r GEEN VERHOGING VAN BELASTINGEN IN KOUDEKERK Veel „quatsch en kovel"; ook over Leiden £eid6e(SoouMit eidevogelbescherming werpt vruchten af W OEGSTGEESTSE MELKBOER LOOPT ZONDAG I NEW YORK DE RACE VAN ZN LEVEN 3Pj LËN VRIJDAG 21 OKTOBER 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. mensen in deze sport voorko men die overspannen zijn. Er wordt veel van je lichaam ge vergd. Dat heb ik het afgelo pen jaar aan den lijve onder vonden". Heemskerk heeft in de huis kamer een kast vol glorieuze trofeeën, „Het Marathon- boek" op een plank, en een vrouw die helemaal achter hem staat. „De sport zelf, daar kan ze wel op schieten, bij wijze van spreken, maar ze steunt me door dik en dun". Wat Henk ook mentaal gevormd heeft is de touwt rekkerij. Als sport. Hij trekt touw met een team in Noord- Holland: „Vorig jaar zijn we derde van N.Holland gewor den. Ook een geweldige sport, touwtrekken. Echte touwtrekkers kennen we hier in de buurt niet, maar in die Noordhollandse plaatsen vind je gemotiveerde jongens met karakter, in een fijn dorpsklimaat; die touwtrek kers leven twintig jaar terug. Daarom vind ik ook, dat ik een ouderwetse sporter ben. En als je in je beroep met plezier werkt, kun je vaak ook meer presteren in een sportieve liefhebberij. Neem dat maar van mij aan." Vier dagen gaat Henk op de New-Yorkse toer. Het is geen vakantie, maar een prestatie- bezoek. Zondag is het zover; dan gaan de uren van de waarheid zwaar in Henks ge trainde benen zitten. Duizen den en duizenden gedreven mede-lopers, overal vandaan, doen het hem na. „Bij de Ne derlanders is ook een Hage naar met een pacemaker. En een Hame". „Nou ja, een dame", kwam mevrouw Heemskerk ertussen. „We hebben haar gezien op die kennismakingsavond in Am sterdam. Het was gewoon een gezonde Hollandse vrouw, als je d'r zo zag en zo". Sfeer proeven Volgende week dinsdag zien we Henk, met z'n uit driftige wilskracht gesneden kop, waaruit een vriendelijk fana tisme spreekt, weer aan de slag met zijn geachte cliente le; alsof er niets gebeurd was, inmiddels. „Het wordt een schot in het duister, ik weet niet wat er gaat gebeuren. Maar ik wil die sfeer proe ven. Of het nu in Manhattan is, of in Brooklyn, of waar dan ook in die gigantische omgeving. Ik wil dit zeker één keer meemaken. Mis schien zie je me wel op de fo to's die in alle kranten wor den afgedrukt, tussen dat ge weldige leger van volhou ders". Uiteindelijk is die grond niet vreemd aan gene raties van 17e eeuwse Lage Landers, die er eens leefden in Nieuw Amsterdam, dat het moest afleggen tegen de expansiedrang der Britten. Dat we daar dan een sigaret tenmerk aan overgehouden hebben is een bijzaak met een wrange bijsmaak. Henk Heemskerk, sportieve melkman, die in delen van Oegstgeest het vitale spel van melk, boter, kaas en eieren speelt („En het bij-assorti ment is ook nooit weg") hoopt zondag „binnen de vier uur te finishen". „Laat ik zeggen: 3 uur, 40 minuten. De snelste deed er, bij vorige ge legenheden, 2 uur 9 over. Ik weet niet hoever ik zal ko men. Het deelnemen is voor mij 't allerbelangrijkste. Ge middeld is het aantal uitval lers in New York zo'n 10 tot 15 procent. Daar wil ik niet bij zijn. Nou, zal ik het dan nu eens hebben over de tijd dat ik misdienaar was, in de Willibrord hier?" Bijvoor beeld over de keer, dat hij een „kat" kreeg van kape laan Wiist, omdat hij, bij de „purificatio", de zuivering, vlak vóór de postcommunio, teveel water in de kelk goot in