rEB Aeroflot vliegt zonder blikken of blozen geregeld een afwijkende koers Bypass- operatie: geen wonder- behandeling ZATERDAG 1 OKTOBER 1983 IEUW-MILLIGEN Nog Itijd spoelen op de noordkust an het Japanse eiland Hok- Bido wrakstukken aan tiet zijn niet meer dan nau- elijks te identificeren frag- lenten van de Zuidkore- inse Boeing 747, die op 1 sep- tmber door een Sukhoi SU- van de Russische lucht- lacht werd neergehaald met vee warmtezoekende Anab A3-raketten. KAL-vlucht 37 zou zijn plaats van bestem- dng, de luchthaven Kimpo ij de Zuidkoreaanse hoofd- ad Seoel, nooit bereiken. Het fiorme toestel met aan oord 240 passagiers en 29 be- lanningsleden spiraalde a de Russische voltreffers als en aangeschoten vogel red eloos naar beneden en vond m einde in de iizig-koude, fijze wattermassa's van de apanse Zee e afgelopen maand zijn al veel tagen rond dit incident beant- •oord, maar er kwamen meer dan jns nieuwe vragen voor in de wedaats. Een van die vragen heeft mitrekking op de Russische bewe- jng dat KAL 007 een spionagemis- Ned4 was, waarbij niet alleen werd Danijmengewerkt met een Ameri- 'Jn nkans Boeing RC-135-verkennings- aar jiegtuig, maar zelfs met een Fer- sportlt-afluistersatelliet in een vier- >nt. Ihnderd kilometer hoge baan om mecfe aarde. Daarom ook zo werd ort t%n Sovjetzijde opgemerkt was pzettfct aantal bemanningsleden zo stuu»oot (29 in plaats van de „gebrui- e moelijl.e" 18). per èizin, zeggen Amerikanen en (jiidkoreanen. Als er gespioneerd raa<Joet worden, dan hebben wij daar ten burgervliegtuigen voor nodig. Nedejoskou blijft niettemin volhouden er wel degelijk sprake was van horeèrkenningsactiviteiten, zelfs al be Int men nu ook vaker zij het s hehg steeds niet op het allerhoogste iserirjveau excuses te maken. Maar verklaring: „We zouden het -praïiegtuig niet hebben neergehaald n rijs we geweten hadden dat er zo al hfeel mensen aan boord waren" iet gfaat rechtstreeks tegenover de op- ierking: „Als het weer voorkomt, >SIN|Jlen we precies hetzelfde ?rof lot en sgionage grant uis eiet is trouwens helemaal niet uit- dat de Sovjets er inder clad van overtuigd waren dat hailAL 007 op spionagemissie was. pete machine was (door nog steeds opgehelderde oorzaak) enkele hepnderden kilometers van zijn offi- meaele koers afgeweken en de Rus- uik In zo is naderhand door Ame- unnekaanse experts onthuld ston- er hepn op het punt in het bewuste ge- 'lezefed een belangrijke militaire ra- n mfctproef uit te voeren. Maar bo- ïat efendien en dat kan een heel be- i. H^ngrijk argument zijn schijnt ïs vaiionage door burgervliegtuigen schr®or de Russen bepaald niet zo'n d wiktreme gedachte te zijn. In het oveitesten liggen zo langzamerhand aanwijzingen voor het oprapen toestellen van Aeroflot de dussische staatsluchtvaartmaat- thappij en ook van andere ematestblok-maatschappijen geregeld doen. Aeroflot, maalt werelds grootste luchtvaarton- e taabrneming, wordt niet voor niets ongeschouwd als een regelrecht ver- I, ml ighcii WÏ achti ie Vi s gav k ea prd h< wijd luist* let bi d Ni atho jefui ii ko mt iedo •ven sten kun hoi d Ook de toestellen van de Tsjechoslowaakse CSA hebben waarschijnlijk spionagecamera's of afluisterapparatuur aan boord. Bij „X-Ray" stijgen direct enkele gevechtsvliegtuigen op voor onderschepping. Op Schiphol krijgt men meer dan eens de gelegenheid niet een Aeroflot-machine te inspecteren. Er zijn haast altijd wel „verboden" compartimenten. nauwelijks te identificeren fragmenten van de neergeschoten Zuid koreaanse Boeing. lengstuk van de Rode Lucht macht Vorige week nog toonde de West- duitse televisie