'rins Bernhard op voetstuk pij bespieden bezetter ehandicapten een dagje naar Wenen per DC-9 2 NNENLAND/BUITENLANDQtidUaQowumtdonderdag20oktober i983pagina is. Na Van der Waals Engelandvaarders lop£i ISt ld. IDHOVEN „De Be- er bespied" luidt de ti- van het boek, dat prins •nhard vandaag in het idhovense Van Abbe- Sseum als eerste uitge- ;t heeft gekregen. Een {dik werk, maar het ngt dan ook de hele derlandse geheime in- ïtingendienst tijdens de eede Wereldoorlog in art, compleet met sluip- smokkelweggetjes, idlopende stegen en lerdoorgangen, die tot toe witte vlekken wa- gebleven. Op de van de presentatie Iden zich ruim 200 c irmalige spionnen of i nabestaanden verza- Geen lukraak geko- lokatie. Dit in 1935 lf()ouwde Van Abbemu- immers ging na de 1 vrijding van Eindhoven l6f 19 september 1944 »t doen als hoofd- t artier van het Bureau 2 ichtingen, de spin in web van verzet en il- aliteit. Hier ook hield is Bernhard zijn triom- telijke intocht. „De be- md geworden persfoto zijn aankomst mar- »rt een hoogtepunt in Nederlandse krijgsge- iedenis", schrijft Frank ser, de auteur van het ik, eerbiedig. toelt zijn werk mede een image aan de prins te zijn? ker", zegt Visser. „Er is de ste jaren nogal eens neer- »end over hem gedaan. 1 vergeet dan wat hij tij- s de oorlog als Duitser afkomst nota bene, in een 'eland dat hem wantrouw- voor ons volk heeft ge- 'legi steerd. Hoe hij heel sterk al left gefungeerd als symbool 961.in het verzet. Daarvoor mag tijd* best weer eens op een voet- et kuk worden gezet. Dr. L. de e n-jpg heeft hem in zijn ge- r gtyedsch rijving al lof toege- criiaid, en dat wilde ik nog Hieis over doen", de, «t heel het boek de officië- wezinu al 19 banden dikke oor- lersikroniek van dr. De Jong ik dt dunnetjes over? „Nee", diefkt Visser. „Ik baseer me leid pndeels op rapporten, die nooit in de openbaarheid gekomen. Stukken, die n hu^mige geheime agenten on- zich hebben gehouden. De Jong heeft ze nooit gezien, en is dus ook niet in de gelegen heid geweest ze uit te vlooien. Men moet mijn boek zien als een aanvulling op De Jong. Die heeft alleen de hoofdlijnen gevolgd. Dat kan ook moeilijk anders als men bedenkt dat hij iedere letter van Het Konink rijk der Nederland in de Tweede Wereldoorlog eigen handig op de machine heeft getikt. Hij heeft gewoon de tijd niet gehad om zo uitvoerig op de rol van onze inlichtingen dienst in te gaan als ik". Correcties Daarnaast pretendeert Visser (eerder al auteur van het boek „De schakel" over de geschie denis van de Nederlandse En gelandvaarders) dat hij dr. De Jong op bepaalde punten kan corrigeren. „Er zijn essentiële verschillen met De Jong en ik denk dat ik het gelijk aan mijn kant heb, dat mijn visie op sommige gebeurtenissen de juiste is, omdat De Jong zich daar niet helemaal objectief heeft opgesteld". Als voor beeld noemt Visser de affaire van de zogenaamde Zwitserse weg, de geheime postdienst, die in de jaren 1943-1944 tus sen bezet gebied en de Neder landse regering in Londen functioneerde, met ds. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken te Genève, als schakel. Het werkte via microfilms, die verpakt werden in boekzen- dingen van de Utrechtse uni versiteitsbibliotheek naar Zwitserland en vice versa. Londen verkeerde in de ver onderstelling dat het om een objectieve verbindingslijn ging. Geen facetten van de be richtgeving (en zeker geen mi litaire) mochten worden ver waarloosd. In feite echter bleek dat bepaalde berichten werden achtergehouden. Hoofdzakelijk geselecteerde informatie over het geestelijk verzet in Nederland bereikte Genève. Een ernstige zaak. „In de strijd op leven en dood tegen de nazi's mocht het een vorm van sabotage worden ge noemd, dat militaire berichten, ten dienste van de