FNV wil werklozen mobiliseren Prof. Kuitert: euthanasie wordt steeds meer nodig Tiding verandert raming abrengst belasting niet jels wil toch naar Moskou :man: IDA is riS ït zelf- iding" ttssSr". Bouwstichting vecht belastend onderzoek aan Wildgroei bij werken met behoud uitkering H2BÊNLMP" CcidócSouoant VRIIDAG21 OKTOBER 1983 PAGINA 13 AG VVD-fractievoorzitter Ed il toch deel uitmaken van de parle- delegatie die eind oktober naar gaat om te horen wat het Russische it over kernwapens voor de middel band is. Dat heeft Nijpels gisteren 'emaakt. Hij had na het neerschie ten Zuidkoreaans verkeersvliegtuig [Russen twijfel geuit of het nog wel )ouwenfas om na Washington en Bonn ook lek aan Moskou te brengen. De be overweging voor Nijpels om toch kunt upaan 's "c'at over^e8 tassen de wes- ïmocratiëen en het communistisch groot belang blijft voor het bewa- de vrede in Europa". Echtpaar zou zoontje (2) gedood hebben ROERMOND De rijkspolitie van Roermond heeft gisteren een echt paar uit het Limburgse Posterholt, dat ervan verdacht wordt een 2-jarig zoontje zo ernstig te hebben mishan deld dat het aan zijn verwondingen is overleden, gearresteerd. Het echt paar dat ook nog een 4-jarig dochter tje heeft, had de huisarts woensdag laten weten dat het jongetje was overleden. De huisarts tipte na on derzoek echter de politie, omdat naar zijn mening het kind aan mis handeling was bezweken. De precie ze doodsoorzaak wordt vandaag be kend als sectie op het lijkje is ver richt. Het dochtertje is naar een kin dertehuis gebracht. Een vrachtauto met aanhanger, geladen met chloor, is van morgen op het verkeersplein Gieten in Drente van de weg ge raakt en op z'n kop in een sloot terecht gekomen. Vaten met ge vaarlijke stoffen zijn gaan lekken. Doktersbehandeling voor gezin militair nog steeds gratis DEN HAAG Staatssecretaris Hoek- zema (Defensie) ziet voorlopig af van het invoeren van een nieuwe ziektekos tenregeling voor beroepsmilitairen en hun gezinnen. Hij wilde dat gezinsle den van militairen, die tot nu toe gra tis geneeskundige behandeling krijgen, zelf grotendeels de ziektekosten gaan betalen. Met de militaire belangenvere nigingen (op „Ons Belang" na) heeft Hoekzema gisteren een compromis ge sloten. De staatssecretaris zal eerst vol doen aan de wens van de belangenvere nigingen, een „pakketvergelijking" te maken tussen de rechtspositieregeling van burgerambtenaren en militairen. In die vergelijking zal de ziektekosten regeling worden opgenomen. In 1982 weer minder proefdieren gebruikt LEIDSCHENDAM Het aantal dierproe ven is vorig jaar gedaald met 25.921, on danks dat meer instituten aan de registratie hebben deelgenomen. Bijna alle instituten die proeven met dieren nemen doen nu mee aan de registratie. In totaal zijn in 1982 1.422.094 proeven met dieren genomen. Sinds 1978 is het aantal dierproeven met 150.440 teruggelopen. Van de in 1982 voor de proeven gebruikte dieren bestond bijna 85% uit ratten en muizen. Het „gebruik" van honden en katten is met 33% gedaald. Vorig jaar werden 5.640 honden en katten, voor de proeven aangewend. 