Kritiek op voorgestelde belastingverhogingen in Noordwijkerhout ,ie_ - Uk „NOORDWIJK ALS "ISSERSPLAATS" VERDER HISTORISCH ONDERZOEK Usbaan in Voorschoten blijft misschien dicht ïmg groen Buitenhof- pst Pater Verkleij blij met medicijnen uit Sassenheim RÏDËN CcidóeSou/io/nt VRIJDAG 14 OKTOBER 1983 PAGINA 7 liozaak geplunderd JRSWOUDE Dieven n vanmorgen omstreeks jur een bezoek gebracht de radio- en televisiezaak |Van Aalst aan de Dorps- It in Hazerswoude. De da- I arriveerden in een ver- tielijk gestolen auto, trap- Jjf sloegen de deur in en jn een snelle greep in de Daarbij werden een vi- bcorder. broodroosters, en [nspeler en een audiorack gemaakt. Het audiorack I in de haast om weg te en. verloren en werd later ide politie op straat aange- *n. De waarde van de Jeemde goederen bedraagt duizenden guldens. Pontificale afsluiting kerkjubileum -jarige bestaan van de St. Bartholomeuskerk In Voor hout wordt zondag gevierd met een pontificale concelebratie. Deze wordt opgedragen door de hulpbisschop van Rotterdam, Mgr. R.Ph. Bar met de in Voorhout wonende en werkende priesters en oud-pastoors en de kapelaan van de jubilerende parochie. De H. Mis zal worden verzorgd door het dames- en herenkoor en het Ondersteuningskoor. Om half twaalf is er dan een bijeenkomst in het pa rochiehuis voor iedereen Tijdens deze bijeen komst zal oud-pastoor Nijman, nu pastoor in Rijpwetering. het cadeau van de parochianen overhandigen. Tevens wordt de netto-op brengst van de sponsorloop aan de missionaris sen overhandigd door de werkgroep „Missie en Ontwikkeling". Autohandelaar overvallen OEGSTGEEST Twee mannen hebben gisteravond omstreeks kwart over acht een autohandelaar over vallen in Oegstgeest. De man, een inwoner van Oegstgeest, moest onder bedreiging van een vuurwapen een aanzienlijke som geld afgeven. Daarna maakten de daders zich uit de voeten. Voorlopig ontbreekt elk spoor. F. Beckers overleden SASSENHEIM Na een ziekte van enkele weken is woensdag op 76-jarige leeftijd de heer F. W. Beckers overle den. Hij was van 1948 tot 1972 aan het r.k. onderwijs in Sassenheim verbon den. Van 1957 tot zijn pensionering was hij hoofd van de St. Anthonius-school. Zijn 40-jarig jubileum werd in 1967 groots gevierd, waarbij dankbaarheid en waardering voor zijn verdiensten centraal stonden. Vanavond is er in de St. Pancratius-kerk om acht uur een avondmis, waarna gelegenheid is tot condoleren. De plechtig gezongen uit vaartmis wordt morgen vanaf half elf opgedragen, eveneens in de St. Pancra tius-kerk waarna de begrafenis volgt op de r.k. begraafplaats aan de Binck- horstlaan in Den Haag. Brand door broeiende bank NOORDWIJK Een broeiende bank heeft gisteren brand veroorzaakt in een bovenwoning boven een snackbar aan de Hoofdstraat 123 in Noordwijk. Door onbekende oorzaak ontstond er broei in de kussens van de bank, waarna een sterke rookontwikkeling volgde. De brandweer was snel ter plaatse en kon het beginnende vuur met schuimblus- sers gemakkelijk onder controle krij gen. De bewoners waren niet aanwezig. Wel werden de huisdieren, een kat en kanaries, van de dood gered De kat moest voor behandeling overgebracht worden naar de dierenarts, de vogeltjes bleven ongedeerd. De rookschade is aanzienlijk. PROTEST TEGEN ZANDWINNING IN MUNNIKENPOLDER LEIDERDORP De Stichting Het Zuid-Hollands Landschap in Rotterdam heeft bij de provincie aangedrongen op het weigeren van een vergunning voor ont gronding en zandwinning