iSuim honderd banen weg )ij medische faculteit historische sensatieop linnenplaats studentenhuis GALGEWATER TONEEL VAN ZEILENDE BINNENVAART Voor Pietje Precies. Ia Raadscommissie unaniem tegen afschaffing van sollicitatieplicht iS^EeidoeSouoa/nt jfiPEN EfikbcSomont VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3 uisarts in Stevenhof [DEN Bewoners van de nieuwbouwwijk venshofjespolder kunnen vanaf komende sdag gebruik maken van de diensten van een sarts. Deze is gevestigd in het houten gebouw- De Dijkhof aan de Rijndijk. Dit gebouwtje tegen de nieuwe wijk aan. Het gaat hier om voorlopige vestiging. Het is de bedoeling dat houten noodschool van de Merenwijk naar Itevenshofjespolder wordt verplaatst. In dit :n noodgebouw komt een volledig gezond- .centrum met een huisarts, een maatschap- pul |jk werker en een vestiging van Interkruis n d jkverpleging en consultatiebureau). Dit ge- dheidscentrum moet in december operatio- zijn. Tevens komt er op korte termijn een n~e iduitdeelpost (apotheek). R Meer bezoek zwembaden LEIDEN De Leidse buiten baden De Zijl en De Vliet heb ben in het afgelopen seizoen 20.000 bezoekers meer getrok ken dan in 1982. Deze stijging is voor een gedeelte te danken aan de waterglijbanen die dit jaar in beide zwembaden zijn geplaatst. Ook de warme zomer heeft enige invloed gehad op het be zoekersaantal. Dit zei J. Dui- vesteijn van de directie sport en recreatie gisteren in de ver gadering van de raadscommis sie voor maatschappelijke aan gelegenheden. Peuter met eigen kinderwagen ervandoor LEIDEN De 2-jarig Michiel uit Was senaar heeft zijn ouders gisteravond een angstig half uurtje bezorgd door er met zijn kinderwagen vandoor te gaan. De ouders van het jongetje waren aan het winkelen in de Haarlemmerstraat. In één van de winkels hield Michiel het voor gezien en stapte zijn wagentje voor zich uit duwend de winkel uit. Na een paar honderd meter werd hij moe, klom in zijn wagentje en viel in slaap. Zo werd hij door voorbijgangers in de winkelstraat aangetroffen. Om hem zoet te houden werd Michiel overladen met snoep. Zijn ouders, hevig ongerust, troffen hem daar na een half uur zoe ken aan. CNV achter winkeliers Stationsweg LEIDEN De Dienstenbond CNV is met de winkeliers van de Stationsweg en de Steenstraat van mening, dat de verkeerssitua tie rond de Stationsweg veranderd moet worden. Het verbod om vanaf het Stationsplein de Stationsweg op te rijden moet worden opgeheven en' de rijrichting op de 2e Binnenvestgracht moet weer worden omgedraaid, aldus de bond in een brief aan het college van B en W en aan de fracties in de gemeenteraad. Volgens de bond blijkt uit het rapport van het KNOV overdui delijk, dat de winkeliers erg veel last hebben van de genomen verkeersmaatregelen. Economische en maatschappelijke belan gen mogen niet langer om partijpolitieke redenen ondergeschikt gemaakt worden aan verkeerstechnische belangen, meent de bond. „Het VCP is nu zeven jaar oud en past niet meer bij de huidige economische situatie van de Leidse binnenstad. Het VCP moet worden aangepast", aldus de bond. IIDEN De bezuini- igen op de medische fa- _e teit van de Leidse uni- j n, siteit hebben een ver- 'mevan 112 banen tot ge- spr g. Dat blijkt uit een )or|ef van het bestuur van medische faculteit aan vakgroepen en dien- RuJn van de faculteit. bestuur stelt in de brief voor op bijna alle vakgroepen en diensten wat te bezuinigen. Dat staat bijna lijnrecht tegen over de bedoelingen van de minister van onderwijs die erop neerkomen, dat vakgroe pen op verschillende universi teiten geconcentreerd