g'arkinson-zaak zet domper op partijcongres Conservatieven EG staakt dalingen aan boeren Nobelprijs voor verhuizende' genen LUNS' AFTREDEN LIJKT AANSTAANDE Gevangenisstraf voor bezetters Poolse ambassade Ontmoeting Genscher- Gromyko in Wenen JITENLAND GeidóaQowuvnt DINSDAG 11 OKTOBER 1983 PAGINA 11 6 lokkade Westduitse Hnt^uffeurs voortgezet 21- fJLO Westduitse vrachtwagen- Lffeurs hebben vanochtend hun jren begonnen gedeeltelijke blok- e van de grenspost op de snelweg jenlo voortgezet. Verkeer richting Irland is volgens de rijkspolitie tel onmogelijk. r^htf0 Personenaulo's kunnen met en T vertraging doorrijden. Verkeer •gavJing West-Duitsland ondervindt 39. j hinder. Ook grensposten elders fcVest-Duitsland worden geblok- q—rjd. De Westduitse chauffeurs, die C Klimeer ^an ac^lt uur Per 6 ac^" Snfet stuur zitten- willen met de betere arbeidsvoorwaarden Iraakse president kondigt offensief tegen Iran aan BEIROET Een dag na de officieel nog steeds niet bevestigde levering van vijf Franse gevechtsvliegtuigen van het type Super-Etendard aan Irak heeft de presi dent van dit land, Hoessein, gisteren het laatste en beslissende" offertsief tegen Iran aangekondigd. Volgens het Iraakse persbureau INA heeft Hoessein gezegd, dat de overwinning van Irak voor de deur staat en dat de Iraanse vijand „een definitieve nederlaag zal wor den toegebracht". Iran heeft al diverse malen gedreigd de Straat van Hormoez af te sluiten, als Irak de Franse toestellen in zet ten Iraanse doelen. Argentijns militair vliegtuig neergestort: Veertien doden CORDOBA Twaalf leden van de Ar gentijnse luchtmacht, onder wie de com mandant van de luchtmachtoperaties tij dens de Falkland-oorlog, generaal Plessl, hebben het leven verloren toen een tweemotorig vliegtuig kort na de start neerstortte. Ook twee vrouwen die aan boord waren zouden om het leven zijn gekomen. Dit heeft het nieuwsagent schap „Noticias Argentinas" gisteren ge meld. De luchtmacht wilde het aantal doden niet bevestigen. Het tweemotorige toestel stortte neer op enkele honderden meters van de militaire luchtvaart aca demie in Cordoba. Westduitse vredesactivisten willen ontmanteling SS-20 BONN Vooraanstaande leden van de Westduitse anti-raket- tenbeweging hebben gisteren de Russische president Joeri An dropov opgeroepen „onmiddellijk" een begin te maken met de ontmanteling van kernraketten van het type SS-20. Een dergelijke maatregel zou „een duidelijk teken zijn" van de bereidheid van het Kremlin om te ontwapenen, aldus de brief. De Sovjet-Unie zou moeten doorgaan met het ontmantelen van raketten tot tenminste 15 november, de datum waarop de huidi ge ronde in de Russisch-Amerikaanse besprekingen in Geneve volgens plan zouden moeten worden beëindigd. In ruil voor de Russische maatregel zou de NAVO moeten getuigen van haar bereidheid om plannen te schrappen voor de stationering van de 572 nieuwe kernraketten. Ondertekenaars van het schrijven zijn onder andere Jo Leinen van de federale bond van milieu-initia tieven en andere vertegenwoordigers van de vredesbeweging. Arafat-getrouwen slaags met rebellen in Damascus DAMASCUS In de Syrische hoofdstad Damascus zijn gis teravond gevechten uitgebroken tussen voor- en tegenstan ders van PLO-leider Jasser Arafat. Volgens onofficiële be richten zou de strijd in de loop van ochtend zijn geluwd. Inwoners van Damascus hebben gezegd, dat Syrische veilig heidstroepen de twee wijken waar de strijd uitbrak hebben afgegrendeld en alle toegangswegen hebben versperd. Maar Syriërs zouden zich verder afzijdig hebben gehouden. Het is voor het eerst dat voor- en tegenstanders van Arafat in de straten van Damascus slaags raken. Volgens het Palestijnse persbureau WAFA in Tunis hebben Syrische veiligheids agenten afgelopen vrijdag samen met opstandige Fatah-le- den het WAFA-kantoor en alle andere culturele en informa tiekantoren van de PLO in Damascus bestormd. De aanval lers arresteerde alle redacteuren, aldus WAFA. 036.' esp ■IJLDEN Onder de duw van het grote bhandaal-Parkinson ,p bt vandaag in de 1 fdengelse badplaats ikpool het jaarlijks jres van de Britse con- QpBtieve regeringspartij, ^tjjmoest een triomfante- 1 bijeenkomst worden, rin de partijgenoten premier Margaret hun grote