in het gedeelte van de Munnikenpolder ten oosten van rijksweg 4. Vol gens de stichting kan men beter gebruik maken van de bestaande zandwinpunten. Ook vindt de stichting dat er een duidelijk be stemmingsplan voor het gebied moet komen. Het Leiderdorpse college heeft om vergunning gevraagd aan de provincie om 450.000 kubieke meter zand te mogen winnen voor de ophoging van de toe komstige woonwijken Buitenhóf- midden en -west. Van de zand- winplas die vervolgens ontstaat en omliggende gronden wil men een recreatiegebied maken. Vol gens de stichting kan beter zand worden gehaald uit de Noordzee, dè zandwinput van 't Joppe in Warmond, de put van Menten in Oegstgeest, de put van Lagendijk ten westen van Leiden of Vliet-- land in Voorschoten, als daar dan toch een vergunning voor afkomt. iERDORP De nieuwe Buitenhof-Oost komt er de groenvoorziening be- bekaaid af. Tot deze con- kwam gisteravond de commissie ruimtelijke or- ig. verkeer en milieu, ouder A.H. Meerburg vond dat de commissie Ireef. Hij wees erop dat lannen van het college 1 en W slechts de hoofd- oor een groenstructuur ijk betreffen. Hij vond gevaarlijk conclusies te en voor groen dat er nog s. Hij veronderstelde dat iteindelijke resultaat best il vallen Niettemin gaf dat uit economische 'egingen een stap terug is bewoners van Buiten- •st zal nog overleg wor- jepleegd over de verdere Hing van de wijk. Deze deed wethouder fburg aan de heer M.A. s die tijdens de commis- ^Ujjrgadering als woordvoer- R(;van de bewoners optrad. I;\|i legde wel de dringende jj van de bewoners op tafel de speelplaatsjes af te hien op wat jongere kin- h. Het geprojecteerde bas- ^lveld hoefde voor hem Ook wilde hij meer bo- in de Muzenlaan. De bissie bleek daar ook wel foorstander van, al zijn er bdige problemen op te los- omdat de bodemstructuur i daar niet zo voor leent. ommissie was verder voor I lommerrijke invulling van I Brink, het centrale gedeel- V n Buitenhof-Oost, als ma- f overblijfsel van de ooit architecten en stede- 'kundigen in samen- ik met een breed samen- lde begeleidingscommis- pyaal opgezette woonwijk. i :ommissie kwam met dit lpunt onmiddellijk in de hm) bij de bespreking van ^volgende agandapunt de ^Kersmaatregelen in de ^Bnlaan waarvan De Brink ^Tmderdeel vormt. De com- je kon kiezen uit vijf al- ^Jtieven, genummerd A tot ^Biet E. Het resultaat lag de hand. De commissie a t niet in staat een keus te V en. Ook de bewoners had- (het er moeilijk mee. Er nu een plan Z waarin de bewoners betrokken worden. De bewoners Ie Panagrowoningen aan iV^luzenlaan hebben een jM aan de gemeente ge- tven dat er in ieder geval jn in de trottoirs van de »nlaan moeten komen, opvallend standpunt van CDA-raadslid N. van {veld. Hij wilde helemaal over verkeersmaatregelen aitenhof-Oost praten. Vol- hem had dat geen zin zo- er geen visie op het totale feersbeleid was. NOORDWIJKER HOUT Vooral het ge zinsbudget van de Noord- wijkerhouter stond cen traal tijdens de algemene beschouwingen gister avond in de Schelft. In hun commentaren op de begroting 1984 vond het merendeel van de politie ke partijen dat de verho ging van de Onroerend- goedbelasting (OGB) en de verhoging van de rei nigingsrechten te zwaar zouden drukken op de portemonnee van de bur ger. De begroting 1984 zoals die door het college van B en W is gepresenteerd, heeft een batig saldo van een ton. Omdat B en W bovendien had voorgesteld om voor vier ton nieuwe noodzakelijke investeringen te doen in het komende jaar, moest er dus nog voor drie ton gevonden worden. Door bezuinigingen wil het college 155.000.