Verplichte autokeuring gedurende vijf jaar Ni L Franse „Tweede Kamer" keurt Rijnzoutverdag goed 'olitie ontzet verwaarloosde sekte-kinderen VANESSA Strip t* Frankrijk trotseert Iraans dreigement: wapentuig naar Irak Suriname gaat )p Londen vliegen Er zit „money" in de ogen van John Travolta BON «2*£cidoe6outarit Uitgave Westerpers. behorende lot Sijthofi Pers. Apothekersdi|k 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: M.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm. kleintjes 1 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betahng),kwartaal f 61,25. jaar f 233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0,80. 60ma/nt Zaterdag 8 oktober 1983,7Se jaargang no. 22701 Banana Split Show op Ned. I om 20.28 uur Op Ned. II om 20.05 uur het eigen levensver haal van Sophia Loren. Om 23.20 uur nachtfilm „Het rijk in de bergen". Morgen op Ned. I om 18.30 uur „Mensenwerk" over werkgele genheid en op Ned. II om 19.05 uur „Liefde en van dattum", gespeelde voorlichting. HET WEER Wisselend bewolkt en perio den met buien. Westen wind. Middagtemperatuur rond de 14 graden, in de nacht circa 8 graden. Morgen zon op: 6.53 uur. Onder: 18.01 uur. Sehev. hoogw: 4.28 en 16.55 uur. Laag: 0.29 en 12.39 uur. 'ERDAM de tweede binnen een ek gaat de jsvan benzine, jelolie en gas- t/huisbrando- omlaag. Bij enkele maat- appije gebeurt vandaag al, ar bij de mees met ingang i maandag. Su- en normale izine worden 1 1,6 cent per li- goedkoper, sel gaat ge- Ideld twee per liter ider kosten. meest voorko- ■d nde literprij- IJir bij de zelf- itations wor- y super 178,2 t, normaal cent en die- 113,8-114.6 t. De nieuwe jzen van gaso- fhuisbrandolie iëren van 87,2 88 cent per li- De prijsverla- gen zijn een 4g van zowel dalende note- gen op de in- tionale pro- ctenmarkt als zakkende dol- rkoers. Koningin Beatrix heeft gistermid dag de opening verricht van de nieuwe Centale Biblitotheek van Rotterdam. Zij deed dit door het openslaan van een levens groot boek waardoor het woord „Open" verscheen. Naast haar de heer P. Schoots, directeur van de Centrale Biblio theek. Zedenmisdrijf met pillen bestrijden OSLO Noorwegen over weegt plegers van ernstige zedendelicten door middel van een behandeling met bepaalde medicijnen impo tent te maken of hun seksu ele drtft tot normale propor ties terug te brengen. De overheid wil tot deze maatregel overgaan met het oog op de forse stijging van het aantal ernstige zeden misdrijven en het feit dat statistisch bewezen is dat 25 tot 30 procent van degenen die al eerder voor zedende licten zijn gestraft toch in herhaling vervalt. Nieuwe rel bij Vara DEN HAAG/HILVERSUM Produ cer Jan Tromp en eindredacteur Henk van Hoorn van het Vara-televi- sie-programma Haagse Bluf hebben gisteravond met onmiddellijke ingang hun medewerking aan dit programma stopgezet. Zij besloten daartoe nadat „groepsleider" Jan Nagel zonder hun instemming een door hem niet geap precieerd stukje satire uit het pro gramma had geknipt. Die satire had betrekking op het optreden van Mar cel van Dam als commentator van het Vara-programma Achter het Nieuws. Volgens Tromp en Van Hoorn valt uit het gebeurde slechts te concluderen dat de heer Nagel doelbewust het pro gramma om zeep wilde brengen. „Dat is hem gelukt", aldus Van Hoorn gis teravond. Prijzen 0,4 procent omhoog DEN HAAG De kosten van levenson derhoud zijn tussen midden augustus en midden september met 0,4 procent geste gen, zo blijkt uit het gisteren door Econo mische Zaken gepubliceerde prijsindexcij fer voor de gezinsconsumptie van het CBS. Duurder werden kleding, aardap pels. margarine en koffie. Goedkoper: elektriciteit, tweedehands auto's, benzine, verse groenten en vers fruit, bloemen en kamerplanten. De groep huur en bijko mende kosten, verwarming en verlichting steeg ten opzichte van december 1982 met 5,7 procent, de groep vervoer en verkeer met 5.5 procent. Voeding, drank en tabak werden gemiddeld 1.3 procent duurder en kleding en schoeisel 4,1 procent goedko per. Verder blijkt dat het inflatietempo blijft dalen. Het gemiddelde