Straks geen vergunning p I vo®r -kleine klus S Noord- Ierland: bar veel vis of kalMti. De medianota, waarin wordt aangegeven wat er in de toekomst via ether of kabel de Nederlandse huiskamers zal binnenkomen, heeft een draagtijd gehad, langer dan die van een olifant. Het resultaat is vervolgens door de media gewichtig genoeg bevonden om er ellenlange commentaren aan te wijden. Die betroffen echter voornamelijk de consequenties voor de media zelf. Wat kijkers en luisteraars straks concreet van de veranderingen zullen merken en wat ze ervoor zullen moeten betalen bleef veelal onbesproken. Met een serie van drie artikelen hebben wij geprobeerd deze leemte te vullen. Het eerste artikel, dat wij zaterdag 17 september publiceerden ging over abonriee-televisie, dat van vorige week zaterdag over regionale en lokale omroepen en tenslotte dat van vandaag over de mogelijkheden die de kabel verder nog biedt, variërend van tele bankieren tot maatschappelijke hulpverlening. Hamlappen, kranten, kerktelefoon, zieken omroep alles mag op het scherm. „Kabel exploitanten f worden een soort post bestellers", voorspelt ing Hans Jacobs. „Iedereen mo bezorgd krijgen wat hi wil. Uiteindeli zal het leiden^ tot een soort evenbeeld va de huidige brievenbus". ZATERDAG 1 OKTOBER 1< AMSTERDAM ,.Het televisie scherm zal zwart zien van de nieu- we toepassingen", orakelt minister Brinkman in zijn alom stof opbla zende beleidsstuk dat medianota heet. Een fletse poging tot beeld spraak. Zo'n bewindsman met cul tuur in zijn portefeuille zou toch dienen te weten dat een der stra lendste verworvenheden van de moderne beschaving de kleuren- buis is. Van welke nieuwe toepas singen ondertussen zal het scherm straks bont zien? Brinkman somt ze op. Kabeltekst, kabelkrant, tele bankieren, tele-shopping, kerktele foon, ziekenomroep, sociaal alarm. „Het kabinet wil er ruim baan aan geven", legt de minister uit, „omdat ze aan allerlei bijzondere behoeften tegemoet kunnen komen en omdat de audiovisuele industrie ook langs deze weg de zo gewenste nieuwe impulsen kan krijgen". Zeer juist. Wie wil regeren volgens het begin sel van no-nonsense, dient het mes aan twee kanten te laten snijden. Het snijdt door gatenkaas, werpen criciti van de medianota smalend tegen. „Via enkele hoofdkeuzen en een kale opsomming van maatrege len wordt iedere toekomstige ka belgebruiker zijn plek gewezen. Voor de rest blijft zeer veel open. De vergelijking met een plak Em- menthaler dringt zich op: nu staart iedereen zich blind op de aange reikte substantie, maar al snel zul len de adnwezige gaten belangrij ker blijken. Een voorbeeld is het medium Teletekst. Naast de NOS krijgen voortaan ook de dagbladen een aantal beeldpagina's ter be schikking. Wat ze echter met dit cadeautje aanmoeten, is nog maar de vraag. Het veel meer geavan ceerde Viditel-experiment, onder de titel Krantel, werd alras een halt toegeroepen zodra de praktijk uitwees dat er geen droog brood mee te verdienen viel". Een plak Emmenthaler. Aan ing. Hans Jacobs de vraag of hij kans ziet de gaten te vullen met iets tast- baarders dan lucht. Hij heeft vroe ger bij de PTT alles met de kabel te maken gehad en is nu directeur Kabel Televisie Amsterdam (300.000 aansluitingen; het grootste afzonderlijke kabelnet in den lan de). Nog een andere reden voor het delijkst. Om te beginnen stellen ze het al geweldig op prijs dat je wilt (dan wel durft) komen. En als dat uiteraard generaliserend mag worden gezegd: zij hebben wel de Ierse hartelijkheid, maar niet of nauwelijks de Ierse nonchalance terzake afspraken en beloften en zo; dat gaat met Britse stiptheid. Enne viswater, meneertje, een lust met een punt! Langs de schitte rende kust, op zee en in de binnen