93% Van de proeven werd verricht in het belang van de gezondheid en/of de voeding van mens of dier. Voor experimenten met dieren voor de cosmetica-industrie werden in 1982 91 rat ten en 86 konijnen gebruikt ebrengj e schot] Voor van Sij dag tuq ize parlementaire re dactie) ldWaHAAG Als het win|e huidige politieke btood voortzet, kan de 4 (winpÜ eerstkomende verkiezingen reke- uii) een grote neder- ngegr^Deze voorspelling [jet Kamerlid Stef umPti|n (CDA) gisteren J interview met de nglebf an eei getuige van zelfdoding bij het Iet dissidente Kamer- Ie zich erg bedroefd jang van zaken in zijn ,Maar hij benadrukte ge,eggemotiveerder dan ooit 9eda het CDA door te gaan. V-fractie heeft er dins- pijkman en zijn collega king h;0 Scholten op aange- behanj, de fractie te verlaten, at Stan peinst daar echter van &r en wijst op „de grote uuheden mondelinge en iber llijke adhesiebetuigin- 17.00 He hij krijgt. „Ik geef >1.00 ihet alleen maar moei- >n de fractie te Wh maar wij willen ons en christelijk stand- n Burt !1?uden- Ik ben een ^ilitieke infanterist die vanuit een schutter- adio. .00 ui (Postf Ast nieuwe koningin il geleglAAG Binnenkort werp-lbenóeming van mr. F. 1 algemeen secretaris itingin Beatrix te ver- t. Kist volgt mr. O. op, die eind dit jaar 3ii ovp za*' "ktreden. Kist lu nog consul-generaal Francisco. Hij heeft 11 Ieu1966 als ambtenaar in zl,n 4u, Washington, Bern, aag. Mexico en San lieuvto gewerkt. Kist begint n9 vcvember. inlj ACTIES BIJ GELDDIEN STEN, POLITIE EN LEGER UTRECHT Bij de FN V-bonden in het be drijfsleven bestaat weinig animo om tot harde acties over te gaan als protest te gen de regeringsplannen om de salarissen van amb tenaren en trendvolgers en de uitkeringen 3,5 pro cent te verlagen. De bon den zijn wel bezig om hun 200.000 uitkeringsgerech tigde leden te activeren om op de één of andere manier mee te doen aan de ambtenarenacties. Voorts werd besloten tot acties bij de PTT-geld- diensten, de politie en het leger. Woordvoerders van de belang rijkste bonden uit de sector van het bedrijfsleven lieten gisteren desgevraagd weten dat het merendeel van de werknemers in het bedrijfsle ven niet erg warm loopt voor een „hete herfst" met stakin gen van kortere of langere duur. Kantine-bijeenkomsten en korte werkonderbrekingen worden genoemd als de „hard ste" actievormen die voorlopig haalbaar zijn. Bij de uitke ringsgerechtigden ziet de bond vooal als probleem dat de ac tie-ervaring bij deze achterban gering is. Het zou voor het eerst zijn dat werklozen geor ganiseerd actie voeren tegen het kabinetsbeleid. Politie Verschillende ambtenarenbon den hebben gisteren opnieuw besloten tot harde acties, 'als het overleg tussen de bonden en minister Rietkerk (binnen landse zaken) op 2 november niets oplevert. Zo besloten de politiebonden ACP en NPB (bij elkaar 38.000 leden) tot langdurige stiptheidsacties bij de recherche en de admini stratie en korte werkonderbre kingen, vanaf 7 november. Voorts zal de verkeerspolitie in de bebouwde kom verkeers- knopen niet meer ontwarren. Vanaf 24 november stopt de politie met het geven van be keuringen. Ook de bewaking van ambassades en consulaten zal worden opgeheven. Leger De Abvakabo in Arnhem heeft plannen gereed voor een verkeersontregelende actie door militair-en burgerperso neel van de lucht- en land machtonderdelen op Deelen en Schaarsbergen. De actie zal na 2 november plaatsvinden. De bedoeling is dat de 3500 man legerpersoneel in Arn hem de kortste weg neemt van huis naar het legeronderdeel. Daardoor zal het verkeer op de Apeldoornse weg een puin hoop worden, aldus de Abva kabo. Nu neemt het personeel in verband met de spitsdrukte vaak sluiproutes. Streekvervoer Stiptheidsacties in het streek vervoer zijn volgende week 25 en 26 oktober te verwachten. De Vervoersbond CNV wil haar 3000 leden hiervoor op roepen. De bond is tegen 