Spaarbanken gaan jeugd eomputeronderwijs geven 8 ,|M« Max Heymans couture voor oudere vrouw 1 IA 'binnenland/buitenland „NAVO- taak in gevaar" Maximumsnelheid mag straks naar 30 km Syrië weigert VN-waarnemers Ecidae Souumt ZATERDAG 1 OKTOBER 1983 PAGINA 5 Vooraanstaande Poolse vakbondsleider v rij WARSCHAU Een van de bekend- ste leiders van de ondergrondse oppo sitie in Polen, Jan Narozniak, heeft zich gisteren bij de politie in War schau gemeld. In het kader van de door de autoriteiten afgekondigde am nestiewet is hij nog dezelfde dag vrij gelaten. Dit meldde het Poolse pers bureau PAP. Narozniak werd bekend doordat hij in november 1980 een ver trouwelijk- document van het open baar ministerie openbaar maakte. Het document bevatte instructies voor alle aanklagers in Polen om heimelijk dos siers aan te leggen van de belangrijk ste leiders van Solidariteit, hetgeen in tegenspraak was met de bepalingen van de Akkoorden van Gdansk. Opnieuw zwarte gevangene doodgeschoten PRETORIA ln de Zuidafrikaanse Barberton-gevangenis is gisteren op nieuw een zwarte gevangene door een bewaker doodgeschoten. Volgens een woordvoerder van de gevangenis had den twee gevangenen een bewaker aan gevallen. Eer. andere cipier opende het vuur op de twee gevangenen, waarbij er een werd gedood. In de Barberton gevangenis zijn de af gelopen tien maanden al twaalf gedeti neerden doodgeschoten. Eerder deze week werden acht gevangenisbewakers veroordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van twee tot acht jaar, wegens het mishandelen van gevangenen. Die mishandeling kostte drie gedetineerden het leven. Haringvangst opengesteld DEN HAAG Minis- ter Braks (Landbouw en Visserij) heeft be sloten met ingang van vandaag de visserij op 19.000 ton haring in de Zuideljjke Noordzee (met uitzondering van het Blackwaterbe- stand) en het Oostelijk kanaal voor Neder landse vissers open te stellen. Het besluit is genomen in afwach ting van een definitief besluit van de EG-raad van visserij ministers. „Belt Exloo giftigste in het noorden'* GRONINGEN In de gemeente Exloo blijkt een gifbelt te liggen die een ernstige bedreiging voor het milieu kan betekenen. De provincie Drente heeft het ministerie van VROM om een miljoen gulden ge vraagd voor onderzoek en om maatregelen te kunnen nemen. Uit een recent onder zoek van de Heidemaatschappij blijkt dat er extreem hoge concentraties benzeen en to lueen voorkomen waarmee 20 keer de maximaal toegestane waarde wordt over schreden. Daarnaast zijn concentraties xy leen en/of cyanides, mineralen, olie, cadmi um, zink en chloroform aangetroffen. Coby Ensink van de actiegroep Milieu Rondom- me heeft dit gisteren gezegd. Volgens haar gaat het hier om de meest giftige plaats in het hele noorden. DRU GS VERSLAAFDEN SLIKKEN STEEDS MEER MEDICIJNEN UTRECHT De hulpverleners krijgen de laatste jaren steeds meer te maken met een gigantisch gebruik van medicamenten door drugsver slaafden. Het gaat daarbij vooral om slaapmiddelen, kalmeringsmidde len. „pepmiddelen" en dergelijke. De arts Els Noorlander zegt in „Me disch Contact", dat maar een klein deel van de pillen afkomstig is van apotheekroof en receptenvervalsing. Het grootste deel krijgen de ver slaafden legaal bij huisartsen (zelden hun eigen huisarts) en poliklinie ken. Noorlander geeft een overzicht van de „technieken" die de ver slaafden gebruiken om bij artsen die hen niet kennen pillen los te krij gen. Ze zegt ook, dat er sprake is van een explosieve groei van het slikken van de medicijnen bij heroïnegebruikers. De gevolgen zijn ernstig. Volgens Noorlander