VERS WIKT OVER ELFDE MAN Rijnsburgse Boys op alle fronten de meerdere: 3-1 Ajax zeer snel klaar netemann in ►lgische ploeg Slecht rapport voor trainers in Oostenrijk ;yenoord 1st an de orput >k bij >urs LAF WILLEM U KANSLOOS OP MIDDELMORS Verwarring rond sponsoring KNVB MAANDAG 10 OKTOBER 1983 fERSUM - Gerrie Knetemann heeft gister- J in Hilversum het contract ondertekend, dat aan de Belgische formatie Europ-Decor ver- Nederlands populairste wielrenner wordt ijenoot v>an onder andere Fons de Wolf. Frank fen de Noor Jostein Wilmann. Ploegleider van jrkste Belgische formatie is Ronald de Witte, imann wordt in maart 33 jaar. Hij kwam begin jzoen zwaar ten val in Dwars door Belgie. Het bekend of hij ooit terugkeert op wereldniveau, jeigerde vorige maand het contract voor de e ploeg van Peter Post te tekenen, omdat hij Tij was naast het wielrennen reclame voor der- maken. Knetemann rijdt voor het eerst in een Iche ploeg. Voor hij in 1976 bij Post kwam, reed e jaar naast Joop Zoetemelk in Franse dienst. WENEN Het Oostenrijkse trainersbestand is door medewer kers van het psychologisch instituut van de universiteit van We nen in een rapport op de korrel genomen. De onderzoekers deel den voor een bijzonder aspect als het leiding geven zelfs een dikke onvoldoende uit. Zij concludeerden dat trainers, wier taak het is de jeugd te vormen, zelf allesbehalve het goede voorbeeld geven. De psychologen hadden de opdracht de geschiktheid en de werkzaamheden in de praktijk van de vaklieden in de ama teursport te analyseren. De wetenschapsmensen achten de trai ners in populaire takken van sport als atletiek, tennis, wielren nen. tafeltennis, judo, schieten en golf wel zeer kundig op tech nisch gebied. De kennis van de pedagogie is echter beneden alle peil. Omdat meer dan 90 procent van de Oostenrijkse oefen- meesters - volgens de studie slecht opgeleid en verwaand boven dien - die functie als erebaantje vervult, bevelen de psychologi sche onderzoekers professionalisering van het trainersvak aan. Akerboom wil andere club SINT MICHIELSGESTEL Kees Akerboom heeft zijn club Den Bosch schriftelijk mede gedeeld op de transferlijst ge plaatst te willen worden. De 31-jarige basketballer heeft er genoeg van elke competitie wedstrijd slechts een klein aantal minuten daadwerkelijk in actie te komen. Om die re den wil hij de landskampioen verlaten en vanaf december bij een andere eredivisie-vere niging gaan spelen. Akerboom was een jaar uit de roulatie wegens een ernstige kniebles sure. Voetballer (30) dood op veld HOEK Een voetballer van het twee de elftal van Hoek in Zeeuws-Vlaande ren is zaterdag tijdens een wedstrijd overleden. De dertigjarige Jack Glans beek kwam na een schorsing van enige maanden voor het eerst weer binnen de lijnen. Na krap een half uur spelen zakte Glansbeek ineen. Een arts uit Sluiskil, die als toeschouwer aanwezig was. constateerde acute hartstilstand. Glansbeek laat een vrouw en een kind achter. Als gevolg van het overlijden werd de uitwedstrijd, die het eerste elf tal van Hoek voor het toernooi om de KNVB-beker (amateurs) tegen Kloetin- ge speelde, gestaakt. Na de eerste helft was de stand 0-1. p Bondscoach I Rijvers bepaalt pas liddag wie de plaats ïrwin Koeman in het tlands elftal inneemt t duel van woensdag Ie Ieren. Wellicht be- Rijvers om Michel in de basis te zet- JStevens van PSV is in ectie de vervanger van Koeman in het voor van cruciale betekenis kwalifikatieduel voor X 1984 in Frankrijk met 3 in Dublin. De Eindho- werd gisteren door Rij- l opgeroepen, nadat de igse middenvelder hem irdag van in kennis had Michel Valke...elfde man gesteld, dat de