24-uursstakingen, zoals die be gin deze week met steun van de Vervoersbond FNV bij een aantal streekvervoerbedrijven werden gehouden. Volgens de bond zou elke dag dat het zwaar verliesgevende open baar vervoer plat ligt de over heid alleen maar geld opleve ren. De FNV wil evenwel vanaf 2 november estafette stakingen organiseren bij de busbedrijven in de drie noor delijke provincies en in Bra bant. PTT Bij de PTT-kantoren gaan de stiptheidsacties intussen stug door. De PTT-ambtenaren op het schakelcentrum hebben gisteren gas terug genomen door te verklaren dat eventue le storingen van radio- en tele visie-uitzendingen niet langer dan een half uur zullen duren, omdat de acties „anders te dicht in de buurt van sabotage Circa 200 boze werknemers van de Postgiro- Rijkspost spaarbank blokkeerden gisteren de Amsterdamse Berlagebrug over de Amstel, uit protest tegen de bezuinigings maatregelen van de regering. komen". De 40-PTT-medewer kers op het schakelcentrum kunnen door de straalverbin dingen te onderbreken zowel radio als tv het stilzwijgen op leggen. Door acties van de gelddiensten zal volgende week het girobetaal-verkeer trager lopen dan normaal. Gisteren hebben ambtenaren in het hele land gisteren alvast werkonderbrekingen gehou den. Een kleine honderd amb tenaren in Delfzijl legden het werk een uur neer. Ambtena ren van de gemeenten Vlissin- gen, Middelburg, de provincia le diensten en het KNMI in Vlissingen hebben een werk onderbreking van twee gehou den als steun voor het actie voerend personeel van de veerdiensten. ADVERTENTIE ^tronen uw eigen s-model Het adres van de dichtstbijzijnde Zareska-winkelier vindt u in de Gouden Gids. SITTARD Het recherc herapport van het minis terie van volkshuisvesting over de Sittardse woning- bouwstichting SBDI is aanvechtbaar en provoce rend. Dit heeft het be stuur van de in opspraak geraakte stichting gisteren verklaard. Het onderzoek maakt duidelijk dat een transactie van de stichting met de onroerend- -goedmagnaat Ruijters uit Sit- tard niet volgens de regels van het spel gespeeld is. Ruijters zou volgens VROM aan die transactie een brutowinst van f 16 miljoen hebben overge houden. Volgens het stich tingsbestuur moet onder „bru towinst" echter iets anders worden verstaan dan wat het normaal betekent. Wat het dan wel betekent, zeggen de bestuurders niet. Ook wordt ontkend dat er bij de toewij zing van huurwoningen gedis crimineerd is. De bedrijven van Ruijters ver richtten al het werk voor de woningbouwstichting: De bouw van woningen, de ver koop ervan, vervolgens omzet ting daarvan in huurwonin gen, en het beheer en de ex ploitatie. Daarbij hadden de voorzitter en de penningmees ter van de stichting, W. Derks en P. Tops, verschillende pet ten op. Zij en anderen werkten samen met Ruijters. Opvallend is dat alle betrok kenen hoge posities bekleden in het CDA-Limburg. Vorige week werd bekend dat Derks aan zijn contacten met Ruijters 300.000 heeft overgehouden. Tops, ambtenaar bij het pro vinciaal bestuur en bestuurslid van het CDA-Limburg, be kleedt nog vele commerciële en volgens het departement ontoelaatbare functies. UTRECHT „Gegeven het feit dat de gezond heidszorg de meeste uit wegen uit het leven ge blokkeerd heeft, is het einde zoek. Daarom zal euthanasie in de toekomst nog meer nodig zijn dan vandaag". Prof. dr H.M. Kuitert, hoogleraar ethiek aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, zei dit vandaag in Utrecht op een bijeenkomst ter gelegen heid van