berust het merendeel van de fatale of bij na fatale doseringen op medicamentengebruik. Er is ook sprake van steeds agressievere uitbarstingen bij verslaafden. Serieuze afkickpogingen worden bijna onmogelijk: „Een onthoudings beeld van opiaten is vervelend genoeg. Komt daar nog de afkick van ernstige medicamentenverslaving bij, dan is dat bijna voor niemand meer op te brengen". AMSTERDAM Het bekende Chanelachtige pakje, veel zwart, grijs en capes zijn kenmerkend voor de nieuwe win tercollectie van Max Heymans. De in eigen salon in Am sterdam gepresenteerde couturecollectie is beperkt van omvang en richt zich kennelijk meer op de rijpere vrouw. Het bekende en vervelende cliché, dat veel modecollecties zich vooral moeten richten op mensen die een jonge in druk willen maken wordt door Max Heymans niet beves tigd. Hij lijkt zich weinig aan te trekken van de eisen van de ..juiste outfit" volgens een bepaalde trend, die iemand soms zo onherkenbaar kan laten veranderen. v Met dat andere ..snelle image" heeft Max Heymans niets te maken. Hij heeft zijn eigen stijl. In zijn bekende door Cha nel geïnspireerde tweedelige tweedpakjes blijft een vrouw ook gewoon zichzelf. Bij zo'n pak hoort een prachtige zij den blouse en je kunt het jaren dragen zonder uit de toon te vallen. Een mantel van grijze tweed heeft een prettige grote kraag die je op kunt zetten en fijne royale zakken. Grijze flannel capes zijn niet te massaal en doen het goed op een simpel ensemble. Een cape waarvan de ene helft dofgroen en de andere helft parelgrijs wordt met een japon gecombineerd waarin dezelfde kleurstelling wordt herhaald. De veelkleurige mousseline japonnen zijn voorzien van wuivende zijden plooirokken en breden doorzichtige mou wen. Cocktailmode is laag uitgesneden en voorzien van een bijbehorend kort manteltje. De meeste creaties zien er chic en prettig draagbaar uit. Een grijswitte geruite tweedrok met een kort grijs mantel tje en een leuk geruit grijs hoedje is prima geschikt om in Londen eens lekker te gaan winkelen. Het heet dan ook ..Harpers Bazar". Naast grijs werd er ook veel zwart gepre senteerd. Bewondering oogstte een goudbruine zijden rok met jasje, waaronder een doorzichtige bruine tule met goud gedeco reerde blouse werd gedragen. De show werd besloten met de feestelijke uitreiking van de wissel ring van de haute couture aan Max Heymans. Deze ring werd hem namens de Nederlandse Vereniging van Modejournalisten overhandigd door Emmy Huf. Hij kreeg deze gouden ring vanwege zijn grote verdiensten in zijn vak. De ring toont een speldekussen met een kroontje erop. PHI A BARUCH Anne-Marie (I) presentéert hier de zwart pailletten avond jurk „Black Top". Het organza ensemble van Dewi kreeg de naam „Chez Valentino". HAARLEM Op zo'n 100 basisscholen in Neder land start op 15 oktober een proef met eompute ronderwijs. Leerlingen van de 5e en 6e klassen kunnen drie maanden lang leren met een micro computer om te gaan. Als die proef naar wens ver loopt, is de bedoeling dat eomputeronderwijs in 1984 op meerdere lagere scholen wordt ingevoerd. Het project, dat „Input" is ge noemd, is een initiatief van de Nederlandse spaarbanken, die daarvoor 300.000 gulden heb ben uitgegeven, zo werd giste ren verteld bij de presentatie van Input in Haarlem. De start van het project gaat Ingrijpende bezuinigingen ROME Vanuit de Ita liaanse strijdkrachten is er geprotesteerd tegen de korting op de defensie-be groting, die de regering voor het volgend jaar wil doorvoeren. Defensie moet 2,5 miljard gulden inleveren en kan dan he lemaal niet meer voldoen aan de