WIEL OERVER inalë nog steeds een bezeten idealist Stunt ZATERDAG 1 OKTOBER 1983 niemendal een nachtje elders ver toefd en zich gespijsd en gelaafd op kosten van meneer De Jager. Nu weet ik wel dat de punten duur zijn tegenwoordig in ons betaalde voetbal (want als ik het goed heb begrepen is dat de categorie tot welke meneer De Jager zich vooral heeft gericht), maar je spelersgroep een aangekleed verzetje aanbieden kost beduidend meer. Want wat zou het weekendje bij meneer De Jager de eerder genoemde manager normaal gesproken hebben gekost als er wordt gewonnen? Even uit gaande van achttien spelers, een trainer, een verzorger, een dokter, een materiaalman en pak-weg de vrouw van de voorzitter kom je al gauw in de buurt van de vier mille. En welke modale club kan zich naast de dan al uit te betalen winst premies ook nog eens zo'n bedrag veroorloven? O ja, nog even voor de volledig heid: meneer De Jager heeft ook rekening gehouden met een gelijk spel. Dat kost de club die naar zijn zaak komt slechts 85,- per per soon voor het hierboven reeds aan gehaalde arrangement. Nu denk ik, dat als er al een club zal zijn die op de suggestie van meneer De Jager (die en passant nog meedeelt dat FC Den Haag, Telstar en SVV res pectievelijk op 25. 35 en 60 kilome ter afstand liggen) ingaat, de be wuste manager gewoon zoveel keer 85,- zal overmaken. Toto-achtig voorstel of niet. Want om nu de kans te lopen het dubbele te moe ten betalen als je team toevallig bij FC Den Haag, Telstar of SVV wint (en die kans is nogal groot, laten we eerlijk zijn) getuigt van slecht managerschap. Iets dat meneer Van Veen nauwelijks zou kunnen waarderen. De kans is overigens groter dat me neer De Jagers bedrijf nauwelijks respons zal krijgen uit de voetbal wereld. Maar dan heeft hij in elk geval de publiciteit bereikt, zal hij hebben gedacht toen hij de brief met zijn toto-achtige voorstel in een kleine honderdvoud de deur uitdeed. En daar heeft hij gelijk in gehad, want deze kolom heeft hij gehaald. Zo goed. meneer De Ja ger? BUYS In uitge- hoofdstuk dertien van Dek „Cruijff, Hendrik ïes, fenomeen", behan- lico Scheepmaker het meer alziende oog blik van beeld een schaker in de voetbalsport. Met woorden: het Cruijff- et Di Stefano-oog, het Letterlijk Scheepmaker in 1972 meer: Ik heb NEC-trai- Coerver, die behalve praktijktrai- een van de meest on- theoretisch ge- trainers in Neder- is, gevraagd of hij ooit heeft van een oog- En of hij daar het van inziet? Hij vertelde dat hij er zelf nooit over dacht had. balwisseling is natuurlijk an- gfc. zei hij, „en vraagt ook zo mogelijk opgelost te worden de speler, wiens reactievermo- HP :jn het snel kunnen waarne- zoveel mogelijk opgevoerd n worden, maar dat het oog ipeciaal op getraind zou wor- of zou kunnen worden, heb ik nooit gehoord. De voetballer natuurlijk ogen aan alle kan- ïebben en ik weet dat met Hennes Weisweiler (de in- els overleden Duitse trainer) zijn spelers allerlei wedstrijd- les schept, die zij dan zo snel ïelmatig mogelijk moeten op- maar dat is dus de indirecte Dde om het oog. althans het it. te oefenen. Hoe beter de aller, dat wil zeggen, hoe zelfbewustzijn de voetballer hoe beter hij de situatie over- n hoe sneller hij ernaar kan ielen. Spelers met minder zelf- jstzijn, zijn gespannen en ko rnet een latere beslissing in ,t in elfde situatie. Ik heb toch wel gestjig procent van alle belangrijke fels. en over voetbal en fysiologi- vordf aspecten daarvan gelezen, ,er 1 ik, maar ik heb nooit iets ge- nomê over een speciale oefening zekéde ogen". t gerfar