het tienjarig be staan van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwilli ge Euthanasie (NVVE). Kuitert stelde, dat het recht op leven niet wordt aangetast door euthanasie toe te laten: „Integendeel, bij een goede omschrijving ervan wordt dat recht veeleer veilig gesteld". Hij noemde het verzet tegen zelfbeschikking en het eruit voortvloeiende alternatief voor euthanasie, „de natuur moet zijn loop hebben", op theoretische, praktische en morele gronden onhoudbaar. Barmhartigheid is een goed motief, maar ook goede motie ven kunnen tot ongeoorloofde dingen leiden. Daarom is het uitgangspunt dat onbarmhar tigheid ongeoorloofd is, beter. Volgens Kuitert veroordeelt een arts zichzelf tot onbarm hartig handelen als hij „niet wil ingrijpen om zijn eigen in grepen ongedaan te maken". De Wageningse socioloog dr H.W.A. Hilhorst concludeerde op grond van eigen onderzoek Prof.dr H.M. Kuitert in ziekenhuizen en verpleeg huizen dat de verantwoorde toepassing van euthanasie, dat wil zeggen na een gedegen overwegings- en besluitvor mingsproces met alle betrok kenen, in de huidige praktijk eerder uitzondering is dan norm. Volgens hem is eutha nasie een door de „medische macht" gemonopoliseerd vraagstuk. De patiënt die eut hanasie vraagt is afhankelijk van de arts en die komt de pa tiënt betrekkelijk zelden tege moet. Volgens Hilhorst wordt eutha nasie, voor zover ze in diverse actieve vormen voorkomt, bij voorkeur onopvallend en ge leidelijk toegepast. Directe, ac tieve en snelle euthanasie, bij voorbeeld met een eenmalige dodelijke injectié, is hoge uit zondering. DEN HAAG Formeel heeft staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken de mogelijkheden voor langdurig werklozen om met behoud van uitkering niet-produktieve arbeid te verrichten verruimd. Maar de nieuwe richtlij nen waaraan de gemeen ten zich hebben te houden zijn bedoeld om de „wild groei" van initiatieven aan banden te leggen. Dat gaf de staatssecretaris gisteren toe in een overleg met de Vaste Kamercommissie van sociale zaken. Er zullen toetsingscommissies komen die moeten beoordelen in hoeverre aanvragen voor nieuwe „ideele" projecten vol doen aan de eisen. Het ge meentebestuur kan van het advies van de toetsingscom missie afwijken. Uiteindelijk kan de minister een gemeente declaratie bij de rijksoverheid weigeren als naar zijn oordeel de gemeente te ruimhartig werklozenprojecten goedkeurt. PvdA-kamerlid Spieker en zijn collega's Beckers-De Bruijn (PPR). Van Es (PSP) en Brouwer (CPN) drongen er te vergeefs op aan om voorlopig af te zien van instelling van toetsingscommissies. /'{IAAG Minister g (Financiën) ziet reden af te wijken i raming van de be- (opbrengsten voor AfMELS Engwirda (D'66). Deze had ge vraagd of er voor dit jaar een meevaller in de belastingop brengst van 1,5 miljard ten opzichte van de vorige maand uitgebrachte Miljoenennota te verwachten was. De vermoedelijke uitkomst van de belastingopbrengst in 1983 bedraagt 92 miljard gul den, 465 miljoen minder dan in 1982 werd ontvangen. Tot en met september is er in ver gelijking met dezelfde periode van vorig jaar 267 miljoen meer ontvangen. Ten opzichte van vorig jaar bestaat er dus een voorsprong van 732 mil joen. Minister Ruding zegt echter dat, zoals ook in de Miljoenen nota stond, de laatste maanden van het jaar een vermindering van de ontvangsten wordt ver wacht. Daarom blijft hij bij de bestaande raming. En daarom ziet hij ook geen aanleiding de raming voor de