ieiden heeft in '84 reen reserves meer Leidse popgroep oogst mcces met single Forse straffen geëist tegen Alphense en Leidse inbrekers SeidóeSotvutni Worsteling op Haarlemmerstraat OZINGSRECHT GAAT 39 GULDEN KOSTEN iC IDEN VRIJDAG 21 OKTOBER 1983 PAGINA 3 SONEEL UNIVERSITEIT: rbreek contacten ;t ministerie JEN Het personeel van de Leidse universiteit heeft het ge van Bestuur gevraagd alle contacten met het ministerie jnderwijs te verbreken. Dit als protest tegen de kortings- ien van het kabinet. Het college beraadt zich op het gedane Itel. De vakbonden hebben dit voorstel gisteren aan het col- jedaan. De vakbonden willen proberen alle universiteiten 'te krijgen het overleg af te breken. Volgens A. Vijverberg, dvoeder van de bonden, zal een dergelijke stap aanzienlijke ing opleveren voor de uitvoering van allerlei plannen. >n de universiteit en het ministerie bestaat op verschillende oorj us een regelmatig contact over onder meer het invoeren ein en nieuw rangenstelsel, de taakverdelingsoperatie en de 2- ebrés,ructuur- Personeel van de universiteit heeft zitting in mi- •iêle commissies, die zich met dergelijke zaken bezighou- JONGEN KRUGT KLAP VAN POLITIEMAN LEIDEN Een groep jongens heeft het gisteravond op de Haarlemmerstraat aan de stok gekregen met twee agenten in burger. Er ontstond een duw- en trekpar- tij en een 16-jarige Leidse jongen kreeg een klap van een van de politiemannen. De vader van deze jongen is van plan een klacht in te dienen tegen deze re chercheur. Rond acht uur gisteravond wilde een man met zijn auto van de Stille naar de Lange Mare rijden. Toen hij de drukke Haarlemmerstraat wilde oversteken, werd zijn auto omsingeld door een groep jongens! De man kon niet meer verder rijden. Twee rechercheurs schoten de au tomobilist te hulp. De jongens werd op dracht gegeven de man door te laten, maar daar werd niet op gereageerd. Daarop duwden de agenten de jongens, die volgens de politie een dreigende hou ding aannamen, weg om de weg vrij te maken. Eén jongen, die zich volgens de politie verbaal agressief gedroeg, liep een klap op. Tijdens de worsteling kwam een 15-jarige Leidse jongen op de motorkap van de auto terecht. Daarbij ontstond schade. De jongen en de automobiolist hebben een schaderegeling getroffen. Vrouw gewond op Breestraat LEIDEN Een Leidse vrouw is gis teravond rond acht uur aan haar schouder gewond geraakt bij een aanrijding op de Breestraat. De vrouw zat achterop een brommer, die werd bestuurd door haar 16-jari- ge zoon. Ter hoogte van sociëteit Minerva stak een 21-jarige Leidenaar plotse ling de Breestraat over. De 16-jarige bromfietser raakte de man licht en kwam vervolgens ten val. De vrouw is naar het AZL gebracht. De voet ganger en de 16-jarige jongen liepen geen letsel op. van) bepEN Leiden heeft on et volgend jaar nage- in nj geen reserves meer. ringg jaar had men nog meri bedrag van ruim 5 erirfen voor onvoorziene linsdivallers. Het komend itieaal men beginnen met maj bedrag van 84.000 n haen om stroppen op te iichjen. Eventuele finan- tenj tegenvallers zouden mejajve geleend moeten ;nb<jen en die wijze van nciering zou weer jken op de latere ja- dat .Vandaar dat het wer- ,n dimet sluitende begro- lei<P essent;ieel is gewor gd Dit schrijft de ge- 'emrte *n nota van lieding, behorende bij legroting 1984. ^korten van de gemeente etrqen voor verreweg het ket|5te deel veroorzaakt door [arjregelen van het rijk en ./teit dat steeds meer perso- ujk,een beroep Gp de bijstand (de gemeente moet zelf tien procent van de