minimum-eisen, die de NAVO aan haar le den stelt. Volgens de NAVO behoort elke lidstaat minstens drie procent van het bruto natio naal product (BNP) te beste den aan defensie. Italië zit mo menteel op 2,4 procent en dat zal dus nog minder worden als de plannen van de regering werkelijkheid worden. Defensie komt er in de bezui nigingsmaatregelen van de re- gering-Craxi overigens nog goed van af. Uit de begroting van 1984 die gisteren bekend is gemaakt, blijkt dat vooral Gezondheid en Sociale Zaken het leeuwendeel van de bezui nigingen voor hun rekening zullen nemen. Italianen met een zeker inkomen gaan voortaan zelf hun medicijnen betalen en komen niet meer in aanmerking voorkinderbij slag. Alleen de laagste uitke ringen zullen volledig geïn dexeerd blijven, terwijl dubbe le uitkeringen in één gezin aan een plafond zullen worden gebonden. Wat de andere de partementen betreft, is het vooral Onderwijs dat sterk moet gaan bezuinigen op zijn universiteiten. De regering wil ook meer bin nenhalen, want de belastingen gaan met vijf tot zes procent omhoog. In totaal verwacht de regering zo'n 78 miljard gul den te besparen. In overleg met de sociale partners zal ge tracht worden de inflatie van 14 tot 10 procent terug te bren gen. De plannen van de regering hebben nu al veel kritiek ge oogst, vooral bij de vakbonden als in het politieke kamp. Toch verwacht de regering de be- groting-1984 op korte termijn vrijwel ongeschonden door het parlement te zullen krijgen. FRIEMELS buiten het ministerie van on derwijs om. De spaarbanken geven als reden voor dit initia tief de band die het basison derwijs vanouds met de spaar banken (De Zilvervloot) heeft, te versterken. Tot nu toe hebben maar enke le basisscholen in Nederland al uit eigen initiatief met eompu teronderwijs experimenten ge daan. Het Input-project wil nu alle lagere scholen de kans ge ven met dit soort onderwijs te beginnen. De lagere-schooljeugd maakt hierdoor kennis met de micro computer. Het lesprogramma is tot stand gekomen in sa menwerking met Chriet Titu- laer en het oorspronkelijk En gels lesboekje is vertaald door Jan Terlouw. Het aanschaffen van een microcomputer kosten f 1.500, terwijl het lesmateriaal op 7,50 per leerling komt. De banken hebben intussen een grondig onderzoek inge steld of het in de toekomst mo gelijk zal zijn op hun voor waarden alle Nederlandse ba sisscholen die dat willen een computer te voorzien. Vol gens dat onderzoek kan dat mogelijk zijn. *5 «bT - Kinderen uit de 5e en 6e klas van de de computer. school maken hier in Haarlem kennis met DEN HAAG Gemeenten die dat willen kunnen vanaf 1 januari 1984 de maximum snelheid in de bebouwde kom verlagen tot 30 kilometer per uur. Bovendien kunnen zij dan zönes met een parkeerver bod instellen. Het kabinet is gisteren ak koord gegaan met deze voor stellen van staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat). Als gevolg daar van zullen volgend jaar drie per uur; - een bord met volledig parkeerverbod wordt aangeduid; - een verkeersbord waarmee een zóne wordt aangeduid waar alleen met een speciale vergunning mag worden ge parkeerd. Staatssecretaris Scherpenhui zen had de gemeenten al dit voorjaar toegezegd dat eind van dit jaar een zönebord voor de maximumsnelheid zou wor den ingevoerd. Inmiddels is hierover ook internationaal overeenstemming bereikt, zo dat niets de invoering van het 30 km per uur-zönebord nog in de weg staat. Met de invoe ring van parkeer-zóneborden komt de staatssecretaris tege moet aan enkele oude verlan gens van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. ADVERTENTIE