FC Groningen weer in schulp Feyenoord knokt zich naar kop Groeistuipen bij Sparta FC Den Haag wil Edwin Godee van A jax Stamboom van ÏCratochvilova nderzocht" fe P Griek wint Spartathlon MAANDAG 3 OKTOBER 1983 Rudi Koopmans wil stoppen SN HAAG FC Den Haag wil ze week duidelijkheid hebben er het aantrekken van één of ee nieuwe spelers. Als de onder- ndelingen vlot verlopen, hoopt orzitter Pieter den Duik zelfs ko oide zondag in het bekerduel met IC al over de aanwinsten te kun- n beschikken. De komende dagen >rdt er in ieder geval met Ajax ge roken over het uitlenen van een ïler uit het C-team. waarbij Den ilk vooral aan Edwin Godee nkt. Daarnaast is ook Aad Kila, bij amateurclub ADO speelt, nog altijd een gewild object, maar die te rugkeer is vrijwel onmogelijk. Het probleem is dat Kila die al twee bindende wedstrijden voor ADO heeft gespeeld voor dit sei zoen een contract aangeboden heeft gekregen door FC Twente. Was dat niet het geval geweest, dan zou hij in de WW terecht zijn gekomen en tot de eerste vrijdag in maart van het volgend jaar naar welke betaal de club dan ook hebben mogen overstappen. Zoals vorig jaar bij voorbeeld gebeurde met Dick Schneider, die halverwege het sei zoen door Go Ahead werd gecon tracteerd, nadat hij daarvoor bij een amateurclub had gespeeld. In het geval Kila is voor een over gang naar FC Den Haag nu echter de toestemming van zowel het be stuur amateurvoetbal als het be stuur betaald voetbal nodig en die wordt niet snel gegeven. Mocht dat hoe dan ook toch gebeuren, dan moet FC Den Haag nog met FC Twente overeenstemming bereiken over een transfersom, die niet ge ring zal zijn. Daarnaast wijst voorzitter Den Duik erop, dat de uiteindelijke beslissing over nieuwe spelers bij trainer Rob Baan zal liggen. „Die bepaalt uiter aard waar er versterking gewenst is, ik ga dat niet op eigen houtje zeg gen". Baan zit vooral verlegen om een spits, temeer daar hij Karei Bouwens (als die weer is hersteld van zijn spierblessure) op dat punt niet als de oplossing ziet. Daarom wordt weer herhaaldeijk de naam van Dick Jol gehoord, de Scheve- ninger die momenteel bij Kortrijk in de spits speelt. SURHUISTERVEEN Europees boks kampioen halfzwaargewicht Rudi Koopmans overweegt volgend jaar te stoppen. Na acht jaar topsport werpt hij de handdoek in de ring. „Ik heb bereikt wat niemand in Europa kon. Vier en een half jaar Europees kampioen en de enige halfzwaargewicht die om de we reldtitel heeft gebokst", verklaart Koop mans. „Om mijn leeftijd hoef ik niet te stop pen. Ik ben 35 en op die leeftijd ben je fysiek en mentaal het sterkst. Ik zou nog wel tot m'n veertigste kunnen vlammen, maar ik wil stoppen". Wat hij na zijn actieve sportcarriëre gaat doen, is nog niet bekend. „Ik heb al veel aan biedingen gehad. Ik vind wel wat". MSTERDAM FC Toningen, dat vorige eek op sensationele en ppaald niet zachtzinnige ijze de Spaanse lijstaan- öerder Atletico Madrid bor het toernooi om de jEFA-beker uitschakelde oorde gisteren ruim /ee keer zoveel overtre- ngen als Ajax, maar >elde zich niet gelijk aardig aan de Neder- ndse lijstaanvoerder. Die entale instelling bij een •el van de spelers had )or Ajax het beginpunt unnen en moeten zijn )or een sprekende over- inning. Het kwam er Marco van Basten kopt kort voor tijd de gelijkmaker langs doelman Schellekens. niet van omdat Ajax mid den in zijn slechte periode zit (Haarlem, Olympiakos, FC Groningen) en z'n ge lijkmaker in de laatste mi nuten kreeg. Ajax - Feyenoord is een inci dentele uitschieter geweest, de beperkingen van de Amster dammers komen te gemakke lijk