'anaka zondebok van panse corruptie ïfe |ernwapens drukken stempel op Frankfurter Buchmesse „De tijd van immense circussen is definitief voorbij Meerderheid Japaners wil dat Tanaka opstapt ËeidóaQowuvnt MAANDAG 17 OKTOBER 1983 PAGINA 9 meerderheid van de Japanse bevolking is van mening dat wegens het aannemen van steekpenningen veroordeelde ^premier Tanaka zijn zetel in het parlement dient op te ge- W Dit is de uitkomst van opiniepeilingen die twee Japanse ■bladen hebben gehouden en die zaterdag werd gepubli- rd. Volgens beide bladen wil meer dan 80 procent van de lervraagden dat Tanaka zich onmiddellijk terugtrekt, rechtbank achtte bewezen dat Tanaka bijna 6 miljoen gul den aan steekpenningen had aangenomen van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lockheed. Daarom werd hij vorige week woensdag veroordeeld tot vier ggevangenisstraf en een boete van zes miljoen gulden. Tanaka heeft tegen de uit spraak beroep aangetekend en is op borgtocht vrijgelaten. Hij heeft gezegd niet van plan te zijn zijn zetel in het parlement op te geven. Tanaka wordt beschouwd als een van de mach tigste mannen in het Japanse politieke leven. aaro jEen Hoogrood en transpirerend hoor- ikuei Tanaka met n hoofd aan hoe de »r hem tot vier jaar jgenisstraf veroor- e wegens het aanne- van steekpenningen s zijn premierschap, ras de climax van 's ernstigste na-oorlog ger handaal. Voor vele cryipers was het meer fJL »en ex-premier die veroordeeld. Het ^et hele politieke sy- =n ei zo niet Japan zelf, i. Pojdurende zes jaar en 9naanden terecht had ti voor het gerechts- In Tokio. uiterst pijnlijke jaren i i Japanners heen en eslingerd tussen begrip I ïer voor Tanaka en de ledaffaire. Zoals een ntator het zo treffend ■atte: „We zien in Tana- ilechtste kant van onze Diep in ons hart zijn tanners allemaal Tana- aarom veroordelen we vinden we het te- Itijd moeilijk dat te "an huisvrouw uit To- straatinterview: le Liberale Democrati- Iirtij is constant uit op oordeel. Waarom moet er worden uitgepikt debok?" Maar uit een leiling in een zakenwijk Jo blijkt dat de meeste ■s diep verontwaar- en vinden dat „Ka- ijn verdiende loon regen. contrast is dit alles ldhaftige fase uit Ta- carrière toen de massa oor tcpJu'chte omdat hij het 'enomen tegen de ge- orde en van een arm- oerenstulp was doorge- laar de residentie van ster-president. Tanaka ervaieerste echte self-made -17021 met nauwelijks enige g. In de euforie van m Japans economische NP nog niet was geremd Arabieren die een ho- ieprijs eisten, leek de et bo: premier te zeggen: met 'is aangekomen op de ?n bestemming. Einde- :t het een leider met de van de gewone man, 564o^er ^aPans herstel oorlog en opmars als sche supermacht sym- uit" e' nasefrmoe are energie van i werd belichaamt in die van de lovende !ndprlsnel de bijnaam „ge- 3i. 04^r'seer"Je bulldozer" 'anaka, die het prach- 1 als hij werd gefoto- I terwijl hij in een wes- juum met aan zijn voe- inse muilen de kostba- karpers in zijn vijver oop) voeren, was al evén- van een beetje groot- Zijn plannen voor de „reorganisatie van de archi pel" zouden de inkomens van de Japanners verviervoudigen, zo beloofde hij. Maar toen kwam de energiecrisis en liep de bulldozer vast. Grondprijzen Toen dat gebeurde, waren de grondprijzen als gevolg van Tanaka's plan de pan uitgere zen, waren zijn aanhangers verdeeld en hadden de grote speculanten achter de scher men zich mateloos verrijkt. In zijn falen werd Tanaka niet meer gezien als de man die het had gemaakt, maar eerder als een opgeklommen parvenu. Zijn machismo was voor de Japanners nu gewoon grof heid. En toen een tijdschrift een verhaal publiceerde over vermeende frauduleuze han delingen en duistere landtran- sacties, werd hij een bedrei ging voor de positie van de Li berale Democratische Partij (LDP), de machtigste en altijd Maar bij het onderzoek naar het rederijschandaal, het kunstmestschandaal