Top „Tilburgsche' voor de rechtbank 'Draaien en schuiven' stortte Tilburgsche in de afgrond Handvatten voor beleggers 7 Beurs van Amsterdam I .ECONOMIE ficidócSoivimvt Si VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983PAGINL. Pensioenfondsen trekken bod op Wereldhave in ZEIST De pensioenfondsen PGGM (gezond heidszorg) en PVM (DSM) hebben hun bod op het onroerend goedfonds Wereldhave ingetrok ken. Na sluiting van de aanbiedingstermijn bleek het aangeboden percentage aandelen te laag om het bod te bestendigen, aldus een me dedeling van de pensioenfondsen gisteravond. Eerder hadden de pensioenfondsen bekend ge maakt ongeveer 30 procent van alle uitstaande aandelen en converteerbare obligaties Wereld have in bezit te hebben. Het is voor de tweede keer dat PGGM een blauwtje loopt bij Wereld have. In september vorig jaar liet PGGM weten een bod te overwegen op Wereldhave. Bespre kingen hierover mislukten echter omdat het bestuur van Wereldhave het bod te laag achtte. Daarop trok PGGM zich voorlopig terug. Duisenberg: Herstel sneller dan verwacht WASHINGTON Het economisch herstel gaat in de VS en ook in West-Duitsland sneller dan werd verwacht en ook sneller dan waarmee het Centraal Plan Bureau rekening heeft gehouden. Het minste wat je kunt zeggen is dat het beeld uit de macro-eco nomische verkenning voor 1983 en 1984 niet voor de zoveelste maal te optimitisch zal zijn. Dat heeft dr. W. Duisenberg, president van De Nederlandsche Bank gisteren in Washington gezegd. Volgens minister Ruding (Financiën) is de kans dat het Amerikaanse congres de verhoging van de IMF- bijdrage zal goedkeuren, door de rede van president Reagan tot de jaarvergadering duidelijk vergroot. Slechts na die goedkeuring willen de tien rijke lan den van het IMF (met Zwitserland, maar zonder VS) het fonds drie miljard dollar lenen om tijdelijke liquiditeitsproblemen te overbruggen. Als de rijke landen dat bedrag lenen zal Saoedi-Arabië dat voor eenzelfde bedrag doen. Pakhoed binnenkort eigenaar Multi Terminals ROTTERDAM Pakhoed wordt binnen kort volledig eigenaar van het Rotterdam se stukgoedbedrijf Multi Terminals/Unit- centre, dat nu nog voor 50 procent in han den is van Pakhoed en van SHV. De on derhandelingen over de overname van het aandelenpakket door Pakhoed zijn in een zo ver gevorderd stadium dat binnen kort overeenstemming te verwachten is, zo heeft Pakhoed gistermiddag meege deeld. Met de transactie is om en nabij 32,5 mil joen gulden gemoeid, te weten de helft van het bij Multi Terminals geplaatste aandelenkapitaal, zo bevestigt de woord voerder van Pakhoed. Hij verwacht dat de definitieve overeenstemming binnen enkele weken zal worden bereikt. Kleinschalige kolenstook niet aantrekkelijk DEN HAAG De kleinschalige inzet van steenkool is bij de huidige energieprijzen en stooktechnieken maar in een zeer beperkt aan tal gevallen economisch aantrekkelijk. Aldus een van de conclusies in de notitie kleinschali ge kolenstook, die gisteren door minister Win- semius (Milieubeheer) aan de Tweede Kamer is aangeboden. Groei van de kleinschalige kolenstook wordt dan ook niet verwacht. Aanleiding tot de noti tie vormden de inzet van kolen bij zes gras- en groenvoederdrogerijen en in enige gevallen de overweging en realisering ervan in de glastuin bouw en bij steenbakkerijen. Als de kleinschalige inzet van kolenstook zou toenemen wordt overwogen te komen tot be perkende maatregelen om milieuknelpunten te voorkomen. ACTIE GEDUPEERDE PANDBRIEFHOUDERS DEN BOSCH De Vere niging voor Effectenbe scherming (VEB) zal re gisteraccountant Van Dien Co in Tilburg zeer binnenkort aanklagen wegens medeplichtigheid aan strafbare handelingen van directie en commissa rissen van de Tilburgsche Hypotheekbank. In een later stadium wil de VEB ook directie en commissa rissen voor de rechter ha len wegens leugenachtige berichtgeving, bedrog met balans en winst- en ver liesrekening en