boven. Ook tegen FC Gro ningen, dat de door trainer Berger opgedragen tactiek van verdedigen en uitbreken niet kon hanteren omdat niemand initiatief durfde of kon nemen. De enige twee, die de moge lijkheden hadden, werden ge remd. Van Tiggelen, door te veel verdedigende taken, Koe man door sterk tegenspel van Ophof. Voor de rust al had Ajax af stand moeten nemen. Schelle kens verhinderde het. De doelman had bovendien het geluk dat Vanenburg en Koe man de paal raakten en dat Ajax binnen het bomvolle strafschopgebied weinig kon. In de tweede helft sloeg FC Groningen toe door de beste man van het veld, Adrie van Tiggelen, op een lange pass van Hiddink. Daarna sloten de Groningers de rijen weer, vlak bij doelman Harry Schelle kens. Voor Ajax was dat te moeilijk omdat De Haan, acht overtredingen op Olsen, de linksbuiten in z'n greep hield en Koeman, naar voren ge stuurd, ook niet de spits is die Ajax nodig heeft. Koeman miste acht minuten voor tijd zelfs een strafschop nadat Waalderbos Van Basten had neergeschoffeld. Een re vanche van dezelfde Gronin ger op Olsen, voor de straf schop eindelijk kon worden genomen, werd met geel te licht bestraft door Van Etteko- ven. Pas in de chaotische slot minuten vond Van 't Schip het hoofd van Van Basten, die de gelijkmaker inkopte. Het min ste waar Ajax, dat de eerste competitienederlaag naderbij ziet komen, recht op kon laten gelden. Ajax - FC Groningen 1-1 (0-0): 48. Van Tiggelen 0-1, 87. Van Basten 1-1. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toe schouwers: 20.500. Gele kaarten: Koeman en Olsen (Ajax), De Haan en Waalderbos (FC Groningen). Ajax: Galje; Molenaar, Koeman, Si- looy, Boeve; Mölby (Van 't Schip), Ophof, Gasselich; Vanenburg (Rijk aard), Van Basten, Olsen. FC Groningen: Schellekens; De Haan, Hiddink, Waalderbos, Van Tiggelen; Van Dijk, Koeman (Roos- sien), Keukens; Broeken, McDonald, Waalderbos wacht straf EN HAAG Twee spelers in de eredivisie kregen gisteren m derde gele kaart. Adriaanse van FC Den Bosch en Waalder- •s van FC Groningen wacht de komende week een schorsing, i de eerste divisie kwam alleen MVV-er Van Marwijk op drie ile kaarten. 'APENDAL Onmid- lellijk na afloop van de [erste wereldkampioen happen atletiek hebben 'Stduitse sportartsen ote nieuwsgierigheid ;toond naar de afkomst ,n Jarmilla Kfatochvilo- in Helsinki overtui- nd winnares van de 400 800 meter. lit liet de Westduitse hoogle- iar Heinz Liesen weten tij bijeenkomst van de ederlandse Schaatstrainers 'ereniging op het nationaal lortcentrum Papendal. Lie- n, die als chef-arts verbon- n is aan de Sporthogeschool Keulen, noemde de Tsjecho- iwaakse atlete een „negatief ■oorbeeld van gestoei met horr ionen". Liesen achtte het on- aarschijnlijk dat de Oostduit- §ers veel wijzer zouden wor den van Kratochvilova's stam- ^olgens Liesen staat het bui en kijf dat sportartsen in de se artsen samenwerkt, uitte DDR zuinig maar zeer doelge- icht werken met spierverster- cende middelen. „Zo op het nationaal Olympisch Comité. ipg zijn Marlies Göhr en Mari- a Koch er niet door veran- ierd. Een zeer beperkt aantal ïationale toppers op elk num- ner krijgt gedurende twee a Irie weken een kleine hoe veelheid (maximaal vijftien seft wat de reikwijdte is van nilligram) van een anabool de middelen. Voordat je tot lormoon toegediend. Dat ge- een veroordeling komt, moet >eurt niet vaker dan twee je De verschijning van Jarmila Kratochvilova, de winnares van de 400 en 800 meter tijdens de wereldkampioenschappen atle tiek in Helsinki, leidde tot vele ernstige kritiek op de medi sche commigsie van het Inter- ,In