Televisie en radio ook doelwit van acties ABN Bank Woedende Braks wijst haring voorstel EG af Albert Welling (60) overleden Kamer geeft legkip meer leefruimte sisblad an(>et ouders i nier over fgtool formeren NS: PERSONEEL TRAINEERT DE BOET, Zelfstandige rol prins Claus mogelijk Premies WAO-WW omlaag, bijdrage AAW omhoog JNENLAND VetdcaQowiant DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 PAGINA 13 plse zigeuners naar litsland uitgewezen 1ECHT 20 Van de 120 Poolse zi- iers die aan het begin van de zomer neergestreken op een parkeerter- in Utrecht moeten vandaag het uit. De politie heeft vastgesteld ze in West-Duitsland thuishoren, ït ze daar een verblijfsvergunning en. Een aanvraag voor politiek van de Polen, die zeggen in hun orteland aan vervolging bloot te is in juni afgewezen. Tot uitzet- s het tot nu toe niet gekomen, om- e politie nog niet had uitgezocht I de zigeuners thuishoren. Voor de van 20 is dat nu wel gelukt. In- els zijn bovendien tientallen zi- trs uit eigen beweging, met onbe- t bestemming, weggetrokken. BLOEMENDAAL Op zestigjarige leef tijd is deze week de journalist Albert Wel ling in zijn woonplaats Bloemendaal over leden. Welling begon zijn journalistieke loopbaan bij het voormalige dagblad De Tijd, waar hij opklom tot algemeen redac tiechef. Na een paar jaar hoofdredacteur schap van kopbladen van De Tijd, werd hij achtereenvolgens hoofdredacteur van De Katholieke Illustratie, De Nieuwe Re vue en de VNU-tijdschriftengroep. Welling vervulde tijdens zijn leven tal van nevenfuncties op cultureel, religieus en charitatief gebied. Hij publiceerde en kele toneelstukken en verscheidene re- portagehundels over zijn reizen naar Afri ka en Zuid-Amerika. DEN HAAG Als alles goed gaat, krijgen de 30 mil joen kippen die hun leven slijten in legbatterijen per 1 januari 1985 per stuk de beschikking over een onder komen van 20 centimeter in het vierkant. Dat is meer dan wat de legkip tot nu toe had. Een kamermeerder heid van in ieder geval PvdA en CDA wil deze geste tot wet verheffen. Een wetsontwerp werd al in maart van dit jaar door de Kamer aanvaard, maar er deden zich problemen voor over de hoogte van het kippen- verblijf. Volgens de SGP'er Van Rossum getuigt het wetsontwerp nu echter nog steeds niet van voldoende werkelijkheidszin. „Er worden eisen gesteld aan de af metingen van het horizontale vlak waarop de kippen uit de voeten moeten kunnen, maar in menige kooi is sprake van een hellend vlak om de eieren makkelij ker te kunnen verzamelen". Staatssecretaris Van Zeil: Korte proeftijd belemmert groei van werkgelegenheid AMSTERDAM Veel bedrijven durven geen personeel aan te nemen omdat zij de proeftijd van twee maanden te kort vinden om nieuwe medewerkers goed te kunnen beoordeleto'. Boven dien duurt een ontslagprocedure na de eerste twee maanden zo lang, dat ondernemers er maar liever helemaal niet aan begin nen. Zodoende blijft potentiële werkgelegenheid onaangeboord. Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) heeft dit gisteren gezegd op een congres van de Algemene Bond Uitzendbureaus. Door die aarzeling om nieuw personeel in vaste dient te nemen moeten bedrijven volgens hem orders laten lopen en nieuwe plannen en investeringen achterwege laten. Hij vindt dan ook dat er omstandigheden kunnen zijn om bij de werving va» per soneel sterk de voorkeur te geven aan uitzendkrachten boven medewerkers met een vaste aanstelling. Nu de economie zich langzaam lijkt te herstellen zullen er ondernemers zijn die schoorvoetend nieuwe activiteiten gaan ontplooien waarvoor tij delijk personeel financieel aantrekkelijker is, meent de staatsse cretaris. Nog dit jaar besluit vervanging Nike-raket DEN HAAG Ons land moet nog dit jaar een definitief besluit nemen over de vervanging van