overtre ding van de statuten. „Getuigenverklaringen voor de rechter moeten de rol van De Nederlandsche Bank in het debacle van de Tilburgsche heel exact vaststellen", aldus VEB-voorzitter drs. A. Gerla - gisteren in Tilburg. Daar wa ren op initiatief van de vereni ging enkele honderden finan- ciers van de Tilburgsche Hy potheekbank bijeengekomen om de VEB te machtigen tot het voeren van gerechtelijke procedures tegen de vroegere THB- bewindvoerders. Hoewel de vergadering in een vrij matte stemming verliep, noemde voorzitter Gerla haar De vergadering van gedupeerde beleggers van de Tilburgsche Hypotheekbank, gisteren in Tilburg, werd voorgezeten door prof. H. Bosman van de Katholieke Economische Hogeschool in Tilburg. In het midden prof. G. Rijnvos, voorzitter van de onderzoekcommissie, die de beleggers uiteenzette hoe alsnog alle partijen aan hun geld kunnen komen. Rechts op de foto drs. A. Gerla, voorzitter van de Vereniging voor Effectenbescherming. De VEB verzamelde gisteren volmachten van de beleggers om gerechterlijke procedures tegen de top en de accountant van de Tilburgsche te starten. toch een succes. Wel verklaar de hij na afloop dat het niet gelukt is de „enkele tientallen miljoenen guldens" aan mach tigingen binnen te halen waar op hij had gehoopt. Hoewel de VEB king met de Stichting Onder zoek Bedrijfsinformatie (SOBI) nu naar de rechter stapt, is toch ook alle hoop gericht op aanstaande maandag, wanneer de rechter in Den Bosch uit spraak doet in het hoger be roep dat SOBI heeft aangete kend tegen het failliet verkla ren van de THB. SOBI heeft bovendien geëist dat de huidi ge curatoren vervangen wor den wegens hun tegengestelde belangen bij het afwikkelen van het faillissement van de THB. VEB-voorzitter Gerla toonde zich na afloop van de vergade ring niet bepaald optimistisch over de kans dat de rechter de eis zal inwilligen. SOBI-voor- zitter Pieter Lakeman gisteren tot de verzamelde beleggers: „Als de rechter de eis afwijst, dan moeten we gewoon nog meer feiten vinden die belas tend zijn voor de huidige cura toren, dan gaan we gewoon door". Prof. Rijnvos, die het onder zoek naar het THB-beleid in de laatste jaren heeft geleid, hield de beleggers voor dat vervanging van de huidige cu ratoren door anderen, de weg kan vrijmaken voor een snelle en vrij geruisloze liquidatie van de THB, waarbij alle par tijen nog voor het eind van dit jaar hun verhaal kunnen ha len. Alle partijen dat zijn: on derhandse leninggevers (insti tutionele beleggers zoals pensi oenfondsen en hypotheekban ken) en verder pandbriefhou ders en houders van certifica ten van aandelen (meest klei ne spaarders). In Tilburg is gistermiddag een openbare vergadering gehouden een soort tribunaal over de Tilburgsche Hypotheekbank. Gedupeerde beleggers ontvouwden een spandoek waarop de Nederlandse Bank een veeg uit de pan kreeg. Drs. A. Gerla, voorzitter van de Vereniging voor Effectenbescherming, verwijderde het spandoek persoonlijk. Omdat de huidige „zeer overdreven de letter van de wet volgen en geen reke ning houden met de bijzondere omstandigheden zoals het wanbeleid van de THB-direc- tie", aldus Rijnvos, komen de pandbriefhouders als enigen niet in aanmerking voor een uitkering via de Collectieve Garantieregeling. Bovendien krijgen alle kredietgevers te maken met lang slepende aan sprakelijkheidsprocedures en veel publiciteit. Tenslotte acht Rijnvos het onmogelijk dat de huidige curatoren alle partijen tevreden kunnen stellen met de Collectieve Garantierege ling in de hand. „Volgens deze procedure blijft de THB nog heel lang een bron van onrust, onzekerheid en emotionele publiciteit. Het hypotheekbankwezen zal an dermaal een gevoelige klap krijgen, de positie van de Cen trale Bank zal worden onder mijnd en het Nederlandse bankbedrijf 'in het algemeen komt 1- vooral internationaal in diskrediet. De pandbrief zal nog verder van de kapi taalmarkt worden