Omwegen Kasteel Duivenvoorde heeft-onder de gidsende barones - weer een druk seizoen achter zich NIEUWVEENSE BELASTINGEN OMHOOG Beeldvorming over melkveehouderij moet veranderen ÜIDEN/REGIO Ceidóc Soutnnt Nieuwveen bouwt 17 huizen Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. DINSDAG 11 OKTOBER 1983 PAGINA 5 Spijbelende y hoodwachter p4 u ie man had de wet op noodwachters over- eden. In begrijpelij ker termen wil dat pggen, dat hij niet las komen opdagen |oor een oefening van onje BB (Bescherming ^Jevolking). Volgens ijkt proces verbaal had jf Ij maar liefst drie n leer verzuimd. (antonrechter Van Dijke oeg of de noodwaehter iar een speciale reden jor had. „Ik was op win- rsport," luidde het korte, re aar bondige antwoord, k kan kwalijk helemaal t Oostenrijk komen om ien te oefenen." Dat lonk niet onredelijk, r- 2(e man, die een ski-jack ferfoeg, vertelde dat hij al •teiptien jaar bij de BB is. in In al die jaren heb ik een enkele oefening tergeslagen." Vervolgens inceerde hij nog een ar- üment: „Ik dacht dat de B was opgeheven." Rech- •jr Van Dijke hielp hem Ht de droom door te zeg- tn dat daarvan voorlopig :ht geen sprake is. man was door de BB jtgenodigd om zijn weg blijven in een nader ge- lirek toe te lichten. Ook in die oproep had hij, inder zich af te melden, n gehoor gegeven. „Ik de bouw en mijn tas geeft me zomaar geen ij," verklaarde de nood- |achter. De officier van Istitie, de heer Dek, wilde feten waarom de man de iB niets had laten weten. da-U dacht zeker, laat maar braraaien." De man beaamde 00 jie veronderstelling zhoorvoetend. Daarop eis- de officier een ooete .n 150 gulden, waarvan gulden voorwaardelijk, or de rijen van de pu- ieke tribune ging een af- xend gemompel. „En zestien jaar dan," deed man een beroep op het imoed van de rechter en kjjjB officier. „Dat was niet leer dan uw plicht, ant- 'oordde de rechterlijke nacht hardvochtig. „Maar li ben altijd gemotiveerd pweest en als ik daar dan pt zootje zie, dan vraag ik jie wel eens af waar ik /ïeHee bezig ben," deed de in «odwachter nog een po- poging. Kantonrechter Van ns Jijke haalde de hand z&Eigszins over het hart. Hij eroordeelde de man tot —40 gulden, waarvan 100 ——Ulden voorwaardelijk. lokke listeren verscheen een Is6er, die de zaken groots npakt, voor het kanton- recht. De man was be- tapt toen hij met maar ïfst vier hengels zat te Issen. Hij had echter aar een acte voor twee J stuigen. Met bulderende em ontkende de fors uit laa' kluiten gewassen man r ;ze beschuldiging. „In de 'ote jgvaarding staat, dat ik t te vissen in het Jokke, >est. lt water bestaat in heel us ederland niet." „Wat oet het dan wel zijn," in- 'irmeerde Van Dijke. ,e Iet Joppe natuurlijk," hreeuwde de man. „Oh," i de rechter „Dan gaat lie et om niets meer dan een nf pefout." J aar nam de visser geen w v moegen mee. „Als er een w ut in de dagvaarding zit, 'cre' in word je vrijgespro- v0 ;n," beweerde hij met 'we ote stelligheid. De rech- v( r en de officier, die zich ve jzonder amuseerden met 'nsl ;ze zaak, moesten daar ïr .^r tel ijk om lachen. Toen aalüfdereen uitgelachen was, ste de officier een boete in twintig gulden. J had beter kunnen gaan frssen'" mer^te Van Dijk V|). „Ja, dan had ik mooi pondje paling kunnen langen," zei de visser, joed, meneer Joppe," ersprak Van Dijke zich t algehele vrolijkheid, •mdat u al een heel tijdje t te wachten en het geen ■nstig delict is, maak ik een tientje van. En ik >ten ""klaar tevens dat het t u okke een tijpfout is. Maar ir ge kunt niet in hoger be- had *p." grapte de rechter, ncié het hoger beroep zal le r