nucleaire Nike-luchtverdedigingsraketten door conventionele Patriot-raketten. Alleen dan komen de Patriot-raketten in 1987 beschikbaar komen. De Patriot-raketten kosten (prijspeil 1983) 900 miljoen. In totaal zullen 160 raketten nodig zijn voor 20 lanceerinstallaties. De raketten worden gestationeerd bij vier Nederlandse patriot-squa drons in West-Duitsland. Dit staat in een rapport dat staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie) aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Van Hou welingen geeft aan dat de vervanging van de nu cleaire Nike-raketten door de conventionele Pa triot-raketten past in het streven van het kabinet de afhankelijkheid van kernwapens te verminde- !reelHAAG Veel ou- Verkeren in de ver stelling dat de in- ng van de basisschool iiedt uit bezuinigings- (regingen. Dit is naar l gekomen uit een rzoek door het minis- van Onderwijs, {secretaris Van Leij- rst maakte dit giste- (ekend bij de presen- van het „Basisblad", nregelmatig verschij- tijdschrift over de ichool. ad zal in een oplage van exemplaren verspreid n onder scholen, ge en en andere instellin- ie met het basionderwijs ken hebben. Volgens de ecretaris geeft het on- ;k wel aan dat er behoef- taat aan meer voorlich ter de basisschool. De blijken minder op de i van de inhoudelijke beringen, die met de sa- oeging van kleuter- en onderwijs gepaard zullen Een vrij groot percenta- I procent) van de ouders icht dat het onderwijs de veranderingen slech- il worden dan voorheen. II de vervroegde leer- l (naar vijf jaar) en de voor minder aandacht e ouders niet lekker. Het Wad zal telkens verschij- als de ontwikkelingen de invoering van het ba- ferwijs toelichting ver- 1984 )0 gulden er voor Estandigen HAAG Zelfstan- i gaan er in 1984 op vooruit. Dat is het taat van een akkoord pnister Ruding (Fi- iën) en staatssecreta- an Zeil (Economische n) gisteren hebben kt. Het gaat daarbij de invulling van de ïverlichting die het iet in de Miljoenen voor 1984 aan het en- en kleinbedrijf :oegezegd. De lasten- :hting van 225 mil- per jaar moet vooral ;n uit een verhoging de zelfstandigenaft- r was ruzie ontstaan Mannen van Financiën, boogde zelfstandigenaft- tor alle zelfstandigen on- inkomen, inclusief vrije in, te laten opgaan, por zou een gemiddelde bdige er in 1984 40 be ll worden. Van Zeil vond lanvaardbaar. Tot nu toe de zelfstandigenaftrek voor zelfstandigen met _jens tussen 25.000 en per jaar. Van Zeil en g hebben nu besloten de j van de aftrek te koppe- i de hoogte van het in- .krijgt Kder bedden 'HT Het Academisch jhuis Leiden heeft voor tiode van 1985 tot 1990 'one bedden en 82 bed- ïr de psychiatrie toege- igekregen. De capaciteit ;t nu nog 1005 bedden. ïft staatssecretaris Van lijden (WVC) met minis- j^etman (Onderwijs en schappen) besloten. Premier Lubbers moest zich gisteren in Emmen opnieuw door menigte boze demonstranten wringen. HILVERSUM Televi sie- en radiouitzendingen zullen na 29 oktober ook het doelwit worden van acties van de ambtenaren bonden. Nog geen veertig PTT-beambten kunnen ervoor zorgen dat ons land geheel van beeld en geluid verstoken blijft. Ze werken bij het Audio Vi sueel Schakelcentrum van de PTT in Hilversum en bedienen daar ,de belang rijkste knoppen. Gisteravond besloten de be ambten de televisie-uitzendin gen vanaf de~29e te onderbre ken, als de kortingsplannen op de inkomens van ambtenaren, trendvolgers en uitkerings trekkers doorgaan. Er is een actiecomité gevormd dat de technische haken en ogen van de acties gaat bekijken. Maar volgens de ambtenarenbonden zijn die problemen niet zo groot: als de knoppen in het centrum worden omgezet val len de verbindingen met de te levisie- en radiozenders weg en zijn er geen radio- of tv-uit- zendingen meer mogelijk. Premier Lubbers moest