I Oegstgeest bezuinigt op subsidies Hoogleraar in staking Koudekerk in uiterste geval bij Hazerswoude- Rijndijk Hoe wordt theater gemaakt? a; leiden/regio Brandweerlieden onderscheiden ,IK BEN MONDDOOD GEMAAKT' 125.000 s,eopde DAMESBEURS Bijzondere ten toonstelling in Leidse Pieterskerk C&idoe Somant ZATERDAG 1 OKTOBER 1983 PAGINA 3 Brand in woonwagen LEIDEN Een brandje in een woon wagen op het Trek vaartplein heeft van middag voor onge veer 3.000 gulden schade aangericht. De brand ontstond toen een net gerei nigd tapijt voor een straalkachel werd ge legd om te drogen. De brandweer heeft de brand geblust. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken Staatssecretaris ontvangt winkeliers Stationsweg LEIDEN Staatssecretaris P.H. van Zeil van economische zaken zal woensdagavond om half acht de winkeliers van de Stationsweg en de Steenstraat ontvangen om hun problemen met betrekking tot de verkeerssituatie aldaar aan te horen. Van Zeil is woensdag te gast op een buitengewone openbare ledenvergadering van de afdeling Leiden van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond. Deze ver gadering wordt gehouden in het Rijnlands In stituut voor Ondernemersonderwijs (RIO) aan de Leidsedreef 4 in Leiderdorp. Van Zeil spreekt over de ondernemer als basis van de economie en roept de vraag op of er een beter ondernemersklimaat is dankzij of ondanks de onlangs gepresenteerde miljardennota. Traject fietspad Ter Aar- Woubrugge vastgesteld DEN HAAG De provincie wil een fietspad aanleggen van Woubrugge naar Ter Aar door de nu in gebruik zijnde autoweg alleen toegan kelijk voor fietsers te maken. Een nieuwe au toweg wordt dan aangelegd naast het fietspad. De reconstructie van de weg beslaat 2400 me ter. De al eerder geraadpleegde gemeentebe sturen zijn het met deze routes eens. Dagelijks maken 5000 automobilisten en 500 (brom)fiet- sers gebruik van deze route. De op sommige gedeelten zeer smalle weg levert voor veel fietsers levensgevaarlijke situaties op. Vooral schoolgaande kinderen maken veelvuldig ge bruik van de weg. Het gemiddeld aantal onge lukken op deze weg is jaarlijks 50 procent ho ger dan andere op Zuidhollandse wegen. De reconstructie gaat 3,2 miljoen gulden kosten. SASSENHEIM Op ludieke wijze zijn gisteravond dertien leden van de Sassenheimse vrijwillige brandweer onderscheiden wegens jubilea. De versierselen werden hen tijdens een rondvaart op de boot Triton door burgemeester A.J. Kret opgespeld en daarna werd er nog een feestje in het brandweerlokaal gehouden. Er werden in totaal vier jubilea gevierd. Vijf vrijwilligers kregen het verzilverde brandweerkruis en de onderscheiding van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging en de Vereniging van Brandweer commandanten. Die eer viel ondercommandant Kiebert ten deel en de heren Hoogduin, Janssen, Kroon en Staring. Het bronzen brandweer- kruis met gesp en oorkonde kregen de heren Molkenboer en Vliem voor hun trouwe inzet gedurende 20 jaar. De heren Kampinga, Van Dijk, Kromhout en Van der Stel kregen de vrijwilligersmedaille voor 15 jaar lidmaatschap en diezelfde medaille voor 10 jaar dienst kregen de heren Buurman en Oudshoorn. Werkgroep Sirene biedt petitie aan NOORDWIJK De Werkgroep Sirene zal maandag om twaalf uur in het raadhuis burgemeester mr. J. M. Bonnike een petitie overhandigen, waarin het gemeentebestuur wordt opgeroepen om ook op plaatselijk niveau een bijdrage te leveren aan vrede en veiligheid. Op het tijdstip van de aanbieding van de petitie wordt sinds jaar en dag de sirene op de gemeentetoren getest op het bedrijfsklaar zijn van de apparatuur. De werkgroep grijpt het moment van het loeien van de sirene aan om nog eens ;te attenderen op het gevaar van kernbewapening. Bert van Duijn, hoofdredacteur van Hervormd Nederland en voorzitter van de Raad van Kerken in Noordwijk, zal de petitie onder de kop „Schuilen kan met meer" aan de burgemeester overhandigen. Er gaat een boekje bij, dat het gemeentebestuur van Leeds in Engeland onder de inwoners van die stad heeft verspreid. In dit geschrift wordt gewezen op de kansen engevolgen kernwapenramp. Het jeugdjournaal van r opnamen van de bijeenkomst te maken. i de NOS is uitgenodigd