Buren werden stapelgek van lawaai en stank Werknemers aten delen ,,n de winst Kabinet spreekt met vakbeweging Christelijke middenstand: Hogere btw ontkracht lastenverlichting Ook volwassenen rondOnvlee maken ondervoede indruk Prijs gas mag ook wat later omhoog INNENLAND CeldóeSou/iant MAANDAG 10 OKTOBER 1983PAGINA 5 Ïan Zeil: Minimumprijs elk moet gehandhaafd [LVERSUM Staatssecretaris in Zeil (Economische Zaken) oelt er nog niets voor de wette- jke minimumprijs voor melk >s te laten. De bewindsman iceft dit gisteren gezegd voor de VRO-radio in een reactie op de it1 orige week in de omgeving van en Haag uitgebroken mini- I^toelkoorlog. De Jac. Hermans- ~Voep verkoopt melk vijf cent r~Lj ider de minimumprijs. Volgens an Zeil berust de eerste verant- oordelijkheid voor het loslaten Vu30 min*mumPr*3S bij het *Voduktschap voor de Zuivel, ij wil de besluitvorming in het chap, op 19 oktober, afwachten. Defensie-oefening Donderslag geslaagd DEN HAAG De landmachtoefening Donderslag, die zaterdag afliep en waar aan honderden reservisten hebben deelge nomen, is geslaagd. Hoewel de reservisten vier jaar niet in dienst zijn geweest, ble ken hun militaire kennis en vaardigheden ruim voldoende, aldus het ministerie van defensie. Van de 530 opgeroepenen heb ben er 390 aan de actie deelgenomen. Aan 51 man is uitstel verleend, terwijl er 89 niet zijn opgekomen. Het materieel was volledig inzetbaar, de stemming was goed en gewonden zijn er niet gevallen, aldus defensie. Doel van de oefening was te be wijzen dat het systeem van vrij korte diensttijden en relatief veel mobilisa tie-eenheden verantwoord is. Prins Constantijn, de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, viert morgen zijn verjaardag. Hij wordt dan veertien jaar. Beumer lijsttrekker CDA in Europarlement UTRECHT Het CDA-partijbestuur heeft de heer B. Beumer opnieuw en unaniem aangewezen als lijsttrekker voor deze partij tijdens de verkiezingen voor het Europese parlement van juni 1984. Beumer staat aan de kop van de ontwerp-kandidatenlijst, die aan de partijraad wordt voorgelegd. Deze maakt op 5 november een definitieve voor dracht, waarna in februari het congres de uiteindelijke beslissing heeft. Op de ontwerp-kandidatenlijst staan voorts: 2. W. Vergeer. 3. T. Tolman. 4. J. Penders. 5. Mevrouw J. May-Weggen. 6. Mevrouw E. Boot. 7. Y. van Rooy. 8. J. Janssen van Raay. 9. S. Jonker. 10. J. Reijnen. 11. P. Cor- nelissen. 12. K. van der Steenhoven. 13. A. de Jonge. 14 L. Duijn. 15. R. van de Beken. De CDA-delegatie in het Europees parle ment telt thans tien leden. Waterkwaliteit Westerschelde nog ondermaats DEN HAAG De kwaliteit van het water in de Westerschelde laat nog veel te wensen over. Het metaalgehalte in mosselen is bij voorbeeld nog zo hoog, dat ze on geschikt zijn voor consumptie. Dit staat in een nota over de water kwaliteit van de Westerschelde van het Rijksinstituut voor Zuive ring van Afvalwater (RIZA). Vooral de Schelde in België draagt bij aan de vervuiling van het water in de Westerschelde. Verontreiniging wordt onder an dere veroorzaakt door zware me talen en bestrijdingsmiddelen. Subsidiegids emancipatiewerk DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft een .emancipatie-studiegids" uitgegeven, waar in de mogelijkheden en voorwaarden staan om voor een subsidie voor emancipatiewerk in aanmerking te komen. Vrouwen die op emancipatiegebied bepaalde activiteiten wil len ontwikkelen, kunnen in de gids zien bij wie ze subsidie moeten aanvragen. De be langrijkste voorwaarde is dat de activiteit een bijdrage moet leveren aan het emanci patieproces van de vrouw in de samenle ving. Vrouwen die op plaatselijk of provin ciaal niveau emancipatie-activiteiten willen beginnen, kunnen