Kabinet schept enige ruimte voor overleg m EJAARDENTEHUIZEN WILLEN MEER TUD TT-top treedt p als ctiebreker Niet herkend Den Haag overweegt weigering rijkstaken Vrijdag 14 oktober 1983, 75e jaargang no. 22706 TV-TIPS Gewoonten van elders in do cumentaire „Ik woon in Zwe den" op Ned. I om 19.20 uur. In „Brandpunt" om 21.25 uur Haagse Schilderswijk en alge mene beschouwingen. Op Ned. II om 19.12 uur nieuwe jeugd serie „Kanaal 13" en om 20.00 uur sport en pop in „Spop". Op België 1 om 20.20 uur film „Met de ruwe borstel". HET WEER Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur ongeveer 10 graden. Middag- temperatuur rond 14 graden. Zuidelijke wind. toenemend tot hard, aan de kust mogelijk enige tijd storm. Zon op: 07.03; onder: 17.47. Scheveningen hoog water: 9.48 en 22.16; laag water: 4.21 en 17.17 uur. Prinses Christina moet het laatste stuk te voet naar de tentoonstelling, geflankeerd door bur gemeester Gallas van Delft (links) en voorzitter Nijstad van de stichting Oude Kunst- en Antiek beurs. Prinses Christina niet herkend: te voet verder DELFT Een politieman in Delft heeft gisteren prinses Christina en haar man Guil lermo niet tijdig her£"£ toen het paar de Oude Kunst- en Antiekbeurs wilde bezoeken. Hij hield de auto van het paar tegen waarmee de chauffeur het Sint Agat- haplein voor museum „Het Prinsenhof" wilde oprijden en waar ook de wagens van andere eregasten stonden. De prinses en haar man stapten uit en gingen te voet naar het museum. Burgemeester Gal las van Delft bood in het mu seum de prinses namens de politie zijn verontschuldiging aan voor het incidentje. Hij was met anderen in het mu seum om prinses Juliana te begroeten, die de beurs kwam openen. Ze deed dit door een antieke klok in werking te stellen. Dl (Van onze parlementaire redactie) i)EN HAAG Heel voorzichtig leeft het kabinet gisteren een beetje neer ruimte geschapen voor het iverleg dat begin volgende week inet de organisaties van werkgevers LI en werknemers over het te voeren RB^oeiaal-economisch beleid zal wor- I «Lden gevoerd. Premier Lubbers sug gereerde, dat werkgevers en werk- fiemers het kabinet zouden kunnen overhalen tot wijzigingen van de /oorgenomen plannen. „Ik vermoed lat het een erg open agenda wordt", ildus de premier. in de kabinetsvoorstellen kunnen 'olgens hem wijzigingen worden langebracht wanneer werkgevers 'n vakbeweging zouden besluiten ot een forse arbeidstijdverkorting, gepaard gaande met een evenredige inlevering van loon. De Kamer aan vaardde gisteren ook een CDA-mo- tie waarin een krachtig pleidooi ge houden wordt voor meer arbeids tijdverkorting en loonoffers in het bedrijfsleven. Langs deze weg zou het verschil in inkomensoffer tus sen werknemers in de particuliere sector en de collectieve sector (amb tenaren) kunnen worden verkleind. De kans dat de werknemers in het bedrijfsleven tot een versnelde werktijdverkorting bereid zullen zijn moet overigens uiterst gering worden geacht. Een kamermeerderheid van CDA, VVD en D'66 steunde deze motie- De Vries (CDA). Daarin wordt ge vraagd de positieve effecten van een versnelde werktijdverkorting deels terug te geven aan de betrok kenen, zodat hun koopkrachtverlies niet oploopt, en deels te gebruiken voor verdergaande arbeidstijdver korting. Signaal Een duidelijke signaal dat ook het kabinet het komend overleg toch meer ruimte wil laten, mag worden gezien in het commentaar van de premier op een door het GPV-ka- merlid Schutte ingediende en door de Kamer aanvaarde motie over de ambtenarensalarissen. Schutte noemt daarin een aantal uitgangs punten voor het overleg met de vakorganisaties; daarin ontbreekt het cijfer van een inkomenskorting