- bijeen krij gen en door lastenverhogingen voor de burger hoopte men de resterende 145.000.- te ver dienen. Daarbij ging het colle ge onder meer uit van het pro fijtbeginsel dat wil zeggen, wie iets van de gemeente wenst, moet daarvoor ook betalen. Daarbij denken B en W vooral aan een 5% verhoging van de onroerend-goedbelasting en van een verhoging reinigings rechten. Vooral tegen deze lastenverho gingen voor de burger keer den zich de verschillende par tijen. CDA. VVD en EZP wil den helemaal geen verhoging. Het CDA had uitgerekend dat er dan een ton minder in de gemeentekas zou vloeien. De PvdA vond een verhoging van drie procent wel redelijk (in plaats van de voorgestelde vijf procent) omdat dit gelijk was aan het inflatiecijfer. Alleen D'66 achtte een verhoging met vijf procent noodzakelijk. Ook tegen de verhoging van de reinigingsrechten protes teerden de meeste partijen. De VVD vond daarentegen dat deze verhoging wel degelijk op zijn plaats was omdat hier ten minste een aanwijsbare tegen prestatie tegenover de kosten stond. Maar de PvdA toonde aan dat er het laatste jaar min der afval was geweest en dat dus de reinigingskosten juist niet verhoogd moesten wor den. De VVD en het CDA zei den in dit verband dat de ech te minima in elk geval ge spaard moesten blijven door een uitkering ineens of een reinigingskorting. Het CDA stelde voor om de driehonderd gezinnen die van een echt mi nimum rond moesten komen met een bedrag van 15.- tege moet te komen in de kosten van de reinigingsrechten. Het voorstel van B en W om de subsidies aan verenigingen dit jaar niet verhogen, viel in goede aarde bij politiek Noord wijkerhout. Maar de PvdA be pleitte een verhoging van de huur van gemeentelijke ac commodaties met drie procent omdat gevreesd werd dat er anders over een jaar grote ver hogingen noodzakelijk zullen blijken. EZP vond ook dat de zaalhuren omhoog konden en de subsidies omlaag. Dat zou de zelfwerkzaamheid, bevor deren, zoals gebleken was bij de voetbalvereniging Van Nis pen, aldus de EZP. Het pro bleem van de werkgelegen heid stond vooral centraal bij de linkse partijen. PvdA wil niet dat er een arbeidsplaats verdwijnt bij de buitendienst van de gemeente. Maar het CDA betoogde dat het van burgerzin getuigt als de burger zelf wat bomen en struiken net buiten zijn tuinhek gaat bijhouden. De PvdA vond het zorgelijk dat er geen werkge legenheidsplan was. Met name dacht men aan de toekomstige ontslagen bij Sint Bavo en Sancta Maria. EZP en D'66 be nadrukten dat het maatschap- pelijk-cultureel werk juist in deze tijd zoveel mogelijk ge spaard moet blijven van bezui nigingen. De opvang jongeren (EZP) en de emancipatie kre gen de aandacht. EZP. PvdA en D'66 willen de bibliotheek de gevraagde 20.000.- subsidie voor een iaar geven. De VVD vindt dat net leesgeld gewoon omhoog moet van 15.- naar 25.-. Dekking voor deze en andere uitgaven zoeken de meeste partijen gedeeltelijk in het aanspreken van het OGB- fonds, een reservepot voor slechte tijden waarin ongeveer anderhalf miljoen zit. De VVD vond ook een jaarlijkse bespa ring van 35.000.- door voor te stellen de huur voor het dien stencentrum voor bejaarden aan de Stichting Bejaarden huisvesting met dat bedrag te verlagen. Deze Stichting had in acht jaar tijd maar liefst een half miljoen aan die huurop brengst overgehouden. Vooral de PvdA was zeer actief in het zoeken naar bezuinigingspos ten. De partij stelde onder meer voor om ƒ8000.