Los Angeles staat testoste ron op de dopinglijst. Maar er is binnen de commissie geen sprake van een discussie. De commissie heeft weinig benul van topsport. Er wordt niet be- toch onderzoeken wat de Irang en intensiteit van de trai ning tot ongekende hoogte op- (oétén. Het hormoon werkt jan ook niet spierversterkend, haar regenererend. De kei- jarde trainingsarbeid zou an jers door de te grote aanslag ip het lichaam onherroepelijk eiden tot blessures. De wed strijd volgt drie, hooguit vier yeken later. Zeker als de do- )ing oraal is toegediend, zijn ië sporen niet meer te tracé- én; .iesen, die al vijftien jaar on- lerzoek verricht in Keulen en /eel met uitgeweken Oostduit- Vederland minder vertegenwoordigers 'EN HAAG Mede gezien e resultaten van de vrijdag in Zurich gehouden loting lijkt Nederland volgend seizoen het slechts twee vertegen woordigers in het toernooi om de UEFA Cup genoegen te Snoeten nemen. Thans zijn dat jer met Feyenoord, FC Gronin gen, Sparta en PSV nog vier. ^De voorlopig negende totaal plaats van Nederland geeft récht op twee inschrijvingen (een achtste plaats al weer drie L, Toch nam ons land met zeveptien punten wel een ze- vendg plaats in in de eerste ronde... België en Tsjecho-Slo- jWaky^ scoorden het hoogst. Grootste verliezer was Dene marken, dat alle vier clubs zag afvallen met één gelijkspel en zeven-nederlagen. SPARTA Iannis Kouros heeft zaterdag de eerste Spartathlon op zijn naam ge bracht. De Griekse atleet voltooide de 250 kilometer van Athene naar Sparta in 21 uur, 53 minuten en 40 se conden. Daarmee was hij aanmerkelijk sneller dan de Atheense soldaat Philippi- des, die volgens de Griekse geschiedschrijver Herodotus in 390 voor Christus die af stand in twee etmalen over brugde om de hulp van de Lacedaemoniers in te roepen in de oorlog tegen de Per zen. Kourus was op de eerste Spartathlon, die voortaan jaarlijks wordt herhaald, ver reweg de snelste van de 45 deelnemers. Hij had een voorsprong van dertig kilo meter op nummer twee. De enige vrouwelijke deelnemer bevond zich op het moment dat Kourus de finish pas seerde, op tachtig kilometer van het einde. Op de foto staat Yannis Kouros voor het standbeeld van koning Leo- nidas van Sparta met beker en het bekende V-teken ma kend met de andere hand. ROTTERDAM Hoewel door het op financiële ge zondheid gerichte beleid van Sparta waarschijnlijk nimmer sprake zal zijn van een gedurende enige jaren zorgvuldig opge bouwde formatie slaagt de leiding op Spangen er toch elk jaar opnieuw in een verrassend goed pres terend elftal op de been te brengen. Dat is dit jaar niet anders. Nadat onder Barry Hughes in de vorige competitie Europa Cup voetbal was afgewongen, waarvan de ambitieuze trainer zelf de uitwerking moest overlaten aan zijn opvolger Bert Jacobs, dreigde deze jaargang een zware klus te worden. Echter, Sparta sloop toch weer naar de hoogste re gionen van de eredivisie en pakte en passant een plaats in de tweede ronde van het UEFA Cuptoer nooi mee. Sparta bewees gisteren tegen het daarentegen van hoog ge spannen verwachtingen over lopende maar tot dusver matig presterende PEC Zwolle (2-2) dat het team nog tweeslachtig opereert. In de eerste helft van het even traditiegetrouw als betreurenswaardig door wei nig toeschouwers (5.500) beke ken duel toonden de Rotter dammers aan met de vrijwel geheel gerenoveerde equipe een verrassend sterk geheel te kunnen vormen. Wat de Span- genploeg na de pauze, die met een voorsprong van 2-0 was ingegaan, liet zien stond daar toe in schrille tegenstelling. Het waarlijk niet groots opere