moeten worden en dat taken verdeeld moeten worden. Daar komt bij dat het bestuur van de facul teit is vertegenwoordigd in een werkgroep, die momenteel uitzoekt hoe de taakverdeling wat betreft de medische facul teit geregeld moet worden. De faculteit moet totaal 6,9 mil joen gulden inleveren. Het college van bestuur van de Leidse universiteit wil weinig commentaar geven op de brief. „Deze brief is veel te voorba rig", zegt mr. K. Cath, de voorzitter' van het college van bestuur. „Het is trouwens de verantwoordelijkheid van het college van bestuur om uit spraken over de consequenties van de bezuinigingen voor het personeel te doen. Het bestuur van de faculteit heeft die be voegdheid niet". De Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid heeft een onderzoek gedaan naar de kwaliteiten van de vakgroe pen op de medische faculteit. Ook van dat onderzoek lijkt het bestuur van de faculteit zich weinig aan te trekken. Zo zou de „sterke" vakgroep pa thologische scheikunde 42 pro cent moeten bezuinigen, de eveneens „sterke" vakgroep medische biochemi 13 procent en de „zwakke" orthopedie hoeft volgens het bestuur van de faculteit niets in te leveren. J00 "jj [DEN Tientallen v* ar misschien wel hon- den jaren hebben er 'n^snsen ongemerkt over ;n gelopen: een eeu- "jj noude zandstenen :J at, onopvallend ver- rkt in het plaveisel van 6 binnenplaats van een pand aan het Rapen- •g. Enkele weken gele- werd de steen door jeuwsgierige studenten —^gegraven. Onderzoek Kes uit dat de vondst van studenten van grote ar- ïologische betekenis is. skundigen sluiten zelfs t uit dat de steen „een elrechte sensatie voor geschiedenis van Lei- zou kunnen zijn. O'! rjngValsnog willen de historici >lkt te ^ard van stapel lopen. •om ld de bewerkte zandstenen per vermoedelijk een ge- Ite van de onderkant van grafkist, hangt nog een s van mysterie. De plaat is lang en bewerkt met figu- kj-J die in de middeleeuwen q I gebruikelijk waren. De 1 a ag voor de historici is, hoe I de steen op de binnen- n* i its heeft gelegen. Uit het dat het de onderkant van gens de Boer de meest waar schijnlijke. Een andere mogelijkheid zou echter kunnen zijn dat de steen nog ouder is en dateert van voor het jaar 1000 toen de nederzetting 'Leython' tot zover nu bekend is nog niet bestond. Wanneer dit het ge val mocht zijn, is er volgens De Boer sprake van een „re gelrechte senstatie". De ge schiedenis van Leiden, die zo als nu wordt aangenomen, be gon bij het jaar 1050, zou dan met een eeuw verlengd wor den. „De geschiedenis van Leiden zou dan een heel ander karakter krijgen", stelt de Boer enthousiast. Speurwerk Een van de vinders met de steen. de grafkist is, wordt afgeleid dat de eigenlijke grafkist op een andere plaats moet zijn be graven. Om nog onbekende redenen heeft iemand de on derkant ooit eens gebruikt voor het plaveien van zijn bin nenplaatsje. Drs. Dick de Boer, als middel eeuws historicus verbonden aan de universiteit en lid van de archeologische begelei dingscommissie, vermoedt dat de steen één van de overblijfs elen is van de eerste Pieters kerk die in Leiden heeft ge staan. Bekend is dat de eerste van de vijf Pieterskerken die in de loop van de eeuwen in Leiden zijn gebouwd, op 14 september 1121 door de bis schop van Utrecht is ingewijd. Veel overblijfselen van deze kerk zijn echter nooit gevon den. De Boer hangt de theorie aan dat de steen, bij de bouw van de tweede Pieterskerk in 1350, als sloopafval is wegge worpen op de toen nog braak liggende grond langs het hui dige Rapenburg. In 1389 werd hier met de bebouwing