belastingont vangst in 1984 bij te stellen. Opvang familie gedode militairen wordt beter DEN HAAG Op het minis terie van defensie is een nieu we regeling in de maak voor het informeren en opvangen van ouders of andere familie leden van militairen, die bij een ongeluk worden gedood of gewond. Minister De Ruiter heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. De nieuwe regeling wordt ge troffen naar aanleiding van de gebeurtenissen na het ontplof fen van de mortiergranaat in het artillerie-schietkamp in Oldebroek op 18 juli dit jaar. Daarbij kwamen zeven mili tairen om en raakten er negen gewond. Door allerlei oorza ken is toen de familie van de doden en gewonden veel te laat ingelicht en liet de opvang van de familieleden nogal wat te wensen over. De gewonden hebben overigens recht op smartegeld. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 16.00 uur, telefoonnr. 190888 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Amsterdamse politie rolt heroïnelijn op AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft woensdag 13 kilo heroïne uit Pakistan in beslag genomen. In verband hier mee werden twee mannen, de 40-jarige J.B. uit de hoofdstad en de 30-jarige P.B.R. uit Lelystad aangehouden. De groothandels- waarde van de partij bedraagt /V/2 miljoen terwijl de „straat waarde" zes a zeven miljoen is. De Eindhovensë~politie heeft met de Centrale Recherche Infor matiedienst, Interpol en de Britse douane een heroïnelijn opge rold. Via deze heroïnelijn zou 20 kilo heroïne met een markt waarde van 4 miljoen zijn gesmokkeld. Er zijn negen mensen aangehouden: Twee Rotterdammers en zeven mensen uit Zuid oost-Brabant. De politie verwacht nog meer aanhoudingen te kunnen doen. Wyers-complex mag niet binnen twee maanden worden ontruimd AMSTERDAM De 100 krakers in het Amsterdamse Wyers- -complex mogen twee maanden blijven zitten waar ze zitten. Dit heeft de president van de Amsterdamse rechtbank mr. W. Bor- gerhoff Mulder, gisteren bepaald in het kort geding dat door de krakers tegen de sloper van het complex was aangespannen. De president vindt dat er niet van kan worden uitgegaan dat de krakers snel onderdak zullen vinden. „Weliswaar zijn er al con tacten geweest tussen de gemeente en de gebruikers, maar deze hebben nog niet tot een bevredigende oplossing geleid. Nu ech ter mogelijk moet worden geacht dat zo'n oplossing binnen en kele maanden tot stand zal komen, gaan de belangen van de krakers boven die van de sloper". Onderzoek naar import vrouwen door sexbazen DEN HAAG Het minis terie van Sociale Zaken is een voorlopig onderzoek» begonnen naar de vrou wenhandel in Nederland. Het onderzoek richt zich vooral op vrouwen en meisjes die uit Derde We reld-landen door sexbazen hierheen worden gehaald en gedwongen worden tot prostitutie. Een woord voerder van Sociale Za ken zei te verwachten dat het eerste onderzoek een half jaar zal vergen. Er zijn aanwijzingen dat er vooral vrouwen en meisjes uit Zuidamerikaanse landen als Chili en Argentinië naar Ne derland worden gehaald. Deze vrouwen komen vaak legaal Nederland binnen. Zij zijn ge trouwd met een Nederlander maar eenmaal hier wordt het huwelijk al snel ontbonden en worden zij gedwongen tot prostitutie. De vrouwen zijn dan hun papieren kwijt en zijn vogelvrij, aldus de woordvoer der. Wat er met de vrouwen en meisjes moet gebeuren die hier illegaal terecht zijn geko men moet gebeuren is de vraag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13