fn Amerikaanse legeroefeningen lijken angstaanjagend echt Agca even terug op het St.Pietersplein Hitler-groet bij begin proces tegen neo-nazi's ir\ LASER EN COMPUTER BEHEERSEN STRIJD IN FORT IRWIN COMMISSIE-KISSINGER ONTSTELD OVER ZWAKTE SALVADORAANSE REGERING Spaans dorp beëindil honderl jarige oorlog U BUITENLAND CcidócSowcwt WOENSDAG 19 OKTOBER 1983 PAd NNI Mandaat Unifil met half jaar verlengd NEW YORK De Veiligheids- raad van de Verenigde Naties heeft het mandaat van de Unifil- -troepen in Zuid-Libanon met een half jaar verlengd tot 19 april volgend jaar. Voor de resolutie stemden 13 van de 15 leden van de Veiligheidsraad; de Sovjet- -Unie en Polen onthielden zich zoals gewoonlijk van stemming. Zoals bekend is het Nederlandse aandeel in Unifil teruggebracht van 850 naar 150 man. Volgens VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar vormt Unifil in Zuid-Li banon „een belangrijk element van stabiliteit". Oostduitse vrouwen aangehouden na protestbrief OOST-BERLIJN Ongeveer veertig Oostduitse vrouwen hebben maandag een brief naar de militaire autoriteiten in Oost-Berlijn gestuurd, waarin zij protes teerden tegen dienstplicht voor vrouwen. Vijf van hen zijn door veiligheidsfunctio narissen aangehouden, zo hebben vrien den dinsdag gezegd. Het protest kwam na berichten dat de autoriteiten van de DDR vrouwen in verscheidene steden een dienstboek hebben verstrekt, wat gezien wordt als de eerste stap naar inlijving in de strijdkrachten. In maart nam het Oost duitse parlement een wet aan, die de mo gelijkheid opent dat vrouwen voor dienst plicht worden opgeroepen. In Wenen is gisteren een proces begonnen tegen acht Oostenrijkers en een Westduitser, op be schuldiging van het bedrijven van neo-nazisti- sche activiteiten. De hoofdverdachte is de Duit ser Ekkehard Weil (33). Hij zou het brein zijn achter enkele anti-semitische bomaanslagen in Salzburg en Wenen. In augustus 1982 werden Weil en zijn acht mede-verdachten gearresteerd. Het proces zal zeker twee maanden duren. Bij het begin van de zittingen zorgde een van de verdachten, de 61-jarige Egon Baumgartner, voor de nodige opschudding toen hij bij binnen komst in de rechtszaal de Hitler-groet bracht (foto). Herfstoffensief in Afghanistan NIEUW DELHI Sovjet-troepen en soldaten van het Afghaanse re geringsleger zijn op veel plaatsen in Afghanistan een herfstoffensief be gonnen om nog voor het invallen van de winter het islamitische ver zet te verzwakken en de guerrilla strijders uit hun stellingen te ver drijven. Het zwaartepunt van het offensief lag vorige week op de provincie Parwan niet ver van de Afghaanse hoofdstad en op Herat, welke provincie aan Iran grenst. In de afgelopen maanden is herhaal delijk melding gemaakt van Iraan- se steun aan de Afghaanse guerril- leros in Herat. ARAFAT VRAAGT ANDROPOV OM HU BEIROET PLO-leider Jasser Aral steeds meer Palestijnse commandogroj guerrillastrijders naar het kamp van dej in zijn organisatie ziet overlopen, heeft a sche leider Joeri Andropov om hulp g „in dit kritiek stadium Dit heeft hij HAi stijnse nieuwsagentschap Wafa gistererhge f. Arafats huidige basis in het Libanese TrL0UW meld. Arafat deed de oproep in een teleg hij Andropov stuurde ter gelegenheid! verjaardag van de Russische revolutie, gema heeft tot dusver niet openlijk partij geljver 1 het conflict tussen Arafats aanhanger(oord< dissidenten. Maar Nimr Saleh, een vanL vei ders van de muiters, verklaarde onlang^..,: een betoging in de Syrische hoofdstad Dj.. dat hij steun krijgt van Moskou. J wor FORT IRWIN De zon had bijna zijn hoogste stand bereikt toen de eer ste pantserwagens van het Russische 32e Regi ment Jagers