ADI DASSLER I Finale Katwijkse gidst in „Graceland schoenmaker van de wereld Sommige El vis-fans barsten bij de deur al in tranen JEMPHIS In vlammend Dod deint de slogan op een T- tiirt, maat super-large. Elvis lie King. He lives forever", e kunt er niet omheen: Elvis •resley leeft nog altijd in de arten van miljoenen mensen ver de hele wereld. De stads wijk Whitehaven in de ka- penstad Memphis, waar de Dck-and-roll-koning zijn pri- é-paleisje „Graceland" had, aart er commercieel wel bij. lo ver het oog reikt flitsen eon-gitaren en andere rock- ymbolen de bezoeker tegê- loet, terwijl in de onderlig- ende souvenirwinkeltjes de eeltenis \tan Elvis duizend- oudig en meer repeteert op opjes, badges, vaasjes, shirts, jaals; in asbakken en schalen; p posters en affiches. Maar e meeste aandacht gaat on- anks alle reclame toch uit aar de zwarte busjes, waarin m de zoveel minuten een la- iinkje fans de trip naar de verkant van de Elvis-Pres- syboulevard maakt, naar Graceland". Zes dollar, in- lusief vervoer, kost een rond- ang door enkele kamers van Ilvis' woning, want lang niet 11e vertrekken zijn openge- teld. De slaapkamers en de adkamer bijvoorbeeld blij- en hermetisch gesloten. ioze gezichten daarover? „Niet van e oprechte Elvis-fans", stelt Ria 'lake-Kiebert, Katwijkse van ge- oorte en de enige buitenlandse ids in „Graceland". „Zij beschou wen die vertrekken als strikt privé n doen er helemaal niet moeilijk ver. De toerist daarentegen wil al- is zien voor zijn achttien gulden n aanvaardt het taboe niet zonder lag of stoot. Maar als ik dan uitleg, at ik die ruimten zelf ook nog tooit heb gezien en dat ook de con- tructie van het huis een verdere penstelling niet kan verdragen, ccepteren negenennegentig van de tonderd mensen de beperkende mstandigheden". loe komt een Nederlandse ex- mbtenaar (ze werkte op Binnen- andse Zaken in Den Haag) terecht Ede Elvis-business? Als oprechte n hals over kop gesolliciteerd, toen bekend werd, dat „Graceland" Ipenging voor publiek? „Nee hoor. jk wist wie Elvis was en daar hield (et mee op. Op een gegeven mo- nent werd mijn man Dick door ijn werkgever, de Amerikaanse aarine, overgeplaatst naar Mem- ihis. Juist rond die tijd werd Elvis' |uis opengesteld en ik dacht: ze lebben vast iemand nodig die ZATERDAG 1 OKTOBER 1983 dag, zodat je wat meer tijd hebt voor zijsprongetjes". Pyjama Ria heeft gaandeweg een encyclo pedische kennis over Elvis ontwik keld, al staat ze soms nog wel eens met de mond vol tanden. „Fans willen weten of hij in pyjama was toen hij stierf. Waar hij dat bepaal de pulletje op dat tafeltje gekocht heeft. Dan moet ik het antwoord echt schuldig blijven; dat weet geen hond. Maar (lachend) ik kan dat gemis compenseren door te vertel len wanneer hij zijn eerste tandje kreeg". De commercie rond „Graceland" deert Ria niet in het minst. „Wie iets wil kopen, kan dat, maar nie mand hoeft", is haar standpunt. „Ik weet, dat fans gigantische bedragen betalen voor een kopje, waaruit El- vis gedronken zou hebben. Een tijdje geleden werd zijn scheercrè- me geveild. Ook een belachelijk hoge prijs voor betaald. Als iemand dat geld ervoor over heeft, moet hij dat zelf weten. Misschien bederf ik de markt, maar ik geef af en toe voor niets souvenirs weg. Ja heus. Afgelopen winter waren er hier tuinwerkzaamheden en lagen er graspollen langs het pad. Een paar fans wilden graag zo'n polletje heb ben, want ElviS