s Saneri ngsonderzoek in Synthese begin 1984 afgerond Strontrace viert tweede lustrum Feest bij Winkelhof in Leiderdorp Eerste paal in Middengebied Bende fietsendieven Voorschoten opgerold BURGERLIJKE STAND Goedkoop hek kan ijsclub in Voorschoten redden CDA Katwijk op de bres voor randgroepjongeren IDEN .CeüLeSowuvnt DINSDAG 18 OKTOBER 1983PAGINA9 jntsoenen- jnst ordwijk derbezet De jIRDWIJK - jtsoenendienst in rdwijk heeft een te- I aan mankracht. Om (taken optimaal uit te en zou de dienst 44 pneelsleden moeten maar het beschik- [bestand is slechts 24. men minder hoge ei- laan het onderhoud jtellen en minder tijd besteden aan taken f(j schoffelen, snoeien, - a naaien, boomverzor- en dergelijke, dan plantsoenendienst jongeveer 33 mensen [unnen. Dit is toch al- nog negen meer dan uidige bezetting. Een inder staat te lezen in iota, waarin meer het {ioneren van gemeen- (j jdken onder de loep e|cjTt genomen. enige jaren is er ge- c I op de uitgaven voor de £5,öener|dienst. Daarmee aar de mening van B en jiet ongestraft worden {egaan. Vooral bij "deze valt, ondanks de maat- n tot bevordering van de 0 'ncy, een teruggang van lorzieningenniveau op te In, schrijft het college, pgenover staat, dat de oenendienst haar werk feel toewijding verricht. irdt bij de Noordwijkse j het gebruik van on- lestrijdingsmiddelen tot terste beperkt. Een van (en die de taak van de jenendienst verzwaart is trijding van de iepziek- ele aangetaste bomen n in het afgelopen jaar ,imd. Verder vraagt de ding van het bacterie- n meidoorns en andere oorten veel aandacht, e taak van de dienst te iten is de berzorging dieren in de beide her open opgedragen aan werkvoorzieningsschap --ipektrum". tgeest ider Obstakels tt eerste ort aan T '■",0 'GEEST De groep Oegstgeest •r Obstakels heeft imeentebestuur van- laar eerste rapport ibstakels en knel- h in de gemeente oudere en gehandi- mensen aangebo- ««fanavond wordt het ^Mt gepresenteerd aan ^Mrolking op een bij- ^Mnst in het gemeen- Hrum aan de Lijtweg. ie bijeenkomst, die om i ar begint en waar alle «ellenden welkom zijn Mok de film „Samen op Veilig Verkeer Ne- U vertoond. ^Hl vrijwilligers hebben ^■gelopen tijd de bereik- Hi van winkels, openba- ^■uwen en dergelijke be- HMgen voor minder vali- Oegstgeest geinventari- Dat heeft geresulteerd BH rapport „Bereikbaar- ten behoeve Hhandicapte en oudere I Bruikers in de gemeente :est". Heeft de werk- |ch in de eerste instan- i de „bereikbaarheid" öthouden, spoedig zullen "Sporten over „toeganke- en „bruikbaarheid" jmen 'cretaris Van der Reij- ^""Id-raadslid van Oegst- T—*.elt in zijn voorwoord rapport dat het stuk :een oplossingen voor ten aandraagt, maar t hulpmiddel kan zijn problemen te voorko mt rapport omvat negen utes die van woon- fingen leiden naar al- voorzieningen, zoals jhuis en het zwembad. ?mene conclusie is dat [gstgeest te hard wordt hetgeen voor mensen lilijk te been zijn pro- oplevert met overste- k wordt gesteld dat er ^^meente veel obstakels BJelingen die onder meer gedaan zijn: een bus- het gemeentecentrum Lijtweg; verbetering H invalidenparkeerplaat- de Lange Voort; meer langs de veelge- I routes; verbetering ^Higelijkmatige trottoirs; BH kers bij stoplichten. De oep dringt aan op het aanleggen van dergelij- feieningen in Haaswijk. VALKENBURG Burge meester N. van 't Wout sloeg gisteren de eerste paal voor de bouw van vijftien vrije sector- woningen in het saneringsge- bied aan de Middenweg. De woningen komen in een ge bied, dat