een beroep doen op de tijdelijke rijksbijdrageregeling emancipatie werk. Krachtens deze regeling krijgen ge meenten en provincies vijftig cent per inwo ner van het ministerie van WVC, mits dit geld wordt besteed aan emancipatiewerk. gaslek veroorzaakt krater adat het gevaar was geweken maakten helpers en om- lonenden zaterdag in het Drentse Zuidwolde een praat- I bij een krater ontstaan door een gesprongen aard- psleiding. De gasleiding was kapot gestoten door een jndbouwer die tijdens graafwerkzaamheden met een jilldozer de leiding lekreed. Het met donderend geraas ópiegspuitende gas veroorzaakte een gat van drie bij drie ?s Aeter. In een uur tijd ging ongeveer 40.000 kubieke me- en m gas verloren. (Van onze sociaal-economische redactie) EN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkge- frsverbond (NCW) wil werknemers individueel laten leedelen in de winst van het bedrijf, waar zij in dienst p. Dit in ruil voor het inleveren van een stukje loon. pW-voorzitter S.J. Eijkelenburg lanceerde dit plan ■hoeinochtend voor de NCR V-radio. Hij deed een beroep ienj de regering om geen belasting te heffen op een der- fWlijke winstdeling. 4 bedoeling van het NCW-plan is werknemers zo veel moge- te betrekken bij het wel en wee van hun onderneming. Het lel daarvan is dat de kosten van het bedrijf omlaag gaan, zodat winstgevendheid verbetert. „Als de mensen dan vragen: wat ik ervoor terug? Dan zeggen wij: laat ze meedelen in de reve- n". Eijkelenburg denkt daarbij aan een jaarlijkse uitkering, irvan de hoogte afhankelijk is van de bedrijfsresultaten. |t NCW wil dit plan niet opleggen van bovenaf. In elk bedrijf de ondernemingsraad met de directie moeten onderhande- over het hoe en wat. Komt er overeenstemming, dan zouden |l alle werknemers van het bedrijf in kwestie aan de regeling ;ten deelnemen. Hoeveel winst er wordt gemaakt, is af te le- uit het accountantsrapport, dat elk jaar wordt opgesteld. Is ;een winst of lijdt het bedrijf verlies, dan volgt er ook geen lering. Het mag niet zo zijn, alsdus het NCW, dat de werkne- s dan nog eens extra loon moeten inleveren. „Wij willen ;n ondernemersrisico afwentelen op de werknemers", aldus "lelenburg. is het de bedoeling dat ook volgend jaar in veel bedrijven [n wordt ingeleverd ten behoeve van arbeidstijdverkorting [TV). Het NCW wil het aan de ondernemingsraden overlaten zij de werknemers daarnaast ook nog eens een loonoffer wil- l laten brengen in ruil voor een winstdeling. „Allebei behoeft pr ons niet," aldus Eijkelenburg. Hij kan zich ook voorstellen men in bepaalde bedrijven de voorkeur geeft aan winstde- boven ATV. In dat geval zou kunnen worden volstaan met inleveren van de prijscompensatie, waardoor de lonen in be- >gen hetzelfde kunnen blijven. aadsverkiezingen in Hoeksche Waard |N HAAG De inwoners i elf gemeenten in de Hoek- le Waard gaan aanstaande jensdag naar de stembus ibr gemeenteraadsverkiezin- p in verband met de ge- jentelijke herindeling. Per 1 juari 1984 verdwijnen de elf ineenten voor drie nieuwe: fcnenmaas, Cromstrijen en |rendijk. Puttershoek krijgt Heinenoord, Maasdam, nsheerenland en Westmaas plaats in de nieuwe ge- (ente Binnenmaas. Klaas waal en Numansdorp gaan over naar het nieuwe Crom strijen. De gemeente Koren dijk wordt samengesteld uit Goudswaard, Nieuw-Beijers- land, Piershil en Zuid-Beijer- land. In totaal hebben zes poli tieke partijen lijsten uitge bracht voor de verkiezingen. Uitgaande van de gemeente raadsverkiezingen in '82 is de verwachting dat In alle drie de nieuwe gemeenten de PvdA de grootste partij wordt. AMSTERDAM Aan houdende telefoontjes naar de „sekte"-leden Johan Onvlee (zoon van de leider), en Jos Schreurs, door de ande ren naar voren worden geschoven