kón erop gelopen hebben, nietwaar? Och, dan geef je toch wat gras cadeau". Echt dood Ria voelt zich behalve gids af en toe ook een beetje een psychiater. „Op gezette tijden word ik gebeld door een Duitse vrouw, die beweert dat Elvis nog leeft. Ze heeft dat ge hoord van een medium. Ik heb haar al twaalf keer bezworen, dat hij echt dood is, maar elke keer te lefoneert ze weer en dan hangt ze zeker een uur aan de lijn met alle mogelijke toestanden. En dan de huilende, emotionele fans die al bij de deur van „Graceland" in tranen uitbarsten. Och, wat kun je meer doen dan weldoende rondgaan met een zakdoekje en een opbeurend woord. Als nuchtere Hollander denk je: nou ja Een zijsprongetje. Bevalt Ria het le ven in Amerika? „Ja, toch wel. De ruimte vind ik zalig, de mensen zijn aardig. Maar niettemin Af en toe kom ik heel graag in Neder land terug. Als ik dan in de Haagse binnenstad loop en ik hoor een straatorgel spelen, dan voel ik me toch weer erg Nederlands. Denk ik: waarom ben ik er eigenlijk wegge gaan? Hoe langer ik weg ben uit Holland, des te trotser ik word op mijn geboorteland. Erg fanatiek, hoor. Nederland is zo slecht nog niet, neem dat maar van me aan". FRANS VAN DEN BRINK den ze geen woord meer tegen el kaar spreken. Adidas groeit het snelst. Geen won der. Omdat sportschoenen nog vol op in ontwikkeling zijn kan Adi, de meer begaafde schoenmaker, volop aan de weg timmeren. Vanaf zijn vaste stek, drie plaatsen van de Duitse voetbaltrainer, staat hij ook de Duitse voetbal-Mannschaft met raad en daad terzijde als de schoen ergens snijdt. In 1970 bij de wereld kampioenschappen in Mexico maakte hij Uwe Seeler, die aan een achillespeesblessure lijdt, weer in zetbaar dank zij een speciale schoen. De sterren mogen zich steeds ver heugen in de goede zorgen van het in Herzogenaurach (17.000 inwo ners) bij Neurenberg gevestigde be- met de drie strepen. De tanden knarsende concurrent Puma liet dat niet op zich zitten. Keeper Gor don Banks en verdediger Ray Wil son verdwenen na het inspelen even naar het toilet. Daar deden ze hun Adidas-schoenen uit en scho ten in het schoeisel van Puma. De gang naar het toilet leverde ieder een bedrag van 10.000 DM op. Zoons Nu leiden de zoons de twee onder nemingen. Horst bij Adidas en-Ar- min bij Puma. Praten doen ze ook weer met elkaar, maar de genade loze concurrentie is gebleven. Ja renlang maakten de twee bedrijven drijf. Als de Russische coryfee Oleg Blochin bij de wereldkampioen schappen voetbal, vorig jaar in Spanje, klaagt over zijn Adidas- schoen is een vertegenwoordiger van de firma meteen ter plekke. Hij maakt een afdruk van Blochin's voet, vliegt naar Herzogenaurach en trommelt enkele vaklui uit bed. Nog diezelfde nacht wordt een pas sende schoen gemaakt, die de ver baasde Blochin de volgende dag aan kan trekken. De wereldkampioenschappen 1982 zijn trouwens een gigantische recla me voor de firma. Van de 24 teams worden er 13 van top tot teen door Adidas aangekleed. Incidenten, zo als bij de finale van het WK in En geland in 1966, doen zich niet voor. Nooit was een gang naar het toilet zo nodig als toen. De finale op Wembley tussen Engeland en Duitsland dreigde namelijk een to tale triomf voor Adidas te worden. Alle 22 spelers liepen op schoenen Kaethe Ier, Adi's vrouw, die nu met zoon Horst het bedrijf runt uit Herzogenaurach Puma met een omzet van één miljard zit aan de andere kant van het