.Britse geheime dienst werft informanten tijdens vakantie" Zuivelbureau houdt succesvolle week in Norwich BURGEMEESTER WIL GRAAG SPECIALE BAND MET DEN HAAG L Nicaragua: CIA beraamde aanslag op olie-installatie Russische onderhandelaar: gesprek wordt voortgezet NAVO wil behoud grootste deel Nederlandse kerntaken Griekenland dreigt met verbod van NAVO-oefeningen JITENLANDfiifotaeSomotil DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 PAGINA 13 ?oeo ari js en PLO werkten men tegen terreur" ÏC US Frankrijk heeft met de Palestijnse rijdings°rganisatie (PLO) samengewerkt keeians'a6en van Syrische en Armeense guer- ^trijders in Europa te verijdelen. Dit heeft ranse satirische krant Le Canard Enchai- isteren bekendgemaakt. 'anard, die de naam heeft verhalen te pu ren die de regering in verlegenheid bren- zei dat de banden met de PLO strict ge- hei werden gehouden binnen het Elysee. Op- it werd gegeven de ministeries van bin- j en buitenlandse zaken er niet van op de (e te stellen. Le Canard voegde er aan toe 'lgoi e gematigde Palestijn Issam Sartawi, die in l ee van dit jaar in Lissabon werd doodgescho- aac Ie bemiddelaar was tussen Frankrijk en de Nieuwe systemen tegen Oostduitse vluchtelingen MUNCHEN De Westduitse minister van binnenlandse zaken, Zimmermann, heeft bevestigd dat Oost-Duitsland een nieuw systeem heeft ontworpen om vluchtpogingen over de grens met West-Duitsland te voorkomen. Dit ge beurde gelijktijdig met het verwijderen van schietautomaten aan de grens, al dus Zimmerman. Volgens grenswach ten waarop op Zimmermann zich be riep. gaat het bij het nieuwe systeem om een schrikdraadversperring, die bij aanraking zowel optische als akoesti sche signalen doorgeeft naar de waar nemingstorens. Afhankelijk van het ge bied zullen zij tot op 1.200 meter in het achterland voor de eigenlijke grens worden opgericht. Hevige strijd in Tripoli eist veel doden BEIROET In de Noordlibane- se havenstad Tripoli zijn gisteren hevige gevechten uitgebroken, die de voorbereidingen voor een nationale verzoening tussen de diverse Libanese groeperingen op losse schroeven zet. De strijd in Tripoli tussen de pro- Syrische Communistische Partij en de Beweging van Islamitische Eenheid heeft volgens Radio-Bei- roet gisteren minstens 47 doden geëist. In de bergen bij de Liba nese hoofdstad vonden gisteren opnieuw bestandsschendingen plaats. Daar raakte het Libanese leger slaags met druzenstrijders. Eerste Fransen uit Libië terug PARIJS De eersten van de 37 Fransen, die zondag Libië niet uit mochten, zijn gisteren uit Tripoli naar Parijs ver trokken. Daarmee is een crisis tussen beide landen voorkomen. Bemiddeling door een aantal ambassa des en vooral door de Griekse premier Papan- dreou zorgde ervoor, dat de arrestatie van een Li bië in Frankrijk niet ge leid heeft tot grote span ningen tussen Parijs en Tripoli. Europees Parlement wil vooroordelen uit schoolboeken STRAATSBURG Er moet een Europese geschiedenis komen. Schoolboeken in de tien EG-lidstaten zouden moeten worden her schreven, zodat nationale vooroordelen niet langer een rol spelen bij de opvoeding van de jeugd. Dit besliste gisteravond in Straatsburg het Europees parlement op voorstel van de Westduitse christen-democraat Elmar Brok. Het Nederlandse lid van het Europees parle ment, Doeke Eisma (D'66), heeft voorgesteld de herschrijving van de Europese geschiede nis te laten doen door bestaande instituten, zoals het bekende instituut in Braunschweig dat al jarenlang vergelijkend onderzoek doet naar schoolboeken. AlifïDEN De Britse ge- ?rd.ne dienst is tot een