PvdA-alternatief kiest voor minder bezuinigen SCHOOLGELDPLAN MAAKT GEEN KANS Willem van Oran je groots herdacht OMHOOG OF OMLAAG, MT BLUFT DE VRAAG. Arme gemeenten kleden burger verder uit SS! 1 IN 1984 VIERHONDERD JAAR GELEDEN VERMOORD Voorlichting zwangerschap komt vooral uit boeken NMB BANK JNENLAND, ftjicLe Soutant DINSDAG 11 OKTOBER 1983 PAGINA 9 aadsels rond rnhemse taximoord )JHEM Het onderzoek naar de moord Be 28-jarige taxichauffeur M. van Beu- Fuit Venraij heeft tot nu toe nog niets lieverd. De politie trof de man gister gen vroeg dood aan in de Arnhemse (titutiewijk Spijkerkwartier. Hij was I messteken om het leven gebracht. Een ercheteam van 35 man is inmiddels een ebreid buurtonderzoek gestart. Het htoffer heeft volgens de politie zondaga- 9 in Venray een passagier opgehaald die Nijmegen wilde. De taxichauffeur fl op enkele tientallen meters afstand [zijn wagen gevonden. Hij bleek ver- üende malen te zijn gestoken. Geen mosselen uit vervuilde Westerschelde DEN HAAG Het Productschap voor Vis en Visproducten is absoluut niet te spreken over het bericht dat mosselen uit de Wester schelde „niet voor consumptie geschikt zijn". „In de Westerschelde bevinden zich geen kweekpercelen voor mosselen, de con sument krijgt dergelijke mosselen dan ook niet aangeboden". Mosselen op de Neder landse markt zijn alleen afkomstig uit de Oosterschelde en de Waddenzee. De ver warring ontstond door de weergave van een onderzoek naar de waterkwaliteit van de Westerschelde door het Rijksinstituut voor Zuivering en Afvalwater (RIVA). Het ge halte aan metalen in de mosselen werd daarbij als graadmeter voor de waterkwali teit gebruikt, met als gevolg de gewraakte conclusie. KLM-passagiers via Caracas naar Suriname AMSTELVEEN De KLM gaat vanaf 18 oktober voorlopig een maal per week een extra dienst tussen Amsterdam en Caracas in Venezuela en terug openen met aansluiting op een nieuwe lijn Ca racas-Paramaribo. Suriname heeft per 15 oktober de luchtvaartover eenkomst met Nederland opge zegd, zodat er geen directe verbin ding meer is tussen Amsterdam en Paramaribo. De omweg via Cara cas betekent dat de vliegtijd met enkele uren verlengd wordt. De KLM heeft echter besloten de ta rieven niet te verhogen. Alle pas sagiers die al voor directe vluchten na 15 oktober geboekt hebben kunnen van de nieuwe verbinding gebruik maken. Gedrag vredesdemonstrant op 29 oktober onderzocht NIJMEGEN Het studiecentrum voor vredes vraagstukken van de Katholieke Universiteit in Nijmegen zal in overleg met het comité „Kruisra ketten nee" een onderzoek doen naar de houdin gen, opvattingen, actiebereidheid en achtergron den van de demonstranten op de grote demonstra tie op 29 oktober in Den Haag. Het centrum ver wacht binnen 36 uur na de demonstratie de eerste resultaten bekend te maken. Deze worden verge leken met de uitkomst van het onderzoek dat het studiecentrum na de demonstratie van 21 novem ber verleden jaar in Amsterdam heeft gehouden. Vijftig enquêteurs, merendeels studenten van de sectie politicologie van de universiteit, zullen de demonstranten de vragen stellen. Eén daarvan is of de voorkeur van de demonstrant uitgaat naar een handtekeningenactie of naar een volkstem ming (referendum). Personeel SVR leverde voor niets acht ton in ZOETERMEER Het personeel van de Sociale Verzekeringsraad (bijna 300 personen) heeft in 1982 en 1983 in totaal ruim 842.000 gulden aan prijs compensatie ingeleverd. Daarmee is tot dusver geen enkele nieuwe ar beidsplaats geschapen, hoewel dat wel de bedoe ling was. Het bestuur van de SVR wil inmiddels wel tot personeelsuitbreiding overgaan, maar dan nog blijft ten minste dat be drag van meer dan acht ton ongebruikt. „Gezondheidszorg voor minderheden zorgwekkend" LEIDEN De gezondheidszorg voor culturele minderheden in Nederland schiet tekort. Dat vinden de socioloog dr W.A. Shadid en de Ara bist dr P.S. van Koningsveld, beiden verbonden aan de