nieu- verkiezingsoverwin- van afgelopen juni en vieren. de affaire-Parkinson be- toch minstens een deel ie pret. Hoe tolerant de in Blackpool verzamelde Conservatieven zich ook mo gen tonen, hun gewezen partij voorzitter heeft premier That cher en hemzelf lelijk in op spraak gebracht. Zo lang Cecil Parkinson als minister van Handel en Industrie in That chers regering zit, kan de pre mier haar twee meest gelief koosde thema's, de oude, Vic toriaanse waarden en de solide aard van het traditionele ge zin, niet meer behandelen zon der dat er toehoorders in hoongelach losbarsten. Een ministerieel ontslag aan de vooravond van het grote partijcongres zou echter al te gek zijn. Premier Thatcher en haar adviseurs hebben dan ook besloten, dat Parkinson voorlopig aan moet blijven. Communiqué's van Downing Street 10, de ambtswoning van premier Thatcher, en verkla ringen van John Selwyn De omstreden minister Ce cil Parkinson Gummer (43), Parkinsons op volger als partijvoorzitter, be vestigen dit. Hoewel Gummer als lid van de synode van de Anglicaanse Kerk niet de man is om over spel goed te praten, zei hij gis teren toch, dat er geen reden was om Parkinson zijn ontslag te laten nemen. Gummer had lang geaarzeld om zich uit te spreken over de affaire waar aan hij zijn baan als nieuwe partijvoorzitter dankt. Dow ning Street 10 moest hem ken nelijk een por in de rug geven om hem dit te doen zeggen. Gummer kondigde ook aan, dat Cecil Parkinson in ieder geval donderdag als minister van Handel en Industrie het woord zal nemen op het partij congres. Op de agenda staat, dat hij dan gehuldigd zal wor den voor zijn werk als strateeg van de conservatieve verkie zingscampagne, die geleid heeft tot de massale overwin ning van afgelopen juni. „Par kinson is een prima minister", zei Gummer gisteren. „Ik ben er zeker van, dat hij langdurig toegejuicht zal worden". Voor hij deze verklaringen aflegde, hadden de conservatieve par tijmanagers premier Thatcher op de hoogte gebracht van de uitslag van hun persoonlijke steekproeven onder Tory's van alle rangen en standen. Teleurstelling Hieruit zou gebleken zijn, dat de conservatieven het nog niet direct wensen, dat Cecil Par kinson zijn ontslag neemt. Maar hoewel hij dus voorlopig minister blijft, plaatst de affai re-Parkinson toch een domper op het triomfantelijke aspect van het politieke feest in Blackpool, dat vrijdag besloten wordt met een toespraak door partijleidster Thatcher. Premier Thatcher bij aankomst op het vandaag begon nen congres in Blackpool. De Britse conservatieven heb ben evenwel nog andere rede nen om hun congres enigszins in mineur te spelen. Zij zijn verre van eensgezind wat de door hun regering afgekondig de drastische besparingen op de gezondheidszorg betreft. Het herstel van de orde door de politie, die volgens de meeste conservatieven lang niet streng genoeg optreedt, is een ander discussiepunt. Ook de gemeentelijke hervor mingspolitiek van de regering en haar uitgebreide privatise ringsplannen lokken scherpe reacties uit. Vooral in de Britse telefonie wordt tegen die plan nen vinnig geageerd. Onder tussen wordt premier That cher niet langer alleen door buitenstaanders bekritiseerd. Ook in de rangen van haar ei gen partij stijgen stemmen op, die haar bepaalde verwijten toeslingeren. Onder meer wordt gezegd, dat ze veel te oorlogszuchtig gestemd is ten aanzien van de Sovjets en dat ze kennelijk nog in de tijd van de Falkland-oorlog leeft. Som mige conservatieve politici zijn ook bang, dat Thatchers com plete gebrek aan meeleven met de vier miljoen werklozen de partij nog veel kwaad zal doen. efma stelt piderzoek in 0(pr bomaanslag GOO De Birmaanse ring heeft gisteren een nissie ingesteld, die een zoek moet instellen naar lomaanslag van zondag jij 19 mensen, onder wie Zuidkoreaanse ministers, N|n| van de minister van bin- indse en religieuze zaken, aal Min Gaung. Tot nog eeft niemand zich verant- delijk gesteld voor de ag op het mausoleum de martelaren, ongeveer kilometer van het cen- van Rangoon. Elf Zuid- anse gewonden zijn gis- aan boord van een spe- vliegtuig naar Seoul ibracht. Va el Zuidkoreaanse jour- :L(]t, die gewond raakte ns de bomaanslag in p|-ia, wordt hier naar het {tuig geleid dat hem