verstoten. Hierdoor zal ook de bankbrief averij gaan oplopen; kortom, het aantrekken van vreemd vermogen door bankinstellin gen via pand- en bankbrieven zal verslechteren". Om dat te voorkomen, stelt Rijnvos nu voor dat de institu tionele beleggers een deel van hun opeisbare tegoeden af staan aan de pandbriefhou ders. VEB-voorzitter Gerla ver klaarde na afloop dat enkele DEN HAAG De wijze waarop De Tilburgsche Hypotheekbank jarenlang ■miljoenenstroppen bewust heeft toegedekt zou bijna hilariteit wekken, als er geen sprake zou zijn van pure oplichting, miljoe- nenverlies en ondermij ning van het vertrouwen in het Nederlandse bank wezen. Krediet betekent geloof en vertrouwen dat aan verplichtingen wordt voldaan, Op krediet drijft de economie van een land en sterker nog, met kre diet staat of valt een de mocratie. Er zijn dan ook niet voor niets tientallen kamervragen aan de mi nister gesteld over de val van de Tilburgsche. De ondergang van deze bank verdient ook aandacht wanneer de publiciteits golf van de afgelopen week is weggeëbd. Wat is er precies gebeurd bij de Tilburgsche? De directie van De Tilburg sche Hypotheekbank (THB) heeft in '79 en wellicht nog •eerder, hoge bedragen geleend aan een aantal onroerend- goedhandelaren die weinig of geen eigen vermogens bezaten. ,Die hoge leningen stonden echter in geen verhouding tot de veel lagere waarde van de onderpanden. Met het instor ten van de onroerend-goed- markt, eind jaren zeventig, leidde dit tot miljoenenstrop pen die de bank bewust heeft toegedekt. Hoewel de directie zich reali seerde dat „het niet goed zat", nam ze haar toevlucht tot het „stallen van debiteuren' Dat 'ging als volgt: A. bezit een pand ter waarde van twee mil joen gulden met een hypo theek van twee miljoen gul den. A. gaat failliet en kan de rente over één jaar 240.000) niet voldoen. A verkoopt het pand dan voor drie miljoen gulden aan B. Dat bedrag is opgebouwd uit de twee mil joen gulden van het pand, de 240.000 achterstallige rente en ƒ760.000 winst. De bank verleent B. een hypothecaire lening van drie miljoen gul den. Later komt B. ook in moeilijkheden en hij verkoopt het pand aan C., weer met steun van de THB. Dat wil zeggen, het pand wordt voor een nóg hoger bedrag ver kocht waarvoor de Tilburg sche de benodigde lening ver schafte. De THB boekte de door haarzelf gefinancierde rente als „ontvangen rente". De onzichtbare stroppen wer den dus steeds hoger. Dergelijke transacties waren in de jaren '78, '79, '80 en deels '81 mogelijk omdat de hande laren het onderling deden en de bank bereid was de finan ciering te verzorgen. Daarbij werden dus wel de statuten en interne regelingen overtreden omdat er geen vereiste dek king was voor het verlenen van de hypotheek. De Tilburgsche heeft naar wordt vermoed, haar toe vlucht genomen tot het finan cieren van luchtbellen, om te voorkomen dat het onroerend goed met verlies verkocht moest worden en iedereen daar kennis van had kunnen nemen. Misschien dat de THB wilde profiteren van de gou den tijden op de onroerend goedmarkt in de jaren zeven tig. Wellicht bracht die onge remde expansiedrift de direc teuren tot omvangrijke risico's zonder in achtneming van de daarvoor geldende regels. Het rapport van de onderzoek commissie Rijnvos, die in op dracht van de Vereniging Ef fectenbescherming (VEB) in Den Haag het beleid van De Tilburgsche heeft ontrafeld, beslaat 111, aan beide zijden beschreven pagina's. De tien tallen feiten en voorbeelden van draaien en schuiven rijgen zich aaneen tot een waslijst van aanklachten waaruit blijkt, dat de commissarissen van de Tilburgsche nooit heb ben ingegrepen en aan bepaal de verdachte transacties zelfs hun goedkeuring hebben ver leend. Ook, dat de accountant van de bank wel heeft tegen gestribbeld, maar op de crucia le momenten geen kik gaf. Dat De Nederlandsche Bank te laat wakker is geworden hoewel eerder inzicht in de chaos mogelijk was en