bijstands kosten voor haar rekening ne men). De bezuinigingen heb ben bij de gemeente het ver lies van bijna volledige 29 ba nen tot gevolg. Gedwongen ontslagen zijn niet nodig. Het lozingsrecht wordt vol gend jaar 39 gulden per wo ning. Volgens het college is in voering van het lozingsrecht niet meer te vermijden. Wat er na 1984 met het lozingsrecht gaat gebeuren, staat nog niet vast. Daarbij is een eventuele verhoging wel gekoppeld aan de tarieven van de belasting op onroerend goed (OGB) voor huurders. Het college wil hier over pas in de loop van 1984 een beslissing nemen. Eigena ren van woningen zullen in '84 voor een wat lager bedrag worden aangeslagen. De wet dwingt de gemeente hiertoe. De bezuinigingen die de ge meente zal doorvoeren, waren de afgelopen maanden al be kend geworden. Dit zijn onder meer bezuinigingen bij de Stichting Welzijn, voorrijkos- ten bij de brandweer, minder geld voor K&O en straatver lichting en inkrimping van de vervoerskosten voor WSW'ers. Het college hoopt hiermee de tekorten tot 1987 te dekken alleen in 1986 is er nog een gat van ruim miljoen gulden, maar ook daar wil men pas la ter over besluiten al wijst het college er op, dat er een flink aantal onzekerheden zijn. Verdere bezuinigingen van het rijk kunnen nieuwe gaten in de gemeentelijke be groting slaan. Het college wijst het voorstel van de regering om het profijt beginsel voor 100 procent door te voeren om de tekorten te dekken, als onaanvaardbaar van de hand. Dat zou tot een verdere lastenverzwaring voor de burgers van 1,2 miljoen in 1984 tot 3,9 miljoen gulden in 1987 leiden. Deze opstelling heeft wel tot gevolg, dat de be zuinigingen groter zijn dan no dig was geweest, wanneer het profijtbeginsel wél volledig was doorgevoerd. Het college schrijft verder dat het de bedoeling is dat volgend iaar wordt begonnen met de bouw van een winkelcentrum in de Stevenshof. Het college wil proberen een gedeelte van het huidige terrein van de rei nigingsdienst na de verhui zing van deze dienst naar De Waard te gebruiken voor nieuwbouw van lagere scholen aan de Willem de Zwijgerlaan en de Maresingel. Ten aanzien van de stadsver nieuwing is de gemeente niet erg positief. Het rijk stelt voor dit doel steeds minder geld be schikbaar en de totstandko ming van de gemeentelijke plannen verloopt dan ook steeds moeizamer. Zo heeft het rijk voor de gemeentelijke verbeteringsplannen van de Verversbuurt en Noordvest nog steeds geen geld toege zegd. Met ingang van 1986 zal Leiden waarschijnlijk door de invoering van een nieuwe wet f nog minder geld krij gen voor de stadsvernieuwing. Opbrekingen Ook volgend jaar zal het ver keer te maken krijgen met op- brekingen in de stad. De wal- muren van het Rapenbrug tus sen de Kloksteeg en het Noordeinde worden ver nieuwd, met de vernieuwing van een aantal bruggen in het Herengracht/Zijlsingelgebied wordt verder gegaan, er liggen plannen voor de vernieuwing van riolen in de stad, maar de uitvoering daarvan wordt vaak nog belemmerd door een gebrek aan financiën. Er wordt gewerkt aan plannen voor tunnels op de kruising Churchilllaan/Vijfmeilaan. Met de aanleg van fietstunnels onder de Plesmanlaan wordt volgend jaar begonnen en dat geldt ook voor de busbaan op het Levendaal. Verder zijn er plannen voor reconstructie van de Hooglandse Kerk- gracht, de Damlaan, de Hoge Morsweg, de Stationsweg en de Vondellaan. Het college kondigt aan meer fonteinen in de stad te willen. Gedacht wordt aan de Plesmanrotonde en het Stationsplein. Overwogen wordt kleine