en het ko lenmijnschandaal (waarbij Ta naka aan het begin van zijn carrière betrokken was) en de vele andere schandalen die Ja- Ean achter de rug heeft, liep et openbaar ministerie altijd vast op een „dikke politieke muur". Zelfs wijlen Eisaku Sato, die van 1964 tot 1972 pre mier was en in 1974 de Nobel prijs voor de vrede kreeg, was betrokken bij het rederijschan daal in 1954. Hii was toen se cretaris-generaal van de LDP, maar de pogingen van het openbaar ministerie om hem te arresteren wegens het aan nemen van steekpenningen, werden geblokkeerd door de minister van justitie. De fout van Tanaka was dat hij geld aannam van een bui tenlandse firma. Toen een di recteur van die firma dat ont hulde, kon hij niet meer wor den afgekocht of tot zwijgen worden gebracht. Daar kwam „We zien in Tanaka de slechtste kant van onze natuur. Diep in ons hart zijn wij Japanners allemaal Tanaka's, daarom veroordelen we hem, maar vinden we het tegelijkertijd moeilijk dat te doen". Ex-premier Tanaka regerende partij van Japan. Kort na zijn ambtsaanvaarding scoorde Tanaka 62 procent in een populariteitspeiling. Vlak voor hij aftrad, kreeg hij nog maar 12 procent. Twee jaar na zijn aftreden werd Tanaka gearresteerd in verband met de Lockheed-af faire. Dit schandaal kwam aan het licht doordat een gedron gen Amerikaan, Carl Kotchi- an, vice-voorzitter van Loc- keed Aircraft Corportation, aan de Amerikaanse senaat opbiechte dat zijn firma 2.1 miljoen dollar had betaald aan „Japanse regeringsfunctiona rissen". Wat er daarna gebeur de, moet als ontzettend oneer lijk zijn overgekomen op Ta naka die kort tijd werd vastge houden in de gevangenis van Tokio. De geschiedenis van Japans na-oorlogse democratie is geplaveid met schandalen waarbij hoge Japanse leiders waren betrokken. Al die schandalen zijn een rechts- streeks gevolg van de nauwe verwevenheid van politiek, bureaucratie en het grote za kenleven. Het is uiterst moei lijk een lid van de Liberale Democratische Partij te vin den die zijn handen niet heeft vuilgemaakt aan corruptie. bij dat Tanaka gewoon de pech had dat op het moment dat de affaire werd onthuld, zijn poli tieke rivaal Takeo Miki, naar Japanse begrippen een „Mr. Clean", premier was. Het is een ingebakken gebruik in de Japanse politiek dat het grote zakenleven „donaties" doet aan politici die daar uiter aard wat tegenover moeten stellen. Tanaka is lange tijd een van de behendigste spelers op het toneel geweest, maar de enorme bedragen die hij wist los te krijgen inclusief het bedrag van Lockheed dat naar verhouding niet meer dan een fooitje was gaf hii niet uit aan zijn maitresse of de kar pers in zijn vijver. De voorma lige premier staat aan het hoofd van een grote familie van parlementsleden die hem „sensei" (meester) noemen en van hem afhankelijk zijn voor het stillen van hun onverza digbare honger naar geld. Ge schat wordt dat een kandidaat die voor de eerste keer aan de verkiezingen meedoet, een slordige 300 miljoen yen (vier miljoen gulden) nodig heeft, terwijl een zittende, parlemen tariër zo'n 100 miljoen yen no dig heeft om herkozen te wor den. En dan zijn er nog de uit gaven van elke dag voor de bloemschikcursussen voor de kiezers, de huwelijksgeschen ken en grafkransen, de hulp bij het krijgen van een baantje om nog maar te zwijgen over de eindeloze stroom sake (een soort jenever) tijdens de ver kiezingen. Dat Tanaka aan het hoofd staat van deze grote, hongerige familie, komt doordat hij beter dan wie ook geld weet los te krijgen van bedrijven die gun sten willen, zoals bijvoorbeeld Lockheed dat zijn TriStars aan de man wilde brengen. Tana ka's factie in het parlement is met 118 leden veruit de groot ste in het parlement. Een op de vier leden van de LDP be hoort tot de factie van Tanaka. En denk niet dat die factie tij dens het proces is geslonken. Integendeel, er zijn nog eens 24 hongerige monden