on- et fuikelijke methode het agentenwerving over- ?n Wn. s i reerferen werd bekend dat irhjfihchtingendienst, ver- nd als reisbureau, de lenste informanten een rreels vakantie naar een t hi)m land aanbiedt. Daar êfnjden de „aspirant le- !j "J' dan in de zon en on- ,|en de palmen overge haald tot tot activiteiten voor de geheime dienst. De aanwervingsmethode is ontdekt door een Iers echtpaar uit Dublin, dat vorige week te rugkeerde van een vakantie in de Zuidspaanse stad Torremo- linos. Het echtpaar had de uit nodiging voor de reis gekregen van het in Londen gevestigde reisbureau „Casuro". Een com puter van dit reisbureau zou het echtpaar hebben „uitgeko zen" voor een fijne vakantie. Hete chtpaar vertelde dat zij tijdens het verblijf in Spanje en op weg naar het Alhambra in Granada door drie geheime agenten waren benaderd, die hen 10.000 pond sterling had den aangebeden voor inlich tingen over het terrorisme in Ierland. Tony Hayde en zijn vrouw Margaret wezen het aanbod echter zondermeer af. Per slot van rekening zijn zij mede-oprichters van de „Ierse Republikeinse Socialistische partij", de politieke organisatie van het uiterst gewelddadige Ierse Nationale Bevrijdingsle ger (INLA). Naspeuringen door Britse kranten hebben aan het licht gebracht, dat noch het opgege ven adres van reisbureau „Ca suro" noch de zaak bestaat. Het door het resibureau opge geven telefoonnummer is van een anoniem kantoor in de Londense City, dat regelmatig zijn rekeningen stuurt aan een rijksdienst die gewoonlijk de rekeningen van de agenten van de Britse geheime dien sten vereffent. Het personeel van het kantoor liet weten geen mededelingen over het „reisbureau" te kun nen doen en bij „Casuro" moest men zijn boodschap in spreken. ,|t WAGUA De geëva- aarfrde bevolking van de stertraguaanse havenstad ta, waar gisteren een me brand uitbrak in ilie-opslagplaatsen als nublg van een guerrilla- Nfcal, keert geleidelijk ar<% naar huis terug. De °**araguaanse brandweer me* enkele honderden umJidweermannen uit alsxico, Venezuela en Co- ïd ^bia hebben voorko- :an<h dat de vuurzee in de ^UJ olie-tanks kon over- r00Jn naar de aangrenzen- ais [opslagplaatsen. Hier- r is een ramp voorko- De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door de contra-revolutionaire bewe ging Nicaraguaanse Democra tische Kracht (FDN), die haar basis in Honduras heeft. De FDN zou door de Verenigde Staten gefinancierd en bewa pend worden. De aanslag werd gepleegd vanuit een motor boot, die een olieopslagtank in brand schoot. Volgens de Nica raguaanse regering heeft de Amerikaanse geheime dienst, CIA, de aanslag beraamd. Een regerings vertegen woord iger zei dat de aanslag deel uit maakte van de „aggressieve escalatie" van de strijd, die de VS tegen het Sandinistische bewind in Nicaragua voeren. De FDN liet in verklaring we ten de havenstad Corinto on der vuur genomen te hebben, opdat er geen olie naar Nicara gua verscheept zou kunnen worden. De FDN had eerder gedreigd olietankers uit Mexi co, het enige land dat Nicara gua van olie voorziet, tot zin ken te brengen. De Mexicaan se oliemaatschappij Pemex verklaarde echter met het le veren aan Nicaragua door te gaan. De aanslag viel samen met de reis van de omstreden Amerikaanse commissie onder leiding van Henry Kissinger in het gebied. De commissie werd in juli door president Reagan samengesteld om een oplossing te vinden voor de conflicten in Midden-Ameri- ka. Massale staats begrafenis in Seoel Zo'n een miljoen Zuidkoreanen woonden gisteren in Seoel de begrafenis bij van de zeventien vooraanstaande landgeno