Eerste Euroraketten klaar voor verzending -beschermeling Thatcher •pvolger van Parkinson Sji ieten nemen Amerikaanse mariniers onder vuur: Een dode )uitsers lemonstreren ïassaal tegen aketten ïaëlische werknemers I larschuwen regering Irak beschikt al over Exocet-raket Ongewone tunieken op Parijse modeshow Spaanse premier koel ontvangen in Yaticaan JITENLAND £eidóc Commit MAANDAG 17 OKTOBER 1983 PAGINA 7 gentinië was van plan ins Andrew te vermoorden Jk INDEN Argentinië is van plan geweest P^miBritse prins Andrew te vermoorden toen na deel te hebben genomen aan de oorlog de Falkland Eilanden, samen met Koo ■k een vakantie doorbracht op het Caribi- eiland Mustique. Dit heeft de Sunday Ti- zondag gemeld. Volgens het blad was de ienzwering tegen de prins een van een tri ks geheime operaties, waartoe ook de vori- week onthulde mislukte sabotageaanslag op 121|Britse marine in Gibraltar behoorde. De e—ssamando's die prins Andrew hadden moeten poorden, zouden met een onderzeeër naar ^^jtique worden gebracht. Zij zijn echter it op pad gegaan, waarschijnlijk vanwege igingen in de Argentijnse militaire junta »evolg van het verlies in de oorlog om de eland Eilanden, aldus het blad. Bishop lijkt macht op Grenada te hebben verloren ST. GEORGES Het lijkt er op dat premier Bishop van Grenada de vrij dag in de openbaarheid gekomen machtsstrijd op dit Caribische eiland heeft verloren. Hij zou onder huisar rest zijn geplaatst. Maar het is nog steeds onduidelijkheid wie nu de macht in handen heeft. De machtsstrijd op Grenada ging tus sen Bishop en zijn vice-premier en minister van financiën, Bernard Coard. Coard, een voorstander van collectief leiderschap, verlangde van Bishop dat hij de macht zou delen of zou opstappen. Bishop weigerde dit. Hoofd Nazi-inlichtingendienst spioneerde voor Engeland LONDEN Het hoofd van Hitiers inlichtingen dienst, admiraal Wilhelm Canaris, heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog gespioneerd voor Groot-Brit- tannië. Dit zegt de Britse schrijver Nigel West in een boek over de geschiedenis van de Engelse geheime dienst MI-6 dat deze maand verschijnt. De Sunday Times en de Mail on Sunday publiceerden gisteren aankondigingen van het boek. West, een groot des kundige op dit gebied, heeft eerder al verschillende boeken geschreven over de Britse veiligheidsdien sten. Volgens hem heeft Canaris in 1940 bijzonderhe den doorgespeeld van Hitlers plan de Sovjet-Unie binnen te vallen en is hij de Engelsen gedurende het grootste deel van de oorlog van informatie blijven voorzien. Canaris werd in 1944 gearresteerd tijdens een zuiveringscampagne na de mislukte moordaan slag op Hitier. Hij werd gemarteld, naar een concen tratiekamp gestuurd en in april 1945 geëxecuteerd. Franse oppositie wint tussentijdse verkiezing PARIJS De inwoners van Antony, even ten zuiden van Parijs, hebben gisteren de neo-Gaullist Patrick De- vedjian tot burgemeester gekozen. Hij is de opvolger van de communist An- dré Aubry, die zes jaar burgemeester van Antony is geweest en ook de ge meenteraadsverkiezingen in maart won. Maar deze werden, net als de verkiezingen in nog eens vijf andere plaatsen, wegens fraude door de com munisten ongeldig verklaard. Tot dus ver zijn in vier van deze gemeenten nieuwe verkiezingen gehouden. In drie daarvan behaalde de oppositie de overwinning, in een konden de com munisten met enkele stemmen meer derheid aan de macht blijven. Adviseur Reagan: Vóór 1990 proef laserwapens WASHINGTON Een adviseur van de Amerikaanse president Ronald Reagan heeft gezegd dat de VS vóór 1990 een proef zullen nemen met een laserwapen, dat in staat is vanaf de aarde satellieten uit de ruimte te schieten. In maart van dit jaar kondigde president Reagan aan, dat de VS gingen werken aan de ontwikke ling van dergelijke laserwapens. Volgens George Key worth, die speciaal is aange steld om de mogelijkheden van de laser wapens te onderzoeken, is een groot deel van de hiervoor benodigde technologie al voorhanden. Andere wetenschappers ver wijzen de verhalen over