nl later met andere ge ilen naar Seoul zou oen. WENEN De Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Gen- scher zal het komende weekeinde in Wenen een ontmoeting hebben met zijn Russische collega Gromyko. De Westduitse regering noemt de ontmoeting een „constru- cieve stap die zich richt tegen de paniekzaaiereij van vele krachten in het westen, maar ook in het oosten. De ontmoe ting moet gezien worden als „blijk van de bereidwilligheid tot dialoog en vrede van de Bondsrepubliek in een kritie ke fase van de oost-west-poli- tiek, aldus de Westduitse mi nister Mertens. De ontmoeting tussen Gen- scher en Gromyko zou oor spronkelijk in New York plaats hebben, waar de Alge mene Vergadering van de VN beraadslaagt, maar ging niet door toen Gromyko zijn reis afgelastte. (Van onze correspondent Fred Hoogezand) LAUSANNE Florian Kruszyk, de 43-jarige aan voerder van het overval- commando dat vorig jaar september de Poolse am bassade in Bern bezette, is gisteren door het Zwitsers hooggerechtshof veroor deeld tot 6 jaar gevange nisstraf. Kruszyks oudste medeplichtige kreeg 3 jaar, terwijl de twee overi gen ieder 2,5 jaar gevan genis kregen. Daarmee is een eind gekomen aan het proces dat een week heeft geduurd, waarin de von nissen maar weinig afweken van de eisen van het openbaar ministerie. De bezetters hadden in zover re geluk dat de nieuwe Zwit serse wet die het nemen van gijzelaars streng strafbaar stelt, op het moment van hun daad nog net niet van kracht was. Zij werden dus nog op grond van een mildere wetgeving be recht. Na de overval vorig jaar op het ambassadegebouw wer den 14 personen gegijzeld. De Zwitserse crisisstaf wist door onderhandelingen een aantal gijzelaars vrij te krijgen, doch moest tenslotte besluiten de ambassade door de politie te laten bestormen. Daarbij vie len geen slachtoffers. Tijdens de actie had Kruszyk, die zich kolonel van het Poolse „Bin nenlandse Opstandelingenle- ger" noemt, de Zwitserse poli tie geheime documenten uit de ambassade overhandigd. Vol gens de Zwitserse autoriteiten bevatten de documenten gede tailleerde informatie over Poolse spionage activiteiten in Zwitserland. Israëlische munt met 23 procent gekelderd TEL AVIV De rege- ring-Shamir, die gister avond met 60 tegen 53 stemmen het vertrouwen van het parlement kreeg, heeft de Israëlische munt eenheid met 23 procent gedevalueerd. Tevens is een pakket scherpe bezui nigingsmaatregelen afge kondigd ter bestrijding van de economische crisis in Israël. De grote waardevermindering van de Israëlische munt, de shekel, werd vanochtend vroeg bekendgemaakt, nadat de regering-Shamir de gehele nacht in een marathonzitting: bijeen was geweest. Naast de devaluatie van de shekel be sloot het kabinet, dat een copie is van de regering-Begin, tot drastische kortingen op de overheidssubsidies op de eerste- levensbehoeften. De Israëliërs zullen nu voor deze behoeften 40 tot 50 procent meer moeten betalen. Het vertrouwen van de Israë lische burgers in de economie van hun land was de laatste tijd vrijwel geheel verloren ge gaan. Vorige week ontstond er een run op de banken, waar de - kleine spaarders hun tegoeden lieten omzetten in dollars. De grote vraag is of de afgekon digde maatregelen de gewenst resultaten zullen opleveren. Oppositieleider Peres zei giste ren in de Knesseth, dat de re gering-Shamir „is gebouwd op illusies". Hij drong aan op on middellijke verkiezingen. „Al leen het volk kan de weg kie zen om te worden behoed voor de politieke, militaire en eco nomische crisis",aldus Peres. Fransen vast op vliegveld Tripoli TRIPOLI/PARIJS Libië heeft een groep van 37 Fran sen belet het land te verlaten. De maatregel valt samen met de bekendmaking van de ar restatie in Parijs van de Libiër Said Mohamed Abdallah.Te- gen Abdallah is in opdracht van de Italiaanse justitie een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd, omdat hij ver dacht wordt van terroristische activiteit. De arrestatie is in Tripoli hoog opgenomen. Waarnemers mer ken op dat deze zaak de toch al gespannen verhouding tus sen Libië en Frankrijk kan opvoeren tot een crisis. FINANCIËLE CRISIS GEMEENSCHAP STEEDS NIJPENDER ENE Het gaat fi- |eel uiterst slecht met Iropese geemenschap. wordt