TAFEL „Als ze echt gaan staken kan ik niet meer werken,meneer Bisschop Roermond verwerpt visie op euthanasie in publikatie van Katholiek Studiecentrum Nuntius ried mgr. Simonis gesprek met kardinaal af Ccid^c HW1 kerk wereld Afhankelijkheid en armoede binnen EG verontrustend Nog ruimte voor akkoord? 8FITÏT71 ACHTERGROND CeidaeSomottt VRIJDAG 21 OKTOBER 1983 PA' „Altijd moet gelden: niet ik maak uit hoe lang het leven mag duren, noch een arts, noch een groep van naast-betrokkenen, maar de Heer van het le ven". Dat is het ant woord, dat mgr. Gijsen, bisschop van Roermond, geeft op het uitkomen van een boek over eutha nasie. Het betreft „Vra gen om de dood", een pu blikatie van het Katho liek Studiecentrum van de Nijmeegse universiteit. Het boek is geschreven op grond van de discussies die de werkgroep euthanasie van dat studiecentrum in de jaren 1977 tot 1982 heeft gevoerd. In deze werkgroep spraken moraal-theologen, artsen, ju risten, een psycholoog, socio loog, verpleegkundige en een historicus met elkaar. Deze laatste, drs. G.P.A. Dierick, trad op als redactiesecretaris van het werk, dat vandaag bij Ambo in Baarn is verschenen. De betrokken werkgroep van de KU Nijmegen is in 1975 in het leven geroepen op ver zoek van de Nederlandse bis schoppen, maar functioneerde sinds 1977 in een gedeelte lijk gewijzigde samenstelling als werkgroep van het Ka tholiek Studiecentrum, zon der verband met de bisschop pen. Het leergezag van de r.-k. kerk heeft in 1980 wel onom wonden het opzettelijk „uit barmhartigheid" doden of la ten doden van een onschuldig mens afgewezen, „maar deze afwijzing vindt niet bij allen en ook niet bij alle katholie ken, onvoorwaardelijke adhe sie", aldus de mening die wordt uitgesproken in „Vra gen om de dood". De samen stellers trekken hieruit de conclusie, dat ook bij mensen die zich christen noemen, de mening veld schijnt te win nen „dat euthanasie wel eens acceptabel zou kunnen zijn of minstens worden". Zij vinden, dat genoemde kerkelijke uit spraak tijd- en cultuurgebon den is en onvoldoende bear gumenteerd. De deelnemers aan de discus sies binnen het Katholiek Studiecentrum van de Nij meegse universiteit vinden, dat euthanasie voor bepaalde mensen verantwoord en zelfs wenselijk kan zijn, „zowel waar het de betrokkene zelf betreft, als deze bij machte is zich hierover te uiten, alsook ten aanzien van omstaanders van met name geestelijk ge handicapten, demente bejaar den en mensen, die door ziek te of ongeval niet meer aan spreekbaar zijn noch zullen worden", aldus het artikel van bisschop Gijsen in het bisdomblad van Roermond. De conclusie van de bisschop is, dat het oordeel over eutha nasie in de visie van het Ka tholiek Studiecentrum Nijme gen berust op „het feitelijk aanvoelen van een (beperkte) groep mensen, eventueel ka tholieken". Deze visie komt hierop neer:„Niemand kan op goede gronden absolute zeker heid bieden". De bisschop concludeert, dat mensen in deze visie wel zul len bepalen wat waardevol le ven is, en wat niet. De visie van de r.-k. kerk echter is, dat het leven van de mens waarde in zich draagt. „Die waarde is", aldus bisschop Gijsen, „niet afhankelijk van wat een concrete mens in be paalde omstandigheden ervan vindt of voelt of ervaart. Zij is meegegeven met het leven zelf. En wel door God, de Schepper en Heer van alle le ven". Kardinaal Willebrands zou aan iemand anders dan mgr. Simonis de voorkeur hebben gegeven als zijn opvolger in Utrecht. Mgr. Simonis geeft dit zelf te kennen in een in terview met het Amerikaanse weekblad „National Catholic Register", geciteerd in het „Katholiek Nieuwsblad". Mgr. Simonis zegt daarin: „Ik ben ervan overtuigd, dat als ik met hem had gesproken alvo rens ja te zeggen, hij mij argu menten zou hebben gegeven om te bedanken." Mgr. Simonis had een derge lijk gesprek met de kardinaal vooraf willen hebben. „Maar de nuntius zei, dat ik dat niet moest doen. En ik begrijp waarom. Het is een strikt pau selijk geheim en dat moet ook. Het proces waarin ie mand de voorkeur krijgt bo ven iemand anders, zelfs al zijn daarvoor objectieve rede nen, is