finale £eidae(2oiwcmt Concentratiekamp Neuengamme dreigt verloren te gaan als blijvend monument „Nooit weer fascisme ZATERDAG 1 OKTOBER 1983 k jaar op 2 oktober wordt in de Gelderse meerite Putten herdacht dat in 1944 kitse soldaten 660 mannen wegvoerden en p deel van het dorp platbrandden. Van 660 gedeporteerde Puttenaren kwamer 552 om het leven. t razzia was een wraakneming voor een ferval op een Duitse wagen, uitgevoerd ior een groep van acht verzetsstrijders in nacht van 30 september 1944. reactie van de Duitsers op de overval as meedogenloos. Christiansen, ivelhebber van de Wehrmacht in ons pd, sprak een uit vier punten bestaand innis over Putten uit: de schuldigen aan aanslag moesten worden neergeschoten; mannelijke bevolking tussen 18 en 50 ar diende gedeporteerd te worden; ouwen en kinderen moesten worden iëvacueerd en het dorp Putten diende te prden platgebrand. ,k jaar wordt op de avond van de 2e ttöber een krans gelegd bij het bnument, geplaatst aan het hoofd van de •2 symbolische graven. Een sobere echtigheid met muziek en zang, zonder rekers, zonder franje. Dit jaar evenwel zal de herdenking in gedachten extra aandacht krijgen. Want juist deze maand moet de senaat van de stad Hamburg een besluit nemen over de toekomst van het voormalige concentratiekamp Neuengamme. Dit KZ-Lager was op 14 oktober 1944 de voorlopige bestemming van de weggevoerde Puttense mannen. 582 Mannen kwamen in Neuengamme aan, 49 keerden naar Putten terug Het concentratiekamp Neuengamme, gelegen onder de rook van Hamburg, was het grootste in zijn soort in het voormalige Duitse Rijk. Het kamp telde 70 zogenaamde buitenkampen. Gevangenen werden „verhuurd" aan door de SS gecontroleerde bedrijven of werden voor (semi-militaire) werkzaamheden ingezet. Zo zwermden duizenden gevangenen vanuit het basiskamp Neuengamme uit over werkkampen in plaatsen als Hannover, Ladelund, Bremen, Meppen-Versen, Wedel en Osnabrück. Ze werkten in fabrieken, herstelden wapens voor het Duitse leger of verrichtten zware arbeid in weer en wind. Zo werden velen gedwongen mee te werken aan het graven van tankgrachten, het bouwen van bunkers, puin ruimen, klei-steken, het zoeken naar blindgangers of het graven en uitdiepen van kanalen of rivieren. Over voldoende kleding, schoeisel, eten, medicijnen en rusttijd konden de dwangarbeiders niet beschikken. Deden ze het werk niet goed of niet snel genoeg, een afranseling was hun loon. Niet zelden tot de dood er op volgde. Meer dan 106.000 mannen en vrouwen uit nagenoeg alle delen van West- en Oost- Europa werden in Neuengamme en de 70 buitenkampen tot mensonterend werk gedwongen. Ruim 55.000 van hen lieten daarbij het leven. Onder hen 300 Nederlandse vrouwen en 6.650 Nederlandse In Neuengamme moesten de gevangenen hun barakken en werkplaatsen grotendeels zelf bouwen. Zoals de „Klinkerwerke", een imposante fabriek waar klinkers en betonnen platen werden vervaardigd. De grondstof klei kwam onder meer uit een groeve op het terrein of werd door mensenhanden uit een dode zij-arm van de Elbe gebaggerd. De klinkers gingen naar de stad Hamburg, die een contract met de fabriek afgesloten had. Plan was onder meer om er een luxueuze boulevard en een brug over de Elbe van te bouwen. De betonnen platen waren onderdeel van het zogenaamde „Plattenhaus", een prefab woning, waarvan er in Hamburg enkele duizenden werden gebouwd. De zware klei, die zich aan de spa vastzoog, moest in lorries worden geschept. Via rails eveneens aangelegd door de gevangenen werden de wagentjes naar de fabriek gereden. Daar moesten