geallieerde oorlogsvoering, eenvoudig werden achtergehouden", schrijft Visser. Zijn lezing van de toedracht echter verschilt wezenlijk van de visie die dr. De Jong heeft gegeven. Eenheid Een ander punt waarop Visser het werk van dr. De Jong niet alleen pretendeert aan te vul len, maar ook te corrigeren, betreft de verwarring die er in de Nederlandse illigaliteit werd gesticht door het verloop Frank Visser: „Er zijn veel mensen die het precieze naadje van de kous van bepaalde zaken die in de oorlog hebben gespeeld willen weten". Frank Visser, de 54-jarige auteur van „De bezetter bespied heeft zijn interes se voor alles wat zich gedurende de tweede wereldoorlog in ons land heeft afgespeeld, al van kindsbeen af. Als tien jarige jongen maakte hij het bombarde ment in mei 1940 op Rotterdam mee ter wijl hij vijf jaar later, in een uitgehon gerd Amsterdam, de bevrijding beleefde. Na de oorlog knipte hij alles uit wat er over het oorlogsgebeuren in kranten verscheen. En toen hij aan het eind van de jaren veertig als leerling aan de kweekschool een opstel moest schrijven over hoe hij de oorlog persoonlijk had ervaren, kwam hij met de landverraders op de proppen. Pas vele jaren later kon hij zijn oorlog sinteresse in boekvorm gieten. Frank Visser, die voorziet in zijn levensonder houd door vertaalwerk, kreeg voor de uitgave van „De zaak An toni us van der Waals" via Harry van Doorn (later on der andere minister van CRM) toegang tot de processtukken. Van Doorn was tij dens dat proces procureur-generaal. De verschijning van dit boek bracht Visser is contact met personen die in de tweede wereldoorlog ons land moesten verlaten en onder de naam „Engelandvaarders" geschiedenis maakten. De manier waar op Visser de zaak- Van der Waals had ge bracht, had hen zo aangesproken dat ze hem ook vroegen hun zaak in boekvorm te brengen. Dat werd „De Schakel". Daarna volgde contact met dr. J.M. So- mer, voormalig hoofd van Bureau In lichtingen" in Londen. Van Londen uit werden Nederlandse geheime agenten In bezet Nederland gedropt om informatie door te spelen naar de Nederlandse rege ring in ballinschap. Somer had daarover een boek geschreven onder de titel „Zij sprongen in de nacht". Maar die semi- documentaire bleek lang niet volledig. Besloten werd dat Somer en Visser sa men een herziene versie van dat boek zouden schrijven. Zover kwam het niet. De voormalige „chef BI" overleed in 1979. Dankzij de medewerking van de rechterhand van Somer in Londen, lt- kolonel b.d. G A. de Jong, kwam Visser in contact met vele ex-agenten die, vaak na dagenlang praten, bereid waren hun verleden prijs te geven voor „De bezet ter bespied". van de actie „Coördinatie'1. Koningin Wilhelmina en het oorlogskabinet in Londen wil den daarmee een onderlinge samenwerking van de grote verzetsgroepen bewerkstelli gen. Immers: om het Neder landse volk pal achter de eer ste na-oorlogse regering en de monarchie te doen staan, moest er eenheid komen. En het was geen geheim dat er in bezet Nederland wantrouwen jegens Londen heerste (denk aan de noodlottige gevolgen van het verraderlijke En- glandspiel dat in het boek ook uitvoerig behandeld wordt), terwijl het daarnaast tussen bepaalde illegale groeperingen onderling helemaal niet boter de. Om de actie „Coördinatie" van de grond te krijgen, werd mr. Frans Dijckmeester boven be zet Nederland geparachuteerd de latere burgemeester van Apeldoorn: indertijd officier der cavalerie, in 1943 met zijn vriend jhr.mr. R. de Brauw op spectaculaire wijze naar Lon den ontkomen. „De al te haas tige spoed om Dijckmeester aan de vooravond van D-day als regeringsvertegenwoordi ger naar Amsterdam te sturen, leidde ertoe dat hij zich onvol doende had kunnen voorberei den", constateert Frank Vis