het dal bin nendrongen. Kort daarna rukten de pantserwagens en de T-72 tanks beide behorend tot het stan daard materiaal van de Sovjet-troepen dwars door het dal op in de richting van de magere defensielinie van een Amerikaans infanterieba- taljon. De aanvallers wer den van alle kanten on der vuur genomen door gevechtshelikopters, maar de Russische tanks en pantserwagens trok ken onverschrokken ver der. Twee uur later was het Amerikaanse bataljon uitge schakeld. De tanks en auto's waren vernietigd, de man nen dood, gewond of in ver spreide aftocht, de comman dopost met de grond gelijk gemaakt. Via de radio in het hoofdkwartier was te horen hoe het le en 10e Ameri kaanse infanteriebataljon wanhopig vochten tegen de definitieve ondergang. De commandant liet weten dat hij „nog maar een tank en een voertuig" over had. Dringende verzoeken om hulp voor de gewonden en voor degenen die door che mische wapens waren ge troffen, werden niet beant woord. De volgende dag keren het le en 10e Amerikaanse in fanteriebataljon ongeschon den terug in de vallei voor een nieuw gevecht. Het gaat hier om oefeningen. Maar het zijn wel oefeningen die opvallen door hun realisti sche en perfectionistische aanpak. Tegelijkertijd laten ze zien hoe vastbesloten het Amerikaanse leger is om voorbereid te zijn op een conventionele oorlog tegen de Russen, niet alleen in Eu ropa, maar ook in andere wereldstreken, met name het Midden-Oosten. Interventiemacht Het woestijnlandschap van Fort Irwin in de staat Cali- fornië is uitgestrekt. Ner gens zijn landbouwgronden of woonwijken te bekennen. Het terrein doet onvermij delijk denken aan het ter rein waarop de Amerikaan se snelle interventiemacht misschien ooit zal moeten vechten. Het idee van die snelle interventiemacht is afkomstig van president Carter. Hij wilde dat leger gebruiken om in tijden van crisis de westerse olietoe voer uit het Midden-Oosten veilig te stellen. Pas onder president Reagan werden de plannen verder uitgewerkt. Op die manier kon hij de Russen doordringen van de Amerikaanse vastbesloten heid de olietoevoer te be schermen en tegelijkertijd bevriende naties, met name die rond de Perzische Golf, op hun gemak stellen. Critici zeggen dat de instel ling van de interventie macht ook is bedoeld om het Amerikaans publiek, ver ontrust door de Amerikaan se machteloosheid in Iran en Afghanistan, te laten zien dat de VS in het vervolg zullen optreden als zich weer zulk soort crises voor doen. Pet met rode ster In Fort Irwin begint het idee van de snelle interven tiemacht langzaam maar ze ker werkelijkheid te wor den. Omstreeks 1986 zullen de Verenigde Staten in staat zijn om in tien dagen tijd een hele divisie (10 tot 15.000 man) per vliegtuig naar Zuidwest-Azië over te brengen. Die divisie zou op korte termijn kunnen wor den gevolgd door niet min der dan 45.000 mariniers. Tot die tijd wordt in Fort Ir win druk geoefend. De rea listische aanpak van de oe feningen rust op drie funda menten. In de eerste plaats is er het bestaan van een permanente „vijand". Deze vijand volgt de Russische tactiek en militaire organi satie, heeft een Russisch doel, maakt gebruik van Russisch en aangepast Ame rikaans materiaal en gaat gekleed in een uniform dat erg veel lijkt op het Russi sche, inclusief de pet met rode ster. Een criticus heeft eens gezegd dat het Ameri kaanse leger „uitstekend ge traind en uitgerust was" om tegen zichzelf te vechten. Het idee van een permanen te vijand is bedoeld om die fout te verhelpen. Het tweede element is het vernuftige gebruik van la serstralen om geweer- en kanonvuur na te bootsen. Dergelijk materiaal wordt ook elders gebruikt, maar in