GEEN RUIMTE VOOR NIEUW BELEID jde lenj OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest haalt 1984 met een sluitende be groting voor dat jaar, zij het dat daarvoor wel de reserves moesten worden aangesproken en hier en daar flink wordt bezui nigd. Dat bleek gisteren uit de presentatie van het financiële huishoudboekje van de gemeente. Het te kort op de begroting be draagt bijna een half mil joen gulden. Besloten is dat bedrag niet te com penseren door middel van de verhoging van de on roerend goedbelasting, maar daarvoor de reserves aan te spreken. Verder zal worden bezuinigd op on derhoud, personeelslasten en subsidies aan instellin gen. Ruimte voor een nieuw beleid, waarmee bijvoorbeeld ook werk zou kunnen worden ge schapen is er helaas niet, stelt het Oegstgeester college van burgemeester en en wethou ders. De gemeentelijke tarie ven voor het zwembad, de gymnastieklokalen, de sport hal en de sportterreinen stij gen met 2 procent. De onroe rend goedbelasting wordt niet verhoogd, maar aangezien het aantal woningen is toegeno men zal er toch meer aan be lasting binnenkomen. De hon denbelasting stijgt ook met 2 procent. Er zal strenger wor den gecontroleerd op het ont duiken, van deze belasting. Een milieu-ambtenaar gaat huis aan huis controleren. De secretarieleges, reinigings- en rioolrechten stijgen trendma tig- Rijk De openbare bibliotheek krijgt' in 1984 ruim 30.000 gulden minder. Op het sociaal-cultu reel werk zal de gemeente, net zoals het rijk, 20 procent be zuinigen, hetgeen neerkomt op ruim 40.000 gulden. Ook de maatschappelijke dienstverle ning en de Stichting Welzijn Ouderen zullen het met min der subsidie moeten gaan doen. De uitkering van het Rijk voor het lager onderwijs zal waarschijnlijk weinig ver schillen van die van 1983. Mo menteel loopt het aantal leer lingen bij de meeste scholen nog terug. Inmiddels is echter vastgesteld dat de daling van het aantal kleuters tot stilstand is gekomen, waardoor de lage re scholen straks ook weer op een groter aanbod kunnen re kenen. Bij het openbaar lager onderwijs (vier scholen) wor den voor 1984 600 leerlingen geraamd tegen 520 leerlingen bij het bijzonder lager onder wijs. Van sluiting of samen voeging van scholen zal geen sprake zijn. Voor wat betreft volkshuis vesting richt alle aandacht zich op Haaswijk. Voor 1984 hoopt de gemeente 56 woning wetwoningen en 21 eenheden voor één-en tweepersoonshuis houdens in Haaswijk IV, 41 bejaardenwoningen in Haas wijk VIII en'31 premie-A-wo- ningen in Haaswijk V te mo gen bouwen. Voor de ontslui ting van deze nieuwbouwwijk zijn de verlenging van de Haaswijklaan en de aanleg van een voet/fietsbrug over het Oegstgeester Kanaal be langrijk. Er wordt momenteel druk gewerkt om administra tieve en juridische belemme ringen weg te nemen. Bij ruimtelijke ordening wordt opgemerkt dat een ge meenschappelijk ruimtelijk beleid van de gemeenten in de Leidse regio zeer wenselijk zou zijn. Oegstgeest werkt mee aan een gezamenlijke struc tuurschets van deze gemeen ten. Oud Poelgeest Het belangrijkste project bij monumentenzorg is nog altijd kasteel Oud Poelgeest met bij gebouwen. Het Rijk heeft voor restauratie geen geld beschik baar en de gemeente verricht voorlopig alleen noodzakelijke herstelwerkzaamheden. In het Fonds restauratie kasteel Oud Poelgeest zal in 1984 wel weer 50.000 gulden worden gestort. Vorig jaar kon noodgedwon gen slechts de helft van dat bedrag worden gestort. Oegst geest wil verder de Jelgers- makliniek, eigendom van de gemeente Leiden, voor de ge meente behouden. De kliniek zou voor de jongerenhuisves ting kunnen worden gebruikt of bijvoorbeeld een geriatri sche ziekenhuis kunnen wor den. Bij de sport wordt de aanleg van sportvelden ten behoeve van ASC nog altijd als een probleem gezien. Tot een eventueel nieuw sportcomplex in de Morsebelpolder is aange legd, hetgeen nog lang zou kunnen duren, moet een tijde lijke oplossing voor de velden- nood van ASC worden gevon den. De gemeente denkt aan een herverdeling van de sport velden van de korfbalvereni gingen Fiks en KNS en de voetbalverenigingen Oegst geest en ASC. Die plannen zijn tot nu toe niet erg positief ont vangen. De gemeente wil in ieder