igen bijdrage eerste weken iekenhuisopname BP ensioenen e vroeg erlaagd Mgr. Bar nieuwe bisschop Rotterdam Animo voor acties taant 38 procent wil nooit kernwapens Actie! BON )VIES AAN STAATSSECRETARIS: Vliegende verstekeling terecht Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 tiur tel. 071-122248. Losse nummers f 0 Vrijdag 21 oktober 1983, 75e jaargang no. 22712 Hongaars gezin in „Ik woon in Hongarije" op Ned. I om 19.20 uur. In de „Ver van mijn bed show" om 22.35 uur rassen- voorkeur bij partnerkeuze. Op Ned. II om 19.12 uur de Dolly Dots en om 23.30 uur nachtfilm „Goud voor water". Op Duitsland 2 om 23.35 uur misdaadfilm „A piece of ac tion". HET WEER Heldere en koude nacht. En kele mistbanken. Weinig wind en een minimumtemperatuur van om het vriespunt. Over dag zonnig. Middagtempera- tuur 12 graden. Matige wind. Zon op 07.16, onder 17.33. Schev. hoog water 4.02 en 16.23. Laag water 12.14 en 0.28. ROTTERDAM Mgr. drs. R.Ph. Bar wordt de nieuwe bisschop van het bisdom Rotterdam. Zijn benoe ming is vanmiddag door het Vati- caan bekend gemaakt. Ook worden twee hulpbisschoppen in Haarlem benoemd. De aanwijzing van hulpbisschoppen in Den Bosch en in Groningen is uitgesteld. Voor Haarlem worden genoemd prof.dr. J.F. Lescrauwaet en mgr. H. Bom ers. Dr. Lescrauwaet is lid van de congregatie van de missionarissen van het Heilig Hart (msc) en hoog leraar aan de universiteit van Leu ven. Mgr. Bomers is Lazarist en werkzaam in Ethiopië. Aangenomen mag worden, dat één van beiden over enige tijd mgr. Th. Zwartkruis zal opvolgen als bisschop van Haar lem. Mgr. Bar (55) werd maart vorig jaar tot hulpbisschop van Rotterdam gewijd. Daarvoor was hij zeven jaar lang vicaris- generaal van dit bisdom. Hij volgt mgr. dr. A.J. Simonis op, die naar Utrecht is verhuisd ter opvolging van Johannes kar dinaal Willebrands als aartsbisschop van Utrecht. Mgr. Bër is van huis uit hervormd en ging in 1953 over naar de rooms-katholieke kerk. Hij trad in 1954 in bij de kloosteror de van de Benedictijnen. Van 1965 tot 1975 werkte hij als aalmoezenier bij de luchtmacht. De kerkvisie van mgr. Bar stemt overeen met die van zijn voorganger Simonis. Hij legt grote nadruk op de noodzaak om in kerkelijk spreken en handelen op één lijn te blijven met de paus en de Romeinse in stanties. „Persoonlijk ben ik van mening, dat het bijna ontoelaatbaar is, dat spre kenden binnen de kerkelijke gemeen schap zich zouden verwijderen van de pontificale teksten of verder gaan dan deze", zei hij onlangs in een toespraak. Mgr. Bar heeft zich in het kernwapende bat geprofileerd als een tegenstander van eenzijdige stappen in de ontwapening. DE VRIES: „Politie moet Lubbers beschermen" DEN HAAG - Premier Lubbers en de an dere ministers, „die nu extra risico lopen", dienen politiebescherming te krijgen. Dit zegt CDA-fractieleider De Vries in een vraaggesprek met deze krant. Hij wijst erop dat Lubbers de afgelopen dagen tot twee keer toe is gemolesteerd. Voor zich zelf vindt De Vries extra bescherming niet nodig, omdat hij er-vanuit gaat dat hij niet op dezelfde wijze in het openbaar be jegend zal worden als de minister-presi dent. De Vries doet voorts een beroep op de vakbondsleiders. Pagina 15 De Vries: „Dit beleid is niet strijdig met CDA-principes" Commissie-Huis tegen produktie zenuwgas WASHINGTON De toewijzings commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren te gen de produkte van zenuwgas ge stemd. Het Pentagon had om geld voor de produktie van zenuwgaswa pens gevraagd. De VS maken sinds 1969 geen zenuwgaswapens meer. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft zich gisteren tevens uitge sproken tegen het verstrekken van fondsen voor geheime operaties van de CIA ter ondersteuning van opstan delingen die vechten tegen het Sandi- nistische regime in Nicaragua. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat de Senaat eenzelfde uitspraak zal doen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mensen wet een ziekenfondsver zekering zouden een eigen rijdrage van ongeveer 'ijftien gulden per dag noeten gaan betalen voor le eerste veertien opna- edagen in een zieken- luis. Dit wil de Zieken fondsraad volgende week adviseren aan staatssecre taris Van der Reijden (Volksgezondheid). Vol gens de Raad zou de eigen bijdrage indien mogelijk al op 1 januari moeten in gaan. Overigens adviseert de Raad niet alleen een eigen bijdrage in te voeren voor opname in een ziekenhuis, maar ook voor het verkrijgen van een verwijskaart voor een specia list (tien gulden) en voor fy- siotherapeutische en psycho therapeutische behandelin gen. leveren. De eigen bijdrage van een rijksdaalder voor re cepten blijft in de voorstellen van de Ziekenfondsraad ge handhaafd. Staatssecretaris Van der Reijden zal de ad viezen van de Raad voorleg gen aan de Tweede Kamer. In totaal zouden de voorge- Deze kan dan uiteraard nog stelde eigen bijdragen onge- alternatieve voorstellen veer 470 miljoen gulden op- doen. 14.29 ECHT Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds t in 1981 de pensioenen te vroeg aangepast bij de 12.75kging en aftopping van de vakantietoeslag van de 3,£Senaren. Het gebruikt ook een onjuiste bereke- .methode die nadelig is voor gepensioneerden die ;er een hoog salaris hadden. Die berekeningsme- moet worden herzien, leeft de Centrale Raad van Beroep in Utrecht gisteren uit- 13 75f°^en- Drie weken geleden waren daar vier gepensioneerde vjambtenaren en de Raad van Toezicht van het ABP in be- 17.501 gegaan tegen verschillende onderdelen van een eerdere raak over deze kwestie van het Ambtenarengerecht in Den 16.4a nuari 1981 besloot de directie van het ABP de pensioenen 18.75fJanuari te verlagen omdat met ingang van dezelfde datum akantie-uitkering van de actieve ambtenaren omlaag ging 14.50b naar 7,5 procent, terwijl er een maximum vakantietoeslag 12.50l vastgesteld van 5.200 gulden. De Centrale Raad van Be- heeft nu uitgesproken dat een dergelijke aanpassing in 6.95feipe is toegestaan, maar dat dit correct dient te gebeuren. De 11 50{cat'e vond Pas anderhalf jaar later plaats. »m is nu besloten dat het ABP de aanpassing pas per 10 2.95(1982, daags na de publicatie, mag toepassen. Dat betekent 8 95tnSeveer tweeduizend ex-topambtenaren in totaal anderhalf ^en gulden terugkrijgen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Bedrijf zegt giftig dioxine onschadelijk te kunnen maken LINZ Een Oostenrijks be drijf heeft gisteren bekendge maakt, dat het mogelijk een manier heeft gevonden om de uiterst giftige stof dioxine on schadelijk te maken. Door ver hitting zou het kankerverwek kende dioxine uiteen vallen in benzol en chloor. Over de pre- ciese methode wil het bedrijf, dat zelf ook dioxine produ ceert, verder niets kwijt. De nieuwe methode moet overi gens nog buiten het laborato rium worden beproefd. Overleden tijdens lancering PARIJS Een van de directeuren van het Europese ruimtevaartprogramma ESA is gistermorgen vroeg in Parijs aan een hartverlamming overleden, nadat hij had gekeken naar een rechtstreekse uitzending van de succesvolle lancering van de nieuwste Ariane-raket. De 48-ja- rige Claude Daoud was hoofd marketing van het Ariane-project in de Verenigde Staten. Gisteren vervulde de Ariane-ra ket met succes zijn eerste commerciële opdracht: het in de ruimte plaatsen van een Amerikaanse communicatiesatelliet. Blauwe baret weer thuis De eerste groep Ne derlandse Unifil- soldaten is de afgelo pen nacht op Schiphol terugge keerd. Met twee andere charter vluchten gaan bin nenkort nog 650 van de circa 800 in Libanon ge legerde Uni- fillers weer op huis aan. DEN HAAG Na vier dagen van acties tegen de kortingsplannen van het kabinet lijkt er een eind de komen aan het enthou siasme waarmee ambtena ren hun werk stipt uitvoe ren. De Federatieve Spoorwegvak verenigingen (FSV) gaat vol gende week met haar leden praten over een adempauze, omdat het NS-personeel steeds meer overbelast zou raken door de gevolgen van de ac ties. In de Rotterdamse haven zijn douane- en loodsdiensten tegenover elkaar komen te staan, nu de loodsen verklaard hebben niet aan stiptheidsac ties mee te willen werken. Vooral verkeersleiders en per- ronpersoneel bij de NS zouden last hebben van vermoeid heidsverschijnselen, zo meldde de FSV gisteren. Volgens de FSV zou een pauze van een paar dagen volgende week