Fort Irwin worden de moge lijkheden tot het uiterste be proefd. „Een raak schot met een laserstraal" betekent de uitschakeling van de man, wapen of voertuig dat werd geraakt. Een „bijna raak schot" geeft de betrokken militairen een idee hoe het is om een gebied te betreden dat zwaar onder vuur ligt. Een ander foefje met laser stralen houdt in, dat een ge leid anti-tankwapen min stens zes seconden onder schot moet worden gehou den voordat er een voltref fer kan worden geregis treerd. In een werkelijke oorlog zou het uitschakelen van zo'n wapen even lang duren. Het team van Fort Irwin is momenteel druk doende behalve het grond- materieel ook helikopters en gevechtsvliegtuigen, in het lasersysteem op te nemen. Het gebruik van laser heeft ook een eind gemaakt aan de als scheidsrechter funge rende officieren, die in een jeep komen aanrijden, een gekleurde vlag in de grond zetten en de morrende troe pen vertellen dat ze nu „dood" zijn. Het hele gevecht wordt van seconde op seconde door een computer geregistreerd. In het hoofdkwartier worden signalen die de voertuigen uitzenden vertaald in een bewegende plattegrond van de strijd, die laat zien hoe het terrein eruit ziet, hoe de voertuigen oprukken, zich terugtrekken of worden verwoest en wat de richting en gevolgen zijn van het ar tillerievuur. Alle gegevens worden opgeslagen, zodat de oefening later kan worden geëvalueerd. Oorlog op videoschermen spoorverbindingen van de Verenigde Staten, door het gebied van Fort Irwin. Van af 1860 werd het, tijdens de strijd tegen de Indianen en nog lang daarna, bewaakt door militairen. Nu is het een en al technologie wat de klok slaat. Officieren in ge perste uniformen zitten in draaistoelen achter hun vi deoschermen en computers en missen niets van de be wegingen in de meest mo derne oorlogsspelletjes ooit bedacht. We zagen het gevecht van die ochtend nog eens terug op de video. Achteraf was makkelijk te zien waar het „Amerikaanse" bataljon in de fout was gegaan. De com mandant had zijn artillerie en vliegtuigen niet gebruikt op het moment dat dat het meest effectief zou zijn ge weest, namelijk toen de „Russen" uit de pas het dal binnenkwamen. „We eva lueren", zegt kolonel Leiand Brumley, „niet om te kijken wie er gewonnen of verlo ren heeft, maar om te kijken in hoeverre de betrokken eenheid de huidige militaire doctrine- onder de knie heeft". Fort Irwin is in 1981 in ge bruik genomen. Het is de bedoeling dat volgend jaar 24 bataljons de cursussen zullen volgen. Tezijnertijd zullen alle gemechaniseerde infanterie-en tankeenheden van het Amerikaanse leger één keer in de twee jaar een bezoek brengen aan Fort Ir win. Voordeel van dit soort oefeningen is uiteraard dat als Russische en Amerikaan se troepen ooit slaags raken op Europees grondgebied of elders, de Verenigde Staten kunnen terugslaan met opti maal getrainde conventione le troepen. Dit betekent dat ze niet'onmiddellijk voor de keus komen te staan: verne dering of het inzetten van nucleaire wapens. Dit neemt echter niet weg dat men een koude rilling over de rug voelt gaan gaan als men de „Russische" en Amerikaanse tanks op elkaar ziet vuren in het reusachtige, verlaten amfitheater van Fort Irwin. MARTIN WOOLLACOTT Copyright The Guardian Papandreou spreekt massa toe Tienduizenden Grieken woonden gisteren op een plein in Athene een toesprj van de Griekse premier Papandreou. De premier gaf een opsomming van de i ten van het socialistische bewind dat gisteren twee jaar aan de macht was. Raadsman Walesa beschuldigd WARSCHAU De Nobelprijswinnaar voor de vrede, Lech Wa lesa, heeft gisteren zijn geestelijke raadsman, pater Henryk Jan- kowski, vergezeld