ser. Daarom liep hij verloren rond in plaats van aan de slag te kunnen gaan. „Bij zijn lan ding had hij er nog geen notie van hoe en waar hij de chef staf van het verzet te Amster dam moest bereiken". Dat was echter de minste van zijn problemen. „Een voor Dijckmeester erg vervelende samenloop van omstandighe den", gaat Visser verder, „bleek het feit dat kort na zijn vertrek in juni 1944 de uit het kamp Vught ontsnapte en door koningin Wilhelmina met vreugde ingehaalde heer G.J. van Heuven Goedhart te Londen arriveerde, die al in Goedhart stelde onmiddellijk geheel nieuwe richtlijnen voor de coördinatie van de illegali teit in Nederland op. Deze nieuwe richtlijnen bereikten Dijckmeester pas in augustus. Voor dat tijdstip vernam hij niets van enige betekenis uit Londen. Van Heuven Goed hart liet integendeel, buiten medeweten van Dijckmeester om, een andere agent naar Ne derland sturen die door hem persoonlijk was geïnstrueerd hoe hij de coördinatie tot stand moest brengen. Pas begin sep tember kon Dijckmeester na alle stagnatie zijn werk ten volle ontplooien". Laatste woord? Heeft Frank Visser met zijn „De Bezetter bespied" het laat ste woord gesproken? Prins Bernhard zelf denkt van niet. In zijn voorwoord bij het boek schrijft hij althans: „Het is on mogelijk een volledige be schrijving te geven van de on telbare, in de Tweede Wereld oorlog gedane pogingen om het contact tussen bezet Ne derland en de naar Londen uitgeweken regering te onder houden. In een kader van een boek als dit is het nog moeilij ker van deze wederzijdse be richtgeving een enigermate compleet beeld te geven". Er blijft dus werk aan de winkel. Wel noemt de prins het boek een eresaluut voor diegenen van de geheime inlichtingen dienst die hun leven hebben gelaten. En volledig of niet, Frank Visser vult het aantal rechthebbenden op een eresa luut aan. „Een onlangs ont huld monument vermeldt 48 namen van slachtoffers", zegt hij. „Ik ben al tot 68 geko men". Frank Visser: De Bezetter bespied: (Uitg. Thiema, Zut- phen: prijs ƒ49,50.) Voor vrijwel alle deelnemers aan het uitstapje was het de eerste keer dat ze de lucht ingingen. Kruis. Slechts zij die zwaar verzorgingsbehoeftig zijn en niet alleen of met een partner op vakantie kunnen, komen voor een dergelijke vlucht in aanmerking. Een randvoor waarde is natuurlijk wel dat men in staat is van zo'n lange dagtocht te genieten en niet op de heenreis al - hoe cru het misschien ook klinkt - „op apegapen ligt", zoals Rode Kruis-directeur H.J. Baron van Asbeck het uitdrukt. Voor het reisgezelschap werd het een zware dag. De meren deels uit het Westen van het land afkomstige gehandicap ten moesten om een uur of ze ven 's ochtends al op Schiphol zijn. Met vereende krachten werden zij naar hun stoel in het vliegtuig gebracht. Een kleine anderhalf uur volgde de landing in een zonnig We nen. Daar blijkt het Oostenrijkse Rode Kruis gereed te staan met twee touringcars en twee rolstoelbussen. Als eerste pro gramma-onderdeel volgt een rondrit door de stad, langs de statige en monumentale pan den. Daarna de lunch in het schilderachtige, tegen Wenen aangeplakte dorpje Grinzing, bekend van de Heuriger-wijn. Langzaam maar zeker wordt de nog steeds aanwezige span ning verbroken als een Steh geiger (violist) en een accor dionist bij de tafeltjes bekende melodiën komen spelen: „Wien, Wien, Wien, nur du al- lein", „Tulpen uit Amster dam", en „Datte we toffe jon gens zijn"Na de lunch winkelen in het centrum van de stad. De een bekijkt alleen etalages, een ander koopt een Sachertorte, of een doosje Mo zart Kugeln of laat alles zwaargenietend over zich heen komen. Onvermoeibaar du wen mevrouw Schroder en ge zagvoerder Hoofs elk een rol stoel met een van gelukzalig heid stralende