Aridor treedt af -rak speelt opnieuw hoog spel in Golfoorlog SCHOKT ISRAËLIËRS ■kiidkoreaans ilgering afgetreden If TPUTTINGSSLAG BEDREIGT REGIME 'SIJTHOFF PERS JITENLAND Ceidoc Courant VRIJDAG 14 OKTOBER 1983PAGINA 11 ^^pEL De Zuidkoreaanse regering is jochtend afgetreden om president Doo Hwan de gelegenheid te geven regering te wijzigen na de recente v*aanslag in Birma, die aan vijf kabi- *uf| 'fleden het leven kostte. Het besluit ri genomen na kabinetsberaad van een laijuur. Het commando van de VN heeft jddels verklaard de beschuldiging van 152£d-Korea te onderzoeken, dat Zuidko- - inse troepen op een Noordkoreaanse ïspost hebben geschoten. Zuid-Korea 46,ft de beschuldiging tegen gesproken. 32 M Zuidkoreaanse parlement heeft van- 309,|end een resolutie aanvaard, waarin -'rd-Korea verantwoordelijk wordt ge- 23M voor de bomaanslag in Rangoon. Euro-parlementariërs verontwaardigd over afschaffing kerstboter STRAATSBURG De leden van het Euro pees Parlement hebben zich gisteren in Straatsburg opgewonden over de beslissing van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, dit jaar geen kerstboter op de markt te brengen. Het Parlement had in september aanbevolen, hiervoor 250.000 ton boter ter beschikking te stellen waarvan men in december bij aan koop van twee pakjes een derde pakje gratis zou kunnen krijgen. De Commissie vindt dit te kostbaar. De Westduitse christen-demo craat Aigner rekende de Commissie voor, dat op het ogenblik 800.000 ton boter ligt opgesla gen in koelhuizen in de 10 lidstaten van de EG. Brit drinkt zich dood aan water LONDEN De Brit Mur- ray Fensome heeft zichzelf doodgedronken aan water. Dit is in Londen vastgesteld door de pathaloog dr. David Lawrence. Volgens Lawren ce was de 45-jarige Fensome ervan overtuigd dat hij ver giftigd werd. Om zijn inge wanden schoon te maken dronk hij daarom wel 20 li ter water per dag en stierf aan water op de hersenen en watervergiftiging. Het drin ken van meer dan elf liter water per dag kan ernstige gevolgen hebben voor hart en hersenen. Reagan streeft naar tweede ambtstermijn WASHINGTON President Reagan is gisteren akkoord gegaan met de vorming van een comité voor zijn herverkiezing als president. Hoewel Reagan zich nog niet officieel kandidaat heeft ge steld, wordt de vorming van het herverzienings- comité gezien als een bewijs dat hij opnieuw presi dent wil worden. Senator Laxalt zal voorzitter zijn van het campag necomité voor de herverkiezing van Reagan. Bush zal, als Reagan wordt herkozen, opnieuw vice-pre sident worden. Laxalt weersprak geruchten als zou een tweede presidentscampagne teveel zijn voor Reagans vrouw Nancy. Reagan heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij zijn nationale veiligheids adviseur William Clark zal voorgedragen als nieu we minister van binnenlandse zaken. Clark moet de zondag afgetreden James Watt opvolgen. Luns kondigt vertrek aan BRUSSEL Secretaris-generaal Jo sef Luns zal in december officieel zijn ontslag aankondigen. Dit heeft Luns gisteren in een gesprek met Neder landse journalisten bevestigd. Lord Carrington, de vroegere Britse minis ter van buitenlandse zaken, is de voornaamste kandidaat voor de op volging. Alleen Spanje en België heb ben nog bedenkingen tegen zijn kan didatuur. Spanje heeft moeite met een Britse kandidaat wegens het nog altijd niet opgeloste geschil over Gibraltar, dat onder Brits gezag staat. België zou graag willen dat Leo Tindemans de opvolger van Luns wordt. „Regering-Thatcher beschermde Parkinson1 (Vervolg van voorpagina) LONDEN