zich gisteren in Emmen opnieuw verweren tegen een woedende menigte, die zich verzameld had voor het gemeentehuis. Vuilnisman en postbode mijden straat De Koning VOORSCHOTEN Minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid blijft als het aan de Abvakabo ligt volgende week met volle vuilniszakken en een lege brievenbus zitten. Abvakabo- -leden van de vuilnisophaal dienst en de post in Voorscho ten hebben gisteren besloten om ervoor te zorgen dat de straat wordt overgeslagen waar minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgele genheid woont. Demonstratie op 2 november DEN HAAG Naar schat ting enkele duizenden amb tenaren zullen 2 november in Den Haag demonstreren als minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) met de bonden praat over de kor ting op de ambtenarensala rissen met 3,5 procent. Hier toe heeft de ambtenarenvak bond AbvaKabo gisteren op geroepen. Door de demon stratie, zo verwacht de bond, zal het verkeer rond de Scheldoekshaven en omstre ken lamgelegd worden. „Zieken mogen de dupe zijn" GRONINGEN Het perso neel van het academisch zie kenhuis in Groningen heeft gisteren besloten tot „stric- tere acties" als de kortings plannen voor hun salaris doorgaan. Gisteren legden de bijna 5000 personeelsle den van het ziekenhuis het werk een half uur neer. Tij dens de werkonderbreking riep de bond op tot meer in grijpende acties. AbvaKabo- bestuurder J. de Hondt merkte daarbij op: „Ook als het gevolgen heeft voor de patiënten moeten we acties overwegen". Loket gesloten: een verrassing UTRECHT De ambtenaren bonden gaan na 2 november een nieuwe actievorm introdu ceren verrassingssluitingen De bedoeling is dat ambtena ren bij de griffie en op ge meentehuizen op onverwachte tijden hun kantoren voor het publiek sluiten. Wanneer de kantoren weer geopend wor den moet eveneens een verras sing zijn. De actiebereidheid bij de griffie en op gemeente huizen is volgens de bonden groot. „De bedoelding is, dat het publiek geen optimale dienstverlening meer krijgt", aldus een bondsvzoordvoerder. waar de bewindsman een toe spraak zou houden. Dinsdag werd Lubbers voor het SER- gebouw in Den Haag bijkans gemolesteerd. Onder luid boegeroep, uitge roepen verwensingen en ge duwd en gehinderd, moest de premier zich een weg banen naar het gemeentehuis, waar spandoeken hingen met de teksten: „Wij laten ons niet be- lubberen", „Een miljonair eist onze laatste centen" en „Ruud d'r uut". De spandoeken wa ren aanvanKenjti op iasi van de burgemeester verwijderd, maar kort voordat Lubbers ar riveerde, hadden ambtenaren ze weer schielijk opgehangen. De premier reageerde beheerst op de aanvallen op zijn per soon van de laatste dagen. „Ik word er niet warm of koud van", zo zei hij. „Dit hoort bij mijn werk". In een telefoonge sprek met burgemeester Schols van Den Haag ver klaarde Lubbers de confronta tie met boze FNV-leden voor het SER-gebouw minder erg te hebben gevonden dan menig burger, die een en ander via de buis waarnam. Ook de derde dag van de stipt heidsacties bij de NS leidde tot vertragingen in heel het land, die opliepen tot dertig minu ten. Een groot aantal intercity- en stoptreinen is uit het dien strooster geschrapt. Ongeveer een kwart van de reizigerstrei nen reed niet en het gevolg daarvan was, dat de coupé's bomvol zaten. Het publiek reageerde in het algemeen gelaten op het onge mak, maar soms was de erger nis groot. De president-direc teur van de NS, drs. L. Ploe ger spoedde zich gister per dienstauto naar Den Haag, om minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat te wijzen op de ernst van de situatie. Ploeger vreest dat de NS zijn krediet bij het publiek verliest en steeds meer mensen van ei gen vervoer gebruik zullen gaan maken als de acties te lang voortduren. De