eenvoudig te gevoe lig" De paus heeft het bezwaar van mgr. Simonis, dat hij het aartsbisdom Utrecht niet ken de, begrepen, maar zijn situa tie vergeleken met die van hemzelf vijf jaar geleden: „Ik kwam van Polen naar het bis dom Rome, waarmee ik onbe kend was. Maar na een paar jaar, na bezoeken aan de pa rochies en kennismaking met de plaatselijke omstandighe den, wordt ik nu even goed ontvangen als mijn voorgan ger. Zo zal het, met behulp van de Heer, u ook gaan." Mgr. Simonis ontkent, dat de paus zich lichtvaardig zou hebben afgemaakt van de voordracht van het kapittel: „Ik weet, dat Rome elk van de Utrechtse kandidaten nauwgezet en uitgebreid de revue heeft laten passeren." Hij zei, dat bij de benoemings procedure wel enkele misver standen waren gerezen tussen Utrecht en Rome. Zo wenste de paus „iemand met een langdurige ervaring als resi dentieel bisschop en tevens ie mand die de Bijzondere Syno de van 1980 van binnenuit had meegemaakt. Die beide overwegingen van de paus zijn niet bekend geweest aan het Utrechts metropolitaan kapittel. Dat maakte intussen zijn eigen voordracht op." Korte metten De besturen van de Stich ting Broedercongregaties in Nederland (SBCN), Samen werking Monialen Beraad (SMB) en Samenwerking Ne derlandse Vrouwelijke reli gieuzen (SNVR) hebben in een brief aan de organisato ren hun steun betuigd met de vredesdemonstratie van 29 oktober. In het kader daarvan wordt door religieuzen veel activiteit ontplooid. Zo verza melt het Centraal Missionair Beraad Religieuzen (CMBR) handtekeningen voor een gro te advertentie die vrijdag 28 oktober in een of meer lande lijke bladen geplaatst zal wor den. Verder vinden in vele kloosters gebeds- en bezin ningsbijeenkomsten plaats en wordt verwacht, dat veel reli gieuzen, al dan niet als zoda nig herkenbaar, aan de de monstratie zullen deelnemen. Het centrale comité voor de- viering van het Heilig Jaar, dat door de paus is ingesteld, werkt op dit moment het voorstel uit om op 2 februari in de St.-Pieter in Vaticaan stad een viering te organise ren, speciaal bestemd voor re ligieuzen. De bedoeling is, dat de religieuzen tijdens deze bij eenkomst op plechtige wijze hun geloften van armoede, gehoorzaamheid en zuiver heid hernieuwen. Aan de eu charistieviering zal woensdag 1 februari een ontmoeting voorafgaan van religieuzen uit alle delen van de wereld rond het thema: „Het geheim van de verlossing en de theo logie van het religieuze le ven". De officiële herdenking van Luthers geboorte vijfhonderd jaar geleden, zal in Oostenrijk zijn op zondag 30 oktober in het sportpaleis van Linz. Tot de verwachte vierduizend be zoekers zullen, zo staat al vast, behoren bondspresident dr. Kirchschlager, Maximilian Aichern, rooms-katholiek bis schop van Linz en premier dr. Ratzenböck van Ópper-Oos tenrijk. Zij zullen ook toespra ken houden. De hele herden king wordt opgenomen door de Oostenrijkse televisie en op Hervormingsdag, 31 oktober, uitgezonden. Het in Rotterdam gevestigde onderzoeksinstituut ERE van Europese protestantse en katholieke kerken heeft in een zojuist gepubliceerde studie een verontrustende mate van armoede en afhankelijkheid binnen de Eu ropese Gemeenschap vastgesteld. De armoede is geconcentreerd in'de regio's aan de rand van de EG: Griekenland. Zuid-Italië en Ierland, maar wordt ook in centra als Hamburg, Parijs en Londen in toenemen de mate aangetroffen. Tot de meest getroffen sociale groe peringen behoren buitenlanders uit de niet-EEG landen, mensen met een geringe schoolopleiding, één-oudergezin nen, oude mensen en gehandicapten. ERE (Ecumenical Research Exchange) constateert niet al leen, dat de EEG tot dusver van weinig nut is geweest voor deze arme bevolkingslagen en gemarginaliseerde regio's, maar ook, dat de EEG deels zelf een factor is die armoede veroorzaakt. De EEG heeft tot verscherping van de concur rentie bijgedragen, zonder de slachtoffers van deze concu- rentie op te vangen. ERE bepleit hogere uitgaven voor arme sociale groeperin gen en regio's, een grotere effectiviteit van het regionaal so ciaal-ontwikkelingsfonds, stappen tot afbouw