jjïog opening b overleg, och stakings proep FNV Suriname ook via Caracas nog onbereikbaar PvdA vraagt voor Claus zelfstandige functie ÏNENLAND M Acht jaar en tbr geëist voor moord op echtgenote Eis: drie jaar cel en tbr wegens moord op baby's FNV-bestuurder laakt harde aanpak verzuim £eidóc6ommit WOENSDAG 19 OKTOBER 1983 PAGINA 9 [operaties kunnen 1 goedkoper CHT In plaats van de on- i 30.000 gulden die een open rèratie, inclusief verpleging, it moet het ook mogelijk zijn peratie te verrichten voor de ian dat bedrag, hrijft de secretaris van de ;ing van Nederlandse Zie- lsen (VNZ), de econoom ;en, in het blad „Inzet" van L „Bij beslissingen in de ge- idszorg zullen economische •gingen meer een rol moeten 'ol zar aldus Blanken. Hij pleit eentote, efficiënte hartchirurgi- :e^e *4ntra en een vermindering ?ens t aantal verpleegdagen na de at hijg Mts en meao geven meeste kans op baan AMSTERDAM Schoolverlaters met mts- of meao-opleiding hebben de meeste kans om binnen een jaar een geschikte baan te vinden. Dit heeft het GAB in Amsterdam bere kend aan de hand van de uitschrijf- gegevens van jeugdige werkzoeken den in 1982. Naar verhouding de minste kans hebben mensen met een universitaire opleiding op kandi daatsniveau. Op een gedeelde tweede plaats staan het lager en het hoger beroepsonderwijs, waarbinnen even eens de technische of economisch-ad- ministratieve opleidingen relatief het snelst tot werk leiden. Minister Smit-Kroes Minister: laat werklozen fietsen bewaken DEN HAAG Werklozen kun nen op eigen dan wel gemeente lijk initiatief fietsen in onbe waakte fietsenstallingen gaan bewaken. Dit dient bij voorkeur in het kader van een project te gebeuren, waarbij bekeken moet worden of geen concurrentiever valsing optreedt ten opzichte van ondernemers. Dit heeft minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) laten weten in antwoorden op vragen van het D'66-Kamerlid Groen man. De sociale diensten dienen te beslissen of het bewaken van de fietsen door werklozen met behoud van hun uitkering kan. Arrestatie nr. 18 Slavenburg-zaak ROTTERDAM De Justitie in Rotterdam heeft gisteren op verden king van valsheid in ge schrifte de voormalige directeur van het kan toor Eindhoven van Sla- venburgs Bank aange houden. De in België wo nende verdachte had zich op verzoek van jus titie bij een politiebu reau in Nederland ge meld. Het aantal arresta ties in het omvangrijke onderzoek naar zwart- geldpraktijken bij de bank is hiermee op acht tien gekomen. Amsterdam krijgt miljoen per maand minder voor bijstand AMSTERDAM Het ministerie van soci ale zaken gaat Amsterdam met ingang van 1 november een miljoen per maand minder betalen als bijdrage in de kosten voor de bijstandsuitkeringen. Volgens het ministerie keert de hoofdstad dit bedrag, als gevolg van onvoldoende controle, ten onrechte uit. Het wil dat de gegevens van de bijstandsgerechtigden elk half jaar worden gecontroleerd. „Om aan deze eis te kunnen voldoen zouden we zestig mensen nodig hebben, en we heb ben er maar 19", aldus een woordvoerder van de hoofdstad. Elf arrestaties in gokwereld ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft de afgelopen tijd ne gen mensen aangehouden in ver band met bedreiging en afpersing in de Rotterdamse gokwereld. Eer der werden in augustus twee arres taties verricht naar aanleiding van een incident tussen een gokbaas en een afperser op de Cool singel. Drie verdachten zitten nog vast. De politie kan geen verdere mede delingen doen over de aard van de problemen in de gokwereld. Naar verluidt zou gokbazen geld worden afgeperst. Het zou daarbij met name gaan