beelden van een Aeroflottoestel op de luchthaven van Frankfurt met aan de romp duidelijk lensvormige uitstulpin gen. De toestellen wijken volgens het ministerie van defensie in Bonn meer dan eens van de voor geschreven routes af om over NAVO-installaties te kunnen vlie gen en Amerikaanse luchtmachtba ses te fotograferen. Alleen, er is nog nimmer een dergelijk vliegtuig neergehaald Nieuw-Milligen „Nee, dat werkt bij ons toch wel even anders", zegt overste H. W. Plazier, commandant van het luchtmachtgevechtsleidingscen- trum bij Nieuw-Milligen temidden van de Veluwse bossen. „Bij ons bij de NAVO dus staat voorop dat we nooit acties ondernemen, die escalerend zouden kunnen wer ken. Acties waardoor de zaak hele- maal uit de hand zou kunnen lo pen. Wij gaan ervan uit dat er een „hostile act" moet zijn gepleegd (vrij vertaald: er moet een bom zijn afgeworpen voordat het bevel wordt gegeven een toestel daad werkelijk neer te halen. Het klinkt misschien gek, maar zelfs het open gaan van bommenluiken is voor ons nog niet doorslaggevend. Het zou immers, in principe althans, mogelijk zijn dat zo'n Tupolev al leen maar propagandapamfletten zou uitwerpen Begrijp me goed, we hebben het nu over een situatie in vredestijd. Tijdens een werkelijk conflict gelden uiteraard andere maatstaven". Niets van Wat zich in het luchtruim boven Nederland en een flink stuk van de Noordzee afspeelt, ontsnapt aan ontdekking door de superge voelige luchtmacht-radarogen van Nieuw-Milligen en het noordelijke verlengstuk daarvan bij Wier, een dikke tien kilometer vanaf de vliegbasis Leeuwarden. Diep onder de Veluwse bodem, in zwaar beton nen bunkers, worden alle activitei ten in het te controleren lucht ruimsegment onafgebroken in de gaten gehouden. Bunkers die overi gens veel te klein en te benauwd zijn en waar het personeel moet werken onder omstandigheden die door menige arbeidsinspectie diep fronsend zouden worden bekeken. Tijdens een recente oefening, waar bij de mensen-in-de-bunker ook nog beschermende uitrusting moes ten dragen, gingen er een paar vrij wel van de kaart („We hebben ze er even uit moeten halen", aldus overste Plazier). „Zombie" Het hele NAVO-luchtruim, van Noorwegen tot Turkije, wordt be waakt door dergelijke, elkaar over lappende radarstations. „Onze hoogste baas is uiteindelijk gene raal Rogers (Saceur) in Casteaux, die als het er op aankomt al tijd bereikbaar is", zegt Plazier. Maar Bernard Rogers is er (geluk kig) nog nooit aan te pas gekomen. „De afgelopen twee jaar hebben we trouwens geen enkele ongeoorloof de vliegafwijking van een Aero- flot-toestel boven ons gebied gehad Ik zeg met nadruk „ongeoorloofd". Want koersafwijkingen als zodanig komen vaak genoeg voor, zeker ook van Aeroflot-machines die on derweg zijn naar Schiphol. „In zo'n geval spreken we van een „Zom bie". Alleen, voor zo'n „Zombie" is altijd toestemming nodig van het luchtverkeersleidingscentrum op Schiphol, van de Rijksluchtvaart dienst (RLD) dus, die op zijn beurt ons er meteen van in kennis stelt. Als dat niet tijdig gebeurt, hangen wij prompt aan de telefoon met de vraag of er wel toestemming is ge geven De redenen voor zo'n verzoek kun nen van uiteenlopende aard zijn, maar brandstofbesparing is wel een van de vaakst voorkomende. Niet temin is het duidelijk, zij het nooit volledig te bewijzen, dat daarbij zeer bewust over bijvoorbeeld de vliegbasis Leeuwarden wordt ge vlogen. Niet gelukkig „Neem maar rustig van mij aan. dat wij daar zelf ook niet zo geluk kig mee zijn", zegt overste Plazier. „Het incident met de KAL-Boeing heeft de discussie over de