bijgeko men. In tegenstelling tot presi dent Nixon die het Witte Huis in opperste vernedering moest verlaten en nu het leven leidt van een halve kluizenaar, is Tanaka gewoon doorgegaan. Machtiger dan welke Japanse politicus dan ook heeft hij ach tereenvolgens Ohira, Suzuki en nu de leider van de Conser vatieve Partij Nakasone aan gewezen als premier. Woede bij oppositie Uiteraard heeft dit grote woe de veroorzaakt bij de oppositie, de concurrerende facties bin nen de LDP en actiegroepen die eisen dat Tanaka aftreedt als parlementariër (sinds zijn arrestatie in 1976 is hij parle mentariër zonder partij) en dat er zoiets als ethiek wordt inge voerd in de politiek. Tijdens een recente rondreis door zijn eigen kiesdistrict Nii- gata zei Tanaka tegen suppor ters dat hij door zou gaan met het leveren van wegen, brug gen en alle andere openbare faciliteiten waaraan behoefte bestond. Want dat moet wor den gezegd: niemand kan Ta naka evenaren in zijn talent om subsidies en gelden toe te schuiven aan zijn kiezers. Daarom is hij ook telkens her kozen, zelfs toen de Lockheed- affaire was losgebarsten en daarom hebben zijn kiezers het nog steeds over hun „sen sei". Een vooraanstaande intellec tueel, Yukio Akatsuka, zei dat Tanaka die de scepter heeft gezwaaid tijdens de laatste stuipen van economische groei, nu tot zondebok wordt gemaakt voor de ongewenste gevolgen van die periode. „Dit is precies hetzelfde als de pe riode na de Tweede Wereld oorlog toen we met zijn allen generaal Tojo de schuld gaven van de oorlog", aldus Akatsu ka. Hij denkt niet dat aftreden van Tanaka het ongezonde po litieke lichaam zal genezen. „Niemand denkt echt dat het zou helpen het niveau van 's lands politieke ethiek te ver hogen". ROBERT WHYMANT The Guardian Y asmine Smart blijft grootvader Billy's vak trouw, maar Vier witte en vier bruine paarden stuiven langs de rand van de piste. In het midden staat een vrouw in een blauw-glimmende japon. Een diadeem ver siert haar blonde haar; kroondiademen tooien de briesende paardekoppen. De felgekleurde belich ting weerkaatst in de glit ter, de élegance die de paarden uitstralen tijdens de draf heeft zij in haar bewegingen met de zweep. De dieren gehoor zamen de aanwijzingen van haar stok onvoor waardelijk: slechts af en toe klapt zij de zweep in de lucht om haar aanwij zingen iets dwingender duidelijk te maken. Yas mine Smart (29), aan wie gisteren in Maastricht de jaarlijkse prijs van de Club van circusvrienden Nederland is uitgereikt, is de laatste actieve telg van de befaamde Britse Strass burgers. Dat het circusle ven in haar bloed zit is een overbodige opmer king: het vakmanschap straalt van haar presenta- „ïk ben m'n opa nog altijd dankbaar voor zijn durf", zegt Yasmine na een optreden in de piste van het circus Holi day. In haar uiterst comforta bele caravan, waar zij tien maanden per jaar woont, ver telt zij waarom: „Hij durfde tij dens de crisisjaren de gok te nemen om uit het bloeiende verhuisbedrijf van de familie te stappen om een kermis te beginnen. Wanneer hij dat niet gedaan had, had ik waar schijnlijk nooit in de piste ge staan". In die piste heeft Yas mine haar wereldroem ver worven: dertien jaar lang pre senteerde zij de kerstshows van Billy Smart die door de BBC op tweede kerstdag via het Eurovisienet werden uit gezonden. Vrijwel direct na de oprichting van het circus in 1946 is het het huiscircus van de BBC geweest. Sinds twee jaar echter verleden tijd: in 1981 verscheen het circus voor het laatst op de beeldbuis. Wat vele kijkers niet wisten was dat het doek voor het circus al tien jaar eerder gevallen was. Kermis Yasmine: „M'n opa wilde ei genlijk helemaal geen circus opzetten. Hij begon in de derti ger jaren met z'n kermis. Hij was geen kermisexploitant zo als je die nu in Nederland kent, maar hij bezat het héle lunapark. In 1946 bedacht hij daar een nieuwe attractie