Krampachtig verzet tegen ieuwbouw Stationsweg Kernwapenmotie van klein-links lijkt kansloos loveelste actie an winkeliers Stationsweg Conflict over uitgestippeld studentenbeleid )ZREDER EN ZIMMERMAN BRENGEN BAROK TE ZWAAR UNIVERSITEITSRAAD LAAT AANSPORING OM TE DEMONSTREREN ACHTERWEGE .EIDEN CcidócSoiwant DINSDAG 11 OKTOBER 1983 PAGINA 3 fltemeente erkent falen bij bouw in Herengrachtgebied EIDEN Het college van B en W geeft toe het college en gemeentelijke ambtenaren ede verantwoordelijk zijn voor de grote fou- overliet, wordt volgens B en W veroorzaakt n die zijn gemaakt bij het bouwen van 230 ngwetwoningen in het Herengracht/Zijl dat er zo veel fout is gelopen. Dat ook bij het herstel van de gebreken nogal wat te wensen ïgelgebied. De nieuwbouwwoningen in het bied bleken een zeer slechte verwarming te in de woningen was zeer veel last v n tocht. Pas na lang klagen greep de gemeen- in en plaatste onder meer in elke woning een neuwe verwarmingsinstallatie, aticollege meent dat er weinig is aan te mer- op een rapport van de commissie voor de door de haast waarmee aan de „niet meer ver antwoorde toestand" een eind moest worden gemaakt. Volgens het college is de interne organisatie nu zodaning aangepast en het toezicht op nieuw bouw zo goed geregeld, dat dergelijke grove fouten in de toekomst niet meer mogelijk zijn. B en W zien weinig heil in het verhalen van alle kosten die zijn gemaakt bij het herstel van de woningen. Het zou alleen zinnig zijn te on- o keningen. In dat rapport worden onder meer derzoeken of het verhalen van kosten op de ar- slechte toezicht door de gemeente op het jen en laten van de architecten en aannemers de haast waarmee de wijk werd bebouwd als clJ'rzakcn van de gebreken genoemd. Het colle- u n schrijft aan de gemeenteraad te betreuren, chitecten kans van slagen heeft. De andere be trokkenen zoals aannemers aanspreken wijst het college af. "De kosten daarvan zouden de baten wel eens kunnen overtreffen", aldus het college. Krakers zorgen voor lekkage LEIDEN De Leidse politie en de huismeester zijn gister middag een gekraakte woning aan de Ravenhorst binnenge gaan, toen de bewoners even weg waren. Zij hebben een nieuwe kraan aangebracht. Reden hiervoor was een grote lekkage die vanuit die woning veroorzaakt werd. De 90-jarige vrouw die onder de krakers woont, heeft al geruime tijd last van ernstige lekkage. Eer dere pogingen om het huis binnen te komen mislukten omdat de krakers aan iedereen de toegang weigerden. Botsing in scene gezet LEIDEN Een 18-jarige Leidenaar, die meende een financieel slaatje uit een aanrijding te slaan, kwam bedrogen uit toen hij een bekeuring kreeg voor het opzettelijk veroorzaken van een aanrijding en tevens alle schade aan de tegenpartij moest beta len. De jongeman stond met draaiende motor op de hoek Mus- schenbroekstraat/Haarlemmerweg en had vanuit die straat voorrang op het verkeer van de Haarlemmerweg. Hij wilde een aanrijding forceren en zou, omdat hij voorrang had, alle even tuele schade vergoed krijgen. Echter het liep anders. Twee eer dere pogingen een aanrijding te forceren, mislukten omdat de naderende auto's van de Haarlemmerweg net op tijd konden stoppen. Een handlanger op de Haarlemmerweg gaf hem steeds een seintje wanneer hij het beste de weg op zou kunnen rijden. Na een mislukte poging zette de jongeman de auto weer in zijn achteruit en wachtte op een volgende kans. Drie maal is scheepsrecht en de derde keer lukte de aanrijding wel. Een 25- jarige Leidse vrouw, wiens auto flink in elkaar zat was de dupe. Omstanders hadden echter het hele tafreel gadegeslagen en de opzet was overduidelijk. Hij krijgt een flinke boete en moet ver der de schade aan de aangereden auto betalen. IIDEN De pogingen in het college van B en om ook na de uitspraak in de Raad van State de iuwbouw aan de Sta- insvveg tegen te gaan, irden steeds krampach- ;er. In een lijvig rapport ft de gemeente ge- tcht nog enkele juridi- e strohalmen te vin- [n. Zo trekt de gemeente degelijkheid van de praak van de Wel- indscommissie in twijfel, il het college geheel te- In de geldende jurispru- intie in, dat het plaatsen de monumentenlijst