amper aangetast oor uitschakeling Elfstedentocht zeker naar Ottawa Leeuwenbergh gelooft in eigen kansen Grote sportbonden fluiten NSF terug ijvers ziet pelang Jlympiseh ilftal in Leids zaalteam oefent Westduitse voetbalbond laat duel overspelen SPORT Saidó&Qoivuitd VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 PAGINA 1 Zoetemelk zet door 'AHIJS Afgelopen woensdag en listeren heeft voor het Parijse ge- echtshof het hoger beroep gediend n de zaak-Zoetemelk. De Neder- andse Tourwinnaar van 1980 eist, lat in zijn vermeende doping-affai- e uit de Ronde van Frankrijk van lit jaar door de rechterlijke macht inafhankelijke experts worden angesteld. In de eerste behande- ing werd die eis door de rechter fgewezen. Het hoger beroep van loetemelk werd twee dagen lang oor zijn advocaat, mr. Betoun, be- leit. De uitspraak van de Franse ïstitie volgt op 26 oktober. De amateur Jannes Slendebroek kan de profs noq altijd goed bijhouden. Slendebroek volgt goed in Ster der Beloften SOUSTONS De Franse beroepsren ner Francis Castaing heeft zijn tweede dagzege behaald in de Ster der Belof ten, een etappekoers voor profs en amateurs. Castaing verraste gisteren in de eindsprint van de tweede etappe, 162 km van Eauze naar Soustons, weer al zijn tegenstanders. Castaing bleef door die tweede dagoverwinning de lei der in het algemeen klassement. De Ierse favoriet Stephen Roche volgt op drie seconden achterstand. De beste amateur in de rangschikking is de Ne derlander Jannes Slendebroek (giste ren 8e), die op 27 seconden van Cas taing de twaalfde plaats bezet. Sportprijsvragen DEN HAAG De uitslag van dubbel-toto nr. 38a van woens dag j.l. is: le prijs: 1 winnaar, die bruto f. 13.907.20 ontvangt; 2e prijs: 18 x f. 515,—; 3e prijs: 278 x f.83.30. Cijferspel nr 38 en 38a: 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 goed: 3 winnaars; 4 goed: 20 winnaars; 3 goed: 218 win naars; 2 cijfers goed: 2.169 win naars. Westduitse lotto Midweeklotto: 1-6-9-18-24-33-38, reservegetal 29. Spiel 77: 3 6 7 7 3 6 9. Straffen KNVB ZEIST Toon Nelemans van Willem II is door de tuchtcom- missie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst. De overige straffen zijn: H. Salari (SVV) 2 wedstrijden; A. Wijnveld (Vitesse) 2 wed strijden; R. Degenaar (Hera cles) 2 wedstrijden J. v.d. Wildenberg (Heeren veen) 2 wedstrijden J. v. Loen (FC Utrecht) 3 wedstrijden; J. Bonfrère (trainer MVV) f. 500,- boete, waarvan f. 250,- voorwaardelijk met een proef tijd van zes maanden. FIDE-congres beslist ovei kandidatenmatches AMSTERDAM Het jaarlijkse congres van de we reldschaakbond (FIDE), dat van 5 t'm 8 oktober ii Manilla wordt gehouden, moet beslissen over het a dan niet doorgaan van de halve finales in het kandi datentoernooi. Voorzitter Campomanes verklaard' kortgeleden Viktor Kortsjnoj en Zoltan Ribli zonde te spelen tot winnaars, omdat hun Russische oppo nenten, Gary Kasparov en Vassili Smislov, niet kwa men opdagen uit onvrede over de wijze waarop d< plaatsen van handeling aangewezen werdem In de tussenliggende periode hebben zowel Kortsjno als Ribli zich bereid verklaard alsnog een tweekamj met hun tegenstanders te willen aangaan op. zoals d« Russische grootmeesters wensen, Europese bodem. Op het FIDE-congres zal de Sovjet-Unie de kwesti* aan de orde stellen en aandringen beide tweekam pen alsnog te laten houden. ISTERDAM De be- ekkelijke gelatenheid 'aarmee voorzitter Ton iarmsen en trainer Aad Mos van Ajax de uit- :hakeling voor Europees jetbal door Olympiakos .raeus opnamen, wekt in geval de schijn dat er tor de Amsterdammers financieel opzicht geen te grote spaanders zijn (vallen. Ajax heeft de iwoonte