui dend standpunt van de fractie. Daarvoor voelt de heer Vree ken niets. Hij weigerde dan ook een bereidverklaring daartoe te ondertekenen. De heer Vreeken zegt er niets voor te voelen altijd maar te zwijgen en af te wachten. Ver schillende zaken waarin hij al leen heeft gevochten tegen de wens van de rest van de frac tie in zijn naar zijn zeggen goed terecht gekomen zoals de beschoeiing van de Gemeente haven en dergelijke. Een ander geschilpunt binnen de fractie was de inmiddels beroemd geworden aanschaf van de takkenkneuzer. Bij de begrotingsbehandelingen 1983 heeft de fractie volgens de heer Vreeken gesteld dat de kneuzer een jaar gehuurd zou worden. Volgens de fractie voorzitter de heer Bonnet ech ter is afgesproken dat er een studie gemaakt zou worden naar de financiële voordelen van kopen of huren. Toen uit eindelijk de aanschaf van de kneuzer tijdens de raadsverga dering werd besproken, koos" de meerderheid van het CDA voor aanschaf van de kneuzer en bleef de heer Vreeken vast houden aan het huren van het apparaat, en dat maakte hij ook bekend in de raadsverga dering. De heer Vreeken heeft zeer verbaasd gereageerd op het schorsingsverzoek van zijn fractiegenoten. „Officieel weet ik nergens van en dat vind ik eigenlijk niet juist. Maar ja, er wordt mij wel meer informatie onthouden dus ik kijk er niet vreemd van op", aldus de heer Vreeken. Hij is overigens niet van plan enige actie te onder nemen. „Ik wacht alles rustig af en wens nog steeds tot een vruchtbare samenwerking met mijn fractiegenoten te komen. Ik heb mijn best gedaan voor de fractie en voor Warmond, heb steeds goede contacten met bijvoorbeeld ambtenaren en andere raadsleden behalve kennelijk met mijn eigen frac tie. Dat betreur ik zeer maar ik blijf weigeren mij te binden aan een meerderheidsstand punt als ik het daar niet mee eens ben. Overigens vraag ik mij af of hetgeen hier allemaal gebeurt nog wel iets met chris telijke politiek te maken heeft", aldus de heer Vreeken. De heer Bonnet stelt dat de fractie in meerderheid van mening is dat samenwerking met de heer Vreeken op deze manier onmogelijk is en dat het het CDA geen goed doet als duidelijk naar buiten wordt gebracht dat de fractie niet tot een eensgezind standpunt kan komen. De voorzitter van het (CDA)bestuur, de heer Fenne- ma vond het nog veel te vroeg om commentaar te geven. „De betreffende brief is nog niet in het bestuur behandeld dus kan er ook nog geen bestuursstand- punt bekend worden ge maakt", aldus de heer Fenne- ma.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7