■Ceidoe (Boivumt Suriname weert KLM Druzen willen zelfbestuur in Shoef Hoeveel kans heb je ook alweer in de Staatsloterij? ANDIJVIE EN GEHAKT Ontzet BON: Kosmonauten redden zich na explosie bij lancering iS-3 Cinnock lieuwe ïider an ^abour )p de vuist iet larmalade Drie Oktober LSL'^-v Uitgave Weslerpere. behorende tot Sijlholf Pers. Apothekersdi]k 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas, Chefredacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incLBTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut betaling),kwartaal f 61.25, iaar f 233,50. Klachten bezorging- maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. I .rwse nummer? f Maandag 3 oktober 1983,75e jaargang no. 22696 Nieuwe serie „Kwistig met muziek" op Ned. I om 20.28 uur. In „Hier en nu" om 21.30 uur computer en persoonsge gevens. Op Ned. II om 20.40 uur „Sport op maandag" en om 21.25 uur „Op de markt van het leven" over joods ge loof. Op Duitsland 1 om 23.00 uur Indiase speelfilm „De woede van Pinto". HET WEER Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur ongeveer 13 graden, middag- temperatuur rond 19 graden. Matige zuidwestenwind, die aan kust later krachtig wordt Morgen zon op: 06.44; zon on der: 18.13. Hoogw.: 0.43 en 13.32. Laagw.: 9.04 en 21.30. jrverdovend Bd ik nu toch maar mijn Idopjes meegebracht", leek lister Smit-Kroes zaterdag- Jdag te denken nadat zij jn tevoren bij het station h Haag Centraal het vuur- rk in werking had gesteld gelegenheid van de inge- likname van tramlijn 2 en de Dering van een aantal be- grijke lijnswijzigingen van HTM. Aan het oorverdoven- vuurwerk ging een rit met Je en nieuwe trams vooraf, i de remise Zichtenburg bij Meppelweg via Loosduinen »r het het tracé van lijn 2 )r het centraal station. In to- I werd vijf kilometer nieuw mspoor ingewijd, to; Milan Konvalinka). WASHINGTON Drie Sovjet-astonauten zijn eerder deze week aan de dood ontsnapt toen de draagraket van hun ruimteschip bij de lancering explodeerde. Zij konden zich redden met parachutes. Dit heeft de Amerikaanse krant „Washington Post" zaterdag be kendgemaakt. Het blad zegt zijn informatie te hebben verkregen uit bronnen in de Amerikaanse inlichtingendienst. De krant meld de dat het incident donderdag heeft plaatsgevonden op een afgele gen lanceerbasis in het Aziatische deel van Rusland. Uit Ameri kaanse regeringsbron was eerder vernomen dat er een „incident" was gebeurd tijdens een lancering in de Sowjet-Unie, maar dat er ogenschijnlijk geen slachtoffers waren gevallen. De Sovjet-Unie heeft geen melding van het voorval gemaakt. De drie astronauten moesten, zo werd uit kringen van de inlichtingendienst vernomen, de bemanning van het rond de aarde cirkelende ruimtestation Sal- joet-7 gaan vervangen. De tweekoppige bemanning van de Sal- joet-7, Aleksandr Ljachov en Aleksandr Aleksandrov, bevindt zich al in de ruimte sinds 27 juni van dit jaar. Softenon toch heilzaam LONDEN Softenon of thalidomide, het medi cijn dat in de jaren zestig oorzaak was van ern stige misvormingen bij vele duizenden pasgebo renen in Europa en Japan, wordt in Engeland weer gebruikt. Artsen van het universiteitszie kenhuis in Nottingham zeggen dat Softenon nut tig is gebleken bij de behandeling van vier pa tiënten die aan de ziekte van Behcet lijden. Het beeld van deze ziekte bestaat uit pijnlijke zweren op mond en geslachtsdelen. Bij de vier patiënten, onder wie twee vrouwen in de vruchtbare leef tijd, heeft de behandeling met softenon succes gehad. Het medicijn werd in het begin van de ja ren vijftig ontdekt en op de markt gebracht als een pijnstillend en kalmerend middel. Ook zwangere vrouwen met misselijkheidsklachten kregen softenon voorgeschreven. In 1961 bleek dat veel vrouwen die softenon hadden geslikt, kinderen met aangeboren afwijkingen, zoals ver korte ledenmaten, ter wereld brachten. (Van onze correspondent Roger Simons) )NDEN De 42-jarige il