als spreekbuis van de beweging, leve ren weinig concreets over de sekte op. Daarom een poging tot een buurtonderzoek in de Rus tenburgerstraat, waar regel matig groepen sekteleden ge signaleerd worden. Het huis van samenkomst blijkt van de zoon van de leider te zijn, maar ook de Amerikaanse violist die deel van de groep uitmaakt woont er en moge lijk nog enkele andere leden. Het huis staat in een volks buurt waar veel oudere men sen, buitenlanders, en stu denten wonen. De ramen op de tweede verdieping zien er afwerend uit, net als de be woners. Na een van de bewoners te hebben aangesproken dwingt men me weer naar beneden te gaan. Nee, degene die ik moet hebben is er niet en hij mag niet praten. Niemand trouwens, dus ik hoef het niet nog eens te proberen. Opvallend is de bedeesde en beschaafde stem, even opval lend als de sjofele kleding. Op beide telefoonnummers die ik uiteindelijk te pakken krijg, wordt door steeds weer andere mensen opgenomen. Duidelijk hoor ik op de ach tergrond baby's krijsen. Een vrouwenstem zegt tenslotte: „We willen zo gauw mogelijk uit de publiciteit. Die is al leen maar negatief en slecht voor ons". Laat op de avond voegde de zoon van de leider daar telefonisch nog aan toe: „Het geeft een enorme span ning, al die roddels, en nega tieve publiciteit. We hebben veel moeite om die te ver werken. Ik word er ook erg nerveus van". Ondanks aan dringen weigert hij over de groep te praten. In tegenstelling tot de leden van de groep willen de buren best praten. „Dat schorem aan de overkant? Nee, dat hadden we snel door, daar hebben we ons verder niet meer mee bemoeid". De bu ren in hetzelfde portiek en de aangrenzende panden hebben lange tijd lawaai overlast gehad. Een paar zijn er zelfs om verhuisd. Een van hen was jarenlang de enige, die zich het lot van de verslaafde vrouw van Johan Onvlee aantrok. „Ik heb er de politie vaak bijgehaald, maar die kon ook niks begin nen. Dat vrouwtje is nu weg, spoorloos verdwenen. Die zat, net als de kinderen die de politie vrijdag heeft mee genomen. onder de zweren en vlekken". Vier jaar lang constateerde deze buurvrouw dat zeer jeugdige meisjes de trap op gingen. „De oude Onvlee gaf altijd les aan van die jonge dingen. Ik heb het nooit ver trouwd. Dan hóórde je ze on derhandelen over seks. Ter wijl ik hem zo'n vies ordinair mannetje vind. En dan die stank bij dat huis". De overige buren klagen Ouders en kinde ren wachten op het politiebureau op de dingen die komen, nadat de politie de kleine kinderen van de groep heeft weg gehaald. Inmid dels is een aantal kinderen weer bij de ouders terug. vooral over het lawaai. „Mid den in de nacht kwamen ze thuis en dan begon het. Kei hard muziek maken, want het zijn allemaal muzikanten. We werden er stapelgek van. Maar de laatste tijd wordt het rustiger. We denken dat ze ergens een oefenruimte heb ben gevonden". Niemand van de buren is ooit bij de groep binnen geweest. „Daar zorgden ze wel voor", aldus één van hen, „ze heb ben te veel te verbergen". (Vervolg van de voorpagina) Een onderzoek door de Raad van de Kinderbe scherming moet aanto nen qf er in de 35 vol wassen leden tellende groep rond de 54-jarige Amsterdammer Jo On vlee sprake is geweest van ernstige geestelijke, lichamelijke en sociale verwaarlozing van het twintigtal jonge kinderen in de groep. Een eerste onderzoek door de ver trouwensarts Kroes heeft aangetoond dat de toe stand van de kinderen slechter is dan aanvan kelijk werd aangenomen. Volgens de Amsterdamse of ficier van justitie, mr. H. Woldrik, was de actie geba seerd op het vermoeden van verwaarlozing en kindermis handeling. een zaak die ove rigens moeilijk te bewijzen zal zijn. De betrokken ouders hebben verwaarlozing trou wens