TAFEL Franse bisschoppen in het geweer tegen komend wetsontwerp bijzonder onderwijs kerk wereld ficicLcSowant WÏU7Ï Studentenparochie Tilburg breekt met bisdom Den Bosch Auteur Robert Katz lasterde Pius XII ACHTERGROND CeidaeSoutaut ZATERDAG 1 OKTOBER 1983 PAGINA]J- „De staat mag zich niet een onderwijsmonopolie aanmeten, maar mag de verantwoordelijkheid voor onderwijs evenmin uit de weg gaan". Dat schrijft mgr. Jean Hono- ré, bisschop van Tours en voorzitter van de bis schoppelijke onderwijs commissie in de katholie ke krant „La Croix". De Franse minister van on derwijs, Alain Savary, legt de laatste hand aan een wetsvoorstel, dat zo vrezen veel Franse katholieken fu nest is voor het bijzonder onderwijs. In het program ma, waarop de socialist Francois Mitterrand in 1981 tot president is gekozen, staat immers het voornemen te komen tot één groot na tionaal onderwijssysteem. Anders dan in Nederland heeft het openbaar onder wijs in Frankrijk verreweg de overhand. Ook is bijzon der onderwijs niét gratis: ie mand, die z'n kind op een bijzondere school wil doen, moet daarvoor betalen. De overheid neemt slechts een deel van de kosten ervan voor haar rekening en dan nog alleen als het gaat om een school, die daartoe een overeenkomst heeft afgeslo ten. De Franse katholieken vrezen dat de wetswijziging, die minister Savary voorbe reidt, het bijzonder onder wijs definitief financieel de das zal omdoen. Het afgelopen jaar zijn in heel Frankrijk geregeld be togingen gehouden vóór bij zonder en vóór openbaar on derwijs. Dat ging gepaard met ontmoetingen tussen minister Savary en afge vaardigden van de diverse stromingen. Zo hebben ook de Franse bisschoppen met hem èn met president Mit terrand gesproken. Minister Savary staat nu op het standpunt, dat die „voorbe reidende besprekingen" zijn afgesloten. Zijn definieve voorstel wordt binnen enke le weken verwacht. De Franse socialisten stellen zich op het standpunt, dat uitsluitend openbaar onder wijs uit belastinggelden mag worden gesubsidieerd. Ze hebben zich altijd verzet te gen een wet uit 1977, die be paalt dat bijzondere scholen onder voorwaarden recht hebben op overheidssteun. Een administratief probleem is voorts, dat de prefect (te vergelijken met een com missaris van de koningin) zo'n overeenkomst aangaat, maar dat de gemeente er voor opdraait. Vooral kleine gemeenten brengt dat soms in grote financiële moeilijk heden. Verleden jaar hebben dan ook enkele honderden ge meenten geweigerd over de brug te komen. De Franse raad van state besliste uit eindelijk, dat ze moesten be talen. Maar in sommige ge vallen is dat nooit gebeurd: die gemeenten wisten zich verzekerd van steun in de rug van de socialistische partij. In zijn artikel schrijft mgr. Honoré voorop te stellen, dat het recht van ouders en leerkrachten voor een be paalde vorm van onderwijs te kiezen, niet mag worden aangetast. Anders, aldus de bisschop, is vrijheid van on derwijs alleen nog maar een kreet. Hij wil de benoeming van de directeur van een r.