Leidse universiteit. Zij hebben een on derzoek gedaan naar de gezondheidszorg voor Moslim-minderheden in Nederland. De onder zoekers noemen de situatie op dit gebied „zorg wekkend". Oorzaak van de talloze problemen is volgens hen onder meer de taalbarrière, die het stellen van een diagnose bemoeilijkt, maar ook onbegrip jegens de culturele achtergrond van buitenlanders, waardoor bij voorbeeld veel psychosomatische klachten niet worden her kend. De onderzoekers noemen het een misvat ting dat Marokkaanse cliënten geen vertrou wen zouden hebben in een Westerse arts, om dat deze niet tot hun groep en godsdienst be hoort. DA trekt otie voor llasting- irziening in \l HAAG De k'er Couprie heeft gis- n zijn kritische hou- j tegenover de Con- •ennota, waarin voor leid wordt een groot tal aftrekposten te fappen en een aantal ^ven te verlagen, laten in. irie trok gisteren een kri- gestelde motie over de die hij had ingediend de PvdA'er Kombrink, in. |e VVD was over het op- in van Couprie grote boos- ontstaan. notie sprak uit dat bij de lening van aftrekposten irieven de belastingdruk inkomensgroep gehand- moest blijven. Volgens irink is een essentieel on- el van de nota juist een inderde belastingdruk de hogere inkomens, iiende de motie opnieuw u als motie van de PvdA. de opstelling van het heeft de motie nu echter kans meer te worden momen. Ook de VVD is sn. Couprie verklaarde iouding van enige weken vooral uit ondeskundig- „Ik ben nu eenmaal geen ist". Hij vertelde dat er in otie termen waren komen aan, „die belasting-tech- een andere betekenis »en dan hij gedacht had", figens heeft minister Ru- (Financiën) toegegeven, er van het uitvoeren van iota nu nog weinig terecht I komen. „Gezien de be- fie economische omstan- :den is er nu geen ruimte ijs voor urnalist ünninghoff ERDAM De prijs Ie dagbladjournalistiek is toegekend aan Alexan- ünninghoff, redacteur Ie Haagsche Courant. De Inder leiding van Kamer- itter Dolman bekroonde irie artikelen van deze lalist over Turkije. Er zijn zendingen beoordeeld. De die bestaat uit een wissel met replica en 5000, op 1 december uitge- Oost-Europa-deskundige inghof is redacteur bij !OS-journaal geweest. ler-zegel at het op 10 november inderd jaar geleden is, dat ten Luther werd geboren sleben), heeft de PTT gis- een postzegel uitgegeven an deze kerkhervormer is d. Ontwerper Kees Nieu- uizen koos voor een don- vlak waarin een scheur irecteur Leenman van de liet bij de presentatie in CRV-studio in Hilversum erg lang te hebben ge- sld bij het goedkeuren van zegel. Eveneens vertelde lat Luther na Schweitzer hurchill de derde buiten- ir is aan wie een postzegel wijd. CNV: VA pet inleveren S voor iedereen DEN HAAG Door de daling van de collectieve lasten te schrappen en het financieringstekort niet terug te brengen denkt de PvdA het leeuwendeel (7 van de 10,5 miljard) van de door het kabinet voor genomen bezuinigingen te kunnen schrappen. Een aantal bijkomende maat regelen, die er toe leiden dat de koopkracht van grote groepen volgend jaar minder daalt en een versneld doorzetten van arbeidstijdverkorting zou den volgens de PvdA tot zoveel voordelen leiden, dat deze voorstellen verre de voorkeur verdienen boven het kabinetsbeleid. ,,Dit is het wonder van Kana", stelde PvdA-leider Den Uyl bij de presentatie ervan. De plannen zijn doorgerekend door het Centraal Planbureau, dat concludeert dat het voor stel leidt tot een stijging van het financieringste kort met 0,1 procent, waartegenover een daling van de collectieve uitga ven van 0,2 procent staat. De PvdA-plannen, zoals die vandaag in het Kamerdebat over de begroting zijn inge diend door PvdA-leider Den Uyl en financieel specialist Thijs Wöltgens, omvatten: het schrappen van de verla gingen van de salarissen van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers met 3,5 procent, alsmede het verlagen van het niveau van de boven- minimale uitkeringen: het schrappen