stuk jes groen dat in handen van de gemeente is, te verkopen aan particulieren. Het onderhoud van het openbaar groen zal worden verminderd. Ook zal men minder verfraaiingen aanbrengen. Zo zullen geen bollen meer geplant worden en wil men het aantal bloem bakken verminderen. S. the Footnotes. EIDEN De Leidse pop- Dep „P.S. the Footnotes" eft deze week haar eerste ugle uitgebracht. Op de igle staat op de A-kant het immer „Final Love Song" ,i op de B-kant „Love at Se- *nd Sight". Maar platen- aatschappij EMI, waar de pat is vervaardigd, meent flt de B-kant eigenlijk de A- ]|nt zou moeten zijn. De fcidse single met twee A- flUen is in platenzaak ver- Tijgbaar. De prachtige hoes „P.S. the Footnotes" tre den sinds september 1982 op, in het begin vooral in het club en pub-circuit, maar la ter ook als support-act van bekende bands. „P.S. the Footnotes" gingen begin juni de studio in met de bedoeling demo's te maken. Maar toen de resultaten beluisterd wer den bleek er meer in te zitten dan alleen een demo. Techni cus in de studio Okkie Huys- dens, tevens producer van Power Play, werd van het ene moment op het andere ook de producer van „P.S." en de toevallig aanwezige toetsenman David Greensla de (vroeger onder andere bij Colloseum) werd ingezet om de pianopartij te spelen. Ook deed saxofonist Gerbrand Westveen (speelt ook op L.P's van de Nits en Fay Lovsky) nog aan de single mee. De opnamen vonden plaats in de Bullet Sound Studio, digitaal gemixed werd er in de Wisseloord stu dio's en het snijden, persen en relaesen werd door E.M.I. gedaan. „P.S. the Footnotes" ma ken popmuziek met een mix van allerlei invloeden. De single „Final Love Song" is meer een roek-ballade. De groep bestaat uit Jan Kort man op fret- en fretloze bas, Thijs Kruyt op drums en per cussie, Hans Stoop op gitaar en Arnout van Buuren op de toetsen. Incidenteel speelt saxofonist Oswald Knaap mee. „P.S. the Footnotes zijn zaterdag 29 oktober te zien in Huize de Bijlen aan de Morsstraat en zaterdag 12 november in De Spiegels aan de Nieuwsteeg in Leiden. IRAitO ramt portiersloge _JEN Een 20-jarige Leidenaar is gisterochtend rond elf PUpet zijn auto tegen de portiersloge van het bedrijf HGC aan Iplpterwoudseweg gebotst. De auto werd totaal vernield. '5-jarige man uit Woubrugge wilde met zijn bestelwagen f het bedrijf van HGC oprijden. Zijn uitzicht werd belem- (S Mij door een vrachtwagen. De bestelwagen reed in de flank tPOSde auto van de Leidenaar die rechtdoor over de Zoeter- aE^seweg reed. De auto van de Leidenaar draaide om zijn as ^am via een lantaarnpaal tegen de portiersloge terecht. De en de lantaarnpaal liepen geen schade op. Frans. ADVERTENTIE met 'n vleugje romantiek In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen! sfeervol la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. Ihaal ol bel even voor mapje Menu-Suggesties Hotel*Restaurant „DUINOORD" Geen krant ontvangen Bet tussen 16.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Foster Parents Plan moet briefwisseling afschaffen LEIDEN Het schrijven van brieven door geadopteerde kinderen van het Foster Pa rents Plan aan hun „ouders" moet worden afgeschaft. De briefwisseling kost veel geld en draagt niet bij tot een we zenlijk contact tussen donor en kind. De kinderen ervaren deze correspondentie als een last. Dit concluderen Monique La- gro en Marina Sonneveld, die aan de Leidse Universiteit so ciologie der niet westerse vol keren studeren. Zij hebben in Haïti een onderzoek verricht naar de werkwijze van het Foster