r Motorcross Zevenhoven drama v oor Van der Laan/Hoogervorst Australië en Zweden finale in Davis Cup SPORTTRIBUNE Roche beste belofte eurkruk raakt doelverdediger MAANDAG 3 OKTOBER 1983 -3-1.BOEDAPEST De wedstrijd Ferencvaros - Haladas Szomba- thely voor de Hongaarse eerste divisie moest gisteren na 58 ToVinuten bij de stand 2-2 worden gestaakt nadat een supporter van Ferencvaros de doelman van Haladas had verwond. De Re^oeschouwer, de 21-jarige Istvan Czabai, gooide een ijzeren Heurkruk van de tribunes in de richting van de goalie, die aan het hoofd werd geraakt en in elkaar zakte. De getroffene werd onmiddellijk naar de kleedkamer gebracht, >-20-jvaar hij even later weer bij kwam en verder geen ernstige nadelige gevolgen aan het voorval over bleek te hebben gehouden. De scheidsrechter besloot echter de wedstrijd niet meer te hervatten, zabai werd voor verhoor meegenomen door de politie en de zaak il tevens worden onderzocht door de Hongaarse voetbalbond. Afge- ipen woensdag nog speelde PSV in Boedapest in het kader van het (oernooi om de Uefabeker met succes tegen Ferencvaros, dat laatste is op de ranglijst van de Hongaarse eerste divisie. Van Stiphout loopt naar titel 10 km UTRECHT Annie van Stiphout (HAC Hel mond) is gisteren in Utrecht nationaal kampi oene tien kilometer hardlopen op de weg ge worden. De Brabantse legde de afstand af in 35 minuten en 14.6 seconden. Marathonkam pioene Eefje van Wissen (Hollandia, Hoorn) eindigde op bijna een minuut als tweede. Het brons was voor Elly van Hulst (Olympia 48, Den Haag), die halverwege de wedstrijd Van Stiphout moest laten gaan en later nog werd gepasseerd door Eefje van Wissen. Frits van Schaik (PSV) werd op de vijftien kilometer kampioen bij de A-jongens. Hij kwam tot een tijd van 49 minuten en 3.8 seconden. Op veer tig seconden achterstand werd Rob Hassink (Hellas) tweede en Jan Flötman (Zaanland, Zaandam) werd in 49.54.9 derde. Scheidsrechters Struik en Haak naar WK handbal (Van onze handbalmedewerker) DEN HAAG Het uit de Haagse regio afkomstige scheidsrechtersduo Wim Struik (Den Haag) en Peter Haak (Delft) is uitgenodigd om tijdens de komende we reldkampioenschappen voor B-landen, van 6 tot en met 15 december in Polen, wedstrijden te leiden. Struik en Haak vormen sinds het vorig seizoen een internationaal koppel, maar stonden niet bovenaan de Nederlandse in ternationale lijst. „Doordat Nusser-Koppe de uitnodi ging wegens werkzaamheden moesten afslaan, heeft het IHF aan het NHV gevraagd een ander koppel aan te wijzen", lichtte Loek Kielhorn, vice-voorzitter van het Handbal Verbond gisteravond desgevraagd toe. „Het scheidsrechtersduo Heijmans-Wang zou daarvoor als tweede in aanmerking komen", aldus Kielhorn. „Zij hebben echter uit onvrede over het feit dat zij niet als de nummers één op de internationale lijst werden gezet, te kennen gegeven per 11-december te stoppen Marcella Mesker secretaresse WTA NEW YORK Marcella Mes ker is in New York gekozen tot secretaresse van de Women's Tennis Association (WTA). De Nederlandse speelster maakte voor Europa al deel uit van het algemeen bestuur. Voorzitster van de WTA is de Amerikaanse Chris Evert. Het dagelijks be stuur wordt gecompleteerd door de Amerikaanse Lele Forood, die als penningmeesteresse zal optreden. GEEN DAMTWEEKAMP MET WIRNY DEN HAAG De winnaar van de damtweek- amp om de wereldtitel tussen Jannes van der Wal en Harm Wiersma, die op 21 oktober begint in Dordrecht, zal daarna zijn wereldtitel niet op het spel zetten tegen de Rus Vadim Wirny. De Koninklijke Nederlandse Dambond (KNDB) zal hiervoor geen toestemming geven. De KNDB stelt zich op het standpunt, dat het eerder in Moskou bereikte akkoord met de Sovjet-Unie nog steeds van kracht is. Dat compromis houdt in, dat bij een overwinning van