terugwerkende icht krijgt en stelt het college dat er nooit een aanvraag tot onttrekking van de woonruimte zou zijn aangevraagd. De raadsman van Passage Noordwijk B.V. die de nieuwbouwplannen wil realiseren, mr. A.R.M. van der Pluijm, stelde gisteren in de commissie voor de beroep- en bezwaarschrif ten met verbazing de stukken te hebben gele zen. „Dit is pure wartaal. Een eerstejaars student rechten, zou een beter verslag maken. Het is zon de van de tijd die erin ge stoken is". De hele geschiedenis rond de plannen voor de bouw van een modern glazen kantoorgebouw aan de Stationsweg 23 en 25 duurt nu alweer jaren. Het werd een ingewikkelde juri- sche aangelegenheid, maar een simpele samenvatting komt neer op het volgende. De ge meente Leiden is van mening dat het moderne gebouw niet op de Stationsweg past en strijdt met alle middelen, die ze ter beschikking heeft tegen het plan. Al in een vroeg sta dium bleek echter, dat de ge meente weinig juridische hou vast had in die strijd. Beslis send leek een uitspraak bij de Raad van State, waar bepaald zou worden of er sprake was van één bouwaanvraag of twee. In het geval dat er spra ke zou zijn van twee aanvra gen zou de gemeente haar strijd hebben gewonnen, in het andere geval de projectont wikkelaar. De Raad van State stelde dat niet van een nieuwe bouwaanvraag sprake was en daarmee leek de projectont wikkelaar de winnaar in deze juridische strijd. Het college heeft echter de strijd nog niet opgegeven. Het probeerde in de gisteren ge houden commissievergadering duidelijk te maken dat de Welstandscommissie, die het moderne glazen gebouw des tijds moest beoordelen en goed had bevonden, geen rekening had gehouden met het feit dat de twee panden op de monu mentenlijst zouden worden ge zet en dat zij onvoldoende re kening had gehouden met het structuurplan van de Leidse binnenstad. Op die manier trachtte het college de uit spraak van de Welstandscom missie, die overigens ook nog door een onafhankelijke ande re welstandscommissie was be nadrukt, op losse schroeven te zetten. Raadsman Van der Pluijm stelde echter dat het as pect „welstand" al uitvoerig in allerlei zittingen is behandeld en dat niet sprake is van een novum, die de uitspraak zou kunnen beïnvloeden. De Leidse Welstandcommissie heeft van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften toch de opdracht meegekregen alsnog een verslag te maken van haar overwegingen om het nieuwbouwplan goed te keuren. De commissie voor de beroep en bezwaarschriften zal vrijdag 4 november uitspraak doen. Hetgeen betekent dat het de gemeente toch weer is gelukt om de zaak te vertra gen. En ook na 4 november is de zaak nog niet rond. De ge meente heeft al aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan als de commissie Passage Noordwijk B.V. in het gelijk stelt. Het enige dat de gemeen te daarmee kan bereiken, is dat de zaak wordt vertraagd. Een woordvoerder van Passa ge Noordwijk B.V. heeft al te kennen gegeven door te zullen gaan tot het bittere einde. Het college heeft uiteraard zijn overwegingen om de zaak te vertragen. Goedkoop zal het echter niet worden. Als Passa ge Noordwijk B.V. heeft ge wonnen. zal zij onherroepelijk een schadeclaim bij de ge meente indienen, die, zoals het er nu naar uitziet, ongeveer een half miljoen aan gemeen schapsgeld kan gaan kosten. rtiiü il t<D IIDEN De zoveelste „ludieke" actie van winke- [rs rond de Steenstraat en de Stationsweg is sinds imorgen te zien onder het viaduct van-de A4 bij de ';e Rijndijk en op de Plesmanlaan.bij het benzinesta- Op beide invalswegen werden borden geplaatst irin de gemeente „Lijden" te koop werd aangebo- te bevragen bij „Makelaardij Kok Van Dam", hter deze fictieve makelaardij schuilen twee winke rs die hun bedrijf in het omstreden gebied in de bin- nstad uitoefenen. Wie geïnteresseerd is, krijgt bij „de makelaardij" te horen: Te Dp, gemeente in het westen des lands met 560 kilometer fiets- len, 233 kilometer wandelpaden, 123.599 waalpaaltjes, 155 ki- ïeter omleidingen, auto- en winkelvrij centrum, cityring als pjtecrossbaan te gebruiken, goede werkloosheid verwacht, alles opk <00P met