Dit beleid niet strijdig met CDA- principes" K2 leiderdorp 1 Itatfér 'm fatttwtfer?1 RT DE VRIES WUST KRITIEK VAN DE HAND neven an c, izers ENLAND/BUITENLAND CeidóaQowumt VRIJDAG 21 OKTOBER 1983 PAGINA 15 spmAAG Het CDA ijpor de zoveelste het middelpunt ^belangstelling. De ®1aat zich ook uu 3JJ makkelijk raden: tegenstellingen. at vooraanstaande vin hun partij te veel jhts is afgegleden sbilj n ^at bepaald niet ?/j£i<uelen of banken. koop jster De Gaay Fort- •t kritiek, CNV-voor- e na\ der Meulen doet dat irt, ex-vice-voorzitter ;aad van State, idem Jan van Eibergen, litter van het CNV, iuw van de Brink, r van de Vrouwen- mi is de maat zelfs al bet lebben het CDA de lett ceerd. En het zal nie- bazen als de Tweede- toeri en Jan Nico Schol- iweglef Dijkman binnen- oorbeeld volgen, ritici zeggen dat het 'egei i principes verlooc- aren)1 Bert de Vries, die verben jaar de CDA-frac- Tweede Kamer leidt, of dat zo is. We leg- TOgramma van Uit- a en van het CDA op tafel. Het gaat het partijdocument, voornoemde critici c menen te kunnen Wij hebben er dus uwg eens in gebladerd. >/ries vindt dat kenne- amusante gedachte. spreJu veel eerder moeten datht hij. \ft van het Program - fiat ieder lid van het __jde inhoud kan wor- esproken. Akkoord? i gang". i het hoofdstuk Soli- j ^Artikel 41 zegt dat of- draagkracht worden Er staat niets over Jgen van offers al Jang de sector waar fkt. Hoe kunt u dan ertuiging" instemmen beleid, waarbij ambte- -' wel en particuliere vers niet hoeven in te 2dat ik „met overtui- i gekozen voor dit be- n van der Meulen en Joigebruiken dat tegen se vergeten er wel zeggen. Ik formu- *ken melijk een conclusie, ik alles tegen elkaar had afgewogen, heb ik „met overtuiging" gekozen voor dit beleid." „Maar goed, we zouden het over solidariteit hebben. Ik heb in de Kamer ook gezegd, dat er na de nu noodzakelijke ingrepen weer zicht moet ko men op een gelijke behande ling. Er staat nergens in het program van uitgangspunten dat je niet mag ingrijpen, als iets uit zijn krachten gegroeid blijkt te zijn. Kijk naar het re geerakkoord. Daarin hebben we uitdrukkelijk voor dit be leid gekozen. Logisch dus dat we het nu uitvoeren". Maar waarom zodanig bezuini gen dat de ene burger er wel door wordt getroffen en de an dere niet? „Als het aantal mensen in de collectieve sector groeit en het aantal in de particuliere sector inkrimpt, dan is een gelijke in komensontwikkeling alleen mogelijk bij een stijging van de belasting- en premiedruk. En daarvan hebben we nu juist afgesproken dat we dat niet meer zouden laten gebeu ren. Bovendien vinden wij al jaren dat de overheid zelf moet bepalen wat er met de inkomens in de collectieve sec tor gebeurt". „Dan kunnen er inderdaad af wijkingen ontstaan ten opzich te van de particuliere sector. Vervolgens kun je dan de vraag stellen of je dat op ano nieme, nationale schaal moet rechttrekken. Dan zeg ik: nee. Want als je dat wel doet, tre den er allerlei vervreemdings processen op. Als je solidariteit op wat kleinere schaal organi seert. dan leidt dat tot meer betrokkenheid en neemt ook het probleemoplossend vermo gen van de samenleving toe. Ik wijs op Daf, Homburg, de Bijenkorf, waar mensen, ge confronteerd met de nood van hun eigen organisatie, komen tot oplossingen waar ze niet toe gekomen zouden zijn, als wij alles vanuit Den Haag had den geregeld". Afwentelen Maar als nu de werknemers in de particuliere sector uit eigen vrije wil ook 3,5 procent wil len inleveren? „Die oproep hebben wij vorige week gedaan. Maar dan moet die matiging wel gepaard gaan met arbeidstijdverkorting en herbezetting. Immers, dan daalt het aantal mensen dat van een uitkering moet leven en worden de uitgaven van het rijk lager. Loonmatiging alléén drijft, zoals Ruding (mi CDA-fractievoorzitter Bert de Vries in gesprek met onze redacteuren Rik in 't Hout en Arjen Broekhuizen. nister van Financiën) uiteen heeft gezet, het financierings tekort verder op. Er komt dan immers minder belasting bin nen. En als