De aankondiging van Parkin sons ontslag kwam kort nadat het dagblad The Times vanochtend op de voorpagina een vraaggesprek publiceerde met zijn maitresse Sarah Keays. De 36-jarige Keays, die in januari de baby van de Britse minister verwacht, verklaarde in The Times dat de houding van publieke opinie en pers in Groot-Brittannie was beïn vloed door onvoldoende informatie, specula tie en de wens van de regering om Parkin sons positie te beschermen. De minister was een beschermeling van premier Thatcher en was in politieke kringen getipt als een toe komstige minister-president. Slow 2oo$UZALEM In Israël iteren minister van fi- :iën, Aridor, uit de 133 2 geen week oude rege- 114 [-Shamir getreden, leiding voor zijn be was het uitlekken in irs van zijn plan om 4öJ{f Amerikaanse dollar looisfl de Israëlische econo- iis.oJ te verbinden. Dit plan 22°;$de tot een grote ruzie 42.oqien de regering. Te- loüloSstanders zeiden dat het zei'.wi'Aridor Israël afhan- 32i2djk zou maken van de 325:Senigde Staten. Het ka- besloot na een 53!o»dvergadering dat het i23ioci van de baan is. <r motiveerde zijn besluit 76^ftreden met de woorden, Ie grote kritiek op zijn hem duidelijk had ge it dat hij niet langer de itwoordelijkheid als mi- van financiën kon dra- De Israëlische radio 236,'($de gisteravond dat pre- Shamir voorlopig de taak 33 01 Aridor zal overnemen. 28!4«nir is ook al minister van awfenlandse zaken. 176,oi plan-Aridor werd gisteren 625.0|iuld door de krant Yedioth en bracht grote op- -"^dding teweeg in het land. lOfüisfle ministers zouden zie- io!2fl zijn geweest omdat Ari- ®|-3alles buiten zijn collega's Minister Aridor om had bedacht en zij het nieuws uit de krant hadden moeten vernemen. Het plan, waaraan Aridor zes maanden had gewerkt, was volgens hem nodig ter gezond making van de Israëlische eco nomie. Deze heeft een inflatie van ruim 130 procent per jaar en vertoont een groeiend te kort op de betalingsbalans. Aridor wilde de dollar als een wettig betaalmiddel naast de shekel, de Israëlische munt, invoeren. Dit zou binnen een termijn van drie tot zes maan den moeten gebeuren. In een eerste fase zouden de begro ting, lonen en salarissen en economische transacties in dollars worden berekend. Te gelijkertijd zou de shekel op nieuw moeten worden gedeva lueerd. Afgelopen dinsdag daalde de Israëlische munt al 23 procent in waarde. De Amerikaanse regering rea geerde terughoudend op het plan-Aridor. De woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken, Hughes, weiger de commentaar. Een woord voerder van het ministerie van financiën zei dat de VS nog niet volledig op de hoogte waren van de plannen. Tijdens de jaarvergadering van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank, die eind september in Washington plaatsvond, hebben Israëlische en Amerikaanse functionaris sen echter wel degelijk overleg gevoerd over het plan-Aridor. 13-ftj HAAG De grote 95aopimzinnigheid, waar- 96!9oi de levering van gJ;°o!ise Super-Etendard 96j°echtsvliegtuigen aan 9M01 is omgeven, is een gfjojijs dat in Parijs en IJ'jjjjdad maar al te goed de 93;eoaren worden beseft Sjo een opleving in de 94io06 tegen Iran. De »2>opse ayatollahs hebben wlöo afgelopen weken bij ii'lo^aling gewaarschuwd, nao'het gebruik door Irak SS de Super-Etendard H'iJgtuigen, die zijn uitge- 92>o met de zeer doeltref- S9e Exocet-raketten, |3|gleiding vormt tot de 91 loting van de Straat van g^gjjmoez. Afsluiting van IJ-Jjl zee-engte betekent 96ioo de westerse econo- 93.ijp verstoken worden jj-g-vrijwel alle Arabische 