van 3,5 procent en wordt de eis ge steld dat dit overleg „open en reëel" dient te zijn. Premier Lubbers on derschreef de inhoud van deze mo tie nadrukkelijk. Hij hield echter wel vast aan de geplande opbrengst van de snoeiplannen ad 3 miljard gulden uit de collectieve sector. Een derde punt waarop de minister president de Kamer tegemoet kwam betrof de voorgenomen uitbreiding van de groep trendvolgers met werknemers bij de omroep, bedrijfs verenigingen en ziekenfondsen. Tot nog toe had minister De Koning (Sociale Zaken) zich onvermurw baar getoond tegenover de wens van de Kamer deze groepen nog geen trendvolger te maken. Pre mier Lubbers zwakte dit harde standpunt gisteren wat af. Hij wees erop dat de wens van de overgrote Kamermeerderheid een gat van 90 miljoen in de begroting zou slaan, maar was bereid zich hierbij neer te leggen als de Kamer de gevolgen daarvan zou aanvaarden. Een van die gevolgen zou kunnen zijn dat er minder geld voor andere zaken, bij voorbeeld bij de omroep, beschik baar zal zijn. De Kamer sprak giste ren opnieuw unaniem uit dat de be trokken groepen niet als trendvol ger mogen worden aangemerkt tot er een definitieve wet over het trendvolgerschap is. Die zou er half 1984 moeten zijn. Pagina 2: Kamer geen partij voor Lubbers; commentaar; Pagina 9: Huurstijging. mogelijk minder dan 4 procent. UilgaveWeslerpers. behorende lot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. Iel.071-122244. Giro 103003 Bank.Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: [.[.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsLaut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f I ren man est bewonderd HAAG Bij een recente t-enquête onder getrouwde ven is de „eigen man" als de itiejl bewonderde man uit de bus ge in. Bij ruim 18 procent van de Iven moesten bekende figuren premier Lubbers (die tweede i, Joop de Uyl (derde) Van Agt je) en Drees sr. (vijfde) het af- h tegen de eigen echtgenoot. De I uit de NIPO-enquête luidde: van de nu levende mannen. 7e- lan de koninklijke familie uitge- »rd. bewondert U het meest?". bovenvermelde mannen "\n nog verschillende niet-politi- ïoemd. onder wie Marco Bakker [us Johannes-Paulus. Britse minister Parkinson treedt af LONDEN De Britse minister van handel en industrie, Cecil Parkinson, heeft vanochtend zijn ontslag ingediend. Vorige week had hij openlijk toegegeven een kind te hebben verwekt bij zijn voormalige secretaresse. In de regeringsverklaring stond slechts, dat de 52-jarige Parkinson zijn ontslag heeft ingediend en dat premier Thatcher het met spijt heeft aanvaard Zijn aftreden komt als een grote verrassing, om dat hij tijdens het congres van de Conservatieven luid werd toege juicht vanwege zijn bijdrage aan de verkiezingsoverwinning. Pagina 11: Vervolg Ramp met ruimteveer op nippertje voorkomen WASHINGTON Een vlucht van het Ameri kaanse ruimteveer Columbia, die voor eind deze maand was gepland, gaat voorlopig niet door sinds bekend is geworden dat het ruimteveer Challenger tijdens zijn laatste vlucht in augustus ternauwer nood aan een ramp is ontsnapt. Een inspectie van de Challenger heeft aangetoond dat het hitteschild van een van de twee aandrijfraketten zo goed als doorgebrand was. Als het schild, dat bescherming moet bieden tegen de ontzettende wrijvingshitte bij de terugkeer in de dampkring, geheel was ver brand zou het ruimteveer ernstig uit zijn koers ge raakt en mogelijk zelfs verongelukt zijn. Het ruim teveer had vijf astronauten aan boord. Omdat voor de Columbia hetzelfde materiaal is gebruikt als bij de Challenger heeft de fabrikant van de aandrij fraketten een serie nieuwe proefnemingen gedaan, maar de uitkomsten