riviertje de Aurach samen de dienst uit in de wereld van de sportartikelen. De concurrentie, dat was de ander. Dat beeld is radicaal veranderd. In een branche die zo sterk groeit ko men al snel kapers op de kust. De meeste zorgen bereidt de Ame rikaanse firma „Nike" de beide Duitse fabrikanten. De Amerika nen, die pas zo'n tien jaar geleden startten, zijn met zevenmijlslaarzen op weg naar de top. In eigen land hebben ze Adidas al van de eerste plaats verdrongen. De aanval op de Europese markt is ingezet vanuit Ierland, waar 800 man aan de fa bricage van Nike-schoenen gezet zijn. Op pad Wie met Adidas-boss Horst Dassier over al deze ontwikkelingen wil praten moet geduld oefenen. Dass- ler is voortdurend op pad. Na veel over en weer getelefoneer kan er uiteindelijk een afspraak gemaakt worden voor de ISPO in München, de grootste sportartikelenbeurs ter wereld. De Adidas-stand blijkt niet moeilijk te vinden. De grootste firma heeft een passende plaats afgehuurd: meteen bij de ingang van hal 1. Dassier, die nog niet gegeten heeft, verorbert tussen het praten door twee Weisswurstchen, een Beierse specialiteit. Dassier erkent dat Nike eerder in de gaten had dat het lopen, het jog gen, een internationale massabewe ging aan het worden was. „Nike was de eerste die zich intensief met het hardlopen heeft beziggehouden. Het bedrijf had een voorsprong in de technische sfeer. Die ontwikke ling hebben wij toen wat gemist, "maar ik geloof wat wij sterk aan het terugkomen zijn. Nike heeft momenteel grote problemen in Eu ropa om zijn schoenen kwijt te worden", aldus de Adidas-topman. Heeft de plotselinge opkomst van het lopen Adidas enigszins verrast, dat geldt ook voor de rage van het aerobic-dansen, die nu al weer over zijn hoogtepunt heen lijkt. „De top bereiken is moeilijk, maar het is nog veel moeilijker de top vast te blijven houden. Hoe groter je wordt hoe problematischer het is om flexibel te blijven". De astronomische groeipercentages van dertig, veertig procent, die de branche vroeger kende behoren definitief tot het verleden. Het gaat nu met vijf tot tfen procent, cijfers overigens waar andere bedrijfstak ken van zouden watertanden. Dass- ler: „De totale branche gaat minder snel. Tennis stagneert een beetje. Maar sportschoenen en vooral Adi Oassler, de stichter van Adidas hardloopschoenen doen het nog goed". De fabrikanten zien met vreugde dat er in het kledingpatroon steeds meer verschuivingen optreden. Zo draagt de wereldberoemde dirigent Von Karajan sportschoenen als hij met zijn Berliner Symphoniker re peteert. En menig alternatief parle mentariër in de Bondsrepubliek loopt op sportschoeisel door de Bondsdag. Sporthemden en -broe ken worden steeds meer ook ge woon overdag gedragen. „De tex tielbranche groeit bij ons het sterkst. Sport is mode geworden. Van die verschuiving moeten we het vooral in West-Europa hebben, want de koopkracht van de men sen groeit niet meer zo snel". Echt grote groei ziet Dassier nog in de Derde Wereld en in landen als Korea en Japan. Bovendien is hij vast van plan op de enorme markt van de Verenigde Staten in het strijdperk te treden tegen Nike. Tenslotte de sportsponsoring. Zo wel nu als in het verleden geeft dat altijd gedonder met sporters en teams. Dassier ziet het systeem voorlopig echter nog niet verande ren. Van dit systeem profiteren volgens hem de sportclubs, die vaak slecht bij kas zitten, het meest. „Het