begon nen. Wellicht dat één van de bewoners toen de steen in zijn in zijn binnenplaatsje heeft verwerkt. Deze theorie is vol- Vooralsnog dient er nog heel wat speurwerk verricht te worden voordat de ware iden titeit van de steen bekend is. Steendeskundigen moeten er aan te pas komen om de juiste leeftijd te bepalen terwijl De Boer er door navraag achter probeert te komen hoelang de steen al op het binnenplaatsje aan het Rapenburg heeft gele gen. Voorlopig staat de steen als een historische versiering opgeslagen in de kamer van één van de studenten. Formeel is de steen eigendom van de Stichting Studentenhuisves ting die eigenaar van het pand is. Is het verleden nog een groot mysterie, de toekomst van de steen is voor De Boer zo duidelijk als wat. De plaat moet volgens hem een plaatsje krijgen in de huidige Pieters kerk als één van de weinige, tastbare overblijfselen van de alleroudste geschiedenis van de stad Leiden GERT VISSER x mercommissie en subsidie vm je School lept lanlN HAAG PvdA, A en VVD zijn tegen plan van staatssecreta- nki mevrouw Ginjaar-Maas een Vrije School voor voortgezet onderwijs Leiden te subsidiëren, drie partijen vinden Groningen veel meer r dat geld in aanmer- komt, omdat vanuit len gemakkelijk ge lik gemaakt zou kun- worden van de Vrije looi in Den Haag. bleek gisteren tijdens een gadering van de kamer- imissie voor onderwijs. De tssecretaris zal zich nog be- sn over de wens van de ka- fcommssie om de in het ruitzicht gestelde subsidie de Vrije School voor rtgezet onderwijs in Leiden r te hevelen naar de Vrije ooi in Groningen. Daarmee laast geboden, omdat het h van Scholen voor 1 okto- moet worden vastgesteld. ADVERTENTIE SUTS W00NFESTIJN EUKENS GEDEKTE TAFELS BLOEMSIERKUNST DOE HET ZELF EN HOBBY H0DETHEATEB HOUTRUST OEN HAAG LEIDEN Leden van de Landelijke Vereni ging tot Behoud van het Zeilende Bedrijfsvaartuig komen ook dit jaar weer de Drie October feesten luister bijzetten. Deze hele week zijn al zeilen de bedrijfsvaartuigen de Sleutelstad binnengeva ren. Tot kwart over twee morgen kunnen ze nog een plekje op het Galge water zoeken. De activi teiten beginnen echter al eerder. De hele dag kunnen de schepen morgen al bezich tigd worden. Morgenoch tend wordt gedemonstreerd hoe het hijsen van een mast eruit ziet en hoe deze wordt afgemaakt. 's Middags wordt een zalmschouw op de kant gehesen, waarna aan dit schip diverse werk zaamheden verricht wor den. De activiteiten op de sche pen barsten echter zondag 2 oktober pas goed los. Dan zijn er demonstraties touws- laan, mastmaken, boeg- branden, het smeden van scheepsbeslag, staaldraad splitsen en een demonstra tie lading hijsen met mede werking van door paarden getrokken oude karren, die verzorgd worden door „Het Gareel". Ook is er zondag een ruilmarkt voor scheeps- spullen, treedt er een jazz band op uit Amsterdam en zal Kees Ouwejan en band de hele dag wat liedjes ver tolken. Uiteraard gaat het bezichtigen van de schepen gewoon door en zijn er ter rasjes, waar men iets kan nuttigen. Maandag 3 oktober wordt de ruilmarkt van scheeps- spullen, het bezichtigen van de schepen en diverse eer der gehouden demonstraties voortgezet. Nieuw is maan dag de demonstratie zeil- naaien door Siem de Boer, het draaien van hout voor scheepsbeslag en het maken van een mast. Tevens zul len er roeiwedstrijden voor de bijboten gehouden wor den en zijn er antieke mo toren te bezichtigen. Een vijf man sterk straatorkest zorgt de hele dag voor de muzikale omlijsting. Enkele schepen in het Galgewater. Vragen LCC over Warmonderbrug LEIDEN Het bestuur