£cidóc6ou*a/r ■üïUl TAFEL Daling broodverbruik tot staan gebracht Geschiedenis van het brood in Boymans uueer ACHTERGROND Conflict Spanje over katechismus uit wereld EIGEN k00rsch00l v00r sint-jan Herstel van biecht centraal tijdens bisschoppensynode over verzoening en boete Slag om publieke opinie f-"7 WEEK VAN HET 100.000 DAMESBEU £etdóc6otucuit VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983PAGII i v De restauratiewerkzaamheden aan de uit 1210 daterende kathpr De Spaanse regering heeft het verbod om twee katholieke ka- techismusboeken op gesubsi dieerde scholen te gebruiken, ingetrokken. De regering had volgens waarnemers het gebruik van de katechismusboeken op scholen en colleges verboden, omdat in de boeken abortus wordt gelijkgesteld aan zelf moord, terrorisme en oorlog. Woensdag verklaarde de Spaan se minister van Onderwijs, José M. Maravall, voor het Huis van Afgevaardigden, dat hij bereid was af te zien van zijn plicht om godsdienstboeken goed te keu ren. Deze plicht komt voort uit het concordaat, dat in 1979 tus sen het Vaticaan en Spanje is ge sloten. Ook aartsbisschop Elias Yanes Alva rez van Zaragoza, die binnen de Spaanse bisschoppenconferentie ver antwoordelijk is voor onderwijszaken, verzekerde, dat de Spaanse regering zich niet meer tegen het gebruik van beide catechismussen verzet. De be slissing over het gebruik van beide boeken berust nu bij de schoolhoof den, zodat de kans groot is, dat zij op openbare scholen niet zullen worden gebruikt. Bisschop Ramon Echarren Isturiz van de Canarische eilanden verklaarde, dat de regering ethische met juridi sche criteria heeft verwisseld. „De re gering kan dankzij haar meerderheid in het parlement wetten laten aanne men, maar zij kan de kerk niet haar moraal opdringen. De kerk heeft vaak geleerd, dat niet alles wat in wetten is vastgelegd, ook noodzakelij kerwijze goed moet zijn, aldus bis schop Echarren. De restauratiewerkzaamheden aan de uit 1210 daterende kathedraal van St.-Jan in Den Bosch, jaarlijks bezocht door meer dan één mil joen toeristen, zullen in 1985 voltooid zijn. Dan zal men op het naast dit monumentale bouwwerk gelegen St. Jans-kerkhof ook de be schikking hebben over een geheel gerestaureerd St.-Janshuis, de voormalige stadsboerderij. Dit St.-Janshuis zal overdag worden gebruikt voor ontvangst van groepen en scholen om informatie te verstrekken over de geschiede nis van de kathedraal en 's avonds voor repetities van het kathedra le koor Schola Cantorum, bestaande uit vijdtig volwassenen, veertig jongens en vijfentwintig meisjes. Tevens krijgt men met het St.- Janshuis eindelijk de gelegenheid een eigen koorschool op te rich ten. Nu al wordt aan veertig jongens een muzikale opleiding gege ven. Over twee weken wordt begonnen met de restauratie van de stads boerderij, momenteel een bouwval. Omdat men voor het herstel nog een ton tekort komt gaat men onder de vele vrienden van de St.-Jan een actie beginnen om duizend donateurs te verkrijgen die twintig maanden achtereen één gulden per week storten. Zij krijgen als be loning een vierkleurenreproduktie van een van de fraaiste bladzij den uit een rijk geïllustreerd koorboek. Korte metten Broeder Alexander Wesel (59) uit Apeldoorn is door het algemeen bestuur van de Stichting Samenwerking Broedercongregaties (SBCN) gekozen tot voorzitter van de SBCN. Hij is de opvolger van broeder Franciscus Smit die in februari plotseling is over leden. De nieuwe SBCN-voorzitter, die voor een termijn van vier jaar is gekozen, is algemeen overste van de congregatie van de Broeders Penitenten en sinds enkele jaren lid van het da gelijks bestuur van de SBCN. De SBCN is de overkoepe lende organisatie van de zes tien congregaties van fraters en broeders die in Nederland gevestigd zijn. Deze congre gaties hebben samen onge veer 1800 leden. De primaat van de angli caanse kerk en aartsbisschpp van Canterbury, dr. Robert Runcie, zal eind oktober een reis maken naar de BRD en de DDR, om de feesten bij te wonen ter herdenking van de geboortedag van Luther, vijf eeuwen geleden. Op 29 oktober ontmoet dr. Runcie de voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, kar dinaal Joseph Höffner. Op 10 november spreekt hii in Leipzig over de betekenis van Maarten Luther voor de hedendaagse anglicaanse kerk. Daar spreekt ook kar dinaal Willebrands, voorzit ter van het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid der christenen. Dr. Runcie gaat ook nog naar Dresden en Oost-Berlijn, waar hij de voorzitter van de Berlijnse bisschoppenconferentie, kar- Met een plechtige processie en een eucharistieviering in de St.