van de werk loosheid, zekerheid van een toereikend minimuminkomen voor alle burgers van de EEG en doet een appèl op de Eu ropese kerken om hun „onverschilligheid" ten opzichte van structuren te laten varen en zich politiek in te zetten voor het recht van de arme. Een liefdadigheidsethiek is hiertoe ontoereikend. T)EN - jge van 'bnderv (ien vai {tel. De gedaan r te kri idvoedt Eging ;n de v is eer ;n nie jtructi iele c Nu al vier dagen wordt het treinverkeer, voon Randstad, door stiptheidsacties ontregeld. Veel treil lijken in de narigheid die de acties met zich meebrt berusten, maar de irritatie neemt duidelijk toe, voor. die dagelijks voor hun woon-werkvervoer van de hankelijk zijn. Trouwend, ook de mensen die de aci niseren kampen met problemen. Want stiptheidsacl nen, zoals de NS-leiding terecht heeft geconstateerd, kelijk in langzaam-aan-acties omslaan. De vraag is het spoorwegpersoneel deze acties kan volhouden; wordt nu gedacht aan een soort adempauze. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeftl moeilijk met de acties die in feite niet tegen haar geril maar tegen het regeringsbeleid. Directie en personeef NS hebben jarenlang al het mogelijke gedaan om hj baar vervoer te bevorderen; terecht doet het pijn dj aan de door NS gekweekte good-will wordt geknabL zo lijden veel Nederlanders onder de stiptheidsactie: autorijders, die meer dan anders door files gekweld I De acties bij NS zijn wel zeer voortijdig begonnen. 2r kend lag het aanvankelijk niet in het voornemen vam voersbonden om al deze week met de akties te b^)EN maar als gevolg van de wilde acties bij het Station £t vo dam-Centraal en de effecten die daarvan uitgingen nj geei de bonden er maandag zelf maar in te moeten springg jaa genen die zeggen dat het te vroeg is om actie te voerjbedr ben zonder meer gelijk. Het gesprek tussen de regeririen sociale partners is immers nog aan de gang; het dinsthvalL gen begonnen overleg tussen de kabinetsdelegatieszal m Stichting van de Arbeid is niet definitief mislukt, maj bed broken in afwachting van nieuwe voorstellen van htien oj net. Zeker, het beraad van dinsdag eindigde in dichten. maar het is onjuist nu al finale-conclusies te trekken.l tegi dien moet er op 2 november nog een overleg komenajve minister Rietkerk en de centrales van ambtenarenbdlen jicieri ;ken MINISTER De Koning heeft deze week gezegd dat ting van 3,5 procent op de ambtenarensalarissen en d'met ringen niet op voorhand onaantastbaar is. PvdA-leia11^^ Uyl noemde deze uitspraak een stap vooruit vergelé de starre houding van het Kabinet tijdens de Algemfr^. schouwingen in de Tweede Kamer. legrol WELNU laten alle partijen de bij het overleg betreen de kans geven om in de komende dagen tot pakketste king te komen en alsnog te proberen tot aanvaarc voorstellen te komen. Dat wordt een bar moeilijk een bl maar het is de moeite alleszins waard. De kans op (de koord is zeer klein, maar de mogelijkheden moeten zonder voorbarige acties op dit moment, naarstig one m^m worden. Erwtensoep met een kruidensneetje gebakken boekweitgrutten met stroopsaus vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 250 groene of spli- terwten, 1 liter water, zout, grote ui, prei, 100 g witte kool, 100 g winterwortel, 10 g boter, ketjap, peterselie, selderij; 2 sneden brood, boter, 2 plakjes kaas, 100 g kwark, zout, peper, paprikapoeder, bieslook of ui, peterselie, ba silicum, 1 kleine tomaat; 4 dl karnemelk, 60 g boek weitgrutten, iets zout, bloem, circa 25 g boter 7 g boter, 7 g bloem, 1,5 dl melk, 50 g stroop. Groene erwten geven een soep met velletjes, voor de meeste mensen in dat goed voor de stoelgang; spli terwten geven een gladde soep, die wat ge makkelijker te verteren is. Was de erwten en zet ze een nacht met het water weg. Kook de erwten in dat water met zout gaar in circa twee uur. Smoor de kleingesneden ui, prei, kool en wortel circa tien minuten in een ruime braadpan in de boter. Voeg de gare erwten met het kooknat toe. Laat de soep nog een paar minuten koken en maak ze af met zout, ketjap, fijngeknipte peterselie en selderij. Geef bij de soep