de Jong Intratours ALBANIË kontakt reizen 070-654800 KIJKEN IN EEN ANDERE WERELD SOWJET-IME NRV Holiday let op uw wintersport- portemonnaie IW' Vlijm Leiden VLIJM (k Joty iMrtüCiW} fwtdc IM WlftlMtóptnC \)VmMfMir -4 VOORUIT OF ACHTERUIT DIT JAAR. DE DERDE DIHSDAG VAH SEPTEMBER STOHD HET IN DE KRANT. ZATEKDAG1OKTOBKR195JPAGIN7TZ Voor iedereen die het nu zelf eens wil zien en beleven. Vliegreizen met onderdak, excursies, maaltijden en sociale ontmoetingen inbegrepen. REISVOORBEELDEN 7 dagen Moskou Oktoberrevolutie (reisnr. 119) vertrek 5 november f 1095,- 10 dagen Moskou-Leningrad-Theaterreis (reisnr. 120) vertrek 24 december f 1395,- REISVOORBEELD 17 dagen Berlijn-Dürres-Korca-Shkodra- Saranda-Gjirokaster (reisnr. 605) ,jti„ orn/r vertrek 18 december f 1795,- /7rn Vraag de reisgids aan. Prins Hendrikkade 104 -1011 AJ Amsterdam Telefoon (020) 234771 8 dagen per auto vanaf f 125,- 10 dagen per bus vanaf f 311,- 10 dagen per trein vanaf f 443,- Haal het NRV Holiday wintersportprogramma bij uw eigen ANVR reisbureau of bel Het adres voor al uw slijpwerk!!! Oók uw schaatsen slijpen wij het gehele jaar!!! Uiterstegracht 159 - Leiden Tel.: 071-143079 beurs winter soort, Vrijdag 28 oktober Zaterdag 29 oktober Zondag 30 oktober in de Houtrusthallen Londen 2 dagen v.a. 367.- Parijs 4 dagen v.a. 369.- Vliegreizen, incl. hotel, v.a. Rotterdam-Zestien hoven met de NLM-City- hopper. Vraag de gratis brochure bij uw reisbu reau of bij NLM-Reizen, ipostbus 7700, aid. spl/ZR, 1117 ZL Schip hol. Tel. 020-141826 of 495070. Mr Wintersport? Ga lekker met de bus! Met de Jong Intratours naar Oosten rijk. Skiën, Langlauf, Excursiereizen, Vakantieclubreizen, Jongerenreizen, Topvoordeelreizen, alles kan. Wat een keus. En wat een prijzen! Zo voordelig bent u nog nooit naar de sneeuw geweest! Skiën in Nauders. Een prima plaats op 1400 m, dus bijna altijd sneeuw. 10-17 dagen, vanaf 495,- Skiën in Lermoos. De witte oase rond de Zugspitze. De skiliften beginnen vlak bij onze hotels. 10-17 dagen, vanaf 450," Skiën in Fieberbrunn, d midden in de Kitzbüheler Alpen, de „sneeuwhoek" van Tirol. Alle mogelijkheden, faciliteiten. 10-17 dagen, vanaf 620,- Skiën in Gerlos. De zonnige en gezellige plaats in het Zillertal, wintersportgebied bij uitstek. 10-17 dagen, vanaf 400,- Skiën in Zeil am See Eén van de absolute „toppers" in Oostenrijk, vermaard in zomer en winter. 10-17 dagen, vanaf 335,- Jongerenreis. Skiën in See. Een nog maar net ontsloten gebied, met sneeuw van december tot april. Gezellige ontspannen sfeer. 10-17 c vanaf 425,- Jongerenreis. Op naar St Johann. Geliefd bij beginners en gevorderden. Alle wintersporten, bekend uitgaans centrum. 10-17 dagen, vanaf 320,- Langlaufen. Mieming is de plaats waar je het snel en goed leert Les met eigen groep in een prachtige omgeving. 10-17 dagen, vanaf 580,- Langlaufen in Kössen, misschien wel het£este en mooiste langlaufgebied van Oostenrijk. Niet minder dan 140 km „loipen"! 10-17 dagen, vanaf 450,- Berg in Karinthië. Een Vakantieclub- reis met alles erop en eraan. Eén van de toppers uit het programma! 10 dagen, vanaf 625,- Skiën in Saalbach en Hinterglemm. Hèt wintersportgebied van Oostenrijk. 10-17 dagen vanaf 495,- Topvoordeel reis naar Fügen, zeer bekend bij de echte skiliefhebbers. Zo'n vakantie voor zo'n prijs, dat is eigenlijk ongelofelijk! 8-15 dagen, vanaf 455,- Gratis Wintergids! De Jong Intratours heeft nog veel meer wintervakanties. Alle reizen (en alle voordelige prijzen!) staan uitgebreid in de nieuwe Wintergids 83-84. Haal 'm snel bij een ANVR reisbureau of één van de reizen- verkopende banken. Skibus naar Oostenrijk en Zwitserland: retour voor f 170,-! Ook de komende winter onderhoudt de Jong Intratours weer een directe pendeldienst met de belangrijkste wintersportplaatsen in Oostenrijk en Zwitserland. Vlug en voordelig: een retour kost maar f 170,-! Speciaal winkeliersretour 150,- Postbus 900,2980 EB Ridderkerk. Telefoon (01804) 27777. 