-Pieter is gisteren in Rome de bisschoppensynode begonnen, tijdens welke bis schoppen uit de gehele we reld zich de komende weken zullen bezinnen op het thema „Verzoening en boete". Om half tien, zo bericht onze cor respondent in Rome, ver trokken de 218 „synodeva ders" (drie Oosteuropeanen moesten het laten afweten) van de Sixtijnse Kapel elders in het Vaticaan via het Pie tersplein naar de basiliek van de St.-Pieter, een buitenge- beuren, dat het momenteel slechte Romeinse weer nog net toeliet. De paus sloot de processie en hij ging ook van alle bisschoppen en kardina len het laatst door de „Heili ge Poort", de symbolische drempel van dit Heilige Jaar. Tijdens de daaropvolgende plechtige hoogmis in de St.- Pieter ging de paus in op het thema, dat de bisschoppen voor hun synode gekozen hebben: verzoening en boete. „Het zou moeilijk zijn", zei de paus, „een thema te vinden dat fundamenteler, evangeli- scher, apostolischer en ur genter is". De mens zondigt, biecht, krijgt vergiffenis en doet boete met als uiteinde lijk doel de verzoening met God. De paus hield de bis schoppen voor dat „wij als opvolgers van de apostelen" een speciale verantwoorde lijk hebben voor het mysterie van de verzoening en voor het sacrament (de biecht) waarin deze verzoening met God zich voltrekt. De verwachting in Rome is, dat de synode zich de komen de maand zal concentreren op de biecht, een sacrament dat voor de gelovigen, vooral die in de westerse wereld, zijn betekenis heeft verloren. De paus en met hem de Ita liaanse bisschoppen hebben de laatste tijd herhaaldelijk hun grote bezorgdheid over deze ontwikkeling uitgespro ken. Volgens de Italiaanse bisschoppen staat de ver waarlozing van de biecht niet op zichzelf, maar is een aan wijzing van de „onverschil ligheid" van de gelovige ten opzichte van de kerk en haar sacramenten. De Italiaanse katholieken van nu blijken steeds meer geneigd zelf uit te maken wat goed en wat fout is en geven er de voor keur aan hun bekentenis rechtstreeks tegenover God af te leggen in plaats van in de biechtstoel. Steekproeven hebben aangetoond, dat het sacrament van de biecht in Italië door 28 procent van de katholieken nog in ere wordt gehouden. Elders is dat per centage nog veel lager. De paus heeft er echter geen twijfel over laten bestaan dat voor hem het sacrament van de biecht nog steeds „heilig" is, of het nu individueel wordt toegediend of collec tief. Een overzicht van het interieur van de St.-Pieter tijdens de ope ning van de zesde bisschoppensynode. Links, tussen de beide pilaren, de eenzame figuur van de paus, die de openingstoe spraak houdt. Seminarie in Peking van Chinees^katholieke kerk In Peking is gisteren een seminarie geopend van de Chi nees-katholieke kerk. Daarmee kunnenleden van die kerk voor het eerst sinds de culturele revolutie weer een theologische opleiding krijgen. Bij de opening van het seminarie werd de 56 katholieken, die het komende jaar aan het seminarie zullen studeren, door de leiders van de Chinees-katholieke kerk op het hart gedrukt op te komen voor de onafhankelijkheid van de kerk. De Chinees-katholieke kerk heeft zich in de jaren vijftig losgemaakt van Rome en benoemt haar bisschoppen zonder toestemming van de paus. In de nieuwe Chinese constitutie wordt elke poging verboden om vanuit het bui tenland invloed op de kerk van China uit te oefenen. Het aantal Chinees-katholieken wordt op drie miljoen mensen geschat. Tussen 1966 en 1976 werden talrijke ker ken gesloten en stonden vele gelovigen aan vervolging bloot. Dë laatste jaren zijn echter diverse kerken heropend. Suggestie voor nieuw motto IKV-campagne Het lijkt een goed idee de IKV-campagne „Help de kernwapens de we reld uit, om te beginnen uit Nederland" voor de komende periode het motto mee te geven „Be vries de wapens, ontdooi de verhoudingen". Dat staat in een interne noti tie, die deze week aan alle kernen van het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) is verstuurd. Het is de bedoe ling dat de notitie eind no vember tijdens een landelijke kernendag aan de orde komt. IKV-voorzitter Ben ter Veer heeft dit gisteravond voor de IKON-radio bevestigd. Hij heeft de notitie geschreven. Ter Veer zei, dat het IKV aan zijn oude leus vasthoudt. Het gaat erom het idee van de bevriezing van het aantal kernwapens toe te voegen aan het concept van eenzijdi ge stappen van ontwapening. De internationale situatie is sinds het begin van de cam pagne in 1977 zo zeer ver slechterd, dat het IKV zich moet concentreren op wat op dit ogenblik aanhang heeft, aldus zei Ter Veer in dit ver band. Hij wees de mening van de hand, dat de IKV-leus poli tiek niet heeft gewerkt. Zon der de campagne zouden lang niet zoveel groeperingen zich tegen de plaatsing van kruis raketten hebben verzet, zo ui (ven: isdaj sari De teg BLIJKENS zijn jongste voorstellen heeft president Ri Stei lering getrokken uit de negatieve beeldvorming, die b Westeuropees publiek bestaat rond het Amerikaanse ten aanzien van de kernwapens. In navolging van de zijn de Amerikanen actief in de slag gegaan om de pui jjk opinie meer voor zich te winnen. Het moge zo zijn Westeuropese leiders zich volmondig geschaard hebber ter de plannen van de NAVO tot stationering van de hings en kruisraketten, de kloof die gaapt tussen hen publiek is er in de afgelopen tijd niet kleiner op gewi 1 iten R dsce "e idui VANDAAR dat de Amerikanen nu proberen met van argumenten en een soepeler standpunt direct gre krijgen op die weerbarstige Europese opinie. Een opmer ke concessie is in dit verband de Amerikaanse constat dat de Franse en Engelse kernwapens thuishoren in he penoverleg. Wanneer en waar dat dient te gebeuren zaak waar de Amerikanen zich wijselijk buiten houden is immers de verantwoordelijkheid van de Franse en Ei regeringen. Volgens vice-president Bush wordt er zijn regering ook gespeeld met de gedachte aan een voeging van het overleg over de middellange- en dat v lange-afstandwapens. ID1 ger AlS men de voorstellen van president Reagan nade teit kijkt is op voorhand niet duidelijk of zij het overleg m "S't* Russen noodzakelijkerwijs vergemakkelijken. De Ame|s v' nen hebben bijvoorbeeld aangekondigd dat in de besprjlg- gen ook zullen worden betrokken de zogenaamde voon ef schoven Amerikaanse wapensystemen, de raketbewap n~' van in West-Europa gestationeerde bommenwerpers. Di echter alleen maar betekenen dat ook soortgelijk Rui n v wapentuig in het overleg in Genève aan de orde zal i komen. De Russen wilden altijd wel praten over de vot geschoven systemen, maar niet over vergelijkbare aan hun kant. Voor de Amerikanen blijft echter een on baar pripcipe, dat als afschaffing of vermindering vai bepaald soort wapen van de ene partij onder de loep i genomen, soortgelijke wapens van de andere partij teve ogenschouw dienen te worden genomen. Een stam waarvan men de redelijkheid overigens niet kan ontkei j fj OPMERKELIJK is voorts de soepelheid die de Amen) se regering, ondanks het incident met het neergescl qj Zuidkoreaanse passagiersvliegtuig, aan de dag legt. Ook a] er met woorden fel op de Russische actie gereageerd, h 1(j genovergestelde gebeurde juist aan de onderhandeling! in Genève, waar het ontbreken van starheid van Ai >n kaanse zijde opvallend is. Wellicht is het uiteindelijk een cesvolle manier voor een betere verwerking van de b pil, die stationering van de kernwapens voor de pub opinie in West-Europa betekent. Want tot nu toe is het zo, dat menige Europese burger banger lijkt te zijn vocj (nog) niet geplaatste Amerikaanse kernraketten, dan het nog steeds groeiend aantal reeds op West-Europa g< te Russische SS-20-raketten. ->gef Macaroni met gemengde groenten en kaas bitterkoekjesvla vegetarisch Voor twee heeft u nodig: 250 g macaroni, zout, 1 le pel olie, ui, knoflook, sam bal, boem boe