de particuliere werkne mers ten behoeve van hun col lega's bij de overheid meer premie of meer belasting wil len betalen, wat de kern is van het CNV-plan, zegt u dan ook: laat maar zitten? „Meer belasting of meer pre mie betalen betekent niet dat het bruto inkomen daalt (wat zou doorwerken naar de inko mens van mensen in de collec tieve sector, red.) Bovendien vereist dat wetgevende arbeid van de overheid. Dan zoek je dus toch weer de oplossing bij de regering. Het effect daar van zou zijn dat weer de lasten worden afgewenteld op de be drijven. Hoe bedoelt u? „Hogere premies of belastin gen leiden uiteindelijk tot een geringere bereidheid om in te leveren voor arbeidstijdver korting en herstel van de ren dementen. Dat heeft het verle den ons wel geleerd. En zo niet, dan vraagt men compen saties in de vorm van het niet. doorgaan van bezuinigingen. zoals het schoolgeld voor 12- tot 16-jarigen, de huurverho ging en de aardgasprijsverho ging. Daarmee zouden gaten in de begroting worden gescho ten". Gaten Maar die heeft het CDA toch zelf ook geschoten bij de Alge mene Beschouwingen? „Ja, maar daarin zijn we zéér bescheiden geweest. Anders zou je immers het risico lopen dat we bij de Voorjaarsnota weer verder moeten bezuini gen. Ik wil dat de samenleving de kans krijgt dit.beleid te in casseren en te verwerken. Dat kan niet als er drie maanden later weer een grote Voor jaarsnota over heen gaat met allerlei nieuwe pijnlijke maat regelen. Wat we nu gedaan hebben, betekent alles bij el kaar een gat van driehonderd miljoen gulden. Dan buig je dus geen 10,6 maar 10,3 mil jard om. Nou ja Als u minister Deetman (On derwijs) hoort zeggen: De Vries kan me wat, op mijn be groting wordt op geen andere manier bezuinigd. Wat zegt u dan? „Deetman speelt nu de bal te rug naar het parlement. Hij zegt: jullie willen iets niet, zeg dan even hoe het wel moet. Dat vind ik niet onredelijk. Hij wil niet opnieuw een blauwtje lopen". U liet zich bij dat schoolgeld- debatje nogal terechtwijzen door Lubbers? „Ik heb dat niet geïnterpre teerd als een terechtwijzing. Volgens mij incasseerde hij juist dat punt, maar vond hij dat niet zo leuk. Hij wou ons verplichten voor de volle hon derd procent dekking aan te geven. Toen hebik gezegd: meneer de minister-president, u vergist u, want wij zijn hier als parlement ook bezig uw to tale begroting te beoordelen. En dat vond hij op dat mo ment geen aardige opmer king". Dus uiteindelijk kan het ertoe leiden dat er wat minder wordt bezuinigd? „Ja, en daar hebben we ken nelijk de steun van de VVD voor". Kritiek Het is overigens wel die sa menwerking met de VVD, al thans het met die partij over eengekomen kabinetsbeleid, waardoor u nu zoveel kritiek krijgt in eigen kring. „Maar kijkt nu ook eens naar andere vooraanstaande chris ten-democraten, bijvoorbeeld die in het kabinet. Die hebben verdorie met overtuiging ge kozen voor dit beleid. En dan kunt u wel vijf mensen noe men, die er tegen zijn, maar die zijn allen wel nauw ver want met een belangenvereni ging. Daarmee nemen zij toch een andere positie in dan wij, die de belangen van de totale samenleving in de gaten moe ten houden. En bovendien ko men mensen als Jan de Ko ning en Louw de Graaf ook uit het CNV. Die mag ik dan toch ook wel als getuige aan roepen". „Akkoord. Maar buiten het kabinet zijn er ook medestan ders. Ik noem mensen als Ver- maat en Albeda. Dat zijn toch bepaald geen extreem rechtse figuren. Ik kan ook wijzen op een PvdA'er als Paul Kalma met zijn boekje over het vast lopen van de verzorgingsstaat. Volgens mij groeit er overeen stemming in de maatschappij dat er correctie noodzakelijk Ontwrichting Dat zou je niet zeggen, als je de vakbonden hoort. De FNV dreigt nota bene met ontwrich ting van de samenleving, en het CNV ondersteunt dat in feite. „Ik betreur dat. Ik ga er nog steeds vanuit dat een construc tieve vakcentrale als het CNV daar niet op uit is. Wat de FNV betreft ben ik geneigd te zeggen: het taalgebruik is erg fors, maar, het