van 1,25 mil jard andere overheidsbezuini gingen; halvering inflatiecorrectie; verhoging wao-premie werknemers onder verlaging van werkgeverspremies; schrappen fiscale lastenver lichting bedrijven; invoeren winstbelasting gas- velden; schrappen van de verhogin gen van btw, aardgas en hu- Tegelijk wil de PvdA een sti muleringsplan doorvoeren van ruim 5 miljard gulden, waar van in 1984 twee miljard uit gegeven zou worden. Dit plan, dat voorziet in hogere over heidsconsumptie, meer wo ningbouw, infrastructurele werken en stimulering van kansrijke en zwakke bedrij ven, zou ontslag voor 2500 man moeten voorkomen. Bo vendien denkt de PvdA dat door haar plan de werkloos heid volgend jaar met 40.000 minder zal toenemen dan bij de regeringsplannen het geval zou zijn. Die minder werklozen beteke nen ook minder uitkeringen en dus een geringer overheid stekort. Samen met een ver snelling van de werktijdver korting (die moet leiden tot een werkweek van 36 uur in 1986) die tot meer banen zou kunnen leiden, zou aldus een deel van de negen miljard ex tra die de PvdA-wensen vol gend jaar kosten, kunnen wor den betaald. De PvdA boekt verder een miljardenbesparing als gevolg van het niet door gaan van een aantal voorgeno men bezuinigingen, die vol gens de socialisten voor 50 procent alleen maar geld kos ten. Dankzij al deze zogenaam de „inverdien- en uitverdie- neffecten" zouden collectieve lasten en het financieringste kort globaal gelijk blijven. In de regeringsplannen trad een daling van beide op. Om de versnelde arbeidstijd verkorting te halen heeft de PvdA de medewerking nodig van werkgevers en werkne mers. De laatsten zouden vol gend jaar niet alleen de prijs compensatie moeten inleveren, maar daarbovenop nog eens een loondaling moeten accep teren. Om dat aanvaardbaar te maken wil de PvdA de voor genomen verhoging van btw, gasprijs en huren schrappen. Daardoor daalt de inflatie. Dat gebeurt ook als door werktijd- PvdA-fractievoorzitter Den Uyl vol enthousiasme bij de presentatie van zijn al ternatieve begroting. verkorting de loonkosten in de bedrijven teruglopen. Al met al zouden bij uitvoe ring van het PvdA-plan de overheidsinvesteringen, be drijfsinvesteringen, produktie en winsten forser toenemen, de bestedingen op peil blijven, en de prijzen minder stijgen. Belastingen, premies en over heidstekort zouden echter niet dalen. Het koopkrachtoffer wordt volgens de PvdA recht vaardiger verdeeld: van 0,5 procent voor de laagst betaal den tot drie procent voor vier maal modaal. UTRECHT De christelijke vakcentrale CNV wil dat de regering de lastenverzwaring voor iedereen volgend jaar eerlijker verdeelt dan ze nu van plan is. Aan de vooravond van de algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer heeft de verbondsraad van het CNV in een brief aan de ka merleden voorgesteld te be sluiten tot een inkomensoffer van 1,5 procent voor iedereen in plaats van een inkomensof fer van 3,5 procent voor de collectieve sector en tussen dë één en twee procent in de be drijven. Volgens de vakcentra le is dat haalbaar als de sociale premies niet omlaag gaan, zo als het Kabinet van plan is, en als de inflatiecorrectie op be lasting niet wordt doorge voerd. DEN HAAG Het lijkt nu al zeker dat bepaalde onderdelen uit de plannen van het kabinet voor 1984 niet doorgaan. Zo zijn alle grote fracties (PvdA, CDA en VVD) tegen het invoe ren van schoolgeld voor kinderen tot en met 15 jaar in het voortgezet on derwijs. Men vindt dit strijdig met het principe dat onderwijs gratis moet zijn, zolang er sprake is van leerplicht. CDA-leider De Vries noemde het voorstel vanmiddag een „pure wanhoppsmaatregel". De Vries deed het kabinet de suggestie de maatregel in elk geval voor een kwart tot de helft terug te draaien door de studiefinanciering te beper ken. Ook heeft het CDA er een hogere motorrijtuigenbe lasting voor auto's op LPG voor over. Wat er nu precies met de gas