- k. school veilig stellen. Als de staat dat in handen neemt, is volgens hem het christelijke karakter van een bijzondere school in ge vaar. Daarnaast wil de bis schop een nieuwe wet voor bijzonder onderwijs, die overheidssubsidie alsmede de verhouding tot het bij zonder onderwijs duidelijker en beter regelt. Maar bovenal wil hij van de regering duidelijk weten waar hij aan toe is. De heer sende onzekerheid leidt on der rooms-katholieken al leen maar tot ergernis, aldus de bisschop, die de achter ban in Frankrijk oproept waakzaam te zijn, zich niet te laten ondersneeuwen, koelbloedig te blijven en de redelijkheid niet uit het oog te verliezen. De strijd voor het bijzonder onderwijs mag volgens mgr. Honoré niet de inzet zijn van politieke idea len of manoeuvres. Een recente enquête, gepu bliceerd in het blad „Paris Match", laat overigens zien, dat 71 procent van de Fran sen vóór handhaving is van het bijzonder onderwijs; 69 procent vindt, dat het gesub sidieerd moet worden; 39 procent zou zijn kind op een bijzondere school doen, te gen 24 op een openbare. Re den: de Fransen menen, dat de kwaliteit van het bijzon der onderwijs beter is. Tweeënzestig procent is van mening, dat er nodig iets aan het openbaar onderwijs moet worden verbeterd. Niettemin bleek bij het be gin van het nieuwe school jaar, enkele weken geleden, er een aanzienlijke overloop te zijn van bijzonder naar openbaar onderwijs. De bij zondere scholen worden voor ouders te duur. De algemene ledenverga dering van de studenten- parochie Maranatha in Tilburg heeft deze week besloten, dat zij niet lan ger de verantwoordelijk heid wil dragen voor het studentenpastoraat, waar toe het bisdom Den Bosch haar opdracht heeft gege- De parochie is van mening, dat de samenwerking met het bisdom, zowel op financieel als op inhoudelijk gebied, de laatste vijf jaar te wensen heeft overgelaten. Een zeer grote groep vrijwilligers bin nen de parochie gaat nu ver der als basisgroep buiten het verband van de parochie. Het bestuur van Maranatha heeft zich demissionair verklaard en zal als zodanig leiding ge ven aan de ontmanteling van de pastorale activiteiten. Ver der zal het ontslag worden voorbereid van de twee be taalde krachten die zich in dienst van de parochie bezig houden met het vormings- en scholingswerk onder stude renden. Volgens pastor W. Kok van de studentenparochie verloopt de communicatie met het bis dom sinds 1978 uitermate stroef. In dat jaar stelde Mara natha, met goedvinden van het bisdom, een medewerker aan zonder theologische oplei ding. Het bisdom weigerde volgens Kok echter financieel bij te dragen in de personeels kosten, zodat deze uit vrijwil- ligersbijdragen moesten wor den betaald. Nadat in februari van dit jaar een medewerker te kennen had gegeven een deel van zijn werkzaamheden te willen opgeven, verzocht Maranatha het bisdom om medewerking bij het opvullen van de vacature. Dat werd volgens pastor Kok gewei gerd. De studentenparochie, die bij na tweehonderd ingeschreven leden telt, krijgt tot nu toe van de R.