zal niet zo be doeld zijn. Ik geloof niet dat men er echt op uit is de maat schappij te ontwrichten". Hoe verklaart u dan dat pre mier Lubbers nu al twee keer is gemolesteerd? „Daarom moeten de leiders van de vakbonden ook zo. voorzichtig zijn. Ze moeten hun mensen niet opjagen. Ze moeten ze zich juist nu extra bewust zijn van hun verant woordelijkheid. Ze moeten de spanningen zoveel mogelijk kanaliseren. Vakbondsleiders dienen nadrukkelijk te ken nen geven dat ze niet wensen dat er zó actie wordt gevoerd. Daarnaast vind ik wel dat be scherming gewenst is voor de premier en voor de anderen, die nu extra risico's lopen". Dus u gaat voortaan met poli tiebescherming op stap? „Nee, ik ga er niet vanuit dat ik op dezelfde wijze gemoles teerd zal worden als Ruud Lubbers. Dus vind ik ook niet dat ik een cordon politiemen sen om me heen moet hebben. Dat zou trouwens ook weer provocerend werken". Vindt u al met al nu echt niet dat de regering de vakbewe ging en met name de ambtena renbonden wat tegemoet moet komen? „Allereerst wordt er niet zo veel van de ambtenaren ge vraagd als het lijkt. De ambte naar wordt het idee opgedron gen dat zijn salaris straks heel fors daalt. Ik weet wel dat hij zonder die (korting van) 3,5 procent meer geld in handen zou hebben gekregen en dat je dat dus moet optellen bij wat hij nominaal omlaag gaat. Maar je mag de mensen niet het gevoel geven dat ze straks netto honderd gulden achter uit gaan en dat daar nog de prijsstijging bij komt en het schoolgeld en dit en dat Dat is de lading van de propa ganda van de ambtenarenbon den". „Mag je tegen die achtergrond dan eenzijdig van de regering vragen dat zij nu een concessie doet? Nee, dat moet van twee zijden komen. Welnu, Jan de Koning heeft gezegd: die 3,5 procent is niet onaantastbaar. Het parlement is dat met hem eens, zolang er maar niet ge knabbeld wordt aan het totale bezuinigingsbedrag. Vanuit die instelling moet men aan tafel gaan zitten en het uiterste doen om tot elkaar te komen". Maar dan moet er dus van de zijde van de regering wel eni ge ruimte worden geschapen. „Ja, die ruimte dient er te ko men. Maar hoe die er precies moet uitzien, daarover moet ik niets zeggen. Dat is een zaak van de regering". Scholten-Dijkman 'tot slot de zaak-Scholten- Dijkman. U zou in de fractie vergadering gezegd hebben dat dit tweetal maar een voor beeld moet nemen aan Gijs Schreuders. die uit de fractie van de CPN en uit de Kamer is gestapt? „Neen, ik heb gezegd dat et voor hen een aantal mogelijk heden is. Eén daarvan is dat zij opstappen, net als Schreu ders heeft gedaan. Een andere mogelijkheid is dat zij hun mond houden en na een tijdje onopvallend verdwijnen. Dat hebben we wel eens eerder meegemaakt met mensen in de fractie, die het echt heel moeilijk hadden". „Maar Scholten en Dijkman zijn het met de hoofdlijnen van het beleid niet eens en willen toch in de fractie blij ven functioneren. Dat is na tuurlijk heel erg moeilijk, nu wat hun betreft de vertrou wensbasis is afgebrokkeld,. Daar kunnen zij dus toch maar één conseqentie uittrekken: dat ze moeten opstappen? „U zult inmiddels ook hebben vernomen dat we woensdag niet verder over de zaak heb ben gesproken, omdat Schol ten ziek was. Ik vind dus dat die zaak eerst weer in de frac tie aan de orde moet komen, eer ik daar in de publiciteit een nadere verklaring over ga afleggen". „Theoretisch is alles mogelijk. Maar ik heb er geen behoefte aan de zaak te doen escaleren via de publiciteit". RIK IN 'T HOUT ARJEN BROEKHUIZEN j?ven graag kort en delijk geschreven. De !3ctie behoudt zich recht voor ingezon- Jh stukken te bekorten Ih^demonstratie 2 terkl* helemaal eens met of vrouw die deze leze ingezonden-stuk- a jek onomwonden /l et het aan het af- ■^*Kkende karakter van Jtapens te danken is, |m/|en allesvernietigende LJ.fJ"log is bespaard ge lat het machtseven- ScH5611 Oost en West nu Def toekomst de enige er ^ehoud van de vrede urinjoderniserïng van het ivereittenhestand in het ead ipakt de