om slechts zijn rste ronde in de Europa jp op de begroting te iatsen met de weten- ,ap wie de tegenstander Alles wat daarna wordt [reikt, is meegenomen, it dit Ajax zonder Euro- is voetbal niet onmid- .lijk omhoog komt te zitten is ook een kwestie van beleid geweest. „Voorzitter Ton Harmsen: „We hebben genoeg aanbie dingen om vriendschappelijke wedstrijden te spelen en dus om geld te verdienen. We zijn door de Grieken zelfs nog uit genodigd om tussen de Kerst dagen en Nieuwjaar in Athene een wedstrijd tegen Hambur ger SV te spelen. We moeten alle aanbiedingen maar eens op een rijtje zetten en kijken welke de meest lucratieve zijn".De eliminatie zit Ajax dan ook minder hoog dan in voorgaande jaren. Dat is één van de voordelen van de ver jongingskuur die de Amster dammers in dit seizoen hebben doorgevoerd.. Penningmeester Lou Bartels: „De loonsom van de spelersgroep is dit seizoen met enkele miljoenen guldens omlaag gegaan, doordat spelers als Cruijff, Lerby, Schrijvers en Van Veen zijn vertrokken". De laatste twee jaar heeft de Europa Cup Ajax geen geld .gekost. Er was zelfs nog een kleine winst. Bartels weer: „Tegen Celtic vorig jaar heb ben we thuis in het Olympisch Stadion goed geboerd. Het was met 59.000 bezoekers nagenoeg uitverkocht en we hebben leu ke prijzen gemaakt. Ajax gaat in het Olympisch Stadion pas geld verdienen als er meer dan 23.000 toeschouwers ko men, Daarom hebben we thuis tegen Olympiakos in De Meer gespeeld. Met de inkomsten van die wedstrijd, die door 20.000 mensen werd bezocht en voor 16.000 toeschouwers was begroot, hebben we de on kosten van de uitwedstrijd kunnen betalen". In directe zin heeft Ajax dan wel geen financiële schade ge leden, maar een nadelig effect van drie achtereenvolgende snelle eliminaties in Europees verband kunnen uiteraard niet achterwege blijven. Bar tels geeft dat ook toe. „Ajax heeft in de wereld een reputa tie op te houden. Daaraan hangt een prijskaartje. Elke ronde die je verder komt, kun je geld opzij leggen om reser ves te kweken, of iets extra's te doen. En het is natuurlijk ook belangrijk voor deze jonge groep om ervaring op te doen". Daartoe lijkt voorlopig de va derlandse competitie de uitge lezen plek. En mogelijk inter nationale toernooien en vriendschappelijke wedstrij den. „En vergeet niet", voegt Harmsen daaraan toe, „de in terlands die onze spelers moe ten afwerken. Soms zijn we elf spelers aan vertegenwoordi gende teams kwijt". Dat lijkt Voorzitter Ton Harmsen van Ajax vertelt: „We hebben genoeg aanbiedingen om vriendschappelijke wedstrijden te spelen en dus om geld te verdienen. We zijn door de Grieken zelfs nog uit genodigd om tussen de Kerstdagen en Nieuwjaar in Athene een wedstrijd tegen Hamburger SV te spelen". een hele belasting voor een sluitend moet zien te krijgen, vereniging, maar is tevens een Wat dat betreft lijkt Ajax ook teken dat het produkt zelf in dat opzicht het roer op tijd goed in de markt ligt. En daar te hebben omgegooid, gaat het veelal om bij een club die zijn boekhouding elk jaar HENK WAGEMAN ^^JST Bondscoach Ger *™|k, die de profvoetballers Sl0t.utman, Van Tiggelen en beurócken heeft opgenomen in 29*°^eléctie voor het Olympisch 1, dat woensdag in Utrecht een kwalificatie-wed- aantreedt tegen Roeme- heeft aan die beslissing 96.54r°erig overleg vooraf laten met KNVB-collega Kees 95,4iirers. g^^ers had dit drietal even- op de nominatie staan de A-interland Ierland- Ierland, een kwalificatie- 93,901 voor het Europees kampi- gg^schap, op woensdag 12 ok- 94,6er in Dublin. Rijvers acht gunstig resultaat van het 92!«mpisch elftal van belang het totale Nederlandse gg^bal. De suggestie, dat 93!