vraag wie nu eigenlijk toestemming zou behoren te geven voor dit soort koersveranderingen, dan ook weer aangewakkerd". In Nieuw-Milligen prijst men de samenwerking met de civiele luchtverkeerscontrole op Schiphol in alle toonaarden. „Die samenwerking is ronduit voortref felijk. Ze zouden alleen wat meer rekening kunnen houden met onze, dat wil zeggen met de militaire be langen en bijvoorbeeld geen toe stemming moeten geven voor een koersafwijking, waardoor over een gevoelig gebied als de vliegbasis Leeuwarden wordt gevlogen Bij radarstation Nieuw-Milligen in luchtmachtjargon meestal aan geduid als „Dutch Mil" raakt men intussen nog steeds niet uitge praat over het neerschieten van de Zuidkoreaanse Boeing 747. „Kijk, als wij zien dat een Aeroflot- machine zonder toestemming van zijn route afwijkt, blijven we niet eerst een paar uur klungelen, zoals de Russen kennelijk hebben ge daan. In zo'n geval wordt het vlieg tuig van „Zombie" een „X-Ray dat wil zeggen een potentieel ge vaarlijk object. En dus wordt er meteen contact opgenomen met de vliegbasis Leeuwarden of met Soesterberg en stijgen er enkele ge vechtsvliegtuigen op voor een on derschepping, hetzij F-16's, hetzij F-15's (Eagles). Die worden door ons naar het doel geleid en probe ren door middel van signalen of via de radio de bemanning te waar schuwen, dat men flink fout zit en dat men zich schuldig maakt aan „onoirbaar" gedrag. Daar zijn in ternationale procedures voor. Maar neerschieten? Zomaar? Natuurlijk niet. Stel je voor! Het is een primai re regel dat wij van onze kant nooit acties ondernemen die escalerend kunnen werken", aldus overste Plazier. Verdacht Toch heeft men ook bij „Dutch Mil" wel bepaalde vermoedens over de neven-activiteiten van Ae- roflot-toestellen die op Schiphol neerstrijken. Alleen is het vaak niet mogelijk er sluitend bewijs voor te leveren. Op Schiphol krijgt men meer dan eens de gelegenheid niet een Aeroflot-machine van top tot teen te inspecteren. Er zijn haast altijd wel „verboden" com partimenten. „En dat geeft natuur lijk wel te denken", zegt Plazier. Ook in de Verenigde Staten kan men daarover meepraten. Kort voordat Amerika de landingsrech ten van Aeroflot in New York en Washington introk (1981) in ver band met de situatie in Polen, was de Russische staatsluchtvaartmaat schappij een notoire overtreder van de routebepalingen. Zo vlogen Sov- jet-verkeerstoestellen over de mari nescheepswerven in Groton (Con necticut), waar werd gewerkt aan de bouw van een nieuwe kernon derzeeër. De Poolse maatschappij LOT en de Tsjechoslowaakse CSA doen precies hetzelfde „Ver moedelijk hadden ze spionagecame ra's of afluisterapparatuur aan boord, maar wij hebben er nooit eentje uit de lucht geknald", zegt een Amerikaanse regeringsfunctio naris. Dichter bij huis in Frank rijk heeft men ook de „nodige" ervaring opgedaan met Aeroflot- vliegtuigen. Een van de meest re cente incidenten vond plaats op 17 mei van dit jaar, toen een Tupolev TU-134 tijdens een chartervlucht van Brest naar Moskou maar liefst twee keer van de vastgestelde koers afweek en over drie belang rijke militaire bases vloog, waaron der de duikboothaven op lie Lon gue. Franse gevechtsvliegtuigen dwongen de TU-134 te landen op het vliegveld Guipavas (bij Brest), waarna het grondig werd onder zocht. Over de resultaten van die inspectie is echter nooit iets be kendgemaakt. „Maatregel" Het is dan ook zeker niet ondenk baar dat de Sovjet-Unie de KAL- Boeing van soortgelijke activiteiten heeft verdacht. Het was niet een op hol geslagen vlieger die in een op welling van geldingsdrang of