-K. Kerkprovincie en de Radboudstichting een jaarlijkse subsidie van 25.000 gulden. Het is nog niet be kend. of deze steun wordt stopgezet. Na een juridische strijd die tien jaar heeft geduurd heeft het hof van cassatie te Rome het schuldig uitge sproken over de Amerikaanse auteur Robert Katz. Diens boek „Dood in Rome", over het doodschieten van 335 Italiaanse gijzelaars in een steengroeve bij Rome door de SS tijdens de Tweede Wereldoorlog, bevat een felle aanval op paus Pius XII. Volgens Katz zou de paus tevoren hebben geweten van de voorge nomen executie, maar heeft hij geen vinger uitgesto ken om de gijzelaars te redden en een bloedbad te voorkomen. De nicht van de paus, Elena Rossignani diende een aanklacht in tegen Katz wegens laster. In hoogste instantie is nu vastge- stëld, mede op grond van getuigenverklaringen, dat Katz een foute voorstelling van zaken heeft gegeven, zodat ook zijn ge volgtrekkingen nergens op berusten. Daarmee heeft hij, zo stelde het hof vast, de eer en goede naam van paus Pius XII aangetast. Het hof is tot de overtuiging gekomen, dat paus Pius XII helemaal niet heeft kunnen ingrijpen, omdat hij niet op tijd werd ingelicht over het voornemen van de SS. Korte metten De twee opperrabijnen van Israël zijn met een beslissing gekomen, waarmee zij vol gens de halacha (joodse wet) emigratie uit Israël gelijkstel len met een daad van afgode rij. Dit bericht het Nieuw Is- raelietisch Weekblad. De be slissing werd genomen naar aanleiding van vragen van staatssecretaris Dov Shilanski. Deze coördineert de pogingen van de overheid, de emigratie te beperken en de immigratie te stimuleren. De opperrabij nen zelden, dat het vertrek uit Israël verboden is volgeris de Tora. Vertrek is alleen toe gestaan bij omstandigheden als hongersnood of ernstige droogte. De jongste algemene synode van de Lutherse Kerk van Zweden heeft besloten, 1984 aan te merken als een jaar, waarin de kerk al haar krach ten zal wijden aan bestrijding van het drugsmisbruik. Allan Rubin, een architect die in zijn vrije tijd veel heeft ge daan aan het voorlichten van de jeugd op dit punt, is van mening dat vooral de kerk daarvoor uitermate geschikt is. „De kerk beschikt over unieke mogelijkheden, de ge volgen van het gebruik van verdovende middelen in het licht te stellen, vooral als het gaat om geestverruimende middelen die vaak gewaar wordingen met een pseudo- -religieus karakter ten gevol ge hebben", aldus zijn me ning. De voorzitter van de We reldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC), Allan Boesak, is vertrokken voor een wereld reis van vier weken. Als eer ste bestemming geldt de Vere nigde Staten, waar hij begin oktober gesprekken zal voe ren met congresleden en de onderstaatssecretaris voor Afrika, Chester Crocker, als mede met zakenlieden. Voorts zal Boesak deelnemen aan de jaarvergadering van het in vloedrijke Afrikaans-Ameri kaans Instituut te Washing ton. In Atlanta zal Boesak sa menkomen met vertegen woordigers van kerken met overwegend zwarte leden. Tenslotte reist Boesak naar Hongarije en Tsjechoslowa- kije, waar hij besprekingen zal v zijn Br Patstelling rond defensie ElND mei, begin juni van dit jaar ontstond er een patstel- ling binnen het kabinet-Lubbers over de kernwapenproblej matiek. Minister De Ruiter had toen een plan op tafel gelegd) om de NAVO voor te stellen een aantal van de Nederlandse kernwapentaken af te stoten. Maar de VVD-fractie, met in haar kielzog de VVD-ministers, blokkeerde dit voorstel. Dat zal tot nu toe het enige moment zijn geweest waarop één van de twee coalitiepartners CDA en VVD de ander met een crisis dreigde om bepaalde voorstellen te blokkeren. Mi nister De Ruiter wilde zijn voorstellen aan de NAVO doen binnen het overleg