is voor een club voor delig een contract af te sluiten voor een heel team. Daar moeten de sterren zich dan ook aan houden. Maar er zijn bedrijven die niet zo groot en sterk zijn als wij. Die kun nen het niet betalen om een heel team onder hun hoede te nemen. Dan proberen ze maar om enkele toppers eruit te lichten en die roy aal te betalen. Tja, en dan is de trammelant er. Maar als verenigin gen en spelers zich aan de afgeslo ten contracten houden is er niets aan de hand". GERARD KESSELS Ria Flake-Kiebert: ,,Dan geef je toch wat gras cadeau". In „Graceland" is onder meer het laatste pak, waarin Elvis Het graf van Elvis Aaron Presley in de tuin van „Graceland". optrad, tentoongesteld. meerdere talen spreekt, dus laat ik eens informeren. Ik werd prompt aangenomen, al was mijn kennis over Elvis zeer minimaal. Ze zei den een nuchtere Nederlandse best te kunnen gebruiken. De meeste gidsen zijn overigens geen Elvis- fan, omdat die veel te emotioneel reageren. Voor de oprechte fan is Elvis een deel van zijn of haar le ven. Hij personifieert de droom van veel arme mensen: ooit nog eens uit de armoede te raken en steen rijk te worden. Ze willen werkelijk geen negatief woord over hem ho ren; een loyaliteit, die nauwelijks te geloven is. Als een toerist wat schampere opmerkingen maakt, wordt hij onmiddellijk op de huid gesprongen". Er is, vindt Ria, een groot onder scheid tussen de Amerikaanse fan van Elvis, die vaak tot de lagere standen behoort, en de Europese fan, die varieert van een Engelse lord in driedelig kostuum tot heel jonge middelbare scholieren, aan wie het hele Elvis-tijdperk voorbij is gegaan en die toch vurige Elvis- fans zijn. „Waaróm, daar weten ze zelf op de een of andere manier geen goede verklaring voor te ge ven. Ze zijn het en dat is voor hen voldoende". Mondjesmaat Bezoekers uit Nederland komen er mondjesmaat. Niet zo verwonder lijk, want de reis is duur en Mem phis is nu niet bepaald een toeristi sche trekpleister van de eerste orde. „Nog geen procent Nederlan ders op een totaal bezoek van een half miljoen mensen per jaar. Maar je hebt er wel heel trouwe fans on der, zoals een familie uit Breda, die de hele vakantie „bij Elvis" door brengt. De kroon spannen overi gens tot nu toe twee Duitse meisjes, die in drie weken tijd vijfentwintig keer door „Graceland" zijn gelo pen. Inderdaad a raison van zes dollar per visite". De aankleding van de vertrekken doet enorm kitscherig aan, zeker bij een eerste bezoek. Ria: „Ik zie het niet meer, omdat ik er bijna elke dag in vertoef. Maar in het be gin dacht ik ook: hoe kun je in vre desnaam zulke dingen kopen? Wat is dit? Ik zou antiek aanschaffen als ik zoveel geld had. Maar Elvis kwam natuurlijk uit een totaal an dere achtergrond. Zijn ouders lie pen bij sóciale zaken, toen hij gebo ren werd en hij woonde in een krot je. Dit „Graceland" was zijn he mel: hij kocht bij voorkeur mon strueuze spiegels, overdadig be werkte stoelen, allerlei prullaria en omringde zich letterlijk met goud en glitter". Ria is gefascineerd door de grote aantallen mensen uit alle delen van de wereld, die naar „Graceland" toestromen. „Ik ben de enige gids hier, die naast Engels ook wat an dere talen spreekt en daarom vang ik meestal de buitenlanders op. Terwijl de overige gidsen aan een bepaalde plek in het huis gebonden zijn (de fans gaan van de ene gids naar de andere), begeleid ik mijn groepje steeds