van die proeven voldoen niet. Schadevergoeding voor ex-verdachte in zaak Slavenburg AMSTERDAM De staat heeft het hoofd van de interne accountants- dient van Slavenburg's Bank in Rotterdam. J.P., een schadevergoe ding van 13.000 gulden uitgekeerd omdat hij in februari drie dagen on terecht in hechtenis heeft gezeten in verband met de zwart-geldaffaire bij die bank. De Amsterdamse offi cier van justitie mr. H.P. Wooldrik zei vanmorgen dat P. bij de recht bank een procedure had aangespan nen om de kosten die hij had ge maakt voor juridische bijstand ver goed te krijgen. De rechtbank wees dit toe. ALS GELD NIET WORDT BIJGELEVERD DEN HAAG Het Haagse college van burgemeester en wet houders overweegt de uitvoering van nieuwe door het Rijk op gelegde taken te weigeren als de regering verzuimt de daarmee gemoeid zijnde kosten te vergoeden. Dit heeft wethouder A. van den Berg van financiën gezegd bij de presentatie van de Haagse gemeentebegroting voor volgend jaar. Als voorbeeld noemde zij de nieuwe wet op het basisonderwijs, die onder meer voorziet in de integratie van basis- en kleuteronderwijs. Dat wordt in Den Haag op de lange baan geschoven, tenzij minister Deetman geld beschikbaar stelt ter bestrijding van de kosten. Guinness Book of Records weer voller LONDEN De mensheid heeft dit jaar nieuwe hoogten van haar kunnen bereikt op het gebied van de kalkoe nenteelt, het balanceren van munten, marathonkruipen en opdrukken op de vingertoppen. Maar wat ringetjesblazen, het balance ren van melkflessen, het gooien met laarzen en paardrijden in harnas be treft zijn alle pogingen om de records van vorig jaar te breken, mislukt. Door de bank genomen was het een goed jaar voor records, wat de redactie van het Guinness Book of Records in Londen noopte tot het herschrijven van bijna een kwart van de 15.000 prestaties die in de jongste, 29e uitgave van het boek staan. Die redactie scoort dit jaar zelf een we reldrecord, want van de 30e editie die in 23 talen verschijnt zullen naar ver wachting 50 miljoen exemplaren wor den verkocht. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Wat te denken van een politieman, die prinses Christina en haar man Guillermo niet tijdig herkende. Dat gebeurde gisteren toen dit prinselijke tweetal de Oude Kunst- en Antiekbeurs in Delft wilde bezoeken. Het paar moest uit de auto stappen en te voet verder. Later werd dat weer goed gemaakt. Maar in Leiden zou zoiets nooit kunnen gebeuren, want daar lezen de politieagenten natuurlijk regelmatig de Leidse Courant. En daarin treft men op gezette tijden alle leden van de koninklijke familie aan, zeker als ze jarig zijn. En wie dat nog niet wist kan zich door De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Grabs en geheel vnjblijvend n envelop ronder postzegel opsturen naar: want, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 4§*£eidóc Soutant igst voor chaos door nieuw financieringssyteem onze parlementaire re dactie) HAAG De Lan- e Samenwerking Be- fntehuizen (LSB) wil linister Brinkman de ring van een nieuw ieringssysteem voor iardenoorden nog uitstelt. Het nieuwe nn. ■ciei feja, luit systeem zou op 1 januari volgend jaar worden inge voerd. Dat is veel te vroeg, zo schrijft het LSB in een brief aan de be windsman, omdat de 1650 bejaardenoorden en de 140.000 bewoners in ons land grote moeite zullen hebben om zich op de nieuwe regeling in te stel len. En omdat vóór die datum de Raad van State en de Tweede en Eerste Kamer er nog een uit spraak over moeten doen. „Er zitten te veel administra tieve en menselijke haken en ogen aan", zo zei voorzitter van Rooy van de LSB gisteren in Den Haag. Bij de toekomsti ge