laserwapens die satellieten en raketten kunnen uitschake len naar het rijk der fabelen. ran onze correspondent Ge rard Kessels) 3NN Bij het begin de „hete herfst" Ibben tienduizenden festduitsers afgelopen Teekeinde voor de vrede demonstreerd. Ernsti- incidenten deden zich [et voor. In Bremerha- waren zaterdag i.000 mensen op de en om te protesteren |j de Amerikaanse Carl Ihurz-kazerne, die al agenlang geblokkeerd tordt. Bij de mars van menigte door de stad [erden ruiten ingegooid. politie arresteerde Igeveer honderd beto- |rs. Bonn vormden ongeveer demonstranten een bnselijke keten van de oerikaanse ambassade naar Russische. Delegaties van demonstranten overhan- gden in beide ambassades ftities waarin de groot- Jachten werden opgeroepen in atoomwapens te vernie len. In West-Berlijn pro erden 6.000 demonstranten Amerikaanse Andrews- azerne te blokkeren. Dat kte niet omdat de politie de bgen toegangen naar de ka- prne tot in de verre omtrek ad afgezet. Ook in Mann- feim, Heidelberg en bij de perikaanse basis Ramstein i de Palts werd gedemon teerd. Gisteren werd in Ju- in het Rijnland een Vacangelische godsdienstoef e- (vamg in de open lucht gehou- den waar door 15.000 mensen kaanse kernwapens. De ac- monstraties plaats in Bonn, aan werd deelgenomen. Tij- ties zullen de hele week wor- Hamburg en Stuttgart. Naar dens de dienst werd opgeroe- den voortgezet. Ze zuilen za- schatting van de vredesbewe- pen tot een „onverbiddelijk terdag een hoogtepunt berei- ging zullen daar 1 a 1,5 mil- nee" tegen de nieuwe Ameri- ken. Dan vinden er grote de- joen mensen aan deelnemen. WASHINGTON Negen Pershing-2- en 16 kruisra ketten staan in de Vere nigde Staten gereed om naar West-Duitsland en Groot-Brittannië gevlogen te worden. De Ameri kaanse krant Washington Post, die dit zondag meld de, zegt ook dat de NAVO pas half december offi cieel mededeling zal doen van het operationeel zijn van de nieuwe raketten. Als de onderhandelingen in Genève dan geen tastbare re sultaten hebben opgeleverd, wordt begonnen met de opstel ling van negen Pershing-2 op de Amerikaanse basis bij Scha- bisch Gmünd en zestien kruis raketten in het Engelse Greenham Common. In totaal zullen 108 Pershing-2 raketten in West-Duitsland en 464 kruisraketten worden opge steld. Volgens de Washington Post is het voorbereidingstempo op zettelijk laag gehouden om bij een eventueel resultaat in Ge nève het proces te kunnen sta ken. In Italië verwacht men de eerste raketten zeker niet voor maart 1984. Premier Bet- tino Craxi zei zaterdag voor stander te zijn van een half iaar uitstel om de onderhande lingen in Geneve voort te kunnen zetten als de Sovjet- Unie alsnog bereid is toegevin gen te doen. In de Bondsrepu bliek en Groot-Brittannië is men klaar om in december met plaatsing te beginnen. mpe onze correspondent Ro ger Simons) [jL-JDEN De Britse Thatcher heeft Jravond haar protégé, jster van Arbeid Nor- Tebbit (52), benoemd ninister van Handel ndustrie. Tebbit volgt Ïll Parkinson (52) op, I vrijdag ontslag nam - hoofdfiguur in een chandaal en daardoor ^e premier uit de gra- geraakt. Iian Tebbit, een gewezen It van British Airways, bekend als de trouwste langer van Margaret That- J Hij is berucht wegens [extreem-rechtse opvattin- f Tebbit wordt nu alge- Norman Tebbit meen beschouwd als een mo gelijke opvolger van premier Thatcher, als deze ooit zou al treden als partij- en regerings leidster. Hij steunt door dik en dun haar harde ekonomische politiek en haar ontoegevende houding ten aanzien van de vakbonden. Tebbit's taak op het departement van Arbeid wordt overgenomen en voort gezet door Tom King (50), die minister van Transport was. Nicholas Ridley, een jonge on derminister van Financiën, wordt minister van Transport. Ridley keurt Thatchers poli tiek van drastische besparin gen volmondig goed. Ex-minister Parkinson, die door zijn ex-maitresse Sara Keays van zijn voetstuk werd gesleept, ontkende gisteren dat hij nu ook van plan is zich compleet terug te trekken uit het politieke leven. Parkinson zei