geval op korte termijn traningmogelijkheden aan ASC geven en een subsidie verlenen in de onderhouds kosten van het veld aan de Duivenvoordestraat. Werkloosheid Ook Oegstgeest kampt van zelfsprekend met een toene mende werkloosheid, vooral bij jongeren. De druk op de af deling sociale zaken is sterk toegenomen. De gemeente neemt deel aan het regionaal arbeidsplan voor de Bollen streek, waarmee vrijwilligers werk wordt geschapen. De af deling sociale zaken is inmid- deld uitgebreid met een maat schappelijk werker. Verder hebben er uitbreidingen plaatsgevonden bij de afdelin gen interne zaken en welzijn. Voor 1984 is noodgedwongen van personeelsuitbreidingen afgezien. De gemeente vult va catures overigens in principe op met 36-urige banen, waar door met de vrijkomende 4 uren nieuwe functies kunnen worden „opgespaard". Bij per soneelszaken kon daardoor een extra plaats worden opge vuld. Prof. A. Verveen: „Goed on-' derwijs en onderzoek wordt op deze manier onmogelijk ge maakt". LEIDEN Prof. dr. A. Verveen, verbonden aan de vakgroep fysiologie van de Leidse universiteit, is donderdag een staking begonnen tegen onder meer de bezuinigingen op zijn vakgroep. Hij weiger de de studenten nog lan ger college te geven en gebruikte de colleges om het waarom van de actie uiteen te zetten. „Mijn zorg is de toekomst van de geneeskunde", zegt Ver veen. Inmiddels heeft de hoogleraar zijn actie beëindigd, na het dreigement van mr. K. Cath, de voorzitter van het college van bestuur, dat er „maatrege len" genomen zouden worden wanneer hij zijn werk niet zou hervatten. De Studenten zou den het slachtoffer van de pri- vémening van de hoogleraar zijn. Volgens de hoogleraar onthaalden de studenten hem op een ovatie toen hij zijn actie bekend maakte. Verveen be raadt zich nu op de mogelijk heden om de actie voort te zet ten. niveau's. i ben mondEen colle ga heeft om die reden overi gens onlangs ontslag genomen. Er is geen beleid en geen visie met betrekking tot de genees kunde. De mens wordt verge ten. In de geneeskunde wordt de mens op een kille monteur achtige manier benaderd en juist een vakgebied als de huisartsengeneeskunde, waar dat veel minder het geval is, zou 19 procent moeten inleve- Onder de maat De Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid heeft on derzoek gedaan naar de kwali teit van onder meer de Leidse medische faculteit. De vak groep fysiologie kwam uit dat onderzoek als „onder de maal te voorschijn. Dat onderzoek werd gedaan aan de hand van wetenschappelijke publicatïfes en wordt gebruikt om de be zuinigingen te verdelen. Vól gens Verveen heeft men bij het bekijken van zijn vak groep niet de specifieke vak tijdschriften onder ogen gehad „en de getrokken conclusielis dan ook volstrekt foutief". De bezuinigingen die bij fysiologie doorgevoerd zouden moeten worden (17 procent), zouden niet terecht zijn. Nieuw clubgebouw Zijl/LGB Jan Duivesteijn, directeur van de gemeentelijke dienst Sport en Recreatie opende gister avond het nieuwe clubgebouw van de Leidse zwem- en polo- vereniging De Zijl/LGB. Dui vesteijn deed dat door de' naam van het nieuwe onderko men te onthullen. De bouw van De Waterkeet. zoals het nieu we verenigingsgebouw heet. begon op 21 maart. Mede door zelfwerkzaamheid konden de kosten relatief laag worden ge houden: 170.000 gulden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN In het uiterste geval wil Koudekerk nog wel samengaan met Ha- zerswoude-Rijndijk. Dit is te lezen in een nota van burgemeester en wethou ders. Het college bracht deze nota uit naar aanlei ding van het standpunt van de provincie waarin wordt gesproken van het samenvoegen van Hazers woude, Benthuizen, buurtschap Gelderswoude en Koudekerk. Maandag praat de gemeenteraad over de gemeentelijke herindelingsproblemen. B en W maken zich in de nota boos over een regel in de nota van Gedeputeerde Staten over de herindeling. Daarin staat: „In het herindelingsgebied Noord-Oost Zuid-Holland zijn nog niet aan de orde geweest de gemeenten Koudekerk en Hazerswoude Het college: „Het lijkt erop alsof deze twee gemeenten na het herindelen van overig Zuid-Holland als restant overbleven". Als de boosheid weer voorbij is, blijkt het college