Parents Plan. Het Fos ter Parents Plan heeft in 21 landen meer dan 1 miljoen kinderen geadopteerd. De kos ten van de hulpprogramma's worden gedekt door maande lijkse bijdragen uit Canada, de Verenigde Staten, Australië, Engeland en Nederland. Het onderzoek richtte zich op het hulpprogramma dat in de sloppenwijken van de hoofd stad van Haïti Port-au-Prince wordt uitgevoerd. Het Foster Parents Plan heeft hier onge veer 6.000 kinderen geadop teerd. Met de brieven houden 15 correspondenten en 17 ver talers zich bezig. Ook besteden de maatschappelijk werkers een deel van hun tijd aan het aansporen van de kinderen om te schrijven, zo blijkt uit het onderzoek, en moeten zij verslagen schrijven om de „ouders" over de situatie waarin het kind verkeert op de hoogte te houden. Daar komt bij dat de corresponden tie zeer oppervlakkig is. De onderzoekers menen dat er alternatieven gezocht moeten worden voor de briefwisseling, omdat door afschaffing ervan pleegouders zullen afhaken. Poppentheater Het Poppentheater Welles-N ie tes geeft woensdagavond 26 oktober een voorstelling van het stuk 'Arthur en Clementine' in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhard- kade 40. De voorstelling begint om half negen en de toegang bedraagt twee gulden vijftig per persoon. Bijstand Het comité Vrouwen in de Bijstand wil een eetgroep star ten voor vrouwen en hun kinderen, die van de bijstand moeten leven. De eerste maaltijd wordt woensdag 2 no vember in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 geserveerd. Deelname kost twee gulden vijftig per persoon. Opgeven kan telefonisch onder nummer 142505. Shantolo „Shantolo" is de naam van de twintig minuten duren de, film die zondagmiddag 30 oktober om drie uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat wordt vertoond. In deze film wordt de viering van Allerheiligen en Allerzielen in Mexico belicht. In Mexico is dit de belangrijkste religieuze gebeurtenis. Odeon Blazers Het Odeon Blazersensemble uit Amsterdam verzorgt dins dag 1 november in het Rijkmuseum van Oudheden een primeur. Voor het eerst wordt het concert voor hobo en blazers van Carl Maria von Weber ten gehore gebracht. Tevens wordt een onlangs herontdekt octet van Carl Rei- necke gespeeld. Het programma bestaat verder uit werken van Mozart, Varèse en Brahms. Het concert heeft plaats in de Taffehzaal van het museum en begint om acht uur. De toegang is gratis. Het Odeon Blazersensemble. Politieke scholingscursus De werkgroep politieke scholing voor de vrouw, houdt 2 en 9 november een politieke scholingscursus. De cur sus gaat vooral over de geloofwaardigheid van de poli tiek. Drs. B. Tromp en dr. R. Andeweg, verbonden aan de afdeling politieke wetenschappen van de Rijksuni versiteit van Leiden, zullen over dit onderwerp van half tien tot half twaalf spreken in de Petruskerk aan de Lammenschansweg in Leiden. Verdere inlichtingen zijn te krijgen via tel. 890812, 154995. DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie heeft giste ren tegen vier inbrekers uit Leiden en Alphen aan den Rijn forse gevangenisstraffen (variërend van twee tot vijf tien maanden) geëist. Dit vier tal pleegde in februari en maart van dit jaar een groot aantal inbraken in Leiden en de Rijnstreek. Tegenover rechtbankpresident mevrouw Koningsveld verklaarden de vier, dat zij wegens schulden uit stelen waren gegaan. De zaak tegen een 27-jarige vrouw uit Alphen, echtgenote van een van de vier inbrekers, werd aangehouden. Deze vrouw verzilverde gestolen gi robetaalkaarten