voetblessure, die hem al sinds het oefenduel van Groningen tegen SC Cam- buur voor het begin van de competitie parten speelt, dat meedoen tegen Ierland onmo gelijk is. Koeman werd in het beker duel van zijn club in en tegen Spakenburg opnieuw fors aan de gekwetste voet geraakt en meldde zich onmiddellijk bij Rijvers af. Rijvers wil eerst de training in het Daly-Mount Park Stadion van Dublin, waar de op eigen veld al twaalf seizoenen ongeslagen Ieren voor het eerst sinds ja ren weer eens hun thuishaven hebben, afwachten, alvorens hij een nieuwe elfde man aan wijst. De 29-jarige Huub Stevens speelde zijn laatste - 17e - in terland voor het Nederlands elftal uitgerekend tegen de Ie ren op 22 september van het vorig jaar, toen Oranje dankzij doelpunten van Dick Schoena ker (al na 34 seconden) en Ruud Gullit voor Nederland en Pat Daly voor de gasten met 2-1 in de meerderheid bleef. Stevens gisteravond: „Omdat het al weer meer dan een jaar geleden is, verrast mijn plaats in de selectie me behoorlijk. Nee, over een posi tie in het elftal heeft Rijvers het nog niet gehad. Dat zien we morgen allemaal wel. Het is allang mooi dat ik er weer bij ben". Hoewel Ierland kansloos is voor een plaats in de eindron de van het EK in Frankrijk, kan Oranje in Dublin op een warm onthaal rekenen. De jeugdige brigade van Rijvers zal moeten optornen tegen een ervaren Ierland, dat toppers als Liam Brady en Frank Sta- pleton maar al te graag bereid vindt de nationale eer te ver dedigen. En de jonge bonds coach Eoin Hand heeft er ook geen enkele moeite mee facto ren op te sommen, die zijn ploeg gretig moeten maken. „Niet alleen willen we die trotse reeks op eigen veld graag verlengen, onze eerste wedstrijd sinds tijden op Dali Mount Park moet ook gewoon een succes worden. Op die ma nier kunnen we nog tweede in onze groep worden achter Spanje. Accoord, dat levert geen kwalificatie voor Frank rijk op, maar als dit een poule in de voorronde van het WK was geweest, zou de nummer twee zich wel hebben ge plaatst. Als we Nederland dan ook achter ons kunnen hou den. kunnen we toch weer wijzen op een stuk vooruit gang, waar we met het WK van 1986 voor de deur vertrou wen op mogen baseren". Opvallende afwezige in het keurcorps van Eion Hand is David O'Leary. Op het mid denveld moet de met zijn 24 jaar als vaste keus te boek staande O'Leary wijken voor Kevin Moran en Mark La- wrenson. Net als Rijvers heeft ook Hand trouwens een knip oog naar de jeugd gedaan, zij het heel wat minder rigoreus dan zijn Nederlandse collega. WILLEM PFEIFFER JJICH Feyenoord fa volgende week Éisdag in het !|A Cuptoernooi verder verzwakt |p Tottenham Hot- 5 moeten aantre- |r De tuchtcommis- 1 van de UEFA jrste namelijk Mi- jvan de Korput na rode kaart tijdens 'duel met St. Mir- voor twee wed den. Eerder al |i zeker dat doel- i Joop Hiele tegen Spurs absent zal wegens een blesu- Edo Ophof van tijdens de return n Olympiakos van veld werd ge- rd kreeg een rsing van drie strijden. toe- feestvierende jwers, die na de jtrijd tegen Atletico rid van 28 september veld opstormden, is r ïroningen komen te j op een boete van Zwitserse franken 1 4000 gulden). Ook tomende tegenstan- ran FC Groningen is de straf commissie de UEFA met 3000 serse franken be- Internazionale Mi- speelde de thuis- trijd voor de vorige e weliswaar in Cese- _)00 km van .Milaan [ijderd, maar ook gooiden toeschou- vuurwerk vanaf de hes en werd na af- het veld bestormd. zou nu van plan voor het duel met Sroningen naar het jitaliaanse Bari uit jjken. FC Groningen laar gezien de hoge- ïiskosten tegen pro- ren. rel Jansen ikt werk HAAG Karei Jan- Ie vertegenwoordiger