modernise- riand dat van de NAVO endi^'jk maakt. Met ande- 'erin]en: dat de Pershings mafa'tetlen helaas moe- Jen geplaatst. Ook in 'want het zou laf zijn b0 b onze verantwoorde- 2 onttrekken, Ik geloof er echter geen blik sem van, dat het noodzakelijk is dat er in Europa vele hon derden van die ultra-moderne middenlange-afstandraketten moeten worden geplaatst, ge zien de duizenden lange-af- standraketten, die al in de VS en elders zijn geplaatst. Dat de hele wereld in één klap kan worden vernietigd is al erg ge noeg. Waarom moet dat bij wijze van spreken tien, hon derd of duizend keer kunnen gebeuren? Dat is de waanzin toch ten top. Nogmaals, ik ben overtuigd van de noodzakelijkheid van plaatsing van kruisraketten e.d, maar niet van de mate waarin dat dreigt te gebeuren. De demonstranten van straks moeten zich niet keren tegen de niet tegen te houden kwali tatieve verbetering van de kernwapens, maar tegen de waanzinnige hoeveelheden waarin die geproduceerd gaan worden. Daarmee zijn immers duizelingwekkende bedragen gemoeid die veel beter besteed zouden kunnen worden. Tot heil van de gehele mensheid natuürlijk. Ik ben uiteraard niet alleen gekant tegen de enorme hoe veelheden kernwapens, maar ook tegen de massale aanmaak van de zogenaamde conventio nele wapens. Na Hiroshima en Nagasaki deden zich immers helaas tal van oorlogen voor (Korea, Hongerije, Vietnam, Tsjechoslowakije, Afghanistan, door heel Afrika, Zuid- en Midden-Amerika en niet te vergeten het Midden-Oosten), waarbij weliswaar gelukkig geen kernwapens werden ge bruikt, maar wel de bijna even afschuwelijke conventionele wapens. Ook daarvan heb ik niet de il lusie dat die ooit helemaal zul len worden wegedaan, maar het kan best met minder, veel minder. K. Krol, DEN HAAG Beschamend 2 Bewonderenswaardig is het gedrag van premier Lubbers geweest toen hij deze week be laagd werd door een massa mensen die tevoren was opge jut door Wim Kok. Want het zal je toch maar gebeuren dat er aan alle kanten aan je ge trokken en geduwd wordt, vuisten worden opgestoken en scheldwoorden worden ge bruikt, terwijl de politie rustig toekijkt hoe een en ander ver loopt en geen hand uitsteekt om de doorgang vrij te maken. Het lijkt me een opgave om dan niet eens van je af te bij ten, maar stoïcijns te blijven, zonder ook maar iemand opzij te duwen, want dat kon hij zich uiteraard bij dit soort mensen niet veroorloven. Schandelijk optreden van de politie. En wie zou er overi gens toestemming hebben ge geven om Wim Kok met een politie-auto te vervoeren? Waarom moet de gemeente Den Haag de kosten van het vervoer van een FN V-be stuurder betalen? Vreemde gang van zaken. M. Wigmans, VOORSCHO TEN Beschamend 3 Als premier Lubbers op dins dag 18 oktober bij het SER-ge- bouw aankomt voor het over leg tussen kabinet, werkgevers en werknemers, moet hij zich een weg banen door een agres sieve menigte, die hem in het gezicht spuwt, slaat en stompt. Enkele leden van de Haagse politie zien lijdzaam en werke loos toe. Onvoorstelbaar! Als enige uren later FNV-voorzit- ter Kok het overleg voortijdig verlaat, staat dezelfde politie klaar om hem met een dienst- Mercedes met loeiende sirene naar Amicitia te brengen, al-, waar hij zijn achterban kan toespreken c.q. oproepen tot verzet (en hoe) tegen een door het parlement genomen besluit (3,5 procent korting). Evenzeet onvoorstelbaar! Wie roept hier de politie tot de orde? Wm. C. de Kruyf, DEN HAAG Gekleurd gezien 2 De conclusie van tv-recensent René de Cocq in zijn rubriek „Gekleurd gezien" in de krant van dinsdag 18 oktober acht ik onjuist. De omroepen houden mijns inziens wel degelijk re kening met de kijkers. Zij taxeren het kijkersgedrag in de maanden mei tot en met augustus volgens mij heel goed en begrijpen dat hun vaste pu bliek vaak andere dingen doet dan televisie kijken. Vele mensen genieten dan 's a- vonds van de lange dagen in hun tuin, op terrasjes, wande lend op het strand, door ge woon buiten te zijn. Het is de periode waarin vakantie