over de in Nederland uit te brengen de fensienota. Die nota zou uiterlijk vóór Prinsjesdag, compleet met de resultaten van het overleg met de NAVO, bij de Tweede Kamer liggen. Door de crisisdreiging van VVD-zijde toen, is dat er niet van gekomen. UlT recente uitlatingen van VVD-fractievoorzitter NijpelsJ maar ook van premier Lubbers, blijkt dat er in de patstelling tussen de coalitiepartners eigenlijk nog helemaal niets is ver anderd. Nijpels betoogt keer op keer in het openbaar dat zijn partij tegen het eenzijdig afstoten van kernwapentaken isj Hij voegt daar dan aan toe dat een eventueel besluit tot het afstoten van Nederlandse kernwapentaken alleen genomen kan worden tegelijk met de beslissing over de plaatsing van de tweeënveertig Amerikaanse middellange-afstandraketten in Woensdrecht. Dat besluit moet halverwege volgend jaar vallen. Het CDA daarentegen staat op het standpunt, dat een aantal van de zogenaamde slagveldkernwapens, wapens voor de korte afstand, zoals atoommijnen, kunnen worden afge stoten. Aan deze wapens vindt die partij te veel risico's kle ven, omdat bij wijze van spreken de eerste de beste pelotons commandant aan de trekker zit. Bovendien pleit het CDA voor een andere verdeling van de kernwapens over de di verse NAVO-landen. Zo'n herverdeling heet in het militair- politiek jargon een shift. BlNNEN de NAVO is er daarom ook een zogenaamde shift studie in gang gezet, waarover binnen enkele weken zal wor den gerapporteerd. De Nederlandse politici zouden er goed aan doen hun onderling gekrakeel nog even te staken en af te wachten wat die shiftstudie oplevert. Op basis daarvan zouden er eventueel Nederlandse besluiten genomen kunnen worden over het afstoten van kernwapentaken. OVER de vraag of er over dat afstoten alleen kan worden beslist tegelijk met de beslissing over het al dan niet plaatsen! van de middellange-afstandkernraketten, lijkt een politieke! krachtproef tussen CDA en VVD op komst. Het CDA wil eventueel al dit jaar een beslissing, los van de plaatsingsbe- sluiten, en de VVD wil de beslissingen uitstellen tot aan het moment waarop er ook over de plaatsing wordt beslist, mid den volgend jaar. GEZIEN de hardheid waarmee Nijpels begin juni intern met een kabinetscrisis dreigde en gezien de luidruchtigheidj waarmee hij ook nu weer naar buiten toe de koppeling tus sen de beide kernwapenbeslissingen eist, mag worden gecon cludeerd dat de VVD van plan is deze kwestie tegenover het CDA hard te blijven spelen. Wij zijn benieuwd of de CDA- politici zich dit zullen laten aanleunen of zullen vasthouden; aan de verwezenlijking van hun eigen verkiezingsprogram ma, dat voorziet in het afstoten van een aantal kernwapens voor de korte afstand. Kip met kerriesaus, chinese koolsalade en rijst kabinetpudding. Voor twee personen hebt u nodig: 2 kippepoten, zout, ■kerrie, 25 g boter of mar garine, ui, knoflook, paar plakjes ontbijtspek, 2,5 dl water, een vierde kippe- bouillontablet, 10 g bloem, peterselie, (paar lepels room); 200 g gele chinese kool, 1 paprika, half blikje man darijntjes, paar bolletjes gember, 3 lepels yoghurt, 1 lepel slasaus, 1 lepel azijn, zout, suiker, peper; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 30 g krenten en rozijnen, 4 blaadjes gelatine, 1 ei, 40 