en twee hartoperaties later ens (Wiel Coerver zichzelf auteur ékijWen- Werden er in datzelfde 0f vhk van Scheepmakers uiter- n pqwat elhair getoonzette, maar je rajemin uitstekende''Cruijff-boek er J 16.000 exemplaren verkocht, onisq-oervers levenswerk „Voetbal, 0it vjlan voor oe ideale voetballer" ircj? pn er reeds 25.000 over de bedank. Het boek is inmiddels itantPen derde druk toe. verscheen n pijsucces op. de Belgische markt, illegfjl bij uitgeverij Elsevier de *ewcflinëen voor Frankrijk en 5 on#'and gereed liggen. Natuur- ,e bn elke vergelijking, dus ook vach' 8aat mank. Toch zijn er wel dde {lij overeenkomsten tussen bod i o°g" van Scheepmaker en en lover de bal kijken" van de bij- ale K>-ja« ige oer-Limburger. ijk r .stelijke vitaliteit klei Coerver, in min of meer ge- igen rust. is nog net zo'n beze- oetbaldier als tijdens zijn ac- trainersloopbaan bij achter- 'örd<|plgens SVN. Roda JC. Sparta, igelir Reyenoord, de Indonesische talbond en Go Ahead Eagles. (ER#- in het aan Kerkrade gren- je Terwinselen, combineert hij ■inteer streng dieet met oefenin- er vl ^'e een »normaal mens" iizf bij voorbaat voor gezien zou et nifen' Recbt°P gezeten in een ri- e horauleu'' bijvoorbeeld, heft hij ^selend met het gestrekte rech- en linkerbeen de zware, mas- rondie'^e^outen sal°ntafel, die het n hife'Punt van een smaakvol in- itbad e woonkamer vormt, enkele nd dmeters boven de grond. Laat 'er Jplgeris de inderdaad nog kei- je spieren van zijn beide onder- n uitvoerig bewonderen en en „Ondanks die hartoperaties j gij ik me in een betere conditie ,ai ji>oit tevoren. Ik mijn geval gaat ronwooral om SeesteÜjke vitaliteit, ientfb in de laatste jaren door mid- ook lvan miJn e'gen lichaam en Ikracht ontdekt over wat voor m (jflijke kracht een mens kan be- s vc|ken indien hij dat zelf mobili- pl J. Een loopbaan als actief trai- ]zit er voor mij niet meer in, gj jf ik ben op mijn manier nog ■bii l° Lnatiek met de voetballerij mgt| als voor mijn eerste hartope- Ik heb ook begrepen dat ik |er dom bezig geweest ben. Ik een onvolwassen oefenmees- dat bijvoorbeeld nauwelijks igelïeP wat bet woord diplomatie yd. Je leefde als trainer in een iurende stress-situatie, een ize cirkel, waar je nauwelijks uitkomt. Dat werkt afstom- Maakt je niet alleen bedrijfs- maar ook blind voor het ge in buiten de voetballerij. Die 1 afstomping is me pas duide- Jeworden nadat ik door hart- ten noodgedwongen wel uit •irkel moest stappen. Dus wat Wtreft moet ik eigenlijk dank- Zijn. dat ik al die ellende van dichtgeslibde kransslagader Het mag dan. zo laat VNO-voorzit- ter Van Veen bij voortduring we ten. slecht gaan met ons bedrijfsle ven. aan ideeën is in die kring nog steeds geen gebrek. Een mooi staaltje daarvan leverde een zekere R. de Jager, directeur van een uitspanning aan de kust, ongeveer halverwege tussen Sche ven ingen en Zandvoort. Wat maakt deze meneer De Jager nu zo bijzon der? Hij heeft een stunt bedacht, die er toe moet leiden dat zijn ne ring (nieuw) leven wordt ingebla zen. Hoe wil meneer De Jager dat doen? Heel simpel. Hij heeft een zoals hij dat zelf in een dezer dagen aan voetbalclubs gezonden brief noemt toto-achtig voorstel ge daan. Nu ben ik nooit vies van een gokje. Dus heb ik me eens verdiept in de aanpak van meneer De Jager. Leest u even mee: „Dit hele arrangement kost u op basis van een één-persoonskamer met douche en toilet85,- per per soon. Omdat wij ervan overtuigd zijn dat een dergelijk arrangement uw voetbalprestaties ten goede komt. willen wij dit seizoen een gokje met u wagen. Bij verlies be taalt u niets, bij gelijkspel 85,- en bij een overwinning in de uitwed strijd betaalt u 170,-, alles per persoon. Wilt u op zeker gaan, dan kunt u ook gewoon het .arrange ment voor85.