wetswijziging wil minister Brinkman door maximum budgetten aan te geven meer controle krijgen op het finan ciële doen en laten van de te huizen. Op deze manier wil hij ze volgend jaar 210 miljoen gulden laten bezuinigen. De nieuwe financieringsrege ling komt er in het kort op neer, dat het deel van de kos ten die de bewoners niet zelf kunnen betalen, nu door het Rijk rechtstreeks aan de tehui zen betaald gaat worden. Mo menteel is het nog zo dat de bejaarden bij de bijstandswet een aanvullende uitkering kunnen krijgen. Van deze re geling maken nu ten minste 80.000 mensen gebruik. „Momenteel zorgt in veel ge vallen de GSD nog voor de af handeling van de financiële verplichtingen van de bewo ners aan de tehuizen. Als de bejaarden met een gemid delde leeftijd van 82 jaar dat straks allemaal weer zelf moeten gaan doen, onstaat grote chaos", zo verwachtte Van Rooy. )NDEN WOEDEND HAAG De ambte- ïorganisaties zijn ra- op directeur-gene- Leenman van de die een deel van de eidsacties tegen sala- mindering wil gaan eden. Nu de PTT-be- n overwerk en dus iet werken op zater- weigeren, heeft' man een dienstorder ïkondigd die het en op zaterdag ver- t stelt. stambtenaren kunnen de order niet negeren, om- t een regelrechte staking etekenen. Daartoe kan is de bonden AbvaKabo 'O niet besloten worden, :ien nog onderhandeld over de salariskorting 3.5 procent. Directeur ïan zei gisteren een order te moeten uitvaar- omdat hij vreest voor 'erloop van klanten naar iken als de postkantoren ag gesloten blijven, nbtenarenbonden liggen n de clinch met het >lad De Tijd, dat deze ubliceerde dat het met ingsbereidheid van de naren nogal meevalt. Uit quête onder ambtenaren bleek, dat liefst 35 procent van de amtenaren zeker niet wil meestaken. Slechts 16 procent zei zeker het werk neer te zul len leggen als hun salaris ge kort wordt. De rest twijfelt nog. De ambtenarenbond AbvaKa bo is het niet eens met de con clusie van De Tijd dat de meeste ambtenaren niet willen staken. De bond noemde het resultaat van het onderzoek gisteren zelfs „zeer gunstig". Voorzitter J. van der Scheur: „Het percentage ambtenaren dat direct meedoet is zo hoog, dat zeker 140.000 ambtenaren en trendvolgers het werk zul len neerleggen. Als dat niet tot ontwrichting leidt weet ik het niet meer". Ruim 150 leden van het Nij meegse politiekorps (350 man sterk) hebben gistermiddag ge durende een uur het werk neergelegd. Daarmee kwam voor het eerst een politiekorps in actie tegen het bezuini gingsbeleid. Volgens de orga niserende bonden heeft de werkonderbreking niet tot problemen geleid. De Haagse afdeling van de AbvaKabo heeft zijn leden op geroepen 2 september in de lunchpauze op Het Binnenhof bijeen te komen, om daar de uitkomst van het overleg met minister Rietkerk af te wach ten. Prijzenslag om benzine In België is een benzine-oorlog aan de gang, die ervoor gezorgd heeft dat de prijs van een liter brandstof op som mige plaatsen al teruggebracht is met ruim dertig cent. Een liter benzine kostte voor de prijzenslag in België ge middeld 1,84. In de Brusselse voorstad Sint-Pieters Wolu- we stonden lange rijen auto's voor de benzinetanks van het merk SECA. Daar werd de benzine verkocht voor veertien frank ofwel ruim tachtig cent per liter. U betaalt alleen de accijns en de BTW, meldt een pomphouder. Men veronderstelt op het ministerie van economische za ken dat de goedkope benzine is geleverd door een distri buteur die met enorme voorraden zit en besloten heeft zijn voorraad te dumpen. ESSENCES Votis rw payez que... tas aeeigfts et ta TV A sar mttas-ei tw; a 3 1 14 r* da MUE—II mda STW qn deze uz... 14

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1