- te be sparen door intrekking van de subisie voor godsdienstonder wijs. De onderwijzers moesten dat vak zelf maar gaan geven. |*J «Vu» 4<H 4 4 4* lyvvyV ^purfocAt naar pastoor Jeroen en abdis van Leeuwenhorst ^^>RDWIJK Na het graven zou liggen, bestaat vol- ringen naar Adriana van Keramiek in De Schakel LEIDSCHENDAM De kunstenares Willie Boude- wijn exposeert tot en met 27 oktober in De Schakel in Leidsenhage. De in Assen delft geboren en wonende Willie Boudewijn toont ge kleurde, gladgebrande kera miek (steengoed) waarin met slib figuren zijn ingekleurd, potten met robuuste vormen en zeer breekbaar ogende deksels en schalen. In De Schakel is ook weefwerk te zien van Tsjitske Ketting uit Wijde Wormer. Ketting zwierf veel door Noord-Afri- ka en probeert de ervaringen opgedaan in de omgang met Berbers en Touaregs in haar weefwerk zoveel mogelijk uit te beelden. In haar tapij tjes weeft zij ook nomaden- gedichten en spreekwoorden in Arabische of tifinagh-let- ters mee. Rechts: Een keramiek van Willie Boudewijn. Links: Een weefwerk van Tsjitske Ketting. Een dankbaar gezelschap pakt de uit Sassenheim gestuurde medicijnen uit bij het ziekenhuis in Chinsali in Zambia. Het zijn pater P. Verkley uit Sassenheim, dokter Firanza, administra teur Mangani van het ziekenhuis en Hildo Krop, ook een Sas- senheimer die daar sinds 1978 leraar aan de meisjesschool is. Pater Verkley heeft de foto gestuurd om zijn dank te betonen aan de Sassenheimers. De pater is al vanaf 1963 werkzaam in Zambia. Hij is verbon den aan de parochie van St. John's Catholic Church van Chin sali. Bovendien is hij godsdienstleraar aan de middelbare scholen van deze stad, die 60.000 inwoners telt. Toch heeft Chinsali maar één ziekenhuis en éèn arts. Door de economi sche recessie is het moeilijk om in ontwikkelingslanden, en dus ook in Zambia, aan medicijnen te komen. Na een nood kreet van pater Verkley stuurde de Rotaryclub Sassenheim^ Voorhout een royale gift en ook via Memisa kon voor 3.000 gulden aan medicijnen worden verstuurd. De succesvolle actie in Sassenheim was niet de eerste voor pater Verkley. Zo werd er vorig jaar september een plaatselij ke actie door de Werkgroep Missie en Ontwikkeling van de St. Pancratiusparochie gevoerd. Dit bracht 10.000 gulden op, be stemd voor de bouw van een nieuwe kerk in Chinsali. Verder stuurde de Kinderburgschool onlangs 450 gulden naar de pa ter. Die bedrag had de school gewonnen bij de „Ren-je-rot"- televisieshow. Piraten televisie LEIDEN Op het derde Duitse televisienet wordt vanavond van acht tot elf uur getracht „in te breken" om een verklaring van de Leidenaar T. voor te lezeh. Onbekenden willen de uit zending met een stoorzender verzorgen. T. was getuige in de zaak tegen P., die ervan werd verdacht connecties te hebben met de illegale tele visiezender PTV. P. werd deze week vrijgesproken. De verklaring die T. aflegde voor de rechtercommissaris in Den Haag wordt van avond uitgezonden. chijnen van het boek- Noordwijk als vissers- ls", het tweede in de i van tien, gaat het irisch onderzoek in rdwijk gewoon door. bleek onlangs toen {emeester mr. J.M. hike het eerste exem- r kreeg van het ge ilde boekje, dat ge- feven is door H. van Niet, W. J. Varkevis- en A. W. Weelen en Ir auspiciën van het botschap Oud Noord door boekhandel der Meer wordt uit wen. van