pure moordlust kanonnen en raketten afvuurde; de opdracht kwam heel nadrukkelijk van „Deputat". de ge vechtsleider op de grond (zeg maar: een van de Russische equivalenten van Nieuw-Milligen). Had die har de „maatregel" iets te maken met het gebeuren in 1978, toen een KAL-toestel (met verkeerd gepro grammeerde navigatiesystemen) de kans kreeg om maar liefst 1600 km diep in het Sovjet-luchtruim door te cfringen voordat het werd ont dekt? Het vliegtuig werd, door ka nonvuur beschadigd, gedwongen een noodlanding te maken op een bevroren meer bij Moermansk en er vielen onder de inzittenden twee doden In westerse defensiekringen wordt aangenomen dat het op het Krem lin bij die gelegenheid binnenska mers nogal „gestormd" heeft, om dat er pas zó laat was gereageerd. Wie weet, zegt men. heeft de op 1 september dienstdoende luchtver dedigingscommandant de vlieger van de „805" (Sukhoi SU-15) wel opdracht gegeven de Jumbojet neer te schieten omdat hij niet wilde dat het hém de kraag zou kosten wat achteraf wellicht toch juist wél het geval is geweest. Op die eerste september, om 03.26.20 uur plaatselijke tijd. meldt de vlieger van „805" aan zijn ge vechtsleider op de grond: „Lance ring uitgevoerd". En nauwelijks twee seconden later: „Doel is ver nietigd". Nog eens twintig tot dertig secon den later is er het laatste radiocon tact met het Koreaanse verkeers vliegtuig. De schrille stem van de 46-jarige gezagvoerder Chun By- ung In (10.547 vlieguren): „Korean Air 007Luchtdruk valt snel weg Alle motoren De rest is onverstaanbaar. In grote spiralen valt de metalen vogel naar de zee. waar het eerste roze daglicht voorzichtig boven de horizon klimt. Japanse vissers, niet ver van het eiland Moneron, zien een felle lichtflits, gevolgd door twee dreunende klappen. De echo van die klappen is nog al tijd niet verstomd. Integendeel. Maar niettemin vliegt Aeroflot straks weet* zonder blikken of blo zen op een afwijkende koers over F-16-basis Leeuwarden. De Russen weten dat het veilig kan en dat het in het uiterste geval hoogstens een protest in de diplomatieke sfeer tot gevolg heeftEn in de warme ondergrondse radarbunkers van „Dutch Mil" ziet men dat lichtelijk tandenknarsend aan. SJOERD VAN DER WERF Huisartsen hebben hun witte jas uit getrokken, specialisten zijn de laatste tien jaar verdacht veel op gewone mensen gaan lijken, maar nog steeds staan echte helden aan het Witte Front. Dat zijn de hartchirurgen. Al opererend brengen ze heil tot diep in de bron van leven en liefde: het hart. De werkelijkheid is zoals steeds ontnuchterend. Twee maanden geleden werden in Botter dam de resultaten van de bypass operatie(de meest verrichte hartope ratie) op rij gezet. Die vielen niet te gen, maar ook niet geweldig mee. De cardioloog prof. dr. G. T. Mèester bracht het algemeen gevoelen treffend onder woorden: „Het gaat echt te ver om te zeggen dat de bypass- operatie geen of weinig resultaat zou hebben". wee ;ter- V s- V I. Paalman Het principe ervan is simpel. Het hart pompt 70 keer per minuut, 24 uur per dag, een leven lang bloed door 100.000 kilometer bloed vat. Dat vreet energie. Kransslaga deren voeren die energie aan in de vorm van zuurstofrijk bloed. Het zijn de brandstofleidingen van de hartmotor; komt er een vuiltje in dan gaat het hart zoals elke motor haperen. Een gedeeltelijke verstopping geeft bij rust weinig last. Pas als het hart bij inspanning meer bloed nodig heeft dan de vernauwde kranssla gader kan aanvoeren ontstaat er angina pectoris. Het hart krijgt het benauwd en protesteert door snoe rende pijn op de borst, al dan niet