ontwerper erbij. Daar wordt wethouder C. Waal vaai1 verkeer mee bedoeld. alles als protest tegen het linksafverbod op het Stationsplein het omdraaien van de verkeersrichting op de 2e Binnenvest- cht. De gemeente bekijkt momenteel of er alternatieven zijn k n< >r de genomen maatregelen, die volgéns de winkeliers desas- s zijn voor hun omzet. plaatsen van de twee borden is bedacht door de twee eige- estérs van de firma's Van Dam en Kok. Dit tweetal is ook ver- idda woordelijk voor eerdere acties tegen het verkeersbeleid van gemeente. Het huis van wethouder C. Waal werd gebarrica- ;rd, („Dan weet u ook wat het is om onbereikbaar te zijn"), er iet ird een advertentie voor een nieuwe burgemeester gezet, de dsleden kregen palen van chocolade aangeboden, er werd luchh anti-palen spray bedacht en er werd een wedstrijd uitge- rom reven voor degene, die per auto het snelst de binnenstad van iden zou kunnen bereiken. Igens de actievoerders wordt er alleen maar positief gerea- %d op hun acties. „Iedereen staat achter ons, het is alleen een 2 tje jammer dat andere winkeliers zo weinig doen en alles aan var& overlaten. Er wordt wel gezegd, dat we het negatieve beeld i Leiden op deze manier versterken en de klanten wegjagen, ar dat is onzin. Zolang de binnenstad onbereikbaar is, komt 3et <toch niemand van buiten de stad en heeft het ook geen zin 'den iden te propageren", wordt gezegd. d d4d. iddi |gei In alle vroegte werden vanmorgen de borden, waarin Leiden te koop wordt aangebo den, geplaatst. IOLLEGE VAN BESTUUR VRAAGT KROON OM VERNIETIGING BESLUIT UNIVERSITEITSRAAD IDEN De organisatie n studentenvoorzienin- n heeft gisteravond ge- d tot een conflict tussen iversiteitsraad en het llege van bestuur. Te il de zin van de laatste besloot de raad de instverlening aan de identen (decanen, art- en psychologen) bui de universiteit onder brengen. Het college i bestuur kondigde arop aan dit besluit or vernietiging bij de oon voor te dragen. De universiteitsraad boog zich gisteravond over een nieuw studentenbeleid. Zaken als dienstverlening, sport, kunst en studentvoorlichting zijn tot op heden ondergebracht bij het 'Centraal Orgaan Studie voorzieningen' (COS)' en de dienst Studentenzaken. Maar met deze constructie is eigen lijk niemand tevreden. In '81 werd de taakgroep stu die- en studentenbegeleiding in het leven geroepen die een plan moest ontwerpen voor een nieuw, integraal studen tenbeleid. Het rapport dat volgde werd van de tafel ge veegd waarna een commissie het werk van de taakgroep Uiteindelijk kwamen zowel de commissie als het college met een aantal voorstellen die ech ter nogal uiteen liepen. Op een groot aantal punten werd overeenstemming bereikt, over de organisatie van de sec tor dienstverlening bleef de onenigheid bestaan. Het colle ge wil alle studentenvoorzie ningen in sectoren opsplitsen en bij het bureau van de uni versiteit in eigen beheer zo gezegd onderbrengen. De commissie vond echter dat de afdeling dienstverlening bij een op te richten Raad voor het Studentenbeleid onderge bracht moest worden. Deze raad zou voor een groot deel uit studenten moeten bestaan zodat de studenten de zeggen schap zouden krijgen over hun eigen dienstverlening. Het col lege van bestuur wil de Raad voor het Studentenbeleid slechts een adviserende stem geven. De huidige praktijk is dat de canen, artsen en psychologen niet ondergeschikt zijn aan de universiteit. De decanen heb ben echter te kennen gegeven binnen het bureau van de uni versiteit en onder gezag van het college van bestuur te wil len werken. De universiteitsraad nam gis teren met grote meerderheid een motie aan om de dienst verlening onder te brengen in de door studenten te besturen raad voor het studentenbeleid. Het college is echter niet van plan deze motie uit te voeren en zal de Kroon om vernieti ging er van vragen. Tot droef heid van de raad, daar dit een aanzienlijke vertraging in de totstandkoming van een stu dentenbeleid betekent. Positief aan de opstelling van het col lege van bestuur was volgens de fractie van de SLB „dat het voor de Raad van State nu eindelijk eens duidelijk zal worden wie het hier voor het