prijs gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. De PvdA is tegen elke stijging, maar het CDA voelt wel voor het later invoe ren van de verhoging. Op die manier zou er op jaarbasis sprake zijn van een beperkte prijsverhoging, hetgeen vooral belangrijk is voor mensen met een laag inkomen. De gaten, die hierdoor in de begroting worden geslagen, willen CDA en VVD dichten door een ver hoging van bepaalde belastin gen. Licht gevende wielen Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Wa terstaat) heeft vandaag het startsein gegeven voor de landelij ke voorlichtings campagne voor reflecterende wielen. Alle ANWB-kantoren in ons land infor meren vanaf van daag over goede zijreflectie voor fietsen. Er zijn reflecterende banden, velgen en wielstrippen op de markt. DEN HAAG In 1984 is het 400 jaar geleden dat Willem van Oranje, Vader des Vaderlands, door sluipschutter Balthasar Geratds werd vermoord. Het door premier Lubbers in het leven geroepen „Comité Herdenking Wil lem de Zwijger 1984", dat gisteren een persconferen tie gaf, heeft een groot aantal herdenkingsactivi teiten in voorbereiding. Centraal daarin staat de natio nale herdenkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Delft, op 10 juli 1984. Op die datum is het officieel precjes 400 jaar geleden dat Willem van Oran je werd omgebracht. Koningin Beatrix, premier Lubbers en andere hooggeplaatste gasten uit binnen- en buitenland zul len die bijeenkomst opluiste ren. In Delft wordt ook een natio nale tentoonstelling gehouden in De Prinsenhof, die op 4 juni wordt geopend. Na een paar maanden gaat deze expositie naar Brussel. In het Rijksmu seum in Amsterdam vindt een expositie van kaarten, teke ningen. wandkleden en ge bruiksartikelen plaats. Ook België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk, Spanje en zelfs de Verenigde Staten waren min of meer betrokken bij Willem van Oranje. Uit al deze landen is belangstelling voor de herdenkingsactivitei ten, die in totaal ongeveer 600.000 gulden gaan kosten. Er komen ook een herden kingsboek, een herdenkings- munt, een postzegel en een landelijk documentatieblad over Willem de Zwijger. Het Nederlands Historisch Genoot schap organiseert een twee daags symposium op 4 en 5 juni in Delft. Daaraan nemen ook buitenlanders deel. Leerlingen in het voortgezet onderwijs kunnen meedoen aan een project, met bijvoor beeld tekeningen, opstellen, toneelstukken en geluidsband jes. Ook leerlingen uit „Oran jesteden" buiten ons land (Dil lenburg, Orange, Vianden, Diest en Brussel) worden bij het project betrokken. Leerlin gen van de zesde klas van de lagere school en dat zijn er ongeveer 210.000 krijgen een „lesbrief". Voor scholieren komt er ook een tv-kwis rond Willem van Oranje, over wiens leven in februari een tv-serie van start gaat. Verder zullen de Oranjevere nigingen en de Orde van den Prince plaatselijk initiatieven nemen. Het comité, dat de plannen ontwikkelde, bestaat onder andere uit mensen van de ministeries van justitie, bin nenlandse zaken, onderwijs, financiën, algemene zaken en welzijn, volksgezondheid en cultuur. HILVERSUM De mees- te zwangere vrouwen hebben de beste voorlich ting over zwangerschap en geboorte uit boeken en brochures vernomen. Vroegere ervaringen ne men wat voorlichting be treft de tweede plaats in. Dit blijkt uit het onder zoek „Hoe bevalt Neder land?" naar de ervaringen van 2.500 zwangere vrou wen, dat gisteren door de AVRO werd gepresen teerd. De belangrijkste uitkomsten komen maandag 17 oktober in de medische rubriek „Vinger aan de pols" aan de orde; van het overige materiaal is een boek samengesteld. „Hoe bevalt Nederland" is het resultaat van een oproep die in mei vorig jaar in de medische rubriek werd gedaan om erva ringen rond zwangerschap en bevalling op papier te zetten. Volgens hoogleraar gynaecolo gie prof.dr. G. Kloosterman is het voor het eerst dat in Ne derland zwangere vrouwen