de spelersvakbond S) in het bestuur van «tie betaald voetbal ie KNVB heeft zijn taamheden in het be- opgeschort tot aan de folgende bestuursver- 'ing van 20 oktober, in heeft dat gedaan I aanleiding van het at vice-voorzitter mr. les Hogewoning zelf geleiding van het Ne- hds elftal op zich genomen. In een jr stadium was Karei n samen met Renze Ties belast met deze RIJNSBURG De 3-1 overwinning op Willem II die Rijnsburgse Boys (evenals vorig jaar) in de tweede ronde van het be taalde bekeravontuur bracht, mag zonder enige twijfel als de grootste ver rassing van het afgelopen bekerweekeinde worden gezien. Des te merkwaardiger is het dus dat er zaterdag op het sportpark Middelmors in we zen geen sprake was van een „verrassende uitslag" of een „sensationele zege". Zaterda geersteklasser Rijnsburgse Boys was gewoon op alle fron ten de meerdere van de dit seizoen qua resultaten toch aardig in de eredivisie mee draaiende Tilburgse opponent. Hoewel de druk rondom het gebeuren met name in de eer ste helft duidelijk aan het spel van enige geelzwarten viel af te lezen (voorstopper Wim Driebergen, middenvelder Arie van Dijk, spits. Ton Ar royo), slaagde de eredivisie club er geen moment in z'n stempel op het treffen te druk ken. Waar Rijnsburgse Boys onder leiding van absolute uit blinker Huug Aandewiel van af de. eerste minuut regelmatig knappe openingen in de Til burgse afweer vond, beperkte de laf voetballende Noter- mans-elf zich tot een met veel lange trappen gelardeerd counterspelletje. Een speelwij ze die de Tilburgers in negen tig minuten Voetbal geen en kele uitgespeelde doelkans en slechts een door een gelukkige „klos" gerealiseerde treffer op leverde. Een spelbeeld dat Rijnsburgse Boys oefenmeester Arie La gendijk niet had verrast. Voor af al had Lagendijk zijn elftal gewezen op de goede mogelijk heden op verder bekeren. De twee door hem bezochte wed strijden van Willem II (tegen Excelsior en DS '79) hadden Lagendijk geleerd dat de ere- divisionist in vergelijking met de Rijnsburgse amateurs maar weinig pluspunten naar voren kon schuiven. Sterker nog, Willem II was op Lagendijk als een uiterst negatief spelen de, beperkte ploeg overgeko men die door Rijnsburgse Boys vastgezet en bedwongen zou kunnen worden. „En natuur lijk kan het dan in zo'n wed strijd nog helemaal fout gaan, maar zelf was ik er van over tuigd dat er echt goede moge lijkheden waren". Ook al omdat Rijnsburgse Boys er vanaf het eerste fluit signaal in slaagde de door La gendijk vooraf bepaalde taak verdeling op het middenveld aan de Tilburgers op te drin gen Huug Aandewiel dien de bij balbezit een niet al te Zwaar gedekt aanspeelpunt te vormen liep het zaterdag „volgens plan". Een conclusie waar Jan Notermans het ove- irigens- later niet mee eens Bert Gozems is namens Willem II ver doorgedrongen in de defensie van Rijnsburgse Boys. Jack Manuputty brengt redding met een sliding. Later in het duel zou een halve misser van Manuputty Gozems in staat stellen de score te openen. bleek te zijn. De via een opval lende trainerswissel met Hel mond Sport bij Willem II be lande oefenmeester, die het vooraf niet nodig had gevon den om Rijnsburgse Boys eens te bekijken, meende dat Rijns burgse Boys eigenlijk helemaal „niet best" had gespeeld. „Maar wij speelden zo slecht dat ik het die jongens gun dat ze hebben gewonnen". Een op zich al merkwaardige opvat ting die nog meer van haar waarde verloor op het moment dat Notermans de rol van Aandewiel becommentarieer de. De Limburger over de spe ler die ook bij Willem II zo maar tot spelbepaler zou kun nen worden gepromoveerd: ..Aandewiel. wie was