01 VNIOYd £861 33901)10 I OVa331VZ ZATERDAG 1 OKTOBER 1983 PAGINA 11 M983/19841 Een verhaal voor „dure" vakantie gangers. Voor hen die zich de ko mende winter pog een vliegreis naar het warme Zuiden kunnen permitteren. Een verhaal over Formentera, een Spaans eiland, zes kilometer ten zuiden van Ibiza. Het behoort tot de Pituysen, een eilandengroep die op haar beurt weer behoort tot de Balearen. For mentera is nog geen 20 kilometer lang en heeft een oppervlakte van 115 vierkante kilometer. Geen eiland dus voor kilometervreters. Formentera. De naam is afgeleid van de Romeinse benaming Fru- mentaria, wat zoveel betekent als graaneiland. Graanverbouw vormt dan ook met zoutwinning en visse rij de voornaamste bron van in komsten voor de ongeveer drie duizend bewoners. Het eiland is een oase van rust in de keten van dolgedraaide Spaan se toeristencentra. De laatste jaren zijn er wel appartementen en ho tels verrezen, maar daarmee heeft Formentera nauwelijks aan rust verloren. Die appartementen en hotels zijn namelijk zorgvuldig verscholen achter op sommige plekken rijkelijk aanwezige bebos singen. Een toeristeninvasie is er nauwe lijks te verwachten Het eiland heeft geen vliegveld. Reizigers met bestemming Formentera vliegen naar Ibiza, vanwaar ze ongeveer een uur per boot onderweg zijn naar La Sabina, de haven van het mini-eiland. Een adequate verbin ding met het vasteland om een duizendkoppig toeristenleger te fourageren ontbreekt echter. Dis cotheken, nachtclubs en andere voor Spanjegangers vaak zo be langrijke pretcentra zoekt men er ook tevergeefs. De rust lijkt dus vooralsnog gewaarborgd. Schoen Het eiland kan met enige fantasie de vorm van een schoen worden toegeschreven. Het zuidwestelijke deel van Formentera vormt de hiel. Met op de zuidelijke punt Cabo Berberia: qua panorama een Van de boeiendste plaatsen van het eiland. Een vuurtoren rijst boven de meters hoge steile rotswanden uit. Tegen het gesteente schuimt de kolkende watermassa Nog geen tien kilometer ten noor den van Cabo ligt San Francisco Javier. Wie in zijn vakantie een avondje wil stappen, komt ook hier evenals elders op het Formentera heeft prachtige stranden, waar het nog goed toeven is. Een nodig. Maar verdere attracties zul je op dit eiland tevergeefs zoeken. route van nog geen 20 kilometer vergt iets meer dan een uur fiet sen. De asfaltweg, de enige op For mentera, voert langs een land schap, dat voornamelijk wordt be paald door bouwland. Van enige bebouwing is echter nauwelijks sprake Het engste deel van Formentera is ongeveer zeven kilometer lang en twee tot drie kilometer breed. Op dit deel vergt een wandeling van de zuid- naar de noordkust zo'n twintig minuten. De stranden wor den van elkaar gescheiden door een bos met dennebomen en wan delpaden. Het oostelijk deel van Formentera wordt gevormd door het plateau van La Mola. Fietsend vanuit westelijke richting moet er een helse helling worden geno men. Wie niet beschikt over een forse longinhoud en gestaalde spie ren, kan die fiets voor nog geen vijf gulden per dag te huur be ter aan de hand nemen. Het is in feite het enige deel van het eiland waar een auto zou kunnen bijdra gen aan de vakantievreugde. De beklimming van La Mola wordt al gauw beloond met een prachtig uitzicht vanaf het hoogste punt 202 meter S'Atalayas- sa, helemaal aan het begin van het plateau. Vanaf het daar gelegen terras kan nog eens worden beke ken hoe klein de afmetingen van Formentera eigenlijk zijn. De ui terste westelijke punt is net niet zichtbaar, maar eens te meer wordt duidelijk, hoe gering de af stand is tussen de twee kusten. La Mola mag een 150 tot 200 meter hoger liggen dan het overige deel van het eiland, het landschap ver schilt feitelijk weinig. Dorre ak kers voeren de boventoon. Er is nog iets dat een dorpje wordt ge noemd. Nuestra Sierre del Pilar, twee rijen ver van elkaar gelegen huisjes, hooguit twintig in getal. Aan het einde van de asfaltweg ligt de tweede vuurtoren van For mentera, aan de Faro de Formen tera. Ook een kaap. Attracties kent Formentera niet. Het is een eiland om uit te rusten. eigen plekje „veroveren" is hier niet Je kunt er duiken, maar voor de rest is er weinig te doen. Ja, je kunt wat fietsen, maar na twintig kilometer ben je uitgefietst De plaatselijke bevolking maakt zich niet druk om het toerisme. Een enkeling pikt een graantje mee door de exploitatie van een terras of een restaurantje. De overigen doen wat ze altijd hebben gedaan: vissen, boeren of zoutwinnen. De meeste van de schaars aanwezige faciliteiten voor toeristen worden gerund door niet-Spanjaarden. Formentera heeft mooie stranden en een rustige