ten, die zondag bij een bomaanslag in de Birmaanse hoofd stad Rangoon waren omgekomen. Premier Kim Sang Hyup stelde in zijn lijkrede opnieuw de Noordkoreanen verantwoordelijk voor de aanslag. Noordko- reaanse autoriteiten hebben de beschuldiging als absurd van de hand gewezen. De begrafenis liep uit op een massale pro testbetoging tegen Noord-Korea. Behalve Zuidkoreaanse po litici werd de staatsbegrafenis ook door diplomaten en rege ringsvertegenwoordigers uit 46 bijgewoond. De delegaties uit de Verenigde Staten en Japan werden geleid door minister van defensie Weinberger en minister van buitenlandse zaken Sjintaro Abe. GENEVE De leider van de Sovjet-delegatie in de onderhan delingen over de euroraketten heeft gisteren verklaard dat het overleg wordt voortgezet. Hij liet zich echter niet uit over de vraag hoe lang Moskou wil doorgaan met de lopende onderhan delingsronde. Ambassadeur Joeli Kvitsinsky arriveerde gisteren bij de Amerikaanse VN-missie in Genève voor een bijeenkomst van drie uur met de Amerikaanse onderhandelingsdelegatie. Op de vraag van journalisten of de onderhandelingen doorgaan of dat Moskou een opschorting wil, antwoordde hij: „Wij gaan door". Op verdere vragen wilde hij niet ingaan. In West-Duits land zei Leonid Zamyatin, een naaste adviseur van de Russische- leider Andropov dat Moskou de besprekingen zou afbreken, als de plaatsing doorgaat. In de Sovjet-Unie kregen Westduitse par lementariërs hetzelfde te horen. Jiri Lederer „Charta 77" overleden MUNCHEN In West-Duits- land is gisteren op 61 jarige leeftijd de Tsjechoslowaakse mensenrechtenactivist Jiri Lederer overleden. Hij is in het ziekenhuis van München bezweken aan een hartin- farct.Lederer geldt als een van de leidende figuren van de „Praagse lente". Hij was in 1977 een van de eerste ondertekenaars van „Charta 77". De ondertekenaars van dit document verzetten zich tegen het schenden van de mensenrechten door de Tsjechoslowaakse autoriteiten. In 1980 emigreerde Lederer met zijn gezin naar de West-Duitsland waar zij politiek asiel kregen. (Van onze correspondent 001 Roger Simons) ng prodORWICH Bijna vijf- sserjg Britten, die allemaal genlaar de naam Holland ng bisteren, werden gister- ;ke|vond in de eeuwenoude De ioofdstad van Norfolk iarljeestelijk getracteerd op al frankjes uit Nederland, entfij waren uitgenodigd op rpjen party in het Port riclfrouse Hotel van Nor wich, waar enkele lieftal- Hollandse meisjes „in ;che klederdracht" en elfsprekend op witte ïpen lekkere brokjes serveerden. Om de itie hoog te houden, vaVaren sommige borrel hapjes gesneden in de Vgj/orm van een Hollandse deredomp. en. De stemming onder de geno digden was opperbest. De vijf tig aanwezigen met de naam Holland kregen elk een bon cadeau, die ze vandaag in hun eigen kaaswinkel kunnen om ruilen voor een bolletje Edam. Een plaatselijk reisbureau had dit succesnummer op touw ge zet in samenwerking met het Nederlandse Zuivelbureau van Londen, dat zes maal per jaar in diverse Britse steden een „echte" Hollandse Week organiseert. Norwich, een vriendelijke stad met verschillende - oude Nederlandse connecties, is tot 15 oktober aan de beurt. Om dat in de loop van de eeuwen nogal wat Noord- en Zuid-Ne derlanders zich in Norwich gevestigd hebben, vonden bei de organisatoren het geen kwaad idee via het radiosta tion van East Anglia en de avondkrant van Norwich ie dere inwoner van de stad met de familienaam Holland, Hol lander of Hollands te verzoe ken zo snel mogelijk te telefo neren om zich bekend te ma ken. De eerste twintig zouden een invitatie voor twee