Verpleegkundigen Endegeest lemonstreren tegen ontslagen zemeente wil bodemonderzoek ipslagterrein EBR Maresingel EIDSE VOORBEREIDINGEN OOR DEMONSTRATIE ÏEGEN KRUISRAKETTEN Leiden in teken van Nicaragua Gemeente voelt zich gepaktdoor provincie FÏDEN E&tdóëë ♦olitie komt opnieuw in actie tegen vandalisme op scholen iknEN De politie bindt in de herfstvakantie opnieuw de dwenen, maar was er ook niets vernield. Van deze meldingen CeidócSouocmt DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 PAGINA 3 iEN De politie bindt in de herfstvakantie opnieuw de aan met vandalisme op scholen. Agenten en rechercheurs de 140 Leidse schoolgebouwen scherp in de gaten houden. voor de derde keer, dat deze actie wordt gehouden. Eer- Jl werden de scholen tijdens de paas- en zomervakantie 'be kt'. Deze acties leverden volgens de politie goede resultaten teer is een 'Top Tien' van scholen samengesteld. Deze scho- werden in de zomervakantie op vele plaatsen vernield. deze gebouwen worden intensief gecontroleerd. Ook nu 'n jt weer een beroep gedaan op leerkrachten, schoolbestuur- t k en ouders om tijdens de herfstvakantie een oogje in het zeil jke ouden. Omwonenden wordt gevraagd de politie te bellen 1 neer vandalen vernielingen aanrichten, lolitie is erg tevreden over de medewerking van omwonen- lS In de zomervakantie werd men erg vaak attent gemaakt op 1» deren, die zich bij schoolgebouwen ophielden. Wanneer de olk ie ter plekke verscheen, waren de jongeren weliswaar ver dwenen, maar was er ook niets vernield. Van deze meldingen gaat dan ook een preventieve werking uit, meent de politie. Op vallend is, dat tijdens de eerste actie (in^de paasvakantie) veel daders werden gepakt, terwijl de tweede actie juist veel meldin gen en weinig daders opleverde. Net als bij de vorige twee acties, worden ook nu de namen van gepakte vandalen aan de scholen doorgegeven. Deze kunnen dan de schade op de jongeren of hun ouders verhalen. De offi cier van justitie in Den Haag heeft weer toestemming verleend voor het doorgeven van de namen. Vooral tijdens vakanties vormen scholen een aantrekkelijk doel wit voor vandalen. Dè kwetsbare plek is het multifunctionele karakter van een school. Schoolpleinen zijn bijvoorbeeld altijd open voor de jeugd. Vorig jaar werd voor 1,2 miljoen gulden vernield aan Leidse scholen. Dit is een gemiddeld schadebedrag van ruim 8000 gulden per gebouw. Dat betekent, dat wanneer er geen vernielingen zouden worden aangericht, iedere school zich een fraaie video-installatie zou kunnen veroorloven. Tafeltje-dek-je wordt uitgebreid LEIDEN Het proiect „Tafeltje-dek-je" wordt uitgebreid. Nu is het nog zo, dat bij degenen, die om een of andere reden niet in staat zijn een warme maaltijd te bereiden, twee keer per week een warme maaltijd wordt bezorgd. Vanaf 1 december krijgen deze mensen minimaal vijf maal per week een maaltijd. Daarbij wordt ernaar gestreefd ook op zaterdag en zondag maaltijden rond te brengen. De uitbreiding is mogelijk dankzij de medewerking van de Leid se bejaardentehuizen, die hun keukens ter beschikking hebben gesteld. De maaltijden worden bezorgd door vrijwilligers, die daarvoor een kilometervergoeding krijgen. „Tafeltje-dek-je" zoekt vrijwilligers, die één keer per week een maaltijd moeten bezorgen. Inlichtingen worden verstrekt door Mevrouw L. Lansbergen (01715-1176) en mevrouw C. Timan (134368) van het stedelijk bureau Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk. Tijdens kantooruren is het bureau onder tele foonnummer 123744 bereikbaar. sch n DEN De zestien ve ling B-verpleegkundi- die bij psychiatrisch Endegeest ken en binnenkort studie hopen af te den, hebben gister- dag een lijst met bijna handtekeningen over- digd aan wethouder J. irs. Zij hopen hiermee hen door het college B en W per 1 januari ö|gezegde ontslag alsnog a™en te gaan. De leer- j3 -verpleegkundigen '"J den gisteren bij hun testactie