de volle lorries een helling op worden gesleept. Normaliter werd daarvoor een lier gebruikt, maar als de SS de pest in had werd deze mechanische hulpkracht uitgeschakeld en moesten de gevangenen de loodzware lorries met handkracht omhoog duwen. Tekeningen van ex-gevangenen, tentoongesteld in het documentatiecentrum over het KZ-Neuengamme, tonen uitgemergelde wezens, meer dood dan levend, liggend in kribben drie man op één bed of moeizaam voortstrompelend door modderig terrein, spoorstaven of klinkers op de schouders torsend met de in verval geraakte lorriehelling. „Nooit weer fascisme, nooit weer oorlog", staat op de omslag van boekje en kalender. Beide zijn uitgegeven naar aanleiding van een „Inter' nationaal Vredes-werkkamp", dat 't vorig jaar in Neuengamme werd gehouden. Honderdvijf- tig jongeren uit elf landen, waaronder de Sov- jet-Unie en de VS, werkten twee weken aan een twee en een halve kilometer lange wandelroute rond en door het voormalige concentratiekamp. I Zo'n 50.000 bezoekers bijna overeenkomstig het aantal mensen dat in Neuengamme stierf bezoeken jaarlijks het voormalige KZ-Lager. Het op 18 oktober 1981 geopende „Documentenhaus" geeft met behulp van foto's, tekstpanelen en voorwerpen een beeld van het „leven" in het kamp. Het documentatiecentrum is gebouwd in een hoek van de voormalige tuin van de SS, waar de as van de in het cremator!- um verbrande lijken van de overleden gevange- nen werd vermengd met de aanwezige aarde. J Op de andere hoek staat een hoge gedenkzuil met de spreuk „Ons lijden, onze strijd en onze dood mogen niet vergeten worden". Een kunst- werk, voorstellende de doodsstrijd van een tot op het bot vermagerde gevangene, van de Fran- se beeldhouwster Franfoise Salmon, staat aan le voet van de zuil. vlabij de huidige ingang een gedenksteen met i laarop in 't kort de geschiedenis van het kamp. - 3e cijfers die het aantal slachtoffers aangeven :ijn op uitspringende wijze gegraveerd. Niet uit piëteit, maar de juiste cijfers moesten later - worden aangebracht; de oorspronkelijk uitge- houwen aantallen vermeldden een nul te wei nig Behalve langs de „Klinkerwerke" en andere werkplaatsen voert de wandelroute langs een stuk of wat uit de oorlogsjaren stammende af- rasteringspalen en langs het crematorium, waarvan alleen de begane vloer zichtbaar is. De jongeren uit het hierboven genoemde vre des-werkkamp hebben niet alleen gewerkt On derdeel van het werkkamp waren ook discus- I siemiddagen. Gesprekken en debatten waarbij het thema fascisme centraal stond. Het boekje, dat verslag doet van het werkkamp, meldt be zorgd, dat de deelnemers niet gerust zijn over het toenemende aantal neo-fascistische organi saties dat in talrijke landen de kop opsteekt „Alleen een vredelievende en verzekerde toe komst kan de jeugd een perspectief bieden, dat hen voor neo-fascistische gedachten niet vatr baar maakt", aldus de jongeren. De „Initiative Dokumentationsstatte Neuen gamme", die de wereldwijde handtekeningen actie organiseerde, waarschuwt eveneens tegen het oprukkende fascisme. Carmen Lange van de „Initiative": „In Duitsland ook hier in Hamburg zijn de neo-fascisten erg actief. Hier vlakbij hebben ze een ontmoetingsruimte. Landelijk organiseren ze zich steeds beter, 't Zijn hoofdzakelijk jongeren die zich tot dese groeperingen aangetrokken voelen". „In Neuengamme hebben wij er tot op heden weinig last van gehad", vervolgt ze. „Toch heb ben neo-fascistische groepen ook hier de ge denkzuil en het kunstwerk met anti-semitische leuzen en hakenkruisen besmeurd". In Duitsland zelf