CDA en WD houden vast aan korting met 3,5 pet Tokkelaars BON Acties PTT'ers breiden zich uit Melk goedkoper, maar yoghurt en vla duurder Ju W ONDANKS ACTIES VAKBONDEN Verdachte in PTV- zaak vrijgesproken Vervoersbond CNV grendelt Binnenhof af met bussen Schadereparatiesaan alle merken £ekUe 6omcwvt Dinsdag 11 oktober 1983,75e jaargang no. 22703 Uitgave Weslerpers, behorende lot Sijlholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 BankiAmro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 11 Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes 10,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f Tekenfilms Niels Holgersson op Ned. I om 19.00 uur. Om 21.20 uur „Achter het nieuws" met kernraketten en algemene beschouwingen. Op Ned. II om 20.50 uur portret van Daniël Wayenberg en om 23.30 uur „Oh brave new world" vanuit Mickery. Op België 2 om 20.15 uur speelfilm „De kinderen uit nr. 67". HET WEER In de nacht opklaringen en een minimumtemperatuur van 7 graden. In de loop van de ochtend toenemende bewol king gevolgd door regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 15 graden. Matige tot krachtige zuidwestenwind. Zon op: 06.58; onder: 17.54; hoog water Sche- veningen: 6.25 en 18.38; laag water: 2.01 en 14.18. Westelijke nood OSKOU De Sowiet-Unie heeft Moskou een telefonische hulp lost voor mensen die met geeste- :e problemen kampen. Volgens avondblad Izvestia is gebleken de inwoners van de hoofdstad i grote behoefte hebben aan psy- )logische raad via de telefoon. De respondent van het Amerikaanse 23Mrshureau UPI in Moskou heeft telefoonnummer eens gedraaid, dat hij een half uur lang de inge- j ektoon had gekregen meldde een rmoeid klinkende mannenstem h. ..Ik heb een probleem", zei de •slaggever. „Nou, ik stel voor dat een kalmerend middel inneemt morgen terugbelt", aldus het ad- 'S van de hulpverlener, die daar- de verbinding verbrak. Uitgemodderd Deze moeizaam ogende figuur, luisterend naar de Nederlandse naam Paul van Raalte, heeft niet deelgenomen aan een kampioenschap taartwerpen, maar aan een wedstrijd „modder- rijden" op een soppig stuk land bij Allegan in de Amerikaanse staat Michigan, samen met ruim honderd andere liefhebbers in evenzo veel verschillende voer tuigen. Van Raalte bleef na een tijdje doormod deren steken en wacht nu op een tractor, die hem uit de prut haalt. Beheerder Solzjenitsyn- fonds zwaar mishandeld in Sovjet-Unie NEW YORK De beheerder van een geheim fonds voor de gezinnen van Russische politieke gevangenen heeft in een gevangenis in Moskou bij onder vragingen een schedelbasisfractuur op gelopen. Dat heeft de vrouw van Alexander Solzjenitsyn gezegd. De be heerder van het fonds dat geld krijgt uit de verkoop van de boeken van Solz jenitsyn, Sergei Khodorovich, werd op 30 september op de ziekenafdeling van een gevangenis aangetroffen, aldus Na- talya Solzjenitsyn die zei dit rechts- streeks vernomen te hebben van een zegsman in Moskou. Khdorovich werd op 7 april gearresteerd en kreeg onder meer achttien dagen geen voedsel. Psychiatrische patiënt mag eigen dossier inzien DEN HAAG Patiënten die onvrijwillig worden opgenomen in psychiatrische in richtingen zullen het recht krijgen hun dos sier in te zien en de gegevens daarin zono dig te laten verbeteren. Dit heeft staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezondheid gisteren in de Twee de Kamer laten weten bij de behandeling van de Wet Bijzondere Opneming Psychia trische Ziekenhuizen (BOPZ). Dit wetsont werp moet de oude Krankzinnigenwet gaan vervangen. Met het inzage- en correc tierecht loopt de staatssecretaris vooruit op een toekomstige regeling voor patiënten rechten. De geneeskundige verklaring, die nodig is bij spoedopneming van een patiënt, zal aan het patiëntendossier worden toege voegd. Politieke quiz bij de VVD DEN HAAG De VVD brengt morgenavond een eigen kwis op de buis. Vlak voor de voetbalwedstrijd Nederland-Ierland zullen de libera len