zeggen heeft". IDEN In de Kapelzaal K&O traden gisteravond van oorsprong Hongaarse list Robert Szreder en zijn [eleider, de pianist Peter nmerman op. Zij voerden rken uit van Tartini, Mo- Paganini, Camilleri en •stakovitsj. kan twisten over de vraag of het in een tijd van vernieuwde inzichten omtrent de authentieke uitvoerings praktijk van oude muziek nog verantwoord is om werken van een barokcomponist met pianobegeleiding uit te voeren, maar als men daarvoor kiest, »dient men terdege rekening te houden met het oorspronkelij ke karakter van de muziek. Men kan dit bijvoorbeeld doen door blijkt te geven van een juist gevoel voor frasering en articulatie. Helaas was hier weinig van te merken bij de uitvoering van Tartini's „So nate in G". Door een geroman tiseerde aanpak ging er veel van het eigene van dit stuk verloren. Het lichtvoetige, waardoor de snellere delen ge kenmerkt worden, werd min of meer platgewalst door een speltechniek met zware steken en zonder fijnzinnige articula tie. Dergelijke kritiék geldt ook voor uitvoering van de „Sona te in F, KV 376" van Mozart. Terwijl de werken van deze componist een zeer verfijnde genuanceerde aanpak ver was het spel van Szreder eveneens veel te zwaar. In de overige ten gehore gebrachte werken, uit de romantische en moderne periode, bleek de pia nist zich meer thuis te voelen, ANNETTE JASPERSE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Ekklesia De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ek klesia vertoont morgen de film 'Lois Gibbs and the Love Canal' in haar trefcentrum aan het Rapenburg 100. De film laat de strijd zien van een moeder tegen de op gifgrond gebouwde school die haar kinderen be zoeken. De film berust op ware gebeurtenissen. De filmvoorstelling begint om half tien. Groenoord Vanuit buurthuis Groenoord Pasteurstraat 23) is een actie fes tart om een gespreksgroep op te richten van ouders met inderen in de leeftijd tussen 13 en 16 jaar. Donderdag avond 13 oktober om kwart over acht kunnen geïnteres seerden terecht in het buurthuis. Dan worden er afspraken gemaakt over de verdere gang van zaken rond de groep. Inlichtingen: tel. 217222. Nieuwe Vaart (1) De LEAO-LHNO school De Nieuwe Vaart, gevestigd aan het Lammenschanspark 3, bestaat dit jaar vijftien jaar. Dit jubileum wordt onder meer gevierd met een reünie voor oud-leerlingen en oud-leerkrachten. Deze bijeenkomst wordt donderdagavond 13 oktober van acht tot elf uur gehouden. De school heette tot 1977 Noordeinde SG, maar met de ingebruikname van het nieuwe schoolgebouw werd de naam veranderd in Nieuwe Vaart. Nieuwe Vaart (2) In 1968, met de invoering van de Mammoetwet, startte de school met het Lager Economisch en Administratief onder wijs in enkele oude gebouwen in de binnenstad. De school telde toen zo'n driehonderd leerlingen. Dat aantal is inmid dels gegroeid tot duizend. Anderhalf jaar geleden werd de Nieuwe Vaart door een fusie uitgebreid met een LHNO (huishoud en nijverheidsonderwijs) afdeling. De leerlingen volgen nu eerst twee brtugklasjaren voor het LEAO of het LHNO. Matilo Clubhuis Matilo organiseert op donderdag 13 oktober een thema-achtend voor vrouwen over 'vrouwen en de gezondheidszorg'. Er wordt een film gedraaid over on dermeer het gebruik van medicijnen en ervaringen van vrouwen in het ziekenhuis. De bijeenkomst begint om half tien. De kosten bedragen een gulden vijftig. Bison In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat wordt zondagmiddag 16 oktober om drie uur de film 'Age of the Buffalo' gedraaid. Deze veertien minuten durende film geeft een beeld van de ondergang van de Amerikaan se bison. CDA EN WD ZUN FEL TEGEN LEIDEN Het lijkt niet waarschijnlijk dat een „kern wapenmotie" van de drie klei ne linkse partijen wordt aan genomen. CDA en VVD zijn fel tegenstander van de motie, D'66 wil maar een klein ge deelte van de motie aannemen en de PvdA wil het voorstel van klein-links veranderen en met een flink aantal amende menten uitbreiden. Over één ding zijn alle partijen het wel eens. Men is bereid zijn ver ontrusting uit te spreken over de bewapeningswedloop. Dit bleek gisteravond tijdens een gecombineerde