een rijke historie achter zich heeft. Wethouder H. v.d. Nagel, die het gebeuren gadesloeg, merk te op dat dit hoogstwaarschijn lijk voorlopig het laatste sane- ringskarwei zal worden, hoe wel er nog enige kans is dat er nog een klein stukje Castel- lumplein voor sanering in aan merking komt. De vijftien woningen die plm. 142.000 gulden kosten, zijn op een enkele na verkocht. Over de nieuwe straatnaam in dit gebied wordt door het ge meentebestuur naarstig onder zocht welke oud-strijder in aanmerking komt die zich in oorlogstijd in het Rijndorp heeft onderscheiden. De wo ningen zullen medio mei wor den opgeleverd. VOORSCHOTEN De politie van Voorschoten heeft vier mannen en een jongen van 13 jaar aange houden die verdacht wor den van het stelen van zo'n 250 fietsen. De mees te (zo goed als nieuwe) karretjes verdwenen in Leiden en Leidschendam bij de winkelcentra. In to taal werd voor zo'n 100.000 gulden aan fietsen ontvreemd. Een 36-jarige en 42-jarige uit Voorschoten traden op als he lers. Zij betaalden aan de voor namelijk jonge dieven onge veer vijftig gulden per fiets. De voorkeur van de dieven ging uit naar damesfietsen. Door het plaatsen van adver tenties deden de helers de aan geleverde fietsen voor 150-250 gulden van de hand. Deze ad vertenties waren ook de aan leiding voor het oprollen van de bende. „Van de ene op de andere week was het aantal fietsenhandelaren in Voor schoten verdubbeld. Dan word je wel argwanend", aldus een woordvoerder van de politie. Waarschijnlijk nog deze week worden de hoofdverdachten bij de officier van justitie in Den Haag voorgeleid. De Voorschotense politie ver wacht nog veel meer aanhou dingen omdat de helers fietsen aannamen van iedereen die ze maar aanbood. Een groot aan tal jongeren ging in op deze lu cratieve bijverdienste. Bij de aanhouding trof de poli tie 40 fietsen aan. Deze karre tjes zijn alweer naar hun rechtmatige eigenaar terug. Vooral de ingegraveerde post codes zetten de politie op het spoor. KATWIJK Het sane ringsonderzoek in de wijk Synthese zal vermoedelijk vijftien weken in beslag nemen. Nog deze week begint men met de voor bereidingen en rond de tweede week van februari '84 moet het rapport afge rond zijn. Dan moet dui delijk zijn in welke mate de grond in Synthese is vervuild, welke stoffen er zijn aangetroffen en in hoeverre de vervuiling zich heeft verspreid. In het rapport wordt dan te vens aangegeven welke maatregelen gewenst zijn, zo deelde de heer Stuben- rouch van de provinciale Projectorganisatie Sane ring Bodemverontreini ging (PSB) de bewoners van de Synthese gisteren tijdens een informatie-bij eenkomst mee. De wijk Synthese is één van de 1200 lokaties in Zuid-Hol land waar bodemverontreini ging wordt vermoed. De wijk, die aan de vooravond van een saneringsonderzoek staat, is gebouwd op de plaats waar vroeger de gelijknamige che mische fabriek „Synthese", een onderdeel van Sikkens, heeft gestaan en dit bedrijf is verantwoordelijk voor de ge constateerde vervuiling. Het woongebied is momenteel al een keer door de gemeente on derzocht en de resultaten die daaruit voortkwamen, gaven alle aanleiding tot een vervol gonderzoek zoals dat nu gaat plaatsvinden. Na deze fase volgt de uiteindelijke sanering, waarbij het probleem daad werkelijk wordt aangepakt, gevolgd door de nazorg waar bij bekeken wordt of de ge troffen maatregelen het beno digde effect gehad hebben. Tij dens het saneringsonderzoek, dat de gemeente in ieder geval twee ton kost en verder