g suiker, 2 dl melk, 0.5 dl slagroom, 2 lepels rum 0,5 dl slagroom, 12 g bas terdsuiker. XVrijf de kippepoten in met zout en kerrie, bak ze bruin en haal ze uit de pan. fruit in het overgebleven vet kleingesne- dèn ui, knoflook en spek met kerrie, voeg water, bouillonta blet en kip toe en stoof de laat ste in ruim een half uur gaar. Bind dan het vocht met bloem 'tot sausdikte. Maak de saus af met fijngeknipte peterselie, 'zout en desgewenst room. Meng fijngesneden kool en pa prika met een sausje van yog hurt, slasaus, azijn, zout. suiker en peper en met mandarijntjes en stukjes gember. Maak de pudding een halve 'dag tevoren. Wel de krenten en rozijnen en laat ze uitlek ken. week de gelatine. Splits het ei, roer het eigeel met de suiker schuimig. Kook de melk. schenk een deel bij het eigeel en doe het in de pan. Verwarm het mengsel, zonder (jat het kookt, tot het ei bindt. j het i - de i he in op. Klop het eiwit stijf, meng het met de krenten en rozijnen, de room en rum door de gebonden melk. Laat de pudding gelei-ach tig worden en doe hem in de met olie of „onge klopt eiwit bestreken vorm. Koel wegzetten, later keren en garneren met stijfge- slagen room. Menutip voor maandag: sau- óijsje met bloemkool en aard appelen -mokka vla. JEANNE zondagsmissen en avondmissen 09.00 euch.vlering, 10.4 (laatste zaterdag v.d. maand thema viering), zo. 9.30 hoogmis, 11.00, moeting (Herv./Geref.): 10.00 i WASSENAAR Herv. Gem. Dorps- schoten. Alphen: Apotheek géén; zo. 9.00 hoogm 12.00. ALPHEN AAN DEN RIJN: H. PiuS: 19.00; zo. 9.00, 10.30 hoogmis. De Heilige Geest: (kinderkoor), 11.30 Ned. liedere HILLEGOM: H. Martinus: za. 19.00; zo. 9.00 en 11.00. HOOGMADE: za. 19.00; zo. 10.00. KATWIJK A.D. RIJN: za. 19.00 euch- .viering met zang; zo. 9.30 hoogmis, 11.15 met zang. Dep. Rijnsburg: za, gebeds- en communieviering; zo. 10.30 met zang. (Builen) KAAG/ABBENES: za. 19.00; zo. 10.00. LANGERAAR: za. 19.00; zo. 9.30 en 11.30. LEIDERDORP (H. Menswording): za. 19.00; zo. 9.00, 10.30, 12.00. LEIMUIDEN: za. 19.00; zo. 7.30, 9.30, 11.15. LISSE: Agathakerk: za. 19.00 euch.; zo. 10.00 en 11.30 (kinderneven- dlenst). Dep. Poelpolder: za. 19.00 euch., zo. 9 en 11.30 euch.viering. NIEUWVEEN: za. 19.00; zo. 9.00, 11.00. NIEUW-VENNEP: za. 19.00 avondmis; zo. 10.00 hoogmis. NOORDWIJK-BINNEN: za. 16.00 Kerkholkapel; 19.00 in de kerk; z 8.00, 10.00 hoogmis. 11.30. WOU8RUGGE: z ZEVENHOVEN: hoogmis, 10.45. selende koren, 11.30 met orgel en ZOETEBWOUDE: St. Jan: za. géén predikbeurten kerk: 10.00 uur ds. W. J. Koelewijn. Geref. Maranathakerk: 10.00 en 18.30 uur ds. J. Stolk; Salvatorkerk: 10.00 en 18.30 uur dhr. Noordam. Baptistengemeente: 10.00 en 18.30 uur ds. H. G. Koekkoek. Leger des Haila: 10.00 en 19.30 uur Gerei. Kerk Vrijg. (Pr.str.): 8.45 en 16.30 uur ds. C. de Putter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.00 kerk: 10.00 uur ds. Steenstra. 16.30 uur ds. Wolters, 19.00 uur ds. v. Waasbergen; Kievitskerk: 10.00 uur ds. W. van Bruggen; Dorpscentrum: 9.30 uur ds. J. C. de Bie, Papen- drecht; Shalom (jeugdkerk vanaf 12 jaar): geen opgave; Alkemade: Apotheek Alkemade, Veerstraat. za en zo: 12-13 en 17.30- 18 uur. tel. 01713-9100 Katwijk: Apotheek De Jong e Noordwijker- hout: za geopend van 9-13. u. r 18.30-20.30. Klachtenbureau: 18.30-20.30, do. 18.30-20.30. DIERENHUIPDIENST Hulpverle ning aan verongelukte honden, kat ten. vogels, e.d. in de gemeenten Lei den. Leiderdorp. Oegstgeest. War mond en Zoeterwoude. Tel. 071- rv. Gemeente: ds. Oort. dienaten): Goede Herder: 10.00 i ds. G. Mulder. 