NS-directie verweet het personeel gisteren een lang- zaam-aan-actie te voeren in plaats van een stiptheidsactie. Volgens een woordvoerder is er steeds meer sprake van het bewust traineren van de gang van zaken in plaats van het strikt naleven van de voor schriften. Zo zouden sommige machinisten opzettelijk lang zaam rijden. De Vervoersbond FNV heeft de actievoerenden er gisteren op gewezen dat dit niet de bedoeling is. De stiptheidsacties gisteren bij de Provinciale Stoomboot Diensten in Zeeland leidde eveneens oponthoud, soms tot twee uur. Marktkooplieden hadden de grootste moeite de markten aan de overkant van de Schelde te bereiken. Op de veerpleinen bij Kruiningen, Perkpolder en Breskens ont stonden verhitte discussies tus sen reizigers en uitkeringsge rechtigden, die op de pleinen demonstreerden. Niet alleen bij de spoorwegen en stoombootdiensten kwam het gisteren tot acties. Bij tal van instellingen werden werk onderbrekingen gehouden, zo als bij het elektriciteitsbedrijf Groningen-Drenthe. Daar naast werd op tal van fronten tot actie besloten. Zo kondig den de ambtenaren van rijks waterstaat in Gelderland een tijdelijke blokkade aan van het verkeersplein Deil bij Gelder- malsen en het plein Velper- broek bij Arnhem. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers vindt dat prins Claus naast zijn rol als echtgenoot van de koningin ook een „zelfstandige maatschappelijke rol" kan vervullen. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de begroting van Algemene Zaken. Het PvdA-ka- merlid Patijn had gevraagd hoe de regering over het functioneren van Claus denkt. „Ik ben van mening dat de echtgenoot van de koningin een aan tal taken te vervullen heeft, die uit dat gegeven (zijn echtvereni ging, red.) voortvloeien", aldus Lubbers. „Maar het komt mij voor dat er daarnaast andere werkzaamheden mogelijk zijn. Die werkzaamheden hébben dan te maken met persoonlijke capaci teiten en interesses. Op dit moment is het werk dat de prins kan verrichten echter afhankelijk van zijn gezondheidstoestand". Lubbers wilde niet verder op deze kwestie ingaan. Het kabinet vindt het niet nodig, strengere voorschriften vast te stellen voor wat gasten van de koningin openbaar mogen maken over hun afgelegde visite. De premier zei dit in antwoord op vragen naar aanleiding van het incident met de Amerikaanse presidentskandidaat ds. Jesse Jackson. Deze onthulde onlangs na een gesprek met Koningin Beatrix haar privé-mening over het kernwapenvraagstuk. „De procedures zijn op zich toerei kend". zo stelde Lubbers, die benadukte dat het in het geval van Jackson om een eenmalig incident ging. Hij zegde wel toe bij de nu geldende regels wat meer „de puntjes op de i" te gaan zetten. In het debat erkende Lubbers dat het dit jaar niet goed is gegaan met het vragen van advies over de rijksbegroting aan de Raad van State. Dit jaar is over de begroting van zes departementen geen advies uitgebracht doordat het kabinet te laat met zijn ad viesaanvraag kwam. Gedetailleerder debat over naturalisaties DEN HAAG Als over veer tien dagen in de Tweede Ka mer weer een aantal wetsont werpen tot naturalisatie van buitenlanders wordt behan deld, zullen de Kamerleden en de staatssecretaris van Justitie zich duidelijker dan tot nu toe kunnen uitspreken over af zonderlijke aanvragen tot ver krijging van het Nederlander schap. Tot op heden was het de ge woonte dat in de Kamer niet werd gepraat over de persoon lijke achtergronden van men sen die Nederlander wilden worden. Kamervoorzitter Dol man heeft gisteren op verzoek van de CDA-fractie toestem ming gegeven om, indien no dig, wat nader op bepaalde in dividuele gevallen in te gaan, zij het echter zonder namen te noemen. Het CDA had om wat meer soepelheid bij het behandelen van