Gasbedrijven willen naar de rechter 't AARDGAS MAG GEEN CENT DUURDER WORDEN Voortgezet onderwijs wordt onbetaalbaar Maximum geldboete door fout niét hoger dan 500 gulden Niet omheen BON roduktie en Consumptie lemen toe Wachten op de dodenlijst DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 7 oktober 1983, 75e jaargang no. 22700 Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank; Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I .J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsLaut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f Britse serie „De vrouw in het wit" op Ned. I om 20.28 uur. Brandpunt in de markt om 21.20 uur met CNV-voorzitter Harm v.d. Meulen. Op Ned. II om 19.12 uur „Je ziet maar" en in „Haagse Bluf" om 21.20 uur gesprek met de minister-president. Om 23.20 uur nachtfilm „Goliath en de barbaren". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Temperatuur om streeks 15 graden. Vrij krach tige westenwind, kracht 5. Zon op: 06.52; onder: 18.03; hoog water Schev.: 16.15 en 04.28; laag w.: 12.02. leis je (10) redt vier jjroert jes van de dood QjsEDS Met de bescheidenheid die echte helden eigen Tbeschreef de 10-jarige Sharon Pankhurst uit de Noor- ngelse stad Leeds gisteren hoe ze haar vier jongere 1 lertjes van de vuurdood had gered. „Ik rende naar het jti en mijn vader schreeuwde naar me mijn broertjes ,ar buiten te gooien. Dat heb ik gedaan en daarna sprong zelf". Na het uitbreken van de brand op de eerste etage, inden alleen de vader en de 8-jarige Mark ontsnappen, moeder, die in de haast om weg te komen haar bekken k, werd met Anthony van vijf en Sarah van 7 door de J_^ren gered. Met een tegenwoordigheid van geest die [jaar weinig kinderen van die leeftijd zullen hebben, ^idste Sharon de vier jongste kinderen Jonathan (5), jl (4), Andrew (3) en Scott (18 maanden) van de ndende kamer naar de keuken, sloot de keukendeur iter zich en zorgde ervoor dat de vier broertjes en zij in langsjiligheid kwamen, euwa. Doorrijden na ongeval neemt toe DEN HAAG Sinds vorig jaar het zogenoemde bonus-ma lussysteem voor autoverzekeringen is ingevoerd, rijden steeds meer automobilisten door na een ongeval. Dit schrijft directeur Valk van het Waarborgfonds Motorverkeer in zijn gisteren verschenen jaarverslag 1982. Deze nieuwe autoverzekering is duurder voor bestuurders die veelvuldig een aanrijding veroorzaken dan de oude ver zekering met het no-claimsysteem. Na elk ongeval gaat de premie omhoog voor degene die het heeft veroorzaakt. Vroe ger verloor de schuldige (een deel van) de no-claimkorting. De premie was aan een maximum gebonden. Het fonds heeft de indruk dat een groeiend aantal automobi listen onverzekerd rijdt. Schadeuitkeringen van het fonds aan gedupeerden hebben altijd betrekking op ongevallen die door onverzekerde of onbekende auto s zijn veroorzaakt. Het Waarborgfonds krijgt zijn geld van de verzekeringsmaat schappijen. Schipper niet schuldig AMSTERDAM De recht bank in Amsterdam heeft de 32-jarige schipper A.J.V. uit Vianen vrijgesproken van schuld aan een aanvaring, waarbij vier mensen om het leven kwamen. De officier van justitie had een maand voorwaardelijk geëist. V. was op 3 september 1979 met zijn binnenvaarttanker bij het uitvaren van de petro leumhaven in Amsterdam in aanvaring gekomen met een plezierjachtje. Dat zonk, waar bij een echtpaar uit Voorburg en een echtpaar uit Amerika verdronken. Verkeerd gegokt NEW YORK Een Amerikaan in Worcester in Massachusetts die in een loterij een miljoen dollar had gewon nen en met het incasseren had