18.30 uur ds. F. Moll; De Bron: 9.30 uur ds. L. Oosthoek. 10.15 uur ds. F. Moll. 11.30 uur gez. jongerenviering, ds. L. Oosthoek en past. De Graaft, 18.30 uur ds. G. Mul der; Ashramcollege: 10.00 ds. R. Nieuwenhuis. ALPHEN-NOORD (Herv. Gem.): Sionskerk: 9.30 uur ds. J. Ouwendijk, 18.30 uur ds. A. M. v.d. Linden. Ou- sr; Oudhoornseweg: 10.00 uur Mey-Meulendijk; 11.45 uur Oec. Stu- dentendienst: Marekerk: 10.00 uur ds. A J. de Jong, 17.00 uur ds. Z. de 1T15 uur ds. H. Leeuwen en pastoor J. A. A. van Bethlehemkerk: 10.00 uur ds. Pannekoek. Bevrijdingskerk: 9.C L. C. Rietveld (H.A.), 10.30 u kenh°uis: 10.15 uur ds. G. E. Bakker; Dlaconessenhuis: 10.30 uur dhr. H. J. kerk: 10.30 uur Geref. kerken en andere kerken STAD LEIDEN: Zuiderkerk: 10.00 uur ds. v.d. Zwaan; Petrakerk: 10.00 uur ds. H. Hortenisius (H.A.); Oude Vest: 10.00 uur ds. C. Houtman, Amstel veen; Maranathakerk: 10 00 uur ds. Th. Ferwerda. Sassenheim; Bevrij- Valkenpad: 9.30 en 11.00 uur Eucha ristie/Avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 17.00 uur drs. G. C. den Hertog. Geref. Kerk Vrijg.: 10.00 en 17.00 uur ds. P. Houtman. Doopagez./Rem. kerk: 10.30 uur ds. E H. de Clerq, E.C. Dsg. Broeder schap. Bapt. gem.: 10.00 uur Dienst des Woords. Ev. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. J. Mos- tert. Nieuw Apoat. Kerk: diensten 9.30 en Leger dat Heila: 10.00 en Zevende-Dag-Adventisten: Dinxperlo, 18.30 uur ds. R. J. v.d Slooten, Putten; Bethlehemkerk: 10.00 uur ds. J. Wieman, 18.30 uur ds. J. Richter. BOSKOOP Herv. Gem.: Dorps kerk: 9.30 uur W. A. Vlasboom. 18.30 uur ds. J. Haitsma; De Stek (Her v./Geref): 9.30 uur ds. H. R. Stroes, Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 18.30 uur Dienst des Woords. NIEUWVEEN Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. O. Molenaar. 18.30 uur ds. E. F. Teygeler. NIEUW-VENNEP Herv. Gem.: 9.30 uur ds. S. Goverts, 19.00 uur ds. S. Goverts, ontmoetingsd. Geref. kerk. Geref. Kerken: 9.30 en 16.30 uur ds. N. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 16.30 uur ds. D. Visser. NOORDWIJK (Herv. Gem.): Grote Geref. Kerk: kerk): 10.00 uur ds. J. Wilschut, Dor drecht; Vinkelaan: 9.30 en 17.00 uur ds. R. S. Elgersma (G.D.); Stichtings- kerk: 11.00 uur ds. E. E. Slofstra; Sole Mio: 9.00 uur ds. J. Wilschut. NOORDWIJKERHOUT Herv. Gem.: 10.00 uur ds. L. Krispijn. OEGSTGEEST (Herv./Geref. dien- _r ds. M. J. v.d. Veen-Schenkeveld, Rijswijk; Zijllaan 4: 10.00 uur dhr. S. v.d. Land (jeugdd.), 17.00 uur ds. P. r ds. W. Koelewijn. 't Hoff, Boskoop. Geref. Kerk: 10.00 en 19.00 uur Dienst des Woords. ZWAMMERDAM Herv. Gem.: 10.00 uur ds. Z. de Graaf (H.A.), 18.30 WIJKVERPLEGING BOLLENSTREEK Saaaenheim - Warmond - Liaae - Beekbrug: mw. Van der Laan tel. 01719-17143. Noordwijkerhout - het antwoordapparaat, tel. 02520- 16217. damse 455300. DIERENARTSEN Leiden: Dr. Roest 890405. Oegatgeeat: Dr. van Duyn tel. 153266. Voorachoten - Leidachendam: dr. Westgeest tel. 768616 ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag "1.