welkom zijn, waarna de acties op 2 november weer „fris" hervat kunnen worden. De Vervoersbonden CNV en FNV zijn evenwel nog niet bereid de acties langer dan één dag (tijdens de vredesdemonstratie op 29 oktober) te onderbreken. In de Rotterdamse haven komt van het plan de haven diensten volkomen lam te leg gen weinig meer terecht, nu de Loodsdiensten besloten hebben hun werk gewoon te blijven uitvoeren. De economi sche consequenties van de voorgenomen stiptheidsacties zouden te ernstig zijn, zo me nen de loodsen. Acties in de haven hangen nu af van de douane, die als enige rijks dienst nog ernstige vertragin gen in het scheepvaartverkeer kan bewerkstelligen. Premier Lubbers heeft gister avond in een telex naar FNV- voorzitter Wim Kok nog eens gezegd dat het kabinet bereid is „bijstellingen van het beleid op bepaalde punten in overwe ging te nemen". Momenteel kan evenwel over die bijstel lingen nog niets naders wor den gemeld, omdat eerst het overleg tussen kabinet en ambtenarenbonden op 2 no vember moet worden afge wacht, aldus Lubbers. De pre mier: „Maar dat zal echt over leg zijn". Op een bijeenkomst in Eind hoven heeft VNO-voorzitter Van Veen scherpe kritiek ge leverd op de ambtenarenac- ties, die hij „wel begrijpelijk, maar daarom nog niet rede lijk" noemde. „Actievoerders treffen zichzelf, hun collega's in de collectieve sector en hun collega's in de bedrijven", al dus Van Veen. Hij stelde dat het nu de beurt aan de over heid is de personeelskosten te saneren, de laatste jaren is het bedrijfsleven hierin al voorge gaan. „Ambtenaren bleven tot nu toe gespaard voor de gevol gen van de economische crisis. Daardoor is het financierings tekort enorm opgelopen", al dus Van Veen. „Ja hoor, dat is urn", moet de heer Van den Beukei uit het Zuidhollandse De Lier gisteren geroepen hebben toen hij in de Rot terdamse haven zijn postduif weer terugzag. De duif was ,,uit koers" geraakt, tot hij twee maanden ge leden voor de kust van Zuid-Afrika lichtgewond een landing uitvoerde aan boord van het Noorse schip „On stad Trader". Ka pitein J. Johnsen (I) heeft de vliegende verstekeling al die tijd goed verzorgd en weer keurig te rug naar huis ge bracht. DEN HAAG 38% Van de Nederlanders vindt dat er nooit nieuwe kernwapens in ons land mogen worden ge plaatst. Dit blijkt uit een door het NIPO gehouden enquete, in opdracht van het Neder lands Instituut voor Interna tionale Betrekkingen. Een meerderheid van de Ne derlandse bevolking wil dat de VS en de Sovjet-Unie hun kernwapenarsenalen bevrie zen. Bijna de helft vindt zelfs dat de NAVO zijn kernwapens moet verminderen, ongeacht of de Russen hetzelfde doen. Dit blijkt uit een rapport van het internationale instituut voor sociaal onderzoek in Ber lijn. Uit het onderzoek on der Westduitsers, Fransen, Britten, Nederlanders en Amerikanen komt naar vo ren dat de Fransen de meest harde standpunten innemen inzake de confrontatie oost west en de Nederlanders het meest soepel zijn. Gebreken aan de „Toma- hawk"-kruisraketten zullen niet leiden tot verandering van het plaatsingsschema. Dit heeft minister De Ruiter (De fensie) gisteren geantwoord op vragen uit de Kamer. Toma hawks zouden makkelijk kun nen „verdwalen" en kans lo pen op vroegtijdig neerstorten. Volgens de minister waren er inderdaad moeilijkheden met de raket, maar die zijn nu ver holpen. ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST Terwijl het in Nederland al aardig gonst van de acties, heeft staatssecretaris Boïkestein van Economische Zaken in Barcelona verklaard, dat acties in Nederland niet thuishoren. Hij blijft optimistisch hopen, dat de meeste Nederlanders van dergelijke acties afzien, omdat stakingen en arbeidsonrust nu eenmaal ernstige schade aan de economie tot gevolg kunnen hebben. Hij heeft er vast geen bezwaar tegen als de mensen wel in actie komen om hun schouders onder de economie te zetten. En hij vindt het helemaal mooi als u persoonlijk in actie komt om de Leidse Courant door middel van onderstaande bon een (proefabonnee aan te brengen. i De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag ■§*£eidóe (Boutcmt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1