4strid: Het mooiste prookje van België Is premier Thatcher wel wetenschapsmens? £&*dó<i(5ou/ici/nt n 1935 verongelukte koningin een legende „Britse en Franse kernwapens niet in Genève- overleg* Nederland gaat door met luchtverdediging in Duitsland Twijfel aan Bulgaarse rol bij aanslag paus Buitenland VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983PAGINA 11 Heeste IRA-leden )nder dwang ontsnapt ELFAST De massale ontsnapping uit de aze-gevangems in Belfast, waarbij 38 ge- Etineerden wisten te ontkomen, was door echts zes van hen georganiseerd. De ande- >n werden onder dreiging van geweld ge- wongen om mee te gaan. Dit meldde giste- ;n een Brits persbureau. Van de kant van et leger werd het bericht te ontkennen of bevestigen. e details over de uitbraak stonden in het ïtsnappingsplan. dat de gevangenen tijdens un vlucht uit de gevangenis zouden heb- in laten vallen. Enkele minuten voor d intsnapping zou onder de gevangenen een •iefje zijn verspreid met de tekst: „Onge- •ht jullie eigen wensen zullen jullie mee- >en. Zoniet, dan zalgeweld worden ge- ruikt". Politie schiet per ongeluk twee bankbedienden neer ALSDORF De politie van het Westduitse plaatsje Alsdorf bij Aken heeft gisteren per on geluk twee bankbedienden neergeschoten, die na een mis lukte overval door twee bank rovers als gijzelaar waren mee genomen. De bankbedienden raakten levensgevaarlijk ge wond. Volgens de officier van justitie, Klein, had de politie alle vier de mannen voor bankrovers aangezien. Een onderzoek naar het gebeuren wordt ingesteld. Gesprek regering Salvador en verzet vastgelopen BOGOTA De onderhandelingen tus sen de Salvadoraanse regering en het verzet hebben niets opgeleverd. Dit con stateerden gisteren vertegenwoordigers van de bevrijdingsbeweging FMLN en regeringsfunctionarissen na een gesprek in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. De voorzitter van Salvadoraanse rege ringsdelegatie zei, dat de verzetsleiders niets voelen voor deelname aan de ver kiezingen. Op hun beurt hadden de ver zetsbewegingen de vorming van een voorlopige regering voorgesteld, waarin het verzet ruim vertegenwoordigd zou moeten zijn. Hier wilde de regeringsde legatie weer niets van weten. Turkse regering legt persvrijheid aan banden ANKARA In Turkije is gisteren een nieuwe wet aangenomen, die de persvrij heid in dat land verder beperkt. In de Turkse dagbladen is hierop grote kritiek geleverd. De nieuwe wet verbiedt dag bladdirecties om journalisten aan te ne men, die in het verleden zijn veroordeeld wegens terrorisme of andere politieke ac tiviteiten. Bovendién kunnen journalisten, die staatsgeheimen onthullen of marxisti sche en godsdienstige propaganda ver spreiden, zware gevangenisstraffen krij gen. Volgens de nieuwe wet kan ook een krant of tijdschrift worden gestraft met opschorting van publikatie. Tenslotte voorziet de wet in een controle door de ministerraad op de publikatie van buiten landse artikelen. Tienduizenden demonstreren tegen massa-ontslag in Westduitse staalindustrie BONN Ongeveer 100.000 arbeiders hebben gisteren in Bonn geprotesteerd tegen de massa-ontslagen, die zich binen afzienbare tijd in de Westduitse staalindu strie zullen gaan voordoen. Tijdens de massale bijeenkomst riepen vakbondslei ders op tot nationalisatie van de gehele staalindustrie. De demonstrerende arbeiders wilden met hun actie druk uitoefenen op Bondsdag, die gisteren over de staalcrisis vergaderde. Tijdens het debat bleek dat de herstructurering, waar de Duitse regering naar streeft, nog geruime tijd op zich zal laten wachten. De herstructurering in de staalindustrie zal^moeten lei den tot een fusie van de staalgiganteri Krupp en Thyssen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) RUSSEL De dood van ^-koning Leopold III Tacht voor de oudere ge- fratie Belgen de herin- éring terug aan koningin istrid, de vrouw die bij %ar leven een legende ;erd en, nog geen 30 jaar }d, omkwam bij een au- J-ongeluk. i net als wat er nu ge- feurt rond de overleden tinses Gracia van Mona- probeerden ook toen toepen Belgen de paus [toe te bewegen Astrid ëilig of op zijn minst za- te verklaren. 