is, aldus Carmen, overwegend positief op de actie van de „Initiative" gerea geerd. Zij: „Uit alle delen van het land en ook uit de directe omgeving, hebben wij vele posi tieve reacties gekregen. Niettemin, er zijn al tijd mensen die er anders over denken. Die zeg gen: laat ons nu eindelijk eens met rust, laten we het nu eindelijk eens vergeten". Ook dit jaar werd een vredeskamp gehouden. Onder meer werd een kleigroeve in ere her steld, compleet met lorries en rails. De bouw van een „Plattenhaus" ging niet door, de bouw vergunning kon niet op tijd verkregen wor den JENGAMME Neuengammer rweg 75. Een adres uit duizend ere. 'n Onschuldige vermelding bushalte ter informatie voor passagier. Meer niet. Een paar er verder een portiersloge. Een n stenen gebouwtje, bescheiden npjes. de onvermijdelijke slag- 3om, 'n verweerde vlaggemast. En •n nummer: 75. Aan de linkerzij- van de inrit een bordje met aan- ijzingen voor de bezoeker. Het oord ..gevangenen" valt op tussen 9 overige, formele mededelingen, e datum op het bordje verraadt ït de tekst geen veertig jaar terug- lat De zinnen slaan op de huidige ?woners: gevangenen en gestraf- •n. Een relatie met het verleden? et is er redelijk- rustig op deze atste september-zaterdag. En vre- .g dat in elk geval. De Neuengam- ier Heerweg zou een landweggetje i een willekeurig Nederlands ndschap kunnen zijn. Akkerland, ?n sloot en populieren. Boerderij- n. landhuisjes en kassen.. Op de eerweg taferelen die doen den- n aan een nadruppelend vakan- eseizoen. Een paar fietsers, enkele andelaars, hier en daar een auto i twee autobussen uit Denemar- :n. waarin voornamelijk dames leeftijd illustraties van een ïje zaterdag. redig en vrij. De eerste kennis- iaking met het voormalige con- intratiekamp Neuengamme ver- opt allervriendelijkst. Een voor- irige emotie, mogelijk ingegeven >or een gulle zon. zo zal gaande eg blijken. De conclusie aan het nd van het bezoek aan het „KZ- euengamme" is een geheel ande- er is weinig meer over van het rschrikkelijke werkkamp waar eer dan 55.000 onschuldigen het ven lieten. zoals een ex-gevangene op- erkte: „Sterven deed je in een ekenhuis, in 't KZ werd je ge- oon vermoord". Het kamp is in ezen één grote ruïne; het is ten ooi gevallen aan 'n nonchalant leid. eilboten e „Klinkerwerke" staat er anno )83 weinig indrukwekkend bij. De estvleugel is bijkans rijp voor de oop, het midden- en oostelijk deel tot 1985 verhuurd aan een heepsreparateur. In het door ge- angenen gegraven kanaal liggen lil- en motorboten te wachten op reparatie. e rest van het kamp biedt een al even troosteloze aanblik. De over het terrein verspreid liggende ge bouwen van de open strafinrich ting en de moderne, betonnen jeugdgevangenis zijn storende ele menten. De varkensfokkerij en de in het sterk verwaarloosde land schap grazende kalveren wekken ook niet bepaald de indruk dat zich hier tastbare herinneringen uit de Tweede Wereldoorlog aandienen. De paar restanten van de prikkel draadversperring, in een hoekje weggedrukt, vormen verdwaalde onwezenlijke attributen. De bezoe ker van 't huidige KZ-Neuengam me moet over het nodige inlevings- en voorstellingsvermogen beschik ken om uit dit bijeengeraapte alle gaartje een afschrikwekkend con centratiekamp te ontdekken. Nee, de huidige aanblik die Neuengam me biedt staat te ver van de voor bije werkelijkheid. Appel Vorige week woensdag werd Ham- burgs burgemeester Klaus von Dohnanyi verrast met 10.500 hand tekeningen, aangeboden door „Ini tiative Dokumentationsstatte Neuengamme", waarbij ex-gevan- genen, politici, wetenschappers