stede van wijn. „Dan gin gen die duimen en wijsvin gers heftig omhoog, bijna kwaadaardig, om het schen- ken te stoppen". Henk. de ge- spierde, kijkt zelfs nu nog een beetje verongelijkt. Want hij was, voor het overige, naar zijn mening altijd een model-misdienende, jeugdige leken-ordinarius. Maar als je mij op die liturgische stoel krijgt, kan ik nog uren blij ven kletsen. Zeker, als ik me herinner dat ik vroeger hoogstverbaasd bleef kijken bij de zinsnede: „de priester ontdekt de kelk". Die kreeg hij dan opeens in de gaten. Hé, daar staat een kelk..! Pas veel, veel later kreeg ik door, dat die tekst in de kinder misboekjes sloeg op het „ont bloten" van die kelk, het wegnemen van het „velum", enzovoorts. Het „strippen" van het heilig, verguld vaat werk. Met dat soort bindende dingen had ook jongeman Heemskerk te maken. Een ogenblik van gemeenschap pelijke herkenning binnen de oude katholieke doos. Maar voor de rest doe ik niet met Henk Heemskerk mee. Die marathon moet hij zelf maar zien te lopen. Ik volg hem, van erg uit de verte. Hij zou me bellen, dinsdag. Als-ie ka pot is, of niet. Maar een erva ring rijker. Ajax, evenwel, blijft ook erg fijn, en de moeite van een sportliefde waard. n ifcaMADE/WAR- ijdagi De Vrijwillige oor jfagelwacht Oud r*P °nu één seizoen ac- zig geweest met ajwe/°gelbescherming. ;ed dit in nauwe sa cking met de vee- 5 in het betrokken Onlangs bracht de lator van de wacht, J- de Jong, ver- fse e) van werkzaam- tame men i )S-A\veeixweidegebied met it sffrvlakte van bijna zes- 1 hectare gelegen rond Ie (binnen de gemeen- temade en Warmond) lafgelopen voorjaar on- Mjfentwintig weidevo- iters actief geweest met Warrig plaatsen van merk- Uet óof nestbeschermers bij i Jlfih van de weidevogels. EWc/iJnanier konden de boe ren tijdens hun werkzaamhe den op het land rekening hou den met de ligging van de nes ten en kon het vee de eieren niet vertrappen. In dit gebied werd het eerste kievitsei al op 18 maart gevon den. Hoewel dit vrij vroeg in het jaar was, was het toch nog een week later dan het eerste landelijke kievitsei. Na half maart en tot eind mei was er een periode van veel regen en voor de tijd van het jaar, lage temperaturen. Het land was te nat om te maaien en het vee kon niet naar buiten. De weersomstandigheden lokten kennelijk ook de weidevogel wachters niet erg om de pol ders in te trekken. Er werden dan ook minder merkstokken geplaatst dan onder normale weersomstandigheden het ge val zou zijn geweest. Nestbe schermers hoefden dan ook vrijwel niet te worden* ge plaatst. Het late maaien en het lange verblijf van het vee in de stal zijn gunstige omstan digheden geweest voor de broedende weidevogels, met name voor de kievit en de grutto. Aan de andere kant heeft het natte weer zijn tol geëist van de jonge weidevo gels. Van de belangrijkste weidevo gelsoorten zijn 270 kievitsnes ten gevonden (dit is één nest op elke twee hectaren), 135 nesten van grutto's, 65 nesten van scholeksters en veertig tu reluurnesten. In het eindrapport wordt op gemerkt, dat zeker niet alle nesten gevonden zijn. Met name in gebieden, waar de minder ervaren weidevogel wachters actief zijn geweest, is slechts een deel genoteerd. Het percentage uitgekomen eieren bedroeg voor de kieviten en de grutto's 75%, voor de schol eksters 70% en voor de ture luurs 85%. Respectievelijk 5, 3, 0 en 10% van de eieren wer den vernield als gevolg van de agrarische bedrijfvoering. Vermeldenswaard is dat er in het gebied ook broedende klu ten zijn gevonden. Deze vo gels, wit van kleur zijn, zwarte strepen op de vleugels en de kop hebben en in het bezit zijn van een lange licht naar boven gekromde snavel, komen voor in het westelijke deel van Oud Ade. Dat scholeksters soms de gekste plaatsen opzoeken om te broeden bleek ook nu weer: een vogelwachter vond drie eieren op het dak van een woonark. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeentelijke belastingen en tarieven in Koudekerk gaan volgend jaar niet omhoog. Als de gemeenteraad van Koude kerk tenminste akkoord gaan met dit voorstel dat B en W in de ontwerpbe groting voor 1984 doen. Ondanks de rijksbezuin- gingen is het college er met het nodige schrap- en schuifwerk in geslaagd voor volgend jaar voor on voorziene uitgaven nog bijna 30.000 gulden over te houden. De gemeente raad zal na vooroverleg uiteindelijk op 12 decem ber een beslissing nemen over de begroting. Overigens ziet het college de financiële toekomst voor Kou dekerk met zorg tegemoet. Vanaf volgend jaar wordt op basis van de nieuwe Financië le Verhoudingswet in tien jaar 210.000 gulden gekort op de uitkering aan de gemeente. Dat betekent dat vanaf 1985 de begrotingen tekorten zullen la ten zien. Voor 1985 wordt dat geschat op ruim 31.000 gulden en voor het jaar erna op bijna 95.000 gulden. Pas daarna zal het tekort flink dalen. Desondanks denken B en W er niet over de belastingen en tarieven volgend jaar te ver hogen. „Dat past niet in een tijd van een steeds kleiner worden besteedbaar inkomen en zeker niet bij de minst- draagkrachtigen in onze ge meente". De enige twee ver hogingen die in de pen zitten zijn die van de begrafenisrech ten en de hondenbelasting. Degenen die twee of meer honden bezitten kunnen erop rekenen dat B en W binnen kort met een voorstel zullen komen voor hen de belasting te verhogen. Het komende jaar zullen wel de nodige investeringen wor den gedaan. De eerstgenoemde in de rij plannen is de renova tie van het gemeentehuis. Het aanbrengen van dakisolatie en veiligheidsvoorzieningen gaat naar schatting 331.000 gulden kosten. Een andere grote uit gave betreft het plan „Dorp- Oost". De straten in dit plan moeten hertegeld worden, het geen 300.000 gulden kost, en bovendien moet het plan op zich worden herzien, wat de gemeente nog eens 100.000 gulden kost. Ook willen B en W een parkeerterrein voor vrachtwagens aanleggen ter vervanging van de ruimte die door de reconstructie van de Hoogewaard verloren is ge gaan. Kosten: 235.000 gulden. Het sportcomplex gaat ook flink geld kosten en wel 472.000 gulden voor vernieu wing van de kleedaccommoda tie en 253.110 gulden voor groot onderhoud aan de sport velden. Beleid Op een aantal punten ontvou wen B en W ook het beleid dat zij denken te gaan voeren. Een van die onderwerpen is de wo ningbouw. De gemeente, met haar 4475 inwoners, telde op 1 oktober 135 woningzoekenden. Tot 1990 mag de gemeènte weliswaar 213 woningen bou wen, maar vorig en dit jaar heeft het rijk helemaal geen subsidie gegeven voor sociale woningbouw. B en W zullen daarom alles op alles zetten om toch in het plan Weide- dreef negentig procent sociale woningbouw te kunnen ple gen. Het sociaal-cultureel werk en de bibliotheek baren B en W ook zorgen. De rijkskorting van twintig procent op het so ciaal-cultureel werk, het gaat hier om een bedrag van 6.250 gulden, kan de gemeente vol gend jaar nog opvangen. Daar na is dat