door het rijk wordt bekostigd, zal een projectgroep de werk zaamheden op de voet volgen. Deze projectgroep bestaat uit vertegenwoordigers van de provincie, de gemeente, volks gezondheid en de bewoners. Tijdens de eerste fase van het onderzoek, het zogenaamde veldwerk, zullen in de wijk een aantal boringen worden verricht op diepten van drie, vijf en twintig meter. Er wor den vervolgens grondmonsters genomen die in het laborato rium zullen worden geanaly seerd. Het veldwerk zal twee weken in beslag nemen terwijl voor het laboratoriumwerk zes weken is uitgetrokken. Vanaf half december kunnen dan de eerste conclusies worden ge trokken en half januari komt men met het eerste sanerings voorstel. Daar wordt dan uit gebreid over gesproken en ge discussieerd waarna in de tweede week van februari het definitieve rapport gereed is. JUBILEUMBOEK OVER ZEILRACE WARMOND De jaar lijkse Strontrace is in Warmond onderhand een aardige traditie geworden. Deze week, gewoontege trouw in de herfstvakan tie is het alweer de tiende keer dat Warmond als Keerpunt voor de fraaie oude zeilschepen fungeert. Op zichzelf een aardige prestatie, aangezien het er de laatste jaren naar uit zag dat deze historische zeiltocht met koemest over het IJsselmeer door geldgebrek niet meer zou kunnen worden gehou den. De snelste schepen worden vandaag al in Warmond verwacht. Als loswal is het Park Groot Leerust gekozen omdat in verband met de bouw van de brug naar Kouden- hoorn de Gemeentehaven niet gebruikt kan worden. De oude vrachtschepen ver voeren de mest vanaf Wor- kum naar Warmond en varen direct terug naar Workum. De deelnemers aan de jaarlijkse Strontrace varen dezelfde rou te die vroeger door veel vrachtschippers werd gezeild als zij de vruchtbare slappe koemest vervoerden van de Friese veeboerderijen naar de bollenvelden in de Bollen streek. Nu vervoeren de oude vrachtschepen slechts een twintigtal zakken gedroogde koemest terwijl vroeger het ruim boordenvol werd geladen met koemest. Die lading was lang niet zo makkelijk als de handzame plastic zakken die nu vervoerd worden. De mest kon, los in het ruim, gaan schuiven in het schip en daar mee moest terdege rekening gehouden worden. Daarnaast kon de hoeveelheid mest soms enorm toenemen door gisting (soms een uitzetting met 30 procent) waardoor de ruimen gedurende reis al maar voller kwamen te liggen. Eer De jaarlijkse Strontrace is niet alleen een eerbewijs aan de schippers van de vroegere „Strontarmada" maar wordt door architect Reid uit Wor kum ook georganiseerd om aan te tonen dat het ook in deze tijd nog mogelijk is vrij wel uitsluitend op windkracht efficiënt vracht te vervoeren. Naast de Strontrace wordt dan ook jaarlijks nog een beurt- vaart op Amsterdam georgani seerd en verder zijn er de de Workumer Visserijdagen. Uit de scheepsjournaals is ge bleken dat de zeilschepen steeds minder tijd nodig heb ben om de afstand Workum- Warmond vice versa af te leg gen. Tien jaar geleden hadden de schepen daar ongeveer 65 uren voor nodig. Vorig jaar legde Age Bandstra de afstand af in de recordtijd van ruim 33 uur. Weersomstandigheden spelen uiteraard een belangrij ke rol in het hele zeilgebeu- ren. Windstilte betekent soms urenlang jagen (het schip met' De aankomst van de eerste boot in Warmond, vorig jaar. een touw voorttrekken) en te- zeil". In het jubileumboek veel wind maakt de oversteek wordt een uitgebreid beeld ge- over het IJsselmeer soms on- geven vaii tien jaar Strontrace. mogelijk. Ieder