GRATIS ADVIES AAN B W LEIDEN Duo Kok Van Dam niet; die hebben overal een oplossing voor. Men vroeg om een alternatief plan op de huidige verkeerssituatie „afsluiting Stationsweg". Er is maar één goed alternatief: ZOALS HET WAS, ZO MOET HET WEER. Dus Stationsweg en 2e Bin nenvestgracht weer open voor het verkeer. Voor dit advies behoeft de gemeente geen tonnen te betalen. Dit advies wordt de gemeente gratis aange boden door adviesburo Kok en van Dam. Vervolg van de voorpagina WASHINGTON Minister Van den Broek zei dat Nederland als lid van de Veiligheidsraad wil bijdragen aan het handhaven van het bestand in Libanon. Hij zei dit na gesproken te hebben met zijn collega's van Libanon. Syrië en Jordanië. Volgens Van den Broek hadden deze gesprekken hem „alleen nog maar be zorgder" gemaakt over de toestand in de Libanon. Een akkoord over het zenden van VN-waarnemers naar het Shoef-gebied is tot nu toe onmogelijk gebleken door verzet van Syrië, dat de strijd in Libanon beschouwt als een interne aange legenheid waarin voor de Verenigde Naties geen taak is wegge legd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, is er gisteren niet in geslaagd zijn Syrische ambtgenoot. Khad- dam, ertoe over te halen akkoord te gaan met de stationering van een VN-vredesmacht. Minister Van den Broek zei tegen zijn Khaddam te hebben ge zegd „niet het minste begrip" te hebben voor het Syrische stand punt. Van den Broek zei pessimistisch over de toestand in Liba non te zijn, omdat hij het gevoel had dat de interne tegenstellin gen verder worden toegespitst en Syrië deze situatie aanvoert als argument om in dat land militair aanwezig te blijven. Als de Syrische troepen zouden worden teruggetrokken zou niets meer een verdere terugtrekking van de Israëlische troepen in de weg staan, aldus minister Van den Broek. Geen regering van nationale eenheid in Israël JERUZALEM De pogingen om in Israël een regering van nationale eenheid te vormen zijn mislukt. Formateur Sha mir en oppositieleider Peres (Arbeiderspartij) zijn het giste ren niet eens kunnen worden over het te voeren Israëlische beleid ten aanzien Libanon en de bezette westelijke Jordaan- Perés zei dat Shamir en ande re belangrijke ministers het idee van de Arbeiderspartij hadden afgewezen om de Is raëlische troepen zo spoedig mogelijk uit Libanon terug te trekken zonder te wachten tot de Syrische en Palestijnse troepen hetzelfde zouden doen. Shamir zal nu een coali tieregering gaan vormen van het Likoed-blok en vijf kleine rechtse en religieuze partijen. De minister van defensie, Arens, liet weten dat Shamir een kabinet wil samenstellen die een copie is van de rege ring-Begin. Huisarts die euthanasie pleegde niet vervolgd HAARLEM Het Openbaar Ministerie in Haarlem ziet af van juridische stappen tegen de Aerdenhoutse huisarts E. Kenter, die 11 keer actief eut hanasie heeft toegepast. De arts schreef vorige week in het medisch vakblad Medisch Contact dat hij in totaal 20 keer aan euthanasie had mee gewerkt. Het Openbaar Minis terie gaat niet over tot vervol ging. De Haarlemse hoofdoffi cier van justitie heeft een ge sprek met de huisarts heeft ge had. Volgens de hoofdofficier is er geen aanleiding meer om Kenter te vervolgen, omdat tijdens het gesprek alle geval len van euthanasie door de wet zijn getoetst. Psychiater geschorst wegens seksueel misbruik patiënten UTRECHT Het Medisch Tuchtcollege in Zwolle heeft een 43-jarige psychiater, die tussen 1974 en 1982 regelmatig vrouwelijke patiënten seksueel heeft misbruikt, voor één maand geschorst in de uitoefe ning van de