Kinnock is gisteren leider van de Britse ibourpartij gekozen als ivolger van Michael pot, die na de slechte Irkiezingen van juni be- pot af te treden. „Samen lllen wij de Britse socia- Itische beweging in de llgende parlementsver- ezingen naar de over timing voeren", zei Neil innock (41) gisteravond i het Labourcongres in righton na zijn triomfan- |lijke verkiezing tot par- leider. „Maar vergeet let; zonder eendracht linnen wij niet winnen". Innocks adjunct is Roy Hat- fsley (50). Als voorstander in de Europese Gemeen - hap zal Hattersley tegenover jnnock dezelfde rol van poll ak tegenwicht spelen als De- g Healy. de aftredende on- (rvoorzitter deed tijdens het jderschap van Michael Foot. tide nieuwe voormannen Irtegenwoord igen de linkse rechtse pool van de La- urpartij. Van hen wordt nu «•wacht dat zij de gapende pof tussen de twee fracties Slen weten te overbruggen, jin verkiezing betekent voor bour een nieuw begin. jigina 6: Kinnock jongste -tijleider .PHEN AAN DEN RIJN ie jeugdige Rotterdamse be- ikers hebben in de nacht in zaterdag op zondag een Ichtpartij veroorzaakt op het trsey Beatfestival in de Rijn- eekhal in Alphen. Tijdens optreden van de groep irmalade klom het beschon- n trio het podium op. Toen 1 van hen trachtte bier in versterker te gieten greep 1 „roadie" in en verwijderde Rotterdammers hardhandig n het podium. Daarbij liep i van hen een verwonding Na behandeling kon hij het ikenhuis Rijnoord weer ver en. Er is geen proces ver- al opgemaakt. SCHIPHOL De Surinaamse legerleider Bouterse heeft de KLM met ingang van 15 okto ber verboden op Paramaribo te vliegen. De Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM zal ons land ook niet meer mo gen aandoen. Deze stappen zijn een uitvloeisel van de aankon diging van Suriname een jaar geleden dat het lucht vaartverdrag met ons land zou worden opgezegd. Achtergrond van het verbre ken van de luchtvaartovereen komst is dat de SLM en de An tilliaanse luchtvaartmaatschap pij ALM al ruim een jaar niet meer op eikaars grondgebied vliegen wegens een geschil over de exploitatie van de rou te Paramaribo/Antillen/Mia- mi. Omdat het hier gaat om een gecombineerde Neder- lands-Antilliaanse luchtvaart- overeenkomst met Suriname, loopt ook de overeenkomst tussen Nederland en Suriname per 15 oktober af. De KLM is op dit moment bezig te onder zoeken hoe de verbinding tus sen Nederland en Suriname in stand kan worden gehouden. Het is de bedoeling om reizi gers uit Nederland deels met de KLM via een omweg toch naar Paramaribo te vervoeren. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zei al in juli dat ons land geen stappen zal on dernemen om tot een nieuw luchtvaartverdrag met Surina me te komen. Burgemeester Goekoop en Har Meijer, namens de 3 October- Vereeniging, verorberden vanmorgen met zo'n vijftienduizend Leidenaars hun Haring en Wittebrood. Al vanaf zeven uur stond men in dikke rijen voor het Waaggebouw, waar een allesoverheersende geur van peen en uien voor de traditionele Drie Oktober maaltijd duidelijk waarneembaar was. BEIROET De opdeling van Libanon is afgelopen weekeinde opnieuw een stapje dichterbij gekomen. De aankondiging van de druzenleider, Joemblatt, dat in het Shoef-gebied een burgerregering ge vormd zal worden, dreigt de voorbereidingen van een nationale verzoening tussen de diverse minder heden te ondermijnen. De Libanese regering is giste ren in spoedzitting bijeengeko men om zich te beraden op „deze gevaarlijke ontwikke ling", zo meldde Radio-Bei- roet. Een politieke adviseur van president Gfemayel, Jaber, heeft gisteravond Joemblatt verweten dat hij streeft naar een eigen „kanton". Tevens heeft Jaber de Syrische rege ring ervan beschuldigd dat het erop uit is om Libanon te ver delen in afzonderlijke staatjes door steun te verlenen aan het streven van Joemblatt. De druzenleider kondigde za terdag de vorming aan van een „commissie van burgerlijk