van het Leids City Centrum, de overkoepelende organisatie van winkeliers in de binnen stad, heeft de dienst gemeente werken gevraagd naar de technische staat van de War monderbrug. De Warmonderbrug werd des tijds afgesloten mede in ver band met technische gebreken. Ter gelegenheid van Drie Oc tober is de brug tijdelijk in ge bruik genomen. Het LCC wil nu bewijzen van de technische staat van de brug om eventue le onjuiste gemeentelijke be slissingen te kunnen aanvech ten, omdat „elke 'politieke' af sluiting van het Leidse kern- winkelapparaat en aanvoer- routes niet langer door onze leden zal worden gedoogd", al dus het LCC. Auto over de kop LEIDEN Een 19-jarig Lei- denaar is gistermiddag met in wendig letsel naar het AZL overgebracht, nadat zijn auto een aantal maal over de kop was geslagen. De man reed op de Debussystraat. Een 34-jari- ge man uit Hazerswoude, die zojuist over de voor het auto verkeer afgesloten Noord-Hof landburg was gereden, gaf hem op de kruising met de Vijf meilaan geen voorrang en ramde de auto van de Leide- De auto van de Lëide- naar werd geheel vernield. Vrijwilligers gevraagd De Leidse Hulpgroep, onderdeel van de Leidse Vrijwil ligerscentrale, bestaat een jaar en is nodig toe aan een uitbreiding van het aantal vrijwilligers. De hulpgroep, biedt (het woord zegt het reeds) hulp aan mensen die dat nodig hebben. Geïnteresseerde vrijwilligers (jong en oud) kunnen zich opgeven bij de Vrij wil ligerscen trale van negen tot vijf uur op werkdagen, tel. 071- 149064. Ook kan men aan de Lange Gracht 246a langs komen voor een persoonlijk informatief gesprek tus sen negen en elf uur. Extra spreekuur Wegens de grote vraag naar informatie over kwijtschel ding van de onroererend goed belasting heeft de Socialisti sche Partij een extra spreekuur ingelast. Dinsdag 4 oktober (van zes tot zeven uur) en woensdag 5 oktober (van zeven tot acht uur) kan men bij de SP aan de Groenesteeg 33 te recht. Telefoon 144600. Tentoonstelling Vanwege de grote toeloop van bezoekers voor de ten toonstelling van schilderijen van Jacob Mishori in ga lerie „Stelling" aan de Lange Mare 65, wordt de ten toonstelling verlengd tot en met 10 oktober. Filmhuis 'Missing' is de titel van de film, die woensdag 5 oktober in Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt vertoond. De film, geregisseerd door Costa-Gravas, gaat over een man (Jack Lemmon) en een vrouw (Sissy Spacek) die in een Zuidamerikaans land op zoek gaan naar respectievelijk 'hun zoon en hun man. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. De film werd in 1982 bekroond met de Gouden Palm in Cannes. Videofilm In het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt woensdagochtend 5 oktober de videofilm „Ik wil geen oorlog" vertoond. In de film praat de verzetsstrijdster Truus Mengers met leerlingen van een school over de jaren 30, de oorlog en de periode daarna. Vanaf half tien is er koffie, de voorstelling begint om tien uur. De toegangsprijs bedraagt één gulden. ANGST VOOR FINANCIËLE SANCTIES VAN DE OVERHEID LEIDEN De raadscom missie voor maatschappe lijke aangelegenheden, volksgezondheid, cultuur en sport besloot gister avond unaniem, dat de sollicitatieplicht niet mag worden afgeschaft. In een vorige vergadering, op 8 september, bleek een meerderheid van de com missie nog voorstander van afschaffing. Reden voor deze opmerkelijke ommezwaai was een noti tie van de gemeentelijke sociale dienst (GSD), waarin staat dat er mo menteel in Leiden in feite geen sprake is van een dwang tot solliciteren. Te vens schrokken de com