een kruidens neetje, gemaakt door gesmeerd brood te beleggen met kaas en kruidenkwark. Maak die krui- denkwark door kwark te men gen met zout, peper, paprika poeder, bieslook en ui, peterse lie en basilicum. Garneer de sneetjes met plakjes tomaat of met paprikapoeder. Breng de karnemelk, boek weitgrutten en zout al roeren de aan de kook en laat ze twintig minuten zacht doorko ken. Doe de hete brij op een nat diep bord en laat hem op stijven. Snijd er punten van, haal die door bloem en bak ze bruin in boter. Maak van bo ter, bloem en melk een sausje voeg de stroop toe en geef haar warm bij derwets en lek. Lang wachten op een aankondiging van welk perron de gewenste trein wil vertrekken. De be- wijzeringsbakken op de perrons doen geen dienst. AMERSFOORT „Het is nog niet zo veel slech ter dan anders", zegt de meneer in de restauratie van wat moet voorstellen de intercitytrein Ensche deRotterdam Den Haag. Wat heet niet veel slechter als het ding slechts vijf minuten te laat op de dienstregeling Amersfoort binnen komt, maar zo'n anderhalf uur later met twintig minuten vertraging de eindbe stemming binnen schuift. Donderdagmorgen. De stipt heidsacties bij de NS zijn bijna een week aan de gang. Er zal nog zo'n week lummelen tus sen de rails op volgen en wie weet een echte staking na 2 november. Het reizigerspubliek lijkt op zo'n willekeurige dag aan het ongemak gewend, maar het staat of zit zwijgzaam op de perrons en hoe meer uitgesla pen de dag wordt des te meer mensen zich toch gaan erge ren aan het reizen met handi cap tegen volledige betaling. Van de 4500 treinen die dage lijks volgens het boekje moe ten rijden is slechts driekwart in dienst. Wie beroepshalve op weg moet, heeft al reke ning gehouden met vertragin gen en is eerder op pad ge gaan. Niet verder dan... Dat komt al direct van pas. Rond een uur of acht 's mor gens hebben in Amersfoort de stoptreinen van en naar Utrecht al 15 tot 20 minuten vertraging, evenals die naar Amsterdam. De omroepster, hoorbaar het drukste NS-personeelslid van het moment, kondigt alvast aan dat de intercitytrein naar Amsterdam (slechts) vijf mi nuten vertraging heeft, maar niet verder rijdt dan Hilver sum. Boze tongen beweren zelfs, dat de hondekop zelfs helemaal niet naar Hilversum gaat, maar rustig in Amers foort blijft staan. Daar lijkt het inderdaad op als de collega naar Den Haag en Rotterdam vertrekt. Vijf minuten te laat slechts kwam deze trein aan, tien minuten te laat al gaat hij verder. De Lubbers-en-consorten treite rende spoorwegmensen lijken toch enig systeem in hun ac ties te hebben. Rustiger Minder reizigers zijn er dan anders. De stations zijn ook minder druk en de kaarten- verkoop is nog rustiger. Of al leen de elite van abonnement houders blijft nu nog doorspo ren, óf het aantal zwartrijders neemt toe. De meneer in de restauratie, blijkt na het oplossen vap zijn kruiswoordpuzzel een ver koopleider uit Sneek te zijn. Dagelijks reist hij met de trein kriskras door het land. „Nu is het nog niet zo erg", zegt hij, „maar een dag eerder toen hij van Roermond naar Sneek moest, hou daar maar over op Om half 2 in de mid dag liet hij die Linmburgse plaats achter zich en kwam om 10 voor half 9 's avonds in zijn Friese woonplaats aan. Normaal gesproken had hij daar al tegen het avondeten moeten zijn. „Maar weet u wat het ergste is? Gisteren was er ook nog geen koffie. De hele reis door, geen koffie. En dat is balen meneer. Voor de rest gaat het nog wel. Vanmorgen ben ik een uur eerder van huis ge gaan. Dan kom ik nog op tijd aan waar ik zijn moet. Vooral in het zuiden, in het midden van het land en rond Leeu warden is het een puinhoop, meneer. En dan de B-lijnen. Daar stoppen ze zo maar om de ruitenwissers te repareren. Als ze na 2 november echt gaan staken dan hebben mijn baas en ik pech gehad. Dan kan ik niet werken. Want ik heb een oogkwaal en daarom mag ik niet meer autorijden". Toch koffie Gelukkig wordt in deze trein wel koffie geserveerd, al is de buffetbediende die dag dan ook een uur later begonnen dan anders. En wanneer hij weer vaste grond onder de voetén zal