personen toegestuurd krijgen, goed voor elk twee gratis drankjes en samen één kaasbon. Tot ie ders grote verbazing stond de telefoon rood gloeiend. Maar het merkwaardigste was, dat de personen, die zich aan meldden gewoon Holland ble ken te heten en verder geen enkele binding met Neder land hadden. Wegens het gro te succes van deze stunt werd vrij snel besloten in plaats van maar twintig gegadigden ongeveer 44 „Hollanders" te inviteren. Telkens wanneer het Neder landse Zuivelbureau in Groot- Brittannië ergens zo'n „Dutch Week" op touw zet, doet ze al het mogelijke om in dit ge beuren praktisch de hele stad te betrekken. Nagegaan wordt, welke winkels, waren huizen, veilingbureaus, res taurants en kroegen de nodige belangstelling kunnen op brengen. Het Zuivelbureau zorgt voor feestelijke versie ringen, posters, vlaggetjes, fraaie pamfletten, Hollands bier, haring en veel, veel kaas. „Het kost meer aan pure inspanning en doorzettings vermogen dan aan geld," zegt Patricia Boswell, de Engelse Public Relations Manager van het Nederlandse Zuivelbureau in Londen, die dit werk al vijftien jaar met veel toewij ding en grote vakkenis ter harte neemt, maar jammer genoeg in november er mee ophoudt om met haar man bij Oxford een gezellig restaurant te kunnen beginnen. Het Nederlandse Zuivelbu reau in Londen krijgt dan een beloftevolle nieuwe PRM, Va lerie Kimmell, die de laatste twee jaar het vak geleerd heeft van Patricia Boswell. Samen hebben zij de Holland se Week van Norwich opge zet. Maidstone, Bristol, Scar borough, Plymouth en Cardiff waren de andere vijf steden, die dit jaar door het Neder landse Zuivelbureau doeltref fend verhollandst werden. Concurrentie Het is werkelijk opmerkelijk wat je in Groot-Brittannië kunt bereiken, op voorwaarde dat je met gulle hand pilsjes en brokjes kaas uitdeelt. Net zoals de meeste andere sterve lingen vinden de Britten het reuzefijn wanneer ze een drankje kunnen proeven en een hoeveelheid kaas naar binnen kunnen werken zon der dat ze ervoor hoeven te betalen. Maar ze hebben dan toch ook weer de smaak van dat Hollandse bier en die kaas te pakken. Dat doet de vraag naar deze produkten stijgen en bevordert dus de Neder landse export. Het enige probleem is, dat na verloop van tijd een dergelij ke vraag weer snel gaat zak ken, tenzij de belangstelling geregeld aangewakkerd wordt. Het komt er dan ook op aan telkens weer nieuwe Hollandse Weken op touw te zetten, want de concurrentie is bijzonder groot: niet alleen Frankrijk, kaasland bij uit stek, maar ook Duitsland, Ita lië en Denemarken proberen in Groot-Brittannië hun zui- velprodukten aan de man te brengen. Voor het Nederland se Zuivelbureau is het dus een onafgebroken strijd. De keuze van Norwich voor een Hollandse Week was een voltreffer. Het Zuivelburau slaagde er daar zelfs in beslag te leggen op de burgemeester, Leonard Stevenson. Beladen licht van de opstelling van de 572 nieuwe kernwapens voor middellange afstand en even eens in het licht van wat nodig is om de NAVO, gezien de de fensie-inspanning van het Warschaupact, een afschrik wekkend vermogen te doen behouden. Niet aangegeven wordt, welke landen welke kerntaken zouden kunnen af stoten. Nederland heeft, meer dan enig ander NAVO-land, aan gedrongen op bestudering van de mogelijkheid in de gemeen schappelijke verdediging het accent te verleggen van korte dracht (wapens die op het slagveld kunnen worden ge bruikt, red.) naar middellange- -afstandswapens. Daarmee hoopte men het verzet van de publieke opinie te kunnen be- pereken. In Ottawa zal precies vastgesteld worden