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). ARTSEN Leiden: Wijk 1: Boerhaa- van 16.00 tot 17.00 Chr. Geref.: 9.30 en 17.00 uur ds. P. N. Ribbers. HAZERSWOUDE Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Z. de Graaf. 18.30 uur ds. G. v. Doorn. Alphen. sten): Mauritslaan: 10.00 i samenzang. St. Zendingagroep Jozef: za. 19.00; zo. 10.00 en1'"" OEGSTGEEST: St. Willibrord: 19 00, zo. 9.00 en 10.30. .Jeruel": komst 17.00 i Pinkatergemeente Oude Vaat 13: OUDE-WÉTERING: za. 19.00 avond- 11.30. ROÈLOFARENDSVEEN: Mariapre- 10.30 i SASSENHEIM: za. 19.00 euch.; zo. 9.30 hoogmis, 11.00 euch. STOMPWIJK. za. 19.30 met zang 10.00 uur ds. KI. van Twillert. AARLANDERVEEN Herv. Ge meente: 10.00 uur ds. G. van Driel, 19.00 uur ds. P. M. v. Waarde. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst de Woords, 14.30 uur ds. P. Roos. TER AAR Herv. Gem.: 9.30 uur d: E. Klein-Kranenburg, 18.30 uur ds. E Maarsingh. Geref. Kerk: 9.30 en 18.30 uur drs. v HOOGMADE Herv. Gem.: 10.00 uur ds. H. L. Boonstra. DE KAAG Herv. Gem.: 10.00 uur d. G. H. N. Germans. KATWIJK A.D. RIJN (Herv. Gem.): Dorpskerk: 10.00 uur M. J. Aarents (H.D.), 18.00 uur ds. J. Gebraad; Ontmoetingskerk: 10.00 uur ds. J. Gebraad (H.D.). 18.30 uur ds. M. J. Aarents. KATWIJK AAN ZEE (Herv. Gem.): Rijnsburg (H.D.); Oude I Geref. Kerk: Open Hof: 9.30 en 17.00 uur Dienst des Woords; Trlumphator: 9.30 en 17.00 uur Dienst des Woords; Vredeskerk: 9.30 en 17.00 uur Dienst Woor< KOUDEKERK A.D. RIJN Herv. Gem.: 10.00 en 19.00 uur ds. A. L. Laprè, jgd. in Geref. Kerk. Geref. Kerk: 10.00 uur ds. H. Bade. 19.00 uur ds. A. L. Laprè. gez. jgd.dienst In G.K. LEIDERDORP (Herv./Geref. dien- aten): Dorpskerk: 10.00 i Geref. Kerk: 9.30 uur ds. G. den Hee- ten. Hoofddorp, 19.00 uur ds. P. Bui- kema, Zwammerdam. LISSE Herv. Gem.: Dorpskerk Pauluskerk: 9.30 uur dr.. A. W. Cramer; Gem. centrum: 10.30 uur ds. J. J. Kooman; Ende geest: 9.30 uur pater J. Boshouwers; Acad.-Ziekenhuis: 10.15 uur ds. G. Bakker; Diaconessenhuis: 10.30 uur dhr. H. J. van Straalen; Van Wyckers- D. Bakker (H.A.). OUDE WETERING Herv. Gem.: 9.30 uur Dienst des Woords, 18.30 uur ds. J. de Korte, jeugdd. Geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. A. Kornet. 18.30 uur ds. J. de Korte. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. v.d. Kamp. 19.00 uur -<s. L. Terlouw, Den Hoorn. RIJNSBURG Herv. Gem.: Grote Kerk: 9.30 uur ds. Smaling (H.D.), 17.00 uur ds. Romein; Bethelkerk: 9.30 uur ds. Romein. Geref. Kerk: Petrakerk: 9.30 uur ds. Cziria, 17.00 uur ds. Snel. Immanuel- kerk: 9.00 en 10.30 uur ds. Snel, 17.00 uur ds. Damsma. Maranatha kerk: 9.30 uur ds. Damsma, 17.00 uur ds. Czir SASSENHEIM Herv. Gemeente: 9.00 en 10.30 uur ds. Germans, 19.00 uur ds. S. A. v.d. Veer, Rijswijk. Geref. Kerk: 10.00 uur ds. W. E Wijk 3: Mors. Haagwegkwartier, Zuid Van Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan. Van Tol: za. en zo. dr Groeneveld, tel. 218661. ma. dr. Tan. tel. 210890. Oegatgeeat: za en zo dr. Hugenholtz tel. 071-762159, zo. Schotanus, tel. 2356 Warmond - Voorhout: Hoorn- 02522-11393. Noordwijk: 1 18.30 Sint Elizabeth-zie- dagelijks CCU (hartbewaking) dag. van 14.00- 14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Inten- verpleging: dag. ren). Spreekuren 