'fn heilig- of zaligverklaring *>er niet van gekomen, maar Jfel heeft koningin Astrid, 4fs jaren na haar overlijden, ver over de grenzen van Jlgië heen tot de verbeelding i veel Europeanen gespro- en dat in een periode, jaarin televisie nog geen deel !lad aan het opbouwen van °»n imago. rstrid Sophie Louise Thyra e'erd op 17 november 1905 in jfockholm geboren als dochter in prins Oscar-Karei en :ifinses Ingeborg van Zweden. E$als het toen ging vorste- Eike huwelijken en begrafe- ;ipsen waren ook huwelijks- ilrkten ontmoette ze als BpiT De dood van ex-koning Leopold III bracht voor de oude re generatie Belgen de herinnering aan Astrid terug. 20-jarig meisje de 25-jarige Le- aanstaande koning van een opold op een bruiloft. overwegend katholiek land te Het was geen liefde op het trouwen. Bovendien hadden eerste gezicht. Astrid was niet de twee wat problemen met de katholiek, toen bepaald niet'de taal. En: Hij sprak geen minste handicap om met de Zweeds en zij geen Frans. Toen het tenslotte toch op een verkering uitliep, vrijden zij, zoals de Belgen dat noemen, „op z'n Engels". Terwijl Belgen en Zweden nog van niets wisten, wandelden Leopold en Astrid in het park van het Zweedse buitengoed Fridheim en liet de kroon prins de Zweedse jongedame 's avonds filmpjes zien. die hij had gemaakt van mooie plek jes in zijn land. Uiteindelijk werd er, net als toen Claus en Beatrix elkaar in het geheim ontmoetten, door nieuwsgierige verslagge vers jacht gemaakt op het paar. Maar ze kwamen toch niet verder dan dat het ging om een zekere Filips Rethy, waarbij men niet vermoedde dat achter die naam de Belgi sche kroonprins stak. Zij arriveerde in Antwerpen als de toekomstige koningin met een wit jacht, de Fylgia, en het is nauwelijks overdre ven te stellen dat half België die aankomst wilde meema ken. Het was in ieder geval zo druk in Antwerpen, dat de moeder van de bruid in het gewoel haar schoen verloor. De huwelijksplechtigheid was er een uit een sprookje. De foto van de bruid in een wit- -satijnen jurk met Brussels kant kreeg een ereplaats in menig huisgezin. Foto's van de prachtige prinses deden het trouwens toch goed: Op post zegels, als albumplaatje, op Belgen passeren de wacht bij het koninklijk paleis in Brussel, waar Leopold III ligt opgebaard. De begrafenis is morgen. koekjestrommels. En zelfs in Nederland was daar een goede markt voor. De meest serieuze Belgische kranten volgden Astrid op de voet, omdat de Belgen niet ge noeg kregen van de feeërieke verschijning die zich zo men selijk gedroeg en binnen zo'n korte tijd Frans en Nederlands meester werd. Haar optreden was dan ook bijzonder voor die dagen. Zo kon men haar menigmaal in de straten van Brussel aan treffen en ze bleef als een nor male moeder met de kinder wagen op straat wandelen, ook toen ze Boudewijn, Albert en Charlotte al had. En bij een militair défilé, dat door haar man werd afgenomen, stond zij met de kinderen eldefs tus sen het kijkende volk. Het sprookje bleef mooi, voor al ook doordat ze door haar bemoeienissen met tal van charitatieve instellingen blijk gaf van haar bezorgdheid om de noden van het volk. En die waren groot in de jaren '30. Op 29 augustus 1935 maakte de koningin, met Leopold in Zwitserland op vakantie, een autotochtje in de buurt van Küssnacht. De koning zat aan het stuur, de chauffeur zat achterin. In een bocht verloor Leopold de macht over het stuur en de auto verdween in de diepte. De koningin was op slag dood. Het sprookje maakte plaats voor een soort goddelijke vere ring, waarbij in vele huiska mers en kerken een foto van de verongelukte koningin niet meer mocht ontbreken. In Küssnacht werd, niet ver van de plek van het ongeval, een kapel gebouwd ter nagedach tenis aan de prinses, waarin tot op heden elke dag de bloe men ververst worden en waar nog dagelijks mensen komen bidden voor het zielehejl van de hoofdpersoon uit het mooi ste sprookje, dat België ooit ge kend heelt. nvei'emieuwing 'bhietautomaten ij Duitse grens ÖNN/MÜNCHEN De hietautomaten tegen vluch- Jingen langs de grens van st-Duitsland met West- "jitsland zullen worden rvangen door apparaten i een nieuw model, thans, <Jat heeft het Beier ministerie van binnen- adse zaken in München 'f teren gemeld, nadat eer- in Bonn bekend was ge- rden dat de schietautoma- helemaal zouden ver- ijnen. st-Duitsland heeft bijna 000 schietapparaten in to- 1 over 400 kilometer van de 00 kilometer lange grens, or mijnen, vuren door Oost- tse grenswachten en de