dat hij Lagerhuislid blijft. „Mijn kiezers verlangen dat ik een afgevaardigde blijf", ver telde Parkinson gisteren aan verslaggevers, tijdens een wandeling met zijn vrouw Ann en drie dochters. Volgens de Britse zondags kranten gaat Parkinson zijn gewezen secretaresse, die in ja nuari een kind van hem ver wacht, een vergoeding van minstens 100.000 pond betalen. Hierover wordt door de advo caat van beide partijen nog on derhandeld. Een dergelijk be drag opbrengen is voor de mil jonair Parkinson kennelijk geen probleem. Twee populaire Londense zon dagskranten, The News of the World en The Mail on Sun days, proberen intussen met Sara Keays tot een overeen komst te komen om haar me moires te kunnen publiceren. Beide kranten beloven haar grote geldsommen. Zij willen ook de eerste zijn die met fo to's van Parkinsons buitenech telijke kind uitkomen zodra het is geboren. i AVIV Honderdduizen- richt tegen het economische I verknemers in Israël heb- beleid van de regering. gisteren deelgenomen aan Volgens de vakorganisatie His- I twee uur durende „waar- tadroet gaven ongeveer een Ningsstaking", die was ge- miljoen werknemers gehoor aan haar oproep het werk tij delijk neer te leggen en wer den onder meer luchthavens, scholen, vervoersbedrijven en ondernemingen voor commu nicatie getroffen door de ac ties. Het kabinet is er nog niet in geslaagd een nieuwe minis ter van financiën te vinden als opvolger van Aridor, die vori ge week donderdag aftrad. ^Itenheer BAGDAD De Iraakse presi dent Hoessein heeft dit week einde tijdens een interview op de Iraakse televisie onthuld dat Irak al over een squadron vliegtuigen beschikt dat met Exocet-raketten is uitgerust. Hij beschreef de vliegtuigen als even doeltreffend als de Super-Etendards. De Iraakse president zei te verwachten dat de omstreden Super-Etendards voor het ein de van de maand in Irak zou den aankomen. Hij voegde er aan toe dat de Iraakse rege ring geen voorwaarden met betrekking tot het gebruik van de Franse vliegtuigen zal aan vaarden. Het Franse dagblad „France Soir" berichtte afgelo pen vrijdag nog dat de vlieg tuigen zich al in Irak bevinden en beriep zich daarbij op „be trouwbare bronnen". Volgens het dagblad bevinden de toe stellen zich op het belangrijk ste Iraakse militaire vliegveld Qyararah in het noordwesten van het land. een ge streept hes je over een wit katoenen shirt (foto midden). Ontwerpster Jacqueline Jacobson van Doro- thée Bis pre senteerde zaterdag haar collec tie voor vol gend jaar, waaronder een dikke wollen zwart/witte trui met een korte kraag in zeelieden stijl, gedra gen op een wijde witte canvas broek (foto onder). BEIROET De in Bei roet gelegerde Ameri kaanse mariniers zijn gis teren vanuit een islamiti sche wijk onder vuur ge nomen. Bij de urenlange beschietingen is één mari nier gedood en raakten drie anderen gewond. De Amerikanen hebben het vuur beantwoord. Dit heeft de woordvoerder van de mariniers, majoor Jordan, meegedeeld. t)e beschietingen begonnen nog voort. De schoten kwa men hoofdzakelijk uit de sji- 'itische wijk Hayy Al-Soel- loem, aldus majoor Jordan. De afgelopen vier dagen zijn twee doden en vijf gewonden gevallen onder de Ameri kaanse mariniers in Beiroet. De indruk in Beiroet bestaat dat de sji'ieten de Ameri kaanse mariniers willen be trekken in hun strijd tegen de regering-Gemayel. De beschietingen van giste ren vond plaats even nadat in Zuid-Libanon Israëlische militairen hadden geschoten op een grote groep sji'ietische burgers, die in richting van een Israëlische controlepost liepen. Hierbij werd een Li banees gedood, acht burgers en vier Israëlische militairen raakten gewond. Het ernstige incident deed zich voor toen ongeveer 50.000 sji'ieten het Ashoera- feest vierden in het centrum van de Zuidlibanese stad Na- batiyeh. Nadat het vuur op hen werd geopend, werden c(e Israëlische militairen aan gevallen met stokken en ste nen. Vrouwen en kinderen trachtten in paniek een goed heenkomen te zoeken. Een groot aantal van hen viel flauw, 's Avonds hingen gro te