11.00-12.00 u., do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezinsverzorging. Rem- brandtstraat 17. tel. 149441 (ma. t/m i vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELEFOON Op woensdag- en zaterdagmiddag van 14-18 u. telefoon 071 - 120611. MAATSCHAPPELIJK WERK Bu reau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c. spreekuur dagelijks 14.00- 15.00 u.; do. ook 19.00-20.00 u., tel. 142144. Spreekuur gemeentelijke so ciale dienst: di 14.00-15.00 u. Apollo- laan 1a. Zuid-West; do. 14.00-15.00 u. Herensingel 3. Leiden Noord. Ook tel. van 09.00-10.30 via 766600, afde ling maatschappelijk werk. RAAD VAN ARBEID Hoge Rijndijk SOCIALE RAADSVROUW Spreek uren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10. wo. 17.00-18.00 u.; Nootd: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 u.; Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 u.; Morskwartier: Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, 10.30-11.30 l SOCIALE RAADSVROUW VOOR SCHOTEN Spreekuren: ma. 19.00- 20.00 u. wo. en vr. 9.00-10.30 u. Leid- seweg 33, Voorschoten. Tel. 3254. SP HULP- EN INFORMATIEDIENST Groenesteeg 33, Leiden. Tel. 071- 134640 of 071-144600. Hulp en infor- 18.30-19.00 u. Sport- 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. huit: Voor alle patiënten (behalve kin- in) zijn de bezoekuren als volgt: welke i 02523-2910. Katwijk i 15771. Alkemade - Rijmaterwoude - Leimuiden: Dr. Glansbeek tel. 01713-2511. Alphen: Voor de prak- Geref. Kerk: 9.30 uur drs. S. Oege- ma. Valkenburg. 18.30 uur Dienst des Woords. VOORHOUT Herv. Gem.: 10.00 Voor de praktijken van Boss, Eradus, Van Der Steen, Hetzberger. Kleinha- neveld en Wijnmaalen: za dr. Boss tel. 72472. zo. dr. Hertzberger tel. 72364 Hazerswoudo - Koudekerk: Dr. Uhlenbeck tel. 01728-9281. Lengeraar - Nieuwveen - Ter Aar - Woubrugge: Dr. Nooter/vreyling, tel. 01729-8104 Nieuwkoop - Noorden: Dr. Sanders tel. 01725-1555. doorlopend be- (alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofdverpleegkundi ge) zijn dagelijks van 14.15-15.00 i 18.30-19.30 u. Extra bezoek f waking: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafdeling: 19.30-20.30 u. Kinderafdeling 15.00-15.30 u. alleen dienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht be reikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreeku- di. 10.00-12.30 u.. wo. 10.00 uur ds. G. de Zeeuw. Giraf. Kirk: 10. 00 uur ds. v.d. Schoot. 19.00 uur ds. De Zwart; Ont- 149921, zaterdag en zondag spreek- 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Ju..- disch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; Afdaling wo- VRIJWILLIGERS CENTRALE Lan- gegracht 246a, Leiden. Tel. 149064. Dagelijks bereikbaar van 9.00-17.00 u. voor informatie over vrijwilligers werk en cursussen of een persoonlijk gesprek. WERKENDE JONGEREN Klach ten- en informatieuur Elke dinsdag- J tot r hinkst Tel. 071-121139. WERKLOZEN ADVIES CENTRUM Breestraat 19. tel. 122000. Spreekuur WETENSCHAPSWINKEL Informa tiecentrum voor onderzoek van de Leidse universiteit. Stationsweg 37. tel. 071 - 148333. Geopend: ma. t/m alleenstaand ouderschap. Nooraeinde 40 b. tel. 144715. GASTOUDERPROJECT Stichting foon 071-895724 en 01728-8333.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2