dat1" Aangenomen mag worden dat de Rijnsburgse nummer twee op het elftal van Notermans meer indruk zal hebben ge maakt. Steeds weer was de middenvelder aanspeelbaar, steeds weer stond hij aan de basis van knappe geelzwarte aanvalsacties die in het eerste deel overigens slechts in een handvol niet benutte kansen (Rob Gillissen, Johan de Kroon en Ton Arroyo) en een duidelijk winnende hoek- schoppenverhouding (8-2) re sulteerde. Na die eerste helft stond er echter wel een 0-1 achterstand voor de thuisclub óp het bord. Na een vrije trap van later voor de derde maal dit seizoen geboekte Mark Steyart caramboleerde de bal yia het hoofd van laatste man Jack Manuputty voor de voe ten van Bert Gozems. De puntspeler, die in tegenstelling itot de door Driebergen be waakte Wanny van Gils wel een ijverige indruk maakte, aarzelde geen moment en knalde hard in. Een volstrekt onterecht op het scorebord gekomen stand die door Rijnsburgse Boys binnen tien minuten in de tweede helft in een volledig verdiende 2-1 voorsprong werd omgezet. jEerst leverde stuwend werk van Manuputty een vloeiende en door Jan Hogewoning be heerst afgewerkte combinatie met Aandewiel op, vervolgens was het Van Dijk die Aande wiel in balbezit bracht en Ton Arroyo die doelman Jan For- mannoy van kortbij het nakij ken gaf. Met die 2-1 voorsprong op zak besloot Rijnsburgse Boys het wat rustiger aan te doen. Ver tragend werk dat, in combina tie met de nu in het voordeel van Willem II waaiende wind, een Tilburgs overwichtje tot stand bracht. Opnieuw echter bleven uitgespeelde mogelijk heden uit voor de door het ontbreken van Nelemans enigszins gehandicapte eredi- sieploeg. Van Gils mocht dan wat actiever worden, veel ver der dan een tweetal gevaarlijk ogende vrije schoppen kwam hij toch ook niet. Het duurde tot drie minuten voor tijd voordat Willem II echt in de buurt van de gelijkmaker kwam. Het omhaaltje van Jo han Huybregts leverde echter een eenvoudige vangpartij voor doelman Cees Star op. Amper zestig tellen later was de wedstrijd volledig gespeeld. Aandewiel veroverde nog op de eigen helft het speeltuig van tegenspeler Patrick Cohen en zette een imponerende rush richting Formannoy in. Ook al omdat inmiddels reeds ge boekte Steyart er van afzag Aandewiel onreglementair te stuiten, kwam de vorig seizoen nog bij Willem II in de belang stelling staande middenvelder inderdaad oog in oog met de, vervolgens eenvoudig gepas seerde, oud-Sparta-goalie: 3-1. Waarmee de bekersensatie die eigenlijk geen sensatie was de finitief een feit was geworden. GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: 32 Bert Gozems 0-1; 51 Jan Hogewoning 1-1; 54 Ton Arroyo 2-1; 88. Huug Aandewiel 3-1. Rijnsburgse Boys: Star, Toet, Drie bergen, Manuputty. De Kroon, Hoge woning, Aandewiel, Houtekamer, Van Dijk, Gillissen, Arroyo (Van der Blom). Willem II Formannoy, Van der Ven, Steyart. Huybregts. Braam, Cohen. Feskens. Bastiaanse (Donders). Mul ler (I.ammers). Gozems. Van Gils ROTTERDAM Ajax was vlug klaar met HOV en dat kwam de Amster dammers goed uit. De zes spelers, die geselecteerd zijn voor de wedstrijd Ier land - Nederland waren in gedachten al te Dublin. De Deense internationals Mölby en Olsen wilden tegen de amateur eerste klasser uit Crooswijk ook geen enkel risico nemen, omdat zij woensdag weer met Denemarken, tegen Luxemburg, moeten voet ballen. De eerste wedstrijd van het nieuwe toernooi was voor de bekerhouder geen echte opga ve, zoals in vorige seizoenen tegen DHC en DS '79. HOV, slechts tot de „grote" beker toernooi toegelaten omdat Feyenoord 2 (de echte win naar van de districtsbeker West II) niet mocht meedoen, was