jaar is de Aan de hand van vele foto's, Strontrace voor de schippers scheepsjournaals en dergelijke en bemanning van ongeveer wordt verteld welke ontc >erin- 25 oude zeilschepen weer een gen de deelnemers moeten uitdaging en een kans om te doorstaan, wat de speciale aan- laten zien over hoeveel zeil- trekkingskracht van deze race manskunst men beschikt. is en hoe groot de voldoening is als de finish zonder averij wordt bereikt, als het even Boek kan n°g in een goede tijd ook. Het boek is een uitgave van Wie daar meer over wil weten SPVy Maritiem en ^ost kan zich verdiepen in het on- P' rVet a^een Y^r- langs uitgegeven boek over de i uaaij plaatselijke geschiedenis van de race: ;boekhandel maar ook bij de „Tien jaar Strontrace, beurt- .^legplaats van de Strontrace veer en visserijdagen onder in Warmond. Onzekerheid over woningbouw in Winkel hof- West LEIDERDORP De ge- meente Leiderdorp wil geen. enkele toezegging doen aan Nationale Ne derlanden Vastgoed BV over het beschikbaar stel len van contingenten voor woningbouw in Winkel hof-West. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders van Lei derdorp besloten. Volgens wethouder A. H. Meerburg (CDA) van ruimte lijke ordening wil de gemeente de woningcontingenten reser veren voor de eigen bouw plannen in Buitenhof en de Gaarmeesterstraat waar enke le projecten van de Algemene Woningbouwvereniging Lei derdorp nog op toewijzing van een premiebeschikking wach ten. Nationale Nederlanden heeft het gemeentebestuur van Leiderdorp benaderd met een nieuwe invulling van het wes telijke deel van Winkelhof. De grond ligt al enkele jaren braak omdat de aanvankelijk gedachte bouw van eengezins woningen wegens de slechte situatie op de onroerendgoed markt moest worden uitge steld. Nationale Nederlanden denkt nu aan appartementen- bouv^ in drie of vier lagen langs de randen van het ge bied aan de Engelendaal en de Heinsiuslaan. Het ligt in de be doeling de bouw uit te voeren in de premiehuursector. Het gemeentebestuur staat niet onwelwillend tegenover de ge wijzigde woningbouwplannen van Nationale Nederlanden. Een officieel bouwplan is nog niet bij de gemeente inge diend. Daarvan zal afhangen of de gemeente bereid is me dewerking* aan de plannen te geven. Een wijziging in het be stemmingsplan gaat uit van eengezinswoningen en maakt de bouw van een flat evenwij dig aan de kant van het win kelcentrum mogelijk. SASSENHEIM Geboren: Jorrit J.A., z.v. J. Miedema en M.M.A. Bis- schops; Frederik J„ z.v. J.D. Muis winkel en M.T. Middeldorp; Dennis, z.v. J.A. van der Zwet en Y.M.M. van den Bosch; Emili, d.v. A.A.Chomsky en C. de Ridder; Maria Johanna, d.v. C.J.M. Wolvers en G.D. Raterman. Gehuwd: R. Pit en E. Watrin; H.A. Lammerse en A.C.M. van Tiem. Overleden: P. Zwetsloot. Noordwijkerhoutse zwemvierdaagse van start Na het fluitsignaal van burgemeester Winkel stortten ongeveer dertig kinderen zich gisteren spetterend in het water van het Noordwijkerhoutse Kokkerbad. Daarmee was de negende zwem vierdaagse geopend. Dagelijks wordt minimaal 250 en maximaal 500 meter gezwommen, maar meer mag ook, aldus de zwemin- structeurs. Gisteravond hadden zich 270 mensen ingeschreven en dat is minder dan vorig jaar. Vanmorgen zijn de bejaarden begonnen. De nationale zwemvierdaagse wordt gehouden om het zwemmen te stimuleren. Dat dat nodig is, mag blijken uit het feit dat het aantal bezoekers van zwembaden op het ogenblik overal terugloopt. LEDENVERGADERING TOT RAADSCOMMISSIE: VOORSCHOTEN De ledenvergadering van de IJsclub Voorschoten wil dit komende seizoen de ijsbaan in Vlietwijk toch gereed maken voor de schaatsliefhebbers. In ei gen beheer kan de ijsclub een doeltreffende afzet ting maken voor 2100 gul den, een veel lagere prijs dan waarvoor de gemeen te dit kan doen. Deze schatte de plaatsing van een hekwerk van 700 me ter op 45000 gulden. Voorzitter J. Lekkerkerker gaf gisteren tijdens de bijzon dere algemene ledenvergade ring een overzicht van alle moeilijkheden vorig seizoen en de moeizame gesprekken met burgemeester en wethouders en de commissie voor sport en recreatie. Vorig jaar werd de ijsbaan drastisch vernield om dat te vroeg het ijs werd betre den. De jeugd was niet weg te krijgen omdat de baan aan alle kanten betreden kon worden. De ijsclub leed daarom verlies en de bestuursleden moesten diverse malen de hulp van de politie inroepen. Het resultaat was dat het be stuur de ijsbaan voor het ko mende winterseizoen helemaal niet meer ziet zitten. De af vaardiging van de raadscom missie voor sport en recreatie die gisteren bij de vergadering van de ijsclub aanwezig wa ren, kreeg van de ledenverga dering te horen dat een afzet ting door middel van palen en vijf lagen prikkeldraad de eni ge mogelijkheid is om de 27 jaar oude ijsclub voort te lateh voortbestaan. r De ijsclub telt 1100 leden. Indi viduele leden betalen ƒ7,50 en gezinnen 15.per jaar. In dien het hekwerk geplaatst mag worden, kan de ledenver gadering tijdens de normale algemene vergadering een contributieverhoging ver-s wachten. Voorlopig wil de ijs club een subsidie van 2100 gul den om tot aanschaf van het hekwerk over te gaan. Binnen zes weken moet overeenstem ming worden bereikt met de gemeente. Voorzitter Lekker-; kerker deelde de vergadering mee, dat wethouder L. Marse lis toegezegd heeft zijn uiterste; best te doen om een redelijk aanbod te verdedigen binnen- het college van burgemeester en wethouders. Het wegvallen van de ijsbaan betekent mis schien een „uitwaaieren" van" de bezoekers naar onbetrouw baar ijs in de omgeving. Tijdens de vergadering wer den al zes man genoteerd, die! bereid zijn om het hekwerk te plaatsen. Enige jaren geleden stond er een eenvoudig hek rondom de ijsbaan. Dit hek werk is door de plantsoenen dienst weggehaald omdat an ders het veld, dat tijdens de zomermaanden sportveld is,; niet goed gemaaid kon wor den. Optimisten onder de le den veronderstelden dat de ge-" meente volledig moet betalen voor een nieuw hekwerk om dat het oude werd wegge haald. KATWIJK De kosten van de verbouwing van het onderkomen van de randgroepjongeren aan De Krom rijzen zeker niet de pan uit. Dat is de mening van het CDA dat bij mon de van fractievoorzitter A.C. Berkheij in de verga dering van de raadscom missie voor financien flink van leer trok tegen het VVD-raadslid D. van der Pias-Van der Plas die dat gesuggereerd had. Henny Huisman. LEIDERDORP Win kelcentrum Winkelhof Leiderdorp bestaat drie jaar. Tot en met zaterdag wordt dat gevierd met tal van activiteiten in het centrum. Morgen geeft de Leidschendamse Zuivel- keuken de hele dag de monstraties over onder meer het maken van kaassalade op het pleintje bij Schrier herenmode. Vanaf half elf is er een mini-boerderijtje voor kinderen op de buitenga- Terij bij Coby's Cafetaria. Van twee tot drie uur te kent Dik Bruynestein stripfiguren bij Mijnders. Om half vier jureert deze bekende tekenaar de kleurplaten van de kleur- wedstrijd en deelt hij de prijzen