om illegale gokclubs. O Demonstranten voor het SER-gebouw In Den Haag uiten hun ongenoegen over de regeringsplannen. Het zoeken was met name naar premier Lubbers. a he! t HAAG Hoewel abinet nog openin- liet in het overleg m d? bonden en het eer- laSJprek in de raad van >ids niet als mislukt iwt, heeft FNV- uTeiter Wim Kok giste- uun het Haagse Amici- isaulfch opgeroepen tot "He stakingsacties. "Saten ons tegenplan ij de vuilnisbak zet- :o hield Wim Kok 1000 verbolgen vak voor. „Als de niet wil luiste- oet zij maar voe- fet CNV wil nog tot imber wachten met /<^ele stakingsacties. De bewindslieden hadden gis teren de grootste moeite het SER-gebouw, waar het overleg tussen de sociale partners (overheid, vakbonden en werkgevers) plaatsvond, onge schonden te bereiken. Premier Lubbers werd door een woe dende menigte belaagd en De Koning moest wat duwwerk en een schop incasseren. De actievoerders hadden het ver keer rond het SER-gebouw ontregeld door de straat vol te zetten met bestelwagens van het Haagse GEB. Verwacht werd dat de sociale partners al na enkele minuten uit elkaar zouden gaan, maar het overleg duurde toch nog ruim drie en een half uur. De FNV-delegatie verliet toen het SER-gebouw, omdat ze de dui zenden ambtenaren die in de foyer van Amicitia waren ver zameld, niet langer wilde laten wachten. Wim Kok vertelde daar: „Het kabinet wil geen strobreed van zijn plannen af wijken. Ik heb de indruk dat ze ons aan de praat willen houden". Premier Lubbers berschouwde het overleg evenwel niet als mislukt en toonde zich er ver baasd over dat de vakcentrales zo somber zijn. Volgens hem zijn er nog wel degelijk moge lijkheden om binnen afzienba re tijd tot elkaar te komen. De premier merkte daar wel bij op: „Het bijstellen van het be leid op grond van akties is niet onze redenering". Vooralsnog blijft de korting van 3,5 pro cent op de inkomens van (semi-)ambtenaren en uitke- Wim Kok en CNV-voorzitter Harm van der Meulen toonden zich niet onder de indruk van een mededeling van minister De Koning op een persconfe rentie na afloop van het over leg. Deze bewindsman ver klaarde dat wellicht iets „in de premiesfeer" (verlaging sociale premies geheel of gedeeltelijk achterwege laten) zou kunnen gebeuren, met de opbrengst waarvan de korting op de ambtenarensalarissen en socia le uitkeringen verminderd zou kunnen worden. „Heel boeiend die filosofietjes van De Koning. Maar ik con stateer dat hij daarover tegen ons niets heeft gezegd", aldus Kok. Van der Meulen zei het vreemd te vinden dat het ka binet nu pas op dit soort din gen wil gaan studeren, nadat het CNV al weken geleden een dergelijk voorstel had ge daan. Maar hoewel ze er ken nelijk weinig van verwachten, verklaarden beide vakcentra les zich wel bereid de regering desgewenst nog eens te ont moeten om eventuele voorstel len aan te horen. Voorzitter Laurier van de vakcentrale MHP (middelbaar en hoger personeel) wist te melden dat dit inderdaad binnenkort zou gebeuren. Ook vanuit het parlement is gisteren aangedrongen op het openhouden van het overleg met de sociale partners. PvdA- fractieleider Den Uyl riep het kabinet op „op te houden met het polariseren". „Er moet een echter discussie komen over de beleidsalternatieven van de FNV", aldus de socialist. CDA- fractieleider Bert de Vries zei gisteravond te hopen dat vak beweging en het kabinet een „maximale inspanning" leve ren om de kloof die gistermid dag is ontstaan te overbrug gen. „Er staat erg veel op het spel", aldus De Vries. De VVD-fractie zei bij monde van economisch specialist Rudolf de Korte het te betreuren dat het overleg is