voor. Het circus. De hele ker mis werd door het land ge sleept met het verhuisbedrijf van z'n broers, maar dat ging al snel niet meer: de kermis werd steeds kleiner, terwijl het circus elk jaar. weer groter werd. Door de uitzendingen van de BBC werd het in de ja ren veertig en vijftig een feno meen dat z'n weerga niet ken de. De hele familie werkte en leefde voor het circus: m'n opa had negen kinderen en ieder een zette zich voor het bedrijf in". Traditie Dat ging allemaal goed tot 1971. Toen kocht Smart een safaripark bij Windsor: om dat goed op te zetten, werd beslo ten om een rustjaar in te las sen. Het circus was echter in middels afhankelijk geworden van andere transportfirma's: „De dieren waren zó talrijk geworden dat het financieel niet meer verantwoordelijk was om het over de weg te vervoeren. We hadden een speciale trein van British Rail. Toen we een jaar wilden stop pen kon British Rail de wa gons niet laten staan en ver huurde ze aan een ander cir cus. Omdat we geen beschik king meer hadden over renda bel vervoer, konden we in 1972 niet meer van start gaan. De Smart-tent is nooit meer opgezet". „Nooit meer" is iets te veel ge zegd: één week per jaar werd er in november een tent opge zet om opnamen te maken voor de kerstshow, de paas- show en het kindercircus. Voor de BBC natuurlijk. In 1981 bood de commerciële zen der Thames heel wat meer: wij braken een traditie en dat brak ons de nek. De BBC ging op zoek naar een nieuw huis- circus en Thames Television vroeg ons na die eerste keer niet meer". De vader van Yas mine, David Smart, zette toen zelf nog een circus op poten dat anderhalf jaar lang op een vaste plaats in Londen gestaan heeft. „Hij woont nu in Spanje. Z'n circus heeft hij verhuurd en dat trekt nu rond in Zuid- Oost Azië. Niemand van de fa milie werkt er meer in; ik ben de enige die nog in deze bran che zit en ik wil het voor geen goud missen", aldus Yasmine. Kostschool Billy Smart's kleindochter heeft haar carrière in de piste niet cadeau gekregen: „Ik heb er voor moeten vechten tegen m'n vader. Hij wilde niet dat ik het circus in ging: hij zag mij liever m'n opleiding afma ken om dan de boekhouding of administratie van het be drijf te verzorgen. M'n andere broers en zusters hebben zijn raad opgevolgd. Ik niet, want ik was gek van de paarden. Uiteindelijk mocht ik ook op treden. Eén keer in de week op zaterdag. Ik was elf toen ik voor het eerst in de piste stond, met 12 Shetland pony's. Ik vond het heerlijk en dat vond m'n vader dus niets. In die tijd bestond er nog geen circusschool, dus moest ik m'n dagen in een kostschool slijten, terwijl m'n familie rondtoer de". Yasmine is een eigenzinnig type. Dat merkte haar vader ook toen hij uiteindelijk voor haar wilde zwichtte. „Ik kreeg het voor elkaar om met het circus mee te mogen reizen. Maar ik moest wel zelf stude ren. Ik moest ook aan het eind van het schooljaar tests afleg gen op de kostschool en zolang ik bij de beste tien van de klas was, mocht ik mee blijven rei zen. Tot zijn „teleurstelling" behoorde ik altijd bij de beste tien. Van binnen was hij trots, maar dat liet hij niet merken". Op een gegeven moment was de ringmeester ziek en toen moest er iemand gevonden worden om de voorstellingen aan elkaar te praten. Nog maar net 14 jaar oud hield Yasmine voor het eerst de mi crofoon voor haar mond. „Ik heb dat nooit geambieerd, maar m'n vader vond m'n stem zó goed klinken dat hij vond dat ik het maar moest blijven doen. Tot dat moment waren er geen lady-speakers in het circus, maar nadat ik ermee was begonnen kreeg vrijwel elk circus een lady speaker". Sentimenteel Yasmine kon na het verdwij nen van haar opa's circus aan de slag bij het circus Holiday. Ze verhuisde daarvoor naar België, trouwde een Belgische acrobaat en begon door Euro pa te trekken met haar acht Arabische volboed-hengsten en twee Andalusische paarden. „Voor het geld