nog de vraag. Ook de bibliotheek wordf steeds duur der en daarvoor komt ook minder rijksgeld. B en W wil len met Hazerswoude-Rijndijk bespreken of het misschien mogelijk is samen te werken en zodoende de voorziening toch op een goed niveau te handhaven. Tot slot stellen B en W dat zij er alles aan willen doen om ar- beidsbevorderende werken in de gemeente te laten uitvoe ren. De achtergrondgedachte hierbij is dat de werkloosheid in Koudekerk tussen juli van vorig jaar en dezelfde maand van dit jaar met vijftig procent is gestegen. De gemeente kan daar op zich weinig aan doen, maar hoopt door bijvoorbeeld opdracht te geven voor „grote werken" haar steentje daaraan te kunnen bijdragen. Van links naar rechts: dr. J. Lisman (die het eerste exemplaar overhandigde), Marian ne Verhoeven (mede-eigenares van Batteljee en Terpstra), de auteur Aart Vuurzwaard (alias de Leidse zenuwarts J. Ringelberg), mevrouw Ringelberg en Hans van Brussel. EERSTE BOEK YAN ZENUWARTS RINGELBERG: LEIDEN „Van q tot k", een boek van de hand van debutant Aart Vuur zwaard, is gistermiddag ten doop gehouden in het Eysingahuis aan de Rijns- burgerweg in Leiden. Dit gebeurde ten overstaan van een groep Leidenaars, voor het merendeel mede werkers van de universi teit en familie van de au teur. Deze is zenuwarts in de Sleutelstad en heet ei genlijk J.Ringelberg. Tijdens de presentatie van het boek werd meerdere ma len met nadruk gezegd dat de auteur zelf niet aanwezig was. Zijn „eeneiige tweeling neef" had zijn plaats ingeno men. De aanwezigen in het Eysingahuis die het nog niet wisten, wisten het toen: het boek heeft geen serieuze in houd, maar is als „leuk" be doeld. „Van q tot k" zoals de uitgeverij op de uitnodiging had geschreven, bleek dan ook „Van Quatsch tot Kövel" te betekenen. De 160 pagina's tellende pa perback bevat een aantal korte verhalen, waarvan een flink aantal over het wel en wee van de stad Leiden. Alle onderwerpen, waarbij meest al de schrijver zelf figureert, worden zeer fantasierijk en op het surrealistische af be schreven. De auteur blijkt er verschillende actuele proble men te vuur en te zwaard te willen bestrijden. Zo pakt hij onderwerpen bij de kop als de woningnood, het DNA- onderzoek en de minderhe den. Wat Leiden betreft steekt hij zijn afkeer van de bekende paaltjes (de zoge naamde Leienaartjes) niet onder stoelen of banken. Als veroorzaker van deze situatie wijst hij wethouder „Kwaal" aan. In het boek kunnen in siders overigens nog meer personen ontmaskeren. In het laatste verhaal dient zelfs de uitgeverij van zijn boek als onderwerp. Lees voor Batt Terp „Batteljee Terpstra" en ziedaar: de Leidse uitgeverij die onlangs het nu reeds suceesvolle boek „Heer Olivier" op de markt bracht. Of „Van quatsch tot kövel" ook zo'n succes wordt? „Met een debuterend auteur is het altijd moelijk", aldus Hans van Brussel van de nu een jaar bestaande uitgeverij, „onbekend blijft vaak onbe kend. Maar we mikken op de verkoop van duizend exem plaren, dan zit er geen winst in maar ook geen verlies. En bovendien vinden we het aardig om af en toe met een boek over Leiden op de markt te komen. Volgende maand hopen we het Leids Kroegenboek te kunnen pre senteren". De uitgeverij zag brood in een boekje van A. Vuurzwaard nadat deze vorig jaar twee goede verha len had ingestuurd na een oproep van de uitgeverij aan amateur-auteurs. Het boek kost 24,50 en is te koop bij de erkende Leidse boekhandel. sukkelt op- in