gestrand. „Maar de deur is niet geheel dichtge gooid", aldus De Korte. D'66- tractievoorzitter Maarten Eng- wirda noemde de stakingsop- roep van de FNV „onverstan dig Ook Engwirda was van mening dat het kabinet in het overleg openingen heeft gebo den die het bespreken waard zijn. ik Kamer igt om ^omatieke herming "JAAG De advo- de vorige week in België aange- Nederlander Kamer wil dat zijn „diplomatieke be- ïing" krijgt van de ambassadeur fiê. it dit gisteren in een te- het ministerie van bui se zaken laten weten deze week vroeg Ka adsman, de Haagse ad- mr. A. Oomen, al aan lister van justitie om gië de onverwijlde uit- van zijn cliënt te ei- mer werd vorige week op verzoek van de aanse autoriteiten aan- in in de Belgische en- aarle Hertog en vervol- a Nederlands grondge- ergebracht naar de ge-, Is in Turnhout. In a wordt K. verdacht fevallen van oplichting teid in geschrifte. De men zullen een offi- itleveringsverzoek in- 1 Mr. Oomen meent [dat Belgie de Neder- souvereiniteit en het verdrag heeft ge- n door zijn cliënt over tads grondgebied te [en zonder de Neder- Kïlitie in te schakelen, [dat Nederland hem via tieke kanalen opeist bgkrijgt. Gebeurt dit ■^in staan de ministeries t geding en procedures Europese Commissie i rechten van de mens atsburg te wachten, al lien. Boze Surinamers hielden het KLM passage-gebouw aan deCoolsingel gisteren zo'n driekwartier bezet. SCHIPHOL De KLM heeft de aangekondigde extra vlucht van Amster dam naar Caracas, waar mee passagiers met be stemming Suriname zou den worden vervoerd, voor onbepaalde tijd opge schort. Hiertoe is besloten omdat de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij Viasa nog geen antwoord heeft van de Surinaamse regering op haar aankon diging dat zij in aanslui ting op de extra KLM- vlucht tweemaal per week een retourvlucht Cara casParamaribo wil gaan onderhouden. De KLM had de eerste extra Cara- cas-vlucht gisteren van Schiphol willen laten ver trekken. Of er op afzienbare termijn een vliegverbinding Amster damLondenParamaribo zal komen, is ook nog erg on zeker. In Londen vinden van daag besprekingen plaats tus sen Britse en Nederlandse luchtvaartautoriteiten over het ernstige meningsverschil dat tussen de twee landen over deze kwestie is ontstaan. Voor zitter van de Nederlandse de legatie is mr. R.L.M. Schreurs, hoofd van de directie lucht- vervoersbeleid van de rijks luchtvaartdienst. Volgens hem heeft Engeland zich bij het verlenen van toestemming aan de SLM om voorlopig eenmaal per week een lijnvlucht Para maribo—Londen te mogen uit voeren met een van British Caledonian gehuurde DC-10, volledig gebaseerd op techni sche en operationele overwe gingen. Schreurs acht deze overwegingen niet van door slaggevend belang omdat Ne derland naar zijn zeggen al in een vroegtijdig stadium aan Londen heeft laten weten dat het hier om een poltieke zaak gaat. Zoals bekend heeft Ne derland op de Britse toestem ming aan de SLM gereageerd door op de aanvraag van Bri tish Caledonian om extra lijn- vluchten tussen Londen en Amsterdam te mogen onder houden, afwijzend te beschik ken. Van de kant van in Nederland verblijvende Surinamers is heftig geprotesteerd tegen deze afwijzing. De landelijke welzijnsorganisatie voor Suri namers stuurde een boos tele gram aan onder anderen pre mier Lubbers en in Rotterdam hield een groep van ongeveer 30 Surinamers gedurende driekwartier het passagekan toor van de KLM aan de Cool- singel bezet. De demonstratie ve bezetting verliep ordelijk. Tilburg gaat kanteldoelen weghalen en... terugplaatsen TILBURG De gemeen te Tilburg heeft zestig niet verankerde voetbaldoelen