uitstralend naar hals, kaak of lin kerarm. Bij rust zakt de pijn weer weg. Hartchirurgen hebben daar het volgende op gevonden. Ze ha len elders uit het lichaam een bloedvat weg en maken daarmee een omweg om de vernauwde plek in de kransslagader, een „bypass". Resultaten Helpt dat? Onlangs zijn daar twee rapporten over verschenen. De uit komsten ontlopen elkaar niet veel zodat ik zal proberen om een tikkeltje riskant de resultaten van deze twee Nederlandse onder zoeken in elkaar te schuiven. Eerst de gunstige berichten. Voor de ope ratie hadden alle patiënten zoveel last van angina pectoris dat ze praktisch invalide waren. Boven dien hielp bij hen de gebruikelijke behandeling niet. Na de operatie voelde 90 procent zich stukken be ter, inspanningen werden beter verdragen en 50 procent had zelfs helemaal geen last meer van angi na pectoris. De levenskansen lijken door de operatie vergroot te wor den waar nog bij komt dat in Ne derland buitengewoon veilig wordt geopereerd: in het buitenland ligt de operatiesterfte tot soms drie maal hoger. Je kunt de resultaten ook omkeren. Dan heeft de operatie bij 10 procent in het geheel niet geholpen en heeft zo'n 40 tot 50 procent nog steeds last van angina pectoris. In een Rotterdams onderzoek werd dat percentage „teleurstellend" ge noemd, maar niet „onverwacht". In het buitenland werden geen betere resultaten gehaald. Merkwaardig genoeg kan slechts bij een kleine minderheid (zo'n 20 procent) een verbetering van de hartwerking gemeten worden, terwijl een meer derheid van de patiënten er zich door de operatie op vooruit voelt gaan. Bijna alle patiënten zouden zich indien nodig opnieuw willen laten opereren. Hoe kan dat? Mis schien, aldus het Rotterdams rap port, omdat het psychologisch heel moeilijk is om zich niet verbeterd te voelen na zo'n ingreep. De Leid- se psycholoog prof. Piet Vroon op perde in de Volkskrant tamelijk kwaadaardig, dat het resultaat van deze operatie voor een belangrijk deel op suggestie zou berusten In Amerika voelde 40 procent van de patiënten zich ook beter na een nepoperatie! Nettoresultaat van de bypass: 33 procent is na de operatie volkomen klachtenvrij. Als je van de ingreep geen wonderen verwacht is dat een heel behoorlijk resultaat. Want hoe. je het wendt of keert, deze operatie is een „noodoplossing die op zich zelf de ziekte niet geneest". De ge volgen worden bestreden, maar de oorzaak' atherosclerose u weet wel, de ziekte die in de hand wordt gewerkt door roken, te veel eten en stress gaat gewoon door.' Hoe verder Ondertussen weet niemand in Ne derland hoe het nu verder moet met de bypass-operatie. Wie komt er nu voor in aanmerking en wie niet? In Nederland werden tot nu toe alleen mensen geholpen die in valide zijn door angina pectoris en bij wie de gebruikelijke behande ling niets uithaalt. Maar er gaan ook stemmen op om iedereen met een vernauwde kransslagader te opereren of hij nou klachten heeft of niet. Op die manier hoopt men een totale afsluiting, en dus hartin farct, te voorkomen. Als dat door gaat is het hek van de dam, want dan zou het aantal bypass-operaties als een gek moeten stijgen.. Nu al is Nederland met zijn 5.000 operaties koploper in de wereld en toch be staan er wachtlijsten en luchtbrug gen naar het buitenland. Wie wel of niet in aanmerking komt is uit eindelijk geen medische, maar een politieke kwestie. Een kwestie van geld. (De Nederlandse Hartstichting heeft een informatielijn geo pend. Iedereen met hartsvragen kan op werkdagen tussen 9 en 17 uur bellen naar 079-614614).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 25