vergezeld r een flink aantal sym- ïisanten, zoals andere lewerkers van Ende- echjst, het Leids Werklo- Komité en vertegen- 'peiferdigers van CPN en g». tijd leerling-verpleegkundigen len bij het overhandigen de handtekeningen, da overgróte deel van dt [ebi cnemers van Endegees ge er hun actie staat en da He deel bereid is korter t< om de arbeidsplaatsen >ehouden. De Derde Jaars S^obergroep van Endegeest "beft inmiddels de toezegging om alvast een fkproef te houden onder personeel om te zien of het 'eid is werktijd in te leve- Daarna zal door de direc- ^een enquete volgen. De egeiling-verpleegkundigen len verder niet de dupe te De leerling-verpleegkundigen op het Stadhuisplein. willen worden van eerder ge maakte beleidsfouten. Ze vin den dat de kwaliteit van de verpleegkundige zorg met hun ontslag ernstig zal worden aangetast. Ook de Derde Jaars Oktobergroep ondersteunde dit in een verklaring en merk te op dat zij voor de ingelever de prijscompensatie nieuwe ar beidsplaatsen terug eist. Al eerder schreven de leer ling-verpleegkundigen en de kleine linkse partijen in de Leidse gemeenteraad, een brief aan het college van bur gemeester en wethouders, waarin zij hun verontwaardi ging over het ontslag uitspra ken. Zij stelden toen dat het college zijn beslissing tot ont slag baseerde op verouderde gegevens, dat er nog geen for matieplan is vastgesteld en dat niet voldoende naar eventuele alternatieven, zoals bijvoor beeld arbeidstijdverkorting was gekeken. Wethouder Schoute zei on langs al dat de financiële situa tie van Endegeest het college tot de ontslagen dwong. Hij stelde dat de wat betere finan ciële Vooruitzichten van Ende geest juist voortkwamen uit de ontslagmaatregelen. Maar dat nog steeds sprake is van een zorgelijke situatie. Het college stelt in antwoord op de vragen van klein links dat het formatieplan van En degeest (waarin de personele bezetting aan de orde komt) al sinds eind augustus openbaar is bediscussieerd en dat een deel van het formatieplan reeds in september door de stuurgroep organisatie en de directie van Endegeest intern is vastgesteld. Het college schrijft dat een tekort van 250.000 gulden wordt voor speld. Verder stelt het deeltijd arbeid te willen stimuleren en dat de gangbare procedures voldoende mogelijkheden bie den tot grotere invoering van deeltijdarbeid. Op de vraag van PSP, CPN, PPR of het college bereid is de ontslagen in te trekken antwoordt het ronduit „nee". De financiële situatie van Endegeest zou geen ruimte laten voor een heroverweging en het college wijst erop dat de commissie Endegeest, commissie Perso neel en Organisatie en de com missie voor Georganiseerd Overleg reeds met de voorstel len tot ontslag accoord zijn ge gaan. Vanavond wordt de financiële situatie van Endegeest in de commissie voor financiën nog eens besproken. Volkenkunde Indonesië staat in de herfstvakantie (18 tot en wet 21 oktober) centraal in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1. Dagelijks worden er om elf uur en om half vier films over het land vertoond. Dinsdagmiddag om twee uur kunnen de kinderen In donesische instrumenten bespelen, woensdag, ook om twee uur, kan de jeugd wajangpoppen maken, donder dag is er, eveneens om twee uur, een poppen voorstel ling en vrijdag kunnen de kinderen vanaf half elf pop pen maken en daar om twee uur een voorstelling mee geven. Voor de activiteiten op woensdagmiddag en vrijdagochtend moet bij de portier worden gereser veerd. Telefoon 132641. Groenoord Buurthuis Groenoord viert de herfstvakantie met een groot aantal activiteiten. Maandag 17 oktober wordt er een film gedraaid, dinsdag kan de jeugd zich bezighouden met een puzzel en een sjoelwedstrijdvoor woensdag staat een bezoek^aan Duirell op het porgramma, donderdag kan een aquarium worden gemaakt, 's middags wordt er gewandeld in de Leidse Hout en de week wordt vrijdag besloten met een verrassing. Nadere