van trapveldjes verwij derd. Het is de bedoeling deze zelfde kanteldoelen over twee maanden op de zelfde plaatsen weer onverankerd terug te zetten. Aanleiding tot het tijdelijk opbergen van de doelen is een in het televi sieprogramma Kieskeurig (Tros) waarin werd gewe zen op de gevaren van sta len goals op zogenaamde trapveldjes. Volgens Kieskeurig zouden door het omslaan van deze doelen reeds zeven doden zijn gevallen. De woordvoerder van de gemeente Tilburg noemde het programma van de Tros overdreven, maar om paniek bij de bevolking te voorkomen zijn de doelen thans voorlopig achter slot en grendel gezet. „Na twee maan den is iedereen dat Tros-pro- gramma wel weer vergeten en dan zetten we de doelen weer op hun plaats terug". In de vijftien jaar dat ze in Tilburg zijn gebruikt is er nog nooit een ongeluk gebeurd. De woordvoerder gaf toe dat de operatie een vorm van psycho logische misleiding is. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het PvdA-kamerlid Patijn heeft giste ren tijdens de behandeling van de begroting van Alge mene Zaken aan premier Lubbers gevraagd of ook het kabinet de mening van de PvdA deelt dat prins Claus een zelfstandige maatschappelijke functie moet kunnen vervullen. Ook vroeg Patijn de bewindsman om duide lijkheid over de instructies ter voorkoming van het pu bliceren van privé-uitspraken van de koningin. Hij doelde daarmee op de opschudding over de onthullin gen van de Amerikaanse presidentskandidaat ds. Jesse Jackson na een gesprek met koningin Beatrix. De Tweede Kamer vindt dat de regering meer waarde moet toe kennen aan adviezen van de Raad van State over de ontwerp- rijksbegrotingen. Een motie daartoe werd ingediend door de VVD'er Wiebenga, ondersteund door PvdA, CDA en D'66. Daarin wordt geconstateerd dat al een aantal jaren bij het opstel len van begrotingen door achtereenvolgende kabinetten niet volledig aan de wettelijke plicht tot het vragen van advies aan de Raad van State is voldaan. „De Raad van State is een te se rieus orgaan om er een loopje mee te nemen", benadrukte Wie benga. Dit jaar is over de begroting van maar liefst zes departementen geen advies uitgebracht door de Raad omdat het kabinet veel te laat met zijn adviesaanvrage kwam. „Een groot deel van de stukken is pas op de dag vóór Prinsjesdag om één uur 's mid dags aan de Raad van State aangeboden", aldus Wiebenga. Het CDA-kamerlid De Kwaadsteniet drong er, gesteund door vrijwel de gehele Kamer, in het debat op aan 271.000 extra subsidie te geven aan de wetenschappelijke bureau's en vor mingsinstituten van de politieke partijen. Rietkerk wil vasthou den aan een flinke vermindering van de subsidie. DEN HAAG Voor moord op zijn echtgenote is giste ren tegen een 26-jarige Haagse verdachte acht jaar ge vangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkings telling van de regering geëist. De man zou in mei van dit jaar met een kapmes verschillende keren op zijn 23-jarige vrouw te hebben ingehakt nadat zij wegens voortdurende mishandeling was gevlucht naar een cri sisopvangcentrum in Oosterbeek. De vrouw overleed korte tijd later aan haar verwondingen. Uit sectie bleek dat de vrouw om het leven kwam door een zware slag met het kapmes op haar schedel en door ernstig bloedver lies. Een begeleidster van het opvangcentrum, die tussen beide probeerde te komen, raakte ernstig gewond aan haar hand. Het drama speelde zich af voor de ogen van de kinderen van het echtpaar. De vrouw was met die kinderen naar het opvangcen trum gevlucht omdat haar man haar regelmatig ernstig mishan delde. Zij wilde scheiden. Volgens de officier van