erklozen vinden ver kver enigingen in werk „De Kringloop moet een ontmoetingsplaats voor ouders worden O WHAT" EERSTE WERK VERENIGING IN LEIDEN! fancy fair voor Moedig Voorwaarts *uk bezocht Lezingen over Indiaanse culturen EIDEN/REGÏO" fietdAcCouaant MAANDAG 10 OKTOBER 1983 PAGINA 3 pn. kruispunt Morsviaduct ig niet afgesloten •EN Het kruispunt Morsweg/Lage irsweg bij het Morsviaduct wordt voor af °pig nog niet afgesloten. Besloten is een I ander nog even uit te stellen. »fi i rioleringswerkzaamheden worden zo "Lsteld dat afslpiting van het kruispunt niet nodig is. Reden voor het uitstel is 'moeilijke bereikbaarheid van Leiden, >r alle andere werkzaamheden en af- itingen in de stad. Vooral door het af- iten van het Noordeinde en deel van de f/e urchilllaan is het kruispunt Morswe- je Morsweg een alternatieve route ge en om de stad in en uit te komen, 'acht wordt dat het kruispunt pas e tijgend jaar dicht zal gaan in verband be jt de herinrichting en asfalteringswerk- sonimheden. Afscheid prof. Quispel LEIDEN Door het huidige wetenschapsbeleid is het zelfmoord geworden onderzoek te beginnen dat niet on middellijk resultaat belooft. Dat stelde vrijdag prof. dr. A. Quispel bij zijn afscheid als hoogleraar in de experimentele plantkunde aan de RUL. De hoogleraar hekelde hiermee het wetenschapsbeleid waarin de publiceer-of-verdwijn mentaliteit gestimuleerd wordt, waardoor zelfs de kleinste hoeveelheden nieuwe ge gevens tot een publicatie worden opgeklopt. Hij ging ook in op het verantwoordelijkheidsgevoel van onderzoekers en stelde, dat elke onderzoeker dient te beseffen dat elk onderzoek kan leiden tot resultaten die praktisch toepas baar zijn en dat elke toepassing kan worden aangewend ten goede en ten kwade. „Niemand kan verantwoordelijk zijn voor toepassingen die niet te voorzien zijn. Maar soms is er niet veel fantasie voor nodig om eventuele gevolgen wel te voorzien en dan eindigt de verantwoordelijkheid niet bij de deur van het laboratorium", aldus prof. Quispel. Meisje op straat mishandeld LEIDEN Een 18-jarige meisje uit Voor schoten is vorige week woensdag in het Hooghkamerpark door een 17-jarige jon gen en een 18-jarig meisje, beide eveneens afkomstig uit Voorschoten, mishandeld. Het tweetal, bekenden van het meisje, zijn door de politie donderdagmorgen aange houden. Het meisje fietste, bij het park en werd gedwongen het park in te gaan. Daar moest ze op blote voeten enkele tientallen rondjes lopen. Omdat ze dat niet goed had gedaan, kreeg ze met stok slagen in de nek en op een been. Het meisje slaagde erin te ontvluchten, maar even verderop reed ze met haar fiets tegen een auto. Ze moest in het AZL worden opge nomen. Waterpoloërs vernielen hotel LEIDEN Leden van de waterpoloploeg Po lytechnics uit Engeland hebben in de nacht van zaterdag op zondag een grote ravage aangericht in de dependance „Au bord du Rhin" van hotel Nieuw Minerva aan de Leidse Boommarkt. De schade zal zeker tien mille bedragen. De waterpoloploeg nam als Britse bekerhouder deel aan de Europa-Cup strijd in Leiden. Het team werd in beide te spelen wedstrijden ver slagen. Na afloop is men de stad ingegaan, om bij aankomst in het hotel talrijke vernielingen aan te richten. Zondagmorgen vertrok men naar vliegveld Zestienhoven. Daar wist de poli tie de groep te achterhalen. De namen van de daders werden vastgelegd. Zij zullen te zijner tijd een rekening ontvangen. Inmiddels heeft het bestuur van de Leidse waterpolovereniging De Zijl/LGB toegezegd, de affaire ook in Euro pees waterpoloverband aan te kaarten. DEN Je ziet het ids meer om je heen. ^QjBrklozen nemen het s drft in eigen handen. Niks rheirken bij een baas, die clejpaalt wanneer en wat re<J<inand 40 uur per week doen. Nee, veel of schoolverla- fs