uit. Donderdag (extra koopavond) is het Leids poppentheater er vanaf een uur op het pleintje bij Taetes. Verder is er don derdagmiddag draaiorgelmu- ziek en muziek van de boeren- kapel De Zwalkende Zwab bers. Vrijdag treden Appie en Flappie op om half twee en om kwart voor drie. Vanaf vijf uur en verder de hele avond spelen The Crooks, een swin gende jazz/bluesband. Zater dag wordt van twaalf tot drie uur de KRO-Playbackshow gehouden, een voorronde voor de televisie-finale. Hennie Huisman verzorgt de presenta tie, en verder treden Joe Bour ne en Maria Verano op. Van drie uur tot half vier verzorgt Hennie Huisman de prijsuit reiking van het prijzenfestival. In Winkelhof £ijn er de hele week nog aparte activiteiten van de winkeliers, prijsvragen, volksschilderkunst, proeverij- en en nog veel meer. Het bedrag van rond de 80.000 gulden dat voor de verbou wing wordt uitgetrokken, zo benadrukte Berkheij, is onder meer samengesteld uit een post van 21.000 gulden aan noodzakelijke voorzieningen en 23.000 gulden aan allerlei toeslagen. „Voor de feitelijke verbouwing blijft dan niet al te veel over." De verbouwing van één van de kruithuisjes aan De Krom is volgens het CDA een logisch gevolg van de eerder genomen beslissing om aan de rand groepjongeren een onderko men beschikbaar te stellen. De verbouwing van dat onderko men moet echter aan alle gel dende regels (lozingsverorde ning, hinder- en horecaweg) voldoen waardoor het niet mo gelijk is om bij het voor de jongeren geschikt maken van het kruithuisje maar wat te •improviseren. „Dat zou name lijk in strijd zijn met de voor schriften die we als raad zelf hebben vastgesteld", aldus Berkheij. Het totaalbedrag van rond de 80.000 gulden is vol gens de heer Berkheij zeer zorgvuldig vastgesteld en hij reageerde dan ook fel toen het VVD-raadslid mevrouw D. van der Pias-Van der Plas zich bij het doornemen van de be groting afvroeg of er wellicht met stenen met gouden rand jes werd gemetseld. „Het is ty pisch VVD-achtig om eerst ak koord te gaan met een voor stel, in dit geval de toewijzing van een kruithuisje en vervol gens allerlei vraagtekens te gaan zetten bij de financiële» uitwerking", aldus Berkheij, „Ik begrijp dat het hier gaat om een controversieel onder werp waarmee naar de kant van de bevolking toe winst kan worden behaald", voegde hij hieraan toe, „maar ik ben er persoonlijk van overtuigd dat er door de werkgroep die. dit bekeken heeft zeer zuinig is gewerkt." Het CDA zal in de raadsverga-i dering zeker vóór de toeken ning voor het krediet stem men. Tijdens het experiment met de jongeren (voorlopig zes maanden) zal wel gelet wor den op de manier waarop dé in het pakket opgenomen zelf werkzaamheid wordt verricht. „Dat moet wel deugdelijk ge beuren zodat we de ruimte bij het mislukken van het experU ment wellicht nog aan een an-, dere gegadigde kunnen toewij zen." Verder heeft ook even tuele overlast die de jongeren, in de buurt veroorzaken de- aandacht van het CDA. Als één van de redenen waarom de gemeente in deze kwestie zeer voorzichtig met de voor schriften moet omspringen noemde Berkheij ook het feit dat er in de gaten houdt." Ber- keij doelde hier op de RPF die al eerder bezwaar heeft ge maakt tegen de gevolgde pro cedures. Deze partij liet vorige week woensdag in de raads commissie voor openbare wer ken bij monde van fractie voorzitter J.H. ten Hove weten geen cent over te hebben voor deze „geldmorserij".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9