geneeskunst. Zijn handelingen zouden de maxi male schorsingstermijn van een jaar hebben gerechtvaar digd, maar het college heeft de man de kans willen geven om opnieuw te beginnen. Oud-premier Demirel onverwachts vrijgelaten ANKARA In Turkije zijn- gistermiddag 16 vooraanstaan de ex-politici vrijgelaten, on der wie de rechtse oud-pre mier Suleyman Demirel. Zij waren sinds 2 juni geïnter neerd op de militaire basis Ca- nakkale aan de Dardanellen. Dit is door de regerende Natio nale Veiligheids Raad (NVR) van Turkije bekendgemaakt. De vrijlating komt als een gro^- te verrassing, omdat de Turkse leiders eerder hadden laten weten dat de geïnterneerde niet voor de verkiezingen in november zouden worden vrij gelaten. De vrijgelaten ex-poli- tici mogen echter niet stem men. Politieke waarnemers zeiden dat de vrijlating be doeld lijkt om de kritiek in Turkije tegen de „geleide de mocratie" van de generaals dé wind uit de zeilen te nemen. De vrijlating van de 16 ex-po litici viel samen met de uit spraak van de Raad van Euro pa, waarin de komende ver- kieizngen in T urkije als onde mocratisch werden omschre ven. Slechts drie partijen, waarvan geen enkele de lei dende rol van de militaire machthebbers aanvecht, heb ben toestemming gekregen om aan de verkiezingen deel te Personeel kruitfabriek gaat weer aan de slag MUIDEN De directie van kruitfabriek De Krijgsman in Muiden is met vakbonden en ondernemingsraad in principe tot overeenstemming gekomen over het hervatten van het werk door het produktieperso- neel. Een deel van dat personeel bleef thuis, nadat de fabriek voor de tweede keer dit jaar getroffen was door een explo sie, waarbij doden vielen. Af gesproken is dat werknemers die ook na 10 oktober nog thuisblijven niet langer loon - zullen ontvangen. Hun zal echter geen ontslag worden aangezegd. De ondernemingsraad mag een beroep gaan doen op ex terne deskundigen om de vei ligheid binnen het bedrijf te onderzoeken. Deze afspraken zijn gemaakt in een overleg, waarin ook de rapportage over het ongeluk van 30 mei, dat aan drie mensen het leven kostte, betrokken was. -Z' Het principe-akoord wordl- woensdag door de vakbonden* met de leden besproken. Het is de bedoeling dat volgende! week donderdag en vrijdag déj werknemers individueel in g<*^ sprekken met personeelszaken van het bedrijf kenbaar ma ken waarvoor zij kiezen: Aan de slag gaan of thuis blijven en niet langer loon ontvangen. Economie VS groeit minder snel WASHINGTON Het krach- tig economisch herstel, dat zich sinds begin dit jaar in de Verenigde Staten voltrekt, is aan het afzwakken. De giste ren vrijgekomen gegevens over de maand augustus laten een daling van de economi sche bedrijvigheid van 0,1 pro cent zien. Die geringe daling kan echter niet meer de forse economi sche groei in de VS teniet doen. Voor dit jaar wordt een groei van 7 procent verwacht. Eerdere voorspellingen kwa men uit op 9 a 10 procent. Eco nomen binnen de regering- Reagan verwelkomden giste ren de afzwakking van de eco nomische groei, omdat volgens hen hierdoor het vertrouwen in een geleidelijk maar duur zaam herstel toeneemt. Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. I Postcode/Plaats J Betaald wordt: 0 per maand met automatische alschnjvmg v bank/girorekening.nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: I Naam_ Adres Postcode/PlaatsTelefoon I Stuur deze bon in open envelop-geen pcstzegelplakken- naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag nb. Indien daartoe aanleiding bestaatkan een verzoek om een abonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5