saté, 2 lepels olie, kleine komkommer, 1 flinke paprika, 2 tomaten, ketjap, 100 g kaas in klei ne blokjes, peterselie, sel derij; 0,5 liter melk, 1 ei, 30 g sui ker, 15 g maizena, 1 pakje vanillesuiker, 4 bitterkoek jes, jam. Breng een ruime pan half vol water aan de kook, doe er naar smaak zout in. Ver der de olie en al roerende de macaroni. Laat de ma caroni in zachtkokend wa ter gaar worden in 10 a 15 minuten. Giet de macaroni af, doe hem in een schaal en houd die zo nodig warm. Fruit de kleingesneden ui met de geperste knoflook, iets sam bal en boem boe saté in de olie lichtbruin. Doe er de geschilde en in blokjes verdeelde kom kommer (pompoen of courget te kan ookbij, leg het deksel op de pan en smoor de groen ten vijf minuten. Voeg de kleingesneden paprika toe en na nog eens drie minuten smo ren de ontvelde en kleingesne den tomaten. Breng de groen ten op smaak met zout en ket jap. Verdeel de kaas over de maca roni, leg daarop het groen ten - mengsel en strooi er fijnge knipte peterselie en selderij over. Zet ruim de helft van de melk op. Roer het ei zo stevig met de suiker dat het mengsel licht vari kleur en schuimig wordt. Meng er de maizena en iets koude melk door. Schep een paar lepels warme melk op de bitterkoekjes. Schenk wat warme melk bij het eipapje, doe het in de pan en laat het mengsel steeds roerende even koken. Voeg van het vuur vanillesuiker en de overige koude melk toe en laat de vla koud worden. Snijd de bitter koekjes in vieren, leg er de vla op en garneer die met jam. JEANNE De bakker, een ets uit 1635. ROTTERDAM Het tijdstip waarop de mens is begonnen met het verbouwen van graan, wordt ge zien als het begin punt van de bescha ving. Dat leert de tentoonstelling „Brood" in het Rot terdamse museum Boymans-van Beu- ningen, die vanaf zondag 2 oktober tot en met 13 november bezocht kan worden. De expositie is logisch opge zet. Via akkerbouw en graanhandel, langs de bakker en zijn brood, de verkoop, consumptie en eetgewoonten, het brood in de Bijbel en de religie, het brood als symbool van voedselvoorziening en armenzorg belandt men bij het brood in de kunst en de litteratuur. Met de opzet van de tentoon- steling is Boymans bijna vier jaar bezig geweest. Het gespe cialiseerde onderwerp noopte tot aankloppen bij tal van binnen- en buitenlandse mu sea en particulieren. Dank zij de sponsoring van de Stich ting Voorlichting Brood is een tentoonstelling ontstaan die een bijna compleet beeld geeft van hetgeen het volks- voedsel want dat is het brood in de loop der eeu wen voor de Nederlandse be schaving heeft betekend en nog betekent. Van Amsterdam tot Kassei, van Leiden via Den Haag tot Zierikzee en van Antwerpen tot Ulm zijn hier voorwer pen, tekeningen en schilde rijen bijeengebracht die alle „brood" tot onderwerp heb ben. Zeer curieus is bijvoor beeld de Smedentafel (anno 17e eeuw uit de Buurkerk in Utrecht) waarop tot in het jaar 1906 brood aan de be- hoeftigen werd uitgedeeld. Het legaat uit 1604 wordt daarvoor nog steeds gebruikt. Momenteel (1983!) ontvan gen de bedeelden nog steeds bonnen, waarop zij bij de bakker een brood kunnen krijgen. De expositie herbergt onder pieer twee fraaie schilderijen van Jan Steen, een Ruisdael (akkers onder Hollandse luchten), en twee affiches vén Willy Sluiter uit de Eer- Het laatste avondmaal, een eikenhouten beelden groep uit 1470. ste Wereldoorlog met de op- wekkende teksten: „Elk mud koren niet gele verd aan de regeering be rooft 200 menschen van een pond brood!". En:*„Landbou- wers levert koren spoedig en veel aan de regeering!" Maar er. zijn nog veel meer fraaie schilderijen te zien: Zoals het „Gezin in gebed voor de maaltijd (Iedereen heeft de ogen open, gericht op de schilder) van een Noordnederlandse meester. Op de tentoonstelling heeft men vooral de beeldende en toegepaste kunst als leidraad gekozen. Een lijkbaar uit Hindeloopen (niet voor de warme, maar voor de dan „koude bakkers") staat er naast de schilden die aan de lijkkleden van de leden van het Bakkersgilde werden ge hangen. Merkwaardig is de legende van „De bakker van Eekloo", verbeeld door zinneprent en schilderij, waar men zich