97150, hetgeen een dramati- wending zal geven mmm de al drie laar lang leid 1 voortslepende oorlog tus sen Irak en Iran. De Iraakse president Saddam Hoessein, die in september 1980 door middel van een „blitz-krieg" een gemakkelijke overwinning op Iran dacht te behalen, verkeert in ernstige problemen. Anderhalf jaar ge leden maakte het Iraanse leger al een einde aan zijn droom van een machtig Irak, dat als regionale supermacht controle zou kunnen uitoefenen over het gebied rond de Perzische Golf. Na de verdrijving van de Iraki's uit de Iraanse stad Khoramsjahr, in mei 1982, wa ren de rollen in de oorlog om gekeerd en nam Iran het initi atief. De sindsdien door Iran gelanceerde offensieven heb ben echter ook weer weinig resultaat opgeleverd, waardoor er aan het front een patstelling is ontstaan. Uitputtingsslag Juist een uitputtingsslag is zo gevaarlijk voor het Iraakse re gime, omdat het economisch veel zwakker staat dan zijn grote islamitische buurman. Ondanks de oorlog, die al aan zo'n 150.000 Iraniërs het leven heeft gekost, is er sprake van een economische opleving in dat land. De groei wordt ge dragen door de inkomsten uit de olie-export, die ondanks de vernietiging door Irak van de grote olieraffinaderij in Aba- dan de afgelopen twee jaar sterk is toegenomen. De Iraan se minister van oliezaken, Ab bas Honardoest, liet onlangs weten dat de olieproduktie momenteel twee miljoen vaten per dag bedraagt. Dit zou de hoogste produktie zijn sinds de verdrijving van het sjah-regi me in 1979. Voor dit jaar wor den de Iraanse olie-inkomsten op ruim 22 miljard dollar ge schat. Met dit geld wordt niet alleen de oorlog gefinancierd, maar is er ook nog financiële ruimte om de economie op te krikken. De Iraanse leiders besteden hierbij met name aandacht aan de handelssector, die tot nieuwe bloei is geko men. Hoewel ayatollah Khomeini vasthoudt aan een onafhanke lijke politieke koers zonder te Een Super-Etendard met op de voorgrond Exocet-raketten. JSKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN willen kiezen voor Moskou of Washington, is het afgelopen jaar in de Islamitische Repu bliek een zekere liberalisering van de economie doorgevoerd. Behalve dat dit heeft geleid tot de terugkeer van vele Iraanse technici en ondernemers, die na de val van de sjah naar het buitenland waren uitgeweken, tonen ook in toenemende mate westerse zakenlieden belang stelling en lopen de deuren in Teheran plat lopen om afzet markten te vinden voor hun produkten. De economische ontwikkeling van Irak staat in schrille te genstelling tot die van Iran. Bedroegen de financiële reser ves voor de oorlog nog zo'n 32 miljard dollar, nu kijkt presi dent Hoessein in een vrijwel lege schatkist. Omdat Irak als gevolg van de oorlog over slechts één olie-pijpleiding be schikt (de pijpleiding Kirkoek- Dortyol in Turkije) en hier door niet meer dan 700.000 va ten per dag kan uitvoeren, heeft president Hoessein niet de beschikking over de nood zakelijke financiële middelen om de uitputtingsslag tegen Iran nog lang vol te houden. Hij wil daarom niets liever dan een einde aan die oorlog. Irak wordt in dit streven door diverse landen gesteund, die hetzij uit veiligheidsoverwe gingen (de Arabische Golfsta ten), hetzij uit financiële over wegingen (de buitenlandse schuldeisers) belang hebben bij een spoedige vredesregeling in het Golf-gebied. Zware druk De 46-jarige Hoessein staat on der zware druk van zijn con servatieve Arabische bondge noten, die er steeds minder voor voelen om op te treden als financiers van de