naar het bureau van de officier van justitie in Gdansk. De autoriteiten hebben Jankowski beschuldigd mis bruik te hebben gemaakt van de vrijheid van godsdienst. De pa ter is al vaak door de autoriteiten op de korrel genomen omdat hij zich kritisch uitlaat over de koers van het Poolse regime. Ariane met vertraging ruimte in KOUROU Met een vertraging van ongeveer een uur is van nacht vanaf de luchtmachtsbasis Kourou in Frans-Guyana de Europese raket Ariane L7 gelanceerd. De vertraging was een gevolg van het verkeerd werken van een controlesysteem. Het was de eerste zuiver commerciële vlucht van de Europese draagraket. Op de lanceerbasis ging dan ook een gejuich op toen een kwartier na de lancering duidelijk werd dat de raket zijn opdracht, het in een baan om de aarde brengen van de Ameri kaanse satelliet Intelsat V7, met succes had vervuld. De Intelsat V7 is een telecommunicatie-satelliet, die de verbinding verzorgt van 12.000 telefoongesprekken en twee televisiekanalen. De Ariane is een project van het Europese ruimtevaartbureau ESA, waarbij elf landen zijn aangesloten: Zweden, Zwitserland, Span je en alle EG-lidstaten met uitzondering van Luxemburg en Griekenland. RECONSTRUCTIE VAN AANSLAG OP DE PAUS (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Ali Agca, de man die op 13 mei 1981 op het St. Pietersplein in Rome een aanslag op paus Johannes Paulus II pleeg de, is gisteren even terug geweest op de plek van het misdrijf. De Italiaanse justitie had een „nieuwe" aanslag op touw gezet om die van mei '81 tot in de details te kunnen recon strueren. Deze reconstruc tie vond plaats op verzoek van de verdedigers van de Bulgaarse luchtvaartem ployé Antonov, die door Ali Agca van medeplich tigheid aan de aanslag op de paus is beschuldigd. Gisterochtend mocht (of moest) de Agca alle bewegin gen herhalen, die hij op die beruchte woensdagmiddag in mei had verricht, nu in het bijzijn van een honderdtal po litiemannen, en toen (zoals hij beweert) slechts in het gezel schap van twee Bulgaren. Een van die twee Bulgaren kende Ali al als Sergei Antonov, de ander had hij nog nooit eerder ontmoet. Later zou blijken dat het om Aivazov, een Bulgaars diplomaat in de Italiaanse hoofdstad, ging. De samenzweerders hadden elkaar (tenminste, zo luidt de versie van Ali Agca) in de loop van de middag op het Plein van de Republiek in het cen trum van de stad ontmoet. Vandaar ging het drietal in een huurauto richting Vati- caan. Halverwege de Via della Conciliazone (de boulevard die loodrecht op het St. Pieters plein staat) hadden ze de auto neergezet, vlak bij een bar waar nog een kop koffie werd gedronken. Tegen half vijf nam Ali, inmiddels voorzien van een handwapen, afscheid van zijn metgezellen. Hij wan delde naar het plein, tweehon derd meter verder, om de paus tijdens zijn gebruikelijke rij toer dood te schieten. Uitvoerig op tv Ali toonde zich gistermorgen nauwelijks onder de indruk. Integendeel: hij leek deze re constructie, die ondanks het vroege uur door de Italiaanse televisie uitvoerig werd gere gistreerd, eerder als een aardi ge onderbreking te beschou wen van ruim twee jaar iso leercel en eindeloze verhoren. De reconstructie slaagde er niet in de verdedigers van An tonov en twee Bulgaarse magi straten (die ook van de partij waren) te overtuigen van de betrokkenheid van de Bulga ren bij de aanslag op de paus. Ali herhaalde zijn verklaring, en daarin konden ook op de plek van het misdrijf geen te genstrijdigheden meer worden ontdekt. Overigens staat of valt de hele Bulgaarse Connectie nog steeds bij de verklaringen van Ali Agca, en van niemand an ders. Antonov houdt vol dat hij die woensdagmiddag