- boeken". Tot zo ver het aanbod van meneer De Ja ger. Ik heb er even op moeten stu deren, maar er klopt iets niet aan de stunt van meneer De Jager, die op zich voor zijn poging zijn bedrijf de voetbalwereld binnen te loodsen veel respect zou moeten oogsten bij meneer Van Veen en diens colle ga's. Wat doet namelijk een com mercieel denkende manager van een voetbalclub? Hij boekt een ar rangement voor zijn hele selectie (toch gauw een man of achttien) bij meneer De Jager, laat iedereen za terdagavond aanzitten aan de „lich te maaltijd met veel melk" om plusminus 20.00 uur. vervolgens ge nieten van een goede nachtrust, daarna zondagmorgen om 9.00 uur een ontbijt verorberen, voorts om 11.30 uur aanvallen op de heldere bouillon, biefstuk brood, jus d'oran ge en melk en tenslotte om 12.00 uur vertrekken naar de tegenstan der. Als die manager (of bij die clubs die zich een dergelijke functionaris niet kunnen veroorloven, de trai ner) nu slim is treedt hij eerst nog even in overleg met de voorzitter van de supportersclub, die meteen zal toehappen en op zaterdagavond om 19.30 uur vele bussen aanhan gers voor de deur van meneer De Jagers etablissement laten parke ren. Waarna manager (of trainer) en supporters-praeses zich vervol gens om 16.15 uur zondagmiddag vergenoegd in de handen wrijven. Want dan heeft hun team verloren en heeft de hele club voor nop en Indonesië Toch werd het plan voor zijn op zienbarende voetballeerboek in fei te niet geboren tijdens die langdu rige periode van niets doen. In 1974 werd Coerver trainer van de Indo nesische voetbalbond en nadat hij in Djakarta op zijn kantoortje werd geconfronteerd met vele tientallen trainers-leerboeken uit Engeland, Nederland en Duitsland ontdekte hij algauw dat men in geen enkel cursuspakket de bewegingen van wereldvoetballers als George Best, Pele, Alfredo di Stefano, Francisco Gento en Johan Cruijff had opge nomen. Laat staan geanalyseerd. „Toen al kreeg ik de gedachte om daar in de toekomst iets aan te doen. Na terugkeer in Nederland ben ik bij veel beroemde traihers gaan kijken. Bij wijlen Hennes Weisweiler, bij Ernst Happel, bij Udo Lattek, bij Rinus Michels. M'n veronderstelling kwam voor de volle honderd procent uit. Op alles, waarvoor het publiek naar de sta-, dions komt, het mooie, de techniek van het voetbal dus,: wordt niet of nauwelijks geoefend. Klasse, echte klasse, bereik,, je alleen-door tech niek en je kunt dan slechts ook als collectief uitblinken bij de gratie van individuele kwaliteit. Meer -dan negentig procent van vrijwel elke wedstrijd, verloopt kleurloos, maar omdat de tv er tien goede momenten uitpikt, krijgt het totaal een duidelijk vertekend beeld. De grote clubs, Ajax en zo, maskeren, veelal door het inzetten van bui tenlandse talenten als Jesper Olsen, de armoede van ons eigen voetbal. En in de ons omringende landen is het al niet anders. Misschien heb ben de Denen mij onbewust op het idee voor m'n boek gebracht. Noem ze maar op, Frank Arnesen, Jesper Olsen, allemaal hebben ze in het begin bij ons moeilijkheden met de fysieke aanpassing, maar is die eenmaal met goed gevolg voltooid dan hebben en krijgen ze ook in ons bikkelharde voetbal alle gele genheid hun technisch arsenaal aan passeertrucs in dienst van het elftal te stellen. Dan blijken zij wel te .kunnen, wat wij allang verleerd zijn. Bovendien worden