ietapparaten, die scherven idschieten bij aanraking 1 draden, zijn volgens wes- jke schattingen sinds de iw van de muur in Berlijn 1961 zeker 180 mensen om- tomen. WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren verklaard dat de Britse en Franse kernwapens niet worden betrokken in het Russisch-Amerikaanse ontwapeningsoverleg, dat in Genève aan de gang is. Daarmee roept de rege ring vice-premier George Bush tot de orde. Deze had woensdag gesugge reerd, dat de Britse en Franse kernwapensyste men wel in het Genève overleg betrokken dien den te worden. In West-Europa ontstond de nodige deining over Bush's verklaring. Hij had gezegd dat de 162 Britse en Franse kern raketten „op een of ander ogenblik" in de onderhande lingen betrokken moeten wor den. De Britse premier That cher heeft al gezegd dat dat niet het geval kan zijn. De Franse president Mitterrand is het daarmee eens. Bush stelde overigens, dat de Britse en Franse raketten niet nu al in de besprekingen moe ten worden gebracht. „We kunnen niet onderhandelen voor de Britten en de Fransen en we zijn niet van plan ze iets te dicteren". De Amerikaanse president Reagan en de Britse premier Thatcher zijn het in politiek De Amerikaanse president Ronald Reagan had gisteren een ontmoeting met premier Margaret Thatcher van En geland. opzicht in grote lijnen met el- met president Reagan sprak, kaar eens, maar op econo- bekritiseerde met name het misch niveau lopen de menin- grote tekort op de Amerikaan gen duidelijk uiteen. Thatcher, se begroting en de hoge rente die gisteren in W ashington stand in de VS. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Minister De Ruiter (Defensie) heeft gisteren bij zijn Duitse collega Worner de vrees proberen weg te nemen dat Nederland zich uit de luchtverdedigingsgor del in Duitsland terugtrekt. De Belgen hebben uit bezuinigingsoverwegingen hun aandeel in de luchtverdedigingsgordel opgegeven en Duitsland is bang dat Nederland dat voorbeeld zal volgen. „Ik heb minister Worner duidelijk gemaakt dat wij de politieke wil hebben om door te gaan", aldus De Ruiter. Nederland is weliswaar net als België bgzig zijn Nike-raketten in de gordel terug te trekken, maar ons land doet wél mee in het Patriot-project. De moderne conventio nele Amerikaanse Patriot-raket moet vanaf 1987 de verouderde nucleaire Nike-raket in de luchtafweergordel gaan vervangen. De Belgen doen ook niet mee aan het Patriot-project. De Ruiter heeft Worner wel laten weten dat de aanschaf van vier squa drons voor een miljard gulden door de Amerikanen gecompen seerd moet worden. Nederland wil bereiken dat de Amerikanen voor eenzelfde bedrag in Nederland besteden. Volgens de be windsman moeten de Europese landen een lijn gaan trekken te genover de Amerikanen bij wapenaankopen. De balans slaat nu te zeer door in het voordeel van de VS. Rijken in VS worden rijker NEW YORK In de Verenigde Staten zijn 15 miljardairs, twee meer dan in 1982. Maar zij vormen slechts het „topje van de ijsberg" van 400 schatrijke Amerikanen met een ver mogen van boven de 125 miljoen dollar. Vorig iaar bevatte de iaar- lijkse lijst van het zaken- tijdschrift Forbes de na men van de Amerikanen met een kapitaal van meer dan 100 miljoen dollar, maar er kwamen zoveel vermogens in die categorie bij, dat het minimum tot 125 miljoen werd opge trokken. Ongeveer 116 na men op de lijst genoten in het afgelopen jaar een ka- pitaalsgroei van minstens 50 procent. Voorbeeld is Sam M. Wal ton uit Betonville in Ar kansas. Hij stond op de lijst van Forbes van vorig jaar op de negentiende plaats, maar is nu de op één na rijkste Amerikaan. Zijn aandelenpakket van 690 miljoen dollar in de keten van „Wal-Mart"-dis- countwinkels nam binnen het jaar meer dan drievou dig in waarde toe. Bijna de helft van de Amerikaanse topmiljo- nairs komt uit New York. Californië en Texas. De belangrijkste bronnen van welstand zijn onroerend goed. olie en de media. Volgens Forbes is nog steeds een Getty Ameri- ka's rijkste man. Hij is de 49-jarige Gordon Peter Getty, een amateur com ponist en pianist met een ruggesteuntje van 2.2 mil jard dollar. Hij is de vierde zoon van de overleden oliebaron John Paul Getty en hij heeft de scheeps- magnaat Daniel K. Lud- wig, die de lijst in 1982 met 2 miljard aanvoerde, ingehaald. ROME In Italië is