en historici zijn aangesloten. Uit acht tien landen, waaronder Nederland, Frankrijk, Israël, de Sovjet-Unie, de VS, Polen en Tsechoslowakije, waren handtekeningen opgestuurd. Daarbij ook een motie van de ge meente Putten en brieven van ex- gevangenen uit Zwolle, Deventer en Apeldoorn. Op Von Dohnanyi én de Hamburgse senaat werd een appel gedaan om de „Klinkerwer ke" niet af te breken. Onder de handtekeningen ook die van Hans Jochen Vogel, huidig SPD-fractievoorzitter in de Bonds dag en Willy Brandt, de oud-bonds kanselier. „De reacties waren over weldigend", zegt Carmen Lange, een van de „Initiative". „Nog dage lijks komen brieven binnen. Met de actie willen we bereiken dat de se naat eerbied toont voor ex-gevan- genen en nabestaanden. Natuurlijk, behoud van de „Klinkerwerke" kost geld, maar dat mag niet het uitgangspunt zijn". Rond het voormalige KZ is een ware belangenstrijd gaande. Als het aan mevrouw Christine Steinert ligt, worden ook de ruïnes met de Dr. Ludwig Ei ber, directeur van het docu mentatiecen trum van Neuengamme: „Als er geen bouwstop komt, ben ik bang dat over een paar jaar het hele kamp is onderge sneeuwd". grond gelijk gemaakt. Steinert lid van de SPD is districts hoofd van het betrokken gebied. Zij ziet weinig toekomst voor het KZ. „Ik vind het niet juist om naast de betonnen jeugdgevangenis de „Klinkerwerke" op te knappen. Dat past niet". Verder meent zij dat ook een gerestaureerde fabriek niet precies duidelijk kan maken wat er in Neuengamme is gebeurd. „Het gaat niet zozeer om de fabriek, als wel om de omstandigheden waar onder de gevangenen hier waren. Dat kun je in een fabriekshal niet overbrengen", aldus mevrouw Stei nert. Aan haar zijde strijdt het ministerie van justitie dat de bestaande open strafinrichting wil uitbreiden en dat niet graag de nieuwe jeugdge vangenis aan banden gelegd ziet. En scheepsreparateur Sparr heeft 't er best naar zijn zin. Kanaal bij de hand, wat wil je nog meer? Van hem hoeft de restauratie niet. Hij verbaast zich overigens over de op hef, die nu gemaakt wordt. Geen vergunning De speelbal rond Neuengamme, hoe oneerbiedig 't ook klinkt, kwam aan het rollen toen er geen vergunning afkwam voor het bou wen van het „Plattenhaus", een soort prefab-woning die indertijd door gevangenen in de „Klinker werke" werd vervaardigd. „Alles was in kannen en kruiken, we wa ren al met de voorbereiding begon nen, toen de weigering kwam", zegt dr. Ludwig Eiber, directeur van het documentatiecentrum van Neuengamme. Hij: „Daarover pratend met me vrouw Steinert bleek dat zij veel verder wilde gaan. Zij wilde eerst duidelijkheid over de toekomst van het KZ. „Als ik nu een bouwver gunning geef, beïnvloedt dat de be sluitvorming over het kamp", zei ze tegen ons. Daaruit bleek dat er achter de schermen blijkbaar nage dacht werd over het KZ, waarbij serieus werd overwogen de „Klin kerwerke" te slopen". Christine Steinert ontkent dat. Zij: „De aanvraag kwam binnen toen ons parlement op zomerreces was. Drie weken voordat de bouw was gepland. Ik kon toen geen besluiten nemen zonder het parlement te raadplegen. Daarom is dat niet ge lukt". Dr. Eiber bevestigt dat de vergunning „rijkelijk laat" is aan gevraagd. „Maar we zijn nu zover", vervolgt Eiber, „dat wij weten dat het in wezen om twee dingen gaat. In de eerste plaats de vraag of het gehele kamp onder monumentenzorg ge plaatst wordt en in de tweede plaats of er 350.000 Mark beschik baar is om de westvleugel van „Klinkerwerke" te restaureren". „Het plaatsen onder monumenten zorg houdt wél in dat er in feite