afzien," bulderde de naviian op deftige toon. Bij et afscheid hief hij een 'aarschuwend vingertje P tegen Van Dijke en zei ooiermanend: „Maar voort- iciër an wel goed schrijven Reef Por." jnds KEES VAN HERPEN lijke Kabeljauwen, controversiële Hoeken en brutaliserende, bezettende Duitsers (en wat daar nog allemaal tussenin zat) kregen Duivenvoorde nooit helemaal op de knieën. Hier staat een voorbeeld van Hollands Glorie op het droge. Met steun van talloze begun stigers en instanties. De baro nes vindt er nog steeds een levensvervulling. Ze stelt zich, op gezette tijden ook als er een ontvangst is, of een modeshow of een kamercon cert op als gastvrouwe van den bloede. Maar de rondlei dingen moeten nu even rus ten. Maar ze heeft weer heel wat afgekwebbeld. Kwiek stapte ze met hele groepen door de hele porceleinkast van Duivenvoorde, door de Marotzaal met de afbeeldsels, de conterfeitsels van de voor geslachten, door de 17e eeuwse mangelkamer met de oude linnenpers, de Turkse kamer (waar overigens geen gastarbeider op afkomt), de museumkamer. Tapisserieën; geen kwaad woord erover. „Facetten", zegt men wei eens. Fragmenten van een traditie. Amerikanen (die een barones al heel erg spannend vinden) en Nederlanders kijken zich er de (vaak oppervlakkige) ogen uit, op Duivenvoorde. En de baronnes „ik ben, zeker voor buitenlanders, een lokkertje" heeft zich, als een goeie public relations of ficer, er nog nooit bij ver veeld. Ze kent haar voorge schiedenis als haar rokzak en weet van alles te vertellen. Soms weet ze op de vragen („Waar gingen de kasteelher en nu op hun stilletje; heeft stadhouder Willem III hier, met intimi, een amusante, doch vrij saaie avond doorge bracht?"; „sliepen graaf en gravin weieens apart?; „was er nooit ruzie?"; „wie hield de Franse tuin bij?") geen antwoord. Maar voor de rest weet ze van alles. En steevast waren er en zijn er, ko mend nieuw seizoen men sen, die haar na afloop van de rondleiding de hand ko men schudden, omdat ze het allemaal zo geweldig hadden gevonden en nog steeds vin den. Kasteel Duivenvoorde: één vogel in de zuinige Ne derlandse hand, maar netzo- goed een eerbewijs aan een groots verleden. NIEUWVEEN De ge meente Nieuwveen kan 17 woningen bouwen op het terrein ten noorden van de Hazeweg. Burgemees ter en Wethouders vragen de gemeenteraad van avond akkoord te gaan met de bouw op deze plaats. Dertien woningen in de sociale sector en vier in de vrije sector ziet het college als haalbaar. Burgemeester en wethouders willen aan de dertien wonin gen wel de voorwaarde ver binden dat belangstellenden woningzoekenden uit Nieuw veen zijn ofwel een woning achterlaten in het dorp. Opnieuw zal de gemeenteraad zich moeten uitspreken over het instellen van een parkeer verbod. Ditmaal gaat het om de tennisbanen. De toegangs weg tot de banen is ook de verbinding naar Huize de Be ver van Huize Ursula. Vracht auto's en de brandweerauto kunnen het paviljoen niet be reiken als het druk is op de tennisbanen. Het college stelt voor de oostzijde van de toe gangsweg autovrij te houden en wel door het aanbrengen van een gele streep. Een maat regel die op andere plaatsen in Nieuwveen overigens weinig resultaat heeft gehad (waar schijnlijk door het gebruik van een verkeerde verfsoort). Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 732248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. IN VOORSCHOTEN, WAAR DE REIGERS ZICH ALS EEN GRIJZE ZWITSERSE GARDE OP HOGE POTEN AFZIJDIG HOUDEN NIEUWVEEN De gemeenteraad van Nieuwveen be spreekt vanavond de aanpassing van de verordening op de belastingen. Dit is noodzakelijk omdat de nieuwe ta rieven anders niet met ingang van 1 januari 1984 bere kend mogen worden en dat is nodig om de begroting kloppend te maken. Eerder, bij de behandeling van de Zomernota 1983, hebben B en W herhaald dat het ni veau van belastingen en tarieven zo stabiel mogelijk moet blijven, maar nu valt er volgens datzelfde college niet te ontkomen aan de verhoging van bijvoorbeeld de onroerend-goedbelasting. Bij de behandeling van de begroting voor 1984, op 15 november, zal de gemeente raad beslissen met hoeveel procent die belasting om hoog gaan. Voor vanavond staan verschillende andere voorstellen voor het verhogen van tarieven en belastingen op de agenda. Daarover moet dus nu al worden beslist. Deze verhoging zijn als uitgangs punt gebruikt bij het opstellen van de begroting. Voorgesteld wordt de begraafrechten, het staangeld woonwagens, de drank en horecabelasting en de leges met drie procent te verhogen. Ook wordt er iets heel nieuws ingevoerd, als de gemeenteraad daarmee akkoord g?at. B en W stellen namelijk voor iemand voor de inschrijving als woningzoekende in de gemeente 25 gul den te laten betalen. Als motivering wordt gehanteerd dat wel leges moet worden betaald bij het aanvragen van een rijbewijs en de werkzaamheden van de ambtenaren zouden ongeveer vergelijkbaar zijn. Trouwen op werkdagen gaat 56 gulden en 30 cent kosten. Op zaterdag is een verbintenis in deecht ook mogelijk, maar dat wordt aanzienlijk duurder: 140 gulden en 80 cent Is het voor een bouwproject nodig advies in te winnen van een commissie welstand, dan wordt 20 gulden in rekening gebracht als de bouwkosten minder bedragen dan 2000 gulden. Voor bouwpro jecten van tussen de 50.000 en 200.000 wordt 100 gulden in reke ning gebracht met daarboven één procent van de bouwkosten. Een ander voorbeeld is een aanvraag voor het maken van mu ziek op straat. Dat gaat 3 gulden 60 kosten. In feite is er voor de ba ronesse weinig veran derd, sinds onlangs het gehele landgoed rond „haar" monumentale op trekje onder de bescher ming van de Monumen tenwet werd geplaatst. Misschien is het voor haar een rustiger idee, dat geen spaan of stronk, geen gazon of houtper ceel, schuur noch wan delpad, waterpartij noch eeuwenoude boom, ook maar een haar gekrenkt mag worden. Daar hoeft ze dus niet meer naar om te kijken, zolang het be heer door een stich ting maar intact blijft. Maar voor het overige leidt Johanna M., baro nesse Schimmelpenninck van der Oije, geboren Beelaerts van Blokland, op „Duivenvoorde" het rustige, ook wervende leven van een zorgzame rentmeester over de haar, zijdelings, toever trouwde niet geringe be zittingen. Zij ontsteekt geen kaarsen voor haar vertier, 's middags, nu het steeds vroeger don ker wordt. Nee, dat liet zij slechts doen tijdens het zojuist afgelopen sei zoen, toen weer ettelijke duizenden het „sprook- jesslot" van het oude Veur (een goed-Hage- naar zal ook immer van Veurschoten spreken) op hun avonduren bezoch ten. Nee, .zij doet gewoon de lichten aan in de ver trekken waar ze juist moet wezen. De gloei lamp heeft 't in het duis ter voor het zeggen, „an ders struikelt iedereen over de kleden die hier op de vloer liggen", zegt de zorgvuldig gekapte douairière van 71. Trots chateau Laten we nog maar eens een keertje stil blijven staan bij het kasteel Duivenvoorde, het trotse chateau in een fij ne oase binnen de dichtslib bende, rumoerige randstad. Duivenvoorde kan in ver schijningsvorm en aankle ding ruimschoots op tegen zuidelijker gelegen soortge noten. Zij het, dat België en zeker Frankrijk ruimer