inlichtingen bij het buurthuis, tele foonnummer 217222. Clock DVA De Engelse groep Clock DVA, afkomstig uit Sheffield, treedt morgen op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. Clock DVA oogstte bij het Pandora- box festival in Rotterdam veel succes. Hun muziek is een soort smeltkroes van hedendaagse ritmiek, broeie rige 50-jaren jazz-geënte blaaspartijen met ongewone zang en dito teksten. Met name door hun life-optredens heeft Clock DVA een flinke reputatie opgebouwd. Zij bestaat uit John Valentine Carruthers (gitaar), Paul Browse (sax), Nick Sanderson (drums), Dean Dennis (bas) en Adi Newton (zang, trompet, piano). Ze brach ten twee E.P's, een maxi single en de L.P. „Advantage" uit. De zaal gaat om negen uur open en de toegang be draagt zeven gulden vijftig en leden betalen zes gul den. Muziekexperimen t Het trio La Majeure Pipe Au Bois brengt zaterdag 15 okto ber het stuk „Van Gogh's laatste oor" ten gehore in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. La Majeure Pipe Au Bois bestaat uit Joop van Bra kei (ex-zanger/gita rist van Nasmak), Horst Rickels en Rik van Ierssel (ex- saxofonist en ex-drummer van Der Junge Hund). Zij beslo ten uit onderlinge bijzondere sympathie tot dit ongewone experiment. „Van Gogh's laatste oor" bestaat voor een deel uit een vast repertoire, maar ook wordt er veel in geïmpro viseerd, waarbij verschillende instrumenten als drums, saxen, basklarinet, gitaar, bas, percussie, synthesizer en stemmen, gebruikt worden. De zaal gaat om negen uur open en de toegang bedraagt vijf gulden en leden L VC be talen drie gulden vijftig. Joop Hendriks Het Joop Hendriks Kwartet treedt zondag 16 oktober op bij Jazz on Sunday in het Bowling Restaurant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan. Het concert be gint om kwart over drie. ÏKERE VOOR HET ONZEKERE' 'EN De gemeente de provincie ge- onderzoek te ver- iten naar de aanwezig van giftige stoffen in adem van het opslag- ein van het EBR aan .Maresingel. Het is nog Jt duidelijk of er op ter- ,P van de gashouders intreiniging heeft itsgevonden. De erva- dieg is echter dat veel aanjnd waarop EBR-activi- 'in hebben plaatsge- "en, verontreinigd is, tot grote verrassing d bijl de onderzoekers. „We len gewoon het zekere het onzekere ne- aldus het hoofd van afdeling milieuzaken, I heer G. in 't Veld. Door het terrein nu bij de provincie aan te melden, hoopt de gemeente dat onderzoek tegelijkertijd kan plaatsvinden met het reeds geplande bodemon derzoek aan de Lange- gracht. Bovendien scheelt het dé gemeente twee ton aanloopkosten van het on derzoek wanneer de EBR- terreinen als één (moge lijk) vervuilde lokatie worden aangemeld. Het opslagterrein is enige .tijd in de belangstelling geweest toen het EBR voorstelde de gifgrond van de gasfabriek al daar in de houders op te slaan. Na protesten uit de buurt werd daarvan afgezien. Geprobeerd wordt nu de grond in de DDR te dumpen. Naast de lokatie Maresingel heeft de gemeente nog twee nieuwe lokaties aangemeld. Het gaat om de voormalige scheepswerf Boot aan de Zij loever en een autosloperij an de Ommedijkseweg. In de grond aan de Zijloever zijn olieprodukten en zware meta len aangetroffen. Hun aanwe zigheid levert weliswaar geen gevaar voor de volksgezond heid op doch dreigt de bouw van een aantal bejaardenwo ningen op die plaats tegen te houden. De verontreiniging is beperkt gebleven tot het ter rein van de voormalige werf, er bestaat geen gevaar dat mensen met het gif in aanra king komen. Op het terrein van de autosloperij is nog geen onderzoek verricht. De ver wachting is echter dat hier, net als bij alle andere autoslo perijen, de grond verontrei- De gemeente heeft de provin cie gevraagd af te zien van verder onderzoek in Room burg en aan de Broekweg. Deze onderzoeken kosten bij elkaar anderhalf miljoen gul den. Zonde van het geld, vindt de gemeente, daar oriënteren de