wateren. Deze keer heb ik er alleen gevist in de Erne, in de buurt van Enniskillen. De Erne, dat is een he leboel water; het is een combinatie van rivier en zich her en der ver bredende meren. De rivier heb ik links laten liggen, de vis heb ik vooral belaagd in de meerachtige delen rondom het dorpje Bellana- neck. Daar ligt, op een heuvel met schoon uitzicht over het golvende, ongerepte heggenlandschap het La- keland-hotel. De eigenaar, David Fallis, weet van wanten en kent de wateren, bovendien kent hij Ne derland en snapt hij aardig wat van de typische mentaliteit van de Ne derlandse hengelaar. En tenslotte heeft hij een stel prima visboten met motortje liggen. En wie niet van varen houdt kan hier zoals op veel plaatsen in Noord-Ier- land magnifiek van de oever vissen. Her en der liggen namelijk prachtige steigers, speciaal voor vissers aangelegd, en niet zo maar een paar, maar vele tientallen. Je ziet dat vissen hier „in" is. Vissen op wat? Een paar jaar terug heb ik hier fraaie snoekvangsten gemaakt, in april. Ook in 't najaar is uiteraard snoek hier zeer goed te vangen. Er is voorts een deel van Lower Lough Erne, bij 't plaatsje Kesh, dat befaamd is voor bruine forel en in de eerste maanden van het jaar voor zalm. Een prima visgids („ghillie" heet dat hier) is daar R. Graham, van Manville house in Aughnablaney, gehucht bij Kesh. (Zijn vrouw verhuurt ook kamers, die er goed uitzien). Een daagje met hem in zijn boot 't water op kost een paar centen (Noord-Ierland is trouwens geen goedkoopte-eiland, al is 't voordeliger dan de republiek Ierland), maar is een belevenis. Graham is van huis uit geweerma ker en hengelbouwer, hij bouwde onder meer een vliegenhengel voor Groot-Brittannië's koningin-moe der en beheerde twintig jaar lang in Schotland jacht en visserij op een enorm landgoed. Neem van me aan dat ie weet waar hij het over heeft. Als u naar hem toe zou rijden zou u even buiten Kesh aan de rechter kant een onooglijke grauwe blok kendoos zien staan; daarin werkt Howard Mitchel Black. Hij is een vliegenbinder van grote klasse. In Nederland is vissen met de kunst vlieg een sport voor weinigen, hier voor velen. Er bestaan honderden en honderden kunstvliegen, alle van verschillende naam en kleur en vorm, een beetje vliegvisser heeft er tien dozijn in zijn tas. Ho ward Mitchell Black bindt heel fraaie... en kan u veel over het vissen hier vertellen. Maar je kunt ook „gewoon" doen. De Erne bevat zeer veel brasem, rietvoorn (heel grote ook), hybride (kruising tussen de vorige twee), baars en aal. Voor de laatste halen de Ieren diep de neus op; als ze er een vangen schallen soms onwel nomenaal. Trouwens: als hier vi wedstrijden zijn (met soms prijzf van honderden ponden) is het niL gek als de winnaar boven de derd brasems laat noteren. lL" En baars? LuJ Zeker wel, heel veel, waarondL veel klein spul dat nu en dan hij, P derlijk kan zijn. Maar maatbaa ook, vooral rondom Boa eiland rj bij Pettigoe. (De weg loopt over dP eiland). 1!sp En snoekbaars? Nee. Die zit niet in Ierland Ieren, zowel in Ulster als ir zijn doodsbenauwd dat ie er men. Snoekbaars komt oorspronl lijk uit Oost-Europa, zit al tienti len ja.ren bij ons, sinds kort ook Groot-Brittannië. Mocht u derwaarts gaan, neem de uitrusting mee die u thuis het vissen met werphengel schuifdobber zou gebruiken, ook schuifloodjes, voor de aal. een lange, vaste stok, waarbij met lang bedoel: zeker acht meti Vergeet vooral 't schepnet niet. lichte spinhengel voor 't s; i op baars en 't vissen tegen prachtige rietkragen met de broi vlok. Voor wie aan die hengel verslingerd is, moet ook de tip mee. Reserve-nylon en wel meenemen, maar in Ennish] len is een goede zaak, en zoals zegd: bij Kesh. En