Van der Wal of Wiersma in de in juli gehouden achtkamp geen match met Wirny zou volgen. Aangezien de tweekamp werd gewonnen door Wiersma, is er volgens de bond geen sprake van dat er na de tweekamp tussen Van der Wal en Wiersma nog een serie partijen met Wirny georganiseerd wordt, waarbij de wereldtitel als inzet fungeert. Het noodlot heeft toege slagen. De H4 is over de- kop gegaan. Wil van der Laan, die in het ziekenhuis zou laten weten zich niets meer van het ongeval te herinneren, wordt overeind geholpen. Sportwereld ELBURG De Zuidhollan ders René van Oostrom (tot 60 kg) en Laurens van As (tot 65 kg) zijn in hun gewichtsklas sen als eerste geëindigd tijdens de nationale judokampioen schappen voor junioren. JAMIOULX Een Neder landse motocrossploeg heeft gisteren het landenklassement gewonnen in de wedstrijd om de Toekomstbeker in het Bel gische Jamioulx. In de indivi duele rangschikking bezette de Luxemburger Jackie Martens de eerste plaats, gevolgd door de Nederlander John Hensen. MUNCHEN De 32-jarige Westduitse hockeyinternatio- nal Peter Trump heeft een streep gezet onder zijn inter nationale carrière. Sinds 1969 speelde Trump in totaal 213 maal voor het nationale team, 163 keer op het veld en vijftig maal in de hal. FUJI De Westduitser Ste fan Beloff en de Brit Derek Bell hebben in een Porsche de 1000 kilometer van Fuji, tel lend voor het wereldkampi oenschap lange afstand, ge wonnen Jacky Ickx (Bel) en Jochen Mass (Wdl) eindigden als tweede. ARNHEM Wim Drost heeft afscheid genomen als cursus leider van de afdeling oplei dingen van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond. ROME Marco Lucchinelli is zaterdag tijdens de trainingen voor motorraces om het Ita liaans kampioenschap ten val gekomen en gewond geraakt. De oud-wereldkampioen 500 cc brak zijn rechterpols en vijf ribben. MODENA De Italiaan Lu- cio Cusma heeft zijn Europese bokstitel in het lichtgewicht behouden door een puntenzege op zijn Franse uitdager Aldo di Benedetto. NEUSTADT De Westduitse wielrenner Gregor Braun, die dit jaar in Italiaanse dienst de Ronde van Sardinië won, rijdt volgend seizoen weer in Frankrijk, bij La Redoute. INTERLAKEN Het we reldkampioenschap ijshockey in de B-groef) (met deelname van Nederland) wordt in 1985 in Zwitserland gehouden. MADRID Uli Stielike (ge blesseerd geraakt tijdens de Europa-Cupwedstrijd Real Madrid-Sparta Praag) heeft bedankt voor de interland van West-Duitsland komende woensdag tegen Oostenrijk. STADT ALLENDORF Marjo van Diermen en Maris- ka van der Sman eindigden als achtste tijdens sterk bezette wedstrijden trampolinesprin gen in het Westduitse Stadt Allendorf. DEN HAAG De Ierse profwielrenner Stephen Roche heeft voor de tweede keer in zijn loopbaan de Ster der Beloften ge wonnen. Tijdens de afsluitende tijdrit stond hij gisteren zijn, za terdag in de door landgenoot Sean Kelly gewonnen vierde etap pe veroverde, leiderspositie niet meer af in de laatste etappe wedstrijd van het wielerseizoen 1983. Roche zegevierde ook in 1981 in deze open koers. De slottijdrit leverde een zege voor de Belg Jean-Luc Vandenbroucke, eerder al winnaar van de pro loog. Beste Nederlander in de tijdrit en het eindklassement was Hans Daams. De Brabander werd zestiende in de tijdrit en veer tiende in het eindklassement. Henri Manders eindigde zaterdag op de tweede plaats in een wegwedstrijd voor beroepsrenners in het Belgische Sint Niklaas. Winnaar was de Belg Ludo Peeters uit de ploeg van Peter Post. Marco van der Hulst won in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' de dernywedstrijd voor amateurs De Nederlandse kampioen legde achter gangmaker Joop Zijlaard de 25 kilometer af in 25 minuten en 33,75 seconden. Peter Pieters eindigde als tweede en Beslissings duel softbaldames DEN