het per soonlijkheden op basis van dat ex tra surplus aan techniek. Ook daar aan ontbreekt het bij de huidige ge neratie Nederlandse voetballers. Maar ja. hoe wil je persoonlijkhe den kweken, als er geen technische basis is?" Eigen beperktheid Hij is niet meer te stuiten en doet weer denken aan de Wiel Coerver in de Nijmeegse Goffert. Tot verve lens toe moest toen iedereen horen: „Kappen en draaien", waarbij Frans Thijssen en Jan Peters steeds maar weer als de paradepaardjes naar voren werden gehaald. In fei te echter lag daar het begin van Coervers leerplan. Als Sparta-trai- ner hield hij zich soms drie maal per dag bezig met doelman Jan van Beveren. Leerde daarbij zelf een uitstekende traptechniek te beheer sen. Vroeg zich ook af, waarom hij niet dagelijks individueel met veld- spelers bezig was. Wist het ant woord, maar zei het, toen althans, nooit hardop. De eigen technische vaardigheid was er gewoon te be perkt voor. Nu. los van de weke lijkse en zoals gezegd stress-gevoe lige dans om de competitiepunten, bezit hij die vaardigheid wel. De monstreert zonder blikken of blo zen de dubbele schaar van Gerald Vanenburg en imiteert bijna vlek keloos vrijwel elke Cruijff-bewe- ging. Sterker nog, leert die bewe gingen spelenderwijs aan de jeugd van tien tot veertien jaar. Wat de voetballerij betreft, blijkt Coerver dus „het ei van Columbus" te heb ben uitgevonden. Alleen niemand voor hem was en is er ooit opgeko men. „Kijk naar Zeist", dondert hij ver der. „De meeste KNVB-docenten, mensen nota bene die trainers moe ten opleiden, zijn zelf technisch slecht tot middelmatig onderlegd. We hebben in dit land momenteel één miljoen georganiseerde voet- heb moeten doormaken. Zelfs ik, de bezeten idealist Wiel Coerver, heb leren relativeren". Boven: Wiel Coerver (midden) tijdens de presentatie van zijn boek op de Nederlandse markt, geflankeerd door Willem van Hanegem Sr. eh Jr. (links) en Johan Cruijff Sr. en Jr. Rechts: Simon Tahamata demonstreert met Coerver één van de vele bewegingen uit zijn boek „Voetbal, leerplan voorde ideale voetballer". Wiel Coerver temidden van „zijn" jeugd. Niet alleen maar „kappen en draaien", maar ook de dubbele schaar van Gerald Vanenburg ballers, maar zijn er op dit ogenblik tien die dat extra surplus bezitten? Hoe komt dat? Op achtjarige leef tijd worden ze lid van een club, dan moet er in de technische oplei ding toch iets goed fout zitten? Men bedenkt van alles orp cursisten van, de trainersopleiding maar liefst zes jaar vast te houden. Levert de bond anderhalf miljoen gulden per jaar op, maar de praktijk wijst uit dat de technische vaardigheid van een knaapje, dat op achtjarige leeftijd bij een club begonnen is, tien jaar later nog zeer middelmatig is. Daarom zal om te beginnen de ge hele opleiding van trainers op de helling moeten. Niet meer zes ver schillende soorten diploma's, maar één algemeen diploma. En dan de zaak opnieuw vanuit de techniek opbouwen. De goede trainers zullen dan als coach komen boven drij ven, zullen bij topclubs samen met een trainer kunnen werken. De an dere trainers zullen zich met lagere clubs, met jeugd tevreden moeten stellen. Als ik jongetjes van tien, twaalf jaar moeiteloos allerlei be wegingen van echte topvoetballers kan leren, dan moet iedere actieve trainer dat toch zeker ook kun nen". De jeugd Ergens in zijn boek schrijft Coerver dan ook: Het is al onbegrijpelijk dat bij de jeugd weinig gedaan wordt aan een technisch veelzijdige basis, het is echter helemaal onbegrijpe lijk dat er aan de geestelijke ont wikkeling van