voelen, kan hij niet met zekerheid zeggen. „Je kunt niet meer overzien wan neer je thuis bent. Maar als het mijn tijd is, stop ik er van daag wel mooi mee". Het Centraal Station in Utrecht biedt rond een uur of negen nog een vrij rustige aanblik. Hoe kan het ook an ders. Het is herfstvakantie en velen hebben auto of bus ge nomen. De rest rent trap op en traf af wanneer de om roepster zegt dat de trein op een ander spoor dan gebrui kelijk aan komt. De bewijze- ringsbakken zijn uitgescha keld. Daar is geen beginnen meer aan. En wie naar Am sterdam of Zandvoort moet kan het even schudden. „De intercity naar Amsterdam en Zandvoort van 1 minuut over 9 rijdt heden niet. Wanneer de eerstvolgende trein met die bestemming vertrekt wordt bekend gemaakt". Controle Zowaar daagt er tussen Utrecht en Gouda een con ducteur op. Met een inzet als had hij zojuist de 3,5 procent salaris waar alles om draait ingeleverd, contro leert hij de' kaartjes. En wie niet zo gauw zijn plaatsbewijs bij de hand heeft bekijkt het verder maar. Hij loopt door. Uiteindelijk 20 minuten te laat komt deze trein aan in Rotterdam. Daar is het op het Centraal Station ook vrij rus tig, maar in de loop van de middag verandert dat beeld. De treinen in de Randstad hebben dan gemiddeld een half uur vertraging opgelopen en vanuit Rotterdam vallen op de lijnen naar Hoek van Holland, Dordrecht en Am sterdam diverse treinen uit. Op een bord midden in de hal worden de reizigers gewaar schuwd rekening te houden met grote vertragingen. Zo'n groot hulpbetoon hebben de stipte NS'ers het publiek nog nergens anders geleverd. Het beeld is enigszins verwarrend. Treinen staan op andere spo ren lang te wachten en een man in een blauwe overall die wordt gevraagd of dit nu wel de trein naar Utrecht is, zegt alleen maar: „Ik heb op dat bordje alleen maar Groningen moeten schrijven. Meer weet ik ook niet". De angst om alsnog de trein te missen dwingt velen er toe lange minuten verveeld op de zitplaatsen te blijven hangen. En als het ding dan toch nog redelijk op tijd vertrekt, is het maar de vraag wat conduc teurs en machinisten nu weer in petto hebben. Vlak voor Gouda, waar de lij nen uit Den Haag in Rotter-- dam samenkomen, lijkt het of de bemanningen van beide gelijk arriverende intercity's er maar nit'. uit kunnen ko men wie nou eerst het baan vak op moet. De schuifdeuren gaan open en personeel loopt langs de spoorbaan. Voordat je het weet sta je zo weer tien minuten stil op de zonbesche nen spoordijk. Tot Utrecht gaat het welweer, maar daar blijken de drommen wachten de mensen aanzienlijk aange- zweld. Voor het buitenstation UtrechtO vervecht staat de hele handel weer stil, want de machinist acht het nodig langs de spoorbaan even een telefoontje te plegen. Ook nu komt de „sneltrein" een half uur te laat aan in Amersfoort. Van enige sa menhang in de intercity- dienstregeling is dan echter geen sprake, meer. Van de trein naar Leeuwarden is het niet mogelijk over te stappen op de intercity naar Ensche de, omdat de laatste er dood eenvoudig niet staat. Wel staat de stoptrein naar Zwolle op die plaats. Een oudere man ergert zich daar ook duidelijk aan en raakt in discussie met een groepje machinisten, con ducteurs en een heuse sta tionschef die er op hun beurt ontspannen bij staan. In de trein staat nog het kof- fiebekertje: slootwater voor 1,45. Op het bekertje de woorden „rijdende gastvrij heid". Wat een land. WILLEM FRANSSEN Mooi weekeinde De Bilt Het wore nacht behoorlijk koil^i kern van een krachtiL drukgebied trekt dan langs of over ons lan Duitsland. Bij een hemel en weinig win; de temperatuur dan het vriespunt waarbij uitgebreide schaal tot vorst komt. Zaterdag waarschijnlijk zonnij met een nnddagtempé van ongeveer 12 grad wind wordt dan kracht 4 uit het oostei dag komt een wolkei over de Noordzee di( maar het ziet er niet r dat het ons al zal be We krijgen daarom ee herfstweekeinde. indhoven mist ien Helder l.bew. h. R'dam l.bew. Aberdeen onbew. Casablanca Las Palmas Beiroet iedere woensdag gr en een complete agei

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2