HAAG De strijd om het nationaal kampi-, oenschap softbal is giste ren niet beslist. Terras vogels, dat zaterdag met 4-1 van DSS verloor, ze gevierde gisteren met 4-2. Daardoor is een be slissingswedstrijd, die morgen wordt gespeeld, noodzakelijk geworden de motors over de meet ge bracht of ze gingen met elkaar op de vuist. Onregelementair rijden in de laatste bocht van Maessen (volgens Bakens) lag daaraan ten grondslag. En ook al vielen er wat klap pen, veel had de ruzie niet om het lijf. Nog voor de start van de tweede manche schudden de kemphanen elkaar ten overstaan van het vele publiek de hand, waardoor in goede sfeer kon worden begonnen aan het tweede deel van de hoofdmoot van gistermiddag. Een uitermate spannend twee de deel. Muller en Van der Bijl, na de voorlaatste wed strijd in St. Isidorushoeve al als nieuwe kampioenen gehul digd, pakten direct de kop en leken regelrecht op een nieu we overwinning af te steve nen. Die kwam er echter niet. Op het moment dat Kees Hoogervorst met een ingepak te schouder het terrein terug keerde uit Alphen, passeerde Rijn van Gastel het kampi oensduo. Na een uiterst (in- )spannend gevecht deed Mari Bens datzelfde. De enorme op mars die Ton van Heugten na een matige start inzette, bracht hem uiteindelijk een vijfde plaats achter Hans van Goch. De dagprijs werd zodoende een prooi voor Muller/Van der Bijl. Van Gastel en Van Heugten werden respectieve lijk tweede en derde. De strijd in de viertakt klasse nationaal leverde een over winning op voor René Kraan uit Leimuiden, die na een uit stekende eerste manche de tweede met een straatlengte voorsprong won In de eind uitslag bleef hij Henk van de Mispel en Richard Smit voor. Marcel Davids uit Rotterdam mocht zich na afloop van de klasse 250 cc nationaal B als winnaar laten huldigen. Twee de bij die kwartliters werd Al- phenaar Hans Krumpelman, dankzij een tweede plaats in de eerste en een derde in de tweede manche. Theo van Heertum uit Schijndel legde beslag op de derde plaats. MAARTEN NOOTER van der Laan en Kees Hoogervorst op een moment pakte direct na de start de ^Jlat alles nog koek en ei was. Het Ter Aarse koppel veld aan. Dielis laat Jieulemans P achter zich 5UITGEEST De Belg Ludo ^yielis heeft het toernooi in Uitgeest gewonnen. Hij bleef ls enige ongeslagen. In zijn aatste partij tegen Bitalis Jiaakte Dielis de 50 carambo- in zeventien beurten. Zijn ioogste serie bedroeg elf ca- Jamboles. pielis had eerder van wereld kampioen Raymond Ceule- ans gewonnen met 50-28 in beurten. Ceulemans had 'el Bitalis in de zesde ronde i achttien beurten verslagen, lagenaar Ruud Nieuwenburg 'ndigde puntlos onderaan. lohda wint Luropa Cup NTWERPEN Niet het ge- >odverfde Belgische Borger- lout maar de Nederlandse Jorfbalkampioen Rohda is de lieuwe Europa Cuphouder ge- porden Een succes dat de «sterdammers eerder in 172 ten deel viel. Rohda laatste zich gemakkelijk voor e finale. Het won met ruime Ï"'fers van het Engelse Vultrix 1-3) en de Duitse kampioen ftdler Rauxel: 20-0. Borger- lout plaatste zich door de Brit- Ten en de Westduitsers met 1-0 i 15-1 te overrompelen. In de lindstrijd zegevierde Rohda wet 12-5 over Borgerhout. Mier Rauxel werd derde door |en overwinning met 7-3 op STOCKHOLM De finale van het toernooi om de Da- visbeker zal gaan tussen Australië en Zweden. Austra lië kwalificeerde zich voor de veertigste maal door in Sydney met 4-1 te zegevieren over de finalist van vorig jaar Frankrijk. Zweden, dat de „slaschaal" in 1975 dankzij Björn Borg won, plaatste zich voor de tweede maal door een overwinning met 5-0 op het door Vilas en Clerc zwak vertegenwoordigde Argentinië. De grote man bij de Australiërs was John Fitzgerald. De 22-jari- ge nummer 35 van de wereldranglijst won op gras zijn beide en kelspelen tegen