onderzoeken reeds hebben uitgewezen dat er geen ver ontreiniging heeft plaatsge vonden. Hoogstens zou aan de Broekweg een nader onder zoekje de conclusie 'niet ver ontreinigd' van de Leidse Duinwater Maatschappij kun nen bevestigen, zo stelt de ge meente. Het onderzoek naar gif in de Leidse bodem kost de provincie 3,2 miljoen gulden en de gemeente ruim één mil joen gulden. Bedragen die nog zullen stijgen wanneer blijkt dat verontreinigde grond weg gehaald moet worden. d<' ,,.j 8 9. glIDEN Ter voorbe- jding van de demonstra- 9I tegen de kernwapen- 1j|dloop op 29 oktober in «p Haag, wordt in Lei- 14 h een aantal activiteiten houden. Het „Leids ntform Kruisraketten 2p", gevormd door ver- 2 (enwoordigers van va korganisaties, politieke 14 [tijen en jongeren-orga- ,3 jaties treffen ook voor gingen om het vervoer ie b en naar Den Haag te {Jrgemakkelijken. De de monstratie in de residen- 5 sluit een serie van pro- ®ltoptochten af, die in de Jfte steden van Europa 3'Amerika vanaf 22 ok- J Ier gehouden zal wor- Er rijden op 29 oktober 50 bus sen van Leiden naar de de monstratie en terug. De eerste tocht van 25 bussen zal om 09.00 uur vanaf de nieuwe Schipholweg (tussen station en viaduct Oegstgeest) vertrek ken. De tweede lading gaat een half uur later weg. De prijs voor een buskaart (heen en terug) bedraagt 6 gulden. Er wordt ook gezorgd voor een speciale rolstoelenbus. Verder is er een fietstocht naar Den Haag georganiseerd. Fietsende vredesdemonstran- ten uit Amsterdam en Haar lem komen naar Leiden om gezamelijk de tocht naar Den Haag voort te zetten. Het ver trek heeft plaats om 9.30 uur bij het Van der Werf park. De Franciscaanse Samenwer king heeft het initiatief geno men om van Leiden naar Den Haag te lopen. Vanuit vijf grensplaatsen, waaronder Woensdrecht, fietsen de Fran ciscanen en anderen naar Lei den om daarna op vrijdaga vond 28 oktober te voet naar Den Haag te trekken. Om zoveel mogelijk mensen te bewegen naar de demonstratie te komen, wil de Leidse orga nisatie met de ouderengroep van de PvdA de organisatie „vijftig plussers tegen kernwa pens" opzetten. Het Leids Platform zal bovendien jonge ren op scholen benaderen en onder buitenlandse werkne mers worden stencils in het Turks en Marokkaans ver spreid. Vooral IKV en studen- tenekklesia zijn druk doende om in de kerken aandacht te vragen voor de demonstratie' en vakbonden willen in be drijven en instellingen voor lichtingsbijeenkomsten hou-- den. Harteveldcomplex slepende affaire LEIDEN Hoewel er maanden geleden al in prin cipe overeenstemming is be reikt tussen de bezetters van de ziekenboeg en de gemeen te over hun intrek in het Harteveldcomplex, blijkt er tussen beide nog steeds one nigheid te bestaan over de preciese invulling van de werkruimte in het complex. De bezetters van de zieken boeg hebben de gemeente la ten weten het plan nog te onduidelijk te vinden om er mee akkoord te kunnen gaan. Ze verwijten de ge meente te veel aan te drin gen op ontruiming van de Ziekenboeg. De gemeente liet al eerder weten dat de maat wat haar betreft bijna vol was en dat de bezetters zich bij het aanbod dienden neer te leggen. De bezetters lieten gisteren weten dat een akkoord in zicht is wanneer de gemeente haar toezeggin gen nakomt. m&zsz&m M-jnz- LEIDEN Een aantal or ganisaties besteedt in de week van zondag 16 tot en met zaterdag 22 oktober veel aandacht aan het Middenamerikaanse land Nicaragua. In het kader van de „Nicaragua-actie Leiden" worden er aller lei activiteiten georgani seerd. Iedereen is wel kom, er worden geen toe gangsprijzen geheven. Programma Zondag, 20.00 uur: De arts P. Polman, die drie jaar in Nica ragua heeft gewerkt, geeft een uiteenzetting over de gezond heidszorg in dat land. Optre den door de Chileense zange res Néne. SSR, Hogewoerd 108. Maandag, 20.00 uur: Paul van der Harst (Solidaridad) en de Nicaraguaanse pater Uriel Mo lina spreken over het