willen dat niet meer beginnen wat voor zich lf. Ook hard werken na- urlijk, maar werken aan |K dat zij leuk of nuttig «den. groeiende wens van werk- ïn om zelf iets te beginnen, ift ook een groei in allerlei iesorganisaties teweeg ge- ;ht. Adviesorganisaties die nnende ondernemers weg- r maken in het papieren re- *ee friesland. Een instelling die in 1 praktisch uitlegt, daad- kelijk helpt en eventueel financiële bijdrage levert iet starten, is de Stichting ,iids Bedrijvigheid, een initi- dat voort is gekomen uit Werkende Jongeren van CNV, district Zuid-Hol- ,j autonome Stichting Fonds ^rijvigheid helpt personen en"het starten van een werk vereniging. Dat is een klein- talige onderneming in ieder Vjjgelijke branche, waarbij t het maken van winst het a 1 is (zoals meestal het geval maar het scheppen of be- flen van arbeidsplaatsen. zaa keuze van een vereniging an rechtspersoon van een on- ,vaI neming is uniek in Neder- >car 6 land. Volgens de wet is het na melijk voor een vereniging verboden om winst te verde len onder de leden. De leden (werkers) in een werkvereni- ging verdienen wat is afge sproken. Dat kan voor iemand die een gezin moet onderhou den meer zijn, dan voor dege ne die alleen voor zichzelf hoeft te zorgen. Eventuele winst moet weer in het bedrijf geïnvesteerd worden of ge bruikt worden om het aantal arbeidsplaatsen uit te breiden. Dick Zuilhof van de Stichting Fonds Bedrijvigheid: „Er zijn nu al verschillende werkvere- nigingen opgezet met hulp van de stichting. De grootste is ge vestigd in Breda. Het toeleve ringsbedrijf van electronische apparaten ETW zou een jaar geleden eigenlijk gesloten moeten worden, maar de werknemers namen het heft in eigen handen en werken nu in een werkvereniging verder. In Rotterdam zijn inmiddels verschillende werkverenigin- gen opgezet, zoals een horeca bedrijf en een aan-auto's-sleu- tel-werkplaats. In Dordrecht is een computerservice bedrijf gestart en ook in Leiden gaat binnenkort de eerste werkver eniging van start. Dit is het punk en new wave kleding- zaakje „So What" aan de Haarlemmerstraat 268". Concurrentie Het punkzaakje werd door de Stichting Fonds Bedrijvigheid over de eerste obstakels heen- geholpen, want er komt nog heel wat voor zo'n winkeltje kijken. Zo moet een werkvere niging zich aan de vestigings wetten houden, ingeschreven staan in het handelsregister, er moet bij de notaris een akte worden opgesteld, men moet ingeschreven staan in het ver- enigingsregister, er moet een externe boekhouder ingescha keld worden en bestaande ar beidsplaatsen mogen door de activiteiten van de werkvere niging niet in gevaar gebracht worden (concurrentieverval sing). Nog een hele waslijst van voorwaarden dus, voordat begonnen kan worden en dan is het natuurlijk nog noodza kelijk een geschikte (winkel ruimte te vinden. „Duidelijk moet verder zijn dat er in een bepaalde stad, be hoefte is aan datgene wat de werkvereniging gaat maken of leveren. Als dat er niet is, of de markt is reeds verzadigd, dan is het natuurlijk dom om veel moeite en geld in zoiets onhaalbaars te steken. Daarom houdt de stichting van te vo ren meestal een marktonder zoek, waaruit die behoefte moeten blijken", aldus Dick Zuilhof. Marjolein The van „So What": „Om te beginnen is ook geld nodig. Alleen al zo'n notariële akte opstellen kost al heel wat, daarbij moet je soms inschrijf geld betalen, je hebt een win kel nodig en je zal toch ook iets moeten verkopen, dus heb je ook materiaal of goederen nodig". Marjolein en Saskia Kuypers, gaan vci>rlopig sa men de winkel runnen. Zij maken en verkopen zelf ont worpen kleding en worden daarbij vooral geestelijk bijge staan door de secretaris van de vereniging Gerrit Baren- drecht. Ook zal hij „So What" naar buiten toe