Henri Leconte en de nummer vier van de we reld Yannick Noah. Fitzgerald was op het laatste moment door de Australische captain Neal Fraser verkozen boven Mark Ed- mondson, die licht aan de kuit was geblesseerd. Het bleef bij één Franse overwinning: die'van Noah vrijdag op Pat Cash. In het belangrijke dubbel zegevierden Paul Mcnamee en Edmondson in drie sets. waarna Fitzgerald de overwinning veilig stelde door met 13-11,4-6,6-3,6-4 te winnen van Yannick Noah. Argentinië bood op het supersnelle synthetische tapijt van de Kumligahalle slechts symbolisch tegenstand aan Mats Wilander en Anders Jarryd. De stand van 3-0 werd bereikt zonder dat de Zweden één set afstonden. De finale zal hoogstwaarschijnlijk van 26 t/m 28 december a.s. in Melbourne worden gespeeld. De laatste keer dat Australië ze gevierde, was in 1977. De Verenigde Staten won in Dublin met 4-1 van Ierland. John McEnroe versloeg in het eerste enkelspel van zondag Matt Doy le in drie sets: 9-7 6-3 6-3. Hij bracht daardoor de stand op 3-1 en het slotenkelspel was slechts een formaliteit, waardoor de partij werd ingekort tot „best of three". Sean Sörensen wenste zich echter niet zomaar gewonnen te geven aan Eliott Teltscher, die John Fitzgerald boekte een knappe triomf op Yannick Noah en stelde daarmee de finaleplaats voor Australië kop en voeren hier nog het Eindstand Nederlands kampioen schap zijspanklasse: le Muller (346 punten). 2e Van Goch (291), 3e Jan sen (273). 4e Maessen (266). 5e Van Gastel (246). 6e Mari Bens (240), 7e Bakens (232), 8e Van Heugten (223) 9e Van der Laan (207), 10e Tony Bens (175). ZEVENHOVEN Wat v'oor Wil van der Laan en sch^ees Hoogervorst een dag ,e ^Vol jubel en vreugde had ^feJnoeten zijn, werd een re- visigelrecht drama. Het Ter m, Aarse zijspanduo, dat na >eri<ille ellende in het eerste 1 eefleel van dit motorcross- naJeizoen, dacht dat er bete re tijden waren aangebro- rujcen, werd tijdens de per- >clulect georganiseerde cross Peittfi Zevenhoven opnieuw x>r pech getroffen. Dit- aal veroorzaakte de ?chduivel echter niet al en schade aan de machi- Door een vastgelopen rem kwamen Van der Laan en Hoogervorst hard ten val en moesten wor den overgebracht naar het Rijnoord ziekenhuis. De met schouderletsel kam pende Hoogervorst werd al weer vlot ontslagen. Van der Laan echter, moest met een zware her senschudding, gebroken ribben en wat kneuzingen worden opgenomen en zal enige dagen in het Al- phense hospitaal moeten blijven. Het uitvallen van de Ter Aar- se H4 (volgend jaar H9, omdat Van der Laan negende werd in de strijd om het NK) kwam op een moment dat alles koek en ei leek. Van der Laan pakte in de eerste manche resoluut de kop. Tot die voor hem fata le vijfde ronde in de laatste wedstrijd van het Nederlands kampioenschap. De voorrem van de EML Jumbo bleef vast zitten, waardoor Van der Laan's motor een strobaal raakte en vervolgens ongena dig hard over de kop ging. Terwijl het bijna 4000 man sterke publiek in Zevenhoven zich eigenlijk alleen nog maar concentreerde op wat er met de torenhoge plaatselijke favo riet was gebeurd, ging de race gewoon door en was Ton van Heugten de nieuwe leider ge worden. De voormalige Amersfoortse wereldkampioen en zijn Ter Aarse metgezel Jaap van Vliet zouden echter geen stand höuden, want met nog zes minuten en twee ron den te gaan staken August Muller en Cor van der Bijl hen voorbij, om uiteindelijk als winnaars over de streep te ko men. Van Heugten en Van Vliet werden tweede vóór Rijn van Gastel/Eric Hurkmans. De H7 van Benny Jansen kwam als vierde over de streep en Kees Beekers werd vijfde. Na de binnenkomst van Jan Bakens (9e) en Jack Maes sen (10e) ontstond er enig tu mult, want nog maar nauwe lijks hadden beiden coureurs

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11