ge wacht tot zijn echtscheiding rechtsgel dig was, heeft buiten de waard (zijn vrouw) gerekend. John R. Radzik wachtte vier weken. Hij liet zich de eerste termijn van zijn pot pas uitbeta len toen de rechtbank het alimentatie- bedrag voor zijn vrouw had vastge steld. Maar de ex-vrouw stapte op nieuw naar de rechter en eiste dat het alimentatiebedrag zou worden opge trokken en dat haar man ook veroor deeld zou worden tot het meebetalen van schoolgeld voor de twee kinderen uit het huwelijk. De uitspraak volgt later. Conflict over Nobelprijs voor William Golding STOCKHOLM De toekenning van de Nobelprijs voor literatuur ter waarde van meer dan een half miljoen gulden aan de Britse schrijver William Gol ding heeft tot een openlijk conflict geleid binnen de Zweedse Academie die de prijs jaarlijks toekent. Het 78-jarige lid van de Academie, Artur Lundkvist, ver brak de traditionele geheimhouding over de beraads lagingen en sprak van een coup van zijn medeleden bij de beslissende stemronde waarop Lundkvist niet aanwezig was. Een andere prominente kandidaat voor de prijs was de Fransman Claude Simon. In Frankrijk is veel kritiek op de uitspraak van de Aca demie. De Engelse schrijver William Golding dankt zijn faam onder meer aan zijn boek Lord of the Flies (Heer der Vliegen) dat in 1954 uitkwam. v> APELDOORN „Geen verhoging van de gasprijs per 1 januari. En als de minister toch doorzet volgt er een juridische procedure, waarin dat be sluit wordt aangevoch ten". De leden van de VE- GIN (de exploitanten van gasbedrijven) hebben zich gisteren in Apeldoorn eenstemmig achter dit voorstel van het hoofdbe stuur geschaard. Des noods, zo werd op de ver gadering vernomen, wordt minister Van Aar- denne zelf voor de rechter gesleept. De VEGIN vindt een verho ging vaji de gasprijs met nog een 3,4 cent plus 18 procent BTW „vostrekt onaanvaard baar". De woonlasten voor de mensen zijn al te hoog gewor den, zo rendeneren de gasbe drijven. Voorts heeft de VE GIN de indruk dat de voorge stelde prijsverhogingen vooral hun oorzaak vinden in het be grotingstekort van de overheid en niet voortvloeien uit reële ontwikkelingen op de energie markt. Volgens voorzitter A. Kaland maakt de VEGIN een „redelij ke kans" een gerechtelijke procedure te winnen. Vast staat, zo zei Kaland, dat de VEGIN alle wettelijke midde len wil gebruiken om aan een prijsbeschikking van de minis ter te ontkomen. Van Aarden- ne kan nieuwe gasprijzen eventueel dwingend opleggen. De VEGIN heeft al eerder zijn bezwaren geventileerd tegen de koppeling van aardgas aan de prijs van huisbrandolie. Daardoor zou het aardgas de komende jaren 17 cent duur der moeten worden. De VE GIN brengt daar tegen in, dat "bijna niemand in Nederland meer huisbrandolie voor de verwarming gebruikt. Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tus sen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. «STERDAM Zowel de oduktie in de bedrijven als Iparticuliere consumptie zijn het tweede kwartaal van dit r gestegen. Dat blijkt uit het kwartaalbericht dat de Neder- ndsche Bank gisteren heeft "t publiceerd. Bij de produktie el de toename bij de bouw s an vijf procent op. Naast een Ogere produktie was er spra- van een toename van de irticuliere consumptie. In het veede kwartaal steeg zij met 3%. De uitvoer naar het bui- nland steeg fors. In het Yeede kwartaal was sprake m een toename met 3,2%. nbrekers stelen oor tien mille an sterke drank >EN HAAG Bij een in- |)raak in het grootwinkel- Jedrijf de Kommar aan de fj Inemoonstraat in Den laag is in de nacht van voensdag