vertegenwoor digen. Marjolein en Saskia ko men van de school voor mode en kleding in Den Haag. Al in hun examenjaar namen ze contact op met de Stichting Fonds Bedrijvigheid. Daarom kunnen ze nu, inmiddels en kele maanden later, reeds hun zaakje openen. We hebben wel mazzel gehad met de win kel. Die kunnen we heel goed koop huren, want de slager die er eerst in zat, die kennen wij", aldus Marjolein en Sas kia. Uitkering Om het beginnen van een zaakje voor de werkloze of schoolverlater niet te duur te maken, is het vaak mogelijk de sociale dienst wel startsub sidies verstrekt of wil een bank wel geld lenen. Die fi nancieringen kunnen alleen verkregen worden als een uit gebreid ondernemersplan is opgesteld, een begroting voor het eerste jaar is gemaakt en aangetoond kan worden dat het plan levensvatbaar is (marktonderzoek). Juist met deze obstakels helpt de stich ting Fond Bedrijvigheid weer. Maar ook voor de eerste kos ten die al ontstaan vanaf het moment dat de werkvereni ging wordt opgericht, kan een beroep worden gedaan op de Stichting Fonds Bedrijvigheid. Hiervoor is een maximum be drag beschikbaar van zo'n 3000 gulden. Marjolein, Dick en Saskia voor de deur van het nieuwe winkeltje aan de Haarlemmerstraat. Maar behalve dat de stichting mensen helpt die echt gericht zelf iets willen ondernemen, heeft de stichting ook zelf plannen voor werkverenigin- gen en werven daar dan aktief mensen voor. „We willen in Leiden een administratiekan toor op gaan zetten in de vorm van een werkvereniging. We hebben daar zelfs een adver tentie voor geplaatst. Daar zouden aardig wat mensen werk kunnen vinden. Zo'n kantoor kan voor al die werk- verenigingen of andere kleine bedrijfjes bijvoorbeeld de ad- minstratie en boekhouding doen", aldus Dick Zuilhof, die als student van de Sociale Aca demie stage loopt bij de Stich ting Fonds Bedrijvigheid. „Het opzetten van werkvere- nigingen gaat steeds beter", stelt Dick Zuilhof. „In het be gin waren er nog wel proble men met sociale diensten of bedrijfsverenigingen, maar dat wordt steeds minder. Het ge brek aan kennis over dit soort ondernemingen veroorzaakte die moeilijkheden vooral en nu men er meer van af weet zijn ook de problemen zo goed als voorbij. Er zijn nog wel wat problemen met het GAK. Werkers in een werkvereni ging kunnen nog niet worden opgenomen in een ziekenfonds omdat het GAK, de werkvere- nigingen nog niet accepteert als bedrijf. Een particuliere verzekering is dan het enige duurdere alternatief. De stich ting onderhandelt echter nog over deze zaak met de be drijfsverenigingen". Geïnteresseerden kunnen con tact opnemen met de Stichting Fonds Bedrijvigheid, Hobbe- mastraat 72-74, 2526 Den Haag, tel. 070-890381. SYLVIA VAN LEEUWEN 'ii beeld van de drukte op de fancy fair. DEN Zo'n 500 belang- lenden brachten gisteren i,bezoekje aan de gezellige ar in de manege Moedig Jrwaarts aan de Wassenaar- g 25. De fancy fair bracht gulden op. Deze op- igst is bestemd voor het lend jaar te houden ruiter- jp in het Belgische Poppel. r dit ruiterkamp, waaraan 50 gehandicapten mee- l, worden 16 paarden uit Jianege Moedig Voorwaarts Izet. De kosten hiervoor jdoor de speciale voorzie- |ën duur en niet alleen r de gehandicapten op te hgen. Daarom organiseert Stichting Paardrijden voor jandicapten elk jaar een ir, waarvan de opbrengst j dit doel wordt gebruikt. de bazar was een restau- (rzJje ingericht, waor binnen uur maar liefst 650 panne ten werden verorberd. Er een boekenmarkt en na- lijk veel tweede hands letjes. Er stond een patat- ertijscokraam, gratis ter be- d kking gesteld, waarvan de rengst geheel voor het goe- H loei was bestemd. capten in de leeftijd van 8 tot 54 jaar. Een aantal vrijwilli gers zet zich daarvoor enthou siast in en verzorgen