zelf zo uitvoerig hun ervarin gen beschrijven. De beste voorlichting, zo ant woordde 47 procent van de on dervraagde vrouwen, komt uit boeken en brochures. Eender de van de vrouwen beschouwt „eerdere ervaringen" als goe de voorlichting. Achtereenvol gens zijn verder de verloskun dige (20 procent), de gynaeco loog (12 procent), de huisarts (8 procent) en familieleden (5 procent) de beste informatie bron voor zwangere vrouwen. Hoewel het aantal thuisbeval lingen in Nederland al sinds jaar en dag groter is dan in welk ander Westeuropees land dan ook, blijkt uit de enquête dat 65 procent van de onder vraagden in het ziekenhuis be vallen is wegens medische aanwijzing. Onderzoek met behulp van echografie (ge luidsgolven) werd bij ruim zes tig procent van deze groep toe gepast. Twintig procent van de vrouwen is poliklinisch beval len. Thuis bevallen is vooral in zwang vanwege de eigen ver trouwde omgeving en de ge zelligheid. Tijdens de zwangerschap lei den de vrouwen in het alge meen een tamelijk gezond le ven zonder al te veel roken en drinken. Tachtig procent zèi nooit sterke drank te hebben gedronken tijdens de zwanger? schap, 64 procent zei niet te hebben gerookt. Soft of hard drugs blijken volstrekt taboe voor zwangere vrouwen. Over steun en opvang van echtgenoot of partner hadden de ondervraagden nauwelijks te klagen. Meer dan negentig procent van de mannen woon de de gehele bevalling bij. Op de slotvraag van de enquête naar de gemoedstoestand vier weken na de bevalling, ant woordde driekwart van de on dervraagden zich gelukkig, blij en trots te voelen. Wat de naamgeving van de pasgeborenen betreft bleken bij de meisjes Linda, Suzanne, Kim en Marjolein het hoogst te scoren en bij de jongens Je roen, Dennis, Martijn en Mark. ADVERTENTIE Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat? En wilt u verzekerd zijn van de actuele rente? Profiteer dan van een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f 1.000,-. En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opnamekosten. Praat er eens over bij de NMB. Gratis! Als u vóór 1 november zo'n rekening opent, ontvangt u gratis een echte zilveren Juliarta gulden uit de vijftiger jaren. DE NMB DENKT MET U MEE. EMELS DEN HAAG Hoe arm lastiger de gemeente, hoe gemakkelijker besloten wordt de burger verder uit te kleden. Heffingen en tarieven die gemeenten voor hun dienstverlening in rekening brengen, heb ben doorgaans weinig met de kwaliteit van het gebo- dene, maar wel alles te maken met de wens een sluitende begroting te krijgen. Tussen gemeenten blijken bij een pakket van zeven kosten posten (onroerend-goedbelas- ting, elektra, water, reiniging, rioolrecht, kabel-tv en zuive ringsheffing) dikwijls zeer gro te prijsverschillen te bestaan. Van tien door de Consumen tenbond onderzochte gemeen ten bleek Lelystad de goed koopste met een bedrag van 1745 gulden aan vaste lasten per gezin en Zaanstad de duurste met 2416 gulden. Maassluis kwam uit op 2325 gulden. In het onderzoek dat twee weken geduurd heeft en de naam „Test uw plaats" ge kregen had, werden verder Apeldoorn, Breda, Enschede, Leeuwarden, Middelburg. Niëuwegein en Venlo onder de loep genomen. Volgens directeur Westendorp van de Consumentenbond in Den Haag, die gisteren een toelichting op het onderzoek gaf, gaan gemeentebesturen met het verhogen van de hef fingen en tarieven bij herha ling dwars door allerlei vastge stelde maximumprijzen heen en verleent het ministerie van Binnenlandse Zaken steeds „routineus en soepel" de nodi ge ontheffingen. Maar volgens Westendorp is de gemeentelijke armoe niet de enige reden dat burgers met steeds hogere lasten ge confronteerd worden zonder dat daar iets tegenover staat Een andere reden kan zijn dat het rijk de gemeenten met steeds meer taken opzadelt, waartegen zij ook in financieel opzicht nog lang niet opgewas- se.S zouden zijn.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9