op donderdag ien partij sterke drank whisky, cognac en johge enever) ter waarde van 0.000 gulden gestolen. De lessen stonden tijdelijk op de afdeling frisdranken in Verband met een verbou- ing van de door een hek van de winkel afgeschei den slijterij. DEN HAAG De kosten voor een kind in het voorge zet onderwijs zijn langzamerhand niet meer op te bren gen. De nieuwe voorstellen van minister Deetman van Onderwijs om schoolgeldbelasting te gaan heffen over leerplichtige kinderen zal voor veel gezinnen dan ook een ondraaglijke verhoging van de lasten betekenen. Dit concluderen de FNV, Algemene Bond voor Onder wijzend Personeel (ABOP) de Nederlandse Gezinsraad en Konsumenten Kontakt in de brochure „Wat kost je het voortgezet onderwijs". Deze organisaties hebben vorig jaar tien procent van de scholen in het voortgezet onderwijs gevraagd een opgave te doen van de aan de studie verbonden kosten. Bovendien werden van elke school vier ouders geïnterviewd. De gegevens geven volgens de onderzoekers een goed beeld van de gemiddelde leerkosten voor kinderen van 12 tot 17 jaar. Volgens de organisaties betekenen de nieuwe voorstellen van Deetman een lastenverhoging van 129 tot 746 gulden per kind, mits de ouders meer verdienen dan ruwweg 30.000 gulden bruto per jaar. Beneden deze grens hoeft geen schoolgeld betaald te worden. Tot nu toe viel de groep van 12 tot 17 jaar buiten de schoolgeldregeling. Uit de brochure blijkt dat de lts de duurste schoolvorm is. Een kind op de lts kost gemiddeld zo'n 1010 gulden per jaar. Dat is gemiddeld ruim vier procent van het netto-inkorpen van de ou ders. Het algemeen vormend onderwijs is de goedkoopste school vorm met 770 gulden per jaar. De mavo kost gemiddeld zo'n 750 gulden, het lbo f 890, en lhno 815. Volgens de organisaties maken maar weinig ouders gebruik van de regeling „tegemoetkoming in de studiekosten". De formulie ren die hiervoor moeten worden ingevuld zijn te ingewikkeld, zo staat in de brochure. Minister Deetman heeft gisteren gezegd dat een duidelijker regeling in voorbereiding is. GRATIS ELKE WOENSDAG DE Anderhalf jaar voor corrupte ex-ambtenaar DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen een ex-ambtenaar van het mi nisterie van volkshuisvesting wegens aannemen van steek penningen veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de 59-jarige D.S. uit Al phen aan den Rijn tussen 1977 en 1982 bijna twee ton had aangenomen van vier groot handels in cv-apparatuur. Hij is inmiddels ontslagen. Vol gens de officier van justitie, die 21 maanden gevangenis straf had geëist, verstrekte de man in ruil voor geld en dure reisjes informatie over bouw plannen in de sociale sector. De 51.000 gulden die de man nog overhad van zijn praktij ken werden verbeurd ver klaard. 'ouwtrekken om satelliet-kanaal voor de rechter )EN HAAG - De president van de rechtbank in Den Haag, mr. had gevraagd. Dit contract zou voor wat betreft Euro-tv gelden Wijnholt, zal binnenkort de beslissing moeten nemen of de 'TT het recht heeft Euro-tv de exclusieve rechten op het enige Nederlandse satelliet-tv-kanaal van de ECS-1 te ontzeggen, lierom draaide het kort geding, dat de commerciële televisie- 2 organisatie had aangespannen tegen de staat, in dit geval de 'TT. Euro-tv zou zich het eerst gemeld hebben. Euro-tv meent »et oudste recht te hebben op dit kanaal, omdat de organisatie al n het eerste stadium om een huurovereenkomst met de PTT voor 24 uur per dag gedurende een looptijd van 10 jaar. De PTT stelde daar tegenover bij monde van mr. H. Bouma, dat het staatsbedrijf