ambiance. Je gaat er dus naar toe om in de zon te bakken en een beetje uit te rusten. Wie een ander vakantiedoel heeft, moet er wegblijven. Een patat- kraam op de Via Fuengirola, een disco met „gezellig allemaal Ne derlanders", Spanjaarden die bui gen als een knipmes voor de toe ristische geldverschaffers, feesten met onbeperkte hoeveelheden san- gria dat zijn geen herinnerin gen, waarmee je van Formentera terugkomt. Zes kilometer ten zuiden van Ibiza ligt Formentera, een oase van rust. eiland bedrogen uit. Veel win kels ontlenen hun bestaansrecht voornamelijk aan de verkoop van truien, waarvan het breiwerk voor verreweg het grootste deel van de vrouwen de dagvulling betekent San Francisco Javier ligt op de route La Sabina - Faro de Formen tera, van het westelijke naar het oostelijke deel van het eiland. De De Canarische Eilandengroep om vat zeven eilanden: Gran Canaria met Las Palmas als hoofdstad. Te- nerife, Lanzarote, Fuerteventura, La Palma, Hierro en Gomera. Lanzarote is het meest noordelijk gelegen en wordt niet voor niets het vulkaanparadijs genoemd. Enorme vulkaanuitbarstingen van 1730 tot 1736 en later in 1836 zorg den ervoor, dat drie vierde van het eiland met lava bedekt werd. Vandaar het nu wat beklemmen de, angstaanjagende panorama als van een troosteloos maanland schap. Ofschoon de innerlijke krachten van de aarde zich de jongste decennia koest hebben ge houden, is de grond op vele plaat sen op geringe diepte onvoorstel baar heet, gloeiend zelfs. Zoals bij voorbeeld te Fuego in een woest berglandschap. Bovenop een kra ter werd daar een restaurant neer gezet, dat de passende naam „El Diablo" (de duivel) kreeg. Men heeft van hieruit een uniek uit zicht op het hele vulkaangebied van Lanzarote, maar het is er dui vels heet. De pientere eigenaar van het restaurant heeft het wel bekeken: hij gebruikt dit natuur lijk vuur als een eeuwigdurende barbecue. De steaks en koteletten worden hier gebraden op de grill van een gloeiende kratermond. Hier kan men ook getuige zijn van een bijzonder natuurspektakel, dat bij zonsondergang nog indrukwek kender is dan overdag. Als je vlak bij „El Diablo" een emmer koud water in een gat in de grond giet, spuit het water vrijwel ogenblik kelijk sissend en dampend als een kokende zuil metershoog weer uit de grond omhoog. Spektakel num mer twee: in een put, nauwelijks anderhalve meter diep, gooi je een bos droge takken en ziedaar: de vlammen schieten omhoog. Door de aardhitte hebben de takken ogenblikkelijk vlam gevat. Hier geen problemen dus voor wie zon der lucifers zit. Van enige plantengroei is in deze omgeving geen sprake met uitzon dering v«n wat helmgras en korst mos, zoals men dat ook in deAfri- kaanse woestijn aantreft. Alleen in het noordelijke deel van het eiland is enige landbouw mogelijk. Eigen lijk is dat nog een te groot woord, want veel meer dan wat uitjes, to maatjes en aardappelen wordt er niet gewonnen. Agaven, cactussen en palmbomen vindt men er ook: zij regelen de waterhuishouding en de vochtigheidsgraad voor deze landbouwprodukten. De „veesta pel" reikt niet verder dan wat gei ten en een ezeltje. En wat kame len, maar die bultige kerels wor den alleen nog maar gehouden ten gerieve van de toeristen. Lanzarote telt ondanks alles toch nog zo'n 50.000 inwoners, van wie ruim de helft in de hoofdstad Arrecife woont. Op het eiland regent het zelden en het klimaat is het hele jaar door uitstekend. De kusten van Lanza rote, zoals de Playa Blanca, zijn bezaaid met verrukkelijke baaien, inhammen en prachtige zandstran den: wat dat betreft een gedroomd vakantieland. In totaal zijn er op Lanzarote mo menteel zes moderne hotels, die samen 3500 bedden ter beschik king houden van de toeristen, die van jaar tot jaar in stijgend aantal op dit vulkaaneiland neerstrijken. Sinds 1967 tot vorig jaar klom dit aantal van 10.000 naar 182.000. Van hen waren er afgelopen jaar 24.726 die het eiland bereikten zo als het eigenlijk hoort voor een eiland: met de boot. Er hebben in derdaad geregeld cruises plaats vanuit verschillende havens in Europa naar dit paradijs van de Canarische Eilanden. „vuurbergentocht" per kameel voert langs zo'n driehonderd vulkaankegels, waar op geringe diepte vrij hoge temperaturen voorkomen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17