ontkend, zoals ze ook weigeren zich als een sekte te laten beschouwen. De groep van Jo Onvlee ope reerde voorheen in België, maar na een intensief onder zoek van de politie in Turn hout week de groep uit naar Amsterdam. De politie van de hoofdstad kreeg een kopij van het onderzoeksrapport. Een half jaar lang hield de kinderpolitie de groep in de gaten, vooral ook omdat steeds meer berichten binnen kwamen van ex-leden die wezen op kinderverwaarlo zing en sexueel misbruik van de vrouwelijke leden van de groep. Het geven van toneelvoor stellingen in de hoofdstad was nieuw; de voorstelling in de muziekschool in Amster dam-Noord was pas de twee de. Bij de inval van de politie tijdens die voorstelling maak ten niet alleen de kinderen, maar ook de volwassenen een ondervoede indruk. De volwassenen, allen rond 25 jaar oud, zijn doorgaans van goeden huize De meesten wonen officieel thuis, maar zwerven in werkelijkheid van woning naar woning. De leider probeert, volgens mededelingen van ex-leden, de kinderen van hun moe ders te vervreemden en ze tot groepsbezit te maken door ze direct na de geboorte te la ten rouleren. In een geval is dit zeker niet gelukt: een krijsend kind kon vrijdaga vond alleen door de eigen moeder rustig gekregen wor den. DRONTEN De lasten verlichting, die het kabi net volgend jaar het be drijfsleven gunt, wordt voor een groot deel weer weggenomen, zeker wat het midden- en kleinbe drijf betreft, door verho ging van de btw, de ac cijnzen en de torenhoge inkomstenbelasting. Dat heeft voorzitter Veninga van de christelijke midden standsorganisatie NCOV van daag gezegd. Hij voorspelde vanmorgen tijdens het congres van zijn verbond, dat die ver hogingen zeker het eerste jaar voornamelijk voor rekening van de ondernemers komen. Doorberekenen aan de klant het gaat immers om een consumentenbelasting is erg moeilijk, zo bleek uit Venin- ga's woorden. Enerzijds is er de inzakkende consumptie vanwege verminderde koop kracht, anderzijds is het tech nisch niet mogelijk de artike len snel om te prijzen, in som mige zaken moet men wel 40.000 artikelen van een nieu we prijs voorzien. Om te voorkomen, dat de btw- verhoging helemaal voor reke ning van de horeca en de mid denstander komt heeft het NCOV minister Ruding (Fi nanciën) verzocht om een om- prijzingsvergoeding in de vorm van een lagere btw-af- dracht in 1984. Volgens Veninga zal de btw- stijging 11.000 banen kosten. Hij voorspelde ook dat de nei ging om de btw te ontgaan zal toenemen. „Zo'n maatregel is vragen om beunhazerij en za ken doen onder de tafel". Veninga zei verder dat met het NCOV niet te praten valt over verdere avondopenstel ling van winkels. Hij voelde dan ook niets voor een wetge ving, waarin alleen wordt be paald dat winkels niet langer dan 52 uur per week open mo gen zijn, waarbij de onderne mers dan vrij zijn in de keuze van openstellingsperioden. Tijdens de vergadering werd het NCOV-Vrouwenberaad opgericht. Voorzitster me vrouw R. van Pijpen-Snijders zei, dat zeer veel echtgenotes van ondernemers meewerken in het bedrijf. Ze maken daar bij vele uren. De Vrouwenraad wil proberen de onderwaarde ring voor dat werk weg te ne men en een gelijkheid op soci aal en fiscaal gebied nastre ven. UITENHEER Volle zaal voor „De T roubadours' OEGSTGEEST Voor een uitverkocht huis hebben leden van operettevereniging „De Troubadours" een uitvoering gegeven van „Der Graf von Luxemburg" van Franz Lé- har. Het was voor het eerst dat er geen gebruik werd gemaakt van gastsolisten. Ook een be geleidend orkest ontbrak. Tenor Jack van Dam (als de graaf) en Gerda van Strien (als Angèle Didier) „droegen" vooral in het tweede en derde bedrijf een groot deel van de uitvoering. Fraai werd er ook gezonden