faal de bij een reddingspoging van de hypotheekbank, bovendien zouden commissarissen, ac countants en zelfs De Neder landsche Bank ervan op de hoogte zijn geweest, dat de di rectie van De Tilburgsche in de jasen '80 en '81 jaarversla gen heeft uitgebracht, die een misleidend en verkeerd beeld gaven van de toestand van de bank. Bovendien werd in '81 ondanks de netelige financiële positie, toch een prospectus voor 13 procent pandbrieven uitgegeven waarmee de THB in voor één miljoen gulden spaargelden aantrok. Uiteindelijk heeft dit wanbe leid voor een verliespost van naar schatting 230 miljoen gul den gezorgd en het faillisse ment van de bank veroor zaakt. Nu dreigen de pand briefhouders al hun belegde vermogen in de THB te verlie zen wanneer de huidige cura toren, zoals zij beogen, de wet naar de letter uitvoeren. Volgens de wet, in dit gevaL de Collectieve Garantieregeling, staat het Nederlandse bankwe zen garant bij financiële dra ma's als dat van de THB tot 35.000 gulden per crediteur. Maar alleen, wanneer er spra ke is van op naam gestelde te goeden. De beleggers bij de Tilburg sche hebben echter nooit de gelegenheid gekregen om hun pandbrieven op naam te stel len (in dit geval in een schul dregister). In tegenstelling tot vrijwel alle hypotheekbanken in het land heeft de Tilburg sche, onder ogen van De Ne derlandsche Bank (aldus Rijn vos), nagelaten een schuldre gister op te stellen.. Prof. Rijnvos pleit daarom voor een minder stringent vol gen van de garantieregeling. „Heel wat kleine, rustige en eenvoudige beleggers met een klein vermogen, vooral in Til burg en omgeving, hebben in de loop van de tijd pandbrie ven van „het Bankske" ge kocht omdat zij het een zekere en veilige belegging achtten, een voorziening voor onzekere tijden en voor de oude dag". VEB-voorzitter Gerla: „In de praktijk komt het er nu op neer, dat wel enkele gedupeer de miljardenfondsen (pensi oenfondsen) elk een vergoe ding van 30.000 gulden hebben gekregen van de Nederland sche Bank uit de Gollectieve Garantieregeling voor hun ge leden schade, terwijl de kleine pandbriefhouders helemaal niets krijgen". HENK ENGELENBURG hypotheekbanken en pensi oenfondsen zich reeds bereid hebben verklaard tot een toe schietelijke houding jegens de pandbrief houders. „Vergeet niet dat ook een aan tal grote beleggers opdracht heeft gegeven tot het instellen van de onderzoekcommissie Rijnvos. Men is immers zeer boos, boos op de Nederland sche Bank en boos op de THB". Voorwaarde bij het plan-Rijn vos is dat de Nederlandsche Bank met vijftig miljoen gul den over de brug komt. Gerla heeft er weinig vertrouwen in dat de Centrale Bank hiertoe zal overgaan. „De Centrale Bank staat achter een faillisse ment van de THB en achter de huidige bewindvoerders. Met een fors geldbedrag over de brug komen zou gelijk staan aan gezichtsverlies. De DNB zou ongelijk bekennen in deze Zoals te verwachten viel le verde de vergadering nog en kele schrijnende verhalen op over de verdwenen spaargel den. Centraal stond ook de on vrede over de rol van De Ne derlandsche Bank. Er werd aan het begin van de vergade ring zelfs een spandoek aan de wand geplakt met de tekst: „DNB: De nationale beerput. DNB: Weg ermee". Op een vraag van een belegger waar om de huidige bewindvoerders niet de voordelen van het plan-Rijnvos inzien antwoord de prof. Rijnvos: „Omdat ze al een beslissing genomen heb ben. Ze hebben al gekozen en dan is het heel moeilijk om openbaar een draai te maken en ongelijk te bekennen". Een matte stemming gisteren op de Amsterdamse beurs. Er was dan ook weinig nieuws waaraan de beurs zich kon op trekken. Het aantal fondsen dat hoger sloot (77) en het aan tal verliezers (71) hielden el kaar vrijwel in evenwicht. Van 61 fondsen was de note ring onveranderd. Goed in de markt lagen KLM, Elsevier- NDU en VNU met stijgingen van enkele guldens. Het Damrak liep deze week minder aan de leiband van Wall