bestuur", die de dagelijkse aangelegenheden in het Shoef- gebied moet regelen. Eenzelf de soort commissie bestaat al enkele jaren in het gebied even ten noorden van Beiroet, dat onder controle staat van de rechts-christelijke Falange- partij. Het is nog niet duidelijk of Joemblatt inderdaad streeft naar een onafhankelijk dru- zen-staatje in het Shoef-ge bied. Volgens hem heeft de commissie van burgerlijk be stuur de taak om weer orde op zaken te stellen in het Shoef- gebied, waar een maand lang zwaar is gevochten. Als het Libanese staatsgezag is her steld, dan zou deze commissie kunnen fungeren als een „pressiegroep", aldus Joem blatt. Pagina 6: Honderden mili tairen uit Libanese leger ge deserteerd Marineschip met verf bekogeld LEIDEN Het marineschip de „Bulgia" dat ligt aangemeerd bij de Morspoort is vanmorgen met verf besmeurd. „Onkruit Lei den" heeft zich voor de actie verantwoordelijk gesteld als pro test tegen de propaganda die tijdens de viering van 3 oktober voor het leger gemaakt zou worden. Onkruit wijst op de militai re muziek, het meedoen van militairen aan de Taptoe en de „aanwezigheid van oorlogstuig op de kermis". Heineken in zee met F ranse brouwerij AMSTERDAM Heineken gaat samenwerken met de Franse brouwerij Brasseries et Glaciéres Internationales (BGI). De raad van bestuur van Hei neken NV maakte vanmorgen bekend dat BGI en Heineken Internationaal Beheer BV hun activiteiten op de Franse bier markt samenvoegen omdat dit past in het streven van de bei de brouwerijen om de groei te bevorderen. Door de samen werking. die binnen een half jaar haar beslag zal krijgen, komen daarvoor meer midde len beschikbaar. Op het ogen blik bedraagt het gezamenlijke marktaandeel van BGI en Heineken in Frankrijk 25 pro cent. KIJK VERDER. Ajax staat weer punt af DEN HAAG Ajax en Feyenoord zijn op de negen de speeldag in de eredivisie weer samen aan de leiding gekomen. Ajax ontliep in De Meer de eerste nederlaag van het seizoen doordat Van Basten drie minuten voor het einde tegen FC Gronin gen gelijk maakte: 1-1. Feye noord won in een povere wedstrijd door een treffer van André Hoekstra met 1-0 bij AZ '67. Beide clubs staan nu op vijftien punten uit ne gen wedstrijden. Onderaan de ranglijst deed Excelsior goede zaken door met 4-2 te winnen van Volendam. FC Den Haag hoopt deze week het aantrekken van enige versterkingen te rege len. De namen van Aad Kila, Edwin Godee van Ajax en Dick Jol van Kortrijk zijn gevallen. Vreugde bij FC Groningen over het bereikte gelijkspel tegen Ajax. Verder onder meer in Sporttribune: FC Groningen weer in schulp PSV kan wel scoren Davies hoopt weer op titel Motorcross drama voor Van der Laan/Hoogervorst Roodenburg heeft alles mee Altior laat langs DOSR Weinig creatief Quick Boys verliest punt aan Nunspeet Wiel behoedt Leiden voor nederlaag in Urk Pernix wint derby tegen De Danaiden ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees yS-J' in de aanbieding. Andijvie, 1 QC kilo Mager rundergehakt, 500 gT^S 5.48 QQQ kilo ^.s13^8Ï7.Ï7Ö Is Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. „Leiden ontzet! Vandaag is de stad Leiden, die zoals bekend al jaren door de Spanjaarden wordt belegerd, plotseling ontzet. Door grote gebieden rondom de stad onder water te zetten zijn de Spanjaarden eindelijk verdreven. Naar wij vernemen zijn, onder commando van Louis Boiset, platboomde schepen onderweg om de hongerende bevolking te voorzien van haring en wittebroodAls de Leidse Courant al in 1574 zou zijn verschenen zou die krant zeker op de derde oktober met dit laatste nieuws zijn gekomen. Net zoals dat nu nog elke dag gebeurt; de Leidse Courant, ontzettend actueel. i De Leid» Courant wil ik bert 14 dagen proberen. Grain en geheel vrijblijvend been open envelop nader poebegel opsturen naar Leid* Cooranl, Antwoordnummer 998,2500 VD Dan Haag. 'Ccidoc Couxcwit l

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1