toch wel brood te zien in het samen gaan met de Rijndijk van Ha zerswoude. Met dat gedeelte bestaan allang tal van samen werkingsverbanden op kerke lijk, sociaal en maatschappelijk gebied. Ook ruimtelijk gezien vormen Koudekerk aan de Rijn en Hazerwoude Rijndijk een eenheid, waarbij de spoor lijn en Rijksweg 11 een na tuurlijke grens vormen. Deze combinatie is financieel gezien heel gunstig. Eén van de uitgangspunten van Gedeputeerde Staten bij de herindeling is dat gebieden met eenzelfde karakter bijeen gevoegd worden. Het voorge stelde model van Benthuizen, Hazerswoude en Koudekerk beantwoordt volgens het colle ge niet aan dit uitgangspunt. Koudekerk en Hazerswoude Rijndijk zijn meer industriege- richt, terwijl Hazerswoude Dorp en Benthuizen echte land- en tuinbouwgebieden zijn. Financieel is een samen voeging van de vier gemeen ten zeker niet aantrekkelijk. Weliswaar is er volgens de provincie een besparing op be- stuurskosten mogelijk, maar de gemeente Koudekerk is van mening dat de praktijk el ders, anders uitwijst. „In die gevallen", zo vindt de provin cie, „moeten de gemeenten maar iets doen aan de onroe rend goedbelastingen". Een suggestie die de gemeente Koudekerk beneden alle peil vindt. Postagentschap in De Kempenaerstraat OEGSTGEEST In het pand De Kempenaerstraat 25 zal met ingang van 1 november een postagenschap worden ge opend. Gelijktijdig met de ope ning komt de tijdelijke voor ziening in het Wilhelminapafk te vervallen. De nieuwe vesti ging is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17JD0 Drie ton brandschade als gevolg van I drooggekookte pan soep op balkon DEN HAAG Een drooggp- kookte pan soep op het balkon was gistermiddag om kwart over drie de oorzaak van e$n brand in een woning aan; de Ruijsdaelstraat in Den Haagt De brand veroorzaakte brand-, rook- en roetschade aan het betreffende huis en enkele be lendende percelen. De brand weer raamt de totale schade 5p 300.000 gulden. De pan soep stond op de eerste etage op het balkon aan tie, achterzijde. Op dat balkon hing ook de was te drogen, die vlamvatte, waardoor de bal kons van zowel de eerste als de tweede verdieping in een mum van tijd in lichterlaaie stonden. De brandweer kon niet voorkomen dat de beide verdiepingen gedeeltelijk uit brandden. De bewoners wisten tijdig te ontkomen. Voor hen is elders onderdak gezocht. Af gezien van een brandweer man, die een snijwond opliep, deden zich bij de brand geen persoonlijke ongelukken voor. ADVERTENTIE De tentoonstelling „Das Goldene Evangelienbuch von Echter- nach", die de afgelopen maanden in Duitsland veel aandacht trok, is tot 27 oktober te bezichtigen in de Leidse Pieterskerk. De ambassadeur van de Bondsrepubliek Duitsland, Otto von der Gablenz, heeft deze tentoonstelling gistermiddag officieel geopend. Op de tentoonstelling is onder andere een exacte co- pie van Das Goldene Evangelienbuch von Echternach, één der kostbaarste bezittingen van het Germanische National- museum, te zien. Voorafgaande aan de tentoonstelling is een kleine expositie ingericht over de lokale betekenis van de heilige Willibrord, die naast de stichter van de beroemde ab dij van Echternach eveneens de stichter is van de parochie Oegstgeest. Willibrords naam is dan ook in de omgeving van Leiden bekend en evenzeer met de abdij van Echternach ver bonden als het gouden Evangelieboek. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag van half twee tot vier uur te bezichtigen. Op zaterdag en zondag kan men van elf tot drie uur in de Pieterskerk terecht. Lisses mooiste De 20-jarige Lilian van der Lans is ge kozen tot Miss Jaar markt 1983 van Lis- se. De verkiezing heeft enige tijd jn beslag genomen, doordat er een re cord aantal deel neemsters was. Maar liefst 875 da mes lieten zich bij Foto Mieloo op de kiek zetten om mee te doen aan de ver kiezing. De ge kroonde Miss is gis teren al in de bloemtjes gezet en getooid met een kroon en een foto uitrusting. Vandaag deelt zij in de foto zaak aan de Ka naalstraat de foto's uit aan alle deel neemsters. ADVERTENTIE Op 3 oktober is de Leidse Schouwburg van 10-12 uur open. Litteris sacrum en de Timdelerclub repeteren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3