de hun toegemeten zendtijd dit keer niet vullen met een politiek praatje, maar gebruiken voor een kwis die gepresenteerd wordt door Kick („Ja Natuurlijk") Stockhuy- zen. De liberalen kiezen voor een kwis om hun eigen denkbeelden op een aantrekkelijker manier over te brengen. Er worden ook prijzen uit gereikt. Stockhuyzen is naast kwis- master lid van de VDD-fractie in de gemeenteraad van Voorburg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks het mas sale verzet waarmee de vakbonden dreigen, houden CDA en VVD vast aan de verlaging per 1 januari met 3,5 procent van de inkomens van ambtenaren, trendvolgers en uitke ringstrekkers. „De klap voor de ambtenaren is veel minder drama tisch dan velen denken", stelde CDA-leider De Vries vanmiddag tijdens de eerste ronde van het de bat in de Tweede Kamer over de kabinetsplannen voor 1984. Vol gens hem zullen de netto-salarissen van ambtenaren met een inkomen tot 70.000 gulden er maximaal per maand maar met 15 gulden naar beneden gaan. CDA en VVD willen wel, evenals de PvdA, dat het kabinet spoedig om de tafel gaat zitten met de vak beweging om te praten over alter natieven, met name de tegenbegro- ting van de FNV. (Het kabinet heeft al een gesprek aangevraagd met de Stichting van de Arbeid op 18 oktober). Maar daarbij moet wel tevoren duidelijk zijn dat er aan de hoofdlijnen van het regeringsbeleid niet kan worden getornd. Volgens De Vries en Nijpels is het onver mijdelijk dat er nu fors bezuinigd wordt op de collectieve sector. Bij het CDA wijst men erop dat nu twee derden van alle inkomens be taald worden door of via de over heid. Bovendien is het zo dat die 3,5 procent een bruto bezuiniging is; netto vallen de gevraagde offers vermoedelijk veel geringer uit. Het CDA wil graag dat het kabinet de nu voorhanden zijnde koopkracht plaatjes omrekent van bruto naar netto, zodat ieder kan zien waar het nu eigenlijk over gaat. Mocht er dan nog sprake zijn van onevenredige offers, dan heeft de vakbeweging de mogelijkheid de zaak recht te trekken door de werknemers in de particuliere sec tor meer te laten inleveren dan nu het geval is. De Vries deed een „klemmend beroep" op de vakbon den (en werkgevers) om ook in om gekeerde richting solidair te willen zijn. De bonden zouden bijvoor beeld vrijwillig kunnen besluiten de vakantietoeslag in de marksec tor volgend jaar wederom te beper ken, zoals voor de ambtenaren ge- Peinzende gezichten en gesloten monden achter de regeringstafel terwijl de Kamer het woord voert over de regeringsplannen. Morgen geeft de regering antwoord. Van links naar rechts: Van Aardenne, Lubbers en Ruding. Foto: Milan Konvalinka beurt. Ook zouden zij ermee kun nen instemmen dat sommige socia le premies minder worden ver laagd dan nu de bedoeling is. Alleen op die manier zou er geld beschikbaar kunnen komen voor een extra stimulering van de eco nomie door de regering. CDA en VVD zijn het met het kabinet eens dat het nu al reusachtige financiële tekort van de overheid niet, zoals door de FNV en PvdA bepleit, voor dit doel nog eens verder mag wor den vergroot. Ook zou er zo alvast geld kunnen worden gevonden, waarmee de extra verlaging van ww, wwv en wao, die voorzien is voor 1 juli, kan worden voorko men. Het CDA, dat zich in deze ge steund weet door de linkse opposi tie, zet grote vraagtekens bij deze plannen van de regering. De christen-democraten zien wel de noodzaak om het bedrag (1180 miljoen op jaarbasis), dat gemoeid is met de extra verlaging, te bespa ren. Zij menen dat het onder de huidige omstandigheden verant woord is een einde te maken aan het teruggeven van de aow-premie die door gehuwde werkende vrou wen wordt betaald. Bovendien is het de bedoeling deze vrouwen en zelfstandig recht te geven op aow. Het beëindigen van de restitutie le vert per jaar vijfhonderd miljoen gulden op. Pagina 9 Schoolgeldplan maakt geen kans; PvdA-alterna- tief kiest voor minder bezuini gen HAAG De stipt- oep