een ge rechtelijk onderzoek begonnen tegen de Turk Ali Agca we gens het belasteren van de Bulgaar Sergei Antonov. Acga zit op het ogenblik een levens lange gevangenisstraf uit we gens de mislukte aanslag op paus Johannes-Paulus II in mei 1981. Volgens zijn getuige nissen zou Antonov mede plichtig aan de aanslag en zou er sprake zijn van een Bul gaars komplot. In gerechtelijke kringen in Rome bevestigde men berich ten in de Italiaanse pers, dat rechter Ilario Martella twee weken geleden Agca heeft la ten weten, dat hem mogelijk een aanklacht wegens laster boven het hoofd hangt. Op grond van Agca's verklarin gen gelastte Martella in no vember vorig jaar de gevan genneming van Antonov we gens mogelijke medeplichtig heid aan de aanslag tegen de paus. De Bulgaar zit nog steeds vast ofschoon nog geen officie- Ie aanklacht tegen hem is in gediend. Martella verhoorde de afgelo pen zomer in Bulgarije en West-Duitsland getuigen, wier verklaringen twijfel deden rij zen aan de juistheid van Ag ca's beschuldigingen. Ook zou de Italiaanse justitie met vijf tien nieuwe getuigen hebben gesproken waarbij zou zijn ge bleken, dat ten minste een deel van Agca's beschuldigin gen niet klopt. DE HIPPE HEKSEN ONENIGHEID IN ROYAL SOCIETY OVER BENOEMING TOT „FELLOW" (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Verdient premier Thatcher zo maar bij de Britse weten schapsmensen gerekend te worden? 44 Leden van de wereldvermaarde „Royal Society" van Londen, onder wie zes Nobelprijs laureaten, zijn van oordeel dat het ant woord op deze vraag per tinent „nee" is. Zij heb ben Sir Andrew Huxley, voorzitter van hun ge nootschap, een brief ge schreven. De Royal Society is een vere niging van grote standing. Alleen de beste geleerden van Groot-Brittannië en het Gemenebest worden uitgeno digd om er „fellow" van te worden. De enige uitzonde ringen op deze regel zijn pre miers, die de wetenschap be vorderd hebben, èn weten schappelijk aangelegde leden van koningshuizen. De beslissing van de Royal Society om premier Margaret Thatcher tot „fellow" uit te roepen, dateert al van afgelo pen zomer. Het was een te ken van erkentelijkheid voor „alles, wat de premier in het Verenigd Koninkrijk gedaan heeft ten bate van de weten schap". Dit door het bestuur genomen besluit werd even wel lang niet door alle leden goedgekeurd. De 44 protesterende „fel lows" hebben er een paar maanden over nagedacht. Uiteindelijk kwamen zij tot de conclusie, dat premier Thatcher die grote eer niet waardig is. „Haar dramati sche bezuinigingspolitiek op het universitaire onderwijs en researchwerk is zeer scha delijk voor de wetenschap", zeggen de fellows in hun pro testbrief. „Premier Thatcher een weldoenster noemen, dat gaat toch niet op! Haar het lidmaatschap van onze eer biedwaardige vereniging aanbieden is een flagrant misbruik van onze statuten". Voorzitter Huxley zit met deze boodschap erg verlegen. Hij kan de invitatie, die tot premier Thatcher gericht werd, niet zo maar intrek ken. De conservatieve rege ringsleidster zal tijdens een academische zitting tot nieu we fellow uitgeroepen wor den. Maar Sir Andrew heeft voor die plechtigheid nog steeds geen geschikte dag uit gekozen. Zijn vereniging zegt alleen, dat de ceremonie „misschien in november" doorgang zal vinden. Thatchers meest bekende po litieke voorgangers in de Royal Society zijn de pre miers Churchill, Macmillan en Wilson, van wie alleen de laatste twee nog leven. De premiere Attlee (die overle den is), Home, Callaghan en Heath werden niet met het zo begeerde lidmaatschap vereerd. De Royal Society maakt geen onderscheid tussen politieke en echt wetenschappelijke fellows. De enige speciale ca tegorie is deze van koninklij ke leden. Keizer Hirohito van Japan werd in 1971 tot fellow van de Royal Society uitgeroepen. De „gewone leden" van dit genootschap zijn dus beoefe naars van de wetenschap. Hoewel Margaret Thatcher ooit gezegd heeft, dat zij de eerste wetenschappelijke pre mier van Groot-Brittannië is (ze haalde in Oxford het di ploma van scheikundige) zijn de protesterende fellows van oordeel, dat de premier „meer voor de politiek dan voor de wetenschap leeft". Niet minder dan 34 Britse en Gemenebestleden van de Royal Society hebben een Nobelprijs ontvangen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11