justitie me vrouw mr. Struik gebeurde dat omdat de men vanuit zijn Hin- doestaanse achtergrond, zijn cultuur en zijn geloof blinde ge hoorzaamheid van zijn echtgenote eiste. „In zijn ogen rebelleer de de vrouw tegen zijn absolute gezag", aldus de officier, die van mening zei te zijn, dat behandeling van de man voorkomt, dat hij in de toekomst opnieuw vernietigende oplossingen voor zijn problemen zoekt. Zij eiste bovendien een lange gevangenisstraf ter beveiliging van de maatschappij. Uitspraak op 1 november. ARNHEM De officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem, mr. W. Roosmale, heeft wegens dubbele moord drie jaar cel en tbr geëist tegen de 22-jarige Ma ria van de P. uit Veenendaal. De vrouw wordt ervan verdacht in mei vorig jaar haar. 25 dagen oude dochter tje te hebben gedood en drie maanden later de vijf maanden oude baby van kennissen. Ze zou beide ba by's hebben laten stikken door ze een plastic zak om het hoofdje te doen. Het gehuil van beide kinderen zou de oorzaak zijn geweest van het drama. Van de moord op haar eigen dochtertje zei mevrouw Van de P. zich niets meer te kunnen herinneren. De moord op de baby van haar kennissen, op wie ze in augustus een avond paste, gaf ze wel toe. „Haar gehuil deed me denken aan het ge huil van mijn dochtertje". Volgens het psychiatrisch rapport, dat na de arrestatie werd op gesteld, gedraagt de vrouw zich al sinds haar vroege jeugd cri mineel. Na verwaarlozing in haar jeugd werd ze bij stiefouders ondergebracht, bij wie ze al snel kleine diefstallen pleegde. Ze stak bovendien drie keer haar woning in brand en deed ver schillende zelfmoordpogingen. De psychiater die haar onder zocht noemde haar een zieke en gevaarlijke vrouw. "MELS UTRECHT „Ondernemers komen bij het bestrijden van ziekteverzuim vaak niet ver der dan bestrijding van de verschijnselen. Managers van de harde lijn en managers die vaak andere dingen aan hun hoofd hebben kiezen veelal de makkelijke korte-termijn-op- lossingen. Dat betekent dreigen, praten, bel >nen en extra-scherpe con trole. Ik maak mij daar grote zorgen over". Dit zei het dis trictshoofd van de Industrie bond FNV in Leeuwarden A.M. Fonteijn gisteren op het Congres Werken-Niet Werken in Utrecht. Daar werd gedis cussieerd over bestrijding van het ziekteverzuim naar aanlei ding van de uitgebreide studie bij Philips, waarover onze krant gisteren uitgebreid heeft bericht. Fonteijn pleitte voor een aanpak waarbij vakbonds leden zélf hun werksituatie gaan onderzoeken. Ook bij het project van Phi lips. waar de nadruk ligt op verbeteringen van bedrijfs kundige aard, en verstrakking van de discipline, zette hij vraagtekens. De arbeidsom standigheden kunnen ook hier weer ondergeschikt worden en de vraag is volgens de FNV- bestuurder juist of bedrijven geld willen uitgeven aan ver betering daarvan. Fonteijn pleitte ook voor grotere in vloed van ondernemingsraden en vakbonden op het beleid ter bestrijding van het ziekte verzuim. De neuroloog dr. J. van Mans- velt, deskundige bij de Raad van Beroep in Haarlem, vond het juist erg positief dat in het Philips-project het niet-me- disch ziekteverzuim naast het interne arbeidsverzuim is on derzocht, in relatie tot de an dere uitlaatkleppen van maat schappelijke onvrede. Hier door wordt het probleem van ontrustbarend gestegen ziekte verzuim (10 procent in 1979, nu weer gedaald naar 8,1 pro cent) geplaatst op het niveau, waarop het in de bedrijven zelf zinvol kan worden aange pakt Juist zo'n aanpak zal op de lange termijn meer resul taat hebben, aldus Van Mans- velt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9