voor een be drag van ruim 8000 gulden. Drie van de vier inbrekers hadden het merendeel van de inbraken gepleegd. Een 29-ja- rige man uit Alphen was be trokken bij negen inbraken en bij vijf inbraakpogingen. Een 27-jarige Leidenaar pleegde 16 inbraken en was betrokken bij drie pogingen en een 25-jarige Alphenaar deed aan negentien inbraken mee en aan zeven pogingen. Dit drietal opereer de regelmatig als een kleine bende. Men ging er met zijn drieën of met zijn tweeën op uit. De vierde inbreker, een 34-jarige Leidenaar (een broer van de 27-jarige Leidenaar), deed mee aan twee inbraken in Leiden en Ter Aar. Dorpen in de Rijnstreek vorm den in februari en maart van dit jaar het voornaamste doel wit. Zo sloegen de drie inbre kers onder meer hun slag in Alphen, Nieuwveen, Zevenho ven, Ter Aar, Leimuiden, Roe- lofarendsveen en Koudekerk. Men stal girobetaalkaarten, sieraden en foto-apparatuur. Bij de inbraken werd vaak grote schade aangericht. Tij dens een inbraak in een wo ning aan het Klaverhof in Al phen aan den Rijn, op 2 april 1983, werd het drietal op he terdaad betrapt. Tijdens het verhoor kwamen al deze in braken boven water. De inbre kers hebben een volledige be kentenis afgelegd. Inbraken De drie mannen stonden giste ren terecht voor drie inbra ken. Het gaat om een inbraak in een woning aan de Drecht- laan in Leimuiden (op 27 fe bruari), een inbraak in een woning aan de Koren veld weg in Nieuwveen (op 28 februari) en een in een huis aan het Vrijenhoek in Leimuiden. Hierbij werden sieraden, foto apparatuur en girobetaalkaar ten buit gemaakt. De 29-jarige Alphenaar, die nooit eerder in aanraking met justitie is geweest, voerde fi nanciële problemen als oor zaak aan. De man, die vier kinderen heeft, is inmiddels gescheiden. Volgens zijn raadsman wilde de Alphenaar, die in het bezit was van een startpistool en schouderholster, met de inbraken een „grote klap" maken om zo zijn huwe lijk te redden. „Financiële pro blemen zijn er namelijk de oorzaak van dat dit huwelijk is gestrand," zei de advocaat, die ervoor pleitte zijn cliënt bij wijze van straf te werk te stel len bij het natuurmonument De Nieuwkoopse Plassen. De officier van justitie, mr. Dek, zei dat hij dienstverlening een te lichte straf vindt. „U heeft er met uw vrienden voor ge zorgd, dat er in de Rijnstreek een grote angst voor inbraken heerst." De officier eiste acht maanden gevangenisstraf. De 27-jarige Leidenaar, een stiefbroer van de 29-jarige Al phenaar, vertelde dat hij met zijn 34-jarige broer een huis in Leiden had gekocht. De ver waarloosde woning moest wor den opgeknapt en hierdoor waren ernstige financiële moeilijkheden ontstaan. Met het plegen van inbraken wilde hij de verbouwing en inrich ting van het huis bekostigen. In de woning van de Leide naar, tuinman van beroep, werd een alarmpistool met uit geboorde loop aangetroffen. De raadsman van de Leide naar voerde aan, dat zijn cliënt geen „beroepsinbreker" is, maar een „amateur". Hij acht te herhaling uitgesloten en pleitte daarom voor een voor waardelijke veroordeling. Mr. Dek had een zwaardere straf in gedachten. Hij eiste vijftien maanden. Tegen zijn broer, de 34-jarige Leidenaar, werd vier maanden (waarvan twee voorwaarde lijk) geëist. Hem werd deelna me aan inbraken in Ter Aar (Zwaanlaan) en in Leiden (Hansenstraat) ten laste ge legd. Tevens hielp de man bij het innen van de gestolen gi robetaalkaarten. Zondebok De 25-jarige Alphenaar, die betrokken was bij 19 inbraken, is al eerder veroordeeld. De man hoefde niet