be meten zijn met deze ridderlij ke en kostbare overblijfselen. Kasteel Duivenvoorde doet je nog wat, zoals het zich daar majestueus en stijlvol verheft tussen het tuin-architectoni- sche struweel van zeer oude Hollandse gronden en grien den. De omringende natuur heeft er zelfs nog een redelij ke kans. Zowat het enige dat Duivenvoorde mist (in die richting zijn in het verleden ook erg weinig pogingen on dernomen om daar wat aan te doen) zijn de „huisspo- ken". Het is zelfs zo erg, dat een bezoeker, die tegen en treeprijs zou willen griezelen, zelf zijn spook zal moeten meenemen. Wat dan ook weieens gebeurt. Maar dat zijn dan doorgaans spoken van vlees en bloed, die niet rammelen met ketens of ijle kreten slaken. Of ze zouden een glaasje teveel op moeten hebben. Nee, de barones is een kas- teelvrouwe die graag roman tiek serveert en verkoopt, maar dan wel nuchter, en gans bij de tijd. Ze heeft nu een winterperiode weer rust. Volgend voorjaar gaat ze er opnieuw ondeugend tegen aan, Deo volente, bezoekers gidsend door de vertrekken die zij al sedert '65 zo goed kent. Dan put zij weer uit haar kennis van overleverin gen. Dan spuit ze wederom jaartallen en pikante bijzon derheden over de geslachten Van Wassenaer en Duiven voorde, met die strijdbare en vaak intrigerende knapen die een heel gewest in op schudding konden brengen als ze de geest kregen of er brood in zagen. En de jonk vrouwen niet te vergeten. Merendeels (uitzonderingen daargelaten) deugdzame, weinig spraakmakende, uit gehuwelijkte radertjes in het adellijk uurwerk der vlotten de eeuwen, of hare dagen slijtend in een stift van aan zienlijke dames. Waar ze dan weer in opspraak konden ge raken. Inmiddels verliezen al die duizenden bomen op het be schermde landgoed Duiven voorde hun bladeren, in een perfecte regie van Moeder Natuur. De reigers zijn er de randfiguren, die, hoog in de bomen, het permanente ver keer op de Veursestraatweg geen enkele blik gunnen. De grijze „Zwitserse garde" van het chateau die altijd, van slordige vogel tot vogel met de wijde vlucht, een indruk maakt van „lichtelijk verzo pen oude mannetjes die van de AOW trekken". De enke le ooievaar die er neerstreek, voelde zich er uiteindelijk toch niet thuis. Maar het kas teel blijft een kasteel, een. vorstelijk onderkomen, dat in de 12e eeuw al een aanzet ge kregen moet hebben. Maar niets is blijvend. Zeker niet in de rumoerige noordelijke Nederlanden, waar de gra ven van Holland op te tornen hadden tegen leenmannen en andere vazallen die hun ei gen business aan het opbou wen waren. Zo ging het „eerste Duiven voorde" in 1393 al ten onder, gedurende de befaamde, maar weinig duidelijke, Hoekse en Kabeljauwse twis ten, toen allerlei edellieden hun eigen voorkeur hadden voor één van de twee partij en. Er is geen nieuws onder de zon. Als je Duivenvoorde nu erbij ziet liggen, kun je nooit meer zeggen, dat het een 13e eeuws kasteel is. Het kasteel kreeg z'n huidige grandeur in 1631, en daarna zijn er nog heel wat aanpas singen en verbouwingen ge weest, zodat de middeleeu wen er alleen maar in „het groen" zijn blijven hangen. Maar toch heeft Duivenvoor de de slag der historie over leefd. Het lijkt nu 17e eeuws, en dat is rijk genoeg, zo in de buurt van Leidschendam. De barones heeft er nog steeds erg veel plezier in gehad. Zesduizend bezoekers, in een paar maanden tijd. Mevrouw Schimmelpennick, zeg maar, heeft, met nog een paar men sen, al die bezoekers gegidst door een hoogstaande collec tie van voortreffelijkheden. Ze „gidst" met recht van spreken, met een overgele verd famlierecht. Als