rende PEC Zwolle kon langszij kruipen, waarmee Sparta aan toonde dat de periode van de groeistuipen nog lang niet ach ter de rug is. In Spartaanse kring werd na afloop ontkend dat de terugval na de rust ook maar iets had te maken met het enige dagen eerder afgewerkte Europa Cupduel in Ierland. En dat maakte de mindere prestatie ALKMAAR Feyenoord heeft zich gisteren in een erbarmelijk slechte wed strijd naast koploper Ajax geknokt. De Rotterdamse doordouwer bij uitstek, André Hoekstra, zorgde in het duel met het zwakke AZ'67 voor de enige tref fer: 0-1. Voetbalkunde was gisteren nauwelijks te ontdekken in Alkmaar. Cruijff verschool zich negentig minuten voor de harde tackles van Arntz. Gul- lit, die de geblesseerde Duut als libero verving, kreeg van coach Libregts niet de toe stemming zijn kwaliteiten in de frontlinie te tonen. De treurnis in Alkmaar ging ge paard met harde overtredin gen van met name Loggie. De al te coulante scheidsrechter Keizer, die met grensrechters Hobé en Van Swieten oefende voor de interlandwedstrijd Sovjet-Unie - Polen, liet de kaarten echter in de zak. De winst van Feyenoord was gezien het aantal kansen vleugels was nauwelijks Rot terdamse dreiging aanwezig. Mario Been nam Gullits posi tie op rechts in en toonde zich meer schoolvoetballer dan professional. Aan de linker kant was het ook snel gedaan met de aanvoer naar Hout man, toen Vermeulen na een half uur geblesseerd naar de kant moest. Libregts had slechts één geblesseerde aan valler (Jeliazkov) op de bank en stuurde verdediger Brard als linkerspits het veld in. Blessures waren overigens de hoofdschotel van die saaie eer ste helft. Van de Korput viel al na een kwartier uit met een enkelblessure en verzorger Meijer moest voortdurend het veld in om Feyenoord-spelers Ignace van Swieten fungeerde op te lappen. De enige serieuze gisteren bij AZ '67-Feyenoord doelkans in die eerste 45 mi- als grensrechter bij wijze van nuten was voor Been, die ech- proef voor de interland Sovjet- ter schoot in plaats van schoof. rechtmatig te noemen. De Rot terdammers kwamen slechts door lange trappen op het hoofd van Houtman tot derge lijke. mogelijkheden. Over de Lange tijd Na dé pauze leek AZ even het initiatief te nemen. De nijvere middenvelders Heus en Schin kels drongen aan, maar na een gemiste mogelijkheid door Gaasbeek werden de falende Loggie en zijn medespelers lange tijd niet meer terugge zien door Hiele. Hoekstra en uitblinker Nielsen stuwden Feyenoord in het laatste, half uur naar het doel van AZ, waar Treytel stond te bewij zen, dat hij in Rotterdam nog jaren had meegekund. Hoek stra, Nielsen en Been kwamen oog in oog met Treytel, die steeds redde. Dertien minuten voor tijd was de perfecte ti ming van de AZ-doelman ech ter ook vergeefs. Houtman kopte een verre uittrap van Hiele voor de voeten van loco motief Hoekstra, die beheerst de verste hoek opzocht (0-1). In het slotkwartier schudden AZ en Feyenoord de sloom heid van zich af. Houtman had vier minuten voor tijd na een voorzet van Hoekstra de wed strijd moeten beslissen, maar schoot van één meter over. De L ie twee keer richten Hi n on Tnl 7otton 00 Deze actie van André Hoekstra leverde Feyenoord geen treffer op, de bal zou door een speler van AZ '67 van de lijn worden gehaald. Ie en de reclameborden vorm- AZ in de slotminuut nog bijna den echter de geraakte doelen op gelijke hoogte met Feye noord. Tol was los van Troost en zette strak voor, Talan mocht na het overstapje van AZ'67 - Feyenoord 0-1 (0-0): 77. .Hoekstra 0-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 8000. AZ'67: Treytel; Van der Meer, Haar, Eigenbrod, Steinmann; Arntz, Schin kels, Heus (Talan); Gaasbeek (Tol), Loggie, Tiktak. Feyenoord: Hiele; Troost. Gullit, Van de Korput (Van Til), Wijnste kers; Hoekstra, Nielsen, Cruijff; Been, Houtman, Vermeulen (Brard) des te vervelender voor dé-. Rotterdammers. „Iedereen", kritiseerde trainer Jacobs la ter, „was in de rust bezig met wat er in de periode daarvóór was gebeurd. Niemand stond er voldoende bij stil dat er nóg een helft moest worden ge- speeld. Bovendien ging een aantal spelers voor zichzelf lo pen voetballen, nam risico waardoor er uiteindelijk veeH- onrust ontstond en er fouten werden gemaakt. Ze gingen-;! als kleine zelfstandigen lopen - spelen. Dat mag eigenlijk niet gebeuren. Maar, het is inher- ent aan de jeugd van deze- ploeg". Sparta was na de pauze inder daad geen schim van het soe- - pel draaiende geheel, dat een zeer mat en tempoloos acte rend PEC Zwolle moeiteloos 1 onder de duim kon houden. Twee treffers ontstonden daarbij, beide keren een ge- volg van het volslagen ver keerd hanteren van de buiten- spelval onder leiding van de nieuwe Zwolse libero Fuhler, die de enige maanden wegens een dubbele beenbreuk afwe- zige Drost overigens redelijk verving. Tweemaal kon Blind goed gelanceerd alleen door gaan. De eerste keer scoorde hij zelf, de tweede keer kon debutant De Wolff profiteren. Trainer Cor Brom van PEC Zwolle, die na afloop dank zij het uiteindelijke resultaat op aimabele wijze commentaar gaf, typeerde zijn manschap pen aardig met „het leek wel - alsof ze op vakantie moesten". Brom zette overigens direct na de pauze wel het mes in zijn team. Middenvelders Booy en Visschers werden vervangen door aanvallers Riemens en Pelleboer en doordat Van Kooten onvermoeibaar bleef zwoegen, Rep zich meer met de gang van zaken ging be moeien en Van Roon zich ook nadrukkelijker voorin ging manifesteren werd Sparta te ruggedrongen. Bij de Rotter dammers was op slag elke vorm van organisatie zoek, hetgeen het best werd geëta leerd doordat linkerspits Eijer („Nog geen Meijer", aldus Ja cobs) de als rechterspits spe lende Riemens ging bewaken. Dat beroofde Sparta van of fensieve kracht op links en te vens tot grote vrijheid voor de Zwolse rechtsachter Wegge- laar. Doordat ook in het cen trum van de defensie bij Spar ta het opvangen van tegen standers niet adequaat werd geregeld kregen de Zwollena ren kansen. Van Roon (vijfde - minuut) profiteerde daar al heel snel van, maar passende omzettingen bij Sparta bleven achterwege. Als (opnieuw). Blind in de negende minuut niet te elfder ure door Fuhler van een doelkans zou zijn be roofd, zou de schade voor Sparta wellicht nog te over zien zijn geweest. Ditmaal ge-, beurde het tegenovergestelde. Het verband tussen de linies bij Sparta verdween steeds - meer het was aan gebrek aan- doortastendheid van vooral Riemens te danken dat PEC' Zwolle niet de volle winst greep. Het bleef bij (weer) een kopbaltreffer, van Van Koo ten. Met welke uitslag beide kampen na afloop nog redelijk tevreden waren. FRANK WERKMAN Sparta-PEC Zwolle 2-2 (2-0): 20. Blind 1-0. 27. De Wolff 2-0, 50. Van 1 Roon 2-1, 74. Van Kooten 2-2. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 5.500. Gele kaart: Van Moorst (PEC Zwolle). Sparta. Van Noortwijk; Blind. Van Oosten, Andriessen. De Wolff; Olde Riekerink, Van Gaal, Van der Berg (Van der Weel); Lengkeek, Holverda, P^C Zwolle: Schrijvers; Weggelaar, Fuhler, Kamstra. IJzerman; Van - Moorst, Rep, Booy (Riemens), Vis- - seher (Pelleboer); Van Kooten, Van

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9