koop, ook als u niet drinkt rookt, in de belastingvrije win! op de luchthaven datgene wat mee mag nemen, 't Spul Noord-Ierland zeer duur c goede sigaar of een heupfl' „Dutch dzjeniever" maakt los en handen bereidwillig. a. c. w. de v: „Gaan vissen in Nóórd-Ier- land? Dat bedoel je toch echt, hè, Noord-Ierland, Ulster zo gezegd, waar ze met bommen gooien en protestanten en ka tholieken tegen elkaar te keer gaan als bij ons in de Tachtig jarige Oorlog?" Meewarige blik in des luisteraars ogen. Rechterwijsvingertje gaat langzaam naar 't voorhoofd. Tikt ertegen. Je ziet wat ie denkt, daar komen woorden als „oen" en „uilskuiken" door dat hersenpannetje zwe ven. Begrijpelijk. Ik ben nu twee keer in Noord-Ierland wezen vissen de laatste jaren en ik ontken niet dat je een wat wee gevoel in de maag streek krijgt als je, komende uit de Republiek Ierland (Eire), een grenspost over moet die bestaat uit zandzakken en versterkte uitkijk torens. En waar de auto's maar één voor één, met vele meters onder linge tussenruimte, naar de contro le mogen. 'Controle die wordt uitge voerd door Britse soldaten, héél hoffelijk maar met vuurwapens na drukkelijk zichtbaar. En als je door Belfast moet, of door Derry, en je ziet overal die sporen van brand en geweld en de winkelzones waar je geen pakje even onbeheerd mag la ten tja. Sinister. Maar vissers hebben in winkelcen tra niets te zoeken. Op het voor onze begrippen onwezenlijk dun bevolkte, daarbij landschappelijk schitterende platteland is het zeer rustig. De mensen zijn allervrien voeglijkheden door de kalme ruim te. Er moet bar veel vis zitten. We kwamen aan 't water dat we niet kenden ter plaatse en ko zen, uiteraard zorgvuldig want je tijd is altijd beperkt, een stek die er mooi uitzag, maar meer dan dat weet een mens natuurlijk ook niet. Een voertje gezet, of liever: laat dat „tje" maar weg want in Ierland wordt zeer overdadig gevoerd en voer („groundbait") koop je dan ook 't best per zak van 25 kg. Worm als aas. Lichte werphengels (als u daar benieuwd naar bent: een Kunnan snoekbaarshengel en een 8-voets Pateke-Morton). Lichte mo lens (een Ryobi 1000 met 18-00 en een Ryobi 3000 met 25-00 die eigen lijk voor 't snoeken mee was) en schuifdobbers. Meter of twaalf uit de kant, peilen, stijf tegen 't grond- je, mestpier op de haak. Daar gaat- Mamma mia! Binnen de minuut rijst de pen, legt zich plat, ijlt dan naar de diepte. Tikjewhats! Daar loopt er een grandioos door de molenslip heen. Je denkt aan karper, maar 't is brasem. Velen hebben 't ervaren: Ierse brasem is anders dan de Nederlandse. Die kan zo dweilerig doen, zich lijd zaam op de zij leggen na de aan beet. De Ulsterianen niet, oh nee! Ze stoten op de hengeltop als snoekbaars bij ons. En knapen van vele ponden zitten erbij. Om kort te gaan: bingo. Brasem na brasem. En volgens wijze raad van een Ier blijven voeren. Kijk-kijk, een grote rooie rijder, te gen 't grondje. Dan maar ook eens een handbreedte hoger. En jawel hoor: ruisvoorn en hybrid, niet te weinig en uit de kluiten gewassen. En dat niet op één stek en op één dag, nee: op een andere stek was 't de volgende morgen weer prijs. Fe gesprek: KTA staat bekend als de meest vooruitstrevende onder de Nederlandse kabelexploitanten. Dat zijn er op het ogenblik zo'n vijfhonderd, allemaal van gemeen telijke omvang, hetgeen betekent dat er ook zeer kleine netten met slechts luttele honderden aanslui tingen bestaan. Hun kabelabonne ment loopt in prijs uiteen van f 4,25 tot 20,55 per maand. Het gemiddelde bedrag is 12,35. Af hankelijk van, hun ligging in het land vullen ze vijf tot vijftien kana len. Temidden van dit bonte gezel schap geldt KTA als de trend-set ter, de exploitant met de meeste durf en visie Kiosk „Mits de randtechniek wordt aan gepast", zegt Jacobs, „kunnen de kabelexploitanten binnenkort zon der probleem een dertigtal kanalen vullen. In elk geval zullen ze pro beren tot een breedschalig gebruik te komen. Op het ogenblik krijgt iedere abonnee óp een kabelnet nog hetzelfde aanbod. In de nabije toekomst zal dat anders zijn. De abonnee zal kunnen kiezen. De te levisie zal, behalve een soort tijd schrift met een vaste inhoud waar op je geabonneerd bent, een kiosk worden waar je kunt kopen wat je hartje begeert. In een kiosk liggen dertig tijdschriften. Wel: zo'n soort kijkgedrag gaan we krijgen". kabelexploitanten het gebodene af rekenen" „Dat is minder moeilijk dan het lijkt", zegt Jacobs. „Nu al bestaan èr ontwerpen voor syste men waarbij teruggesignaleerd kan worden naar een centraal punt. Op zo'n punt kan men dus vaststellen naar welk programma iedere aan geslotene kijkt. Het is een koud kunstje om daar een teller tussen te zetten, net als bij de telefoon. Dat zie ik binnen een jaar of vijf ko men. De kijker heeft dan een alge meen abonnement waarvoor hij een basispakket krijgt aangeboden, en wanneer hij naar andere dingen wil kijken, komt dat tellertje van de losse verkoop in actie. Iemand die erg veel programma's afneemt, is straks misschien vijftig gulden of meer per maand kwijt. Met de mo gelijkheid dat iemand die selectie ver kijkt, minder dan nu hoeft te gaan betalen". Tele-bankieren en tele-winkelen. Onderuit in het bankstel langs elektronische weg boodschappen doen of geldzaken afhandelen. Brinkman daarover in de mediano ta: „Onder meer in Limburg zal op dit terrein uitvoerig worden geëx perimenteerd, waarbij wij bijvoor beeld denken aan audiografische toepassingen in een tweezijdig te gebruiken kabelnet ten behoeve van bepaalde bestelactiviteiten". Jacobs verkiest de benen op de grond boven dit luchtkasteel. „Tele-bankieren en tele-shoppen zijn voor een breed publiek alleen technisch gesproken nog vijf tot tien jaar ver weg. Om maar te zwij Hamlap De kabelkrant waarover minister Brinkman rept? Hij denkt dan aan berichten en stilstaande adverten- tiebeelden die met elk toestel te ontvangen zijn. uitgestuurd via een vrij kanaal. „Naast het beweginglo ze gelaat van de wethouder sport zaken mag van het kabinet ook de h-amlap die bij de slager in de aan bieding is", schamperen de critici. „Een voorziening die weinig appa ratuur dus investering vergt. Je kunt het vergelijken met een Jaguar die van de wet slechts in zijn eerste versnelling mag rijden". Mediaspecialist van het CDA in de Tweede Kamer, Piet van der San- den, doet er minder minachtend over. „Ik noem het voorbeeld van de vermiste poes die tegen beloning is terug te bezorgen. Zo'n adverten- zijn gebracht), hetgeen betekent dat iedereen die zich representatief mag noemen, in beginsel toegelaten moet worden. Het gemeenteraads lid dat kiezers wil winnen, de buurtsoos, belangenclubs en na tuurlijk het welzijnswerk. Kortom: alle gevestigde clubs kunnen aan de slag". Postbestellers Kabelexploitanten worden een soort postbestellers, voorspelt Ja cobs. ..Wij bezorgen op wens; de enige voorwaarde is dat wij er de kosten van de bezorging weer uit krijgen". De vergelijking behaagt hem zozeer dat hij aan het uitbrei den slaat. „Waar praten we over als we het over de kabel hebben? Ge woon over een elektronische brie venbus. Wat daarin terecht komt, hangt af van wat de verzenders willen verspreiden en hoe ze dat denken te betalen. Wij exploitanten dienen er slechts voor te zorgen dat er geen capaciteitsproblemen ont staan. Iedereen moet bezorgd kun nen krijgen wat hij wil. Uiteinde lijk zal het leiden tot een soort evenbeeld van de huidige brieven bus. Alleen komt de bestelling niet