de spelers zo weinig gedaan wordt, omdat het juist deze innerlijke stuw- en drijfkrachten zijn die bij een deskundige training de prestatie van een voetballer be palen. Al die voetballers, die geen goede opleiding krijgen leren dat gevoel helaas nooit kennen, want de jeugd kan geen succes oogsten zolang zij het grootste deel van haar energie verprutst met rennen en .andere ondoelmatige oefenin gen, terwijl je jeugd zelfs niet hoeft te motiveren om met een bal te trainen. Een trainer die de jeugd echt iets wil leren kan zijn hart op halen, want er is geen gemakkelij ker en dankbaarder werk dan het trainen met jeugdige voetballers. De jeugd wordt namelijk nergens lui geboren. Integendeel, de jeugd bruist van dadendrang, de innerlij ke beleving, de bereidheid om iets te leren, is volop aanwezig. Daarom is het zo triest, dat de jeugd slechts zelden iemand treft die met zinnige oefenstof komt. waardoor zij er met hart en ziel bij betrokken blijft. De jeugd haakt niet af door slapte, maar omdat technische vorderin gen uitblijven, waardoor de jeugd geen succes oogst. De ambitie, in spiratie en bezieling nemen af en ze haken af. Meestal komen ze ver volgens in een nog slappere omge ving terecht, waardoor de jeugd de finitief verloren gaat voor de voet ballerij. Bewijsvorming Hoogdravend idealisme of realiteit? Waarschijnlijk van allebei een beetje. Coerver vindt dat uiteraard niet. Zegt deze stelling te kunnen bewijzen. Heeft hem al bewezen. Zoals laatst weer in België, waar hij onder het meegenietende oog van de coach der Rode Duivels, Guy Thijs, zijn boek compleet met een live-demonstratie met aspirantjes presenteerde. „Afgelopen zomer heb ik in voet balkampen met jeugd van tien tot veertien jaar gewerkt. Heb mijn theorieën op ze uitgeprobeerd. In een paar weken leer ik ze passeer bewegingen, scharen en wat dies meer zij. En wat is er mooier voor een voetballer, van welke leeftijd dan ook, dat hij een mannetje kan passeren, kan uitspelen? Juist! En weet je wat het mooiste van die methode is? Naast de gebruikelijke clubtrainingen kun je ze huiswerk meegeven. Met een bal kunnen ze zelf verder aan de perfectie van al die bewegingen gaan werken. Ik heb film- en videobeelden moeten inventariseren. Tot'in den treure heb ik naar acties van Cruijff, Di Stefano en Pele zitten staren. Op die manier heb ik ze me eigen ge maakt. Levende overdracht is veel eenvoudiger. Ik garandeer je, dat zo'n knaapje, dat één uurtje huis werk per dag verricht zich gaande weg tot een voetballer zal gaan ont wikkelen die boven de grauwe middenmoot uitstijgt. Iemand, die tijdens een wedstrijd door zijn tech nisch vermogen in staat is om over de bal heen te kijken „het oog" van Scheepmaker dus weer be zorgt niet alleen zichzelf veel vreugde, maar zeker ook, en daar gaat het toch om, de mensen op de tribunes". Regenbidders Overigens heeft „het over de bal heenkijken" voor Wiel Coerver een dubbele betekenis gekregen. De tanige Limburger deelt tegen woordig namelijk zijn liefde voor de voetbalsport met die voor Indo nesië. Hij kijkt dus ook over onze aardbol heen „Ja, nadat ik als trainer bij de bond daar heb gewerkt, is dat land me gaan fascineren. Ik ben er al heel wat keertjes teruggeweest. Meestal in de wintermaanden, omdat ons klimaat nu eenmaal slecht voor mij is. Mijn dicht geslibde kransslaga der is vervangen door vijf omlei dingen en die dreigen vooral bij kou andermaal dicht te slibben. Dat is mij in Houston, waar ik de laat ste keer geopereerd ben, duidelijk gemaakt. Ik mag momenteel de monstraties