«jtman, Van Tiggelen en gieken in Dublin per se niet 92;5®anmei;king zullen komen 92,50r een plaats in de basis, golait hij "dan ook bij voorbaat 97,20 de hand. Van de 22 spe- 90^ wier namen zijn doorge- 92!scen aan de FIFA, heeft Ger 95.% Menzo, Ruys, Lengkeek, 933(bo, Adelaar en de gebles- 9i!20;de Duut geschrapt. loo 601^Landskampioen Den ioi,'ioch heeft een verrassend 1nnfi!ne 0Verwinnin6 geboekt in ^gjfhtwedstrijd tegen de Hon- i03ii(rse titelhouder, Honved |9'®dapest. Den Bosch won de i02'.6ote wedstrijd uit de eerste 9750 van ^et voornaamste 972<ppa-Cuptoernooi met 97(0082 (55-36). g®^'PHEN De nationale 94(50 erkampioenschappen ""'gj}timen zullen op 24, 25 en (20 (ebruari a.s. in Zutphen len gehouden. In verband de voorbereiding op de npische Spelen is aan deze strijd het predikaat natio- kampioenschap verbon- LARE Leo van Vliet is ren in een profcriterium flgië als tweede geëindigd, oers in Berlare werd ge ien door de Belg Dirk weg. De Nederlanders Ha- aaf en Kuiper bezetten de 3/8 3?e en zevende plaats. SEBASTIAN Spaans enland (Zumaya) krijgt ^igen autosportcircuit. De van 4,5 kilometer wordt 45 miljoen gulden gefi- jerd door Zwitserse inves- iê ers en is eind 1986 formu- 1/2 36|klaar. 1/2 45 1/8 36 1/8 53 7/8 16 1/8 28 17 3/8 69 Theo Gorter (Leeuwenbergh) verloor in de nog „lopende" tennis- competitie nog maar weinig partijen. LEIDSCHENDAM/GOIRLE Het eredivisieteam van Leeu wenbergh uit Leidschendam heeft deze week extra hard ge traind om morgen en zondag een goed figuur te kunnen slaan tijdens de kruisingsfinales van de nationale tenniscompetitie in Goirle. Optimisme voert de boventoon bij het door Eddy Knol en Jan Hordijk gecoachte kwartet Astrid Suurbeek, Leonne Heffels-Van de Wildenberg, Theo Gorter en Martin Koek (die in Goirle indoorkampioen werd), dat niettemin op papier ster ker lijkende tegenstanders zal ontmoeten. Morgen moet eerst van Pellikaan worden gewonnen, dat in bui tenkampioene Nanette Schutte en Louk Sanders sterke troeven heeft om de eigen Brabantse aanhang niet teleur te hoeven stel len. Zondag volgt voor Leeuwenbergh de strijd tegen de win naar of verliezer (afhankelijk van het eigen resultaat) van het Rotterdams-Amsterdamse duel TOEG-Popeye GS. TOEG is met de alle in grote vorm verkerende spelers Marianne van der Tor- re, Mariëtte Pakker, buitenkampioen Michiel Schapers en Rob Mentink de meest logische opvolger van de reeds uitgeschakelde titelhouder Metselaars/Thor RW. Toch gelooft ook Leeuwen bergh in zijn kansen. Volgende week begint het eerste tennistoernooi van het Neder landse winter satellietcircuit, waaraan spelers uit zestien landen deelnemen. Het circuit omvat vier toernooien en een Masters, waar de beste zestien tennisspelers zich voor plaatsen. In totaal komen twaalf Nederlanders in actie. Hagenaar Huub van Boeckel en de Brabanders Eric Wilborts en Menno Oosting zijn op grond van hun plaats op de ATP-lijst meteen tot de hoofdtoernooien toegelaten. De reeks begint op 4 oktober in Bos- schenhoofd. Daarna volgen toernooien in Assen (11 tot 16 okto ber), Groningen (18 tot 23 oktober) en Geleen (25 tot 30 oktober). Het Masterstoernooi wordt van 1 tot 6 november afgewerkt in het Pellikaan Sportcentrum te Tilburg. Koopmans in Congres gebouw ,DEN HAAG Rudi Koopmans, de Europese kampioen in het half- zwaargewicht, bokst op 17 oktober in het Con gresgebouw te Den Haag de hoofdpartij te gen de Brit Gary Jones. LEIDEN Het Leidse zaal voetbalteam speelt woensdag 12 oktober een oefenwedstrijd tegen hoofdklasser Bax. Deze partij geldt als voorbereiding op de selectiewedstrijden die op 23 november en 7 december in de afdeling Rotterdam wor den gehouden. Coach Leo de Jong heeft voor de oefenpartij de volgende spelers geselecteerd: Jan van der Reijden (Ju/Singel), Nico Groeneweg (Bax), Mario Faber en Wim van Harskamp (FC Lisse), Peter Hogewoning (Van der Plas), Hans van Leeuwen (UVS), Bennie de Roo, Robert de Roo en Hennie Koet (allen VWL). De wed strijd tegen Bax begint om 20.00 uur en wordt gespeeld in sporthal de Gaasbak in Voor hout. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA AMSTERDAM Het be staan van de Stichting Sport Support, die de sportwereld van nieuwe geldstromen zou moeten voorzien, is veertien da gen na de oprichting al op losse schroeven komen te staan. Het bestuur van de Nederlandse Sport Fede ratie, dat samen met het Nederlands Olympisch Comité een half miljoen gulden in deze fondsen werving stopte, werd gis teren te Amsterdam tij dens de algemene verga dering door de tien grote sportbonden teruggeflo ten. De voetbalbond, tennisbond, korfbalbond, volley balbond, zwembond, schaatsenrijders- AMSTERDAM Als plaats van handeling voor de elfde editie van de Al ternatieve Elfstedentocht, de jaarlijkse schaatsmara- thon over 200 kilometer in het buitenland, is defi nitief gekozen voor Otta wa. Door naar schatting 500 Nederlanders wordt op 11 februari op een ri vier in de Canadese hoofdstad de schaatsen ondergebonden. „We ho pen in Ottawa de herinne ring aan de gebrekkige organisatie van afgelopen jaar te doen vergeten", merkte Ernst Faber, voor zitter van de organiseren de stichting, gisteren in Amsterdam op. De organisatorische warboel van de meest recente alterna tieve Elfstedentocht, enkele honderden kilometers zuidelij ker verreden op de grens van Canada en Amerika, heeft de organisatoren tot voor kort achtervolgd. Onlangs kreeg het stichtingsbestuur nog een navordering in de bus, groot 10.661 dollar, van openstaande rekeningen. „Als onze sponsor Bioform niet was bijgespron gen, hadden we dat nooit kun nen betalen", aldus Faber gis teren. De tegenvaller van circa 30.000 gulden in Nederlands geld drukt wél op de begroting van dit jaar. Die begroting be draagt in totaal 250.000 gulden. „Daarom zijn we genoodzaakt inschrijfgeld (50 gulden) van de deelnemers te vragen, hoe wel dat niet de bedoeling was. Overigens hoeft niet het gehe le bedrag van 250.000 gulden op tafel te komen, omdat een aantal instanties ons welwil lend tegemoet is getreden. Zo staat de reisorganisatie die door ons is ingeschakeld, haar provisie aan ons af", aldus Fa ber. Verder weet men zich gerug- gesteund door een locale schaatsvereniging en de hulp van een overkoepelende over heidsinstantie op sportgebied. De elfde Alternatieve Elfste dentocht is tijdens de Winter- lude, een familiefeest dat zich afspeelt rond het familiege beuren en waar jaarlijks in Ot tawa enkele honderdduizen den mensen op af komen. In de week voor de monsterrit over 200 kilometer, ontstaan door het uitblijven van de his torische Friese Elfstedentocht, worden in de buurt nog enkele wedstrijden georganiseerd over kortere afstanden. Recordpoging Hans Homma gaat een poging doen om in 24 uur op de schaats een zo groot mogelijke afstand af te leggen. De mara thonrijder uit Den Bosch doet zijn poging in Ottawa, enkele dagen voor de Alternatieve Elfstedentocht, Hij hoopt een afstand te bereiken van 500 kilometer. Homma: „Ik doe dit om te la ten zien waartoe iemand in staat is en als aanklacht tegen de medici, die mij ooit licha melijk een wrak vonden". De Alternatieve Elfstedentocht zal dit jaar niet opnieuw een organisatorische warboel worden. bond, het handbalverbond ec de drie gymnastiekbonden voelden zich gepasseerd ec vroegen om