hoef ik het niet te doen. Dat zit nog steeds overvloedig in de familie. Ik doe het gewoon omdat ik het leuk vind. Danny, m'n man, was acrobaat maar haalt nu z'n toeren uit op mijn paarden. Zonder m'n dieren kan ik niet Die uitspraak klinkt sentimen teel, maar haar handelen is het levend bewijs: terwijl ze praat verwisselt ze haar show- kleding voor een overall de schimmels moeten wit blijven en dus geborsteld worden, de mest moet afgevoerd worden en de dieren moeten ook eten. „Natuurlijk hoef ik dit niet te doen, een stalknecht is geen probleem. Maar ik wil graag zelf contact houden met de dieren. Ik richt ze zelf af en leer ze nieuwe trucjes. Op die manier krijg je het beste resul taat in de piste: de dieren moe ten je kunnen vertrouwen. De Arabische paarden zijn erg in telligent. Die intelligentie moet je constant gebruiken, anders gaan ze balen en wer ken ze hun nummer zonder enige inzet of gevoel routine matig af. Dat kan niet. Dus leer ik ze elke keer weer nieu we dingen". Sensatie Dat zij opmerkelijke resultaten met haar paarden boekt toont zij tijdens de voorstelling: op de smalle ruggen van Arabie ren staat haar man. Eén voor één komen de andere paarden in de ring en die rennen onder Danny en tussen de twee an dere paarden door. „De rug van de Arabieren is zó smal dat de dieren het normaal niet toelaten dat er iemand op gaat staan. Voor zover mij bekend is, ben ik de eerste die het wel lukt. Deze act is natuurlijk al erg oud. maar werd altijd ge daan met paarden die een bre dere rug hebben", aldus Yas mine, die hoopt dat zij op haar 65ste nog in de piste zal staan „Het zal nooit meer in zo'n groot circus als dat van m'n opa gebeuren. De tijd van de steeds immensere circussen is definitief voorbij. Die zijn niet meer te betalen. Maar ik denk dat het publiek dat ook niet meer wil. Dat is zo langzamer hand verzadigd met sensatie in de overtreffende trap door de film en tv. Maar daar gaat het ook allemaal niet om. Het gaat om prestaties van artiesten in-, een sfeervolle en dus kleine omgeving. Dat spreekt de mensen meer aan dan een rij van 24 olifanten. Twee olifan ten kan ook. In zo'n circus wil ik met mijn paarden werken". EDWIN BAKKER Maald ïö~gïXFURT Nee, de i met jnkfurter Buchmes- srsnelr®^ de geschiedenis aare als het startpunt oniscn belangrijke nieu we trend in de literatuur. Nieuwe bronnen zijn niet opgeborreld, onbegane paden zijn niet betreden en er zijn geen tijdperken afgesloten. De critici die,' happig op nieuws, in de duizenden stands hebben rondgeneusd, zijn in zeldzame eensgezindheid tot ;JE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN die conclusie gekomen. Een boekenbeurs van de overgang? Het lijkt er wel op. Dat wil echter niet zeggen dat er in Frankfurt dit jaar niks te bele ven valt. Daar staat alleen al de enorme deelname borg voor. Maar liefst 5800 uitge vers zijn.van de partij op deze grootste boekenbeurs ter we reld. Een rondgang langs de stands maakt de bezoeker nauwelijks vrolijker. De hete herfst met zijn protesten tegen de plaat sing van de nieuwe Ameri kaanse kernwapens in Europa heeft zijn stempel gedrukt op de Buchmesse. Vooral de Duit se uitgevers grossieren in titels die betrekking hebben op de gevaren van het steeds verder draaien van de spiraal van de nucleaire bewapening. Zo is er het nieuwe boek van Carl. Friedrich von Weizsacker De Bedreigde Vrede. Von Weiz sacker is een belangrijk advi seur van de sociaal-democrati sche voorman Hans Jochen Vogel. Van Hans Günther Brauch is er De Raketten Ko men, een documentatie over het NAVO-dubbelbesluit met de plaatsen waar de nieuwe raketten in de Bondsrepubliek gestationeerd worden. Ook de gezaghebbende toekomston derzoeker Robert Jungk en de dominee Heinrich Albertz zijn in het ruime aanbod vertegen woordigd. De Derde Wereldoorlog is al begonnen in het fictieve dag boek van Anton Guha, dat de titel Einde