gedemon- door het feit dat Europese landbouw- piassaris, de Deen Dalsager, gisteren en heeft het betalen [allerlei premies aan teren tot volgend jaar J stellen. lat om premies die in de [van tevoren worden uit- Samen omvatten ze idrag van meer dan een gulden. Dalsager zei i in Athene dat hij dat geld niet kan missen omdat hij anders in het nauw komt met betalingen die hij verplicht is te doen. Het nieuws over het staken van deze betalingen werd pas bekend na afloop van het uitgebreide Europese overleg over de landbouwpro blemen. Tijdens dat overleg van de ministers van land bouw was de Europese melk- sector het belangrijkste onder werp. De Nederlandse minis ter Braks vindt dat de Europe se overproduktie aan melk het best bestreden kan worden met een prijsverlaging. Maar om werkelijk effect te sorteren zou het om zo'n enorme prijs verlaging twaalf a twintig procent) dat dit geen haalbare zaak kan zijn. Braks heeft daarom een .superheffing voorgesteld op melkleveran- ties. Die zou dan tijdelijk moe ten zijn en geheven worden op melk die boven de produktie van dit jaar uitkomt. Er is in derdaad een kans dat deze su perheffing doorgaat bij gebrek aan andere geloofwaardige voorstellen. Behalve de ministers van landbouw vergaderen in Athe ne nog andere ministers van de EG om uit de grote finan ciële problemen te komen. Op de komende top van leiders van de EG moeten eindelijk knopen worden doorgehakt wil men een bankroet van de Gemeenschap voorkomen. Een lachende Mevrouw McClintock met een maïskolf in haar hand, die de grondslag vormde voor het be kroonde werk STOCKHOM De No belprijs voor geneeskun de is, zoals gisteren reeds in een deel van onze edi ties werd gemeld, dit jaar toegekend aan de Ameri kaanse Barbara McClin tock voor haar funda mentele erfelijkheidson- derzoek. De nu 81-jarige mevrouw McClintock ontdekte ruim dertig jaar geleden, dat erfelijke ei genschappen (genen) niet in een onveranderlijke volgorde op chromoso men in de celkern vast liggen. Zij ontdekte dat er genen zijn, die van de ene naar de andere plek kunnen „verhui zen". Onder invloed van zul ke verhuizingen kunnen zul ke genen actiever of passie ver worden. McClintock deed haar ontdekking indertijd tij dens de bestu dering van er felijke verkleuringen van maiskorrels. Het idee van de „springende genen" was in die tijd zo revolutionair, dat zij bij gezaghebbende genetici nauwelijks een voet aan de grond kreeg. Het Nobelcomi- té vergeleek in de motivering haar eenzame arbeid met die van Mendel, die een eeuw eerder de wetten van de er felijkheid ontdekte. rENHEER Carrington en Tindemans voor opvolging genoemd (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Volgens NAVO- -bronnen heeft secretaris-ge neraal, Josef Luns, de regerin gen van de lidstaten eind vori ge week laten weten, dat zijn opvolging een agendapunt moet zijn op de komende ver gadering van het bondgenoot schap in december. Mr. Luns zou tijdens die ver gadering zijn aftreden willen aankondigen om in het vol gend voorjaar definitief terug te te treden. Hij zou in de plaatsing van de Pershing- en kruisraketten, die aan het ein de van dit jaar aan de orde is als Geneve niets oplevert, een afronding zien van zijn twaalf jarige loopbaan bij de NAVO. De Amerikanen zouden er overigens niet rouwig om zijn als Luns, die bekend staat als een felle verdediger van de Amerikaanse positie binnen de NAVO, nog enige tijd aan zou willen blijven. Zij hebben dan ook tot dusver geen haast ge maakt met het zoeken naar eenvopvolger, die gelet op de afspraken binnen de NAVO geen Amerikaan kan zijn. Een van de belangrijkste kans hebbers lijkt de huidige minis ter van buitenlandse zaken van België, Leo Tindemans. Maar een nadeel is dat België met het NAVO-hoofdkwartier in Brussel en SHAPE in Ber gen al overbedeeld zijn. Voorts heeft Tindemans in zijn huidi ge positie nog weinig indruk gemaakt bij de collega's van de andere lidstaten. Grootste kanshebber voor het leveren van de kandidaat is Groot- -Brittannië. Er circuleren twee Britse namen. De voormalige minister van defensie, bekend van de Falkland-oorlog. John Nott en de tijdens de Fal kland-crisis afgetreden Lord Carrington.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11