niet in de omgeving van het St. Pietersplein is geweest, en hij schijnt enige getuigen te heb ben die zijn alibi steunen. Ook de tweede Bulgaar, Aivazov, ontkent en ook hij schijnt sterk te staan. Maar Ali is niet aan het twijfelen te brengen. Hij blijft er bij dat het de Bul garen zijn die hem naar het St. Pietersplein hebben gestuurd en dat hij zelf slechts een uit voerder van hun plannen is geweest. Volgens Ali hadden de Bulgaren het niet alleen op het leven van de paus voor zien. Ook die andere Pool, Lech Walesa, had tijdens zijn bezoek aan Rome om het le ven gebracht moeten worden. Leugenaar Agca is inmiddels op één be paald onderdeel van zijn ver halen ontmaskerd als leuge naar, waar het gaat om een be schuldiging aan het adres van Antonov inzake de afgelaste aanslag op Walesa. Op grond van deze leugen moet Agca zich nu verantwoorden voor laster ten nadele van Antonov. Maar de Italiaanse onder zoeksrechter Martella, die het hele onderzoek leidt, ziet in de onwaarheid van enkele op merkingen van Agca niet vol doende reden om aan alle an dere opmerkingen van - de Turk te twijfelen. De Bulgaar se Connectie geldt dus nog steeds. De enige die nu een be slissend oordeel kan uitspre ken over de (on-)betrouwbaar- heid van Ali Agca als getuige en dus over de Bulgaarse Con nectie is de Romeinse rechter, voor wie Antonov over enkele maanden terecht zal staan. Tijdens zijn korte bezoek aan het St. Pietersplein was Ali Agca gisteren omgeven door veiligheidsagenten. RUITENHEER NEW YORK Leden van de commissie-Kissin- ger zijn "ontsteld" over de geringe greep die de rege ring van El Salvador blijkt te hebben op leger en justitie in het land. De New York Times meldde uit San Salvador dat de com missieleden in hun gesprek ken is gebleken dat het leger deelneemt aan de eskaders des doods, dat een hoge politieke functionaris vakbondsleiders bedreigt en dat de regering niet in staat is daar iets aan te doen. Iemand die aanwezig was bij het gesprek van de commissie, die vorige week een reis door Midden-Amerika afsloot, met Roberto D'Aubuis- son, de ultrarechtse voorzitter van de grondwetgevende ver gadering, vertelde de krant dat D'Aubuisson had gespro ken over deelneming van mi litairen aan de eskaders des doods. Die relatie tussen leger en doodseskaders werd vol gens de krant wel eerder ver ondersteld, maar nooit open lijk bevestigd van officiële zij de. De meeste doden komen op rekening van deze rechtse moordploegen. ALMERIA Me zich suf turen als een kaart van moest zoeken naai een wel heel dorpje. Niettemin de Fransen plezie| daan hebben te men dat het gehu het zuiden van eindelijk vrede md land heeft willen s| Lijar verkeerde iii sinds 14 oktober l| voet van oorlog] Frankrijk. De redA beledigingen waara Spaanse koning J de Twaalfde had bil staan toen hij op 1 tember 1883 op dif in Parijs was. 1 en vroede vadereM Lijar, samen 32 verdroegen niet dat koning met stenen bekogeld en verklap Frankrijk plechtiL oorlog. De vrede wordt op tober op het midd officieel onderteken de markt van het De Spaanse koniiT eveneens verfege/i$f^ digd zijn want dat v de grondwet vooi vredesverdrag. ^NP Frankrijk in Lija^" vertegen woordigen W w niet bekend, maarP "P der geval zullen toeristen vanaf 30 f ber door het dendste dorp Sierra de los FilE kunnen rijden zonH worden gedood, zog de oorlog van 1808% de Fransen is ge\ Een detail zal de i wereld waarscli nooit vernemen ov honderdjarige oorldpmn sen Lijar en Framtm de verliezen aan dtliEèti en aan de andere kiEl BIJLAGE BIJ UWKRANTl INFORMATIE OVEB FILMS THEATER, RECREATIE.EXPC" EN EEN COMPLETE AGEJU

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12