een bouwstop komt en dat ziet Jus titie niet zitten", aldus dr. Eiber. „Maar als er nu geen bouwstop komt, ben ik bang dat over een paar jaar het hele kamp is onderge sneeuwd. Steeds meer verval, tot- Interneringskamp Toen de Engelsen in 1945 het ove rigens inderhaast door de Duitsers ontruimde kamp innamen, werd het eerst als interneringskamp ge bruikt. In 1948 werd in enkele ste nen gebouwen een open strafin richting ondergebracht, de houten barakken werden gesloopt. In de loop der jaren is deze inrichting met enkele nieuwbouwcomplexen uitgebreid. Eiber: „Ik begrijp wel dat in dit kamp direct na de oorlog zo'n open inrichting kwam. Duitsland wilde de smet die was ontstaan zo snel mogelijk wegpoetsen en wilde laten zien dat men ook op een andere manier met gevangenen om kon gaan. In Neuengamme ontstond zo de eerste open inrichting in ons land. Maar waarom Justitie hier la ter ook een jeugdgevangenis neer moest zetten, begrijpt in feite nie mand". Steinert: „Ik zou zo'n besluit om er een gevangenis te bouwen nooit hebben genomen. Maar dat kun je nu niet meer veranderen, dat moet je respecteren". Maar de komst van de gevangenis betekende wel achteraf constaterend het be gin van het verval van het KZ-La ger. Het dagblad „Tagesabendzeitung" van 23 september j.l. spreekt in iro nische zin over „der Knast" (letter lijk knoest, figuurlijk nor, bak) die er blijkbaar moest komen omdat men „lering wilde trekken uit het verleden". Eiber: „Een groter contrast is niet denkbaar. Zo'n betonnen kolos in dit kamp. Het zou natuurlijk 't bes te zijn als deze situatie teniet ge daan kan worden. Misschien dat er over een paar jaar mogelijkheden zijn om de jeugdgevangenis te ver plaatsen. Het is nu toch zo dat de sfeer, de indruk, ernstig is ver stoord". Ontmoetingsruimte Ondertussen heeft de al eerder ge noemde groep „Initiative" een tot in details uitgewerkt plan ontwor pen voor de westelijke vleugel van „Klinkerwerke". Een plan dat, af hankelijk van de uiteindelijke op zet 350.000 tot 500.000 Mark kost. Daartegenover is becijferd dat tota le sloop van de fabriek een slordige acht a negen miljoen Mark vergt. Carmen Lange van „Initiative": „Wij vinden dat in de vleugel een compleet beeld- gegeven moet wor den van de situatie zoals die in de oorlog in het kamp was. Daarvoor heb je ruimte nodig, omdat we ook heel nadrukkelijk voorwerpen uit het concentratiekamp willen laten zien, dat spreekt toch meer dan fo to's en tekst?". Carmen Lan ge: „De reac ties waren overweldi gend. We wil len bereiken dat de Ham burgse senaat eerbied toont voor ex-ge- vangenen en nabestaan den". „Er zijn niet voldoende authentieke voorwerpen uit Neuengamme her waard gebleven. Alles wat er was heeft het documentatiecentrum*?; Er zal, zo zegt zij, een zekere ver valsing ontstaan wanneer voorwer pen van buiten in Neuengamme gebracht worden. Tevens wil „Initiative" een ruimte scheppen waar films vertoond kun nen worden, waar ex-gevangenen kunnen komen, waar seminars ge houden kunnen worden, kortom een ontmoetingsruimte waar jong én oud kunnen debatteren over thema's als oorlog, vrede en veilig heid. „Ik vind", zegt Eiber, „dat een voormalig concentratiekamp als Neuengamme bewaard moet blijven. In de eerste plaats voor de overlevenden, de ex-gevangenen. En voor nabestaanden van hier omgekomenen. Een plek van her kenning, iets tastbaars. In de twee de plaats voor de jeugd. Om te la ten zien welke gruwelijkheden hier plaats vonden. Misdaden die nooit meer mogen gebeuren".- GERARD CHEL

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19