christen dom in Nicaragua. Vertoning van de film „Gracias a Dios". Ecclesia, Rapenburg 102. Dinsdag, 20.15 uur: Politiek fo rum over Nicaragua en het Nederlandse Midden-Amerika beleid. Augustinus, Rapenburg 24. Woensdag, 20.00: „Volksorga nisaties in Nicaragua" georga niseerd door Industriebond FNV. Vertoning van film' „Sandino, nu en altijd". Vre- deskerk, Van Vollenhovenka- de. Donderdag, 20.00: „Allendes gezondheidsmodel, een leer school voor Nicaragua". Geor ganiseerd door de Werkgroep Medische Ontwikkelingssa-. menwerking. Verbum Dei, Plantage 16. Vrijdag, 20.00: Politiek café. Volkscultuur in de revolutie. Expositie van Latijns Ameri kaanse schilders en optredens van de Chileense zangeres Jacqueline Castro en de Leidse groep Dempsey. Zaterdag, 10.00: Allerlei activi teiten in Hooglandse Kerk. Stands met boeken en affiches van Werelwinkel en andere organisaties. Tentoonstellingen en een videofilm van Vredes- festival „April in Managua". Optredens van de Uru- guayaanse zanger Daniel Vi- glietti, de Chileense groep Lautaro en poppenkast door de cultuurgroep Sacacorchos. Oe Leidse veemarkt heeft zich gehandhaafd als derde markt van Nederland. Leidse veemarkt boert goed LEIDEN De aanvoer op de Leidse veemarkt blijft stijgen. In de eerste' negen maanden van dit jaar werden 18.334 die ren (8,4 procent) meer aange voerd dan in dezelfde periode van vorig jaar. Leiden blijft daarmee op de derde plaats op de lijst van Nederlandse vee markten. Op de grootste Ne derlandse veemarkt, in Den Bosch, constateerde men een daling van 2,2 procent. Het aantal runderen steeg van 52.126 naar 54.294. Het aantal vette- en graskalveren daalde met 82 naar 1.410. Bij de nuch tere kalveren handhaafde Lei den zich op de eerste plaats. Er werden 5377 nuchtere klave ren meer naar de Groenoord- hallen gebracht en het totaal komt daarmee op 100.028. Bij de varkens klom Leiden van de tweede naar de eerste plaats. Er werden 1.955 dieren meer aangevoerd wat het to taal op 28.311 brengt. Bij de biggen en lopers daalde de aanvoer met ruim veertig pro cent naar 898 stuks. De aan voer van schapen en lamme ren steeg met 9.412 stuks naar 49.542 ook het aantal bokken en geiten steeg: met 145 naar 3.373 stuks. De aanvoer van paarden daalde met 3 stuks naar 133 LEIDEN Het gemeen tebestuur van Leiden heeft bij Provinciale Sta ten bezwaar aangetekend tegen het provinciaal soci aal en cultureel plan voor de komende jaren. Het ge meentebestuur meent dat Leiden op een aantal pun ten ten onrechte niet in dit plan voorkomt en daardoor subsidie moet ontberen. Het plan voor dit jaar is reeds door Provinciale Staten vast gesteld. In het plan zijn slechts de activiteiten opgenomen die reeds jarenlang door de pro vincie worden gesubsidieerd. De provincie is niet in staat geweest ook nieuwe activitei ten op te nemen. Daartegen richt het bezwaar van de ge meente Leiden zich. „De pro vincie gaat volstrekt willekeu rig te werk", stelde A. van der Loo, hoofd van de directie so ciaal cultureel werk van de gemeente, gisterochtend voor de AROB-commissie. Hij zei dat het gemeentebestuur niet kon inzien waarvoor aan de muziekschool verbonden con sulenten in diverse gemeenten (Delft, Dordrecht, Vlaardin- gen) door de provincie gesub sidieerd worden en in Leiden niet. Hetzelfde geldt voor het bureau kunstzinnige vorming, het Leids creativiteitscentrum en de consulenten kunstzinni ge vorming. In de toezegging van de provincie dat het plan de komende jaren bijgesteld zal worden, heeft het gemeen tebestuur geen vertrouwen. Het concept-programma voor '84 is een letterlijke copie van het programma voor '83, „Het is ons volkomen duidelijk dat de provincie ook voor '84 de status quo wil handhaven", aldus het Leidse gemeentebe stuur. Het vraagt de provincie het plan zodanig te wijzigen dat Leiden mee kan delen in Hp totalp «subsidie.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3