die onderzoekingen irt door de heer Slats, die tfighoudt met de speur- naar de relikwieën van 'iester-martelaar Jeroen, hermheilige van de ge- Voor de stelling dat orh|hedel van de missionaris Grote Jeroenskerk be graven zou liggen, bestaat vol gens Slats geen enkel bewijs. Een daar aangetroffen schedel bleek niet in het skelet te be horen, dat van Jeroen afkom stig zou zijn. Het onderzoek richt zich nu onder meer op de gegevens van pastoor Burink, die rond 1750 leefde. Hij be weerde in de toren van de Grote Kerk de schedel van Je roen te hebben gezien. Aan de gemeente Noordwijk is ver zocht de toren te mogen on derzoeken. Veel waarde hecht men ook aan een onderzoek dat dr. Maat uit Leiden heeft ingesteld naar de samenge voegde overblijfselen van Adelbert en Jeroen in de Ab dij Egmond. Dr. Maat had daarbij een stukje aangetrof fen, dat hij eerst niet kon thuis brengen, maar dat later bleek te mankeren aan de kaak van Jeroen. Dr. W. van Hilten, die de eindreredactie heeft van de se rie „Noordwijk op zoek naar het verleden" waarin ook „Noordwijk als vissersplaats" is verschenen, heeft een over- zfbht gegeven van zijn naspo- ringen Rhoon, abdis van het voorma lige abdij-klooster Leeuwen horst. Dank zij de medewer king van de kerkvoogdij van de hervormde gemeente van Rhoon heeft men een onder zoek kunnen instellen in een grafkelder in het kerkgebouw, en wel naast de grafsteen, die eens het graf van de abdis zou hebben afgedekt. Wat men aantrof waren de stoffelijke resten van vroegere leden van het voorname adellijke ge slacht Bentinck, waarvan men altijd aangenomen had dat zij in Engeland begraven lagen. Zo gaf de dorpskerk van Rhoon toch geheimen prijs, maar niet hét geheim. Abdis Adriana is nog altijd zoek, al dus dr. Van Hilten, die een wat rustig moment afwacht om in de geschiedenis van Leeuwenhorst verder te spit ten. Voor geïnteresseerden geldt nog dat het boekje „Noordwijk als vissersplaats" voor 16,50 te koop is bij boekhandel .Van der Meer aan het Vuurtorenplein te Noord wijk. VOORSCHOTEN De ijsbaan in Voorschoten blijft de komende winter mogelijk gesloten. De on geveer duizend leden van de IJsclub Voorschoten hebben van het bestuur een uitnodiging gekregen om maandagavond tijdens een buitengewone leden vergadering een besluit van die strekking te ne- Redenen voor deze drastische maatregel zijn de vernielingen die tijdens het vorige ijsseizoen aan de baan werden aange richt. De jeugd van Voorscho ten ging toen massaal de ijs baan op, terwijl het ijs nog niet sterk genoeg was. Het resul taat was slecht ijs en zeer wei nig klanten voor de ijsclub. Enige maanden geleden heeft het bestuur het gemeentebe stuur gevraagd rond de ijsbaan een goede afsluiting aan te VANWEGE LAGE INKOMSTEN VORIG SEIZOEN brengen. De gemeente voelt daar niet veel voor. Het zijn niet alleen de zeer aanzienlijke kosten die een hekwerk mee brengt, maar meer nog het feit dat de ijsbaan tijdens de zo merperiode gebruikt wordt als sportveld en er regelmatig voetbalwedstrijden zijn die buiten de KNVB om verspeeld worden. Voor de ijsclub geldt, dat hoewel de club rond dui zend leden telt, er gemiddeld slechts tien actief zijn. Deze „werkende" leden zien geen kans het terrein, dat gedeelte lijk omzoomd wordt door een sloot, goed te beschermen. Daarbij speelt dat Voorschoten de laatste jaren vooral in de nieuwe wijken meer vijvers heeft gekregen. Omdat ook het water weer meer gezui verd is, bevriest