naturalisaties gevraagd, omdat men met de nieuwe re geling hoopt het kamerlid Jan maat van de Centrumpartij be ter van repliek te kunnen die nen als deze protesteert tegen het verlenen van het Neder landerschap aan bepaalde per- ZOETERMEER De premies voor de WAO en de WW kunnen volgend jaar omlaag, maar de bij drage aan de AAW moet omhoog. Dit is gisteren in Zoetermeer vastgesteld door de besturen van de arbeidsongeschiktheids- en werkloosheidsfondsen. Het bestuur van het Arbeids ongeschiktheidsfonds (AOF) heeft de premie voor de ar beidsongeschiktheidsverzeke ring (WAO) voor 1984 vastge steld op 19,61 procent. Het deel van het inkomen waarover geen premie hoeft te worden betaald (de franchise of pre mie vrije voet) is vastgesteld op 91 gulden per dag. Dit jaar be draagt de WAO-premie ge middeld 21 procent en de pre- mievrije voet 94 gulden. Het AOF-bestuur is bij de bepaling van de WAO-premie uitge gaan van ongewijzigd kabi netsbeleid. Worden de kabi netsplannen om ambtenaren salarissen en uitkeringen te verlagen onverkort uitge voerd, dan kan de WAO-pre mie voor 1984 verlaagd wor den naar 18,44 procent bij een premievrije voet van 91 gul den per dag. Het bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds (AWFj vindt dat de premie voor de werkloosheidswet (WW) vol gend jaar 3,1 procent moet be dragen. Dit jaar ligt de WW-premie, die geheel voor rekening van de werknemer komt, gemiddeld op 4,1 pro cent. De premie voor 1984 voor de algemene arbeidsonge schiktheidswet (een premie die door de werkgever wordt, betaald) is door het bestuur van het Algemeen Arbeidson geschiktheidsfonds, vastgesteld op 5,76 procent. In 1983 bedroeg de premie voor de AAW gemiddeld vijf procent. ADVERTENTIE 851% RENTE KOMT VRIJ IN 'T JAAR VAN AFLOSSING OFBUTUSSENTUDSE VERZILVERING. Effectiet'Rendement per 18 oklober 1983. Al'gifteprijs f 968.- (incl. opgelopen rente ad f43.36). ABN SPAARBILJET1983/1989 ABN Spaarbiljetten 1983/1989 zijn waardepapieren met beurs notering. Vanaf 1 maart 1989 zijn ze te verzilveren voor f 1.500,- (incl. opgelopen rente). Tussentijdse verkoop via de beurs is mogelijk. ABN Spaarbiljetten zijn heel interessant als u uw rente-inkomsten naar de toekomst wilt verschuiven. Bijvoor beeld omdat uw inkomen dan zoveel lager zal zijn dat uw rente-inkomsten in een lager belastingtarief zullen vallen. ABN Spaarbiljetten 1983/1989 kunt u uit afgifte, dus zonder bijkomende kosten kopen. Uw spaargeld verdient de beste rente. LUXEMBURG Voor de 6e keer dit jaar is van nacht een EG-vergadering over de verdeling van de Noordzee-haring mislukt. Dat betekent overigens niet dat Nederlandse vis sers nu moeten stoppen met haringvangsten in de Noordzee. Het tegendeel is merkwaardig genoeg waar. Ze kunnen daar nu 19.000 ton vangen in plaats van 12.700 ton, de hoeveelheid die door de EG-commissie voor dit jaar was vastgesteld. Dat komt omdat, nu er geen nieuwe regeling getroffen is, automatisch de regeling van vorig jaar in werking treedt. De mislukkig werd mede ver oorzaakt door de Nederlandse minister van landbouw, Braks, die tijdens de marathonzitting in Luxemburg weigerde ge noegen te nemen met minder dan 30% van de in totaal 153.000 ton haring, die het ko mend jaar in de Noordzee ge vangen mag worden. Braks reageerde woedend op het nieuwe voorstel van d». Europese commissie, dat aan Nederland niet meer 25,53% toebedeelde. „Ik doe geen stap terug!", zei hij. „Op historische gronden hebben wij recht op 30% van de Noordzeeharing". Braks veronderstelde dat de mislukking aan hem toege schreven zou worden, maar hij schoof de schuld door aan de Europese commissie, die ken nelijk geen rekening wenst te houden met het belang, dat Nederland aan de haring vangst hecht.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13