in gedrukte vorm de huizen bin nen, maar langs de weg van de elektronica". Zo simpel ligt dat, wanneer de ka belnetten eenmaal op een capaciteit van dertig kanalen zijn gebracht. „Het is binnen twee jaar mogelijk"," gen over de vraag of er belangstel ling voor zal zijn. Men moet steeds bedenken dat kabelnetten zoeken naar gebruiksmogelijkheden voor het breedste publiek. Wij zijn inge richt voor die diensten aan het pu bliek die veel voorkomen. Het be tekent dat tele-shopping zich hoog stens kan toespitsen op eenvoudige, massaal gebruikte vormen van - winkelen. Voor meer exclusieve boodschappen zal men toch weer naar de winkel moeten ga&n. Het zelfde geldt voor bankzaken. Ik zie nooit een hypotheek via de kabel afgesloten worden". ujpcls schort SOEP V nebb £2zijn StZlj' vult Jacobs een volgend gat in elfde kaas. ..Ik zie het momenteel gesll'8 Pr te krijgen op de ontwerptafels. en 0 zie het al gedemonstreerd wordè asF De industrie heeft tot dusver e afwachtende houding aangenoml ov' Maar nu de medianota in zekéde c mate het sein op groen heeft ge»ar e gaat de trein rijden. Hoogstens 'e men de komende jaren bèkijW1^'1- wat men erin gaat zetten of men eraan wil hangen". Een polwat trein en de kabel vormt de raF1™1* linea recta hartje huiskamer. televisiescherm, de elektronis<Poer brievenbus. Heeft Jacobs nooit vflan brievenbusvervuiling gehoord? tn dit verband verdient het berif3'1^ vermelding dat kabelexploitant11 zelfs kanalen aanbieden aan pif.1?0? ten om te voorkomen dat illegal f stations inbreken op de gewofl,ng zenders. Kan iedereen straks on#'ari( straft alles in de elektronische bri venbus kwakken? „Ik verwachk.Sa£ waagt Jacobs zich op dit gladde KJ* „dat het beleid rond het aanbod i °0É de kabel in handen gegeven i®?61 worden van lokale of regionale l|Har belraden die enerzijds -de inform tievrijheid zo breed mogeljjk f randeren en anderzijds een zo $st€ trouw mogelijke afspiegeling men van de bevolking. Een kleij schalige opzet, geënt op het eigl t-°' kabelgebied, maar onderworp|ëe'; aan uniforme normen van het if'° nisterie. Nederland kennend tr* denk ik dat het zoiets zal worde0 §e Ik zie nauwelijks andere mogelir heden". ?alb PIET SNOER#- posrmnm ïe$li$$ing óp I>t 22 oktober .delegatie die in Ws sinn&W rÜ over tie staat in de krant. Waarom niet op de buis? En of de kijker nu echt zit te wachten op een plaatje dat de slavinken bij slager X deze week extra goedkoop zijn? Waarom niet, als de adverteerder zijn advertentie voor een meer-prijs ook via de tele visie kan verspreiden?" Jacobs ziet snel proefnemingen met kabelkranten komen, nu de media nota het sein op groen heeft gezet. „Van de grote kranten die in Am sterdam verschijnen, weet ik dat ze bereid zijn eraan mee te doen. Als het aan Amsterdam ligt, krijgen we snel een experiment. En ik ben er heilig van overtuigd dat meerdere gemeenten denken aan een proef neming met kabelkrant. Ik ver wacht dat deze service straks in de zelfde verscheidenheid aangeboden zal worden als de kabelnetten ver scheiden zijn elk op zijn eigen terrein, naargelang het gebied dat bestreken wordt". Verscheidenheid zal trouwens het algemene ken merk vownen van de straks op vol le capaciteit draaiende kabelnetten. Arnold Bos, die het afgelopen win terseizoen voor Radio Noord een jongeren- hulpverleningsprogramma heeft verzorgd, schetst het volgende pers pectief: „De kabel biedt zoveel ruimte voor informatie-overdracht dat het totale plaatselijke gebeuren van cultuur, welzijn en politiek vanuit de stoel thuis gevolgd kan worden. De kabel is bovendien ge- meenschapsbezit (de verdeling van de zendtijd wordt waarschijnlijk onder de Kaderwet Specifiek Wel-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 26