een vriendelijke tegen stander. De Rotterdammers probeerden mee te voetballen en konden dat, uiteraard, lang zo goed niet als Ajax. Omdat Gasselich (drie doelpunten) wel eens wilde laten zien dat het aan hem uitgegeven geld niet helemaal is weggegooid, was het wedstrijdgedeelte al na ruim tien minuten afgelo pen. Omdat de bijna-interna- tional Silooy nog niet de be heersing van de andere Aja- cieden heeft, liep hij al na twee minuten tegen een gele kaart op. De overbodigheid van zijn overtreding werd door het wedstrijdbeeld onder streept. Na de rust probeerde Ajax slechts de amateurs op eigen helft te houden. Op een inci dentele onderbreking na slaag den zij daarin. Trainer De Mos haalde Vanenburg en Van Basten naar de kant, niet om dat Rijvers dat zo graag wilde, maar uit eigen initiatief. „Het is ieders belang, ook het mijne en dat van Ajax, dat Neder land wat bereikt in Dublin, daarom". Bekocht De 6500 toeschouwers hadden na rust alle reden zich bekocht te voelen, een gedachte die ook een beetje bij HOV leefde. De extra-uitgaven van bijna 10.000 gulden voor noodtribu- nes worden namelijk niet tus sen de beide clubs gedeeld, maar komen alleen ten laste van de ontvangende vereni ging. HOV moest dus investe ren om Ajax aan wat meer in komsten te helpen. Het werd niet als een ramp gevoeld, want het geschatte batige saldo van rond de 10.000 gulden komt overeen met de normale inkomsten uit de recette over een heel seizoen. En dat is mooi meegenomen na een be zoek van Ajax, dat voor zijn deel van de opbrengst maar een halve wedstrijd voetbalde. Marco van Basten tikt de bal in. maar de spits van Ajax zal niet scoren tegen HOV. In het midden Felix Gasselich, die driemaal doeltreffend uithaalde. DEN HAAG Binnen het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB is grote verwar ring ontstaan rond de sponso ring van het Nederlands elftal. Het aantrekken van geldschie ter Sony, dat vier miljoen gul den beschikbaar stelt voor een periode van drie jaar, vormde hiertoe de direkte aanleiding. Behalve Oranje zouden ook het jeugdplan Nederland en het tijdens de komende win terstop plaats vindende zaal- voetbaltoernooi van de Japan se steun profiteren. De Japanse firma kwam in contact met de voetbalbond door tussenkomst van het ad- viesbureau Inter Football. Het huidige sectiebestuur heeft evenwel rekening te houden met een door hun voorgangers aangegane verbintenis met Pro Sports Promotions BV, dat al eerder een andere hoofd sponsor (Philips) voor het 'profvoetbal had gevonden. De Nederlandse multi-national wil tweemaal één miljoen gul den (met een optie voor nog twee jaar) beschikbaar stellen, dat echter volledig ten gunste van het Nederlands elftal moet worden gebruikt. Het sectiebestuur wilde het vierjarig contract met Pro Sport Promotions ontbinden, maar daarvoor voelde dit hier bij voorbijgelopen bureau vooralsnog niets. Twee elkaar beconcurrerende sponsors is natuurlijk onaanvaardbaar voor het in elk geval juridisch onjuist handelende sectiebe stuur van de KNVB, dat nu een keuze in deze „miljoenen slag" tussen beide kandidaten zal moeten maken. LONDEN De Australiër Greg Norman heeft voor de tweede keer in vier jaar het wereldkampioenschap golf behaald. HAARLEM In de finales van de jeugdcompetitie in Haarlem reikten de meisjes van het Haagse Sparta niet verder dan de vierde plaats. Met een totaal van 24.710 punten eindigden ze royaal achter winnaar AV Rotterdam, dat liefst 26.762 punten behaalde Bij de jongens was AAC uit Amsterdam veruit de bes te. voor Haarlem. PSV en AV '36 .uit Alphen aan den Rijn.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11