Euro-tv nooit die exclusiviteit in het vooruit zicht had gesteld, maar dat.de zendtijd over het kanaal in onder ling overleg met de drie andere gegadigden verdeeld diende te worden, nl. het uitgeversconcern VNU, Delta Teledistributie en de NOS. De satelliet ECS-1 wordt deze maand operationeel met negen kanalen. Uitspraak 12 oktober. Familieleden van Nicaraguaanse soldaten, die zich ver- omgekomen. De afgelopen weken is de oorlog aan de dringen achter een hek om een glimp op te kunnen van- Nicaraguaaans-Hondurese grens opgevoerd, als gevolg gen van de ervoor geplaatste lijkkisten, wachten in gro- van de invallen in Nicaragua die de door de VS gesteun- te spanning op de bekendmaking van de namen van mi- de rebellen ondernemen, litairen, die in de strijd tegen de rechtse rebellen zijn (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door een onzorgvuldigheid op het mi nisterie van Justitie kunnen mensen die herhaaldelijk de wet hebben overtreden geen passende zwaardere geldstraffen meer worden opgelegd. Sinds mei is na melijk de mogelijkheid geblokkeerd om voor herhaal de wetsovertredingen een zwaardere geldboete op te leggen dan 500 gulden. Tot die datum konden notoire wetsovertreders nog tot maximaal 10.000 gulden wor den veroordeeld. Aan die mogelijkheid kwam op 1 mei een einde toen de wet ver mogenssancties van kracht werd. Deze nieuwe wet verdeelde de mogelijke strafsancties in vijf verschillende categorieën, die bij een nadere wet, de wet geldboetencategorieën, zouden moeten worden ingevuld. Zo ver is het echter nooit gekomen. Er ligt weliswaar een kant-en-klaar wetsontwerp hiertoe bij de Tweede Kamer, maar het parlement heeft het tot nog toe veel te druk, gehad om dit ontwerp in laatste stadium te behandelen en daad werkelijk tot wet te verheffen. Die situatie duurt nu al een half jaar en het ziet er niet naar uit dat daar spoedig verandering in komt. Een woordvoerder van de griffie van de Tweede Kamer laat namelijk desgevraagd we ten dat de wet die de blokkade voor zwaardere geldboetes moet opheffen „nog nergens in de planning voor komt". Bovendien wijst hij er op dat het parlement tot aan de kerstvakantie tot over zijn.oren in het werk zit. Alle begrotingen moeten voor die tijd worden behandeld. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllinnillllllllillll Psychiatrische patiënt steekt huis in brand llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG Een patiënt, die gisteren tegen de wil van de dok toren een psychiatrisch zieken huis verliet, heeft korte tijd later voor consternatie gezorgd op de Parallelweg in Den Haag. Terwijl zijn woning op de tweede etage in brand stond, schreeuwde hij: „Ik heb het gedaan". Een buur man wist een 3-jarig kind, dat een verdieping lager woonde, te redden. De kamer op de tweede verdieping brandde volledig uit. De brandstichter, die ernstig ver ward bleek te zijn, is inmiddels weer terug in het ziekenhuis. ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. „Doorgereden na aanrijding". Helaas een kop, die ook in de Leidse Courant nogal eens wordt gelezen. En dat is d krant achter hoe dat komt: sinds vorig jaar is h bonus-c s meer n er na een botsing fluks vandoor gaan. En wat nog erger is, het Waarborgfonds Motorverkeer heeft de indruk, dat steeds meer autorijders zich niet verzekeren. Onaangenaam nieuws dus, maar waar zelfs de Leidse Courant niet omheen kan. U óók niet als u zich nü van een i De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. *2* Ceidóc Sou/tont

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1