geven, kan weer licha melijke inspanningen doen, mits de temperatuur maar boven een graad of tien blijft. Dus als ik het eventjes kan versieren breng ik de winter in Indonesië door. Cursussen voor trainers daar. demonstraties. Ik ben er altijd welkom. Hoewel ik het er daar in de ogen van de bewindheb bers misschien niet naar heb ge maakt. Want hoe mooi en fascine rend mysterieus dat land ook mag zijn, het is er vooral corrupt. Mijn terugticket lag dan ook altijd op mijn nachtkastje. Ik ben, dat is mijn aard nu eenmaal, dwars tegen alles ingegaan. Als trainer van het nationale elftal kreeg ik plotseling een vent naast me staan, die ik niet wenste. Kwam op een goeie dag het trainingskamp binnenrijden, ja, en vergezeld van drie gigantisch gevormde lijfwachten, en zei: „Me neer Coerver. ik ben de nieuwe team-manager". Ik wist dus van ni«ts en stuurde die vent prompt weer weg. Belde vervolgens de rechterhand van Suharto, die de voetballerij als verkiezingsstunt on der zijn hoede had gekregen en vertelde die man recht toe recht aan dat óf die nieuwe teammana ger zou moeten vertrekken of ik. Het werd die nieuwe t>eam-mana- ger.Tk heb er altijd hoog spel ge speeld en hoewel ik eenpiaal terug in Limburg vaak gèdachf heb er nooit meer welkom te zijn, staan ze nog steeds met spandoeken op het vliegveld als ik arriveer". Foto-album Pakt een fotoalbum ter onderstre ping van deze boude* bewering, toont de foto's die zijn gelijk inder daad bewijzen en vervolgt onver stoorbaar: „Maar ondanks alle cor ruptie heb ik er ook mooie en fan tastische dingen meegemaakt. Ik heb heel Indonesië, tot in alle uit hoeken, gezien, ben in West-Irian geweest, kortom letterlijk en fi guurlijk is mijn horizon er aanzien lijk door verruimd. Er zijn zaken, waar wij als nuchtere westerlingen vreemd tegenop kijken, die we niet willen geloven. De stille kracht, weet je wel. In de regenperiode bij voorbeeld gingen er altijd mensen van de clubs naar de zogenaamde regenbidders met de wens dat het tijdens de wedstrijd droog zou blij ven Ik heb er smakelijk om gela chen, maar nadat mij bij herhaling gebleken was, dat het inderdaad een kwartier voor de wedstrijd op hield met regenen en dat die regen prompt na afloop weer terugkwam, rezen ook in mij de twijfels. Moet je je voorstellen, de hele week regent het tussen half drie en half vijf pij- pestelen, recht naar beneden, maar op zaterdag of zondag tijdens de wedstrijd is het op die identieke uren kurkdroog. Vertel het me maar Het mooiste voorbeeld le verde een wedstrijd op, die een half uur gestaakt diende te worden door vechtpartijen in en rond het veld. Die wedstrijd liep dus een half uur tje uit en prompt begon het te gie ten. Het tijdschema klopte niet lan ger. Dat is maar één ervaring. Zo ken ik er inmiddels honderden. Zou er een boek over kunnen schrijven". Jonge hond Voorlopig blijft het echter wat Wiel Coerver betreft bij „Voetbal, leer plan voor de ideale voetballer". Hij heeft het er druk genoeg mee. Le zingen, demonstraties, interviews. Is het allemaal niet wat té v.eel? „Ben je gek. Na die hartoperatie hebben ze me vol gestopt met me dicijnen. Ik slikte twintig verschil lende soorten pillen en tabletten. Mijn maag ging er aan kapot. Nu beperk ik me tegen de zin van de meeste specialisten tot vitamine E- preparaten. Ik ben toevallig giste ren weer voor controle bij mijn cardioloog geweest. Weet je wat mijn bloeddruk was? 115-75! Van een echte kerel dus. Ik voel me dan ook weer als een jonge hond". KEES JAGERS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 27