oorlog. De recessie in de wereldecono mie heeft de vraag naar olie verminderd, waardoor de olie inkomsten flink zijn gedaald en ook rijke de Arabische olie landen hun begrotingen heb ben moeten bijstellen. De on geveer één miljard dollar, die de oorlog maandelijks opeist en met name door Saoedi-Ara- bië wordt „geschonken", vormt zo langzamerhand een te grote belasting. Toch ligt een stopzetting van de hulp niet zo voor de hand, omdat de dreiging van een revolutie a la Khomeini in de Arabische Golfstaten levensgroot blijft. Hierdoor neemt de oorlog steeds meer het karakter van een Iraans-Arabische strijd Het Iraakse leger is geheel op gebouwd door de Sovjet-Unie, waardoor het land in Russi sche invloedssfeer is gekomen. President Hoessein zou graag minder afhankelijk zijn van Moskou en zoekt sinds het be gin van de oorlog naar openin gen naar westerse landen. Bij zondere aandacht heeft Frankrijk, dat nu fungeert als één van de belangrijkste wa penleveranciers van Irak. Sinds het begin van de oorlog heeft Frankrijk voor zo'n zes miljard dollar militaire hulp verleend. Irak, dat zich heeft verplicht deze hulp in olie terug te beta len, staat op het ogenblik voor enkele miljarden dollar in het krijt bij Frankrijk. Zolang de Iraakse olie-produktie ver on der het vooroorlogse peil van 3,2 miljoen vaten per dag blijft, is ook Parijs gebrand op een snelle beëindiging van de strijd. De vaste wil van de re- gering-Mitterrand om het en kele maanden geleden over eengekomen wapencontract (levering van vijf Super-Eten- dardvliegtuigen en ongeveer honderd Exocet-raketten) met het regime-Hoessein na te ko men, onderstreept de grote be langen die zij in Irak heeft. Ondanks de zeer zwakke posi tie van Irak is president Hoes sein daarom met die Franse wapens in staat opnieuw initi atief te nemen. Een westerse diplomaat zei onlangs, dat „de strategie van Irak is gericht op de vernietiging van de Iraanse oliehavens. Hiermee wil presi dent Hoessein een Iraanse blokkade van de Perzische Golf uitlokken. Irak rekent er dan vervolgens op dat de Amerikanen zullen reageren met het sturen van een vloot- eenheid om de belangrijke olieroute te openen en Iran te dwingen tot het sluiten van vrede. Het is een zeer gevaar lijk spel dat de Irakezen spe len. Zij kunnen de economie van een zestal Golfstaten ten gronde richten en een ernstig olietekort in de wereld veroor zaken". Of het zover komt, zal de komende weken duidelijk worden. Aangenomen mag worden dat president Hoessein geleerd heeft van zijn mislukte aanval op Iran in september 1980 en zich wel twee keer zal bedenken alvorens hij zich op nieuw in militaire avonturen stort. Wel is het een feit dat de Iraakse president Hoessein als een kat in het nauw zit die ge vaarlijke sprongen kan ma ken. RICK KERSJES. gratis elke woensdag de bijlage bil uw krant met informatie over films,muziek theater, recreatie,exposities en een complete agenda Vasthoudend Een demonstrant blijft, ter wijl hij wordt weggedragen door de Westduitse politie, doorspelen op zijn instru ment. De demonstranten blokkeerden in Norden ham en Bremerhaven ge deelten van de haven en de toegang tot een Ameri kaanse kazerne. De ha vens van Bremerhaven en Nordenham gelden als de belangrijkste overslag plaatsen van Amerikaans militair materieel in Euro pa. Aan de blokkades, die nog tot morgen duren, wordt deelgenomen door ruim 3000 demonstranten. Toen gisteravond vracht wagens de Amerikaanse kazerne in Bremerhaven probeerden te bereiken, zette de politie waterka nonnen in om de weg vrij te