Street dan we gewend zijn. Zo was onze beurs dinsdag niet be paald vast, maar verdeeld, en dat na het nieuwe record aller tij den dat de Amerikaanse beurs maandag had gevestigd. Omge keerd deed de plotselinge daling op dinsdag op de Newyorkse beurs het Damrak ook weinig, hoewel onze beurs zich natuurlijk niet helemaal aan de terugslag kon onttrekken en donderdag ongeanimeerd en erg stil was. Het algemene beeld zoals geïllustreerd door het Algemene ANP Indexcijfer bleef dan ook redelijk rustig en op peil. Dit weerspiegelt ook de vaste ondertoon van de markt. Beleggers liepen 'niet onmiddellijk weg na een daling hier en daar. Er zijn natuurlijk ook wel wat handvatten waar de beleggers zich aan kunnen optrekken. Zo is de afbrokkelende rente, het spiegelbeeld van stijgende obligatiekoersen, een ruggesteun voor de aandelenkoersen. In de achter ons liggende tijd van sterk stij gende rente en dalende obligatiekoersen werden nog Wel eens aandelen verkocht en- obligaties gekocht. Als de tijden verande ren, worden de rollen omgedraaid. De belangstelling voor aandelen wordt ook geprikkeld door de veelal gunstige bedrijfsresultaten over het eerste halfjaar. De omzetten zijn weliswaar nog niet opzienbarend gestegen bij de bedrijven, maar de winstverbetering is vaak te danken aan lage re rentelasten en een betere beheersing van andere kosten. De bewuste koers die het kabinet inslaat, spreekt beurs en be leggers ook wel aan: terugdringing van collectieve lasten en fi nancieringstekort en versterking van het bedrijfsleven door la gere sociale en fiscale lasten. De rendementen kunnen hierdoor verder verbeteren, de verliezen worden teruggedrongen en de winsten vergroot. Het gehele klimaat kan hierdoor verbeteren. Van de algemene economische situatie gaan nog steeds geen prikkels uit. Het tempo van de inflatie is weliswaar laag (2,5 a 3 procent) maar de werkloosheid blijft stijgen terwijl daarentegen de industriële produktie maar niet omhoog wil gaan. En dat laatste is toch een belangrijke voorwaarden voor een verbete ring van de economie. Het Algemene ANP Indexcijfer bereikte afgelopen maandag met 144 een nieuw all-time record. Vergeleken met het cijfer van 100,3 op 3 januari, is het koersniveau in bijna negen maan den dus 43,5 procent gestegen. Gisteren was het Algemene In dexcijfer overigens iets gezakt tot 142,90. Rente Tot nu toe is er nog geen sprake van stijgende rente. Het gemid delde rendement op staatsobligaties kwam gisteren op 8,40 uit Hypotheekbanken passen zich hierbij aan door een verhoging van de afgiftekoersen van de pandbrieven. Bovendien legde het bankiershuis Pierson deze week een 8,75 procents lening var 100 miljoen gulden op tafel. De koers van uitgifte wordt maan dag bekend gemaakt. De Finse lening had weliswaar een rende ment van 9,3 procent, maar het valuta-risico en de geringere verhandelbaarheid speelden hierbij een rol. De internationale fondsen bleven nagenoeg op hun plaats. Beter ging het in de lucht- en scheepvaartsector. De banken hadden het met uitzondering van de Nederlandse Middenstandsbank wat moeilijker, terwijl de twee hypotheekbanken praktisch o veranderd bleven. De verzekeringsmaatschappijen lieten e< onderling tegengestelde ontwikkeling zien. Van de uitgevers al het nieuws vorige weken al bekendgemaakt. Het werd dus i op eigen kracht freewheelen, al leverde dit winst op voor Else vier, Kluwer, Telegraaf, Wegener en Wolters. Veel koerswinst werd er in de textielhoek gemaakt, waarbij Nijverdal ten Cate de lont aanstak en Leidsche Wol en Blijdenstein Willink werden meegesleept. hoofdfondsen beurs 29-9 3 180,70 180.71 ,29.9 beurs 30-9 In 37.30 136.80 Hat overige aandelen Beleggingsfondsen ABN. aand. fonds. 215.5( Alg. Fondsenb. 148.0< obligaties d 83-93 d 76-96 8.00 ld 71-96 8.00 id 72-97 8.00 ld 75-00 7.60 ld 73-98 beurs van New York Chrysler Sears Roebuck

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12