hoeveel kernwapens voor de korte dracht worden teruggetrok ken. De nucleaire Nike-Hercu- les-raket zal worden vervan gen door de conventionele Pa triot-raket evenals de nucleai re landmijnen, zo is al eerder bekend geworden. met zware gouden kettingen deinsde deze heuse „lord mayor" er niet eens voor te rug, om op de plaatselijke ri vier, de Wensum, een tochtje te maken aan boord van de Edammer klompenboot, een aantrekkelijk reclamevaartuig van het Zuivelbureau in de vorm van een klomp. Burgemeester Stevenson ver telde ons, dat Norwich dol graag de tweelingstad van Den Haag wil worden. Tussen beide steden is daartoe al een gesprek aan de gang. Onmid dellijk na de Tweede Wereld oorlog, was Norwich, dat zich over ondervoede Nederlandse kinderen ontfermd had, een tijdlang de tweelingstad van Leeuwarden, maar die ver broedering bloedde geleidelijk dood, onder meer omdat de vroede vaderen van de hoofd stad van Norfolk hun vroege re tweeling een beetje afgele gen vonden. Aan de Hollandse Week in Norwich werd dinsdag mee gewerkt door de plaatselijke Hotelschool, die 1000 studen ten telt. In hun eigen restau rant, dat veel vaste klanten heeft, zorgden de leerlingkoks van deze school die dag voor een voortreffelijke „Holland se" lunch. Hij kostte nauwe lijks vijf pond, inclusief een pilsje en een likeurtje. Voor dat geringe bedrag konden de inwoners van Norwich daar smullen van fijne Hollandse gerechten, zoals pasteitjes met kipperagoüt, oud-Hollandse groentesoep, gerookte ma kreel in kaassaus en Kalfsc- hnitzel Den Haag. Als dessert was er appelgebak met slagroom, Haagse Bluf of vanille-ijs met advocaat en warme chocoladesaus. Een lekkerder reclame voor Nederland was ondenkbaar. BRUSSEL Aan de vooravond van de grote anti-kernwapenbetoging in Den Haag zal de rege ring niet kunnen zeggen dat de opstelling van de eerste van de 572 nieuwe Amerikaanse raketten in West-Duitsland, Engeland en Italië zal leiden tot hal vering van het aantal Ne derlandse kerntaken of van het totaal van de kernwapens in West-Eu ropa. Twee dagen voordat, op 29 ok tober, in Den Haag wordt ge demonstreerd, zullen ministers van defensie van NAVO-lan- den, waaronder Nederland, in Ottawa de zogenaamde shift study goedkeuren, waarvan vooral Nederland hoopte dat zij zou leiden tot vermindering van het aantal kerntaken van de Nederlandse strijdkrachten. Maar deze studie, zo is van ge zaghebbende zijde in Brussel meegedeeld, zal slechts in het algemeen aangeven welke kerntaken de NAVO-strijd- krachten op dit moment moe ten blijven vervullen, in het ATHENE De Griekse regering heeft gisteren gedreigd in de toekomst NAVO-oefeningen in Griekenland te verbieden. Het dreigement zal worden ingetrokken als Griekenland een een bevredigend antwoord krijgt van de Verenigde Staten krijgt in verband met de schending begin deze week van het Griekse luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen. Dit heeft de woordvoerder van de Griekse regering Maroedas bekend gemaakt. De Griekse regering diende maandag een scherp protest in bij de VS in verband met 33 schendingen van het luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen tijdens de NAVO-oefening „Display determination 83". Griekenland trok zijn troepen terug uit deze oefening omdat de NAVO weigerde het Grieks eiland Limnos, in "het noordoosten van de Egeische Zee, bij de manoeuvres te betrekken. Turkije heeft zich hiertegen verzet omdat het vindt dat het eiland gedemilitariseerd is. Griekenland is een tegeno vergestelde mening toegedaan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13