gehandicapte voort. Wat een dag Van de aanvankelijk bij Mar tin Air wel gehoorde lichte kritiek dat de Oostenrijkse or ganisatoren niet bijvoorbeeld jje wereldberoemde Spaanse rijschool of Slot Schönbrunn op het programma hebben staan, is bij de gehandicapten zelf niets te merken. Zij heb ben ook zonder die attracties de dag van hun leven. „Wat een dag hè, zegt mevrouw Heyn Papousek-Jacoby uit Delft. „Echt eindeloos. Ik ben vorig jaar wel met de auto naar het buitenland geweest, maar dit is toch wel veel mooi er, ik had nog nooit gevlogen en nu zomaar eventjes naar Wenen". Ze straalt over haar hele lichaam. „Wat vind ik dit mooi; dat zoiets prachtigs mo gelijk is". HIPHOL/WENEN l had eigenlijk gisteren genomen moeten wor- n in het Wilhemina jsthuis in Amsterdam; èratie aan de bloedva- 1 in mijn benen. Nou k, zei ik, je bekijkt S\ Mij zie je maandag verschijnen. Je stelt operatie maar mooi tijdje uit. Ik ga eerst Wenen.... Of ik dan ^-jensdag misschien kon, |ppeg die dokter mij in... Die is gek... Jon- Éik ben woensdag nog f. Denk maar niet dat et mijn pyama onder arm naar het zieken- ga. Het is nu geluk- een maandje uitge- j een glorieuze lach vertelt Schouten (59) uit Krom- But'hie hoe hij heeft weten te jsen> voorkomen dat de medische heren hem een dagje Wenen door de neus zouden boren. Met een gezicht van „dat heb ik hem toch maar mooi ge flikt", leunt hij trots achtero ver in zijn vliegtuigstoel. Moe, maar voldaan. Zoals dat met een cliché heet. Het is een uur of acht s avonds. We vliegen ergens bo ven midden-Duitsland. Voor de 69 Rode Kruis-patienten en hun 35 helpers loopt een unie ke dagtocht ten einde: Om ne gen uur die morgen vertrek' van Schiphol, een uurtje of twaalf later weer behouden te rug. Elk jaar biedt Martin Air het Rode Kruis zo'n supersnelle vakantie aan. Afgelopen dins dag gebeurde dat voor de der tiende maal. In de voorgaande jaren stonden Londen, Parijs, Kopenhagen, Zürich, Saltz- burg, Genève, München en Edinburgh op het programma. Ditmaal was de keus gevallen op de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Die Henry Dunant- vluchten begonnen in 1971 en waren een spontaan uitvloeisel van de Rode Kruis-actie „Schip Ahoy" een campagne die bedoeld was om geld bijeen te brengen voor een tweede hospitaal-vakantieschip. Presi dent-directeur Martin Schro der kwam toen op het idee een aantal zwaar gehandicapten in de gelegenheid te stellen per vliegtuig een dag naar het bui tenland te gaan. Kosteloos. In het eerste jaar konden 36 patiënten van dat aanbod ge bruik maken. Door de erva ringen die werden opgedaan met dit soort reizen groeide het aantal deelnemers tot 50. Naar Wenen werd voor het eerst met een lange uitvoering van de DC-9 gevlogen, waar door nog meer patiënten mee konden. Uitverkorenen De uitverkorenen waren gese lecteerd door de plaatselijke afdelingen van het Rode WISKE DE HIPPE HEKSEN Gisteren presenteerde modekoning Yves Saint-Laurent zijn cre aties voor de zomer van 1984. De manne quin (helemaal boven) toont een bruin leren jasje met daaronder een zwarte zijden blouse en een geruite wollen rok. De lijn bij Laurent is strak zoals ook is te zien aan de middagjapon in pied- de-poule ruitje (foto boven). Alleen bij zijn avondjaponnen staat Laurent wat meer zwier toe. Groot ap plaus oogstte hij met een donkere avondja pon van mousseline. Het strakke bovenlijf je van de japon loopt uit in een soepelval- lende rok met om het middel een accentue rende strik. Voor de vrouwen met dè wat bredere heupen lijkt dit model ons dus niet zo geschikt. Aan het slot van zijn show neemt de couturier omringd door zijn mannequins in bad kleding het ovationele applaus in ontvangst. Strakke lijn

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15