vergadering van de raadscommissies alge mene en bestuurlijke aangele genheden en ruimtelijke orde ning. PPR, PSP en CPN stellen in hun motie, dat plaatsing van atoomwapens op Leids grond gebied met alle wettelijk be schikbare middelen moet wor den tegengegaan. Tevens wil men dat de Leidse gemeente raad zijn verontrusting uit spreekt over de bewapenings wedloop. Ook moet de raad de Leidse bevolking oproepen om mee te doen aan de vredesde monstratie die 29 oktober wordt gehouden. Tevens moe ten verschillende instanties (ministeries van defensie, bin nenlandse en buitenlandse za ken en de Tweede Kamer) op de hoogte worden gebracht van de motie. De motie is ge plaatst op de agenda van de raadsvergadering van maan dag 24 oktober. CPN, PSP en PPR zijn van mening dat een dergelijke uitspraak van de ge meenteraad kan dienen als „signaalfunctie" in de strijd te gen kernwapens. Wethouder C. Waal (PvdA) noemde de eerste stelling van de motie achterhaald. „Het is bekend dat de nieuwe kruisra ketten in Woensdrecht wor den geplaatst. Het is beter dat de Leidse raad zich solidair verklaart met Woensdrecht." PvdA-fractieleidster M. van ,der Molen stelde voor om de motie ook naar Woensdrecht, de gemeenteraden van de zus- tergemeenten Krefeld en Ox ford en Amerikaanse universi teitssteden te sturen. De heer R. Eikerbout (PvdA) was het niet eens met de in de motie geponeerde stelling, dat de Leidse gemeenteraad de be volking moet oproepen mee te doen aan de landelijke demon stratie op 29 oktober. De heer N. Geelkerken (CDA) voelde niets voor de motie. „Wij hebben daar geen enkele behoefte aan. Een discussie over kernwapens hoort in de Tweede Kamer en niet in de Leidse gemeenteraad thuis. Bordjes met 'Leiden Kernwa- penvrije gemeente' hebben geen zin. Dat is illusie-poli tiek." Geelkerken zei dat het CDA wel bereid is zijn veront rusting uit te spreken over de bewapeningswedloop. De VVD sloot zich daarbij aan. De heer G. Bakker zei namens deze partij dat de gemeente raad geen uitspraken moet doen over de landelijke poli tiek. „Deze motie heeft geen zin, een adhesie-betuiging aan Woensdrecht ook niet." De VVD is wel bereid om haar verontrusting over de bewape ningswedloop uit te sprekep. Mevrouw M van der Ham (D'66) zei dat de plaatsing van kruisraketten voor Leiden niet aan de orde is. D'66 is wel be reid een adhesie-betuiging aan Woensdrecht te sturen. Het aanschrijven van Amerikaan se universiteitssteden noemde zij een aardige gedachte. CDA en PvdA verweten de verdediger van de motie, heer R. van- Lint (PPR), dat hij de raad over een motie wilde la ten stemmen zonder dat daar uitvoerig over wordt gediscus sieerd. „Als je een uitspraak wilt over vrede, dan zul je er ook uitgebreid over moeten praten," merkte Eikerbout op. Van Lint toonde zich niet en thousiast over het voorstel van de PvdA om de bepaling, dat Leiden zich tegen kernwapens op haar gebied moet uitspre ken, te schrappen. Dat deed Van der Molen opmefken dat het moeilijk voor haar wordt om in haar fractie voldoende steun voor de motie te krijgen. LEIDEN De universiteits raad is niet van plan om alle betrokkenen bij de universiteit op te roepen om op 29 oktober tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens te gaan demon streren in Den Haag. Een dergelijk voorstel van de Leidse Studenten Bond werd gisteravond met een krappe ipeerderheid in de raad ver worpen. De meerderheid vond dat met mogelijke plaatsing van kernraketten geen uni versitair belang gemoeid was. Twee jaar geleden werd nog wel een oproep gedaan om in Amsterdam tegen te kernwa pens te gaan demonstreren. De oproep was gevat in een tekst waarin het college van bestuur onder meer werd gevraagd er bij de faculteiten en vakgroe pen op aan te diingen door middel van onderzoek en on derwijs aan de universiteit af schaffing van in het bijzonder de kernwapens te bevorderen. Hoewel het college te kennen had gegeven deze motie uit te zullen voeren, kon zij gisteren niet meedelen of dat ook was gebeurd. „Ik weet dat we hem uitgevoerd hebben maar hoe kan ik niet zeggen", ^ldus prof. A. Kassenaar.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3