jaarlijks zo'n 10.000 lesuren. Ter wille van de integratie wordt 20 procent van het aantal lesuren aan valide mensen gegeven. Binnenkort moeten de sanitai re voorzieningen vernieuwd en uitgebreid worden, om zo veel mogelijk gehandicapten de mogelijkheid te bieden aan het paard rijden mee te doen. Mensen die de manege willen steunen kunnen een gift ten gunste van Moedig Voorwaarts overmaken op rekening num mer 644854545 van de Credit Lyonais Bank Leiden. Dvei ij ge' acl kbo u ;tak irts ei» rd andi ij] de manege Moedig Voor as wordt al jarenlang rijles gegeven aan licha- jk en geestelijk gehandi- Auto ramt twee winkels LEIDEN Een 23-jarige Lei- denaar is zaterdagavond met onder meer een zware hersen schudding, een bekkenbreuk, een gebroken sleutelbeen en snijwonden naar het AZL ge bracht, nadat hij met zijn auto tegen twee winkels in de Bree- straat was gereden. De panden 106 en 148 werden beschadigd. De Leidenaar verloor bij een hoge snelheid de macht over stuur en raakte van de weg. SPEL- EN OPVOEDHUIS LEIDERDORP MORGEN OPEN LEIDERDORP „De Kring loop", zo heet het spel- en op- voedhuis dat vanaf dinsdag in het gebouw De Sjelter aan de Heemraadlaan gaat draaien. Het moet een soort ontmoe tingsplaats worden voor ou ders van kinderen van 0 tot 12 1'aar, waar zij gezellig koffie cunnen komen drinken en met elkaar kunnen praten over kleine „problemen" met de kinderen. Kinderboeken schrijfster Nannie Kuiper, winnares van de gouden grif fel voor haar boek „Eend op de pot", zal dit voor Zuid-Hol land unieke project- morgen ochtend om tien uur openen. Daarna wordt er tot vijf uur open dag gehouden met dia voorstellingen, een expositie en veel stands met informatie. Nannie Kuiper signeert de rest van de dag haar boeken. „De Kringloop" is ontstaan uit de Vrijwilligersgroep Ouder hulp, die elf jaar geleden op initiatief van de huisarts De Bruin werd opgericht. De re den daarvoor was dat hij in zijn praktijk regelmatig werd geconfronteerd met veel vra gen die niet op het medische vlak lagen, maar meer te ma ken hadden met gedrags- en opvoedingsprobleempjes. Die groep draaide goed, maar het bleek dat voor veel mensen toch de stap naar een „officië le" instanties te groot was. Daarom is een aantal mensen uit de Vrijwilligersgroep ruim een jaar geleden gaan praten over een andere oplossing en dat is „De Kringloop" gewor den. Alle medewerkers zijn vrijwilligers, moeders die zelf ook kinderen hebben. Op dit moment bestaat de groep nog uit tien mensen, maar na de opening zullen dat er waar schijnlijk meer worden, zodat men bij toerbeurt de verschil lende taken kan gaan uitvoe- De bedoeling hiervan is dat ouders geheel vrijblijvend het onderkomen in De Sjelter kunnen binnen wandelen voor een kopje koffie. De kinderen, die nog thuis zijn, kunnen worden meegenomen. Voor hen is een leidster aanwezig en bovendien kunnen ze wei nig kwaad en hoeven de ou ders dus niet bang te zijn dat deze „visite" op een ramp uit loopt, zo verklaren twee leden van de initiatiefgroep Marga Lansink en Marloes de Grauw het idee. „Maar het wordt zeer beslist geen crèche. Het is niet de bedoeling dat ouders de kinderen hier laten en zeli boodschappen gaan doen of zo iets". Het is wel de bedoeling dat in „De Kringloop" allerlei activi teiten op kindergebied gecoör dineerd gaan worden. Zo zal het Gastouderproject (dat be middelt in buitenschoolse op vang van kinderen) er spreek uur houden. Bovendien ligt er veel informatie over instanties waarmee De Kringloop sa menwerkt, zoals de Stichting Kinderspeelzalen, de wijkver pleging, de stichting Kind en Ziekenhuis, de huisartsen, het consultatiebureau en de Speel- o-theek. Verder is er veel in formatie over allerlei onder werpen op speel- en opvoe- dingsgebied van de landelijke