zwarte wolken rook van brandende voertuigen boven Nabatiyeh. Het Ashoera-feest is de herdenking van de sterfdag in 680 van de klein zoon van Mohammed Hoes sein. In Nabityeh is altijd het centrum geweest van de vie ringen en trekt op die dag duizenden sji'ieten uit geheel Libanon. (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD De paus heeft afgelopen weekeinde de Spaanse premier Felipe Gon zales uiterst koel ontvangen. Officieel wordt er gesproken van een „onderhoud in vrien delijke sfeer", maar de om standigheden waaronder de audiëntie plaatsvond en de Vaticaanse reactie daarna wij zen eerder in de richting van een stormachtige gedachten- wisseling. Gonzales is de leider van de socialistische regering die zo juist abortus uit de strafrechte lijke sfeer heeft gehaald en die nu op het punt staat het katho liek onderwijs zijn privileges te ontnemen. Dit alles zeer te gen de zin van de Spaanse kerk en van paus Johannes Paulus persoonlijk. Gonzales had dus al een reden om een audiëntie bij de paus op dit moment te schuwen, maar hij was nu eenmaal in Rome om zijn Italiaanse geest verwant en collega Craxi te bezoeken en kon toen niet meer om een ontmoeting met de Vaticaanse hiërarchie heen. De paus ontving Gonzales niet zoals gebruikelijk is in zijn „ambtswoning" maar in een van de zijzaaltjes van het grote Nervi-gebouw, waar hij een vergadering van de synode bij woonde. De particuliere au diëntie duurde voor de rege ringsleider van zo'n bevriend land als Spanje aanmerkelijk kort: na een half uurtje stond Gonzales weer buiten. Aanval Zuid- Afrika op ANC-doel in Mozambique PRETORIA Zuidafrikaanse troepen hebben vanmorgen een aanval uitgevoerd op een onderkomen van de in Zuid- Afrika verboden verzetsbewe ging ANC (Afrikaans Natio naal Congres) in de Mozambi- kaanse hoofdstad Maputo. Dit heeft het Zuidafrikaanse mi nisterie van defensie gemeld. Volgens minister Magnus Ma- lam van defensie heeft een kleine commando-eenheid met succes „een preventie actie uit gevoerd tegen doelen van het ANC". Het is de tweede Zuida frikaanse aanval op doelen in Maputo in zes maanden tijd. De vorige, in mei. volgde op een aanslag van het ANC in Pretoria, waarbij 19 mensen omkwamen. Poolse communisten: kerk moet aan banden WARSCHAU Leden van net centraal comité van de Poolse communistische partij hebben zaterdag tijdens een vergadering verklaard, dat de invloed van de rooms-katho- lieke kerk in het land aan banden moet worden gelegd. Sommige sprekers klaagden over het „strijdende klerikalis me" dat zich steeds meer uit breidt. „Onze kameraden kun nen niet berusten in politieke verklaringen vanaf de preek stoel waarin de maatschappij, de partij en de regering wor den uitgejouwd". Kissinger wil met rechtse en linkse oppositie praten WASHINGTON De Ameri- kaanse commissie Kissinger die een rondreis heeft ge maakt van een week door Midden-Amerika, heeft giste ren bij terugkeer in Washing ton verklaard met zowel link se als rechtse verzetsgroepen in het gebied te willen gaan praten. De commissie, een ini tiatief van president Reagan, besloot zaterdag haar reis met een bezoek aan Nicaragua Kissinger zei overigens nog geen tijdstip te hebben vastge steld voor dat overleg, maar „in principe zullen we zowel Salvadoraanse als Nicara guaanse dissidenten ontmoe ten". Bij zijn vertrek uit Nica ragua verklaarde Kissinger: „Ik heb in El Salvador ver klaard dat men ons niet moet vragen te kiezen tussen veilig heid en mensenrechten en ik zeg hier in Nicaragua dat men ons niet moet vragen te kiezen tussen vrede en democratie. Wij kunnen allebei hebben." Kissingers opmerking bij ver trek uit Nicaragua was aanlei ding voor juntaleider Ortega Washington te beschuldigen van een steeds openlijkere oorlogsvoering tegen zijn land. Ortega zei dat Amerika zal moeten beslissen of het wil verder gaan op de weg die naar oorlog leidt of dat men wil streven naar een vreedza me oplossing. Een politieke oplossing schreef hij overigens iiiet geheel af.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7