ligt thans op 3,2 procent. DEN HAAG Het ka binet heeft gisteren toch besloten tot het invoe ren van een periodieke verplichte keuring van personenauto's. Een wetsontwerp voor een vereenvoudigde keu- ringsvorm zal binnen kort bij de Tweede Ka mer worden ingediend, zo heeft premier Lub bers gisteren aangekon digd. Het kabinet wil de verplich te keuring opleggen aan au to's die vier jaar en ouder zijn. Het streven is om in 1985 met het keuren te be ginnen. Als compromis tus sen voor- en tegenstanders van verplichte keuring is er voor gekozen de wet slechts gedurende vijf jaar van kracht te laten zijn. In die periode kan worden bezien hoe het effect is geweest. Aan de hand van die evalua tie kan daarna worden be sloten of de wet al dan niet moet worden geprolongeerd. Volgens de jongste bereke ningen is met de nieuwe op zet in de eindfase ongeveer 22 miljoen gulden aan appa raatskosten gemoeid. Dat is ruim één derde van het oor spronkelijk geraamde be drag. Er zullen 273 ambtena ren voor de keuring nodig zijn. Ter bestrijding van de kosten zal deel III van het kentekenbewijs vijf gulden duurder worden. Ook dit is aanzienlijk lager dan was verondersteld, aldus de be windsman. De Bovag, die de belangen van garagehouders behar tigt, heeft negatief gerea geerd op de bekorting van de werkingsduur van de wet tot vijf jaar. De bond wijst er onder meer op dat garages die met het oog op de keu ringen extra monteurs aan nemen, dezen niet over vijf jaar kunnen ontslaan. yfSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gister- fond bij een inval in een muziekschool in Amster- im-Noord twintig verwaarloosde kinderen van bijna id lee weken tot anderhalf jaar van leden van een sek- Jers. -achtige groep in veiligheid gesteld. De kinderen zijn (idenjlelijk toevertrouwd aan de Raad voor de Kinderbe- ^^ierming. Niemand is aangehouden. De actie vond aats in het kader van een civiele procedure, aldus de ilitie. Er zijn geen aangiften gedaan, lie kinderen vertoonden verschijnselen van geestelijke en hy- fenisehe verwaarlozing. Drie van hen zijn opgenomen in een Skenhuis. De ouders van de kinderen stonden volgens de poli- onder sterke invloed van de sekteleider, de 54-jarige Amster- nmer J.O. politie is op het spoor van de groep gekomen na tips van de itie in België waar de sekte soms bijeenkwam. De sekte een en taal, een eigen filosofie en eigen regels. De vrouwen moes- zich seksuele vernederingen laten welgevallen. Om te voor- ïen dat de band tussen moeder en kind te groot zou worden, rden de kinderen steeds door andere kinderen verzorgd. Kin- en die niet konden kruipen, werden daartoe gedwongen. Als tijdens bijeenkomsten huilden of vervelend waren, werden ze een kolenhok opgesloten. Ook werden baby's urenlang in hun Ije vastgebonden. Elke vorm van knuffelen of troosten werd _rmeden. Volgens de politie hadden de sekteleden, variërend leeftijd van 20 tot 30 jaar, een goed ontwikkelingsniveau. Een medewerkster van de kinderpolitie in Amsterdam draagt een van de twintig kleuters het politiebureau Waddenweg binnen. De verwaarloosde kinderen werden gisteravond bij een sekte-ach- tige groep in Amsterdam bij hun ouders weggehaald. MORLAIX Vanaf de marinevliegbasis Landivisiau, nabij Morlaix in West-Frankrijk, zijn gisteren vijf super Etendard-gevechtvliegtuigen opgestegen met bestem ming Irak. Zoals bekend heeft Iran, dat zich door deze vliegtuigen ernstig bedreigd voelt, herhaalde malen gedreigd de olie-vaarroutes door de Straat van Hor- moez af te sluiten wanneer Frankrijk deze levering zou doorzetten. Als Iran dit dreigement uitvoert kan er een oliecris ontstaan die zo ingrijpend is dat de voorgaande crises hierbij vergeleken kinderspel zullen blijken. Irak zou de vliegtuigen willen gebruiken voor aanval len op Iraanse oliehavens. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en andere westerse lan den hebben, met het oog op het Iraanse dreigement, bij Frank rijk aangedrongen af te zien van levering. De Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson heeft onlangs ver klaard de contractuele verplichtingen jegens Irak na te willen komen. Volgens goed ingelichte zegslieden in Frankrijk, zouden de toestellen tijdens een tussenlanding ergens in het Middelland se Zeegebied overgedragen worden aan Iraakse piloten die al eerder hebben geoefend met deze gevechtsvliegtuigen. De super Etendard kan op vliegdekschepen landen en is de belangrijkste gevechtsbommenwerper van de Franse marine. Het toestel kan worden uitgerust met Exocet-raketten, die Irak eerder van Frankrijk heeft gekocht. Etendard en Exocet hebben hun doel treffendheid bewezen in de Falkland-oorlog. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. lart vermoorde vrouw klopt weer VERMINDERING ZOUTLOZING IN RIJN KOMT IN ZICHT EIDEN/MUNCHEN Het hart van een jonge vrouw die vori- week in Berlijn werd vermoord, is na een race tegen de klok et succes overgeplaatst in het lichaam van een veertigjarige Ostenrijker, zo is gisteren vernomen .in een kliniek in Mün- len. Voor het vervoer van het hart werd de Europese centrale Dor hartransplantatie in Leiden ingeschakeld. De vrouw had jirige week zaterdag een telefoongesprek met haar vriend toen ear echtgenoot binnenkwam. Uit jaloezie en woede schoot hij ^ar een kogel door het hoofd. Maandagavond kwam het ruil- irt bij de hartkliniek in München aan. Artsen stonden daar aar om het zieke exemplaar van hun patiënt door het gezonde in de Berlijnse te vervangen. 0NDEN/AMSTERDAM De Surinaamnse luchtvaart- lllll aatschappij SLM en de Engelse maatschappij British Cale- inian (BC) hebben gistermiddag een contract getekend dat •orziet in vluchten tussen Paramaribo en Londen. BC gaat it vluchtschema op de lijn Londen-Amsterdam zo wijzigen »t vanuit Londen direct kan worden doorgevlogen naar msterdarn. Suriname heeft zoals bekend de luchtvaartover- inkomst met ons land opgezegd, waardoor KLM en SLM 'et ingang van 15 oktober de vluchten tussen Paramaribo i Suriname moeten beëindigen. e eerste vlucht tussen Paramaribo en Londen vindt plaats dinsdag 18 oktober en vanaf die datum zal elke dinsdag ivlogen worden. Het contract geldt voor een half jaar. In e tijd krijgt SLM de beschikking over een DC-10 van Bri- sh Caledonian met daarbij de cockpit-bemanning. Het cabi- fpersoneel is deels van BC en SLM. PARIJS De Nationale Assemblee, de Franse Tweede Kamer, heeft gis teravond met 275 tegen 122 stemmen haar goed keuring gegeven aan de bekrachtiging van het Rijnzout-verdrag. Frank rijk ondertekende de Con ventie in 1976 en ontving van de overige Rijnstaten (Zwitserland, West-Duits- land en Nederland) een bedrag van 92 miljoen Franc voor ondergrondse lozing van het afvalwater van de Franse kalimijnen in de Elzas. Nederland heeft daar bijna 24 mil joen gulden aan bijgedra gen. Politieke problemen in eigen land weerhielden de Fransen echter van ra tificatie. De omvangrijke zoutlozingen in de Rijn, die dus nog steeds plaats hebben, brengen de Ne derlandse glastuinbouw, die van Rijnwater afhan kelijk is, in de problemen. De Nederlandse regering heeft de goedkeuring door de As semblee een belangrijke poli tieke stap genoemd „in deze reeds lang slepende en voor Nederland belangrijke kwes tie", aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken gis teravond. „Weliswaar is met de goedkeuring door de Natio nale Vergadering de parle mentaire goedkeurings- en ra tificatieprocedure nog niet rond", aldus de verklaring, „maar de regering heeft reden erop te vertrouwen dat de in werkingtreding van het ver drag nu binnenkort een feit zal zijn". De goedkeuring van het ver drag is te danken aan meer derheid van socialisten in de Nationale Vergadering. Het ontwerp gaat nu naar de Fran se Senaat, waar het naar alle waarschijnlijkheid niet door komt. omdat daar geen linkse meerderheid is. Uiteindelijk moet een commissie met leden van beide Kamers een aan vaardbaar compromis vinden. De gehele oppositie in de Na tionale Vergadering stemde te gen goedkeuring van het ver drag vanwege het risico van verzilting van het grondwater in de Elzas. Omdat de bewo ners van de Elzas nooit zijn ge hoord over inspuiting en stu dies over de gevolgen ervan pas achteraf zijn gehouden zie de socialist Bellon begrip te kunnen opbrengen voor de weerstand in de Elzas tegen het inspuiten van het zoute water. ADVERTENTIE Zondag 9 oktober FANCLUB MIDDAG tussen 14.00 en 17.00 uur in CLUB NUMBER ONE ook optreden van Peter Koelewijn. Palace Promenade Scheveningen. Fanclubleden 2.50 en niet-leden 15.