Stichting Spel- en Opvoe dingsvoorlichting. Aan de hand van dat materiaal kun nen er ook bij voldoende be langstelling, thema-avonden worden georganiseerd. Winkeltje Verder verwachten Marga en Marloes dat het tweedehands winkeltje met speelgoed en boeken goed gaat draaien. V> Goed bruikbaar speelgoed kan bij het winkeltje te koop wor den aangeboden en men kan er ook zelf weer kopen. Het idee achter dit winkeltje is dat veel mensen nog goed speel goed van hun kinderen heb ben, dat erg duur is geweest en dat ze liever niet zomaar weg geven terwijl het ook niet meer wordt gebruikt. Anderen zijn juist weer op zoek naar nieuw speelgoed of boeken, maar dat is erg duur. Overi gens kan er tijdens de ope ningsdag alleen speelgoed worden gekocht en niet ver kocht. „De Kringloop" is eigenlijk al een jaar achter de schermen bezig, hetgeen mogelijk ge maakt werd door subsidies van de kruisverenigingen, het co mité Kinderpostzegels en de stuurgroep Georganiseerd Pa- tiëntenoverleg. Vanaf 1984 re kent men op een subsidie van de gemeente. De gemeente raad beslist daarover van avond. Voor die subsidie is wel een hele bezwaarschriftenpro cedure nodig geweest, omdat de gemeente vond dat „De Kringloop" een gelijksoortig project was als de Speel-o- theek. „De Kringloop" is voortaan elke dinsdag- en donderdag morgen geopend van half tien tot half twaalf, met uitzonde ring van de schoolvakanties. Alleen de komende herfstva kantie, vanaf 17 oktober, blijft men wel open, omdat het pro ject anders zo kort na de offi ciële opening alweer een tijdje dicht zou gaan. De toegang is geheel gratis en vrijblijvend, alleen voor de koffie zal een kleine bijdrage worden ge vraagd. Overigens kan men ook buiten die tijden informa tie over „De Kringloop" krij gen bij de voorzitter mevrouw M. Karres, telefoon 892430. Pleidooi voor vrijwilligerswerk in Menswording LEIDERDORP „Waar we voor moeten waken is dat kanslozen op de arbeidsmarkt niet worden gezien als tweede rangsburgers en dat degenen die geen inkomen uit arbeid hebben zich niet gaan gedra gen als nuttelozen". Deze woorden sprak pastoor J. Olst- hoorn gisteren tijdens de eu charistieviering van twaalf uur in de Menswordingkerk. Pastoor Olsthoorn die een le ven zonder werk niet zag zit ten brak een lans voor het vrijwilligerswerk waarbij hij wees op „de vacaturemap bij de gemeente Leiderdorp". Het thema van de viering „een goed begin is het halve werk" werd op grandioze wijze muzi kaal en tekstueel ondersteund door het r.-k. Jongerenkoor „De Toekomst" uit Oude We tering. Het jongerenkoor dat instrumentaal werd begeleid door het eigen combo van acht muzikanten stond onder lei ding van de heer N.J. Lusten- berg. Het gedisciplineerde op treden van het jongerenkoor werd door de aanwezigen met, een ovationeel applaus be loond. Telefooncirkel Het Dienstencentrum Binnenstad/Zeehelden wijk houdt morgen een bijeenkomst over telefooncirkels. Deze bijeenkomst vindt plaats in het zaaltje „Het Bol werk" aan het Looiersplein en is toegankelijk voor personen van 55 jaar en ouder. Het voordeel van een telefooncirkel is, dat de deelnemers iedere dag contact met elkaar hebben. Men heeft de zekerheid dat men dagelijks wordt opgebeld. De bijeenkomst begint om twee uur 's middags. Stationsbuurt De gemeente houdt vanavond in Wienerwald een informa tiebijeenkomst over het bestemmingsplan Stationsbuurt. De gemeente wil het bestemmingsplan volgend jaar vast stellen. De bijeenkomst begint om acht uur. Op Hoop van Zegen In Clubhuis „Ons Eiland" aan de Kortenaerstraat wordt donderdagochtend 13 oktober om tien uur de uit 1935 daterende film „Op Hoop van Zegen" vertoond. Alle ouderen van 55 jaar en ouder zijn welkom, de toe gangsprijs bedraagt één gulden. Lipstick „Lipstick" heet