zijn volledige straf (vijftien maanden) uit te zitten, maar werd op 12 no vember 1982 voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Tijdens deze voorwaardelijke periode ging hij weer inbreken. De twee Leidse broers wezen hem overigens als zondebok aan. De Leidenaars hadden de Al phenaar om hulp gevraagd bij het opknappen van hun wo ning. Toen de keuken onder handen werd genomen zou de Alphenaar hebben gezegd, dat hij nog een mooi keukenblok had staan. Daarop toog het drietal naar de Hansenstraat waar in een woning werd in gebroken. Met deze inbraak begon de lange serie. Rechter Koningsveld zei het een vreemd verhaal te vinden. „Als u naar een keukenblok gaat kijken! dan vindt u het normaal wanneer u op een balkon moet klimmen en door een raam naar binnen moet sluipen?" Mevrouw Konings veld hechtte weinig waarde aan de verklaring van de Leidse broers. Tegen de Alphenaar zei me vrouw Koningsveld het dom te vinden dat hij tijdens zijn voorwaardelijke invrijheids- stelling (VI) weer was gaan stelen. De raadsman van de Alphenaar verklaarde, dat moeilijkheden in het huwelijk en financiële problemen daar de oorzaak van waren. Na mens de Alphenaar deed de advocaat echter een verras send aanbod. „Mijn cliënt heeft weer werk, verdient goed, heeft bijna geen schul den meer en wil daarom graag de benadeelden schadeloos stellen. Misschien kunnen we daar een fonds voor stichten." „Op dat fonds kunnen de be nadeelden een beroep doen," aldus de raadsman, die zei dat zijn cliënt duizend gulden per maand kan afbetalen. Tevens pleitte hij voor een voorwaar delijke straf en een hoge geld boete. De Leidse broers noem de hij „geen fijne vrienden". „Het meeste geld van de in braken ging naar hen toe en toen mijn cliënt nog in voorar rest zat, hebben ze bij hem vloerbedekking en gereed schap gestolen." Officier Dek noemde het aanbod „hartver warmend" maar verklaarde dat hij „het niet zo zag zitten". „Het is een recidivist en hii bracht anderen op het idee.' Mr. Dek eiste vijftien maan den. Verzilveren De echtgenote van de 25-jarige Alphenaar was betrokken bij het verzilveren van de gesto len girobetaalkaarten. In win kels in Gouda. Leiden, Voor schoten, Alphen, Hazerswou- de, Katwijk en Rijnsburg kocht deze 27-jarige vrouw goederen met de kaarten en tevens verzilverde zij giroche ques bij postkantoren. Geschat wordt, dat het om een bedrag van 8000 gulden gaat. Haar raadsman vertelde dat de Leidse broers er bij haar op hadden aangedrongen dat zij de girokaarten verzilverde. Op haar tochten werd zij vaak vergezeld door de 34-jarige Leidenaar. „Ik begrijp niet waarom ik het heb gedaan en hoe ik het heb gedurfd," vertelde de vrouw, die een goede baan heeft, een prima salaris verdient en nog. nooit met justitie in aanraking is geweest. „Zij wilde haar man stoppen, maar ging zelf voor de bijl. Ze is er in gezo gen," merkte haar advocaat op. Een reclasseringsambte- naar gaf als verklaring dat de vrouw vocht voor haar huwe lijk en dat ze daarom was mee gaan doen. Rechter Konings veld sprak over een „raadsel achtige zaak". Evenals haar man wil ook de echtgenote de gedupeerden schadeloos stellen. Officier van justitie Dek zei dit een goed voorstel te vinden. „We moeten dit gezin geen al te grote klappen geven," zei hij. Besloten werd om te wachten op het juiste bedrag, dat met de girokaarten is geïnd. Wan neer dat bekend is, dan wordt de zaak voortgezet. De uit spraak in de zaak tegen de vier inbrekers is op 3 novem ber.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3