maken. Vele zwarte gevangenen in Ciskei STRAATSBURG In Ciskei zitten ongeveer 1.500 zwarte vakbondsleden, studenten en journalisten onder erbarmelij ke omstandigheden gevangen. Dit zei mevrouw Phillips, voorzitter van de vereniging van blanke Zuidafrikaanse studenten en vertegenwoordi ger van de Vakbond voor Zwarte Arbeiders in Zuid-A- frika (SAAWU), woensdag in het Europees Parlement. Me vrouw Phillips vertelde dat mensen die worden gearres teerd verscheidene weken worden „opgeborgen" in een voetbalstadion, dat door de slechte levensomstandigheden en het martelen het „doden kamp" wordt genoemd. Florennes bereidt militairen VS voor BRUSSEL De eerste voor bereidingen voor de plaatsing van 48 kruisraketten in het Belgische Florennes zijn ge start. Gisteren is de bouw ge start van 400 prefab-wonin gen, bestemd voor Amerika nen die de raketten moeten bedienen. Het is de bedoeling dat de woningen ongeveer vier jaar meegaan en vervol gens vervangen worden door huizen met een langere le vensduur. Binnenkort begint de bouw van enkele hangars, die in totaal ongeveer 30 mil joen gulden moeten gaan kos ten. D'óö ziet af van samenwerking met Groenen STRAATSBURG Het hoofdbestuur van D'66 zal op het eind november te houden Europese congres de partij ad viseren tijdens de Europese verkiezingen van juni volgend jaar niet deel te nemen aan het samenwerkingsverband van groenen en klein links. Tijdens de consultaties van het hoofdbestuur van D'66 met de deelnemers aan het samen werkingsverband Groen Platform en de besturen van PPR, PSP en CPN is geble ken dat D'66 „meer concrete en verdergaande ideeën heeft ten aanzien van milieubeleid, terwijl ten aanzien van andere punten het ontwerp-program- ma van groen en klein links vaagheid troef is". ADVERTENTIE MET UW KRANT NAAR DE WINTERSPORT AANBIEDING I Uw krant organiseert ook deze winter weer een aantal wintersportreizen. Van het vorige seizoen herhalen wij de bekende 8-DAAGSE LUXE TOU- RINGCARREIS naar TERFENS (550-800 m) bij Kolsass-Weer In het Inntai. Aldaar wordt weer gelogeerd in het gezellige familiehotel Waldhot. Dit fraaie natuurgebied, ongeveer 20 km ten noordoosten van Insbruck biedt goede gelegenheden voor langlaufen en sportieve tochten over ge baande wandelwegen. Zowel voor de beginnende als de geoefende skièr blijft de bus ter beschikking voor vervoer naar de diverse ski-pistes. Bo- t tijdens I seerd naar Innsbruck t trekkelijke reis voor wie eens wil ervarei In de winter kan betekenen. De heen- e èén dag gemaakt. De prijzen voor een 2-persoönskamer met douche ei toilet op basis van halfpension (=logies, ontbijt diner) bedraagt: voor 23 en 31 december 1983 en 3 maart 1984 495.- per persoon. Gedu rende de maand februari 1984 450.- per persoon en gedurende de maand januari alsmede 10 en 17 maart 1984 410.- per persoon. Toeslag voor een 1-persoonskamer 50.- per persoon. Er zijn ook 3- persoonskamers beschikbaar. Gecombineerde reisverzekering (Incl. win tersportrisico) 32.- per persoon 5.- pollskosten. Annuleringsverzeke ring 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Er is voor de deelnemers een aantrekkelijk ski-pakket beschikbaar bestaande uit 5 dagen skiles (4 uur per dag). 6 dagen skihuur (ind. schoenen en stokken) alsmede 6 dagen gebruik van skiliften Kolsass-berg en Kellerjoch. De prijs bedraagt 215.- en het moet bij boeking worden besteld en voldaan. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) of Coolsingel 67. Rotterdam (t.o. POSTBUS 16050 2500 AA 'S-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11