wordt gehouden. De mensen zouden de omroepen, als deze series zouden laten doorlopen in die periode, gaan schrijven de de len die zij in hun vakantie hebben gemist te herhalen en misschien de conclusie van u trekken, dat de omroepen hen het bos in sturen. J. Duivenvoorden, DEN HAAG Het spel van Kok Na twee jaar van rust en zoge naamd genegeerd zijn door het Kabinet en een verlies van enige duizenden leden, gooit Kok nu de beuk erin, en kost wat kost, moet hij verloren terrein en leden weer terug hebben. Maar waar is Kok mee bezig? Niet met de 3,5 Krocent inleveren, maar met et op het spel zetten van vele arbeidsplaatsen. Zes jaar gele den zijn de bedrijven kapot ge staakt en de naweeën zijn nu nog merkbaar. Gemiddeld 6500 bedrijven sluiten per jaar. Welk cijfer staat straks, eind 1984, in de kranten? Hoeveel bedrijven zullen hun deuren moeten sluiten door de hete herfst en de stakingen welke Kok ons heeft beloofd? Lub bers met zijn Kabinet heeft al les in het werk gesteld om onze gulden hard te maken en ons zo uit de economische cri sis te halen. De door Kok uit geroepen stakingen en de ge volgen daarvan (denk aan de vele gezinnen) zijn voor mij een schande van de grootste órde. De Nederlanders, die nu staken moeten goed beseffen waar ze mee bezig zijn. Geef iemand (Lubbers) in het open baar geen slaag, die het beslist niet verdient, maar hoed u voor degenen die onrust, on vrede en werkloosheid zaaien: Kok en zijn trawanten. N. Otto, DEN HAAG GE/MEENTE /IIlKE/M/IDE BESTEMMINGSPLAN KAAG De burgemeester van Alkemade maakt bekend, dat gedeputeerde staten van Zuid-Holland bij hun besluit van 12 juli 1983, nr. B 21818/1, goedkeuring hebben gehecht aan het door de raad bij zijn besluit van 29 maart 1982 vast gestelde bestemmingsplan Kaag, zulks met uit- zohdering van: 1. artikel 15, lid 8, van de planvoorschriften (verbouwen voormalige agrarische bedrijfs woningen). 2. enige op de plankaart met een rode lijn om grensde gedeelten (2 perceeltjes met de be stemming verkeer langs de Ringvaart, een gedeelte van het bedrijfsterrein bij de fa. Van Lent en de grond met de aanduiding waterkering (de boezemkade)). Het besluit van gedeputeerde staten ligt met het bestemmingsplan ingaande 24 oktober 1982 gedurende één maand voor een ieder op de afdeling algemene zaken der gemeentese cretarie ter inzage. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot gedeputeerde staten hebben gewend, kunnen gedurende voormel de termijn van één maand bij de Kroon beroep instellen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan degenen, die zich in verband met de door de raad in het ontwerp-plan aangebrachte wijzigingen tijdig tot gedeputeerde staten hebben gewend en aan een ieder, die bezwaren heeft tegen de onthou ding van goedkeuring door gedeputeerde staten aan enige gedeelten van het plan. Beroepschriften moeten aan Hare Majesteit de Koningin worden gericht en kunnen zo moge lijk in tweevoud bij de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, Kneuterdijk 22 te 's Gravenhage worden ingediend. Roelofarendsveen, 21 oktober 19831. De burgemeester voornoemd, J.S. Wagenaar. FEESTELIJKE OPENING van onze nieuwe bar CLUB BIZARRE Zaterdag 22 oktober vanaf 20.00 uur bent u van harte welkom op deze feestelijke avond. Muzikale omlijsting Het Midnight Trio Om 22.30 uur treedt voor u op Oscar Harris Om 23.30 uur Oscar Benton Ritmo Celiënte (van de Ramblers), aanvang 20.00 uur. TOEGANG GRATIS bestemmingsplan "De Houtkamp" onherroepelijk Het bestemmingsplan De Houtkamp, dat bij raadsbesluit van 13 december.1982, nr. 333 werd vastgesteld is onherroepelijk geworden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ver leenden op 2 augustus 1983 onder nummer B. 22685 hun goedkeuring aan het plan. Het bestemmingsplan ligt vanaf maandag 24 oktober voor iedereen ter inzage op de gemeentesecretarie, gemeentehuis, Staten- daalder 1. op de Ruimtelijke Ordening. Dat zoeken we even op.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15