van de voordeur tot de tuin. Je hebt dus wat meer con tact met de mensen en dat is wel prettig. Niettemin is het een ver moeiende baan, vooral 's zomers, als er zo'n drieduizend mensen per dag rondgeleid moeten worden en je noodgedwongen steeds dezelfde babbel moet houden, 's Winters komen er circa vijfhonderd per Ruzie Voor de Olympische Spelen van 1936 ontwikkelt Adi de fameuze at- letiekschoen met spikes. De vakwe reld staat versteld. Adi krijgt de Amerikaanse topatleet Jesse Owens zover dat deze z'n schoenen ge bruikt. In het gloednieuwe Dassier- schoeisel rent en springt de legen darische Owens naar vier gouden medailles. Dassier doet in Berlijn iets wat tot op de dag van vandaag de basis van de reclame in de sportartikelenin dustrie is gebleven. Topsporters worden, vaak voor veel geld, aan getrokken om de spullen van de firma te dragen. Krantefoto's en te levisiebeelden met de atleten, waarbij de firmanaam breed wordt tie. Tot Rudolfs dood in 1974 zou- uitgemeten vormen de reclame voor de fabrikanten. Dassier zag toen al in dat de amateur zich richt op wat de cracks dragen. In 1948 scheiden zich de wegen van de broers Rudolf en Adi die tot dan toe gezamenlijk waren opgetrok ken. Beiden ruziën over de koers die gevolgd moet worden. Adi kiest voor krachtige expansie maar Ru- dolf meent dat zijn broer overhaast te werk gaat. De scheiding is radicaal en pijnlijk. Het vermogen wordt gedeeld en Rudolf sticht zijn eigen sportschoe nenfirma: Puma. Ongeveer gelijk tijdig kiest Adi voor de merknaam Adidas. Als huisstijl neemt hij drie strepen. Later komt het esdoorn blad daar nog bij. Adi en Rudolf hebben zich geharnast voor een pe riode van bikkelharde concurren- llUNCHEN Tot de rust iiield de Duitse bondstrainer Sepp Herberger zijn geheime ^apen achter de hand. Toen liep hij Adi Dassier. „Zet nu je noppen er maar onder". In ijl- lempo voorzag Dassier de ichoenen van de Duitsers met jfschroefbare noppen en zie: pp het glibberige veld van het wankdorf-stadion in Bern bleven de Duitsers veel beter j>vereind dan de onklopbaar eeachte Hongaren. 3-2, Duits land voor het eerst wereld kampioen. Dat was in 1954. Adi Dassier had |ich een vaste plaats verworven op le Duitse trainersbank. Een zo mo- (elijk nog stevigere positie hebben [ijn Adidas-schoenen en sporttex- iel zich inmiddels op de wereld- narkt verworven. De drie strepen fan Adidas, zo schreef een week blad, zijn net zo synoniem gewor- Jen voor „Made in Germany" als Ie Mercedes-ster en het kruis van Bayer. ^nno 1983 heeft Adidas tiendui- Horst Dassier, de zoon die nu de zaak leidt zend man op de loonlijst. In 41 lan den worden per dag in totaal 280.000 schoenen gemaakt. Maar daar blijft het niet bij. Trainings pakken en sportkleding zijn inmid dels goed voor 40 procent van de omzet, die zo rond de 3 miljard ligt. Sport en fitness zijn een nog steeds groeiende branche. Want ook wie aan bewegen eigenlijk een broertje dood heeft, wil er toch sportief uit zien. Waskeuken Het begint allemaal zo rond het jaar 1920 in de waskeuken bij moe der thuis. Adolf ('Adi') en zijn iets oudere broer Rudol'f beginnen uit hobby turnschoenen te maken. Omdat er geen elektrische stroom is, gebruiken beiden een fietswiel als aandrijving. Al spoedig komt de schoenproduktie op gang. De broers maken steeds meer schoe nen voor steeds meer takken van sport.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 23