missieleden van de mede deling, dat afschaffen van de sollicitatieplicht kan leiden tót financiële sanc ties van de overheid. In de notitie van de GSD staat, dat het afschaffen van de plicht tot solliciteren in strijd met de wet is. Van werkloze cliënten van de GSD mag worden verwacht dat zij ook op eigen initiatief (met sollici teren) trachten hun werkloos heid op te heffen, zegt de GSD. Maar door de wanver houding op de arbeidsmarkt is de GSD zeer terughoudend met het straffen van mensen die niet solliciteren. Dit houdt overigens niet in, dat voor alle cliënten elke poging om arbeid te vinden zinloos is, aldus de notitie. Bij de GSD is dan ook geen sprake van richtlijnen over minimale sollicitatiefrequentie of van dreiging met het sanc tie-instrument. Dit wordt met cijfers aangegeven. In de eer ste acht maanden van dit jaar werden slechts zeventien werklozen gestraft met het verlagen van hun uitkering. Dit is 0,4 procent van het aan tal lopende uitkeringen. Straf fen komen dan ook maar spo radisch voor. zegt de GSD. De GSD wil zich echter wel het recht voorbehouden om te kunnen straffen wanneer er echt sprake is van aantoonbaar verwijtbare passiviteit. Anders gezegd, formeel be staat er in Leiden wel een sol- liciatieplicht, maar in de prak tijk wordt deze regel zeer soe pel toegepast. De huidige situ atie zou weinig veranderen, als de sollicitatieplicht zou worden afgeschaft. Het enige verschil zou zijn, dat de GSD geen straffen meer kan uitde len. Maar van deze strafmaat regel wordt, zoals bekend, maar zeer sporadisch gebruik gemaakt. Mevrouw Boot (PvdA) stelde voor om bij wijze van experi ment de sollicatieplicht voor alle werklozen in Leiden voor één jaar op te schorten. Dit voorstel werd gesteund door de kleine linkse partijen. De heren De Vries (VVD), Bieg- straaten (CDA) en Hoekema (D'66) waren het geheel eens met de notitie van de GSD. Zij voelden niets voor het voorstel van de PvdA. „Daar krijg je alleen maar moeilijkheden mee," aldus Hoekema. Wanneer de gemeente zou be sluiten de sollicitatieplicht af te schaffen, dan kunnen er ernstige moeilijkheden on- staan. De overheid zou kun nen besluiten Leiden minder geld te geven. Wethouder Schoute waarschuwde hier voor. „Op deze manier daag je de staatssecretaris van sociale zaken uit. We gaan in Leiden al erg ver en daarom wil ik niet nog verder gaan." Ook GSD-directeur Scheepbouwer sprak de vrees uit, dat het af schaffen van de sollicitieplicht kan leiden tot financiële sanc ties van de overheid. Mevrouw Boot besloot daarop haar voor stel formeel in te trekken. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Christina Ire ne Elisabeth, d.v. C. J. Schaddé van Dooren en I. J. Nonhebei; Bobbejaan. Z.V. D. J. Booij en E. J. Wijk; Stefan Cornelis Abram, z.v. A. Schonenberg en J. E. Plug; Dirk Jan Karei. z.v. H. J. van der Plas en H. L. van Leeu wen; Cornelia Hubertina. d.v. P. Kort en M. W. Boot; Johan Cornelis, z.v. J. Barnhoorn en M. Schaap; Han- neke Maria Catharina. d.v. C. J.J. Beynen en C. M. van Lanschot; Mar- cella Elisabeth Antonia, d.v. H. B. Möhlmann en M. A. van Kesteren; Ahlam. d.v. Y. Maatoug en K. Bouaz- zaoui; Peter Julian, z.v. J. Top en M. A. Huisman; Marcel Christian, z.v. L. Berkheij en A. C. van Duijn; Kati- che. d.v. J. H. Klinkenberg en M. Th. Vink; Jan-Albert, z.v. A. Hogewo- ning en E. Schoneveld; Debora Maria Wilnelmina, d.v. J. J. Jansen Reckinger; Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Naam_ Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag j

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3