idsacties van PTT-amb- G« naren tegen de voorge- «le'imen korting van 3,5 ^ocent op de salarissen •ent o ambtenaren en trend- aan Igers zullen zich de ko- w« ende dagen uitbreiden gevolg van de grote detiebereidheid van het >rgc PT-personeel, zo ver- sali achten de bonden Abva- -detibo, CFO en AC. Giste- n werd volgens de bon- j jjj n op ongeveer honderd je jftig kantoren actie ge- 2- ,erd- rsei 100 2-(aar schatting van de bon- Dble -n zullen uiterlijk donder- g personeelsleden op 800 pintoren deelnemen aan de ties. Ook vanuit andere ctoren van de PTT kregen bonden signalen dat het rsoneel actie wil voeren: bestelling, het vervoer en lecommunicatie willen be en of ze administratief egj innen deelnemen aan de den Ptheidsacties. tre ndat maandag traditioneel n b n vrij rustige dag is voor n e postkantoren, waren er rdt ergens lange rijen wachten- ;n te zien voor de loketten, andaag wordt meer drukte, punerwacht. Met name de uit- cho ifte van een nieuwe zegel wol an zeventig cent zou tien- n# uizenden filatelisten naar P°st^antoren trekken, rjv'ok elders beginnen acties LStn de salariskortingen op Jng te komen. In Breda cdt gistermiddag de meer derheid van de gemeente ambtenaren het werk ander half tot twee uur stilgelegd. Personeel van het gemeente lijk vervoerbedrijf en de brandweer blokkeerde tijde lijk een plein midden in de stad. B en w had tevoren la ten weten dat ambtenaren die hun werk neer zouden leggen die tijd zullen moeten inhalen. De Vervoersbond FNV heeft aangekondigd met stiptheid sacties bij de spoorwegen te beginnen wanneer het over leg op 2 november tussen de bonden en het kabinet niets oplevert. De stiptheidsacties, die vertragingen van een half uur op kunnen leveren, zijn de voorloper van meer daagse stakingen die in de week van 10 november van start gaan, aldus een woord voerder. Het personeel bij de provin ciale stoombootdiensten in Zeeland heeft gisteravond besloten volgende week woensdag en donderdag stiptheidsacties te beginnen. Dit kan lange wachttijden tot gevolg hebben voor het ver keer dat van de veerponten gebruik maakt. De vereniging voor hogere politie-ambtenaren heeft in een brief haar leden opge roepen model- en stiptheid sacties te ondersteunen, mits deze geen gevaren voor de samenleving opleveren en mits de openbare orde niet ernstig wordt verstoord. Bij de vereniging zijn ongeveer 85 procent van alle politie officieren in Nederland aan gesloten. Rolls Royce in de klemmen De Londense parkeerwachters kunnen in ieder geval niet be schuldigd worden van klassejustitie. Ook een Rolls Royce werd in een wielklem gezet, nadat de eigenaar van deze dure auto het parkeerverbod in de Old Brompton Road had overtreden. LEIDEN/DEN HAAG De 40-jarige Leidenaar J.P. is van morgen in hoger beroep vrijgesproken. P zou volgens de dag vaarding betrokken zijn geweest bij een illegale televisie-uitzen ding van de PTV. Het gerechtshof achtte onder meer niet bewe zen, dat P. de eigenaar van de zender was en dat hij daarmee mede verantwoordelijk voor de illegale uitzending van een por nofilm was. P. werd in de nacht van 8 op 9 mei 1981 in Zoeterwoude bij een in werking zijnde zender door de Radio Controle Dienst en de politie betrapt. Via deze zender ging een signaal naar de mast in Oegstgeest. P. heeft zijn betrokkenheid bij de PTV-uitzending altijd ontkend. Hij zou alleen maar videobanden aan de PTV. hebben geleverd. De 33-jarige Leidenaar P.T., die ook bij de zen der werd aangehouden heeft verklaard, dat P. wél eigenaar van de zender was. P. was door de rechtbank tot één maand gevan genisstraf en twee maanden voorwaardelijk veroordeeld. De procureur-generaal had bevestiging van dit vonnis geëist. KRAKERS IN KRAAG GEVAT LEIDEN De Leidse politie heeft gisternacht twee Leidenaars van 24 jaar in de kraag gevat die een poging deden om een wo ning aan de Stationsweg 27 te kraken. Net toen de jongens de deur met geweld hadden geforceerd, kon de politie ze aanhou