door Toos Cozijn (als Juliette Vermond). Ook aan het toneelspel hadden de „Troubadours" veel aandacht besteed. Onder leiding van re- gisseuze Caroline van Oyen kwam men tot goede presta ties. Vooral Nel van Holland stond zeer talentvol tegenover zanger Piet Bakker. DEN HAAG Minister Van Aardenne (economi sche zaken) is bereid de verhoging van de aardgas- prijs met drie cent per ku bieke meter (excl. btw) drie maanden uit te stel len tot 1 april volgend jaar. Maar dan moet er wel een dekking gevon den worden, bijvoorbeeld via accijnzen of btw, voor het stuk verlies aan meer opbrengst. Dit zei de mi nister in een discussie voor de VARA-radio met voorzitter A. Kaland van de gezamenlijke gasbedrij ven Vegin. De gasbedrijven hebben vorige week aangekondigd desnoods een juridische procedure te be ginnen, om de verhoging van de aardgasprijs voor kleinver bruikers aan te vechten. De Vegin meent, dat het irreeel is de aardgasprijs te koppelen aan de negen cent duurdere huisbrandolie, zoals de minis ter wil. Vegin-voorzitter Kaland rea geerde dan ook afwijzend op het aanbod van de minister. Elke verhoging van de aard gasprijs is onaanvaardbaar, zo zei hij. Uitstel van de prijsver hoging zou bovendien admini stratieve problemen geven. Minimumleeftijd Open Universiteit verhoogd DEN HAAG De minimum leeftijd voor wie aan de Open Universiteit wil studeren, wordt geen 18 maar 21 jaar als het aan minister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen ligt. Hij stelt die hogere leeftijd voor in een wetsontwerp dat spoedig bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Uit de toe lichting op het wetsontwerp blijkt ook, dat er minder geld voor de Open Universiteit zal zijn dan tot nog toe was voor zien. De korting bedraagt voor '85 en '86 achtereenvolgens vijf en tien miljoen gulden. De Open Universiteit zou in 1984 van start gaan. Gelderland voor De Bruijne of Geurtsen DEN HAAG.Op het lijstje van kandidaten voor de opvol ging van mr. W.J. Geertsema als commissaris van de konin gin in Gelderland zijn nog twee namen overgebleven. De kandidaten zijn de Utrechtse gedeputeerde De Bruijne en A. Geurtsen, lid van het Europees Parlement, allebei lid van de VVD; De vertrouwenscomissie van provinciale staten wil De Bruyne, de VVD-top. waaron der politiek leider Nijpels en vice-premier Van Aardenne. steunt Geurtsen. Minister Rietkerk heeft nog geen keus gemaakt. Het kabinet beslist vrijdag. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Er komt zo snel mogelijk na de al gemene politieke debatten over de Miljoenennota een gesprek tussen het kabi net en de vakbeweging, mogelijk volgende week reeds. Dit is afgesproken tijdens een informeel ge sprek van premier Lub bers en minister De Ko ning met de voorzitters Kok en Van der Meulen van FNV en CNV. Ge spreksthema zal in de eer ste plaats het alternatieve FNV-plan zijn. Kok deelde dit zaterdag voor de VARA-microfoon mede. Hij voegde eraan toe, dat in dat informele gesprek zijn geloof in het overnemen van de idee ën van zijn vakcentrale door het kabinet niet is gegroeid, wel constateerde hij een toege nomen belangstelling. Vrijdag avond had premier Lubbers reeds verklaard, dat een ge sprek met de vakbeweging nuttig zou kunnen zijn. B. Buys, voorzitter van de Bouwbond FNV, verklaarde vanmorgen tijdens de bonds raadvergadering dat als de re gering deze week het alterna tieve FNV-plan zelfs in hoofd lijnen zou verwerpen, dat dan slechts één conclusie mogelijk is: de regeringscoalitie van VVD en CDA heeft niets meer te bieden. Dan zal Nederland verlost moeten worden van het uitzichtloze en onrecht vaardige politieke beleid van het kabinet-Lubbers, aldus Buys.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5