heeft meegekregen. In het scenario van Guha is er een Russische SS 20-raket geëxplodeerd tussen Wiesba den en Mainz. In beide steden worden 250.000 mensen ge dood en eenzelfde aantal ver minkt. Er worden „euthana- siegroepen" gevormd die de zwaar gewonden doden. Vluchtende en plunderende mensen worden door politie en militairen neergeschoten. Enigszins verbaasd registreert de lezer dat de uitgever van al deze somberheid verzekert dat hij „geen fatalisme en berus ting wil aankweken". Het gaat er om het geweten van de mensen te mobiliseren tegen „de voorbereidingen voor de apocalyps". Temidden van alle boeken over de Derde Wereldoorlog zijn er ook nog steeds Duitse uitgevers die zwelgen in de Tweede. Een uitgever als Schütz uit Oldendorf gaat rus tig door met het uitbrengen van boeken waarin de daden van de voormalige Waffen-SS onverbloemd verheerlijkt worden. Het boek van de bril jante oorlogsvlieger en onbe- leerbare nazi Hans-Ulrich Ru- del, die dit jaar stierf, zit ook bij Schütz. Het draagt de veel zeggende titel Trotzdem. Terwijl in het aanbod van de Europese uitgevers de onder gangsstemming overheerst, blijven de Amerikanen met ei gen lijf en leden bezig. Fittness en body-building verkopen aan gene zijde van de oceaan nog steeds uitstekend. Van vrijwel elke ster uit Dallas en Dynasty is er inmiddels wel een aerobic- of make-up-boek uit, in de sfeer van „zo lap ik het om zo mooi, zo slank, zo fit etc. te zijn". Orwell Volgend jaar staat de Frank furter Buchmesse officieel in Frankfurter Buchmesse: veel belangstelling, weinig nieuws. het teken van Georg Orwell's fascinerende toekomstroman 1984. Maar daar trekken de uitgevers zich natuurlijk niets van aan. Ook nu is er wel een royaal aanbod van boeken die nagaan hoezeer Orwell's toe komstsperspectief de werke lijkheid van 1984 benadert. Op het terrein van de litera tuur is er één nieuwe uitgave die met kop en schouders bo ven de rest uitsteekt. De critici komen woorden tekort voor Uwe Johnsons monumentale roman Jahrestage. Het is het afsluitende deel van een cy clus van vier. De eerste drie delen leverde Johnson af tus sen 1970 en 1973. Op het laat ste hebben uitgever Suhrkamp en Johnsons lezers tien jaar moeten wachten. Jahrestage is een grote politieke roman. Na dat de auteur na 1400 bladzij den de nazi's verjaógd heeft, begint het laatste deel in New York. Maar ook nummer vier handelt over de oorlog, het Duitse nationalisme en de na- oorlogstijd. De Stuttgarter Zei- tung noemt het boek „een ab solute literaire mijlpaal". An dere vertellers uit het na-oor logse Duitsland, inclusief Gün ther Grass, lijken nu in een keer een heel stuk kleiner, zo schrijft de krant. Gedrukte woord Ond«.nks alle aanvallen van de nieuwe electronische media lijkt het gedrukte woord zich glanzend te handhaven. In het vakblad Buchrapport schrijft Heinrich Boll: „Ik ben zo'n hartstochtelijk lezer dat ik me een tijd zonder boeken niet kan voorstellen, maar opa heeft zich al vaak vergist". Anderen zijn zekerder van hun zaak. Ulrich Wechsler van uitgeversgigant Bertels mann spreekt van een „ecla tante kenniskloof" tussen de mensen die lezen en degenen die het uitsluitend bij televisie en beeldscherm houden. En hoewel de nieuwe media ook bij de gevestigde uitgevers in opmars zijn, groeit het aan tal boeken op deze meest gere nommeerde beurs nog van jaar tot jaar. Uitgever Vito von Eichbom: „Toen voor de eeuwwisseling de geïllustreer de bladen kwamen, toen radio en later de televisie oprukte - steeds werd er in de boekhan del gejammerd dat de lezers weg zouden lopen. Onzin". Dat klinkt de gekwelde uitge vers, die het vaak uiterst moeilijk hebben om hun posi tie ten opzichte van de nieuwe electronica-jungle te bepalen, als muziek in de oren. Hoe het ook zij: Het boek is nog lang niet rijp voor het historisch museum. GERARD KESSELS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9