de massa dan 16.000 vrij- lotgenoten, op over een van de over de Hud- ier. Van New York aar New Jersey. Er irgens een brug bij net veel buizen- Daar worden dan overheen gelegd en ongehinderde opfAge mogelijk te ma- der. f moplsl ïroe[ f" I Heemskerk is een be- •echt melkboer in Oegst- I een zelfstandige zuive- !ur met een lichaam en boordevol sport zit- isteren vloog hij met Fins chartervliegtuig 'JFK, international air- bij New York. Samen kog zo'n 190 andere Ne- nders, van wie zo'n 130 •e lopers. „Hij heeft vre- getraind", vertelde gis- zijn vrouw die achter omdat het gezin en de moeten doordraaien, dagavond laat is Henk terug. Gebroken of niet. eeft dan deelgenomen je 14e editie van de im- p New York City Mara- dag 2„Henk is net zoals onze 'd J5jren: laat ze zich maar bij ,ien in de sport; dat kun ver er doen dan in de kroeg «7e Ajacied Heemskerk (43) on- irgar indere bekend om zijn Gi teit met herbergier Jan De lijn, die verderop in de \ege\ sstraat als „een vuile naf flioorder" zich hoogst an c/ierig maar fel af blijft :n tegen Henk, die „een Ajacied" is kwam uit zijn wijk om tekst itJeg aan me te geven en glazen volle melk te ?n. „Een schitterend ï/ïeT?1001" melkboer, je komt is JVf met veel mensen in contact. Maar kijk, oorspronkelijk ben ik ertoe gekomen (ja, stil maar, Ajax zit in de vernie ling op het moment, ik weet het") om vijfhonderd wed strijden te spelen voor UDO 1, als keeper. Op de trainin gen liep ik altijd op kop; ik kan niemand vóór me heb ben. Dat is mentaliteit. Niet de kantjes eraf lopen, geen halve rondjes afleggen. Ik ben een man van keihard werken en dan aan sport doen ook. Ik speel nu in een lager elftal, maar de drang om te presteren is gebleven. Er tegenaan gaan, de beuk erin, dat is iets voor mij. Ik train nog liever dan dat ik een wedstrijd voetbal". Zo is Henk Heemskerk nu eenmaal. Dat sportief boven Jan willen blijven heeft hem ertoe geleid dat hij ging hardlopen. „Dat heeft me ge fascineerd, eigenlijk. Je be leeft daarin een sport met karakter, het is een cleane sport, dwars door het rode lint heen. Ik ben op de 12 km-afstand afgegaan. Dat vergt minder trainerij. Halve marathons, dus. Dat ging vrij redelijk. Maar toen wilde ik toch eens een hele marathon lopen. Ik ben een ouderwetse sportman die dat aandurft. Maar er is wel ontzettend veel training voor nodig, en dat heb ik een beetje onder schat, vrees ik. Ze hebben me al gewaarschuwd: een mara thon is zwaar, daar moet je niet te licht over denken". „Doodziek' Daarom ging Henk Heems kerk een week of acht in aangepaste training: zes avonden in de week, na 't werk in de melkwijk, 12 ki lometer hardlopen; 's zondags 15 km. door de duinen bij Wassenaar. „Om doodziek' van te worden, als je overdag een zware wijk gelopen hebt. Maar je krijgt in de gaten, als je die hardloperij goed be leeft, dat er maar weinig Henk Heemskerk („Uw zuiveladviseur") zet z'n beste beentje voor, onder bescherming van een kaasmerk. Aan de vooravond van zijn marathon-prestatie in New York. Een vechtjas, die ze allemaal wel lust.... ns 3pde/Plaats >idï°n-r dran£dez© bon in open envelop -geen postzegel in. ten- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, hoiiVG Den Haag del.1 Noteer m.i.v_als nieuwe abonnee I van de Leidse Courant I en pde/Plaats rt in F wor<^t P©r maand (met automatische afschrijving) uziek1 C. per kwartaal R^feen luxe Parker balpen naar: en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5