dit snel en kan het al snel als onofficiële ijsbaan gebruikt worden. De animo om gebruik te maken van de officiële ijsbaan is in Voorschoten thans duidelijk minder dan vijf of tien jaar ge leden. Omdat de ijsbaan in Vlietwijk toch in de winter een duidelij ke funktie heeft voor de wijk, is het niet geheel onmogelijk dat de gemeente zelf de baan in beheer neemt. Op dit mo ment wacht het gemeentebe stuur de beslissing af van de algemene ledenvergadering van de IJsclub Voorschoten. Indien de ijsclub besluit om de baan en het clubgebouw geslo ten te houden, dan kan de ge meente zelf actief worden in het gehele „ijs Maandagavond valt sing. Leidschendam bouwt in vier jaar tweeduizend woningen LEIDSCHENDAM Ondanks de teruglopende toewijzingen van aantallen woningwetwoningen door het rijk wil het ge meentebestuur van Leidschendam de komende vier jaar 2.000 woningen bouwen. Argumenten hiervoor, aldus de nota van aanbieding bij de be groting, zijn te verwachten hogere opbrengsten uit de onroerend goedbelasting en het gunstige effect op de exploitatie van het grondbedrijf door verminderde "renteverliezen. Verder kan van de bouw van woningen een stimulerende werking uitgaan op de werkgelegenheid in Leidschendam en omgeving. In plaats van woningwetwoningen wil de gemeente betrekkelijk goedkope hijur- en koopwoningen bouwen. Arnoldus wint tuinkeuring wonnen van de tüinkeuring die jaarlijks door de koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde in Sassenheim wordt gehouden. Burgemeester Kret reikte gisteravond tijdens een propagandabijeenkomst de^ prijzen uit. Voor de eerste prijswinnaar, de heer J.R. Arnoldus, was er een wisselbeker, beschikbaar gesteld door de gemeente Sassenheim, en een boek. Tweede prijswinnaar was H.A.M. Vos en derde prijswinnaar A. Kaptein. Ook zij kregen een boek. Behalve de prijsuitreiking, we'd er nog een interessante lezing gegeven door de heer J.H. Mol. Aan de hand van fraaie dia's veftelde hij over „bodembedekkers en schaduwplanten". Puzzeltocht doorKatwijks museum KATWIJK Aan wet houder N. Parlevliet is gisteren het eerste exem plaar van een informatië- puzzeltocht door het Kat- wijks museum aangebo den. Deze puzzeltocht dié is samengesteld door on derwijzer Maarten Rieze- bosch is bedoeld voor de vierde, vijfde en zesde klassen van de Katwijkse lagere scholen. Aan de hand van het boekje met informatie en vragen moet de jeugd spelender wijs vertrouwd raken met de Katwijkse historie. De gids is speciaal voor de jeugd geschreven in makke lijk begrijpbare taal. De in het boekje uitgezette puzzel tocht leidt de jeugd door elke ruimte van het museum en geeft uitleg over wat in de verschillende kamers te zien is. Tussen de tekst staan veertien vragen waarvan de antwoorden op de laatste bladzijde moeten worden in gevuld. De goede oplossingen vormen uiteindelijk de naam van een oud-Katwijks be roep. De maker van het boekie. Maarten Riezebosch, werkt een aantal uren per week als vrijwilliger in het museum en is vast van plan om aan nog meer boekjes te gaan werken. Hij heeft bijvoor beeld het idee een beelden route en een monumenten wandeling door Katwijk uit te stippelen. Met het project van de lagere scholen is Maarten Riezebosch de ko mende maanden nog actief. Door vrijwel alle lagere scholen is op het initiatief positief gereageerd, al zijn er wel wat twijfels gerezen over dC financiële invulling. -

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7