den. Vannacht werd een tweede poging ondernomen door zes „collega-krakers". Zij hadden net hun eerste schreden in het pand gezet, toen zij de hand van de Hermandad op de schoudérs voelden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De lange rij bussen die het Spui en de andere wegen rond de parlementsge bouwen vanmorgen blokkeerde. Inzet: CNV-voorzitter Harm van der Meu- len spreekt de ac tievoerende chauf feurs toe. Foto: Milan Konva linka DEN HAAG Leden van de Vervoersbond CNV hebben vanmorgen met ongeveer zestig bus sen het Binnenhof in Den Haag omsingeld en ge blokkeerd. De karavaan trok in een lange optocht van het Malieveld naar het centrum van de stad. Het CNV wilde met deze actie „de grote muur" tus sen parlement en regering enerzijds en de werkne mers anderzijds symboli seren. De blokkade duur de tot elf uur vanmorgen, waarna de bussen ter af sluiting nog een rit rond de parlementsgebouwen maakten. Het CNV protesteerde met deze demonstratie tegen de korting op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers van 3,5 procent. De vervoers bond wilde met de actie berei ken dat het parlement, dat vanmorgen is begonnen met de begrotingsbehandeling, de salariskorting niet vast zou leggen. Volgens de bond dient de Tweede Kamer te wachten op het resultaat van de ge sprekken over de korting tus sen de bonden en de regering. De actievoerders werden toe gesproken door CNV-voorzit ter Harm van der Meulen en de voorzitter van de Vervoers bond CNV, Cor Groenedijk. De laatste verkondigde onder meer dat als het parlement toch besluit de 3,5 procent kor ting te laten doorgaan, dit het definitieve faillissement van de politiek en het dichtslaan van elk overleg betekent. „De mensen zullen dan niet meer geloven dat ze op het Binnen hof echt het beste voor hebben met de burgers. Het is een zaak van alle Nederlanders en niet alleen van degenen die het gemakkelijkst door de overheid gepakt kunnen wor den, zoals ambtenaren, trend volgers en mensen die een uit kering hebben", aldus Groene dijk. RIJSWIJK Met ingang van volgende week dinsdag :gaan de melkprijzen drie tot zeven cent per liter om- 'laag, afhankelijk van de verpakking. De prijzen van een aantal andere zuivelprodukten zoals yoghurt en vla gaan ter compensatie met twee tot vier cent per li ter omhoog. Het Produktschap voor Zuivel heeft gisteravond besloten tot de verlaging van de minimumprijzen om de rust op de melkmarkt te herstellen. Ter stimulering van het melkverbruik werd de bo demprijs voor melk onlangs al tijdelijk met drie cent per liter verlaagd. De producenten, de melkveehouders, gaan er door de nieuwe maatregel een halve cent per kilogram melk op achter uit. Voor de veehouders in het Westen zal dit iets hoger uitval len. Die onrust aan het melkfront ontstond met de actie van de Konmar die in Den Haag en regio ging stunten met goedkopere Belgische melk, die een lagere kostprijs heeft. Dit leidde een week geleden tot tegenacties. ADVERTENTIE Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 Europa telt twintig miljoen tokkelaars. Vijfennegentig procent daarvan tokkelt volgens bepaalde deskundigen niet zoals het eigenlijk hoort. Daar moet, vinden ze, in Europees verband verandering in komen en dat lijkt een hele klus. Dat tokkelen gaat via bakkies en die zijn de oorzaak van alle kwaad. Dat kwaad uit zich door storingen op radio en televisie en de apparatuur van die tokkelaars de 27mc- gebruikers dus wordt daarvan als oorzaak te storen, want de leidende figuren van Europa liggen er nog niet van wakker. Het beste is dus gewoon ongestoord de bant te blijven lezen, zeker als een of ander bakkie uw radio of tv dwars zit. En wat kunt u dan beter doen dan de Leidse Courant ter hand nemen? i De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Adres: Postcode P Teleloon: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. r$*£eicbeSoutmit

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1