- entree. 3 consumpties gratis. John Travolta steeg in 1978 op de koortsrillingen van de zaterdagavondse disco even naar ongekende hoogten op de thermometer van de roem. Na de wereldhits „Grease en „Saturday Night Fever" leek het succes niet op te kunnen voor Travolta. Acteur of pop-idool, vroeg de pers zich af. Acteur zei Travolta zelf, en weigerde een vervolg op „Sa turday Night Fever" te maken. Nu duikt hij tóch weer op als Tony Manero. In „Staying alive", de titel van de Bee Gees-hit uit „Saturday Night Fever", nu uitsmijter en naamgever van een rijkelijk laat vervolg. Onze verslaggever Bert Jansma sprak Travolta eerder deze week in Hamburg. De ster ontkende daar enige inconse quentie: „Er waren me eerdere scripts voor een vervolg aangeboden. Maar die lagen me niet. Die waren anti-dans. Tony Manero werd een jongen met allerlei rare baantjes die het dansen niet meer zag zitten". Het meest beslist komt John Travolta over de brug wan neer Jansma hem vraagt naar zijn sterkste punt als acteur. „Mijn ogen" zegt hij onmiddellijk. „Mijn ogen hebben iets doorzichtigs. Je kan er alles in zien. Als ik iets in gedach ten neem, kan je dat in mijn ogen aflezen. Ik heb de gave van doorzichtigheid en dat werkt het beste in close-ups. Als de regisseur slim genoeg is, gebruikt-ie veel close-ups van me en hij heeft een aantrekkelijke film". Voor de volledige weergave van het gesprek zie de voorpa gina van onze wekelijkse bijlage Finale. VERDER IN FINALE: Jan Blaaser: „Ik denk zelf ook wel eens, waar haalt hij het vandaan". Henk van Stipriaan: Jam mer dat het zo gelopen is, maar mijn VARA is het niet meer". „Surprisefilm,, in België: Tasten in het duister. Radiomaker Hans Zoet (Für Elise) kan bijna niet wach ten tot zondag. De Russen zijn een uiterst plezierig volk". Visrubriek: een herfstige avond aan zee. Het geheim van het Tsjechische tennis. Schreiner Airways: een stukje vergeten luchtvaart. VU Amsterdam heeft primeur: vrouwengeschiedenis of ficieel erkend bijvak. Beloning bij teruggave ontvoerd paard nu 100.000pond (Van onze correspondent LONDEN De eigenaars van het kostbare renpaard Shergar, dat acht maanden geleden gestolen werd uit zijn stal in het Ierse Newbridge, hebben de beloningen, uitgeloofd voor zijn terugga ve. op meer dan 100.000 pond gebracht. Shergar is 10 miljoen pond waard en zijn eigenaars, onder wie de Aga Khan en de Zwitserse industrieel Walter Haeffner, geloven stellig dat hij nog leeft. Lloyds, de Londense verzekeraars, hebben aan Shergars eige naars al zeven miljoen pond uitbetaald. Daardoor hoort het paard nu technisch aan Lloyds toe. Twee miljoen pond van de waarde van het dier was niet door een verzekering gedekt. Pas wanneer bewezen kan worden, dat Shergar echt dood is. betaalt 'Lloyds nog 800.000 pond. Hoewel de Ierse politie volhoudt, dat zij haar opsporing van het gekidnapte renpaard ijverig voortzet, heeft dit onderzoek nog niets opgebracht „Wordt vervolgd", het nieuwe strip- en .ekenfümmagazine van de Avro-tv kwam de eerste de beste keer al met een primeur, waar de trouwe (strip lezers van de Leidse Courant overigens helemaal niet zo van opkeken. Want bekend werd gemaakt, dat de thans meest verkochte strip de „Hippe Heksen" van Suske en Wiske was. En als u straks veertien dagen deze krant gratis op proef krijgt weet u ook uit ervaring waarom er dagelijks om deze zeilde strip in de Leidse Courant wordt gevochten. Wilt u uw andere huisgenoten vóór zijn, kijk dan gauw op pagina 9, waar het heksenverhaal „wordt vervolgd". De Leidse Courant wil ik bert 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend Ineenow Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1