schoon zus van de laatste eigenaresse zet ze een onvervreemdbare traditie voort. Immers, kas teel Duivenvoorde zal altijd door vererving en nooit door verkoop in andere handen overgaan. Inderdaad; als je je laat van gen door de magneet van het verleden niet van de nos talgie, want daarvoor is Dui venvoorde te oud kun je voluit genieten. Dan kun je begeesterd raken door het daglicht dat door kleine ruit jes naar binnenkomt en gefil terd schijnt op kolossale fa milieportretten van ijdele Van Wassenaers en geparen- teerden. Geliëerde, aange trouwde geschilderde voor ouders van de baronesse, die zich nu zo'n beetje voelt als werkneemster, in dienst van een paar voortreffelijke en aandoenlijke geslachten. En dan, wat de barones allemaal in huis heeft! Kamers als za len, met antieke kasten vol serviezen. Het Huis van Oranje kan hier een aardig dejeuner of diner, eventueel een souper, aanrichten. Of de regering. Zoals niet zelden gebeurt. Nog even heeft Dui venvoorde een fikse dreun gehad, in de moderne ge schiedenis. Dat was op het eind van de tweede wereld oorlog, toen de Duitsers op het landgoed een lanceerin- stallatie voor hun vergel dingswapen de V-l hadden gemaakt. Achter het kasteel ontplofte toen zo'n projectiel en richtte aardig wat narig heid aan. WADDINXVEEN „Beeld- vorming die te ver achterblijft bij de realiteit kan de bedrijfs tak op den duur schade berok kenen, met name als men be trokken is bij het besluiting- vormingsproces, zoals politici." Dit zei A. J. Schölvinck, direc teur van het Nederlands Zui- velbureau, gisteren in Wad- dinxveen bij de presentatie van het boek „De Boer, de koe en onze zuivelindustrie". Volgens Schölvinck zijn de meeste Nederlanders zeer ge steld op de boerderij, maar over de gang van zaken en het belang ervan bestaat een grote onwetendheid. Om de kloof tussen de stedelingen en de boerderij wat kleiner te ma ken, is nu bij Elsevier het rijk geïllustreerde boek „De Boer, de koe en onze zuivelindus trie" verschenen, aldus Schöl vinck. Het boek, geschreven door landbouwjournalist Al fred van Dijk, belicht alle fa cetten van de melkveehoude rij. Een dergelijk boek is nooit eerder verschenen. „Het is een voor een breed publiek te be grijpen weergave van de zui- velwereld, waarbij een reëel beeld van de huidige gang van zaken wordt gegeven," aldus de directeur van het Neder lands Zuivelbureau. Donkere wolken De heer G. van der Lely, plaatsvervangend directeur- generaal voedselvoorziening van het ministerie van land bouw en visserij, kreeg het eerste exemplaar van het boek. Hij zei ondermeer, dat er zich donkere wolken samen pakken boven de afzetmarkt van de melkveehouderij. „In komensverbetering kan niet meer van de produktiegroei komen. In plaats daarvan moet de doelmatigheid worden vergroot en moet er een betere kostenbeheersing komen. De produktie per koe moet wor den opgevoerd, zodat het mo gelijk is met minder vee de zelfde hoeveelheid melk te produceren." „Er moeten door de melkvee houderij andere wegen dan het produceren van melk wor den ingeslagen." Hierbij wees de heer Van der Lely op de vleesproduktie. Van der Lely merkte op, dat ook de zuive lindustrie de ontwikkelingen op de voet moet volgen. „Evenals de melkveehouders moet ook de industrie gebruik maken van automatisering." Boer Baken uit 't Zand (links) overhandigt het eerste exemplaar aan de plaatsvervan gend directeur-generaal van met ministerie van Landbouw, de heer G. van der Lelij (rechts). Op de achtergrond de schrijver van het boek, de heer Alfred van Dijk.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5