een nieuw hoofd kon laten aan meten. Wellicht ligt deze le gende ten grondslag aan het gezegde: Jou moeten ze laten overbakken... De bezoeker van deze tentoonstelling toe gang inclusief het gehele museum 2,50 krijgt een fraai overzicht van hetgeen het brood nu be tekent en vroeger heeft betekend. Niet in het minst doordat alle soor ten broden van vroeger en nu er te zien zijn, ne vens de gereedschappen die de bakkers gebrui ken (gebruikten) en „het eerste electrisch brood rooster" vbor een „elec trisch ontbijt". LEO VAN DER MEEL WEEK VAN HET BROOD ROTTERDAM Uit onder zoekcijfers van de Stichting Voorlichting Brood blijkt dat de daling van het broodver bruik, die zo'n 25 jaar geleden inzette, tot staan is gebracht. Elke honderd mensen eten per week 91,5 kilo brood, of wel bijna een kilo per persoon per week. Bovendien blijkt de consument steeds meer aan dacht te krijgen voor de va riatie in broodsoorten en voor het belang van brood in de voeding. Dit bleek gisteren bij een bij eenkomst voorafgaande aan de „Week van het Brood" en aan de tentoonstelling „Brood" in Museum Boy mans-van Beuningen in Rot terdam, die morgen door mi nister Braks (landbouw) wordt geopend. Voorzitter J. Bartelsman van de Stichting Voorlichting Brood liet daar pessimistische, èn optimisti sche geluiden horen. Pessi mistisch was hij over het ver dwijnen van het aantal „bak kers om de hoek". Nederland telde in de jaren dertig 181 bakkers per 100.000 inwoners. Nu, in 1983, is dit aantal ge- zich daar de concurrentie toe daald tot 26 per 100.000. op een zo laag mogelijke prijs. Optimistisch was hij over het feit dat er desondanks in Ne derland alle dagen nog een rijk gevariëerd assortiment uit de bakkersovens komt, „waarmee de consument in het algemeen best content kan zijn". Als angstaanjagend voorbeeld noemde Bartelsman Enge land, waar nog maar weinig „bakkende bakkers" zijn overgebleven. Al jaren spitst In Engeland zijn er nog maar zeven bakkers per 100.000 in- 'woners. Gevolg: Een ver schraald broodassortiment, langere aanvoerlijnen, en dus minder vers brood. Plus nog de laagste broodconsumptie van Europa. Bartelsman: „Voor de Neder landse bakkers is het dan ook moeilijk te begrijpen hoe con sumentenorganisaties steeds maar weer de aandacht vesti gen op de laagste broodprijs, met voorbijgaan aan andere waarden die met het dagelijks brood te maken hebben De manifestie is eveneens aanleiding een nieuwe brood soort te lanceren: ketelbinkie, een specialiteit van de Zuid hollandse bakkers. Het is een krentebroodsoort verwant aan de vroegere „broeder", die zeemansvrouwen bakten om aan man of zoon mee te geven als die het zeegat uitvoer. Tijdens de Week van het Brood hebben tal van feeste lijke activiteiten plaats, veelal georganiseerd door plaatselij ke bakkers. Zo worden met ingang van maandag onder meer voor bruidsparen enor- mè wittebroden gemaakt die worden aangeboden ter con sumering in de wittebroods weken. Verder worden plaat selijk op scholen en in zieken huizen krentebollen uitge deeld. En voor wie wil weten wat warme bakkers zoal doen, die kan in de nacht van vrijdag 7 op zaterdag 8 okto ber terecht op de radio (Hilv. I). AF EN TOE zow DE BILT Het blijft i komende etmaal in ons droog. Er zijn wat wolki den, maar af en toe kom ld c de zon door. De temper In loopt in de middag op tot 'te 18 graden. De nachtelijk E nimumtemperatuur ligt 's de 11 graden. Een uitloper van een kr; hogedrukgebied boven G 1 land verplaatst zich va Oceaan langzaam naar IB marken en Noorwegen. B 'j? onze omgeving draait i d' door de wind van nooij— naar zuidoost. De kaï mistvorming in de nat daarom klein. ei land ligt een diepe depi deze dringt langzaam op richting van het vastelam menhangend hiermee I A zondag en in het begin vr p nieuwe week de regenki m, toenemen. Weerrapporten van vanmorgen 07 Wear Max Min tamptomi Amsterdam l.bew. 23 12 De Bilt mist 24 12 Deelen mist 24 10 Eelde onbew. 23 9 Eindhoven mist 24 13 Den Helder h.bew. geh.bew. 23 13 Vilssingen Z -Limburg Aberdeen München mist onbew. 23 14 l.bew. 26 S' LbewV' 28 1 ADVERTENTIE HEDEN de

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2