een bijzondere le denvergadering, binnen viei weken bijeen te roepen, waar in de stichting inhoudelijk en procedureel zal worden door gelicht. Daarbij werd nadruk kelijk gevraagd dat de Stich ting Sport Support in de tus sentijd geen activiteiten op start. De grote bonden vrezen concurrentie bij hun eigen po gingen sponsorgelden binnen te halen en willen eerst beraad in eigen kring. De bemiddelende bureaus vre zen bovendien dat gegevens over hun activiteiten bij de concurrentie terecht komen. De verwachting is dat Sport Support op korte termijn een miljoen kan binnenbrengen: 400.000 gulden aan sponsorgel den en zes ton, zijnde de te verwachten opbrengst van een puzzelactie van Televizier. Na een schorsing van de ver gadering gaven de grote bon den alsnog in zoverre toe, dat Sport Support tot aan de bij zondere ledenvergadering door mag gaan met fondsen werving. Dat gebeurde mede na grote aandrang van de zijde van het Nederlands Olympisch Comité. Het beleid van staatssecretaris Van der Reijden van WVC kan rekenen op steun van de sportwereld. NSF-voorzitter Peter van Dorst beoordeelde de beleidsnotitie Sportbeleid 1984 van de staatssecretaris positief. Vooral waar het de rol van het particulier initia tief betreft en de koppeling sport-gezondheidszorg en sport-lichamelijke opvoeding. De waardering strekte zich ook uit tot de begroting sport zaken van WVC, waarop slechts weinig is gekort en die nominaal zelfs stijgt van 42,6 naar 43,8 miljoen gulden. Die waardering gold overigens niet het gehele kabinetsbeleid. Het besluit van minister Brinkman van WVC de ka derwet Specifiek Welzijn niet in te voeren, heeft de georga niseerde sport nogal verrast. Van Dorst sprak van „een on gelooflijke inconstantie in het beleid van de centrale over heid". sportuitslagen BASKETBAL Europa Cup 1 (heren) Eerste duel; CSKA Sofia (BulbOos- tende (Bel) 74-62; Nyon Basket (Zwih Cantu (Ota) 82-89; Dudelange (Luxb Roma (Ita) 40-72; Helsinki (FinpMur- ray Edinburgh (Sch) 82-89; Efes Is tanbul (TurhBarcelona (Spa) 96-111; Göttfhgen (WdlHAris Saloniki (Gri) 77.-91; Alvik Stockholm (ZwebSun- derland (Eng) 80-77; Klosterneuburg (Oos)-Bosna Serajevo (Joe) 76-77; Honved Boedapest (Hon)-Den Bosch (Ned) 82-101; Dynamo Boekarest <Roe)-Limoges (Fra) 83-97; Viby Aarhus (Den)-Maccabi Tel Aviv (Isr) 85-145. WIELRENNEN Ster aer Beloften Tweede etappe, Eauze-Soustons: 1. Francis Castaing (Fra) 162,5 km in 4,09.30; 2. Vincent Barteua (Fra), 3. Noel de Jonckheere (Bel), 4 Jack van der Poel (Ned), 8. Jannes Slende broek (Ned), 14. Guido Ammerlaan, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Algemeen klassement; 1. Castaing (Fra) 6 uur 42 min en 21 seconden; 2. Roehe (Ier) op 3 sec; 3. Yates (Gbr) op 0.07; 4. Perret (Fra) op 0.14; 5. Si mon (Fra) z.t.; 6. Madiot (Fra) op 0.19; 7. Clere (Fra) op 0,20; 8, Millar (Sch) z.t.; 9. Poisson (Fra)op 0 21; lO.Dali- bard (Fra) op 0.23; 12.Slendebroek (Ned/ama) op 0.27; 14,Boeve (Ned/a ma) op 0.32; 20.Buisman (Ned/ama) op 0.43; 21.Daams (Ned/ama) op 0.44. FRANKFURT De het betaald voetbal over Westduitse voetbalbond te laten spelen. De wed- heeft voor de tweede strijd uit de tweede Bun- keer in zijn geschiedenis desliga, Karlsruher besloten een wedstrijd in SC-Fortuna Köln (4-3 op 3 september), werd op nieuw vastgesteld. Het duel was in zijn eerste uitvoering nadelig bein- vloed door het optreden van Karlsruhe-speler Günther, die voorstopper Hutwelker van Fortuna met de elleboog in de nier raakte. De verzwak king aan Keulse zijde was voor de tuchtcom- missie van de DFB aan leiding de wedstrijd op nieuw vast te stellen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13