het Leidse vrouwencabaret dat met een voorstudie van het programma 'Fietsen in het donker' dit jaar een derde prijs behaalde bij het Leids Cabaretfestival en dat 14 oktober in het LAK-theater is te zien. Lipstick speelt een aantal situaties en het publiek mag zelf zijn con clusies trekken. Een snufje zelfspot, liedjes, sketches en een vleugje mime zijn de bestanddelen van het programma. De voorstelling begint om half negen. LEIDEN Studium Generale van de universiteit houdt in sa menwerking met de werkgroep Latijns Amerika een serie lezin gen over Indiaanse culturen in Midden- en Zuid-Amerika. Deze lezingen, die een paar dinsdagavonden achtereen worden gehou den, zijn voor elke geïnteresseerde te bezoeken. De eeuwenlange onderwerping en aanpassing van Indianen aan de koloniale mogendheden, later aangevuld met en opgevolgd door binnenlandse blanke elites en industriële belangengroepen, heeft de sociale positie van de inheemse bevolking danig aange tast. Zij werden steeds weer van hun traditionele grond verdre ven en kregen een vreemde godsdienst opgelegd. Ook werd een onderwijssysteem opgelegd, dat niet op hun behoeften werd af gestemd, maar erop gericht was om de heersende ideeën van de blanke overheid te propageren. Op de zeven bijeenkomsten zal meer inzicht worden gegeven in de situatie van de Indiaanse groepen in Midden- en Zuid-Amerika. De eerste lezing wordt morgen gegeven door R. Kiban over de Indiaanse culturele groep Toekajana, door dr. P. Kloos over de Surinaamse Indianen en drs. R. Artist over de Caraïb-Indiaan uit Suriname. Op dinsdag 18 oktober gaat de lezing over de pre- colombiaanse geschiedenis door dr. M. Jansen en de koloniale geschiedenis door dr. R.Th.J. Buve. Dinsdag 25 oktober gaat de lezing van dr. J. van Kessel over de invloed van de kerk. Dins dag 1 november wordt de grondpolitiek door dr. G. Huizer be licht en vertelt een Mapuche-Indiaan uit Chili over de Mapuche en hun land. Op dinsdag 8 november vertelt drs. A. Thybergin over de invloed van het onderwijs en worden de Indiaanse talen en literatuur door dr. W.F.H. Adelaar belicht. Dinsdag 15 no vember staat in het teken van een case-study Guatemala door een vertegenwoordiger van het Guatemala Komitee. De laatste lezing is op dinsdag 22 november, waar de Aymara-indiaan uit Bolivië, N. Mamani, spreekt over de Indiaanse bewegingen. Alle bijeenkomsten vinden plaats in de filmzaal van het Psycho logisch Instituut aan de Hooigracht 15 in Leiden en beginnen steeds om acht uur. De toegang is gratis. Interessant koffieconcert in Muzenhof LEIDERDORP Voor een geheel gevulde zaal verzorgde het Utrechts Barokensemble 'met medewerking van Musica Vocalis gisteren in Muzenhof een interessant koffieconcert met werken van Telenmann en Charpentier. Zowel het koor als het ensemble musi ceerden stijlvol op de anwij- zingen van de jonge dirigent Norbert Kunst. Het eerste stuk van Telemann, suite in Bes-dur voor twee blokfluiten, strijkers en conti nuo, klonk licht en doorzich tig. De cantate„Erwachet, en- treisst euch den sündlichen Traümen" werd bijzonder fraaie gezongen door de so praan Marjan van Giel. In het Concerto di Camera schom melden het tempo hier en daar iets. De blokfluitpartij werd heel mooi door .Anneke de Nooy vertolkt. In de boeiende „Messe des Morts" van Char pentier was de koorklank wat vlak, waarschijnlijk moesten de koorleden wennen aan de ruimte. De pianissimo gedeel ten klonken niet geheel homo geen, in de forte-gedeelten kwam het koor beter to< z'n recht. De solo-partijen werden door eigen koorleden ver zorgd. Het publiek was bijzonder ver rukt over de spontane en fijne manier van musiceren van deze, veelal nog jonge, ama teur-musici. FRIEMELS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3